LEIDSCH DAGBLAD Gemeenten doen veel te weinig aan woningbouw Nederland kiest voor Amerikaanse jagers vandaag Boze huisartsen willen niet met Hendriks praten Staatssecretaris Van Dam: Volgens Noors ochtendblad: LEIDSCH DAGBLAD In Leiden werden zes zenders opgespoord MAANDAG 9 DECEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34498 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Staatssecretaris Marcel van Dam„Waarom komen die ge meenten niet? Het zoeken door 300 redders naar twee jongens, die gisteren door een lawine nabij Garmisch Par- tenTcirchen waren verrast en onder de sneeuw bedolven lagen, heeft zeker het leven van één der jongens gered. Na 20 uur zoeken werd de 17-jarige Hans Stross uit een sneeuwhol, dat hij zelf gegraven had, bevrijd. Naar de andere jongen wordt nog gezocht. Het tweetal, dat lid was van een bergreddingsploegnam. deel aan een oefening en werd daarbij door de lawine bedolven. OSLO (AP) De regeringen van Nederland, Noorwegen en Denemar ken hebben besloten de door de Amerikaanse vliegtuigindustrie Ge neral Dynamics gebouwde eenmo- torige YF-16 straaljager aan te schaffen voor de vervanging van de Starfighter-F104 in hun luchtmach ten, aldus heeft Morgenbladet van- Kouder Verspreide opklaringen, toe krachtige wind daag in Oslo gemeld. Het blad, dat gewoonlijk goed is geïnformeerd over militaire aange legenheden, schreef dat de Belgi sche regering nog geen beslissing heeft genomen, maar waarschijnlijk ook de YF-16 ral aanschaffen. Ove rigens wordt het bericht van Morgen bladet door het Nederlandse minis terie van Defensie niet bevestigd, maar evenmin ontkend. De vier genoemde Navo-landen heb ben eerder dit Jaar een studiegroep in het leven geroepen met het doel hun aankopen voor de luchtmacht te coördineren. Pas eind december zou de studiegroep rapport uitbrengen. Kanshebbers voor de opvolging van de Starfighter waren de YF-16 van General Dynamics, de YF-17 van Northrop, de Franse super-Mirage- Ter kennismaking 4 weken voor de halve pr'js. Ik word abonnee vanaf 24 dec. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokle zwart maken, bon Invullen, fn open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, FL/M-53 van Dasault en de "Euro- fighter" Viggen van de Zweedse Saab-fabrieken. "De YF-16 van General Dynamics is gekozen omdat zijn ene mo tor minder brandstof verbruikt en ook sterker is dan de motoren in de twee-motorige toestellen**, aldus de Morgenibladet. De vier NAVO-landen zullen begin volgend Jaar een eerste order plaat sen voor 350 toestellen en opties ne men op nog eens 250 toestellen, al dus Morgenbladet. Eind van dit Jaar moet de Ameri kaanse minister van Defensie Ja mes Schlesinger beslissen welke van de twee Amerikaanse straaljagers hij voor de Amerikaanse luchtmacht zal kiezen. De Amerikaanse luchtmacht zal 650 toestellen bestellen, waarvan er 250 zullen worden gestationeerd in Europa. De landen die hun Starfighters moeten vervangen hebben van het begin af aan duidelijk gesteld dat 'n groot deel van de produktie der vlieg tuigen in hun landen zou moeten plaatshebben. De producenten zijn hier direct mee akkoord gegaan en hebben tegen elkaar opgeboden wat betreft het aandeel, dat zij de af nemers in de produktie zouden gun- Het "wapencontract van de eeuw" zal de producent zo wordt verwacht ten slotte een order voor 3.000 toe stellen opleveren. Per stuk zullen de toestellen ongeveer 5 miljoen dol lar gaan kosten. Worden er over de hele wereld 3.000 verkocht dan be tekent dit orders ten bedrage van in totaal 15 miljard dollar voor de pro ducent, dat is ongeveer 38 miljard gulden. Maoist gedood Zes gewapende mannen hebben in een buitenwijk van de Argentijnse stad La Plata zaterdag de 29-jarige Enrique Omar Rosconi, lid van de recolutionaire communistische partij een Maoïs tische groep doodgeschoten. Hij had zich kennelijk verzet tegen een ontvoeringspoging. Hiermee is het aantal politieke moorden in Argenti nië 6edert 1 Juli gestegen tot zeker 164. DEN HAAG Staatssecretaris Marcel van Dam verwijt gemeen ten en woningbouwverenigingen onvoldoende gebruik te maken van aJlerlei rijksregelingen, die bedoeld zijn om de woningbouw en de stadsvernieuwing op gang te brengen. „Er is geld beschikbaar, er zijn werklozen in de bouw en toch is er minder activiteit. Het lijkt wel of we de woningnood niet willen missen", zo klaagt de bewindsman. „Het lijkt wel of we woning nood niet willen missen" De staatssecretaris fundeert zijn klacht op concrete voorbeelden. Van de 35 miljoen gulden, die door de regering beschikbaar is gesteld, voor de aankoop van bestaande pan den om die te verbouwen voor de hulsvesting van alleenstaanden, is nog geen twee miljoen gulden door de gemeenten gebruikt. Men kent gewoon de regelingen niet aldus Marcel van Dam. Terwijl staatssecretaris Schaefer het land af reist om bestuurders te bewegen met plannen voor stadsvernieuwing op tafel te komen lukt het hem niet om de begrotingsposten, die hij beschik baar heeft, op te maken. 'Ik onderschat de problemen, waar gemeenten en woningbouwver enigingen mee te maken hebben ndet. Maar soms beneemt het me wel de adem als wethouder van grote ge meenten met hun ambtenaren bij mij komen vragen om een regeling, die al een half Jaar van kracht te", aldus Van Dam. "Ik moet wel iets wegslikken als ik een wethouder voor de televisie hoor verklaren dat hij best een aantal Su- rinamers in zijn gemeente wil huis vesten mits hdj extra woningwetwo ningen krijgt toegewezen. Terwijl wij in Den Haag al lang overal waar behoefte is en er geen planologische bezwaren zijn, maar al te graag be schikkingen afgeven", zei staatssec retaris Van Dam bitter. De bewindsman vindt dat gemeen ten, woningbouwverenigingen en bou wers meer initiatieven moeten ont plooien dan tot nu toe en dat ze hun instrumentarium en personeel moe ten aanpassen aan de gewijzigde si tuatie in de woningbouw. De 35 miljoen voor het splitsen van oude gebouwen werd in mei van dit Jaar beschikbaar gesteld. Voor 1975 te uitgegaan van een lager bedrag: er staat 25 miljoen op de begroting. Kinderen verbrand Bij een brand in een woning in Beacon in de Amerikaanse staat New York zijn zaterdag zes kinderen omgekomen. De ouders van vier van de kinderen zijn aan het vuur ontkomen. Twee van de slachtoffers waren neefjes die bij de familie op bezoek waren. Een lek in de gasleiding is waarschijn lijk de oorzaak gewest. Theo de Jong haalde uit voor de derde treffer tegen NAC. Ver bijstering op de Bredase gezichten over het gemak waarmee Feyen- oord afstand nam. 18 PAGINA'S Griekenland zegt „neen' tegen koning Constantijn i In het verleden heeft Feyenoord het vaak erg moeilijk gehad by NAC in Breda. Gisteren werd aan die traditie echter snel een einde gemaakt. Na de eerste helft moest NAC al tegen een kansloze 04 achterstand aankijken en de Bra banders hadden het dan ook te danken aan het feit dat Feyen oord „gas terug nam" dat de schade tenslotte beperkt bleef tot een 1—5 nederlaag. In de eredi visie van het betaald voetbal was Feyenoord overigens de enige top club, die in actie kwam, omdat de duels AjaxDe Graafschap en FC Twente—PSV werden afgelast. Op regionaal niveau viel er voor de „Leidse" clubs weinig eer te be halen. Hoofdklasser UVS werd na een goede eerste helft na rust naar een duidelijke 41 nederlaag gespeeld, Roodenburg ging met 2—0 tenonder tegen HOV en van de hoogst geklasseerde teams boekte alleen LFC puntenwinst door een 0—0 geiykspel tegen Xerxes. Slecht verging het ook de tafel tennissers. Scylla degradeerde door een 64 nederlaag tegen Midstars. Ook de dames van Avanti werden te licht bevonden in de hoogste afdeling. Het trio uit Hazerswoude verloor kansloos van De Salamanders. Succesvoller waren de basketbal lers van BS Leiden, die tegen Ge rard de Lange eindeiyk weer eens een eenheid bleken te Aow, kinderbijslag en andere ciale uitkeringen per 1 januari omhoog. PAGINA 5 i De wereld wordt steeds kouder. PAGINA 6 UTRECHT Het centraal be stuur van de Landelijke Huisartsen Vereniging heeft een "confronta tie" tussen de hulsartsen en staats secretaris Hendriks van Volksge- Progressieve studenten"Een schandalige verslechtering" AMSTERDAM (ANP) Het overkoepelend orgaan van progressieve stu- dentenorganiasties (Landelijk Overleg Grondraden) vindt de voorgestelde nieuwe studiefinanciering „een schandalige verslechtering". Voor kinderen uit inkomensgroepen beneden de f 15.000,- zal studeren zeer onwaarschyniyk worden. Het L.O.G. vindt het maximum van de beurs (f5.000,- voor 1973) te laag en wijst er op. dat de beurzen, volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in 1966 al f6000,- hadden moeten bedragen. Het L.O.G. constateert, dat de studiefinancieringspot wordt ingekrompen. De koppeling van de studiebeurs aan de studieresultaten zal er voor zorgen, dat mensen met minder succesvolle resultaten hun beurs kwütraken en niet meer kunnen terugvallen op de kinderbijslag en -aftrek. Slechts kin deren van ryke ouders kunnen blijven doorstuderen, meent het L.O.G. Sjah zou PanAm willen helpen NEW YORK DPA Amerikaanse bronnen melden dat de Sjah van Perzië met de gedachte speelt om de in financiële moeilijkheden verke rende Amerikaanse luchtvaartmaatschappij PanAm uit de moeilijkheden te helpen. Er zou al een eerste gesprek tussen de leiding van de maatschappij en de sjah hebben plaatsgehad. Zoals bekend hebben de moeilijkheden van PanAm er al toe geleid dat de regering in Washington pogingen in het werk stelt buitenlandse maatschap- pyen, waaronder de KLM, een geringer aandeel in het transatlantische pas sagiers verkeer te geven. De regeringsplannen voor een heel ander beurzensysteem zijn niet zo geweldig uitbundig ontvan gen. Grote kritiek komt van de studenten zelf. Zij spreken over een grote verslechtering, verge leken met de situatie nu. Stu denten, afkomstig uit gezinnen van de laagste Inkomenscate gorie, krijgen volgens het hui dige stelsel maximaal 7470 gul den; straks zou dat maximum maar 5000 gulden bedragen. Voor het verschil zou de student zich in de schulden moeten ste ken. Inderdaad zijn de bedragen die worden genoemd verre van in drukwekkend en het zegt een hoop dat nu een cijfer uit 1966 wordt opgerakeld, berekend door het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat toen al een student 6000 gulden nodig had om in leven te blijven. Van oppositiezijde is dit week einde het bezwaar gemaakt dat de regering via de achterdeur een stuk inkomensnivellering binnendraagt, zonder het die naam te geven. Ook dit verwijt wordt niet ten onrechte ge maakt omdat de hoogte van de uitkering nogal uiteen gaat lo pen. Toch zitten er zeer positieve kan ten aan het plan. Het overheve len van de financiële beslom meringen uit de ouderlijke sfeer naar die van de jongeren zelf, is een goed stuk emancipatie. Het helpt mee om de verant woordelijkheid bij de jongeren zelf te leggen (als de bedragen tenminste niet zo laag zijn dat er toch bij de ouders moet wor den aangeklopt!). Het ware te wensen dat ook in juridische zin wat meer haast werd gemaakt met de accent verlegging naar eigen verant woordelijkheid; nog te veel legt het personenrecht de nadruk op de louter beschermende re latie ouders-kinderen zonder erbij stil te staan dat het hier gaat om mensen in het voor portaal van de volwassenheid. Een ander positief punt is dat de regeling zal gelden voor alle studerenden, dus niet slechts voor de bevolking van de uni versiteiten. Daarmee verbreedt men terecht de groep die zoveel mogelijk op eigen benen wil staan. Het helpt om het hoger onderwijs ietwat van zijn bij zondere pretenties te ontdoen. Immers, er wordt materiaal aangedragen om kastes te slechten. De regeling ls er voor iedereen. Bij alle kritische kant tekeningen blijkt het saldo voor dit regeringsinitiatief daarom positief. PAGINA'S 11-17 DUIDELIJK zondheid afgelast. Het was de be doeling, dat op een daartoe belegde bijzondere ledenvergadering mor genavond in Utrecht over de struc tuurnota gezondheidszorg zou wor den gediscussieerd. De vergadering gaat wel door. maar de artsen gaan nu spreken over acties tegen het wetsontwerp van staatssecretaris Van Roodjen van Financiën dat een eind wil ma ken aan de fiscale aftrekbaarheid van het voor de waardevastheid van hun pensioenen bestemde gedeelte van de pensioenpremies. De pensioenkwestie zit huisartsen en specialisten bijzonder hoog. Ze vinden het wetsontwerp volkomen in strijd met afspraken met vorige regeringen en ook met dit kabinet en ze hebben al aangekondigd, dat hun tarieven aanzienlijk verhoogd zullen moeten worden als de plan nen doorgaan. Volgens LH V-voorzitter S. van Randen is er sprake van een ver trouwenscrisis. In zo"n situatie heeft een gesprek met staatssecretaris Hendriks volgens de LHV geen zin. "We kunnen moeilijk met de strop om de nek met een bewindsman gaan praten over nieuwe afspraken voor de structuur van de gezond- heidszorgd, als dit kabinet volledig voorbijgaat aai eerder gemaakte afspraken", aldus de heer Van Randen. Volgens hem heeft staats secretaris Hendriks "alle begrip" ge toond voor deze opstelling van de LHV, Het Griekse referendum over de gewenste staatsvorm heeft de verwachte overweldigende meerderheid ten gunste van de republiek opgeleverd. De monar chie was nimmer hecht veran kerd in de Griekse tradities en menig lid van het koningshuis heeft in de loop der jaren op zijn minst aanleiding gegeven tot twijfel aan zijn democrati sche gezindheid. Dat geldt ook voor Constantijn, de afbestelde monarch, die vooral in de be ginperiode van de kolonels raar tussen opportunisme en eigen belang laveerde. De weg lijkt vrij naar een presidentieel lei derschap dat misschien het best met "hellenistisch gaullisme" valt te omschrijven. Uit de dui delijke stembusuitslag nu (en de even duidelijke van een paar weken terug) blijkt dat de Grie ken vooralsnog hun herwonnen democratie in brede verfstreken geschilderd willen zien. LEIDEN De Leidse politie neeft gisterochtend ln samenwerking met de Opsporingsdienst van de PTT pan zes klandestiene zenders het zwijgen opgelegd. In de De Genesbetstraat werd beslag gelegd op de zenders "The Morning- star* en 'Calimero', in de Biliton- straat op de zender 'Verona', in de Meisjespoort op twee onder de naam 'Amerika' opererende zenders en aan de Cruquiuslaan op de zender '068'. De totale waarde van de in beslag genomen apparatuur bedraagt onge veer zesduizend gulden. Tegen de eigenaars te proces-verbaal opge maakt. De politie zegt tot deze actie te zijn overgegaan naar aanleiding van klachten over gestoorde televisie uitzendingen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1