Steun KVP van kost regering 45 miljoen Cao-gesprekken per bedrijfstak Pelgrimstoci kt eindigt in drama: 1 91 doden PvdA: Antillen na drie jaar onafhankelijk Vakbeweging tegen ingrijpen in lonen Proloog daagt Telegraaf voor de rechter BROODPRIJS MET 4 CENT OMHOOG Uit in de Randstad CDA 'schrapt' vrouw Belasting- voordeeltje DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 DEN HAAG De proberen te bemiddelen, zo Is de klaarden zich bereid nog eigen kring te bekijken of de lonen, ook al.zijn gisteren de on- deld, derhandelingen over een centraal loonakkoord stukgelopen. NW-voorzitter Wim Kok, gister avond na een overleg met netsdelegatie onder leiding mier Den Uyl': "Wij hebben de gering afgeraden met een grote te van schrikachtigheid te reageren kiezen i met richtlijnen of bindende in zijn geweest, omdat de middenstand verde- onder geen beding verder wilde gaan dan een loonstijging van 1.5 Op volle toeren Binnen de vakbeweging is vandaag cent verlangd. b loonstijging bij de vernieuwing van de oao's dan de aangeboden 1,5 pro cent mogelijk zou zijn. De vakbewe- Perquin: "Daarmee zijn ging had een loonstijging van 2 pro- lijk al te ver gegaan' kabi- het overleg over de nieuwe situatie pre- al op volle toeren gekomen. Verwacht In dat geval zou de vakbeweging echter de vloer in de prijscompen- wordt dat de bonden globaal het eer- satie van f 175 per procent prijs- der ingenomen uitgangspunt zullen stijging als maximum moeten de loononderhandelingen vaarden en moeten afzien van in de bedrijfstakken. De vakbewe- geëiste volledige openbaarheid wijzingen te komen. De vakbonden 8^8 gaat er daarbij nadrukkelijk van inkomens in de ondernemingen, moeten nu de kans krijgen hun eisen uit dat in de nabije toekomst door rv ji in cao-onderhandelingen per be- invoering van een winst- en vermo- Onaanvaardbaar gensaanwasdeling zeer hoge winsten zullen worden afgeroomd ten behoe- i de werknemers, drijfstak te verweeenlijkem". De kabinetsdelegatie sprak gis teren zowel met de vakbeweging als de werkgevers over de achtergron den van het mislukken van de onder- NVV-voorzitter Kok noemde dat werkgeversaanbad onaanvaardbaar. 'Voor ons is een cao niet alleen Tijdens de laatste ronde van het overleg is een lichte verdeeldheid In het werknemerskamp aan de dag gekomen. NVV en NKV be- ■n" schouwen de zogenaamde immate- de riële arbeidsvoorwaarden, zoals an openbaarheid van inkomens, als 'n breekpunt, het CNV is het daarmee niet eens. De vakbewegingstop be twijfelt sterk of een centraal ak koord in de huidige vorm nog wel zin heeft voor de toekomst. Met Oppositieleider Wiegel (WD) vindt dat het kabinet-Den Uyl 'n ingreep in de lonen voor volgend Wiegel zei dit in een commentaar gisteren na het mialukte overleg over een centraal akkoord tussen de organisaties van werkgevers en werknemers. Hij verwees daarbij naar de wet op de loonvorming die onder het kabinet-De Jong tot stand is gekomen. Volgens de WD'er ls het mislukken de schuld de regering. Het kabinet-Den De industriële werkgevers deden zaak van geld" zei hij. Bovendien gistermorgen nog *n poging handelingen. De regering zal niet traal akkoord te bereiken. Zij cen- de totstandkoming i traal akkoord dan nog CNV-voorzitter Jan Lanser Uyl heeft een klimaat geschapen, sprak zich uit voor ontkoppeling dat het vooral voor de middenstand DEN HAAG vijfenveertig miljoen gulden was gisteren de prijs die het kabinet Den Uyl moest betalen voor steun van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. Op bet allerlaat ste moment stelde minister Duisenberg dit bedrag beschik baar voor een verlichting van de belastingdruk voor de mid dengroepen. Op voordracht van het kabinet Den Uyl is mr. J. A. W. Burger door de koningin benoemd tot minister van Staat. Hij is daar door de achtste minister van Staat in Nederland een poli tieke erebaandie alleen is weggelegd voor mensen die zich buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt. De 70-jarige Burger heeft na de Tweede Wereldoorlog een leidende positie bekleed in de PvdA. Tien jaar was hij voorzitter van de PvdA- fractie in de Tweede Kamervan 1963 tot 1970 was hij lid van de Eerste Kamer. Daarna werd hij lid van de Raad van State het hoogste adviesorgaan van de regering. DEN HAAG Uiterlijk 1 Ja- veegde haar partijgenoot minister Het TOOretei-Scholten genoot al de RL°"y "Tï' ting neer op 80 gulden per belasting zover zij gehuwd betaler. Er zullen ruim een half mil joen belastingbetalers van profite ren. De toezegging van Duisenberg kwam gistermiddag los. nadat 's mor gens de KVP-fraotie achter gesloten deuren tot de slotsom was gekomen, dat een voorstel van het CHU-ka- merlid Scholten moest worden ge steund. Dit voorstel behelsde een gro tere verlichting voor de middengroe pen. Het zou de schatkist 70 miljoen gulden kosten. steun van de AR-tractie. Toen ook de Nederlandse Antillen losgekop- het kabinetsbeleid bij de op- uc wao peld van Nederland een onafhan- vang en begeleiding van rijksgeno- w 1m Tu0rVan keUlk leven Saan legden- De PvdA- ten uit Suriname. "Er is geen be de kant van het kabinet is toen on- fractie 111 de Tweede Kamer heeft leid." riep zij. "Alles gaat van com- deretreept, dat er onoverkomelijke be de«e datum pstaren genoemd In kringen van KVP De christen-democratische frac- naar nota missie tot commissie zeil met een tegemoetkoming voor de eenzijdig opdringen. Den Haag (ANP) Met ingang van 10 december worden de minimum broodprijzen verhoogd met vier cent per brood van 800 gram. De mini mumprijs is de prijs dde de bakker minimaal aan de consument moet benekenen. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken gisteren meegedeeld. De prijsverhoging ls volgens het ministerie noodtzaikelfjlk geworden, omdat de in de mdnumumprijs ver werkte detailhandelsmarge sinds de instelling van de minimumprijs ge leidelijk verkleind was. Een ander gedeelte van de prijsverhoging is ge baseerd op de in november ingegane verhoging van de bloem- en meel- prijzen. Deze verhoging van de bloem- en meelprijzen was nog maar gedeel telijk door de broodproducenten door berekend in htm vraagprijs aan de detailist. Per 9 december mogen zij dan ook bij levering aan de weder verkopers een prijsverhoging van twee cent toepassen. De minimumprijzen per brood van 800 gram worden door deze maatre gelen volgens het ministerie als volgt: verpaktt gesneden witbrood 1,01 gul den, ander witbrood 0,94 gulden, ver pakt gesneden bruin brood 0,98 gul den en ander bruin brood 0,91 gulden. De minimumbroodprijs is sinds vorig Jaar december met bijna 35 procent gestegen: van 75 naar 101 cent. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 6 en 11 dec. 20.00 uur Salomé: 7 en 8 dec. 20.15 uur Iwanow; 8 dec. 13.30 uur Salomé: 9 dec. 20.15 uur Ned. Danstheater: 10 dec. 20.15 uur Haagse Comedie met "Don Juan". Concertgebouw: 7 dec. 15.00 uur Matinee op de vrije zaterdag; 20.15 uur Michael Davidson, piano: 21.00 uur The Sparks; 8 dec. 11 uur Koffieconcert; 14.30 uur Richard Deering, piano; 22.00 uur Procol Harum; 9 dec. 20.15 uur Serie B. vier duo's; 10 dec. 20.15 uur R.k. Hoofdstadkoor. Amst. Phil Ork.; 11 dec. 20.15 uur Abonnementsconcert serie B, 12 dec. 20.15 uur Concertgebouw orkest; 20.15 uur Gerard Poulet, viool. Shaffytheater: 6, 7, 10, 11 en 12 dec. 20.30 uur Toneelgroep Baal met "De rit over het Bodenmeer"; 6 en 7 dec. 24.00 uur Kees Haze- voet Kwartet; 7 dec. 14.30 uur Kindertheater Pssstt met "De onderstebovenbaas"; 8 dec. 14.30 uur Stampconcert o.l.v. Theo Loevendie; 10,11 en 12 dec. 20.30 uur Penta Theater met "Made in Holland, tijd voor teenagers, zalig kerstfeest, den vaderland getrouwe"; 10 dec. 22.00 uur Zigeunerkapel Kabanf; 11 dec. 14.30 uur Poppentheater "De kleinste komedie" met "Grote Klaas en kleine Klaas"; 11 en 12 dec. 20.30 uur Het Werktheater met "Dat kan ik van jou ook zeggen"; 11 dec. 22.00 uur Jazz; 12 dec. 22.00 uur Jazz O "Ma tic Five. Nieuwe de Ia Mar: 6. 7, 8 dec. 20.15 uur Wim Kan alléén met Corry Vonk en Ru van Veen; 11 en 12 dec. 20.15 uur "Hé mag ik mijn echtgenote terug?" DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 6 dec. 20.15 uur Haagse Comedie met "Don Juan". blijspel van Molière; 7 en 8 dec. 20.15 uur Haagse Comedie met "De Venetiaanse tweeling" van Carlo Goldoni; 8 en 12 dec. 14.00 en 20.15 uur Haagse Comedie met "Begeerte onder de olmen" van Eugene O'Neill; 9 dec. 20.15 u. Toneelgroep Theater met "Op zoek naar jezelf" van Luigï Pirandello; 10 dec. 20.15 uur Int. Folkloristisch Danstheater met diverse dansen. HOT Theater: 6. 7. 8 en 12 dec. 20.30 uur Haagse Comedie met "De stok" van Ton Vorstenbosch; 8 dec. 14.00 uur Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de Fee Münista" (première)10 en 11 dec. 20.30 uur Toneelraad Rotterdam 'Children of the night'"Dra- cula", horroshow van Ruud Engelander en Pip Simmons. Theater Aan de Haven: 6 en 7 dec. 20.15 uur Toneelgroep De Appel met "Don Juan", blijspel van Molière. Congresgebouw: 6 dec. 20.00 uur Jeugdconcert door het Residentie orkest oi.v. Jean Marttnon; 7 dec. 20.30 uur Residentie-ork. o.l.v. Jean Martinon m.m.v. Jaring Walta, viool; 11 dec. 20.15 uur Uit wisselingsconcert door hot Dobrovnik Symphonie Ork. o.l.v. Ni kola Debelic en het Chr. Gemengd Koor Asaf. Diligentia: 6, 7 en 8 dec. 20.15 uur Da Sïlva's Fiesta Citana; 8 dec. 11.30 uur Ned. Harpenensemble; 14.30 uur Philipp Hirshhorn, viool en Michael Isador, piano; 10 dec. 20.15 uur Richard Dee ring. piano; 11 dec. 12.45—13.15 uur Lunchprogramma, Mar ja Bon (piano); 20.15 uur James Tocco (piano); 12 dec. Lindsay Kwartet, Vereniging van Kamermuziek. Theater In de Steeg: 7 dec. Toneelgezelschap Consequent met "Salto Mortale" van Dimitri Frenkel Frank; 8 dec. 14.30 uur Haags Sprookjes Toneel met "Zwaan kleef aan" Circustheater: 7 en 9 dec. 20.00 uur Ned. Operastichting met Tosca'. Kurzaal8 dec. 14.00 uur Concert t.b.v. gehandicapten door het Hofstad Jeugd Orkest oJ.v. Lex Veelo. Theater Pepijn: 8 dec. 15.00 uur Gys Hendriks Kwartet. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 6 en 12 dec. 20.15 uur Amsterdams Pu- bliekstheater met Tsjechows "Iwanow"; 7 en 8 dec. 20.15 uur Stadstoneel Rotterdam met Heijermans' "De wijze kater"; 10 dec. 20.15 uur Ned. Danstheater met 'Inner Space', 'Self-surgery', 'Py R2' en Tüt'; 11 dec. 20.15 uur Toneelgroep Theater met "Op zoek naar jezelf' van Pirandello. Piccolo Theater: 6 en 7 dec. Camera Obscura met 'Measure for Measure' van Shakespeare; 8 dec. 13.00 en 15.15 uur Kinder- theater wiedus met "Wiedus. wie maakt daar muziek?"; 10, 11. 12 dec. 20.15 uur Toneelgroep Theater met "Geen mannen meer" van David Hare. Theater In den Twijfelaar; 6 dec. 12.45 uur Lunchtheater; 6 en 7 dec. 20.30 uur Peter Junior met Transformshow. De Doelen: 6 dec. 20.15 uur Concert door de Budapester Symfoniker onder Györgi Lehel; 20.15 uur Recital door de sopraan Rita Streich; 8 dec. 14.30 uur Concert door het Rot. Phil. Ork. oJ.v. Hans Vonk; 20.15 uur De Engelse popgroep The Sparks; 10 dec. 20.15 uur Concert door het Rot. Phil. Ork oJ.v. Hans Vonk; 11 dec. 12.45 uur Koffieconcert door het Reger Trio; 20.15 urn- Concert door het Rot. Phil. Ork. o.l.v. Hans Vonk; 20.15 uur Recital in de Pro Arte-serie door Theo Olof en Janine Dacosta; 12 dec. 20.15 uur Kerstcencert door Deo Cantamus en de Young Credo Singers, het Ned. Radio Orkest en het Chr. Gemengd Koor. Luxor Theater: 6, 7, 10, 11 en 12 dec. 20.00 uur One Man Show van Paul van Vliet. Hofpleintheater: 6, 7, 8 dec. 20.15 uur De kabaret-komedie "Jij en lk, u en wij allemaal" met Marijke en Sieto Hoving; 11 en 12 dec. 20.15 uur "De dag waarop de paus gekidnapt werd" blijspel van Joao Bethencourt. De Lantaren: 6 t/m 8 en 10 t/m 12 dec. 20.30 uur Rob van Houtens nieuwe Funhouse-programma. LEIDEN LAK-Theater: 7 dec. 20.15 uur "Geen mannen meer", komedie van David Haze door Toneelgroep Theater. Stadsgehoorzaal: 10 dec. 20.00 uur Christelijke Oratoriumvereni ging "Con Amore" o.l.v. Jan Pasveer met de Messiah van G. F. HftndeL De 27-jarige lasser K. die er van wordt verdacht zondagavond in Leiderdorp de 29-jarige Turkse arbeider M. Cakar te hebben d*. het ties KVP- ARP en CHU menen, dat De AR-woordster eiste op korte doodgestoken, is aangehouden. De ireigen. de Antillen zelf moeten bepalen termijn een duidelijke beleidsvisie. dader die na het misdrijf in het Koortsachtig spoedoverleg heeft er wanneer zij onafhankelijk willen Geen enkele fractie in de Tweede Turkse woonoord in de verwarring toe geleid dat het kabinet uiteindelijk worden. Nederland mag dit niet Kamer verzette zich tegen de onaf- middengroepen op de proppen kwam. Tijdens de stemmingen gisteravond over de belastingplannen voor volgend EINDHOVEN De toneelwerk- giggen KVP en ARP weer ach- eroep Prolog heeft behalve het ter het kabinet staan. Het voorstel Sdholten haalde toen geen meer- hankelijkheid Mevrouw Van Leeuwen (ARP) het einde van volgend jaar. Suriname tegen Jcon ontsnappen werd in het Bel gische Hasselt gearresteerd. DEN HAAG Het Christen-Democratisch Appèl heeft "de vrouw" uit de statuten geschrapt. Aanvankelijk had het bestuur voorgesteld aan de christen-democratisch partijen KVP, ARP en CHU in het CDA-statuut op te nemen dat "tenminste twintig procent van de bestuursleden moet behoren tot het vrouwelijk geslacht". Bij nader inzien vraagt men zich af of dit wel het meeste geëigende middel is om de vrouw bij de zaken van het CDA te betrekken. DS'70-kamerlid mevrouw Van Vee- nendaal - Van Meggelen ook het derheid.* dagblad De Telegraaf voor de rech ter gedaagd. Deze krant heeft be- genomen waren schuldigingen van het kamerlid ge publiceerd aan het adres van Pro loog over het gebruik van onwetti ge middelen bij het bereiken van marxistische doeleinden. De overige moties die werden i - Vermaat (ARP), betreffende ver laging van de leeftijdsgrens van 35 jaar bij de ongehuwdenaftrek. Al leen de fractie van de SGP voelde hier niet i kort geding, dat maandag vermaat, betreffende venruiming dient voor de president van de Am- van kader van de aftrek van bui- eterdamse rechtbank, vraagt Pro- tengewone lasten voor weduwnaars loog de krant te verbieden nog met jonge kinderen. Aangenomen meer beledigingen te publiceren. In met ajgemene stemmen, een kort geding voor de president Dolman (PvdA) - rekening houden van de rechtbank in Den Bosch op bij het treffen van conjuntureüe 16 december eist Proloog van me- maatregelen met de verschillen in vrouw Van Veenenda&l, dat zij de economische structuur tussen de beledigingen in het openbaar terug- onderscheiden landsdelen. Tegen de H. Lamme (56) Bilthoven gezagvoerder motie spraken zich uit CPN, PPR, BP, vier leden van de KVP en twee neemt. Het pensioenfonds voor het Ne- derlands toneel heeft geen enkele wjén" van de CHU. reden aan te nemen dat de werk- van^lsvJS betreffende het hófnen"" groep Proloog uit Eindhoven onre- wegnemen van ongelijkheden bij de voorgenomen wijzigingen in de R. Blomsma (33) Heerhugowaard 2de vlieger J. G. Wijnands (46) Zandvoort boordwerktuigkundige l. van der Vliet (29) Amsterdam lste stewardess H. Borghols (26) Amsterdam stewardess V. van Hamburg (26) Amsterdam stewardess T. van Dijkum (20) Laren NH stewardess gelmatigheden kunnen worden weten bij de inning en afdracht mogensbelasting van pensioenpremies. Dit heeft het ten. fonds gisteren schriftelijk laten we ten aan Proloog zelf. „Zeer onaangenaam getroffen door pubiikaties in het dagblad De Telegraaf", zo schrijft het bestuur, "Waarin o.m. gesteld werd dat door u pensioenpremies zijn achterge houden, melden wij u dat ons uit verklaringen van de accountants dienst der gemeente Eindhoven, on dertekend door register-accountants aan wier integriteit wij niet twijfe len, is gebleken dat u over het sei zoen 1972/73 aan alle verplichtin gen ten aanzien van het fonds hebt voldaan. De jaarstukken over het seizoen 1973/74 met de daarbij behorende controle door de accountantsdienst is nog niet gereed. Uit de tot nu toe bekende gegevens zijn het fonds echter geen onregelmatigheden ge bleken. ui u,f «ei- trale heuvelland van Sri Lanka f aanverwante wet- <v°°ra*te C.eyl.onL is neerge" DEN HAAG Ongeveer vier miljoen belastingbetalers die minder dan elf kilometer van him werk wonen krijgen met ingang van volgend jaar een fiscaal voordeeltje. De Tweede Kamer besloot de reiskostenaf trek te verdubbelen van vijftig tot honderd gulden. De PvdA- er Dolman had het voorgesteld stort, heeft zeer waarschijnlijk aan alle 182 passagiers, de zeven Nederlandse bemanningsleden en 2 Indonesische stewardessen het leven gekost. Het toestel werd een kwartier later op het vliegveld van Colombo verwacht. Martinair directeur J. M. Schroder verklaarde gisteravond half twaalf dat op grond van de berichten die hij het vliegveld van Colombo uit Ceylon had ontvangen hy niet bal in de lucht gezien, meer rekende op overlevenden de ramp. plaatse weersomstandigheden uur- J.L zijn begonnen, met één DC-10 twee DC-8 machines vervoert de PH-MBH betekent ter Nederlandse chartermaatschappij in In heit Marttnair-getoouw, waar vanmorgen een zeer trieste stemming heerste, werden de voorbereidingen getroffen voor het vertrek van een andere DC-8 van Schiphol naar Co- lomba, de hoofdstad van Sri-Lanka* Het vliegtuig zal, na een Martin- airploeg onder leiding van directeur Schroder, vier functionarissen van de rij kspolitiedi ernst luchtvaart en drie vertegenwoordigers van de rijks luchtvaartdienst te hebben afgezet, de verongelukte machine by het pel- grimvervoer gaan vervangen. Als er geen overlevenden zouden zijn is de ramp de op Het viermotorige straalvliegtuig vendien het onderzoek in het slecht, hetgeen bo- totaal 25.000 pelgrims. De gehele ope- bezig dure om op het vliegveld van de hoofdstad Colombo. Volgens de woordvoerder donesische van Martinair op Schiphol was het grims, die vliegtuig bezig aan een daling 8000 Iratie omvat het vervoer van 45.000 aldus pelgrims. De Engelse charterlucht vaartmaatschappij Monarch en de De 182 passagiers waren allen In- Amerikaanse chartermaatschappijen chine meegerekend), drie DC-9 toe- mohammedaanse pel- ONA en Worldairways zijn de andere stellen, één Fokker F-28 „Fellowship" oor een bedevaarttocht deelnemers aan deze gigantische pel- Djedda werden grimsluchtvaart. Het was de 19de vlucht van de Het verongelukken van de DC-8 ste in de geschiedenis van de burger- H-MBH betekent voor Martinair luchtvaart, het eerste ernstige ongeluk sinds de Op 3 maart oprichting van de maatschappij in 346 mensen 1958. De vloot van Martinair-HoÜand Turkse DC-10 „Jumbo" neerstortte bestaat uit één DC-10, drie DC-8 vlak nadat hy van het vliegveld Surabaja 2000 voet. Volgens berich- gevlogen. Martinair heeft de leiding vliegtuigen (de verongelukte i één Cessna 402. Bovendien heeft Manttoair momenteel de beschikking Orly by Parys was opgestegen. 176 doden vielen bij een ongelu' met een Boeing 707 van de Jordaam luchtvaartmaatschappy, die op Januari 1973 neerstortte op het vlie, TKA11„ - twee DC-8 machines, die by veld Kano. Alle passagiers var,;: ten die by Martinair op Schiphol zyn over de gehele operatie van de pel- verongelukte machine in deze pel- andere luchtvaartmaatschappy en toestel waren pelgrims die J hinnpngAkomen hebben mensen op grimsviiip.ht.ftn, die op 12 november grimoperatie. «iin anhmmL ir.1,1.. 1naiae zyn gehuurd. bedevaart naar Mekka terug

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7