Bedrijfsleven is te weinig bekend met vormingswerk 800 woningen per jaar renoveren Ook met 50 man meer blijft er werk liggen (QU2B8 College presenteert beleidsverklaring GELUKE KANSEN SCHEPPEN EN DE MACHT SPREIDEN Streven naar gewest met Alphen en Leiden "Geen heksen jacht met blaaspijpjes" KOM NAAR TRESLONG BOWLINGTRESLONG Oxford komt Leidse brandweer wil korter werken VAN AKEN ONEENS MET OOSTERMAN Samen praten over de werkgelegenheid DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 LEIDEN Het college van B. en W. heeft gisteren zijn beleids verklaring voor de komende perio de bekend gemaakt. Zij is in hoof zaak gebaseerd op het kernpro gramma van PvdA en PPR/PSP /D'66 (de partijen die ook de zes wethouders hebben geleverd) en daarnaast op de programma's van andere partyen. nota's en verzoe ken van maatschappelijke orga nisaties en functionele raden. De beleidsverklaring is verdeeld in drie hoofdstukken, te weten be stuur, wonen en welzijn. Zoals be kend zijn voor deze terreinen ook drie wethouderskoppels gefor meerd, resp. Van Ak enen Van Dam, Verboom en Waal, Ooster man en Tesselaar. Het is het col lege overigens opgevallen, dat in de verschillende partijprogram ma's van alle politieke partijen, een grote mate van overeenstem ming bestaat. De verschillen blij ken pas in de praktijk, bijvoor beeld als vastgesetld moet worden hoe ^root het voetgan gersgebied dient te zijn, aldus het college. Met de beleidsverklaring hebben B. en W. beoogd uiteen te zetten wat naar zijn mening, de belangrijkste probleemvelden zijn, in welk tempo en in welke richting zal worden gewerkt. Een flink aantal concrete maatregelen zal in nader uit te brengen nota's worden' onderge bracht. Volgend Jaar wordt een meerjarenbegroting en een na der uitgewerkte prioriteitenstel ling aangeboden. ADVERTENTIE Juist op het gebied van wonen wordt het ontbreken van een gewest Leiden gevoeld, aldus het college van B. en W. in zijn beleidsnota. In de komende periode zal een inventarisa tie gemaakt worden van de behoef te aan ruimte vragende voorzienin gen. Voor de scholenbouw heeft die al ten dele plaatsgevonden. De wo ningbehoefte zal voorrang krijgen boven andere doelstellingen. De grootst mogelijke meerderheid van het college streeft ernaar het terrein waarop erfpacht van toepassing is, uit te breiden en acht het van groot belang dat dit ook in de randgemeen ten gebeurt. De afbouw van de Me- renwijk en het Morskwartier zal wor den afgerond. Door de verkoop van gronden in de Leeuwenhoek aan de universiteit zal de leefbaarheid in het Morskwartier aanzienlijk ver hoogd worden, aldus het college. Of nu nog nieuwe woonwijken gebouwd moeten worden hangt af van de woonfunctie van de binnenstad, de bevolkingsgroei- en samenstelling. Verwacht wordt dat het aantal be jaarden sterk zal toenemen. Het college streeft ernaar onge veer achthonderd woningen per jaar te renoveren. Er zal geprobeerd wor den extra subsidie te krijgen voor het verbeteren van de rioleringen, voor al in de oude wijken. In 1975 zal een plan van actie voor de binnenstad worden aangeboden, waarbij in het bijzonder aandacht zal worden geschonken aan het herstellen van de woonfunctie. Er zal een aantal pro jecten ter hand worden genomen: de Haver- en Gortebuurt, Heren- gracht-Zijlsingel, de Camp en de re constructie van de Breestraat. Er zal een fietsrouteplan worden ontwik keld. Er zullen maatregelen worden ge nomen om de ambtenaren van bu reau Huisvesting en de Sociale Dienst beter te beveiligen. Tegen bezoekers die door bedreigingen en gewelplegin. gen hun doel trachten te bereiken zal streng worden opgetreden. Het ooile ge hoopt, dat het nieuwe huur- en subsidiebeleid van het kabinet in de loop van 1975 gestalte zal krijgen. De grootst mogelijke meerderheid steunt het systeem waarbij huur naar inko men wordt geheven. Huisvesting van werkende Jongeren zal krachtig worden gestimuleerd. Wat betreft de buitenlandse werknemers vindt het college hier meer een taak weggelegd voor het bedrijfsleven, al zullen op korte termijn in samenwerking met de Stichting Migrantencentfa enkele projecten van de grond komen. Op het gebied van verkeer heeft het college als voorlopige uitgangs punten geformuleerd: #.uit de binnenstad en de woon wijken moet doorgaand verkeer worden geweerd; het openbaar (brom)fietsverkeer wordt gestimu leerd; als wijkverbindingswegen voor het autoverkeer zal zoveel mogelijk gelden de route Stationsplein,Oegst- geesterweg, Willem de Zwijgerlaan, Engelendaal. Hoge Rijndijk, Ka- naalweg, Churchilllaan, Dr. Lely- laan, Plesmanlaan, Station. Voor waarde is dat de Churchillbrug en de doortrekking van de Lelylaan zo snel mogelijk worden gerealiseerd; het doorgaande verkeer zal in de toekomst langs rijksweg 11 geleid kunnen worden en vooralsnog via Churchilllaan, Willem de Zwijger laan en Plesmanlaan. Grote projecten op het gebied van stadsontwikkeling zijn de ko mende jaren de ontwikkeling van een alternatief Witte Singelplan, de nieuwbouw van het Academisch ziekenhuis en werkzaamheden van de NS die samenhangen met de aanleg van de Schiphollijn. Het cassette huis De ruimste keuze Pleet» Edelstaal en Vlekvrij. In de beste merken. Uw juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Het welzijnsbeleid is gericht op het scheppen van gelijke kansen en de spreiding van macht, zo consta teert het college van B en W. aan het begin van dit hoofdstuk van de beleidsverklaring. Besprekingen op de ministeries hebben de mogelijk heid geopend om in Leiden in de achtergebleven gebieden projecten te ontwikkelen. Voor het onderwijs be tekent dSt o.a. een verdere differen tiatie van "t bedrag per leerling, heit plaatsen van extra en gespecialiseer de leerkrachten op scholen met ach tergebleven groepen. School en sociaal milieu zullen meer geïnte greerd worden o.a. door het stimule ren van projecten als „oudere op her haling". Op langere termijn zal de Integratie van de diverse vormen van onderwijs worden bevorderd. In mei 1975 is van het college een nota te verwachten over de leerplicht en de problemen van schoolverlaters Het college streeft naar een gro tere buurtgerichtheid. De stichting van welzijnsvoorzieningen zal in de komende Jaren voorrang genieten boven uitbreiding van bestaande in stellingen. Op korte termijn zullen twee nieuwe buurt/clubhuizen worden gesticht. De beleidsvoorbereiding en de structuur van het welzijnswerk zal verbeterd moeten worden. Door een onvoldoende taakafbakening. een competitiesfeer in plaats van samen werkingssfeer ds er weinig sprake van een geïntegreerde beleidsvoorberei ding. Het college stelt vast dat er m de afgelopen Jaren op het gebied van sport en recreatie weinig gebeurd is. Op korte termijn is even min veel te verwachten. Eind 1975 zal een sportveldennota worden uit gebracht, als onderdeel van een sport- nota, die in 1977 verschijnt. Er wordt gedacht aan samenwerking met de universiteit. De Groenoordhal blijft voorlopig voor de sport onmisbaar. De bouw van een nieuw zwembad De Zijl zullen de investeringen in 1975 op het terrein van sport en recreatie voor een groot deel opslokken. De mogelijkheden voor de bouw van een tweede zwembad worden bustudeerd Er zaJl gewerkt worden aan een verbetering van de relatie tussen geestelijke en lichamelijke ge zondheidszorg en van de samenwer king tussen de ziekenhuizen. Instel lingen op het gebied van maatschap pelijke dienstverlening dienen wijks- gewijs samen te weiken. Milieu- eisen zullen een zware rol 6pelen bij het afegeven van hinderwetvergun ningen. In 1975 zal een gerichte mi lieu-actie warden ondernomen. De in houd van het cultuurbeleid zal in een cultuurplan gestalte krijgen. Ur gent is een definitieve plaats voor de centrale bibliotheek. Er wordt ge dacht aian 'n speciaal beheersorgaan voor het Cultureel Centrum, de Schouwburg en andere ruimten. ADVERTENTIE Leidse politie: politie is, er geen sprake van een heksenjacht na de inwer kingtreding van de 1 november- wet. Het voordeel van het ge bruik van de blaaspijpjes vindt hij dat een stuk subjectiviteit, dat tot dusver bij de aanhouding van automobilisten bestond, is verdwenen. In de oude situatie was het zo dat wanneer de poli tie twijfelde of een automobilist teveel gedronken had, hem een rijverbod werd opgelegd met 'de mededeling: kom uw auto mor gen maar halen. Twijfelen me nu dan wordt het blaaspijpje ge bruikt. Het wordt niet gehan teerd als bewijsmateriaal maar als indicatie. Overigens gaan we echt niet met blaasroeren achter de bomen staan aldus hoofdin specteur Erents. Volgens hem. zal het aantal gevallen 26 WVW (rijden onder invloed - red.) wel iets toenemen, maar dat zijn dan de "twijfelgevallen" van vroeger. Onder het hoofdstuk "bestuur" constateert het college, dat de hui dige bestuurlijke indeling in Neder land niet langer voldoet. Van de zij de van Leiden zal van harte worden meegewerkt aan pogingen die kun nen leiden tot de totstandkoming van een krachtig gewest met een gekozen gewestraad. De onlangs door het mi nisterie van Binnenlandse Zaken ge presenteerde structuurschets geeft een gewest aan met zowel Leiden als Alphen aan den Rijn. Het Leidse college vindt dit een aantrekkelijk gebied en zal de discussie rond deze schets stimuleren. Waar nodig en mogelijk zal overleg ontwikkeld worden tussen wethouder en burge meesters van gemeenten in de regio o.a. over een intergemeentelijk structuurplan. Naast gewestvorming wil het col lege werken aan zg. gedecentrali seerde besluitvorming, waarbij ad viserende stem van wijkcomité's en functionele raden (de Sportstichting is daar een voorbeeld van) versterkt zal worden. Overdracht van beslis singsbevoegdheid komt pas later aan de orde. Oprichting van wijkraden en deelgemeenten zal een experimen teel karakter hebben en niet voor 1977 mogelijk zijn. In de periode '75'78 is *t voorts de bedoeling het gemeentelijk apparaat te reorgani seren. Op korte termijn zullen do kosten daarvan groter zijn dan de besparingen. Aangegeven zal wor den wait de bezuinigingen op lange termijn zijn. Op het gebied van economie wil het college een aantal doelstellingen formuleren voor het gemeentebe leid met betrekking tot alle sectoren De zeer gunstige ligging dient beter te worden benut, aldus het college. De contacten met het bedrijfsleven zullen intensiever worden. Over de positie van winkeliers zal overleg worden gepleegd met de midden standsorganisaties. Op het gebied van de openbare orde zal het insti tuut van de wijkagent zo mogelijk uit gebreid worden. Wat betreft Leidens financiële problemen: het college zal een actieve rol spelen om te trachten een gunstiger financiële verhouding met het rijk te verkrijgen. Leuk met vrienden een par tijtje bowlen. Gezellig wat bomen aan een van de sfeer volle bars. 't Betere werkl LEIDEN Aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam is J. F. Wi_ chers uit Rijnsburg geslaagd voor 'fc doctoraal examen economische we tenschappen. Hoofdinspecteur Leidse politie: LEIDEN De Leidse politie telt op dit ogenblik 178 man. "Zouden er vandaag 50 man bijkomen, dan blijft er nog werk liggen". Volgens hoofd inspecteur Erents wordt geprobeerd het tekort op te vangen door de wij- ADVERTENTIE ziging van een aantal procedures, de aanschaf van apparatuur die ma kracht vervangt. Problemen zijn als het gaat om beschikbare voor drukke kruispunten tijdens de spitsuren. Op vragen van het raads lid Beijen (PPR, PSP, D'66) tijdens de begrotingsbehandeling zei Erents, dat in het spitsuur de meeste onge lukken gebeuren en er dan ook wei nig mensen overblijven die het ver keer in goede banen kunnen lelden. "Overigens houden we met de be zetting altijd rekening met de koop avond en de zaterdagmiddag en -avond". Het idee om bij het gevaarlijke kruispunt Willem de Zwijgerlaan— Marnixstraat een verkeersagent neer te zetten noemde Erents levensge vaarlijk. "Dan moet Je op zijn minst met 4 agenten werken of een grote verkeerslichteninstallatie". Ook de sloopactiviteiten in een aan tal woonstraten kwam gisteravond op verzoek van Beijen aan de orde. Volgens Erents is de zaak aan de Marnixstraat al twee maal met hulp van de politie ontruimd. Vorige week nog, is er tegen een sloper in de Molenstraat procesverbaal opge maakt. Er is een beetje sprake van herhaling op herhaling. We blijven steeds toezicht houden en zullen ook verbaliseren, maar een oplossing, voor het probleem is alleen te vinden als de slopers een bepaald terrein krijgen toegewezen". Mt. Bouw voor Rembrandt kan in 76 beginnen LEIDEN Tijdens de be grotingsbehandeling door twee raadscommissies gister avond heeft wethouder Tes selaar meegedeeld dat de ge meente in 1976 hoopt te kun nen beginnen met de bouw van een nieuw complex voor de Rembrandt Scholenge meenschap in het z.g. kas- sengebied langs de Haagweg (zie foto). Hij zei dat nog de ze maand van het rijk een lokalenplan kan worden ver wacht, waarna een dan in te stellen bouwcommissie aan het werk kan gaan. De wethouder zei ook dat de gemeente nu twee hectare grond in het kassengebied, ook wel aangeduid met plan- Coebel, ter beschikking heeft. Daarvan is 12 hectare nodig voor het nieuwe scholen complex. In de sfeer van het onder wijs kondigde Tesselaar ver der aan dat hij binnen af zienbare tijd met een scho lennota op tafel zal komen, waarin o.m. aandacht zal worden besteed aan de leeg loop bij scholen die in oude gebouwen gehuisvest zijn. De nota verschijnt vermoedelijk in maart Volgend jaar. Voor ivat de Merenwijk be treft bevestigde Tesselaar dat de drie basisscholen in het nog te bouwen complex in de Leedewijk op 1 septem ber volgend jaar gereed kun nen zijn. De drie kleuter scholen van dit complex vol gen anderhalve maand later. LEIDEN In het kader van het internationale uitwisselingsprogram ma zal het volgend jaar een deputa tie van de Engelse stad Oxford naar Ledden komen. De deputatie die 90 man telt, zal van 26 maart tot en met 2 april in Leiden verblijven en voor een deel worden onderge bracht bij gemeenteraadsleden. LEIDEN Het personeel van de Leidse brandweer wil het vol gend jaar korter gaan werken. Tot dusver werkt men acht uur lan ger dan is voorgeschreven en men ontvangt daarvoor een geldelijke compensatie. Dat is echter tegen de wil van de bonden. Nu het komende Jaar door een arbeidstijdverkorting nog korter gewerkt zal worden, willen de brandweerlieden van die "overwerktijd" af. Dat daarmee de compensatieregeling vervalt is iets dat het brand weerkorps volgens commandant Broeshart accepteert. Zou er in 1975 volgens de nieuwe regeling gewerkt worden, dan betekent dat dat de Leidse Brandweer met 12 man moet worden uitgebreid. Dat nog los van de twee brandwachten waarom voor het volgend Jaar wordt gevraagd, en die blijkens het prioriteitenlijstje weinig kans hebben te worden gehonoreerd. LEIDEN "Ik deel deze opvat ting niet". Zo reageerde wethouder Van Aken gisteravond in de com missie voor Economische Aangele genheden op de uitlatingen van zijn collega wethouder Oosterman over de bouw van het nieuwe Aca demisch Ziekenhuis. Oosterman noemde het plan in het blad van PPR/PSP/D'66 "waanzinnig". Van Zijp (CDA) zei geschrokken te zijn van deze uitlating. "Het maakt ten opzichte van de buiten wereld een vreemde indruk. Boven dien zou ik het ernstig betreuren als deze opmerkingen gevolgen zou den hebben voor de werkgelegen heid in Leiden (Tot eind '81 werk voor geinidldeld 300 man red.). Bijval kreeg hij van WD'er Van Duin: "Je hoeft grote lichamen maar een paar keer op de tenen te gaan staan en ze kiezen een andere plaats". Mentzij (LvdA) was het daarmee niet eens: "De angst voor het 'weglopen", vind ik wa«t panie kerig reageren" Stroink (CDA) kwalificeerde de opmerkingen vam wethouder Oosterman als "geen voorbeeld van goed bestuur". LEIDEN Te weinig bedrijven zijn bekend met het vormingswerk voor werkende Jongeren. Dit is één van de conclusies, die mr. R. W. A. Zweerts, adjunct-secretaris btj de Kamer van Koophandel heeft ge trokken uit de resultaten van een enquête, die vorig Jaar mei onder bedrijven in de Leidse regio is ge houden. Dit onderzoek had plaats op in stigatie van de heer R. SI006, voor zitter van de Leidsche Vereniging van Industriëlen naar aanleiding van de moeilijkheden die een aan tal bedrijven bleek te ondervinden bij de samenwerking met het vor mingswerk. Zoals bekend is het sinds augustus 1971 verplicht dat werken de Jongeren tot en met zestien jaar één of meer dagen per week aan 't vormingswerk deelnemen of aan 'n andere vorm van onderwijs. De en quête werd gehouden door de zg. Contactcommissie Bedrijfsleven- Vormingswerk, die bestond uit ver tegenwoordigers van de bedrijven (LOI, DMN, Vroom en Dreesmann, Adler en Nestlé) en uit vertegen woordigers van de Stichting Vor ming Werkende Jongeren. Aan mr. Zweerts werd als onpartijdige ver zocht uit de resultaten conclusies te trekken en naar aanleiding daar van aanbevelingen te doen. Teleurstellend Teleurstellend vindt hij het aan tal reacties van de zijde van het bedrijfsleven. Van de 21 aange schreven bedrijven namen er slechts 41 aan de enquête deel. Mr. Zweerts acht de uitslag van de enquête daarom niet representtaief, maar slechts indicatief. Deze bedrijven zijn als volgt on der te verdelen: twaalf produktie- bedrijven. acht ziekenhuizen en soortgelijke instellingen, zeven win- bedrijven, vier administratieve organisaties, twee 'bankbedrijven, twee groothandel bedrijven, één grootwinkelbedrijf en vijf overige bedrijven. Zij hebben in totaal 7431 werknemers, waaronder 610 Jonge ren tot en met achttien Jaar (waar van 450 tot en met zestien Jaar) in dienst. Zoals gemeld is mr. Zweerts tot de slotsom gekomen, dat er te wei nig bekendheid is met het vormings werk (uit de enquête blijkt, dat 24 bedrijven behoefte hebben aan meer voorlichting). De doelstelling van 't vormingswerk wordt in theorie wel omschreven, maar er bestaat geen volledig vertrouwen in de vormings werkers. Op de vraag naar ervarin gen met het vormingswerk reageer den dertien bedrijven met een ne gatieve uitspraak en tien me een po sitieve. Vijftien bedrijven bleken geen ervaring te hebben en drie namen geen standpunt in. De kri tische kanttekeningen die werden geplaatst bij de wijze waarop het vormingswerk wordt bedreven had den veelal betrekking op de eenzij dige visie van de vormingsleiders, hun gekleurde instelling en niet neutrale opvattingen ten opzichte van het bedrijfsleven en de werkge- Mr. Zweerts trekt hieruit de conclu sie, dat het vormingswerk staat of valt met de persoonlijke aanpak van de vormingsleider. Verder valt op dat 't merendeel van de geënquêteerde zegt dat jongeren zelden of nooit in het bedrijf spreken over het vor mingswerk. Tegen uitbreiding van de partiële leerplicht blijken bij het be drijf leven nogal wat bezwaren te be staan en de laatste conclusie is dat driekwart van de bedrijven die gere ageerd hebben op de enquête leelne- mers aan het vormingswerk in dienst hebben. Aanbevelingen Mr, Zweerts doet de volgende aan bevelingen: vormingswerkers zouden zich meer moeten oriënteren op het be drijfsleven, bv. door stage te lopen in het bedrijfsleven of bezoeken aan bedrijven af te leggen; het vormingswerk zal het be drijfsleven gelegenheid moeten geven tot participatie in de behandeling van onderwerpen als sollicitatie, be- oordelings- en promotiebeleid, Jon- gerencommissie, ondernemingsraad, ontslag enz.; bovenstaande aanbevelingen kunnen alleen gerealiseerd worden door middel van coördinatie tussen het regionaal georganiseerd bedrijfs leven en het vormingswerk het vormingswerk zal het be drijfsleven meer programma-infor matie moeten geven; het bedrijfsleven moet kritiek op het vormingswerk eerder doorspelen naar het vormingscentrum en omge keerd het bedrijfsleven zal meer en, beter kennis moeten nemen van de wettelijke voorschriften inzake de partiële leerplicht; goed overleg tussen bedrijfsleven en vormingswerk bij de indeling van groepen in het vormingscentrum is erg belangrijk. vormingswerk en beroepsbegelei dend onderwij dienen geïntegreerd te worden. LEIDEN PvdA-raadsïid Henk Woelders heeft er gisteravond voor gepleiit om met 'n aantal instellin gen. dat rechtstreeks betrokken is bij de Leidse werkgelegenheid om de tafel te gaan zitten. HU dadht onder meer aan het Gewestelijk 'Arbeids Bureau, de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de vak beweging en de Leidse Vereniging voor Industriëlen. Door deze groep van deskundigen zou dan bepaald kunnen worden hoe het met de werk gelegenheid gesteld is en hoe 't ver beterd zou kunnen worden. Verder vond hy het noodzakeiyk naast het GAB een ombudsman te hebben, die problemen rondom die werkgelegenheid signaleert. In de gemeentelijke commissie voor Eco nomische Aangelegenheden werd gisteravond van diverse kanten kri tiek geleverd op de Stuurgroep Ar- betidsmairkt Leiden en omg. die nu al 1% jaar aan het werk is. Vol gens Stroink (CDA) komt er niets uit deze stuurgroep omdat er zoveel „hoge heren" in zitten, waardoor de communicatie met de werkgroe pen slecht verloopt. Wethouder Van Aken constateer de, dat de stuurgroep nog steeds geen contact heeft gezocht met het ge meentebestuur. ondanks het feit dat de behoefte daaraan maanden geleden al werd uitgesproken. Van Duin (VVD) adviseerde de wethou der niet passief te biy'ven, maar zelf contact te zoeiken. „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten v

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3