W. Duisenberg: roulettespeler van de Kneuterdijk Lezers schrijven Minister van Financien laat honderden miljoenen guldens over tafel rollen DONDERDAG 5 DECEMBER 1 «4 Dr. V/itn Duisenberg: gokt op een opleving van de bedrijvigheid in dit land. „De roulettespeler van de Kneuter dijk" heb ik minister dr, Wim Dui senberg van Financiën horen noe men. In zijn departement aan de Kneuterdijk in Den Haag zou Dui senberg honderden miljoenen gul dens over de tafel laten rollen. Hij gokt daarbij op een opleving van de bedrijvigheid in dit land, zodat mensen die tijdelijk werkloos zijn gewofden weer aan de slag kunnen. In het spel met de miljoenen zou het erom gaan. dat een flink bedrag terecht komt op het rode hokje van het Ouderdomsfonds. Dit wil de PvdA graag. Uit dit fonds worden de aow-uitkeringen betaald. Als door een bijdrage van de overheid de aow-premie omlaag kan, profiteren daar in verhouding de laagst betaal den het meeste van. Het werkt ver kleining van inkomensverschillen in de hand. Op dat punt volgt de PvdA slaafs de verlangens van de vakbe weging. Op het zwarte hokje van het kin derbijslagfonds zouden ook enkele honderden miljoenen terecht moeten komen, vinden de christen-democra ten. Kinderbijslagpremie betalen al leen de werkgevers en zelfstandigen. Een fikse overheidsbijdrage zou deze groepen in de samenleving ontlasten en dat kan rechtstreeks de zo ge wenste opleving van de economie tot gevolg hebben. Duisenberg laat de roulette maar draaien en ondertussen bekvechten de ministers wat af. Moet de werk loosheidsbestrijding voorrang hebben en moet de verkleining van inko mensverschillen niet eens opklinken uit de socialistische speeldoos? Of sluit het een het ander niet uit, zoals minister-president Den Uyl ongetwijfeld zal zeggen. Na ander half jaar regeren met progressieven en christen-democraten in een kabi net is hij er zeer bedreven in ge raakt het een het ander niet te la ten uitsluiten. Matiging Voor veel mensen is het niet te be grijpen, dat er met miljoenen en miljoenen guldens meer wordt ge jongleerd in de gesprekken tussen overheid en bedrijfsleven, terwijl we nog steeds leven in het Jaar van de matiging. De machtigingswet werkt nog tot 31 december 1974. Maar voor wie even een onopvallende gebeurte nis in de Tweede Kamer deze week op zich laat inwerken, wordt het al duidelijker. De Kamer aanvaardde een wijzi gingsvoorstel van PvdA-kamerlid Nora Salomons over een verandering in de machtigingswet. Het betrof het artikel dn de wet over de huren. Globaal genomen geldt voor dit Jaar een verhoging van zeven procent voor alle huren. Maar hoe moet het na 1 Januari, wanneer de machti gingswet niet meer werkt? De chris ten-democraten hebben staatssecre taris Marcel van Dam deze vraag voorgelegd speciaal met het oog op de bedrijfspanden, waarvoor veelal meerjarige huurcontracten gelden. Deze contracten zijn door de mach tigingswet een Jaar in de ijskast ge zet. Veel ervan lopen eind dit Jaar af. En een verhoging van zeven pro cent zou voor de verhuurders een flinke tegenvaller betekenen. Inhalen Van Dam heeft er wat op gevonden. Hij heeft voorgesteld het verschil tussen de toegestane huurverhoging van zeven procent en het percenta ge, dat contractueel gevraagd had mogen worden, in de komende twee Jaar te laten inhalen. Niet hele maal: dan was de hele matiging een farce geweest. Wel voor tachtig pro cent. Waarom tachtig procent? Dat weet niemand. Nora Salomons noemt het een „slagin de lucht". Maar daarmee is het verhaal nog niet uit. Van Dam heeft ook be paald, dat het bedrag van de tach tig procen t inhaal-huur aan de neus van de verhuurder voorbij gaat als dat maandelijks een kleiner bedrag dan 25 gulden is. Dit bij wijze van bescherming van de kleine zelfstan digen, die het toch al moeilijk heb ben. Nora Salomons vond ook die 25 gul den wat willekeurig. Bij het Konin klijk Verbond van Ondernemers is zij nagegaan hoe het met de gemid delde huur zit van bedrijfspanden van middenstanders. Dit leverde een gemiddelde Jaarhuur van tien a twaalfduizend gulden op. Of, anders berekend, gemiddeld tachtig gulden per vierkante meter. Zware dobber Zonder machtigingswet zouden de gemiddelde huren van bedrijfspan den vorig jaar zo'n achttien procent omhoog zijn gegaan. Van het ver schil met de toegestane verhoging van zeven procent, mag vanaf 1 ja nuari tachtig procent worden inge haald. Dat levert een gemiddelde in- haal-huur van 90 per maand op. Voor veel zelfstandigen een zware dobber. Nora Salomons stelde daarom voor de 25-gulden-marge van Van Dam op te trekken tot 75 gulden. Even repeteren: wie minder dan 75 gul den per maand aan huur meer moet betalen mag het van Nora Salomons houden. Daar kan de verhuurder dan naar fluiten. Na stevig touwtrekken achter de schermen met de christen-democra ten is tenslotte zowel het bedrag van Van Dam (25 gulden) als het bedrag van Salomons (75 gulden) van tafel verdwenen. Ervoor in de plaats kwam het bedrag van 50 gul den. Precies er tussenin. „Politiek interessant was", meldt Nora Salo mons van de PvdA, „dat de chris ten-democraten die zoveel voor de zelfstandigen zeggen te willen doen, onder grote dru-k gezet moesten worden om uiteindelijk de huurder wat te bevoordelen boven de ver huurder. En de VVD? Deze partij wilde helemaal niet van huur matiging weten." Verrassing Dit huurverhaal leert meer. Het ka binet-Den Uyl zelf heeft op het punt van de huren voorgesteld de matiging van dit jaar volgend Jaar weer goeddeels teniet te doen. Is het dan een wonder, dat de vak beweging hetzelfde met de lonen wil? Het rad van avontuur aan de Kneu terdijk biedt vast nog wel meer ver rassing en na een Jaar van matiging krijgen we een Jaar van overvloed. Het geld moet rollen Opnemen van brieven In De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dan het met de Inhoud eens ls. wel In te korten. De „excuses" van Vredeling Minister Vredeling zou aan de VVDM zijn excuses hebben aange boden. Ik vrees dat dit bericht licht wordt misverstaan. En als de zoveel ste knieval zal worden uitgelegd. De VVDM volledig met de BVD te vereenzelvigen is even onjuist als naïef te hopen dat de invloed van de BVD op WDM gering is. Het is algemeen bekend dat er naast en tussen goedwillende reële Jonge mannen die echt wel bereid zijn hun grondwettelijke plicht te doen 'n aantal geïndoctrineerde rad draaiers zich VVDM-er noemen. Zou de BVD-Bond voor Dienst plichtigen (voorheen Bond van Dienstweigeraars) uit de NATO wil len om net als Zweden tot een ster ke, volledig zelfstandige defensie te komen dan zou dit als een voor Ne derland onbetaalbare en ondoelma tige oplossing moeten worden ontra den. Wat de BVD wil is duidelijk: Ne derland uit de NATO, hierna de krijgsmacht liquideren. Dat minister Vredeling niet de man is om willens en wetens onze kostbare collectieve defensiepolis te laten versnipperen is inmiddels wel gebleken. Jammer dat nóch hij, noch zijn staatssecretarissen, noch de legerlei ding met de WDM tot waterdichte afspraken kunnen komen. Praktisch elk Jaar vernieuwt zich het ledenbestand en daarmee het bestuur: slechts de vakbonden waarvan met name het NVV veel aandacht aan de kadertraining van de VVDM (heeft) besteedt hebben wellicht profijt van het tegen mini-. Ie kosten (grotendeels in diensttijd) gevormde vakbondskader. Voor bewindslieden en legerleiding is het een slopend simultaanspel te gen steeds wisselende spelers die bo vendien maar al te vaak naar be proefd recept de spelregels naar eigen believen wijzigen. Dat minister Vredeling kennelijk dit spelletje dóór heeft en de VVDM dwingt tot kleur-bekennen is uiterst belangrijk en had al veel eerder moeten gebeuren. Dat de bewindsman bereid blijft zaken te doen en hiertoe de hand uit steekt mag niet verkeerd worden uit gelegd. Vredeling heeft als hoogste mili taire chef "civil-courage" getoond. Hieraan is anno 1974 dringend be hoefte! L Dekker, Gansstraat 17, Leiderdorp. Besparing van energie Er wordt de laatste tijd zoveel ge sproken over energiebesparing. Wat mij nu zo ergert, is dat daar zo weinig aan gebeurt, terwijl dat zo makkelijk kan. Als het stormt waaien bij mij bo ven de gordijnen als vlaggetJes.Op zolder kun je bij mij zo het water in de dakgoot zien lopen. Als de zolder eens afgeschoten zou worden, zou dat minstens .30% aan energiekosten besparen. Dit is bij zoveel oude huizen het geval. Kan daar nu niet eens wat aan gebeuren, er lopen zoveel bouw vakkers werkloos rond. Is het moge lijk, dat de heren die zich bezig hou den met energiebesparing eens een kijkje bij mij komen nemen? D. KAP AAN Paul Krugerstraat 52a, Leiden. Ministers ook een tachograaf Het wekt wel bevreemding op, in Uw veelgelezen blad tot op heden (donderdag 28—11) geen reactie's van lezers aan te treffen welke inha ken op HET nieuws van de laatste dagen: Moet er een tachograaf in de auto? Des te meer wekt dit tot bevreem ding omdat er in Leiden voor iedere al of niet vermeende aanslag op het leven, een Aktiegroep bestaat of i.o. is, waarom dan geen aktie tegen de aantasting van de persoonlijke vrij heid? Zijn we al weer zover dat de persoonlijke vrijheid ondergeschikt kan worden gemaakt aan hobby's van mensen welke in elke auto een vijand zien of andere primitieve be grippen najagen? Op grond van E.G. afspraken is Ne derland niet verplicht de tachograaf- meter nu in te voeren, Integendeel, Nederland wordt weer eens koploper voor plaatsing in bestaande voertui gen. Het is volgens een Duitse vracht wagenchauffeur met .spionervaring" mogelijk dat men via de tachograaf kan vaststellen en verbaliseren een overtreding, wegens enkele km. te snel rijden enkele weken eerder ge pleegd. De tachograaf is een angstig voor teken voor de situatie waarin wij te recht komen wanneer staatssecre tarissen als de Heer Van Huiten het voor het zeggen hebben. Over „Zeg gen" gesproken, wist U dat hij na de zg. oliecrisis weer mocht spreken? Met zo'n tachograaf nu, is het mo gelijk voor een tachograafanahst vast te stellen of de chauffeur met een deur klapte en zelfs hoe laat hij dit deed. Ook de chauffeur zelf wordt geanaliseerd, zijn karakter en ma nier van rijden (rustig, angstig, ruw of „gewoon,")is af te lezen. Onder welke geestelijke druk zit aanstonds de vrachtwagenbestuurder in zijn cabine met het besef een meesterspion als passagier te hebben? Kan dit ook niet gaan leiden tot on gelukken? Is ook de gezinssituatie wegens langer uitblijven van man en/of vader in de overweging tot in voering zo er al overwogen is—, betrokken? Allemaal vraagtekens, evenals de „Uitspraak" voor de TV van de Heer van Huiten: „Het is een harde aktde waard," is het al niet „hard" genoeg dat dergelijke mensen blijkens een eerdere uitspraak er door him Partij (tje) zijn neergezet? Wanneer wij op de ingeslagen weg doorgaan en steeds maar weer dis criminerende maatregelen bedenken en nemen het fotograferen van snelheden vanachter bomen en strui ken, het blazen in zakjes enz. enz., zijn wij niet ver meer van de po litiestaat af. Een lichtpuntje is er echter nog en wel d-it: Wanneer het Nederlandse volk straks als eis gaat stellen dat al le ministers verplicht worden een dergelijk apparaat in hun Jas te dra gen om te laten registreren of zij ook steeds bezig zijn zaken voor te bereiden in het belang van het ge hele Nederlandse Volk. Zou men dan weer kapstokken te kort komen? H. VAN ECK. Hoge Rijndijk 3, Leiden. Wat ben ik blij Wat ben ik blij mij een Neder lander te mogen noemen. Wat ben ik blij dat er mensen zijn die akties voorbereiden en doen uitvoeren als "Geven voor Leven". Ik ben zo zelf verzekerd dat ik op 28-11 reeds een succes durfde te voorspellen als nooit te voren. En ik ben blij dat zoiets kan gebeu ren im een land waar menig Journa list, politiek partijleider e.d. verkla ren: 'Ik ben de beste", wel niet met deze woorden maar meer op de ma nier waarop ze eikaars overtuigingen de grond in boren. Het is overweldigend dat al dat haren trekken verdwijnt als sneeuw voor de zon, indien we iets gezamen lijk moéten opbrengen voor de mens in nood. Daarom ben ik blij, alsmede dat ik niet naar het buitenland moet of wil vertrekken om mijn kapitaal voor een te grote belasting-heffing te be houden. Ik ben blij dat de meeeten van ons het grootste kapitaal "de ge zondheid van onze Jeugd" in ons land willen houden en daar graag een offer voor willen brengen. C. P. DE GROOT, Tesselschadestraat 27, Leiden. Vervuiling van milieu en andere zaken Het is verheugend te constateren dat door de anti-Kalkar acties een grote belangstelling is ontstaan voor de gevaren welke kerninstallaties kun nen veroorzaken voor ons leefmilieu. Het is misschien wel interessant, te weten hoe het met deze belangstelling is gesteld in die landen welke men ook op dit gebied de supermogendhe- den kan noemen n.l. de V.S. en Rus land. In de V.S. ls het probleem in brede kring ter discussie. In de boe ken van J. R. Taylor vindt men een massale hoeveelheid informatie verstrekt door de Amerikaanse over heid en allerlei instanties, organisa ties en comité's, welke zich met mate rie bezig houden.. Deze informaties zijn dikwijls optimistisch en roos kleurig van aard en daardoor mislei dend te noemen. Terecht trekt Taylor tesamen met integere wetenschaps mensen daartegen ten strijde met argumenten, feiten en bewijsmate riaal. Het is opvallend, dat Rusland praktisch niet genoemd wordt in zijn werk. Incidenteel als het gaat om ver moedens of veronderstellingen. Hij verontschuldigt zich dan ook, als hij het heeft in Nachtmerrie van de Teohnologie over het probleem van hoeveelheid, verwerking en opslag van radioactieve afval stoffen. Ik citeer: blz. 166: Al deze gegevens zijn Ame rikaanse geveens. Andere landen zijn niet zo openharig, voor een to taal wereldbeeld van het probleem verdubbele men de Amerikaanse cij fers. Uit Rusland dus geen informatie of cijfers welke aan kritiek bloot kunnen staan. Men moet zelfs in twijfel trekken of de Sowjet-burger weet dat er een probleem bestaat. In dit verband, werd ik getroffen door enkele artikelen in de pers, waarin uitlatingen door officiële Russische overheidsfunctionarissen werden ge presenteerd. Dus toch informatie. Leidsch Dagblad 20 november '74. In een gesprek op het ministerie van Volksgezondheid tussen staats secretaris Hendriks en zijn Russische ambtgenoot Bornazyan, merkte laatst genoemde op dat er geen risico's be staan bij kerninstallaties. In Rus land staan er reeds velen en 's we relds grootste kerncentrale staat op slechts 70 km afstand van Lening rad. De gevaren van kerninstallatie, worden naar zijn mening vooral in Amerika overdreven uit politieke en economische overwegingen. Hoe wij deze hersenkronkel moeten interpre teren laat hij in het midden. Wij verzinnen het allemaal maar. Uit de Volkskrant 12 oktober 1974. Ter gelegenheid van het heuglijke feit dat Rusland 20 Jaar gebruik maakt van kernenergie, heeft de Russische directeur van energieza ken in Moskou een redevoering ge houden, waarop hij op een desbetref fende vraag antwoordde: Ja, radio actieve straling is wel gevaarlijk, maar in de S.U. is men pas gestart met kerncentrales, toen men alle problemen van gevaar had opge lost (dus 1954). Verwerking en opslag van ge vaarlijke stoffen, vormen geen pro bleem, zodat hij nu kan stellen dat kerncentrales in de S.U. minder stra ling veroorzaken dan steenkoolcen trales en andere objecten zoals fa brieken, machines, huizen en zelfs als mensen. Nu hoort u het ook eens van hen die het kunnen weten. Daar geen haarscheurtjes in koelsystemen of experimenten die kunnen uitmon den in een fatale kettingreactie. Geen bordjes, verboden voor zwangere vrouwen of raambiljetten met ver minkte kleuters. Niemand uit pro test bij kaars- en olielamp. Ieder be taalt trouw de rekening voor zijn ge bruikte kernenergetische electriciteit. Waar maken wij ons dan druk over. En vooral zij, die het nodig vonden bij de grote Kalkar demonstratie ook nog een demonstratie vendelzwaaien met Sowjetemblemen ten beste te geven, waarna ook nog het commu nistische heilsteken breeduit op het TV-venster werd vertoond. Wie van mening is, dat er relatie bestaat in de bestrijding van het gevaar en zijn politieke keus, kan hiermede zijn voordeel doen. Bij al degenen die de uitlatingen van Russi sche functionarissen als gevaar lijke en misleidende nonsens beschouwen, slaat de angst om het hart als zij tevens met mij tot de conclusie komen dat het alar meren, mobiliseren en organiseren van de vrije mening, tezamen met de hulp van goedwillende wetenschaps mensen, wel eens het belangrijkste wapen kan zijn in de strijd voor een stralingsvrije aarde. J. HEUZEN Lage Rijndijk 17C, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 12