ERNSTIG FEEST SINT NICOLAAS: PPR kiest Ria Beckers uit Oegstgeest tot voorzitter Losse notities uit de Leidse binnenstad „Confessionele regeringspartijen willen geen werkelijk ander beleid KOM NAAR TRESLONG BOWLING TRISIONG MAANDAG 2 DECEMBER 1974 HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna, Certlna, Prisma, Junghans, Citizen, AEW-Ancre Voor f 39,50 heeft U by ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Door Ruud Paaiuw LEIDEN Een paar dagen en avonden zo maar mensen-kij ken in de Sint-Nicolaasdruikte is 'n boei ende bezigheid. Wat vooral opvalt is dat je op maar zo weinig ge zichten de weerspiegeling aantreft van de vreugdie-van-het naderen de kinderfeest. Wat je ziet zyn sombere, broedende, geladen, mis moedige, verbeten, haastige, zwe tende, zenuwachtige, puffende hoofden. Zelden lachende. Maar dat kon ook terug te voeren zijn op het uitzoaideriyke rotweer van de laatste dagen. Op de gezichten lees je dingen als: "Wat moet ik nou toch godsnaam voor d'er Cem) kopen" en "wat kost dat in hemelsnaam?" (want de gevoeligste plek van de mens is en biyft zyn portemon- naie, zoals een wijsgeer ons lang geleden 'heeft voorgehouden). En wat dat laatste betreft is enig ge mor wel begrijpelijk. Want die goedheiligman gééft wel mooi, maar daarbij zou hy eens wat minder zwaar op ons aller zak moeten teren. Lopen door de stad. Kijken naar mensen, luisteren naar mensen. Er is veel te zien en veel te horen. Het meest fascinerend zyn 4e mannen, die nooit met hun vrouw de stad in willen maar nou mótten om voor Pietje wat op de kop te tikken Je ziet hun gemoedstoe stand al op afstand. Hun dialoog heeft niet zelden de gespannen heid die aan oorlogen voorafgaat. Voor my uit liep zaterdag een man die tot zyn vrouiw zei: 'Ik zeg toch niks, ik ga gewoon mee.' Tussen woord en daad leek enig verschil te zitten. De 'drukte in de stad was donder dag noch vrijdag overstelpend te noemen. Alleen zaterdagmiddag was er aardig wat volk op de been in de binnenstad. Het kan ge- ziohtebedmog zyn, maar het ïykt er op dat de étalages van de winkels (met uitzondering van een aantal) niet zo Sinterklazig zyn ingericht als in andere Jaren. Dat brengt de oude vraag weer op de lippen of de Spaanse bisschop niet lang zaam maar zeker terrein moet prijsgeven aan de kerstman. 'Dat is erg moeilijk te zeggen,' al dus J. van Egmond, de aan de Nieuwe Ryn zetelende voorzitter van het Leids City Centrum. "De tendens van de laatste jaren is wel dat er met Kerstmis meer dure ge schenken worden gegeven. In myn eigen branche, de bonthandel, is dat zeker wel het geval. Ik dacht ook op sommige andere, luxueuze gebieden. Maar voor gezinnen met kinderen blijft Sint Nicolaas beslist nr. 1. Misschien is het de afgelo pen week niet zó druk geweest in de stad. Maar het weer was slecnt en op zo'n vrijdagavond onder vindt de winkelier veel 'concur rentie' van een tv-programma als 'Geven voor leven.' Pas na don derdag kun je zeggen hoe deae Sint Nicolaas voor de middenstand is geweest". Type Discussie in een parfumeriezaak tussen een jongeman doe iets voor zijn verloofde zoch (wordt er te genwoordig eigenlijk nog ver loofd?) en een verkoopster. Verkoopster: "Wat is uw ver loofde voor type?" Jongeman: "O, eh, heel aardig, hoor" V.: "Nee, Ik bedoel blond of zwart" J. (tmet de stem ven de kat in het vreemde pakhuis): 'Doet dat er iets toe?" V.: "Jazeker". J.: "O, tja, nou wat zal ik zeggen iets er tussen in. hellend naar blond". De Jongeman snuffelt vervol gens aan een aantal geurtjes en vraagt bedeesd of Je als blondine niet kan houden van een parfum dat de experts aan zwartharigen hebben toegedacht. Verkoopster: "Ik wil u dat wel even uitleggen. Kijk, dat zit zo..." Jongeman: "Ach, nee, laat u ook maar. Van dat soort dingen be grijp ik tóch niets". Hij zal het later erreg moeilijk krijgen. Lamp Het aankopen van een schemer lamp behoort tot de Sint-Nico- 1 aassurprises die tijd vagen en een krachtig verende springplank kunnen zijn voor echtelijk ge twist. In een lampenzaak het volgende verhaal (wat fragmen tarisch, want niet allies was ver staanbaar). Man: "Nee, niet die. Die kleur met dat licht. Je gezicht ziet er meteen uit als een lyk." De vrouw zegt kennelijk iets venijnigs terug. Man: "Ach, dat zeg ik toch maar bij wijze van spreken. Je hebt een gewoon gezicht, zoals ieder ander. Het is alleen dat lioht van die lamp." Vrouiw zegt weer iets terug dat helaas onverstaanbaar is. Man: "Waarom leg Je op elke Slak zout? Als ik zeg dat je 'n heel gewoon gezicht hebt bedoel ik daar heus niets rots mee. Het is toch niet zo erg een gewoon gezicht to hebben..." Vrouw: Ik vind die lamp wél leuk..." Man: "Hij is te duur, kom nou maar mee" In Genesis staat dat het niet zo re blijven, miaar soms lijkt het een héle opluchting. Klaasje In de rij voor de kassa staat een Jonge vrouw. met. naar je mag aannemen, haar echtgenoot. Ze heeft In haar handen een grote, harige beer. Met stralende ogen zegt ze: "O, ik ben toch zo be nieuwd wat Klaasje van de beer vindt. En we moeten nog tot don derdag wachten." De vrouw praat nog geruime tijd met grote warmte door over haar kind zodat je het byna kunt uit tekenen. D© man knikt steeds glim lachend, maar hééft enige reser- In elk geval hoor ik hem twee keer zeggen: "Die beer is toch wel sterk genoeg, hè". Op deze plat vloerse opmerkingen, geeft de vrouw geen spatje sjoege. Klaasje moet straks wel een heel beminnelijke man worden. Aan zijn moeder zal het zeker niet liggen. Kind In de speelgoedwinkel staat *n man van een Jaar of vijftig. Doorgroefd gezicht, mond als een bereklem. In zijn hand heeft hij een locomotiefje. Een stuurse man, zo te zien. Iemand, die al gauw roept: geen polonaise an me lijf. Hij rommelt een beetje met het locomotiefje. Langzaam zie Je dat 't kind diep in de man bezit van hem neemt. Hy probeert het locomotiefje op de vloer, daarna op de tafel. Hij spéélt, zoals alleen iemand speelt die de Met de neusjes tegen het Jongenskiel nog over de schou ders heeft. De bitsheid om de mond wijkt, de rimpels in zijn gezicht lijken wat minder scherp. Dan ineens komt de ver koper. "Pardon, mag ik even dat locomotiefje van u, u krygt het zo terug". Maar de' betovering is verbroken. Alle rimpels en lynen vallen weer in zijn gezicht. Geven voor Leven Boek- en grammofoonplaten- verkopers lijken, volgens de eer ste ramingen, geen slechte St. Nicolaas tegemoet te gaan. Veruit de meest gevraagde el pee op dit moment is "Wereld- venster sterren" in het kader van de "Geven voor leven" actie. Die vliegen de deur uit, zo bleek bij navraag bij Van Zijp, Peltenburg V. en D. en Hofenk. Op afstand volgen "Alle 14 favoriet" en "Hot Baker" van de George Baker Se lection. Bij de boeken is de verschei denheid wat groter. Een onder zoekje bij Kooyker, De Kier, Het Nieuwe boekhuis en De Boeck- halle wees uit dat dit in Leiden de onverbiddelijke bestsellers zijn: Marten Toonders nieuwe Bommel: "Zeg nu zelf". "De Walgvogel" van Jan Wolkers. "Nieuwe sprookjes der Lage Landen" van Peter Vos e.a. "De Waterschapsheuvel" van Richard Adams. "Sprookjes van de Efteling" van Mart ine Bijl en Anton Pieck. "Het prentenboek van Ot en Sien" van Jan Ligthart. "Hij was één van ons" van Rien Poortvliet. Koopje Tot slot dé opmerking van de ze St. Nicolaasweek. Zegt een wat vertoornde man (bol hoofd, neerslachtige snor) tot zijn echt genote in een textielzaak: "Ja, Suus, ik wéét dat het een koop- Je is, maar het koet tóch geld". LEIDEN Wel hoog, maar niet te "paard bevond de heer S. Nico laas uit Spanje zich zaterdagmid dag gedurende een aantal ogen blikken, waarop hij ongetwijfeld de neiging had om datgene te doen wat schimmels zich altijd op de verkeerde plaats en het verkeerde moment veroorloven. Maar de Sint hield zich flink. De perso neelsvereniging van de brand weer, De Vlam, haalde hem van de vierde etage van het stadhuis met een hoogwerker. De Span jaard werd vervolgens op zijn paard gehesen, galoppeerde door de Ketelboeter steeg naar de brandweerkazerne en tracteerde de kinderen van de Vlamleden op een bonte middag. LEIDEN/OEGSTGEEST Sinds zaterdagmiddag heeft ook de Politieke Partij Radlikallen *n vrouwelijke voorzitter. Met een zeer grote stemmenmeerderheid 566 van de 612 uitgebrachte stemmen werd in die functie gekozen de in Oegstgeest woonachtige Ria Beckers (36). Moeder van drie kinderen en lerares klassieke talen aan het Ste delijk Gymnasium in Leiden. Zij neemt de plaats in van Wouter van Dam, die in augustus al aankondigde wegens tijdgebrek de voorzit ter sfuctie niet meer te kunnen vervullen. Ria Beckers, sinds 1969 actief in de PPR, was al gedurende anderhalf jaar vice-voorzitter. Door Bram van Leeuwen Gisteravond ma een dag oongres- senen en een langdurige vergadering met het bestuur over dte werkafspra ken vertelde ze met veel emiühou- siasme aan haar ongetwyfeld zware taak te beginnen. „Die functie zal zoveel tijd van me opeisen, dat ik voorlopig myn baantje als lerares zal moeten opgeven". Gevraagd naar de periode waarop ze voorlopig mikt zegt Ria Beckers: „Onze party heeft zyn voorzitters tot nu toe erg snel „versleten". En dat laatste bedoel ik letterlyk. Hopelijk komt daar ver andering in nu we huishoudelijke re glementen hebben. We denken voor het voorzitterschap aam een periode van twee jaar. Darna zie ik wel De kas vam de PPR laat niet toe dat de voorzittersfunctie een volledig be taalde baan lis. By de begroting fis voor de eerste maal een bedrag van f 12.500,— uitgetrokken als onkosten vergoeding. Als een man voorzitter was geworden, zou het betekenen dat hy ongeveer anderhalve dag per week aan het partij werk zou kunnen besteden. Voor mij opent het de mo gelijkheid myn baan als lerares op te zeggen zodat er tijd vrij komt voor de politiek". ADVERTENTIE Ifw Fleurop bloemjs, heeft tientallen welkome 5 december geschenken. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Kritiek Onmiddellijk mad at het goedbezoch te PPR-congres (er waren 1100 le den) het vertrouwen in Ria Beckers hadden uitgesproken uitte zy in haar „maidenspeech" kritiek op het hui dige kabinet en met name de corni- fessiomede partyen. Volgens Ria Bec kers is van een aanzet tot funda/- meriteüe maatschappelijke verande ringen, die de PPR van dat kabinet had verwacht, nog maar erg weinig zichtbaar. Op de vraag of die er de komende jaren zullen komen zegt ze: „Ik hoop het, maar dik ben er bang „Er zyn stapjes in de goede rich- tinfg: er wordt het een en ander ge daan voor de kleine zelfstandigen, de krotbewoners, de bijstandtrekkers» de kinderen uit de sociaal-zwakkere milieus. Maar het blyft hulp en hulp hoe noodzakelijk ook betekent nog geen verandering. Hulp kan zelfs de tegenstellingen verhullen en ver tragend werken'". Ria Beckers zegt, dat de werkelyke varantwoordeiykheid voor alle onge lijkheid in sociaal-economische ver houdingen liggen. „En als dit kabi net er niet in slaagt een duidelyke en niet terug te draaien aanzet te geven tot wijziging van die verhou dingen, dan is het wat ons betreft mislukt. Wa.r het nu om gaat zyn zaken als die opstelling tegenover dé „derde wereld,", het inkomensbeleid, de democratisering van die onderne mingen en de grondpolitiek. 3,5 Miljard Weinig te spreken is Ria Beckers over de 3 Va miljard die het kabinet- Den Uyl beschikbaar heeft gesteld voor de bestrydiimg van de werkloos heid. „Ik ben het daar niet mee eens. We hadden beter een begin kunnen maken met een gelykere ver deling van de beschikbare arbeid. Nu komt het kabinet niet verder dan de oude antwoorden: meer consumeren terwyl elders in de wereld! door mil joenen mensen honger wordt gele den. Het is toch eigenlijk krankzin nig. We proberen maar steeds de Ria Beckers werd, onmiddellijk nadat zij tot' voorzitter was verkozen, gehuld met de PPR-vlag. Volgens de kersverse PPR-voorzitter uit Oegstgeest willen de confessionele regeringspartijen geen werkelijk an der beleid. „Onze enige hoop is dat hier de angst voor de werkloosheid het gaat winnen. Ik bedoel dan de werkloosheid die bij vervroegde ver kiezingen weer de kop zal opsteken In de gelederen van de confessionele kamerleden". Klacht Een van die eerste officiële daden van Ria Beckers als PPR-voorzitter is geweest het indienen van een klacht bij de programma-adviesraad van de VARA. Ze is het oneens met de wyze waarop een VARA-verslaggever het PPR-congres heeft venslagen. Rfia Beokers: „De VARA vond het ken nelijk zo saai, dat de reportage hoofdzakelijk inlichtingen bevatte over een partytje schaak tussen twee Journalisten aan de perstafel". Tijdens een interview met een van de VARA-verslaggevers later op de dag liet ze duildelyk blijken geen goed woord over te hebben voor de gang van zaken. In het interview dat later op de middag in bet VARA ra diorubriek „Dingen van de dag" werd uitgezonden ontbrak overigens dit gedeelte. Slotvraag aan Ria Beckers: Hoe heeft ze het PPR-congres dat zater dag in de Utrechtse veemarkthallen werd gehouden ervaren? „Ik vond het een erg goed congres. Vooral de rede van Bas (de Gaay Portman, red.) was uitstekend. Alleen in de ochtenduren was de zaak een beetje rommelig door die vele procedure- voorstellen. Over de belangstelling ben ik erg tevreden". Ontploffing Bij een gasexplosie in een drie verdiepingen hoog ge bouw in Dijon in Frankrijk zijn zaterdag vier mensen om het leven gekomen en zeven gewond. De ex plosie is waarschijnlijk veroorzaakt door een lekkende gasleiding. Samen leuk een partijtje bow len en daarna gezellig wat drin ken aan één van onze sfeervol le bars. Voor een hapje kan natuurlijk ook gezorgd wor den!

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3