UVS HEEFT JEUGDHONK Den Haag verspeelt weer voorsprong Zijl/LGB rukt op naar de vijfde plaats Roomburg klopt Noordwijk UVS'ers bouwden clubhuis als pure winst Achteruit voetballend Haarlem beschouwt 1-1 '4 MAANDAG 2 DECEMBER 1974 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT De laatste periode was als kijkspel niet erg aantrekkelijk meer. Arbiter Jacques de Uraat Dikstaal, kennelijk bang dat de za- Qoor ken hem uiit de hand zouden lopen, stuurde in dat kwart veel r water uit. Al snel liep De Zijl/LGB LEIDEN Het waterpoloteam van verder uit naar 8-3 via Rob Schouten De Zijl/LGB, dat zich na een moei- en Frits Welling (bij numerieke lijke periode vorige week herstelde meerderheid). Gerard van der Kolk met een 4-4 gelijkspel tegen Zwem- scoorde daarna een maal tegen maar hist/Den Hommel, heeft opnieuw verzuimde ook een strafworp te be- een goed resultaat behaald door te niutten. winnen van VZC/Ritmeester. D e ploeg uit Veenendaal, die vorige week nog verrassend ZIAN bedwong, LZ '86 erd in 't zwembad De Does naar een regelmatige 8-4 nederlaag gespeeld. LEIDEN LZ'86 speelde het af- De overwinning van de Leidenaars gelopen weekeinde voor de derde ach •had tot gevolg, dat zU oprukten tereenvolgende maal gelijk. In Arn- naar de vijfde plaats. hem kwam de Leidse ploeg tegen het De wedstrijd De Zijl/LGBVZC/ eveneens debuterende ESCA tot een Ritmeester is door de thuisploeg ver- 3—3 puntendeling. diend gewonnen. De Leidenaars hadden een veel betere spelopvatting Tegen de behoudend spelende Arn- dan hun tegenstanders. De gevaar- hemmers kwam LZ'86 in deze wed- lij ke man Van de Veenendalers, Ge- strijd niet erg in z*n spel. Defensief rard van der Kolk, werd meestal door klopten de zaken bij de Leidenaars twee man goed afgedekt, en bij af- wel goed. Hóewei de thuisploeg veel standsschoten bleek doelman Theo in balbezit was, werd 't voor 't Leid- Uittenhout steeds op zijn post. Van se goal maar zelden echt gevaarlijk, de twee Veenendaalse internationals' Zelf kwam LZ'86 aan een goede aan- Mart Bras en Wim Keeman ging min valsopbouw bijna niet toe. Daarvoor der gevaar uit dan van hen mocht werden er te veel ballen verkeerd ge worden verwacht. Mart Bras, persoon plaatst, lijk verdedigd door Albert Spijker, kwam nauwelijks aan spelen toe en In P"* de «ast; moest bovendien toestaan dat zijn >?idlJ8 eenod0c'Punt tegenstander de helft van de Leidse Ton Sanders. Joop Braakman productie, dus vier goals, voor zijn brachtde stabd °P 2r°' ™aarna J°°P rekening nam. De Leidse treffen Siera 00 Leidse treffer bet kwamen voor het grootste deel tot ?abt?k:e,nen 'Jt1/ LZ'86 begon m stand na massale uitbraken, die de llet derde speldeel wel wat meer aan Ritmeester-verdediging in grote moei te dringen, maar overtuigend waren tijkheden brachten. Arbiter Dikstaal 06 aanvalsacties niet Doel- trad ook zaterdag weer veel te lank- P™*01 werden er deze Periode dan moedig op, wat vooral in het nadeel °°k met gemaakt, van VZC-midvoor Van der Kolk uit- In laatste kwam er meer vie1, vaart in het Leidse spel. Na een goe In de eerste periode nam de thuis- de actie van Wim van Zijl maakte ploeg een 2-0 voorsprong door goals Dick Houthoff gelijk (2—2) en toen van Albert Spijker en Frits Welling, een ESCA-aanvaller niet genoeg Uit een strafworp bracht Wim Kee- lucht meer had om terug te komen, man in het tweede part de stand op hielp Joop Siera de Leidenaars aan 2-1. De Zijl/LGB liep in het derde een 2-3 voorsprong. Even later mocht part uit naar 5-1 door Albert SpiJ- ESCA een minuut lang met een ker, die twee keer van afstand raak man meer spelen. De Arnhemmers schoot en Leo Onderwater, die 'n scoorden op het nippertje: vrijwel strafworp benutte. Achtereenvolgens tegelijkertijd met het signaal van de Henk v. d. Linden (in een man-meer tijdwaarnemer voor de 45 seconden- situatie), Albert Spijker en Chris van regel loste Rob Hagen een doeltref- der Berg zorgden er voor, dat het fend schot. Doelpunt, besliste de ove- derde speldeel met een 6—3 stand rigens uitstekend leidende scheids- werd afgesloten. rechter Van Zenderen: 3—3. Piet Kruit waarderend: 'Veel goed willende UVS'ers hebben met hun handen waar gemaakt wat een an- aer (architect ir. Engels, vader van 'n van de pupillen) in het najaar van 1973 op papier heeft gezet, maar één man wil ik toch in het bijzonder naar voren halen en wel Jan Sohreuder. Hij was een voorbeeldige aanvoerder van het team en in hem wil ik alle bouwers danken. Maar', vervolgde de blauwwitte praeses. 'Je kan over nog zoveel goed-willende mensen beschik ken, er is tijdens de bouw toch een moment geweest dat we dachten: we gaan de móst in. Toen is Gé Noorlan der van het aannemersbedrijf Noor- lander Van Rijn bijgesprongen en heeft ons belangeloos uit de moeilijk heden gehaald. Ook hem zijn we veel dank verschuldigd'. Niet roker Ook voor oud-UVS-speler Géë Noorlander was er een 'waarom?' De uitleg kwam, nadat Piet Kruit de sleutel had omgedraaid en fotograaf Jan Holvast foto's van alle UVS- Jeugdelftallen had aangeboden. Noorlander: "Ik ben niet-roker. In de "grote" kantine had ik altijd last van de rook. Daarom juich ik een eigen verblijfplaats voor de Jeugd dubbel hartelijk toe. De heer Noorlander wilde ook de gemeente Leiden (aanwezig in de persoon van wethouder Tesselaar) nog iets meegeven. "In deze cono- snische moeilijke tijd zou de ge meente best iets meer kunnen doen voor de Leidse bedrijven, zeker waar het inschakeling bij Leidse ob jecten betreft. Ik begrijp dat het niet altijd kan lukken, maar de laatste tijd lukt het nóóit meer..." Na een bezoek van Sint Nicolaas, merkwaardig goed op de hoogte met de Leidse voet-baltoestanden hij bood een boekenbon aan "om een beginnetje te maken met een sport bibliotheek" en drukte de UVS- Jeugd op het hart "dat er op school rapporten geen cijfers voor tafel tennis of biljarten worden gegeven", kwam wethouder Tesselaar vertel len, dat hij, elke keer als hij bij UVS komt ("de tweede keer", voeg de hij er haastig aan toe) dat in po sitieve zin is. "Die clubleden han- Door Peter Dijkgraaf Voor de derde keer dit seizoen had FC Den Haag een 1-0 voorsprong in een uitwedstrijd uit handen gegeven en dat was de enige reden, dat er toch wat rimpels verschenen boven de zware donkere wenkbrauwen van heer Boskov. „We speelden beter dan de laatste weken, rustiger vooral, raakten minder snel in paniek en juist daarom is het jammer dat het toch 1-1 werd door een dekkingsfout van Jol". Ongewoon harde kritiek van Boskov, die in negatieve zin zelden namen noemt. Voor de rest was de Haagse oefenmeester best tevreden over het resultaat van deze matige partij. „Zo'n ploeg als Haarlem leeft op dit moment onder grote spanning en als zo iets explodeert in de slotfase- na de gelijkmaker kregen de Haarlem mers vleugels- kan het erg gevaarlijk worden. Als Swanenburg twee minuten na rust vrij voor doelman Poldervaart de goede kant op draait, is het 2-0 en kan ons niets meer gebeuren. Maar ja, ook dat is gebrek aan routine en dat is exact dezelfde reden, waarom Den Haag zo vaak een voorsprong uit handen geeft. Ik kan eigenlijk geen andere reden bedenken". Barry Hughes had het tevoren al aangekondigd. Vanaf nu gaat de deur achter bij Haarlem dicht. In de praktijk bleek die taktiek van de Nederlandse Engelsman even simpel als hij het had aangekondigd. Middenvelders Van der Aar en Peys bewogen zich nauwelijks over de middenlijn en de man, die dat wel mocht, Peter Feteris, wist zelden raad met de bal. Haarlem kon daardoor moeilijk anders dan veel achteruit voetballen en omdat FC Den Haag ook niet al te veel risico nam, viel er voor rust erg weinig te beleven vnor de amper 4000 toeschouwers. Straf De straf voor Haarlems wellicht begrijpelijke, maar wel laffe spel kwam in de 36ste minuut. Vlak nadat Tcheula Ling voor de allereerste keer in beeld kwam hij aarzelde te lang bij een uitstekende mogelijkheid tikte Wen tink terug op zijn centrale verdedigingsblok. Hoeven en Van der Berg lieten de bal voor elkaar lopen. Henk van Leeuwen profiteer de gretig, zette eerst Piet van der Berg op het verkeerde been, passeerde ook Poldervaart en schoot toen met het linkerbeen wat zwakjes in. De bal hobbelde richting paal. waar toegesnelde Tonny Vrijhof de beslissende dreun in eigen doel gaf (0-1). Merkwaardig, dat de enige sbpeler, die bij ons een doelpunt kan maken (Vrijhof) is vervangen, mompelde een bestuurslid van Haarlem bij het begin van de tweede helft wel wrang. De ingreep van Hughes bleek taktisch niet zo dom. Ton Marijt bracht veel meer kracht op het middenveld en Gerrit Peys durfde als vleugelverdediger plotseling wel veel meer aanvallend werk te doen. Na de misser van Swanenburg, die alleen tegen Feyenoord lijkt te kunnen scoren, kwam Haarlem stapje voor stapje naar voren. Zwoegende Hans Bres, leuk tikkende maar weinig effectieve Martin Jol en Perazic, die te trage reacties met te veel overtredingen compenseerden gaven toen erg vlot het middenveld uit handen. Waardoor Sadek en de snelle voor Cor Pot ingevallen Andre Wetzel steeds vaker werden gelanceerd. Boos Aanvoerder Aad Mansveld had zich net al erg boos gemaakt op Jol, omdat hij de rechts uitgeweken Féieris te veel ruimte liet, toen de Ook tijdens de wedstrijd tegen FC Den Haag ging Haarlem-trainer Barry Hughes weer eens in discussie; ditmaal met een een van de grensrechters. aanstormen. Met zijn formidabele Mansveld: „Weer bleef Jol er achter begreep die wissel daarna van kopbal maakte Beertje zijn fout van aan lopen, in plaats van voor zijn Boskov ook niet, want De Caluwe voor rust meer dan goed (1-1). tegenstander te verdedigen. Ik (vervangen door Rob Ouwehand)] gelijkmaker viel. Boszhard passeerde verder foutloze Simon van Vliet schakelde die Sadek toch bijna volledig uit". Haarlem wilde forceren en FC Den Haag kreeg voorzichtig verdedigend ruimte voor twee flitsende counters. Swanenburg trok de bal vijf minuten voor tijd iets te ver terug en Ling (voor tweede keer in beeld) schoot in de laatste minuut een paar centimeters voorlangs het doel. Barry Hughes: „Een fijne wedstrijd. Mijn jongens hebben na de 1-0 achterstand tenminste niet de koppen laten hangen. Let op, in de volgende vier wedstrijden, achter eenvolgens MW, Sparta, Excelsior en NAC gaat Haarlem veel punten pakken. Met niet zo mooi voetbal, maar wel op karakter", voegde hij er eerlijk aan toe. binnendoor en zag Wentink komen LEIDEN Van de .Leidse" teams in de hockeycompetitie kwamen het afgelopen weekeinde alleen Noord- wijk en Roomburg in aktie. In een rechtstreeks duel won Roomburg met 0—1. Op het goed bespeelbare veld van Noordwijk hebben beide ploe gen er een pittige en snelle wedstrijd van gemaakt, waarin van krachts verschil niet kon worden gespro ken. Roomburg had, qua techniek en ervaring misschien een licht over wicht, maar Noordwijk wist dat te compenseren met veel inzet. Na een eerste helft, waarin afwachtend werd gespeeld, brak de rust aan met een 00 stand. In het tweede bedrijf werd Noordwijk via snelle uitvallen iets gevaarlijker. Bij zo'n aanval werd Dermas op onreglementaire wij ze in de cirkel onderuit gehaald en dat betekende 'n straf push. Daaruit vloog de bal echter een halve meter naast het doeL Roomburg putte uit die meevaller moed en werd duidelijk sterker. Vlak voor tijd leidde dit tot de enige treffer. Na goed doorzetten van G. Reyns zette linksbuiten Otto Fritschy een verdediger en de keeper op het verkeerde been, waarna hij beheerst 6coorde: 01. Absolute uit blinker was H. Montanus. Blauwe en witte balonnen gean de lucht in: het UVS- jeugdhonk is geopend. LEIDEN ^,Ik ben een gelukkig mens vandaag.Dat zei zaterdag UVS-voorzitter Piet Kruit en hij stond nog wel in de stromende regen. Hij had alle reden om zich gelukkig en trots te voelen, want zaterdagmiddag kon de Leidse hoofd klasser zijn nieuwe 'jeugdhonk' officieel ingebruik nemen. Een belangrijke gebeurtenis, die vele officials naar de grauwe Kik kerpolder had gelokt Door René Vos Het 'honk* - een 'volwassen' clubhuis - liegt er niet om: vier kleedkamers, douches en een juweel van een recre atiezaal, waar de Jeugd (die de zaak zelf gaat beheren) na de trainingen, in de weekeinden en de vakanties te recht kan. En - nog belangrijker - net is gebouwd door de UVS'ers zelf. Die er een verbazingwekkende hoeveelheid vrije tijd hebben inge stopt en dikwijls doorwerkten tot in de 'kleine uurtjes'. Waarom? Oud-doelman Koos van Putten ver woordde dat het best. 'Ik ben geen lid meer van UVS, ook geen donateur', vertelde hij, 'maar mijn zoon speelt nu in een van de elftallen. En nu pas heb ik eens goed kunnen overzien hoeveel bestuurs- en commissieleden in touw moeten komen - en hoeveel tijd zij er aan besteden - om het mo gelijk te maken, dat mijn zoon kan voetballen. Toen er dan ook mensen werden gevraagd om mee te helpen aan de bouw van het jeugdhonk, heb ik er niet eens over hoeven na te denken. Het kwam van binnen uit me Koos. Jongen....' Met voldoening keek Van Putten naar het plafond: hij had de aanleg van de verlichting voor zijn rekening genomen... Handen gen geweldig aan elkaar. Je hoort alleen maar voornamen. Eén heb ik van de vorige keer onthouden: Koos. Die kwam ik zojuist tegen. Ik zei: dag Koos en hij antwoordde met "hallo. Dick..." Omdat de wethouder waarschijn lijk ook nu de achternaam van Koos nog niet kent even een geheugen steuntje: het is Ouwerkerk. Na de wethouder nog enkele spre kers: Ad Duseé namens de Afdeling Leiden KNVB ("heel wat verenigin gen zouden blij zijn met een club huis naar het model van dit Jeugd honk") en Piet Biegstraaten namens de "grote" KNVB en de Sportstich ting. Piet Biegstraaten overhandig de de jeugdcommissie namens de KNVB een klok in de vorm van 'n geelzwart geblokte voetbal. "Het zijn de kleuren van LFC, maar wat geeft dat..." Het KNVB-klokJe was overigens zaterdagmiddag de enige "voetbal" die rolde, want de strijd tussen oud-Leiden en oud-UVS wel ke de opening van het honk had moeten afronden, kon i.v.m. het doorweekte veld geen doorgang vin den.. HAARLEM „Deze 1—1 is voor ons pure winst. Je hebt gemakkelijk praten van we spelen te veel achteruit en zonder vaart. Maar met dertig doelpunten tegen heeft Haarlem wel degelijk de slechtste verdediging van de eredivisie. Dus doen we het nu voorzichtig en gaan alleen op het juiste moment". Beertje Wentink mocht het met enige trotse klank in zijn stem zeggen. Voor rust ging hij tweemaal voor niets, na een half uur in de tweede helft kopte de rechtervleugelverdediger na een voorzetje op maat van Dries Boszhard vogelvrij de gelijkmaker via de vingertoppen van Ton Thie in de bovenhoek. Vrii spel

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13