BS na verlies verbitterd over scheidsrechters Scheiding is nu een feit NAKAARTEN Geert betere... Transol onverdiend winnaar in Vijf Meihal: 77-87 WK-geld op komst onsor is van levens belang Profs en amateurs Konings sterkste in „topduel PAGINA 14 MAANDAG 2 DECEMBER 1974 LEIDEN De verbittering bij BS Leiden was groot na de nederlaag tegen Transol: „Als we met zulke scheidsrechters moeten blijven draaien, dan is voor mij de lol van het basketbal af" zei voorzitter Menken na af loop en coach Henry Pappas' eerste woorden na het eindsignaal waren: „We hebben gewonnen: wij hebben 33 fieldgoals (=66 pun ten) gemaakt en Transol 31 62 punten)". Maar na het einde stond er geen 6662 op het scorebord, maar 7787 en dat beteken de dat Transol zich onverdiend winnaar mocht noemen doordat het 30 vrije worpen mocht nemen en er 25 benutte,, terwijl BS maar 18 vrije worpen kreeg toebedeeld. Door Ad van den Kommer Dat de wedstrijd onder leiding stond van twee zeer snel voor een P fluitende scheidsrechters blijkt ook uit de foutenverdeling die in 't nadeel van BS uitviel: 32 P's tegen Transol 22. Als gevolg hiervan moes ten zes spelers voortijdig de kleed kamers opzoeken: voor BS Leiden Har Stol, Rob Wallaart, Peter Kop en Bob Heuts, en voor Transol John van Eek en Jan Dekker. De conclusie zou kunnen luiden dat BS Leiden veel harder heeft gespeeld dan Transol, maar dat is dan een verkeerde gevolgtrekking Veel eerder lijkt het er op dat het favoriete team (en dat was niet BS) in bescherming werd geno men. Vooral leek dat duidelijk in de tweede helft toen BS een achter stand van tien punten (4151) op magistrale wijze ongedaan maakte (52—53) maar daarvoor werd be straft met een berg fouten, zodat Heuts, Kop en Stol op scherp kwa men te staan, waardoor vrijuit ver der spelen voor hen vrijwel onmo gelijk werd. Het: "Ik voel me zonder meer g; pakt" van voorzitter Men ken wordt dan een erg aannemelij ke uitspraak, Pappas deed het wat voorzzichtiger: "Ik kon mijn basis team niet in het veld houden, en de wisselspelers zorgden voor onvol doende compensatie" en verder: "Het is zonder meer duidelijk dat Jack Dinkins beschermd wordt, de ze speler kan zich alles veroor loven". Waarom? "omdat hij een beroemdheid is en bovendien de gentleman uithangt, die nooit iets tegen de grijze man zal zeggen ten zij het een compliment is" Ray Bo- werman (de nieuwe center van BS Leiden) tenslotte: "BS zou ge wonnen moeten hebben, maar de referees hebben ze niet erg ge holpen". Ondanks dit alles zal het publiek niet ontevreden geweest zijn. Het heeft een spectaculaire wedstrijd gezien, waarin BS lange tijd gelijk waardig of beter was dan Transol. In de eerste helft leverde dat vrij wel constant een voorsprong op van drie punten tot vlak voor rust een paar fouten de oorzaak van een kleine achterd waren: 37—41. Toen al was gebleken dat BS weer helemaal terug is. Er werd geweldig gespeeld, goed geschoten en volop gevochten. Bill Allen wilde bewijzen dat men hem ten onrechte wegstuurt, Richie Cornwall schoot weer enorm en Peter Kop deed nuttig werk, evenals Bob Heuts. Terwijl Har Stol erg sterk speelde: hij legde Jan Dek ker geheel aan banden en had ouder- Rolstoelbasket LEIDEN Zaterdagavond 6peelden de roistoelbasketbalteams van RIS uit Rotterdam en Antilo pe uit Leersum in de Vijf Meihal een voorwedstrijd voor het duel van BS Leiden. De BS Leiden-sup- prters waren in grote getale eerder naar de hal getrokken om deze wedstrijd te zien en hadden daar na afloop geen spijt van. Beide teams speelden een uitstekende wedstrijd, die uiteindelijk door An tilope met 2136 werd gewonnen. Antilope, met Van El jok als goede scorer (hij maakte 13 punten), nam van meet af aan een voorsprong en bouwde die geleidelijk uit, het goe de verdedigen van RIS-speler Koe koek (vakkundig klem rijden ofte wel blokken) ten spijt. TXe herhaal delijke botsingen leidden nog wel eens tot omvallen van de wagen tjes, maar dat deerde niemand. Bij rust stond Antilope ruim voor: 11— 28. In de tweede helft werd er meer verdedigd en minder gescoord, zo dat het eindresultaat op 2136 werd bepaald. Onder een ovationeel applaus zochten beide teams de kleedkamer op. LEIDEN Met een donderend applaus verwelkomde het Leid- se publiek zaterdag de nieuwe Amerikaan Ray Bowerman (zie foto), die in de rust van de roedstrijd tegen Transol "aan den volke" werd voorgesteld door supportersleider Bosman. Met een wat verwonderde, sla perige blik onderging de 2.07 m lange Bowerman de hulde: ,Jk weèt dat er een zware taak op mijn schouders rust". Bower man moet in korte tijd bewij zen dat hij beter is dan Bill Allen. Hijzelf hierover: „Ik denk dat het wel zal lukken zeker in de rebound". Zijn eer ste indrukken van team en pu bliek: „Het team lijkt me wel leuk. Het publiek hier maakt veel meer lawaai dan in de Verenigde Staten. Daar klap pen ze hoogstens, hier schreeu wen ze voor een team". Bower man, die het duel vanaf de perstribune volgde, verheugde zich met name op de wedstrijd tegen Delta Lloyd op 14 \.ember in Leiden: „In dat team speelt een oude college vriend van me, Rusch". Maar eerst het duel tegen Gerard de Lange. Ray: We zullen wel zien". Schotpoging van Transols Lerman Battle. Peter Kop kan niet verhinderen dat de Rotterdamse Amerikaan scoort, zoals ook Bob Heuts (links) en de afscheid nemende Bill Allen (16) kunnen aanschouwen. ADVERTENTIE wetse intercepties, die hij dan zelf ook nog afrondde. Aangezien Transol in die eerste fase goed speelde was er te genieten van een zeer goede wedstrijd met de tussenstanden 26 25; 34—34 (15de min.) Tegen het ein de gingen beide partijen wat fouten maken en vele doellijpe kansen om zeep helpen waarbij Transol door vrije worpen een kleine voorsprong kon nemen: 37—40. Direct na rust stokte er wat bij BS en binnen een mum van tijd stond Transol gewonnen: 41—51. Maar BS haalde nog wat meer uit de kast en overdonderde 't lang niet vlekkeloos spelende Transol met 10 punten op rij: 52—53. Toen gingen de scheidsrechters hun nare rol spe len en moesten bij BS diverse men sen vertrekken. Dat betekende de nekslag: na tien minuten 52—62 en toen had Transol het wel bekeken. BS bleef knokken maar als het team weer wat dichterbi j kwam nam Transol schijnbaar moeiteloos direct afstand. Het verschil bleef tien pun ten en zo behaalde Transol een vrij ruime, maar geflatteerde zege. Volgende week komt Ray Bower man tegen Gerard de Lange voor het eerst ln het veld. Hij zelf houdt van snelle wedstrijden en denkt wel in het systeem te passen. Volgens Pap pas zal hij vooral nuttig in de aan- valsrebound zijn en dat is nodig, want tot op heden was deze zeer slecht verzorgd bij BS. Scores: Richie Cornwall: 13—11: 24; Bob Heuts 6—6: 12; Bill AUen 4—7: 11; Har Stol 6—4:10; Peter Kop 8—2:10; Hans van Rooden 0—6:6; Topscorers Tramsol: Lenman Battle 29 en Jack Dinkins (34). Bij bouwplaat hoort 1 Sp ZOETERMEER/LEIDEN De dames van Gemini/Kangeroes wonnen het debutantenduel in de derde divisie volleybal tenslotte toch nog. Maar voordat zaterdag in de Voorschotense sporthal De Vliethorst de winst binnen was, had het team van coach Nico Kok niet alleen VSC (3-2) maar voor- nameljik zichzelf weer eens moe ten overwinnen. Zoals vaker in dit seizoen kon Gemini/Kangeroes ook zaterdag de weelde van een voorsprong maar moeihjk dragen. Dat bleek nadat de eerste twee sets gemakkelijk in winst waren omgezet. Jong Gemini/Kangeroes (gemiddelde leeftijd 19 k 20 jaar) dacht toen dat de zege al binnen was, ging minder geconcentreerd spelen - grappen maken ook. De straf voor de luchthartige houding volgde snel. Mede als gevolg van h arbitrale optreden slaagde VSC erin terug te komen tot 2-2. Een nederlaag leek alsnog in het ver schiet te liggen, maar Gemini/ Kangeroes herstelde zich net op tijd en finishte moeizaam op 3-2. "Aan het begin loopt het meest al goed", wist Kok later, "maar als ze eenmaal denken dat de winst binnen is, verslappen ze. Dan komt de tegenstander terug en kunnen ze de greep op het spel niet terugpakken. Ze zijn nog te nerveus, missen nog routine. Daarom staan ze ook niet hoger dan de vierde plaats. Omdat ze in elkaar klappen als het even te genzit." En er "zit" veel tegen voor de volleybalclubs in en om Leiden. De teams kunnen te weinig trai nen door het èebrek aan accom modatie en door de kosten die zijn verbonden aan het huren vaneen sporthal. Kok, die acht Jaar laing vóaraïtter was van Gemind/ Kangeroes en pas afgelopen sep tember zijn functie neerlegde in verband met zijn verhuizing naar Zoetermeer en zijn drukke werk zaamheden (hij is gymnastiekle raar en sportleider aan de univer siteit van Utrecht: "In vergelijk met bijvoorbeeld voetbalvelden vraagt de gemeente teveel huur voor een sporthal. Voor hetzelfde bedrag dat je jaarlijks neertelt om wekelijks één uur in de sport hal te trainen, kun je het hele Jaar een veld huren. Nico Kok Die verhouding is compleet scheef en die wordt nog steeds sche ver. Want voetbalclubs hebben nog een eigen kantine, waaruit inkom sten komen, maar in het restau rant van zo'n sporthal staat een beheerder. Dat geld gaat naar de gemeente. Zo'draaien we in een kringetje, worden we steeds ar mer. Om op enig nivaeu te kun nen meedraaien zouden we min stens twee, drie keer in de sport hal moeten trainen.T)at geld kun nen we niet opbrengen. Daarvoor zou je een sponsor nodig hebben en die is er niet, hoewel we voor hét seizoen in principe rond wa ren met een bedrijf. Maar dat is. mede door de bond, nog afgeketst. Nu kunnen we maar één keer in de sporthal trainen en moeten we verder uitwijken naar een klein gymzaaltje. En daarin kun je lang niet 'alles doen wat je wilt doen. Het is niet anders. In de buurt van Leiden zijn alle goede accommodaties overvol en in Lei den zelf is hét helemaal droevig gestéld. Het is toch een blamage dat Gemini/Kangeroes daar weg is. Er is ook bijna helemaal geen vol- leybaljeugd meer in die stad en de aanwas wordt steeds mindpr. Misschien omdat andere binnen- zijn, misschien omdat er op scho len zo weinig aan wordt gedaan, maar het is in ieder geval zeker dat topvolleybal in Leiden en om geving snel van de baan is al het zo doorgaat." "Kok <34) kent de alternatieven diie het volMeyball voor decae streek zouden kunnen behouden: "Een sponsor is van levensbelang. Daarvoor is publiciteit nodig. Als die sponsors er niet komen, moet Je contributies gaan vragen die irneëell hoog zijn, waardoor Je nog meer leden afstoot, dus zo'n spon sor is erg hard nodig. En de mede werking van de gemeente is nodig. Die moét de situatie bij de bimnen- sporters eens in ogenschouw gaan nemen. Maar het blijft meestal al leen bij beloften." DEN HAAG De KNVB zal deze week de afrekening ontvangen van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal, dat in West Duitsland Is gehouden. „Wij zullen in de loop van de maand december de bedra gen kunnen vaststellen die spelers en clubs krijgern", afldus Too Zwikstra, de financiële expert van het seojiebe- stuur betaald voetbal. „Volgens de reglementen moeten binnen vier maanden na de laatste wedstrijd de financiële gegevens bij de FEFA worden ingeleverd. De finale werd op 7 Juli gespeeld, zodat de papieren uiterlijk 7 november bij de FIFA bin nen moesten zijn. Deze organisatie moet de afrekening goedkeuren en daarna kunnen de gegevens naar de nationale voetbalbonden worden ge zonden. Nu bekend is dat het finan ciële overzicht nog deze week bij de bond binnen komt staat vast dat we voor het eind van het jaar met de spelers en clubs kunnen afrekenen. Weddenschap Zürich Tijdens de neutralisatie van de zesdaagse van Zürich heeft zich een ongeval voorgedaan. Een tweetal toeschouwers, die een wed denschap waren aangegaan, bemach tigden f ietsen en probeerden op de donkere baan een rondje te rijden. Zij zagen niét diait in de baan een luik wtas geopend en stortten in de diepte. Een der renners raakte door de vad vofMedfg verlamd. Het Westduits/Australische koppel Klaus Bugdahl - Graeme Gilmore won die zesdiaegse van Zürich. Het Ne derlands-Zwitserse duo Leo Duyn- dam - Louis Pfenninger werd met een ronde achterstand tweede. DEN HAAG De financiële zelfstandigheid van het be taalde en het amateurvoetbal, binnen de KNVB, is een feit geworden. Tijdens de zaterdag in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag gehouden bondsvergadering hebben de af gevaardigden het rapport van de commissie zelfstandigheid aanvaard. Dit houdt in dat de amateurs en de profs thans financieel een eigen leven zullen gaan leiden. Het rapport gaat ervan uit dat er zelfstandige hoofdafdelingen amateurvoetbal en betaald voetbal komen in één rechtspersoon verenigd, de KNVB. Het belangrijkste strijdpunt was, zoals al bij voorbaat vaststond, de hoogte van de vergoeding, die een betalen als hij een speler van een betaald-voetbalorganisatie moet amateurclub aantrekt. Het betaald voetbal ging er mee akkoord dat bij een contract voor één Jaar drieduizend gullen wordt betaald en bij een verlenging in totaal zes duizend gulden. Ernstig bezwaar had men evenwel tegen de bepaling dat deze bedragen aan de hand van de prijsindex zouden worden verhoogd. Na ampel beraad accep teerde men een tussenvoorstel, waarin werd bepaald dat de ver hoging Jaarlijks vijf procent zal bedragen. Voorts aanvaardde men deze indexering ook voor de vergoe dingen voor spelers die in amateur selecties zijn gekozen. Boven de beide, op zich zelf standige hoofdafdelingen komt een bondsbestuur dat tot 1 Juli 1975 zal bestaan uit zes leden van het amateurvoetbal en zes van het be taalde voetbal met een niet aan een sectie gebonden voorzitter. Daarna wordt het college teruggebracht tot tweemaal vier leden en een voorzit ter. Tijdens de vergadering werd bondsvoorzitter W. A. G. M. Meule- man bij enkele kandidaatstelling voor de periode van drie jaar her kozen. Ook de heren Mr. G. Ph. Brokx, M. W. J. Kas termans en MR. M. J. M. Tripels behielden hun plaats in het bondsbestuur. De heer J. W. Jansen, voorzitter van de afdelingen, nam de plaats in van de niet herkiesbare Jan Timman, die tot bondsridder werd benoemd. LEIDEN De loting voor de derde randje van het Lekte jeugdschoak- kamDioenschap leverde eindelijk een paar 'toppers' op. Konings-Baart van der Wiel-Den Broeder en Dobbelaar- Borst. Omdat Guido den Broeder door ziek te verstek moest laten gaan moest de strijd tussen de Philidor-troeven Van der Wiel-Den Broeder worden ge schrapt. De LSG-rivalen Leon Ko- nings en Joan Baart traden wel in het strijdperk. Konings, die met zwart speelde, verkeert de laatste tijd ln goede vorm in tegenstelling tot LSG- kamDioen Baart. Konings ging dan ook als favoriet van start. Al in de opening maakte Baart een belang rijke fout. waardoor Konings van het begin af aan het initiatief kreeg. Baart moest dan ook zietn dat in de tijdnoodfase het vonnis over hem voltrokken werd door een ver door gestoten zwarte vrijpion werd er een toren van het bord gecombineerd Konings verhinderde tenslotte nog gelijk aantal winst- enige te doorzichtige hindernlssenvan püen aan de hand van Baart en won de partii. het doelsaldo en niet meer door het Ruud Dobbelaar had als taak de ze- doelgemiddelde. gereeks van de verrassend goed spe- 99 lende Jan Borst tot staan te brengen Daarin slaagde hdj door een te hulp behoevende koningsstelling van Borst. Verder versloeg Van der Aart uit een moeilijke positie Peter Jansen en herstelde Folkert Geertsema zich door een zege op Teeuwen. Schaak- goochelaar David Schweitzer won van Leithen-spelers Hen van der Lucht, al had hij zijn handen vol. Hans Kemperman tenslotte zal defi nitief zijn titel niet verdedigen. Zijn ziekte verhindert de deelname aan de sohaakaktiviteiten, waaronder as. zaterdag de striid om de Hutton-be ker in Rotterdam. Uitslagen derde ronde: G. den Broe der-J. Vjd. Wiel uitg.; J. Baart - L. K mngs 0-1: J. Borst - R. Dobbelaar 0-1; A. v.d. Aart - P. Jansen 1-0: R. Mooüenaar - G. Zwetsloot 0-1 regl.; B. Verra - J. v. Nieuwkoop 1-0: K. Ren tes - H. de Ruyter 1-0: G. vjd. Born - W. J. v.d. Lucht 1-0: P. Teeuwen - F. J. Geertsma 0-1: H. Vjd. Lucht - D. Schweizer 0-1: W. Heemskerk - H. Duyn 1-0 regl. wegens ziekte; R. v.d. Poel - C. Pauw 0-1: Peter v. Houten - Poul v Houten uitg. T. Loef - B. Verhoef uitg. Uit de tweede ron de: J. v.d. Wiel - P. Teeuwen 1-0: W. J. v.d. Lucht - Peter v. Houten 1-0. Biljarten Jan de Jager uit Den Haag is gisteren in Vlaardin- groot eerste klasse geworden. Hij kwam tot een algemeen gemiddel de van 37.46 en een hoogste serie van 337. Zwemmen In de Nederlandse zwemploeg, die op 14, 15, 17 en 18 december in Gottwaldov en Praag aan internationale wedstrijden gaat meedoen, zullen Ada Pors en Ruud Pijper ontbreken. Beiden hebben afgezegd wegens studdieredenen. Hun plaatsen worden ingenomen door Veronica Stel (PSV-Eindho- ven) en Frans Kriger (Het Y). ADVERTENTIE Vrij spel ADVERTENTIE LONDEN Er bestaan op de wereld geen betere voetbal scheidsrechters dan de Neder landse, schrijf,t Malcolm Allison zaterdag in het programmablad voor de wedstrijd van Crys tal Palace tegen Charlton, die Palace met 21 won. Allison, die als manager Crys tal Paflace van de derde naar die eerste divisie bracht, zegt: "Ne derlandse scheidsrechters zijn uit stekend. Zij schijnen doelmatiger en fitter en zij tonen een bijzon der instinct voor het toepassen van de voordeelregel. Waar Britse scheidsrechters vaak te vlug fluiten, hebben zij zich de kunst van het laten doorspelen eigen gemaakt. Het is niet goed voor het binden van de toeschouwer wanneer de scheids rechter er niet in slaagt de wed- voortgaan". strijd zo veel mogelijk te laten Allison voegde er aan toe: "Op het gebied van de conditie kun nen wij in Engeland veel van de Nederlandse scheidsrechters leren. Het zou ook niet slecht zijn wanneer de scheidsrechtere meer begrip hadden van de tac tiek van het voetballen. De speel wijze is in de laatste Jaren dras tisch gewijzigd, maar instelling en de manier van volgen van het spel van de scheidsrechter niet". Allison besloot zijn stukje met: "Ik geloof dat Engelse scheids rechtere, na de Nederiandse, op de tweede plaats komen". een miljoen gulden aan prijzen Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart het kristalheldere geluld en de uiterst Hip» kleuren- Deze luxe Phllipeall-transistor heeft ontvanger. U geniet van het royale 66 cm winkelwaarde van 2645,— en is een grootbeeld, de natuurgetrouwe kleuren, geschenk van Philips Nederland B.V.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 14