De wereld wordt steeds kouder BOLLE SLAGERIJEN Het klimaat is aan het veranderen 1 i Oe Thant in omstreden mausoleum bijgezet 'Paus van de jazz' Hugues Panassié (62) overleden Prijs Dolle Mina voor kindertoneel „Hoge wonder" ligt te laag Van der Wereld is niet te stoppen W erklozen-comité wil duurtetoeslag Toren ondermijnd PAARDELAPPEN MAANDAG 9 DECEMBER 1974 Marktberichten 9 december dieren aangei volgt te speci ficeren: 1463 slachtrunderen ,305 var kens en 1531 schapen of lammeren. Prijsnoteringen slachtvee (per kg slacht gewicht)stieren 5.55—5.85; 5.35—5.85, 2e kw 4.90—5.20; koelen Prijsnoteringen DEN HAAG— Het klimaat van de wereld is aan het veranderen en dit is volgens de waarnemingen van het KNMI te De Bilt ook in ons land te merken. De wereld is sedert een Jaar of tien kouder atn het worden en ook in Nederland doet zich een daling voor van de gemiddelde jaar temperatuur. De temperatuursada- ling is klein, tot dusverre niet meer dan een halve graad oelsius, maar de gevolgen zijn enorm. Wat Neder land betreft: de abnormaal natte herfst van dit Jaar kan iets met de klimaatsverkilling te maken hebben, maar volgens het KNMI staat dat helemaal niet vast. Nederland heeft wel eens meer een erg nat najaar en die natte herfsten plegen dan nog in groepjes te ko men ook. De klimaatsverandering betekent voor een land in de gema tigde klimaatstreken, zoals Neder land een verschuiving naar het kli maat van een naburig land en, al dus dr. C. J. E. Schuurmans van het KNMI, het maakt nu niet zo erg veel uit. of Nederland het klimaat van bijv. Engeland of Denemarken krijgt. Elders in de wereld en met name in de dichter bij de evenaar gelegen streken heeft de klimaats verkilling wel ingrijpende gevolgen, doordat het kouder worden gepaard gaat met veranderingen in de lucht stromingen en daardoor regens uit blijven in sommige gebieden en teveel regens vallen in andere streken. De verschrikkelijke gevolgen voor de be volking van deze streken hongers nood, overstromingen of beide zijn bekend: iedereen weet van de ram pen in de Sahel, Bangladesh enz. In de meer noordelijke streken is de uitwerking van de klimaatsverande ring niet rampzalig, tenzij men het achterblijven van graanoogsten in Amerika en de Sowjet-Unie onder deze omstandigheden eveneens als een ramp beschouwt. De uitwerking Is hier en daar echter wel duidelijk waarneembaar. Zo breidt de sneeuw en ijskap in de poolgebieden zich uit. is de periode voor het verbou wen van landbouwgewassen in de noordelijkste streken korter gewor den en heeft de scheepvaart in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan dit Jaar voor het eerst in deze eeuw last gekregen van drijfijs. De klimaatsverandering is geko men na enige decennia van een bij zonder gunstig klimaat voor de voed- selproduktie. Volgens de studies van een aantal meteorologen hebben de Jaarlijkse gemiddelde temperaturen In de Jaren veertig en vijftig een optimaal niveau bereikt en zijn zij daarna geleidelijk aan steeds lager geworden. De Amerikaanse weerkun dige James D. Mcquigg wijst in een publikatie, die periodiek door de Amerikaanse buitenlandse dienst wordt verspreid, op de economische gevolgen van de klimaatsverandering, die hij een klimaatsverslechtering noemt. Na dertig k veertig Jaar van gunstige omstandigheden voor de we- reldlandbouw is het nu waarschijn lijk, dat de klimatologische omstan digheden minder gunstig zijn gewor den. Zet de huidige ontwikkeling door, dan zal men zelfs hier en daar van landbouw moeten afzien. Het hudise voedselproduktiestelsel van de wereld is ontwikkeld in de achterlig gende gunstige periode. Men is gro tere en meer ingewikkelde landbouw machines gaan gebruiken en bij gunstige weersomstandigheden zijn deze ook efficiënter en dragen zij bij tot een hogere produktiviteit. Bij on gewone weersomstandigheden kan hun doelmatigheid erg achteruitgaan zoals ook gebeurd is in een groot deel van het Amerikaanse midden westen in 1972, toen de grote machi nes onbruikbaar waren door onge woon zware regenval. Graan Er zijn in de achterliggende pe riode van optimale weersomstandig heden voor de wereldvoedselproduk- tie nieuwe zeer produktieve variëtei ten graan gekweekt, die bij een vol doende watervoorziening en met ge noeg bemesting een grote opbrengst hebben. Is er echter niet genoeg wa ter beschikbaar, dan is de opbrengst van sommige van deze variëteiten kleiner dan die van de oude graan- variëteiten. Een temperatuurswijzi- ging in de streken op de meer noor delijke breedtegraden kan grote in vloed hebben op de lengte van het oogsteeizoen. De Amerikaanse me teoroloog wijst erop, dat de wereld de laatste Jaren ondanks de klimaats verkilling nog geluk gehad heeft met het weer en volgens hem is het slechts hieraan te danken, dat er nog wat graanreserves zijn, al is hun om- van? bijzonder klein. Er is onder de weerkundigen en fclimatologen onenigheid over de vraag, of de wereld nu echt voorgoed of althans voor lange tijd een ander klimaat heeft gekregen, dat ongun stig. is voor de voedselproduktie dan wel dat men hier te maken heeft met een tijdelijke afwijking. Grote bezorgdheid koesteren zij echter al len, zoals onlangs op een vergade ring in Bonn van meteorologen, kli- matologen, oceanografen en econo men tot uiting is gekomen. Omdat honger en gebrek in de derde we reld het gevolg zijn van de veran deringen in het wereldklimaat, heeft deze groep wetenschapsmensen beslo ten tot een plan de campagne, dat verder zal worden uitgewerkt door wetenschappelijke instituten in Enge land, Duitsland, Japan en Amerika. H "t doel is wetenschappelijke druk te oefenen op de verantwoordelijke politieke figuren in de rijke landen om een grotere hulpverlening aan de arme landen te bereiken. De menin gen der deskundigen lopen ook uiteen over wat de toekomst verder zal brengen, sommige klimatologen me nen zelfs, dat de wereld aan het be gin van een nieuwe ijstijd staat, om dat de temperatuurdaling (die men eigenlijk alleen op het noordelijk halfrond nauwkeurig heeft vastge steld doordat op het zuidelijk half rond veel minder metingen plaats vinden) zich in zo'n korte tijd on geveer tien Jaar heeft voltrokken. Grote bezorgdheid is ook gebleken uit een „waarschuwing die verle den jaar is verspreid door het Japans meteorologisch bureau. Het vaker voorkomen van abnormale weerstoe- standen, zoals droogte, zware regen, kou- en hittegolven, is een univer seel verschijnsel door de gehele we reld geworden en zeker tot het einde van de Jaren zeventig is volgens het bureau te verwachten, dat deze ab normale toestanden zullen blijven voorkomen. Ook in Japan, aldus deze waarschuwing, kunnen de landbouw en andere aspecten van bet natio nale leven, last ondervinden van deze toestanden. Abnormaal Het voorkomen van abnormale weerstoestanden is vooral opvallend sedert 1963, aldus het Japanse weer kundige bureau, dat in zijn beschou wingen ook ongewone oceaanver schijnselen betrekt, die men heeft waargenomen. In dat Jaar 1963 wer den Europa en de oostkust van Noord-Amerika getroffen door een zeer zware koudegolf in de winter, terwijl daarentegen Kamsjatka een warme winter beleefde, die twaalf graden Celsius warmer was dan in doorsnee. In Juni en Juli van datzelfde Jaar maakte New York een tropische hittegolf door, terwijl de zomer in West- Europa koel was en Parijs zijn koudste zomer in 90 Jaar had. De schijnselen in de daarop volgende Ja- voornaamste abnormale 1964. droogte in het oosten van Noord-Amerika en overstromingen in Italië. 1965. ernstige droogte in India, zware regens en overstromingen in Venetië en Florence. 1966. een recordbrekende koudegolf in heel Europa van Moskou tot Ma drid in januari (40 graden celsius onder nul in Zweden en 13,2 graden celsius onder nul in Parijs), in augus tus lage temperaturen in geheel Europa (voor het eerst in 60 jaar viel in augustus sneeuw in Moskou), ernstige droogte in Indonesië 1967. verwoestende overstromingen in Rio de Janeiro van februari tot maart, zware regens en overstromin gen in Fairbanks, Alaska, in augus tus. 1968. droogte in Brazilië en Korea, gemiddelde temperatuurdaling van een graad in IJsland. 1969. zware regens en overstromin gen in Januari in Californië, droogte in maart in Brazilië, grote overstro mingen in Tunesië in september en oktober. 1970. grote overstromingen in Roe menië en de Oekraine in mei, de zwaarste neerslag sedert 8.000 Jaar (280 millimeter per dag) geregi streerd in september in de woestijn van Arizona in de Verenigde Sta ten. 1971. zware regen in het zuidoosten van Australië in Januari, de koud ste koudegolf sedert honderd Jaar trof Europa in maart, droogte in Kenya in november. 1972. droogte in de Sowjet-Unie, India, China, zuid-oost Azië en Au stralië, ongewone verandering in de zeestromingen voor de Peruaanse kust. In 1973 had Japan, evenals in 1972, een winter, die zo warm was als nooit eerder in dat land was voorgekomen. Moskou beleefde een Jaarwisseling met dooiweer, terwijl het tezelfdertijd sneeuwde in de woestijnen van het midden-oos ten. Ernstige droogte teisterde in dat Jaar opnieuw West-Afrika en India. De temperatuursdaling, die vol gens het Japanse weerkundige bu reau, rond de Jaren veertig is be gonnen. heeft als gevolg, dat het evenwicht tussen de koude luchtmas- sa van het noorden en de warme luchtmassa uit de gebieden rond de evenaar is verstoord. De twee lucht massa's zijn zich naar elkaar toe gaan bewegen en mengen zich in de gematigde luchtstreken, waarbij zij nood zuid-stromingen teweeg bren gen. De streken, waar de koude luchtmassa zich in zuidelijke rich ting beweegt, worden getroffen door een koudegolf of zware sneeuwval, waartegenover een hittegolf of droog te ontstaat daar waar de warme lucht zich noordwaarts beweegt. Langs de contactlijnen van de twee luchtmas- sa's valt zware regen. Als de tem peratuur verder daalt, zullen abnor male weerstoestanden steeds vaker gaan optreden (zware regenval, droogte, koude- en hittegolven) Polen De Amerikaanse weerkundige Mc quigg zet uiteen, dat de grenzen van de koude luchtmassa's rond de po len veel verder van de polen zijn komen te liggen, waardoor de onder deze randen liggende hogedrukgor- dels eveneens meer naar de evenaar zijn opgeschoven. Hierdoor worden de moessons geblokkeerd, die voor heen de regens brachten, waarvan het bestaan van honderden miljoe nen mensen afhankelijk was. Niet alleen is de grens van de koude luchtmassa's verschoven, de golven- de lijn van die grens is ook veran derd, waardoor het patroon van de regenval in de gebieden met een ge matigd klimaat is veranderd en het weer daar veranderlijker is geworden. Deze verandering is, naar men aan neemt, ook de oorzaak van de koude winters, die de laatste Jaren in het westen van de Verenigde Staten voor komen. terwijl de winters in het oos ten van dat land Juist zachter wor den. De oorzaak van de verkilling is onbekend volgens het KNMI. Ver minderde zonnestraling, die men vol gens een EG-publikatie in de Sow jet-Unie zou hebben gemeten, kan de oorzaak zijn, maar aan de andere kant hebben volgens dezelfde pu blikatie Amerikaanse en Russische onderzoekingen op grote hoogte in de atmosfeer van de aarde geen ver andering in de zonnestraling aange toond. Als dan toch minder zonne straling de aarde bereikt, kan er iets aan de hand zijn in de atmosfeer zelf. De theorie is geopperd, dat er in de atmosfeer een stoflaag is ont staan, maar, aldus het KNMI. dat is niet bewezen. Mogelijke oorzaken van de gedaalde temperaturen in de noordelijke streken van de aarde en van de abnormale weerstoestan den zijn volgens een opsomming van het Japanse weerkundige bureau: een verandering in de positie van het zonnestelsel in het heelal, een verandering in de inclinatie van de eclips en een verandering in de polen (veranderin in de breedtegraden). Het kouder worden van de wereld heeft vooral ernstige gevolgen voor dicht bij de evenaar gelegen streken. De klimaatsverkilling gaat met veranderingen in de luchtstromingen gepaard waardoor regens in sommige gebieden uitblijven met onder meer bovenstaand verschrikkelijk tafereel als gevolg. RANGOON (REUTER)— De vroegere secretaris—generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, is gisteren in Rangoon door studenten begraven op een plaats die door de fa milie niet gewenst was. Deze htad een andere plaats in de Birmaanse hoofd stad in gereedheid gebracht. Het stoffelijk overschot van Oe Thant werd neergelegd in een haas tig geconstrueerd mausoleum in de nabijheid van t vroegere gebouw van de studentenbond dat tijdens student tenonlusten in 1962 werd verwoest. Terwijl de begrafenis plaatsvond stonden duizenden Birmanen langs een andere route naar een mausoleum dait de familie van Oe Thant met de hulp van de autoriteiten had gebouwd bij de Shweagon—Pagode, Birma's belangrijkste Boeddhistische hei ligdom in het hart van Rangoon De Boksen De Argentijn Victor Ga land ez is zaterdagavond in Buenos Aires wereldkampioen boksen in het haJlfzwaargewicht (volgens de ver sie van de World Boxing Associa tion) geworden door een overwin ning op de Amerikaan Len Hut- chins. De titel was vacant. Hutchins staakte in de dertiende ronde de strijd. Montauban Hugues Panassié, bij genaamd de "paus van de Jazz", is gisteren in het Franse Montauban na een hartaanval overleden. Hij was 62 Jaar. De Jazz-saxofonist Panassié is vooral bekend geworden als de op richter (in 1932) van de Hot Club de France in Parijs, waarnaar het be- Dolle Mina heeft gisteren in Den Haag de Rode Vuist prijs uitgereikt aan Herman Frank van Kinderthea ter Pssstt. Hij kreeg de prijs voor zijn toneelstuk „Piccolo en de fee Minis- ta", dat zondag zijn primière beleef de. De Rode Vuist prijs wordt door Dolle Mina toegekend voor belangrijk werk op het gebied van de emanci patie. Herman Frank kreeg de prijs omdat in het nieuwe toneelstuk de onredelijkheid wordt aangetoond van de gangbare rolverdeling tussen man en vrouw, aldus Dolle Mina. Sergei Smirnow, een schrijver die wordt beschouwd als een .hardlyner" in culturele kwesties, is gisteren ge kozen als secretaris van de afdeling Moskou van de officiële schrijvers bond. Smirnow volgt de dichter Ser gei Narovchatow op, die nauw be trokken was bij campagnes tegen zich niet aan de partij-ideologie houdende schrijvers en hun uitwijzing uit de Sowjet-Unie. Narovchatow is sinds kort hoofdredacteur van het eens li berale maandblad Novy Mir. roemd geworden quintet met DJango Reinhardt en Stephan Grappelly werd genoemd. Belangrijk is ook zijn publicistische arbeid. In een tijd waarin de Jazz nog nauwelijks be kend was behoorde hij tot de eersten die de waarde van deze muziek onder kenden en er serieus en zakelijk over schreven. Werken van zijn hand zijn "Le Jazz hot" (1934), "Douze annees de Jazz" (1946), "Louis Amstrong" (1947) en "La veritable musique de Jazz" (195^). Zaalhandbal Mora Swift zal in de kwartfinales van het toernooi om de Europese handbalbeker voor landskampioenen dames uitkomen tegen Iefs Boekarest. De eerste wed strijd wordt in de Roemeense hoofd stad gespeeld. De ontmoetingen voor de kwartfinales moeten voor 6 febru ari worden afgewerkt. DEURNINGEN De sport hal „t Hoge wonder" in Deur. ningen blijkt wat te laag te lig gen voor deze natte tijden. De eerste klasse competitie wed strijd handbal tussen de dames van DSVD en de Volewijckers. moest gisteren na zes minuten gestaakt worden, omdat het grondwater hoger reikte dan de vloer van de zaal, waardoor het duel dreigde te ontaarden in zaalwaterpolo-handbal. NOORDWIJKERHOUT Op het Iduinparcours van Staatsbosbeheer nabij Noordwijkerhout hielden de Ren- en Toervereniging De Bollen streek en de Swift-combinatie zater dagmiddag de eerste van een uit vier ritten bestaande veldritcompe- titie, waaraan ook renners van an dere verenigingen mochten mee doen. Van hen bleek Kees v. d. Wereld uit Nieuwkoop, dit seizoen al vier keer eerder winnaar in Noord wijkerhout, weer eens onbetwist de sterkste. Hij reed met uitzonde ring van de Hoofddorper Jimmy Kruunenberg al zijn tegenstanders op een ronde achterstand. Aan de heerschappij van de 18-jarige Kees v. d. Wereld viel niet te tornen. De uitslag: 1. K. v. d .Wereld, Nieuwkoop, de 14.4 km in 38.00 2. J. Kruunenberg, Hoofddorp op 2.30; 3. N. Slingerland. Noordwijkertiout op 1 ronde; 4. G. Looyestein, Noord wijkerhout; 5. C. Kooloos, Voorhout; 6. A. v. d. Hulst, Haarlem; 7. P. van Leeuwen, Zoeterwoude; 8. N. Steur, Blokker; 9. C. Brussee, Lei den; 10. W. van Velzen. Leimuiden. Het Noordwij kerhou tse Swift- lid Kees v..d. Tang legde bij de nieuwelingen zonder slag of stoot be slag op de zege, want er waren voor hem geen andere tegenstanders. studenten hadden het lijk afgelopen donderdag ontvoerd voor de ogen van 50.000 rouwende Birmanen, kort voor dat het tijdens een openbare plech tigheid zou worden begraven. Ze na men het mee naar de vergaderzaal van de universiteit waar het sinds die tijd stond opgebaard. Gisterochtend werd het in een plechtige stoet, bestaande uit mon niken en studenten, naar de begraaf plaats gebracht. Skiën De Oostenrijkse Annema- rie Moser-Proell heeft zaterdag in Val dlsere de reuzenslalom gewon nen van het criterium van de eer ste sneeuw. Ze had voor het 1150 me ter lange parkoers, met een hoogte verschil tussen start en finish van 320 meter 1 min 22,22 sec. nodig. De tweede plaats was voor haar landge note Monika Kaserer in 1.22.74. De Nederlandse Lindaf Esser werd 61ste. Schaatsen De Russische sprinter Valeri Moeratov, die vorig seizoen lange tijd door een blessure was uit geschakeld. bleef zaterdag tijdens schaatswedstrijden op de Medeobaan van Alma Ata met een tijd van 38,4 seconden op de 500 meter slechte viertiende seconde boven het we reldrecord. Ook op de 1000 meter le verde hij met 1.19,3 de beste seizoen prestatie. Op de 500 meter bleef Anatoli Safronov met 38,9 seconden eveneens onder de 39 seconden- grens. Boksen James Vrij heeft zater dagavond tijdens een boksgala in Gent een gevecht in het welterge- wicht tegen de Belg Fredo gewonnen. Fredo staakte in de vijfde ronde de strijd. Vrij bleef hierdoor ongeslagen in zijn profloopbaan. Boksen De Mexicaan Rodolfo Martinez heeft zaterdagavond in Me- rida een gevecht om de wereldtitel boksen in het bantamgewicht (vol gens de versie van de World Boxing Council) tegen zijn landgenoot en titelhouder Rafael Herrera gewon nen. In de vierde ronde maakte de scheidsrechter een einde aan het duel kens 2.20-2.30. Prijsnoteringen ge- brulksvee (per stuk)schapen 100 160, lammeren 170230. Toelichtingen (resp. aan voer-hand el-prijzen)slacht runderen groot-vlot-iets stijver, var kens ruim-matig-iets minder, schapen en lammeren rulm-vlot-iets hoger. RLINSBl'RG, 7 dec. Bloemenveiling 0.28 stuk; tros 1.66 bos; jaarrond L37 bos:' gerbera 0.54 stuk; hyacinthen 0.42 bos; met bol 0.32 stuk; Iris 1.19 bos; lelie kelk 0.33 stuk: tak 0.57 stuk; narcis kas 1.25 bos; carlton 1.50 bos; orchideeën 0.54 stuk; rozen grootbl. 0.68 stuk; klelnbl. 0.32 stuk; tulDen 2.57 bos; 2e soort 1.59 bos; 0.16 stuk; anjers tros 0.25 stuk; kerst- goed 0.61 bos; kerstgoed 1.34 stuk; dlv. snijbloemen 0.97 bos; 0.42 stuk; i imp 0.62 stuk; anemoi bl. imp 0.35 stuk diverse snypi. imp 1.56 bos; 0.71 stuk; azalea 3.33 stuk; begonia 2.18 stuk: polnsettia 1.41 stuk; st. paulea 0.72 stuk; dlv. potplanten 1.99 stuk; glad. stuk; peter pears 0.58 BARNEVELD, Coöp. Veluwse Eier- ellng Aanvoer 532.680 stuks, stemming ildens p 12,83, veling Aanvoer 5 delijk. Prijzen in guldens per eieren van 52 gram 12,83, van oo gr. 13,10, van 60 gr. 13.89, van 65 gr. 15.35. LEIDEN* Leirïse f'oop. Groente en Fruitveiling 9 december appelen 5660; peren 75; andijvie 110 —135; kroten 2240; gek. 70; boere- kool 48—50; rode kool 20—23; groene kool 33; prei 44—52: stoofsla 45—46; spruiten a 56—60; b 4653; c 34— Katwijk den Rijn, groenten- veiling 1 Waspeer. 260—580; BI 6801030; Cl 750—940: kist AI 470—620; Waspeen 260—580; CII 780840; andijvie 68; uien kist 220—280; Atletiek Tijdens nationale in- doorwedstrijden in Utrecht verza melde het Alphense AAV'36c vijf in- doorclubrecords. Bij de C-jongens sneuvelden er drie. Charles den Uyl sprong 1.55 hoog. Erik Neerings werd derde op de 800 meter in 2.21.5. en behaalde ook op de 50 m een nieuw clubrecord ln 6.7. Deze tijd werd ook geklokt voor Adriaan Vo gel en Ronald Vonk. Bij de senioren evenaarde Kees Justus het Goudse record op de 50 m. in 6.2. Bij het verspringen werd hij tweede met 6.60 m. Golf De Nederlander Jan Dor- restein is op de ranglijst van beste Europese golfers met 565 punten als tiende geëindigd. Eerste werd de Spanjaard Manuel Pinero met 1509 punten, voor zijn landgenoot Jose Mar.a Canieares (1455) en de Belg Donald Swaelens. AMERSFOORT Vertegen woordigers van dertig plaatselijke actiecomités van werklozen hebben zaterdagmiddag in Amersfoort een landelijk comité opgericht. De eer ste daad van het comi.é was het zenden van een telegram aan mi nister Boersma van Sociafle Zaken waarin snelle stappen worden ge ëist om via de plaatselijke sociale diensten f200 duurtetoeslag uit te betalen aan alle werklozen en so ciaal gesteunden. Het landelijk actiecomité heeft als belangrijkste actiepunten op lan gere termijn het verlengen van de ww-uitkering van 26 naar 52 weken en een verhoging van deze uitke ring van 80 naar 90 pet. Paardensport De Westduit- der Alwin Schockemöhle heeft za terdagavond tijdens het internatio nale indoor concours hippique in Parijs met het paard Warwick het springconcours om de prijs van Moet et Chandon gewonnen. De combinatie bleef in de tweede bar rage in 24.1 seconden zonder fouten. David Broome (Eng.) werd met Sportsman tweede (0—25.2). Boksen Een van meest talent volle Italiaanse amateur boksers, de 19-Jarige Paolo Gartoni, is zaterdag in Pavia overleden aan een hart aanval nadat hij tijdens een ge vecht neer was gegaan. Gariona stond na acht tallen weer overeind, maar de scheidsrech ter zond hem naar zijn hoek. Ter wijl de traininer bezig was zijn handschoenen los te maken zakte Garioni ln elkaar. Hij werd snel naar een ziekenhuis gebracht, maar overleed enkele minuten later. Skiën De Oostenrijker Franz Klammer heeft gisteren in Val d'lsere de afdeling van het crite rium van de eerste sneeuw gewon nen. Hij maakte een tijd van 2,03.9. Z^jn landgenoot Werner Grissmann werd in 2 04.01 tweede, voor de wèstduitser Michael Veith (2.04.09). Tennis Japan heeft de vierde ronde bereikt van de Aziatische zo ne van het tennistoernooi om de Davis-beker. In Tokio nam Japan gisteren een beslissende voorsprong van 3—0 tegen de Philippijnen door dat Hirai en Kato met 6—3, 7—9, 6-0, 6—3 wonnen van Marcial en Dominquez. Japan speelt zijn vol gende wedstrijd tegen Australië. STEIN In het Zuidlimburgse Steln dreigt door de aanhoudende regen van de laatste maanden de toren van de eeuwenoude St. Martinuslkerk in te storten. Om de toren voor invallen te behoeden zal de grond rond de toren moeten worden opgehoogd en dat brengt met zioh mee dat vrijwel alle grafstenen moeten verdwijnen. Die zullen nu moeten worden vervangen door één grote gedenksteen op het kerkhof bij de kerk. Vissers vragen overheidshulp ALKMAAR De Nederlandse vis sersbond wil, dat de stichting van de Nederlandse visserij spoedig met mi nister Van der Stee van Landbouw en Visserij gaat praten over de maat regelen ter verzachting en begeleiding van de gevolgen van een eventuele quotering van de visvangsten. Dit is zaterdag vastgesteld op de hoofdbe stuursvergadering in Alkmaar. Voorts werd gesproken over de zor gelijke situatie van de'Scheveningse kottervloot, ontstaan door kostenstij gingen en verminderde opbrengsten. Er wordt, zo werd meegedeeld, bij de overheid aangedrongen de steun maatregelen zoals die gelden voor de Zeeuwse boeren, ook op de vissers van toepassing te doen zijn. IJshockey De uitslagen van de ijshockeywedstrijden, die zaterdag avond werden gespeeld voor de strijd om de Coupe Nationale Ne derlanden, zijn: Orwo—Brussel 9— 8. Hunters—Peters en Jagers 11, Gije-Hijs 2—13. De heer V. van D. te 's Gr. (Gepens.) "Dfe kleine advertenties in die speciale rubrieken van de krant las ik altijd graag. Toen zegt mijn vrouw, zet er zelf ook eens eentje, om met iemano postzegels te ruilen. Zo gezegd, zo gedaan. Het resultaat was werkelijk aardig. Want behalve een paar prachtige series, heb ik er ook nog een paar interessante kennissen bij gekregen." Het dagblad is ook voor hobbies uw beste I I kontaktadres. BmÉH 1.— PER KILO VOORDELIGER Kmalse BIEFSTUK 3,- VARKENSLAFPEN 250 gr. 4,98, HEEL KILO7,50 HAM 200 gram 1147 HOGEWOERD 37 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6