LEIDSCH DAGBLAD DC-8 VLOOG TEGEN ROTS mijnders Bloemenhandel jubelt over besluit Kamer Sherry Zware slag voor Martinair: 191 doden Reddingsploeg kan het toestel niet bereiken GRAPJE MET GIRO'S LEID5CHÉÜDAGBLAD Rectificatie HASJ-VANGST IN LEIDEN Chauffeurs dreigen met nieuwe acties Mijnstaking in V.S. afgelopen BofatMlla DONDERDAG 5 DECEMBER 197 OPGERICHT I MAART I860 34495 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SCHIPHOL/COLOMBO Geen van de 191 inzittenden van de DC-8 van Martinair, die gisteravond tegen de rotsen van Sri Lanka (Ceylon) te pletter vloog, heeft deze op één na grootste ramp uit de luchtvaartgeschiedenis overleefd. Dat moet als vaststaand worden aangenomen, hoewel nog geen reddingsploeg het toestel heeft kunnen bereiken. Het is terechtgekomen op een heuveltop, die nog geen mens heeft beklommen. De slachtoffers waren Indonesische Mekkagangers. Werd vanmorgen al op Schiphol gelaten, aldus de Indonesische am- het vermoeden uitgesproken dat de bassade ifi Colombo, verongelukte DC-8 tegen de rotsen Volgens leden van een reddings- was gevlogen, volgens de Indonesische ploeg moet het uitgesloten worden ambassade in Colombo raakte het geacht, dat nog overlevenden zul- len worden gevonden. De namen van de passagiers zijn nog niet be kend gemaakt. toestel eerst de ene berghelling verongelukte vervolgens tegen een andere, waarna het in brand vloog. Op de grond werden op de plaats, waar de wrakstukken neerkwamen, ongeveer twee hectare terrein ver schroeid. De manager van de theeplanta ge in de buurt van de heuveltop heeft in een telefonisch interview verklaard dat het vliegtuig laag Twee jonge Haagse agenten geschorst Hangijzers Centrale afspraken tussen werk gevers en werknemers zitten er voor het komende jaar niet in. De zaak is definitief stuk gelo pen op de "politieke" kant van een eventueel akkoord. Dus niet op de gewenste loonsontwikke- ling; de indruk bestaat dat men op het punt van de procenten elkaar nog wel zou hebben kun nen vinden. De te heet gebleken hangijzers be helsden onderwerpen als meer zeggenschap voor werknemers in de bedrijven, openbaarma king van alle inkomens, het toe passelijk maken van cao's op alle arbeidsovereenkomsten. Het Is meer dan opmerkelijk dat zelfs in een economisch toch zeer ongewisse periode als nu, die immateriële factoren de bo ventoon voerden en tenslotte beslissend werkten. Men kan dat nauwelijks nog een duide lijke aanwijzing noemen dat het de vakbeweging bij de aanpak van veranderingen in de ver houdingen van het bedrijfsleven nu definitief ernst is. Het is een regelrechte ooriogshandellngje- gens de structuren, waarin het bedrijfsleven tot nu toe functio neerde. Voor de naaste toekomst van de Nederlandse economie mag men Innig hopen op voorzichtigheid en realiteitszin, als straks per bedrijfstak over de lonen gaat worden onderhandeld. Het is in het verleden altijd zo geweest dat de sterke branches als krachtige trekker fungeerden voor de zwakkere broeders. De rekening van een dergelijke so ciaal-economische karavaan wordt doorgaans met nog eens een extra stuk inflatie betaald. ó^wonmg^S' en enke le minuten later explodeerde. "Ik rende naar bulten en zag dat het vliegtuig tegen de bergtoppen was geslagen en dat de wrakstukken brandden". dichte oerwoudbebossing moeten de leden van de bergingsploegen aan touwen uit helicopters worden neer- Een geschokte directeur Martin Schroder (links) van Martinair laat zich vlak voor z'n vertrek van Schiphol op de hoogte stellen van de laatste telex-berichten over de ramp. Schroder is met een team van zijn maatschappij en vertegenwoordigers van de rijksluchtvaartdienst vandaag in Co lombo gearriveerd om zelf een onderzoek naar de gebeurtenissen in te stellen. Proces over poging kapen KLM-toestel De politie uit het naburige Mas- keliya stelde kort na het ongeluk *n reddingsploeg samen, maar deze ploeg kwam niet verder dan hal verwege de heuvel. De politie-ln- specteur Nimal Goonattllake, die t team leidde, heeft verklaard stukjes van het vliegtuig, stukken kleding en bagage te hebben gevonden. Er was echter geen spoor van mense lijke overblijfselen. Niemand heeft de heuveltop waarop de DC-8 is neergestort ooit beklommen. Parachutisten van de KLM-toestel strijdkrachten zijn vandaag onder slechte weersomstandigheden neer gelaten bij de plaats in het centra le hoogland van Sri Lanka. Luchtvaartautoriteiten Btw van 16 naar 4 procent 16 PAGINA'S BEIROET In Beiroet is vandaag het proces begonnen tegen zes Pa lestij nen die worden beschuldigd de mislukte poging te kapen, op 14 maart van dit Jaar. Ze werden aangehouden voordat ze aan boord van t toestel zouden gaan nadat de veiligheidsdienst van het vliegveld een kruier had ontdekt, Lanka hebben bekend gemaakt die probeerde wapens en explosieven dat zlJ de opnamen van de gesprek- I boord van het toestel te brengen, ken tussen het toestel en de ver- Volgens Libanese dagbladen heeft een van de zes verdachten gezegd, dat ze handelden in opdracht van een Palestijnse groep, waarvan hij de naam niet wilde noemen. Hij beves tigde dat de kaping bedoeld was als protest tegen het besluit van de Ara bische landen het olie-embargo te gen Nederland op te heffen. De man beschuldigde Nederland van het wer ven van fondsen voor Israël. Onbestendig weer keerstoren in beslag hebben geno- De autoriteiten hebben verder (Van een onzer verslaggevers)' hun bezorgdheid uitgesproken over de mogelijkheid dat souvenir-Jagers LEIDEN/RIJNSBURG l_ de zogenaamde "zwarte doos" één groot mannenkoor zongen van- vaj (waarin alle gegevens over de morgen de ongeveer driehonderd VerMes". vlucht zijn vastgelegd) zullen weg- kopers op de tribunes van de halen. Rijnsburgse bloemenveiling „Flo- De Indonesische minister van ra" lu*d en dankbaar "Dank Je wel Verkeer, Emii Salim, heeft vandaag Sinterklaasje". Dat had te maken, meegedeeld dat zijn regering een met het feit, dat de Tweede Ka- commissie van onderzoek stuurt mer besloten heeft de b.t.w. op bloe naar Sri Lanka. men te verlagen van 16 naar 4 pro cent. Minister van Buitenlandse Zaken Niets dan blijde gezichten krijgen dat geld pas na een maand of twee, soms drie terug. Minder fi nanciële zorgen dus door die veria- de b.t.w. en minder rente- g< voig(i door regen. Matige tot krach- bedroefd was door de dood van de land. In Aalsmeer, m het Westland, zuidwest. Minimumtempera turen van 6 tot 3 graden. Maxima morgen rond 7 graden. (Opgemaakt te 11.15 nnr). 6 DECEMBER Zon op 8.32 uur, onder 16.30 uur; Maan op - 191 pelgrims en bemanningsleden" in Rijnsburg, in Roelofarendsveen van de DC-8. A waar dan ook. Iedereen was erg ge- HiJ voegde hieraan toe dat hij lukkig met het kamerbesluit. geloofde dat de 182 mekkagangers "Flora'-vooraitter Piet van Delft: op weg naar de heüige plaatsen "jarenlang hebben we er voor ge- i?? vochten. Eindelijk is het ons gelukt. onze acties hebben we steeds fair gevoerd. Vorige week nog zonden we (Zie ook pagina 7). als Produktschap voor Siergewassen alle kamerleden een bosje bloe paradijs zouden worden opgenomen. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prjs. Ik word abonnee vanaf 20 dec. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats gironummer: Hokje zwarl maken, bon Invullen. In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Dodevroeg om water met daarop een kaartje, handel is er het meest bij gebaat. Vooral de binnenlandse. Ook de huis moeders, die graag een bloemetje kopen, zullen ervan profiteren. Het zal gauw een veertig, vijftig cent schelen op een bos van 14,-". Leidse bloemist Niek van der Voort "Het kamerbesluit is zeer gunstig voor de handel. Als het kabinet het nu maar niet naast zich neerlegt. Als Je voor f 3000,- omzet scheelt het maar liefst f400,-. Die verlaging is in het bijzonder van belang voor de kopers. Op een bloemstuk van f25 zal het zo'n f 3,- gaan schelen". Een gelukkige Harry Hylkema, voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen: "De handel profiteert er het meest van. Als de bloemen etc. goedkoper worden zal dat zeker enige tientallen miljoenen guldens meer omzet brengen. Nu alles goed koper wordt koopt men hopelijk een keer meer een bloemetje". Frits Keizer, directeur van "Siera- hebben for", die op de binnenlandse en bui tenlandse markt handelt: "Fantas tisch. Een prettig Sinterklaasca deautje. In 't bijzonder voor de bin nenlandse handel, maar ook voor on ze export op het buitenland. Als alles zo doorgaat behoef ik voor de export DJAKARTA Er heerste gisteren grote opschudding in het mortuarium van het Cen trale Ziekenhuis in Djakarta, toen een enkele uren tevoren doodverklaarde man, onzéker overeind rees en om een glas water verzocht. De 22-jarige man was met cholera in het ziekenhuis op genomen en enkele uren daarna door de dienstdoende arts doodverklaard. Overgebracht naar het mor tuarium, joeg de "dode" het personeel de stuipen op het lijf door zich langzaam te ontdoen van zijn lijkwade, op te staan en om water te vra gen. De schijndode werd ijlings naar het ziekenhuis terugge bracht, waar hij in de loop van gisteravond echter als nog is overleden. i Wim Kan noemde hem een „vech tersbaasje", anderen spreken over de „roulettespeler van de Kneu terdijk". Ze bedoelen prof. Duisen- berg, in het huidige kabinet natio nale schatkistbewaarder. De mi nister van Financiën speelt twee maal een hoofdrol in deze krant: in een beschouwend artikel over de wijze, waarop aan de Kneuter dijk wordt gewerkt. PAGINA 12 en?in het compromis, dat het kabinet moest aanvaarden om zich van de steun van de KVP te verzekeren. DEN HAAG De korpsleiding van de Haagse politie heeft twee Jonge agenten van het bureau aan de Ar- chimedesstraat geschorst in verband met een mogelijke giro-fraude. De schorsing is gedaan in afwachting van de officier van Justitie, die uitein delijk aan de hand van de processen- verbaal zal bepalen wie van de poli tiemannen een strafbaar feit heeft gepleegd. De politiemannen, de 19-jarige J. L M. en de even oude J- H. B., zijn begin oktober als agent aangesteld en zijn nog in hun proeftijd. Het twee tal is in september op een feestje in Voorschoten geweest, dat werd gege ven door de 19-Jarige administratief medewerker T. B. Deze laatste is vroeger penningmeester geweest van het schoolbestuur van het Leidse Rembrandt Lyceum en beschikte vreemd genoeg uit dien hoofde nog over een boekje met giro-overschrij- vingskaarten ten name van het schoolbestuur. Tijdens het feestje kwam het be wuste boekje tevoorschijn, waarmee de agenten, zo hebben zij aan Leidse rechercheurs verklaard, een grapje wilden uithalen. De voormalige pen ningmeester vulde toen op naam van de agenten twee girokaarten in, waar bij in de bedragkolom f 100 werd ge schreven. Het drietal heeft de Leidse recher che gezegd niet de bedoeling te heb ben gehad om de girokaarten te pos ten. Wel waren de twee overschrijvin gen in een giro-envelop gestopt, maar die bleef vervolgens ongeveer twee üto'met df ^woner van Voor- gisternupgen vroeg op de Nieuwe ,Y kamer liggen. Hoewel Rijn rtóhting Hooigracht plotseling alle driehebbenverklaard, dat ze de erg hard weg. Surveillerende agen- lo»n'e'»l| de P"64 hebben ge- gingen achter de auto aan en re- den hem klem. De bestuurder, een 1001 J de 24-jarige Engelse student, zonder Agent M. kreeg op 5 november f 100 Va.ste woon- of verblijfplaats. kon fJenJèr^è^h fain rveVK,maar geen papleren ««ben en ook niet Sn YS? bvCTschrijvlngskaart voor YerMaren waarom hlJ zich zo zijn collega werd door de Girodienst vreemd gedroeg. Daarop stelden de «en onderzoek ln en troffen dat het nummer van de begunstigde de bagagCTUlmte Ms Nepal_ Ta 'iT, ?aarop ™tdekte hasj aan. De verkoopwaarde zou een op de school, dat er sprake moestjzijn aeine 25.000 bedragen. an zit ingesloten op het poli- In de aankondiging van de abonnementsprijsverhoging, gis teren in onze krant, komt een storende fout voor, die betrek king heeft op de abonnees die ons een machtiging hebben ver strekt tot automatische perio dieke afschrijving van het abon nementsgeld. Bedoeld was dat wij om on nodige handelingen te voorko men gaarne aannemen (en dus niet vernemen, zoals in de krant stond) dat de abonnees er mee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Voor de gemaakte fout bieden wij graag onze verontschuldigin gen aan. DIRECTIE. LEIDEN De Leidse politie heeft forse hasj-vangst gedaan. Een Engels kenteken reed 1 onjuiste afschrijving en werd de Leidse politie ingeschakeld. den haag De mogelijkheid pagina 7 niet uitgesloten, dat er omstreeks a r»„ km-* -x x - half december een nieuwe actie van ff: vrachtwagenchauffeurs zal komen. als acteur graag Die actie is dan het gevolg van de den zware boetes opgelegd. Zelfs zou het de chauffeurs na een derde overtreding verboden worden om nog in Duitsland te rijden. Tijdens de nieuwe actie zouden de ziende spelen. PAGINA 5 verscherpte controle op de Duitse we- chauffeurs onder andere een hoger „Betaald voetbal is zoiets als i consumptie-artikel". Ie 16 nu mogelijk doordat sinds 1 dec. de tachograaf ook ln de Ne- lerlamdse wagens verplicht is. Voor al de groenten- en fruitrijders voelen zich daardoor bedreigd. PAGINA 9 Atje Keulen gaat toch maar niet opnieuw wedstrijden rijden. PAGINA 11 Eisen van LJA niet ingewilligd. PAGINA 10 Grieken gaan zondag collega's. if Volgens bepaalde chauffeurs treden de Duitse controleambtenaren bijzon- WASHINGTON (AP) De sta kende Amerikaanse mijniwertcers akkoord bereikt met de/ werkgevers over een nieuwe drie-1 Jarige cao. Dit betekent dat de eer ste mijnen volgende week weer zul len worden geopend. De nieuwe cao wordt morgen van kracht. De sta king heeft dan bijna vier weken ge duurd. In die periode heeft 70 pro twee tot drie ton minder te fi- cent van de Amerikaanse steenkool- produktie stilgelegen. BIJ die staking waren 120.000 mijnwerkers betrok ken. monarchie stemmen. PAGINA 13 der streng op. BIJ overtredingen Mn iDri mi MEUBELEN naacieren. We moeten voor de bloemen, die voor export zijn bestemd, eerst de b.t.w. betalen en Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642. Éigen parkeerterrein. LEIDEN (4000 mj Lange Gracht d)aan de City-Ring). Tei. 01710-21645 e'bij irvolen.De Valk. Parkeerplaats voor.1000 auto's. de spaanste sherry fles nu

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1