Schmidt dringt bij Engeland aan om in de EG te blijven Verhoogde spanning op Cyprus Twee luchtreuzen in noodweer verongelukt: 96 slachtoffers Geen uitlevering of berechting kapers door Tunesie Vorster bezocht in geheim twee zwarte Afrikaanse staten Geef Boldoot. [Nd extra voordelig. - MAANDAG 2 DECEMBER 1-974 TUNIS (AP) President Hablb Bourguiba van Tunesië heeft ver klaard, dat Tunesië de vier Pales tijnse commando's die ruim een week geleden met een VC 10 van British Airways in Tunis aankwa men niet zal berechten of aan de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zal uitleveren. "Ik gelooi dat het de beste oplos sing is ze hier in Tunesië te hou den", heeft Bourguiba verklaard. "Bovendien hebben we het viertal beloofd ze niet te zullen berechten. Ze vertrouwen ons en wij moeten onze belofte houden". De commando's, leden van een Palestijnse dissidente groep, ver moorden een Duitse passagier na dat zij met de gekaapte VC 10 uit Doebai in Tunis waren aangeko men. Zij gaven zich daarna aan de Tunesische autoriteiten over. Zij hebben vastgesteld, dat zij ver- loochênd zijn door de PLO en door Irak. Wij hebben hun beloofd, dat wij hen slechts zullen uitleveren met hun toestemming, dat wil zeg gen, wanneer zij bereid zijn opnieuw deel uit te maken van de die organi satie PLO en zich aan het gezag er van te onderwerpen. Maar wij zul len hen niet uitleveren tegen hun zin, want dat zou deuren openen, die daarna moeilijk meer te slui ten zijn. Wij hebben hun beloofd, hen niet te berechten en wij zullen deze belofte nakomen", aldus de Tunesische president. LONDEN (AP) De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft er zaterdag bij de regerende Engelse Labour Partij op aangedrongen dat Engeland in de Europese Gemeen schap blijft. In een rede tot het jaarlijks congres van de partij, zei Schmidt: „Ik wil u alleen maar dit zeggen: zelfs al loop ik het risico dat veel mensen nu gaan weglopen uw kameraden op het vasteland willen dat u bij de EG blijft". De partij-afgevaardigden stemden Vrijdag tegen het advies van de partijleiders tn en drukten *n resolu tie door waarin wordt geëist dat er Penningmeester CDU ontsnapt in sauna aan moordaanslag BONN De penningmeester van de Christelijk Democratische Unie in West-Duitsland, Walter Leisier Kiep (48). Is zaterdagavond ongedeerd ge bleven bij een moordaanslag, die een nog onbekende dader op hem heeft willen plegen. Op het ogenbik. dat Kiep een sauna-gebouwtje bij zijn huis in Kronberg (Taunus) wilde ver laten, stortte zich een figuur'op hem. Kiep wist zich bliksemsnel achter de deur terug te trekken en wierp zich op de grond. De aanvaller loste drie schoten op borst- en buikhoogte, en nam daarna de vlucht. Onmiddellijk waarschuwde de CDU- politicus de politie, die drie minuten later ter plaatse was. Gisteren kreeg het Frankfurter kantoor van het persbureau DPA een anoniem tele foontje met de mededeling dat de aanslag was gepleegd door een lid van de Rote Armee Fraktion, de naam waarmee zich de Baader- Meinhofgroep en zijn opvolgers gaar ne tooien. Hoewel het nog niet zeker is dat poli tieke beweegredenen in het spel zijn, is de zaak door de politie ln de deel staat Hessen overgedragen aan de centrale recherche en aan de speciale eenheid van de veiligheidspolitie in Bonn. Het is niet erg duidelijk waarom nu Kiep het object van een moordaan slag zou moeten zijn. Kiep geldt na melijk als een van de meest vooruit strevende figuren in de leiding der CDU, dde zich bijvoorbeeld al voor 'n nieuwe ontspanningspolitiek met Oost-Europa uitsprak toen het gros van zijn partijgenoten daarmee nog de grootste moeite had. Huilen is voor jou te laat. Of niet? Direkte Hulpverlening NVSH. Den Haag. Van Bcverningkstraat 134/Groot Hertoginnclaan 49. Voor kankeronderzoek van de baarmoedermond, sterilisatie van mannen en vrouwen, menstruatie-regeling, overtijd-behandeling, en alles wat soms nog meer nodig kan zijn. Bel 070 512341 of399850 maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur. nieuwe voorwaarden voor verder En gels lidmaatschap zullen worden af gedwongen. Dit zouden ander meer moeten zijn „volledige garanties voor de Bnitee parlementaire rechten". Een aantal amiti-EG figuren had la ten weten vanit de conventie ,te zullen weglopen als Schmidt kritiek op hun standpunt zou laten horen. Schmidt liet merken hiervan op de hoogte te zijn maar sprak zich toch uit: „Ik zou de belangen van mijn par tij en mijn land niet dienen als ik niet uitdrukking zou geven aan de wens van uw Duitse kameraden om U in de gemeenschap te houden. Zij menen dat dit zowel in uw als in ons belang is". Partijleider Wilson en zijn rege ring zijn gebonden opnieuw te gaan onderhandelen over de Engelse lid- maatschapsvoorwaarden en die het kiezersvolk in oktober volgend Jaar voor te leggen, ofwel door middel van een referendum ofwel door middel van algemene verkiezingen. Premier Wilson en bondskanselier Schmidt hebben het resultaat van hun overleg op Chequers bij Londen .zeer constructief" genoemd. Volgens Schmidt heeft dit overleg „in zeer belangrijke mate bijgedragen tot een beter wederzijds begrip van de pro- belemen inzake de gemeenschappe lijke markt en de wereldeconomie". Belde mannen die een persconferen tie hielden op het vliegveld ven Northolt bij Londen, verklaarden dat zij alle kwesties die ter sprake zullen komen op de Europese topconferentie op 9 en 10 december in Parijs gron dig te hebben doorgesproken. Bomds- kansedier Schmidt zei dat Wilson en hij van mening zijn dat „er plaats is voor verzoening en compromissen wat de Britse ek over nieuwe onderhan delingen over 't Britse lidmaatschap van de E.G. betreft". Wilson legde er de nadruk op dat er „een echte poli tieke leiding moet komen opdat het elan voor de nieuwe onderhandelin gen niet teloor gaat". Wilson en Schmidt zijn het er over eens dat de harmonisatie van de eoonomische po litiek van de landen leden van de E.G. niet uitsluit dat de diverse rege ringen een onderling afwijkende eco nomische politiek voeren gezien de vaak sterk uiteenlopende situatie in de verschillende landen. Volgens bei de manenn blijft "t voornaamste doel dc wereldhandel op gang te houden en de Inflatie onder controle te bren gen. Schmidt is gisteren naar huis teruggekeerd. IRA wil geen kerstbestand LONDEN Scotland Yard heeft dit weekeinde zeventien mensen aangehouden, die wor den verdacht van medeplichtig heid aan bomaanslagen in caié'8 in Birmingham, Wool wich en Guildford, waarbij 27 mensen om het leven kwamen en enige honderden werden ge wond. De aanslagen werden zo vermoedt men, gepleegd door de IRA, het verboden Ierse repu blikeinse leger. De arrestaties, die in het noorden van Londen werden verricht, in overwegend Ierse wijken, waren het gfevolg van tips. De Yard heeft gezegd dat zij niet bewust heeft ge wacht met de arrestaties tot na het van kracht worden van de antd-terroristemiweit, afgelopen vrijdag, waarbij de politie gro tere macht heeft gekregen als het gaat om het vasthouden van terroristische activiteiten verdachte personen. De IRA heeft Inmiddels ver klaard met Kerstmis en nieuw jaar geen bestand in acht te zullen nemen, zoals voorgaande jaren. De acties zullen waar schijnlijk op die dagen zelfs worden uitgebreid. Voorts heeft de IRA ver klaard, niet verantwoordelijk te zijn geweest voor de bomaan slagen in Birmingham die 20 levens hebben beëist. het Labourcongres in Londen. een onderonsje tijdens JOHANNESBURG, ZUID-AFRI KA (AP) Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft mogelijk onlangs twee zwarte Afrikaanse staten bezocht, Senegal en Ivoor kust. Hij zou met deze landen tot een betere verstandhouding willen komen, zo meldt de Sunday Times in Johannesburg. Het blad meldde dat in het diep geheim een vijftien man sterke Zuidafrikaanse regeringsdelegatie onlangs per vliegtuig een „histori- iche vredessafari" naar zwart Afrika heeft gemaakt en dat waarschijnlijk Vonster lid van die delegatie is geweest. Gemeld werd dat de groep een ontmoeting heeft gehad met pre sident Felix Houphouet Boigny van Ivoorkust en met president Leopold Senghor van Senegal ln Yamoussoukro, het privé landhuis van Houphouet-Boigny. De bijeenkomst in Ivoorkust, al dus het blad, was de CWmax vam in tensieve onderhandelingen achter de schermen tussen de Zuidafri kaanse en de beide Afrikaanse sta ten. Die onderhandelingen zouden meer dan een Jaar hebben ge duurd. Rommel Jr. burgemeester STUTTGART Manfred Rom mel (45), zoon van Nazi-veldmaar schalk Erwin Rommel, is gisteren tot burgemeester van Stuttgart ge kozen. HIJ was kandidaat van de Chris ten-Democraten en kreeg 58.9 pet. van de stemmen. Zijn naaste rivaal, een Sociaal-Democraat, haalde 39.5 pot. Anti-smokkelactle Bij een an- ti-smokkelactie van het leger van BangladesJ aan 's lands noordelijke grens, zijn acht personen gedood en 830 gevangen genomen, zo heeft een militaire woordvoerder bekendge maakt. Het leger heeft beslag ge legd op gesmokkeld zilver, kunstmest, poedermelk, geneesmiddelen en drugs UPPER VILLE (AP) Alle 93 inzittenden van een Boeing 727 van de Amerikaanse maatschappij Trans World Airlines zijn gisteren om het leven gekomen toen het toe stel bij de nadering van de lucht haven Dulles in ziedende slagre gens neerstortte. De politie van de staat Virginia maakte bekend dat de reddingsploe gen bij het uitkammen van het rampterrein geen enkel spoor van menselijk leven hebben ontdekt. Het toestel is 8 kilometer ten noorden van het kleine plaatsje Up- perville neergekomen op een dicht beboste helling die bekend staat als Mount Weather. Een woordvoerder van TWA ver klaarde dat de Boeing, via Colum bus, op weg van Indianapolis naar Washington, 86 passagiers en een zevenkoppige bemanning aan boord had. Bij de tussenlandig in Colum bus waren 46 passagiers ingestapt. Het toestel had oorspronkelijk op de nationale luchthaven van Was hington zullen landen, maar van wege het slechte weer kreeg de pi loot opdracht uit te wijken naar de luchthaven Dulles- Ten tijde van het ongeluk kwa men er in het gebied rukwinden voor met snelheden tussen de 25 en 43 knopen. Het terrein van de ramp werd door de politie zo goed mogelijk af gezet. Maar ondanks dat slaagden honderden nieuwsgierigen erin tot de wrakstukken door te dringen. De reddingsploegen hebben ge klaagd dat de kijklustigen hun werkzaamheden bemoeilijkten. Richard Eastman, een grondem- ployee van TWA, vertelde nadat hij de wrakstukken had gezien, "als Je het niet wist zou Je nooit raden dat dit een vliegtuig is geweest. De wrakstukken lagen over een ultge- Nauwelijks herkenbaar als schroot van een vliegtuig liggen de brokstukken van de veronge lukte TWA-Boetng over een groot bosterrein verspreid. Vermoedelijk waren alle 93 inzittenden op slag dood. strekt gebied verspreid. Er waren geen herkenbare delen, geen vleu gel, staart of cockpit". Op het terrein van de ramp la gen letterlijk duizenden stukken en stukjes metaal. Het heeft er de schijn van dat het toestel vlakbij een secundaire autoweg de grond heeft geraakt en zich vervol gens in de heuvel heeft geboord waarbij het ais glas is versplinterd. De Boeing 727 bleek te zijn neer gekomen bij een zeer geheime in stallatie van de staat de wrak stukken liggen ca. 2.5 km. van een ondergronds complex, dat ln geval van een kernoorlog zal dienen als hoofdkwartier voor hoge functiona rissen van de staat. Een federale woordvoerder wilde slechts bevesti gen, dat het complex wordt geëx- ploteerd door het weinig bekende bureau voor paraatheid dat om. veron'twoordielijk is voor de conti nuïteit van de regering ln tijden van nationale rampen. Een andere Boeing 727 van de Amerikaanse maatschappij North west Airlines is gisteravond op een chartervlucht verongelukt in een bergachtige streek. 50 km. ten noordwesten van New York- Er wa ren alleen maar drie bemannings leden aan boord, die allen om het leven zijn gekomen. Het toestel probeerde bij zeer slecht weer op de instrumenten te landen in Westchester. De laatste woorden over de boordradio waren, dat de machine in een vrille was gekomen. NICOSIA/WASHINGTON (AP) De Cyprische regering heeft Turkije er gisteren van beschuldigd dat het een voorwensel zoekt om tot nieuwe militaire operaties te kunnen over gaan. Terwijl waarnemend president Glafoos derides in Athene vertoefde voor overleg met president-aartsbis schop Makarios van plan is om op 6 december naar Cyprus terug te ke ren, nam de spanning op het eiland toe. Volgens welingelichte bronnen zijn zowel de Grieks-Cyprische nationale garde als de Turkse invasiestrijd krachten in staat van verhoogde waakzaamheid gebracht. Militaire informanten vertelden dat Turkse pantsereenheden nieuwe posities heb ben ingenomen aan hun kant van de bestandslijn, die het eiland van oost naar west praktisch in tweeën deelt. De verhoogde spanning volgt op een verklaring v. de Turkse waarnemend premier Sadi Irmak die zaterdag heeft gezegd dat de situatie op Cyprus opnieuw kritiek is, gezien de aan staande terugkeer van Makarios. Een Cyprische regeringswoordvoer der verklaarde zondag dat Irmak's bewening neerkomt op het zoeken naar een voorwendsel voor nieuwe ak ties van het Turkse invasieleger. Turkije en de Turkse minderheid op Cyprus zijn openlijk gekant tegen Makarios' terugkeer omdat zij van mening zijn dat dit het lopende voor overleg tussen Clerides en de Turks- Cyrpische leider Rauf Denktash in gevaar kan brengen. Ankara is ook bang dat door her nieuwde gevechten tussen Makarios* aanhangers en zijn Grieks-Cyprische tegenstanders (de Eoka) de veiligheid van de circa 30.000 Turken die nog in het zuidelijke. Griekse deel wonen in gevaar kan komen. De Verenigde Staten hebben wapenleveranties aan Turkije na de Invasie op Cyprus sterk opgevoerd,zo heeft senator Edward Kennedy gis ter gezegd. In een schriftelijke verklaring zei Kennedy, voorzitter v. d. onder Jus titie ressorterende sub-oommissie voor vluchtelingenzaken, dat uit alles blijkt dat de grote wapentransporten nog steeds voortduren ondanks de schending van de Amerikaanse wet die dit oplevert en het uitblijven van zichtbare vorderingen in het overleg over Cyprus, Kennedy zei in zijn verklaring dat de Verenigde Staten in Juli, augustus en september wapens ter waarde van 40 miljoen dollar naar Turkije heb ben verscheept een duidelijke toe name vergeleken met het eerste half jaar van 1974. Naar schatting van de regering Ford zal de militaire hulp aan Turkije over het lopende fiscale Jaar, dat 1 juli JL is begonnen, in totaal 218 miljoen dollar bedragen, ten opzichte van vo rig jaar een stijging van 31 miljoen dollar. Joost S. behoort Boldoot gevers. „M'n hebben. Nou zie ik in al die Boldoot met Sint Daar dus etiket". Flakons van 8.70 voor 7.75 en van 11.50 voor 9.95. Spray van 7.75 voor 6.95-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7