Pittige 'Leidse9 >74 MAANDAG 2 DECEMBER 1974 s. Terwijl mevrouw Van der Hulst de boter wast, doet een van Met een geroutineerd gebaar haar zoons zich te goed aan de karnemelk. vript boer Van der Hulst de kaas uit de kuip in de doeken. De kazen in de pekel. Onder de pers. waarbij de kaas wordt voorzien van de Leidse Sleutels en de keurmerken. Waiter Toen het werk in die fase was ge komen kwamen we binnen en von den de boerin bezig met het wassen van de boter, die wordt gemaakt op de room die aan het begin is afge schept. Wassen met liters en liters ijskoud water, ,,'s Zomers zelfs met ijswater", zegt mevrouw Van der Hulst. En dan durf je niet te ver tellen dat je 's morgens schrikt als d'e geiser je eens in de steek laait Als haar man bijna klaar is met zijn werk in de stal gaat mevrouw Van der Hulst wei aftappen (het „water" dat boven de gelei-achtige massa die kaas moet worden staat). Deze wei wordt gebruikt voor var kensvoer. Door Henriëtte v. d. Hoeven Foto's Jan Holvast VOORHOUT Als 's ochtends, zo tegen zevenen, de nieuw bouwwijk van het plan Boekhorst zoetjes aan tot leven komt, hebben de bewoners van boerderij "Groot Boekhorst" er al dik twee uur van hard werken opzitten. Daar, op nog geen vijftig meter afstand van de rijtjes eengezinswoningen, loopt de wek ker al om half vijf af en gaan boer Van der Hulst en zijn echt genote aan het werk. Hij in de stal om de koeien te melken, zij in de bijkeuken om kaas te maken. echtgenote, die als Heemskerk ter wereld kwam, maakte van huis uit zoete kaas. „Ik maak toch liever Leid se", zegt ze. „Thuis had ik een hekel aan kaas maken en nu vind ik het leuk". Om zeven uur zijn we „Groot Boekhorst" binnengestapt. De eerste fase vam hét kaas maken was toen al voorbij want in tegenstelling tot de zoete kaas en de fabrieks Leidse, wordt de Leidse boerenkaas gemaakt van melk die al een nacht heeft ge staan. „Dat geeft de kaas Juist die aparte smaak", zegt Van der Hulst. De melk, die een hele nacht heeft staan koelen tot ongeveer 11 graden celsius wordt afgeroomd, want Leid se 'is 40 kaas, en dam weer opge warmd tot 30 graden, daarna wordt stremsel toegevoegd en wordt er weer geroerd. Dat duurt ongeveer drie kwartier en evenlang moet het meng sel daarna bezinken. Het mengsel wordt in de kui-pjes geschept. Komijnen Hierna komt eigenlijk het zwaarste onderdeel van de kaasmakerij: het kneden en er doorheen werken van de komijnen, de uit Italië geïmpor teerde zaadjes die de kaas zo'n pit tig smaakje geven. Bij dat zware karwei helpt Van der Hulst zijn echtgenote want het kaasmaken ziet hij eigenlijk een beetje als zijn hob by, zijn echtgenote doet het „pas" eenentwintig Jaar maar hij al van kindsbeen af. Net als zoon Hans (drie Jaar oud) nu, stond hij zijn moeder de kunst af te kijken. Met een handig gebaar wipt hij de kaas uit het tonnetje in de doek en dan wieer teruig. De kaas is nu blaar om onder de pers gezet te worden. Die ochtend, het is inmiddels negen uur geworden, zijn er drie kazen van 18 kg gemaakt. ..'s Zomers zijn dat er meer", zegt Van der Hulst, „sis de koeien op staal staan ga ik nooit Kaas en wei worden gescheiden. De melk wordt in de kuip gegoten en staat dan een nacht over. lang door met het kaasmaken, eind november stoppen we meestal en als het later is dan zeker na Sint Nico- laas. Ik vind de hooikaas lang zo smakelijk niet als de weikaas en bo vendien moeten verschillende koeien kalveren en loopt de meUkproduktiie sterk terug". De melk van de 28 koei en van Van der Hulst, waar in de zomer zo'n 700 kazen van kunnen worden gemaakt gaat dan naar de f abri eik. Nu de kazen onder de pers staan is er even ttjd voor een kop thee en een beschuitje. De boerin kan dan haar huishoudelijke werk aan kant maken, al moet ze daar na een klein uurtje weer vanaf om de kazen onder de pers te zetten en een uur later weer om schone doeken er om te doen. Dat herhaalt zich 's mid dags om vier uur Ik ben de enige die s' middags om vier uur ook nog verdoekt, maar Ik heb goede resulta ten en waarom zou ik veranderen terwijl de kazen 's avonds om zeven uur de .nachtluier" aankrijgen, een hele dunne katoenen doek. Als de volgende ochtend het kaas- maak-ritueel weer op gang komt moeten eerst de kazen van de vorige dag op maat worden geperst en van de keurmerken worden voorzien, de daar op volgende dag gaat alles de pekel iin. „Dat is voor de smaak en natuurlijk tegen het bederven", ver telt Van der Hulst. Na zes dagen pe kelen wordt de kaas dan gewassen, de schone kaas gaat dian op tie plaint- ken tot het tijd is voor het rood- maken en het plasticlaagje. Als dat eenmaal is gebeurd wordt het hele zaakje naar de zolder getranspor teerd waar ze nog een paar weken blijven rijpen. Dat houdt echter niet in dat ze „vergeten" kunnen worden. Iedere dag gaat een van de dochters naar de zolder om de kazen te ke renHeel wat werk voor dat da gelijks onsje kaas. Maar de familie Van der Hulst heeft het er wel voor over. Ze zijn trots op hun ambacht en praten er graag over. En na tuurlijk wordt er op Groot Boekhorst Leidse boerenkaas gegeten, al bekent Van der Hulst dat hij zijn kaas weieens ruilt voor een goede zoete, zo voor de verandering De echte Leidse boerenkaas (met komijnen) want dat is sinds jaar en dag de specialiteit van „Groot Boek horst". Op iedere kaaskeuring valt de boerin van „Groot Boekhorst" dan ook in de prijzen, tal van bekers, tegels en lepels bewijzen dat. De boe renkaas zit de laatste Jaren weer een beetje in de lift. De prijs die er voor wordt gemaakt is goed. Dat heeft ook weer wat jonge boeren aange lokt om zelf kaas te gaan maken. In het gebied om Leiden telt men nu 10 zelfkazende boeren of liever gezegd boerinnen want het is de boe rin die de kaas maakt. Hoeveel Leid se kaas er Jaarlijks door de boerin nen wordt gemaakt kan Van der Hulst niet precies vertellen maar hij schat ongeveer 150 ton. Liever Leidse Van der Hulst is eigenlijk in de fa milie de Leidse kaasmaker. Zijn

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9