KRITIEK SARTRE OP BAADER Graan vergiftigd door fluordampen Griekenland stemt weer over monarchie Israël bouwde nieuwe linie versterkingen heuvels Golan TOCH UITLEVERING KAPERS AAN DE PLO? Op bres voor de mannen donderdag 5 december 1974 ADVERTENTIE CAIRO (AP)— Tunesië zal de vier kapers die een Brits lijn vliegtuig heb ben gekaapt en een Westdudtse pas sagier hebben gedood ter berechting uitleveren aan de Palestijnse be- heeft een betrouwbare zegsman van vrijdingsorganisaties PLO, aldus de PLO gisteren bekend gemaakt. President Habib Bourguiba en an- deze Tunesische functionarissen zouden zijn overgehaald hun aan vankelijke besluit de kapers niet uit te leveren te herzien. Verleden weekeind heeft Bourgui ba volgens berichten nog gezegd dat het zijns inziens de beste oplossing was de kapers in Tunesië te houden. 'Tenslotte hebben wij hun beloofd dat zij niet voor de rechter zouden worden gebracht. Zij hebben ons vertrouwd en wij moeten onze beloften nakomen", aldus zou Bour guiba hébben gezegd. Volgens de zegsman van de PLO zal Salach Khalaf, wiens codenaam Aboe Iyad luidt, naar Tunesië gaan teneinde de vier kapers onder zijn hoede te nemen. HU Is lid van 't uit voerend comité van de PLO en heeft deelgenomen aan de onderhande lingen op het vliegveld van Tunis welke leidden tot vrijlating van de gijzelaars en het opgeven van het vliegtuig. Salach Khalaf, die thans in Libië Is zou inmiddels op de hoogte zijn ge steld van het nieuwe besluit van Bourguiba. De kapers zijn lid van een dissiden te Palestijnse guerrillagroep en heb ben het Britse vliegtuig tien dagen geleden in Doebai gekaapt. Zij hebben zich verleden week over gegeven aan de Tunesische auto riteiten nadat een "mondeltnge toe zegging" hadden gekregen dat zij niet aan de PLO zouden worden over gedragen. De PLO heeft de kaping veroordeeld. Boerguiba heeft destijds gezegd: "Het is een menselijk probleem en geen zaak van sancties. Zij zullen in Tunesië blijven tot de situatie veran dert". Wélke veranderingen er sinds dien zouden zijn opgetreden kon de Palestijnse woordvoerder niet zeg gen. tel AVIV (AP) In het bezet te deel van Syrië is, aldus is uit mili taire kringen in Tel Aviv vernomen, door Israël een linie van versterkin gen voltooid die dwars door het heu velland van Golan loopt. Men gaat voort de verdedigingsli nie in het bezette schiereiland van Sinai te verbeteren, aldus is ook be kendgemaakt. Volgens de "Jerusalem Post" van gasteren hebben de fortificaties in het heuvolland van Golan 200 miljoen Is raëlische ponden (voor de laatste devaluatte 50 miljoen dollar) gekost en werd alles in het werk gesteld de ze linie te hebben voltooid voordat de winter gaat intreden in dat gebied. Israël geeft 33 percent van zijn totale bruto nationale produkt uit aan defensie, en premier Rabin heeft "ze ven magere Jaren" voorspeld. In een vraaggesprek met een krant heeft hij meegedeeld dat het Israë lische beleid in de eerste plaats ge richt moet zijn op tijd winnen de economische teruggang te boven te komen "en in de jaren '80 ongedeerd te halen". Het overleg met Egypte en met de V.S. moet voortgaan, aldus de pre mier, opdat Egypte zich niet bij Sy rië zal aansluiten als dit ten oorlog trekt. Israël, aldus de krant, staat er op de strategisch-belangrijke passen van •Mitla en Gidi in Sinai te blijven be houden. Hieruit leidt men af dat Rabin bereid is het gebied ten noor den en ten zuiden van die passen te rug te geven aan Egypte. Rabin zei tenslotte dat hij hoopte, dat een oorlog met Egypte kon wor den vermeden maar dat een opnieuw uitbreken van de strijd met Syrië, in 1975 door hem werd gezien als "een realistische mogelijkheid". Franco 82 jaar Het Spaanse staatshoofd generaal Francisco Franco heeft gisteren in Madrid in de familiekring zijn 82-ste verjaar dag gevierd. Medewerkers uit het po litieke leven en uit de strijdkrachten kwamen hem in het Pardo-paleis ge lukwensen. Franco staat al 38 jaar aan het hoofd van de staat. In de afgelopen herfst nam hij na een langdurige ziekte de leiding weer op zich. Bloedbad Een Fransman heeft woensdag in Rijssel twee oollega's op zijn werk vermoord, zijn vrouw ge wurgd, zijn huis in brand gestoken en zes brandweerlieden en voorbij gangers gewond met een geweer, al vorens hij zelfmoord pleegde. Hij klom op het dak van zijn brandende huis en schoot op iedereen die hij zag. De politie meent dat de man de kluts kwijt raakte na een ruzie met zijn vrouw. r De Russische partijleider Brezjneio (rechts) grijpt hij zijn aankomst in Parijs in een vriendschappelijk gebaar de arm van de Franse president Giscard d'Estaing, die hem verwel komde voor een driedaagse onofficiële bespreking. Voor de conferentie is geen vaste agenda opgesteld. Men ver wacht dat de belangrijkste onderwerpen van gesprek zullen zijn, het streven van de Sowjet-Unie Franse steun te krijgen bij de pogingen de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking in Genève weer op gang te brengen en ver schillende bi-laterale economische vraagstukken.. Brezjnew verblijft in het Chateau de Rambouillet, ongeveer 30 km buiten Parijs. Daar zullen ook de besprekingen plaats vinden. Men heeft het protocol voor deze zevende topontmoe ting tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie tot een minimum beperkt. Van Franse zijde werd de nadruk gelegd op het tijdstip dat Brezjnew naar Parijs komt: volgende week vindt hier de Europese topconferentie plaats en daarna zal Giscard presi dent Ford ontmoeten op Martinique. BONN Na een gesprek van een uur met de in Stuttgart gevangen zittende anarchist Andreas Baader, heeft de Franse wijsgeer Jean Paul Sartre scherpe kritiek geoefend op het gevangenisregime. De omstan digheden waaronder Baader en zijn medestanders gevangen zitten om schreef Sartre als "grenzend aan folter, er op gericht psychische stoor nissen teweeg te brengen". De mi- nister-president van de deelstaat Ba den-Wurttemberg (hoofdstad Stutt gart). Hans Filbinger heeft het "in- stincJloos tegenover de slachtoffers van de Baader-Meinhof-groep" ge noemd om Sartre toestemming te ge ven Baader in zijn cel op te zoeken. "De Fransman is daarmede tot een werktuig geworden in een lastercam pagne tegen de justitie van een rechtstaat". Het bezoek van Sartre heeft in ieder geval veel aandacht getrokken. Of de advocaten van Baader-Meinhof met deze publiciteit geheel gelukkig zul len zijn staat te bezien. De Franse filosoof spaarde Baader zijn kritiek niet. Weliswaar is hij van mening, dat leden van de Baader-Meinhof- groep zeker mé pure misdadigers zijn. Maar hij voegde er aan toe dat de politiek die hij voor Juist houdt geen mensen van het type Baader no dig heeft. De eenheid van de linkse bewe ging. die zo snel mogelijk moet wor den nagestreefd, is volgens Sartre niet gebaat met het optreden van dergelijke groepen. Bewegingen die goed zijn voor Latijns-Amerika of het waren voor toenmalig Frans-Algerije zijn voor West-Europa "politiek ir relevant". Maar daarmee is het op treden van Baader nog niet als een schandaal te beschouwen: "Hij heeft geprobeerd een andere maatschap pij te scheppen". Volgens Sartre is de gezondheids toestand van Baader zo slecht dat hij Zich "aan de rand van een coma" bevindt. De eenzame opsluiting in de witte cel maakt het onmogelijk "aan het leven herinnerd te worden". 6artre zei veel te voelen voor een comité tot hulp aan Baader es., ■waarin behalve hijzelf ook de schrij ver Heinrich Böll zitting zou kunnen Massale overgave Het ministerie van Defensie in Manilla heeft be kendgemaakt, dat 1.032 leden en vol gelingen van het verboden „Nieuwe Volksleger", onder wie 15 comman danten, zich massaal hebben overge geven op het eiland Samar, 450 km ten zuidwesten van de hoofdstad. De rebellen hebben onmiddellijk trouw gezworen aan de regering. Hun eed werd afgenomen door minister van Defensie Juan Ponce Enolle. Doodstraf De militaire regering van Peru heeft gisteren de doodstraf ingevoerd voor politieke terreurdaden waarbij doden of gewonden vallen. De maatregel volgt drie dagen na de mislukte moordaanslag op premier Edgardo Mercado Jarrin. Daarbij werden de minister van Visserij en een generaal door schoten gewond. e (midden) staat de pers te woord na zijn gesprek met Baader. Rechts de vroegere studenten- Daniel Cohn-Bendit, links Baaders advocaat Klaus Croissant. BONN (AP) Esther Villar, arts en schrijfster van een zeer succesvol boek getiteld „De ge manipuleerde man", heeft kort voor haar vertrek naar de V.S. geprotesteerd tegen het feit dat de Verenigde Naties 1975 hebben bestempeld tot „het Jaar van de vrouw". ,.Als er iemand Is die een her denkingsjaar nodig heeft" aldus mevrouw Villar die uit Argen tinië afkomstig is, „dan is het de man". Buiten het Westen zijn er lan den waar de vrouw slechter af is dan de man, maar in het Westen „waren de vrouwen schuldig aan een hele lijst van zanden". Zij en niet de man maakt daar uit hoeveel kinderen het gezin zal hebben. Erg is dat de vrouw, die in het gezin met kinderen een sleutelpositie inneemt, haar zonen instampt dat het niet „mannelijk" is door een vrouw te worden onderhouden, maar wel „mannelijk" dat hij met die taak belast wordt. Vrouwen laten de mannen voor hen doden maar zelf onttrekken zij zich aan de militaire dienst". Zij zijn daar echter wel zeer ge schikt voor omdat zij „lichame lijk zowel als geestelijk meer veeretandsvanmogen hebben." De mannen moeten voor de kost zorgen. Dat wordt steeds moei lijker en ingewikkelder en uit puttender. Daarom leven vrou wen langer dan mannen en wor den zij het die, als het op ver kiezingen aankomt, meer en meer de uitslag beïnvloeden. Maar toch deinzen de vrouwen als regel terug voor het nemen van verantwoordelijkheden door geen overheidsfuncties te aan vaarden of zich niet aan de po litiek te wijden, en laten zij het aan de mannen over de grootste bijdragen te leveren tot de we tenschap en de kunst. Zij moedigde de mannen aan op te houden hun vrouwen te be handelen als „onderwerpen van mannelijke liefdadigheid en be scherming" omdat dit hen „plaatst op hetzelfde vlak als zieken en kinderen". Het doet ook schade aan de mannelijke waardigheid, „daar rijpe vrouwen deze bescherming beschouwen als overijverig en serviel". In 1975, aldus mevrouw Villar getrouwd en gescheiden „moeten de mannen eindelijk gaan doen wat hun het zwaarst valt daar hun het tegenoverge stelde door hun moeders was ingeprent: aan zichzelf den ken". Huilen is voor jou te laat. Of niet? Direkte Hulpverlening NVSH, Den Haag. Voor kankeronderzoek van de baarmoedermond, sterilisatie van mannen en vrouwen» menstruatie-regeling, overti jd-behandeling, en alles wat soms nog meer nodig kan zijn. Bel 070 512341 of399850 maandag t/m vrijdag van.8.30 tot 17 uur. BRUSSEL Twaalf miljoen kg graan met een hamdeflswaarde van rond de 5 miljoen gulden mag de graansilo's van de Belgische boeren bond in Brugge niet verlaten, omdat het misschien is aangetast door fluor. De grote ventilatoren van de silo's liggen op nog geen 100 meter van de schoorstenen van het bedrijf van Bayer-Rickmann, dat in de af gelopen maanden een ontoelaatbare hoeveelheid van deze giftige stof in de atmosfeer loosde en inmiddels bij wijze van overgangsregeling de lozin gen heeft moeten beperken tot 5 kg fluor per uur. De vrees bestaat dat de ventilatoren de sterk verontrei nigde lucht hebben aangezogen en door het graan hebben geblazen, waardoor het wellicht ongeschikt is geworden voor menselijke en zelfs dierlijke consumptie. Fluor kan in kleine hoeveelheden een heilzame uitwerking hebben, waarvan onder andere gebruik wordt gemaakt bij de fluoritiering van het drinkwater. In grote hoeveelheden is het echter een dodelijk vergif. De boerenbond kwam op het idee dat hét graan aangetast zou kunnen zijn door de berichten van de laatste maanden over de fluorvergif tiging in de omgeving van het Bayer-bedrijf. Naar verluidt overweegt het parket van Brugge, dat het onderzoek de fluorvergiftigitng in handen heeft, eventueel lijkschouwing te laten richten op de stoffelijke overschotten van mensen die de laatste tijd in de omgeving van de Bayer-fabriek zijn overleden. Op die manier zou men kunnen nagaan of het beenderstelsel van deze mensen op dezelfde manier was aangetast als dot van sommige dieren uit het gebied, waarvan vast. Benzine in Belgie duurder BRUSSEL (ANP) Met ingang van gisteren is de Belgische benzi ne weer in prijs verhoogd. Super- benzine is ongeveer 1.9 cent in prijs gestegen en normale benzine onge veer 1.6 cent. De prijsverhoging is het gevolg van een zogeheten pro gramma-akkoord dat de Belgische regering indertijd gesloten heeft met de petroleumfederatie. Dat ak koord zegt dat de prijzen aangepast mogen worden als de ruwe olie, vol gens bepaalde maatstaven, duurder wordt. Omdat de prijsverhoging geen verplichting is bestaat de mo gelijkheid dat niet alle maatschap pijen hun prijzen omhoog zullen brengen. Moord Linkse terroristen hebben gisteren de personeelchef van een Argentijnse metaalfabriek vermoord wegenis diiens, maar hiun opvatting, „dictatoriale praktijken" tegenover de arbeiders. staat dat zij aan fluorvergiftiging stierven. Verder zal in de scholen een onder zoek worden ingesteld naar sympto men van fluorveaigiiftiiging en ook wordt nagegaan of de arbeiders in de Bayer-fatoriek van de fluordam pen te lijden hebben gehad. De boe ren in de omgeving hebben de waar schuwing gekregen op te passen met het hooi dat aan de kwalijke dam pen blootgesteld ib geweest. Fluor kan een verbinding aangaan met de waterdamp in de lucht en vormt dan waterstof-fluoride, een zuur dat onder meer wordt gebruikt om glas op te etsen. Op dezelfde ma nier kan het gif zijn doorgedrongen in de graankorrels. De boerenbond heeft geweigerd de resufllbaiten bekend te maken van de analyses die zij op het graan heeft laten uitvoeren, met als argument dat men „het on derzoek van het parket niet wil doorkruisen". Over het algemeen is men in deze aangelegenheid bijzonder terughou dend m. concrete mededelingen. De indruk bestaat dat de kwestie van de fluorvergiftigmg door Bayer tot nu toe ernstig is onderschat. I VS-hulp Turkije WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft met 55 tegen 36 stem men de opschorting van de militaire hulp aan Turkije uitgesteld van 10 december tot half februari. Als pre sident Ford dan geen aanzienlijke vooruitgang in de richting van een vredesregeling voor Cyprus ziet» dient de hulp te worden gestaakt. Politieacties in Italië ROME In de Italiaanse provincies Emilia-Romagne, Toscane, Umbrië, Sardinië en Lazio heeft de politie een actie tegen de misdaad uitgevoerd. Zij controleerde de identiteit van 116.000 personen, van wie er 158 wer den aangehouden en 1.134 voorgeleid aan officieren van Justitie en voor waardelijk vrijgelaten. Daarnaast legde de politie beslag op grote hoeveelheden vuurwapens, springstoffen, slaghoedjes en 600 gram verdovende middelen. De actie leverde 233 gestolen auto'» en zes gestolen radio-ontvangers op en nog eens voor 820 miljoen lire ge stolen voorwerpen van uiteenlopende aard. Tenslotte maakte de actie een einde aan een handel in vervalste schilde rijen van moderne en oude meesters waarvan er 942 in beslag genomen werden. ATHENE Zoals al vaker in t verleden is gebeurd staan de Grie ken in het komende weekeinde op nieuw voor de keus: krijgt het land monarchie terug of wordt t een presidentiële republiek? Ongeveer zes miljoen Grieken worden zondag hierover geraad pleegd. Kiezen zij voor het eerste dan keert de sinds december 1967 in baflhngschap levende looning Constantijn op zijn troon terug. De vorst week zeven Jaar geleden naar het buitenland uit toen zijn tegen- coup tegen de militaire macht hebbers was mislukt. De militaire Junta, die het land van 1967 tot Juli van dit jaax be stuurde, schafte anderhalf Jaar ge leden de constitutionele monarchie af. De zaak van de 36-jarige koning, die thans in Londen verblijft, wordt verdedigd door een aantal royalis tische comité's. Deze hanteren het argument dat de monarchie voor een zo vaak door politieke onrust geteisterd land als Griekenland uit stekend als een soort veiligheidsklep kan fungeren. Het ziet er naar uit dat zij hiermee een groot aantal medestanders heeft gewonnen. De koning zelf wist zijn populairiteit vooral in de provincies te vergroten met een boodschap aan het Griek se volk, die vorige maand door de televisie werd uitgezonden. Griekenland kreeg voor het eerst een monarchie in 1843, nadat het onafhankelijk van Turkije was ge worden. In 1862 werd het land een grondwettelijke "gekroonde demo cratie". Het is niet voor het eerst dat de Grieken zich over hun staatsvorm moeten uitspreken. Voor de eerste maal gebeurde dat in 1920 toen ko ning Constantijn I in ballingschap verbleef. Hij kon de troon weer be stijgen nadat 99 procent van de Grieken zich bij een referendum voor zijn terugkeer uitsprak. Zijn zoon en opvolger George n verloor in 1924 een soortgelijk refe rendum met als gevolg dat Grie kenland tot 1935 een presidentiële republiek bleef. In dat Jaar werd opnieuw een volksraadpleging ge houden. Toen schaarde 97 procent zich achter hem en kon de koning toch terugkeren. In 1940, tijdens de Duitse bezet ting, verliet Koning George het land. Voor zijn terugkeer, zes Jaar later, was opnieuw een referendum nodig. De keuze voor de monarchie of de republiek is thans opnieuw aan de orde omdat het militaire bewind van George Papadopoulos in Juni 1973, twee maanden na een ko ningsgezinde muiterij bij de Griek se zeemacht, de monarchie afschaf te. Bij een in juli 1973 gehouden refe rendum werden de constitutionele wijzigingen goedgekeurd op grond waarvan Papadopoulos president werd. Een Jaar later gaven de mili tairen het bewind uit handen en vo rige maand gingen de Grieken naar de stembus om !n nieuw parlement te kiezen. De uitslag van het referendum van Juli 1973 en de bevoegdheid van de militaire machthebbers om over de kwestie van de monarchie te beslis sen zijn nimmer door de Griekse po-» litici erkend. In zijn vorige maand gehouden toespraak voor de televisie zei koning Oonstantyn dat het re ferendum van 1973 een aanfluiting van de volkswil was geweest. De drie belangrijkste comité's die zich voor de koning hebben ingezet zijn 'de vrienden van de gekroonde monarchie', 'het koningsgezinde Na tionale Front' en 'de Koningsgezinde Unie". De comS'é's zijn in los ver band verenigd in de Panhelleense Beweging voor een Gekroonde Demo cratie. De tegenstanders van herstel van de monarchie verwijten de koning dat hij in 1965 politieke beroering heeft veroorzaakt die naar hun mening aanleiding werd tot de militaire staatsgreep in april 1967. Zij zeggen tevens dat de koning acht maanden lang het militaire regime heeft ge doogd en pas daarna z'n mislukte te genaanval inzette. In die periode, zeg gen de anti-royalisten, onderteken de Constantijn dan toch maar 210 decreten van de junta, iets dat de ko ning nadrukkelijk ontkent. De comités die de koning steunen wijzen erop dat Constantijn voornei mens is het voorbeeld van verschei dene andere vorsten en vorstinnen te volgen door zich buiten de politiek te houden. Een van de argumenten van de comité's tegen de presidentiële re publiek is dat de mogelijkheid niet moet worden uitgesloten dat toekom- sige presidenten wel eens personen met socialistische of communistische sympathieën zouden kunnen zijn. Constantijn besteeg de troon na de dood van zijn vader, koning Paul, in maart 1964. Zijn tegenstanders wij zen op de fouten die hij tijdens zijn regeringsperiode heeft gemaakt door slechte raadslieden uit te kiezen en zij hekelen vooral de invloed van zijn Duitse moeder, koningin Frederi- ka, die momenteel in India gods dienst studeert en gezegd heeft dat ze daar wil blijven. Premier Constantijn Karamanlis, die bij de parlementsverkiezingen van vorige maand 54 procent van de stem men behaalde, heeft zich in de af- ven jaar meerdere malen parlementaire gekroonde democratie in Griekenland uitgespro ken. Om politieke redenen was Ka ramanlis echter nu gedwongen zijn afgevaardigden aan te raden in de koningskwestie neutraal te blijven. De drie voornaamste oppositiepar tijen, de Centrum Unie der Nieuwe Krachten, onder leiding van Geor- gios Mavros, de Panhelleense Socia listische beweging van Andreas Pa- pandreou en de communisten heb-' ben zioh tegen een constitutionele monarchie uitgesproken. Het is ech ter niet zeker of hun volgelingen de ze partijlijn zullen volgen. Tweeëntwintig hoogleraren en do centen van de Atheense hogeschool voor politieke en economische weten schappen hebben deze week een ver klaring uitgegeven waarin zij zidi voo een republikeinse staatsvorm uitspraken. De violist Yehudl Menuhin. die dins dag in Athene een concert gaf. pleitte op een persconferentie voor de mo narchie. Hij werd hierom In Griekse kranten gekritiseerd die hem erop wezen dat hij zioh als Brits staats burger beter buiten de binnenlandse aangelegenheid van Griekenland kon houden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13