Grenspost schoon geveegd DE MEEST GUUE MILJONAIRS ZOEKEN HET ELDERS „De woede is al weer gezakt" Uit in de Randstad Politie kwam volop in actie Anneke Goudsmit (D'66): 0NDERDAG 28 NOVEMBER 1974 PAGINA 7 Jan Terlouw: "Erg jammer" DEN HAAG De fractie van D'66 betreurt het vertrek van mr. A. M. Goudsmit. Jan Ter louw, fractieleider van D'66 zei gisteravond: „Ik vind het jam mer dat Anneke weggaat. De sa menwerking was goed. Jam mer dat zij ons argumenten in de mon legt die er niet zijn. (Het overgrote deel van de fractie stelde zich op het stand punt dat een interpellatie of een punt dat 'n interpellatie of 'n de- meerderheid van de D'66 fractie heeft voor de motie Keuning (DS'70) gestemd, die tot doel had sluiting van de Bloemenhovefcli- niek te voorkomen". D'66 heeft in een officieel communiqué verklaard dat men zich realiseert dat Anneke Goud smit zeer nauw bij het abortus beleid betrokken is, maar men is teleurgesteld dat Anneke het oordeel van de overige fractiele den heeft genegeerd. een miljoen gulden aan prijzen Deze prijs ter waarde van 295,- is beschikbaar gesteld door Irisette Naarden, de makers van de échte donsdekens en de mooiste lakenovertrekken. PUZZEL MEE! AMSTERDAM ARNHEM Met groots machtsvertoon heeft de rijkspolitie samen met eenheden marechausee gistermiddag de grenspost Wyler bij Nijmegen vrijgemaakt. De achttien vrachtwagens die er nog stonden werden met in Roermond en Arnhem gehuurde kraanwagens en met AMX-rupsvoertuigen van de marechau see weggesleept. De hele aktie puurde amper twee uur. De mobiele eenheid van 3e rijkspolitie grendelde de hele om geving af, waardoor de opstandige vrachtwagenchauffeurs niet meer ln staat waren hun wagens nog te bereiken. Ze bleven overigens in hun stamcafé zitten. Vrijwel al hun Werkgevers beslisten na telefonisch overleg dat hun wagens moesten blijven staan. De meeste vrachtwagens, die bij Controle-taak parkeerwachter wegenbelasting DEN HAAG De regering wil parkeerwachters inschakelen bij de controle op de betaling van de motorrijtuigenbelasting. Het gaat daarbij vooral om de stil staande auto's. Ook voor deze auto's wil de regering wegen belasting heffen. Dat zal Jaar lijks extra negentig miljoen gul den opbrengen. De controle met fotografische apparatuur blijft gehandhaafd. Voor volgend Jaar is het aantal controlewaarnemingen gesteld op 5.5 miljoen. Wyler dwars ovqr de weg waren ge zet, konden door technisch perso neel van de rijkspolitie worden ge start. Ze werden eenvoudig in de berm gezet. Wagens die niet wil den starten werden door takelwa gens weggesleept. De rupsvoertui gen van de marechaussee kwamen er aan te pas omdat een paar chauffeurs hun remmen had den ontlucht, waardoor de wagens muurvast stonden. De tanks trok ken ondanks regen en modder de wegglganten met gemak opzij. De enige schade die bij de acties ont stond was een flink aantal kapotte ventllatieruitjes. Om in de auto's te komen hadden politiemannen met breekijzers het glas in scherven ge slagen. Voor de aktie begon stelde rijkspolitiecommandant kolonel P. J. Plattel uit Nijmegen een ultimatum: alles moest binnen een half uur weg. Toen er even later niets bleek te zijn gebeurd greep de politie in. De activiteiten van de politie en marechaussee leidde er ook toe. dat de twee IJsselbruggen bij Zwolle die in de loop van de dag finaal wer den geblokkeerd weer vrij kwamen. Maar in feite waren het de chauf feurs zélf, die de blokkade ophieven. Omdat, zoals zij zeiden, de verkeers veiligheid in gevaar kwam. De politie werd ook naar Lelystad gedirigeerd: ter bewaking van het huis van staatssecretaris Van Huiten. Bij wijze van voorzorgsmaatregel, luidde het commentaar. DEN HAAG Een vermogen fan in totaal 388 miljoen gulden is vorig jaar het land uitgegaan. Bet was in het bezit van 254 Nederlanders die verhuisden aaar België, Zwitserland, Italië en andere landen. Staatssecretaris Van Rooijen ran Financiën heeft deze cijfers meegedeeld aan de Tweede Ka mer. Hij vond niet, dat het vertrek van deze vermogende Dersonen zonder meer als "be- astingvlucht" kan worden aan- jemerkt, zoals de VVD'er Koning had gedaan. Cijfers over het vertrek van Nederlandse bedrijven had Van Rooijen niet. Koning zed over jegevens te beschikken dat al- een al in 1973 meer dan twee honderd bedrijven zich in Bei dé "met een fiscaal milder kli- naat" hebben gevestigd. Even- nin beschikte de staatssecretaris iver gegevens over de omvang /an de belastingfraude. De di recteur-generaal van de belas tingdienst heeft onlangs in een vraaggesprek gezegd, dat 10 tot 15 procent van de vier miljoem belastingplichtigen zich aan een of andere vorm van fraude schul dig maakt. Koning had de overheid zelf als schuldige van de fraude aan gewezen. Met de hoge belasting druk gebruikte de overheid vol gens de VVD'er "structureel ge weld" tegen de belastingbeta ler. Staatssecretaris Van Rooijen deelde deze menining niet. Voorstellen uit de Tweede Ka mer om de belasting op bedrijfs winsten te verlichten wees mi nister Duisenberg van de hand. Hij meende, dat zon verlichting geen goed middel is om de eco nomie te stimuleren. Naar zijn mening werkt het niet gericht ge- Van Rooijen verzette zich tegen het voorstel om de btw op verbouw en herstel van de eigen woning on der te brengen in het lage tarief van vier procent. Dat zou de staat 1,2 miljard aan inkomsten schelen. Ook reageerde hij afwij zend op het voorstel de onder houdskosten van eigen woningen weer aftrekbaar te maken van de inkomstenbelasting. Vooral de CHU is hier zeer teleurgesteld over. Minister Duisenberg verwierp een suggestie van de PvdA om de economie volgend Jaar nog eens met één miljard gulden meer op te peppen. Het door de regering aan gekondigde pakket van 3,5 miljard gulden vond hij voorlopig genoeg. Met nadruk zei de minister, dat dit pakket is bedoeld om een cen traal akkoord over de arbeidsvoor waarden voor 1975 tussen werkge vers en werknemers mogelijk te maken. Veranderingen in het palkket zouden heit "labiele even wicht" doorbreken. De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend over de invoering van een aftrek voor zelfstandigen bij inkomsten belasting. De aftrek gefldt voorlo pig voor volgend Jaar en voor '76. HU bedraegt f.1200.- by winsten tot f.3000,-. Bij hogere winsten wordt de aftrek verminderd met f. 120,- voor elke duizend gulden meer winst. Als de winst veertig duizend gulden of meer bedraagt vervalt de aftrek. De christen-democratische frac ties willen de grens verleggen naar f. 50.000,- tot f. 55.000,- De motie van afkeuring die de VVD heeft ingediend tegen het sociaal-economische beleid deed minister Duisenberg af met de op merking: "Dit is een poging een doelpunt te scoren in buiténspelpo- sitie. Zoals bekend worden derge lijke doelpunten afgekeurd." Alle nummers tot nieuwjaar kado bij een abonnement tot juli '75 voor f 11,70. Geschenk-ideetje voor u? Bel 020 - 6 5232 of schrijf antwoordnummer 70 Amsterdam, postzegel hoeft niet. Korte samenvatting van het vooraf gaande: Anneke Goudsmit wilde jus titieminister Van Agt op het matje roepen vanwege zijn beleid ten op zichte van de Haarlemse Bloemen- hovekliniek. Dit voornemen werd doorkruist door een brief van de bewindsman die zijn visie op abor tus als een soort overgangsfase tus sen een verouderde en komende wet gaf. Anneke trok haar verzoek om te Interpelleren in, wierp zich op het debat en wilde tenslotte met een motie komen, waarin de Kamer een uitspraak werd gevraagd over de inbeslagneming van de appara tuur en over het vervolgingsbeleid van Van Agt. Stadsschouwburg: 29 en 30 nov. 20.15 uur. "Iwamow"; 30 nov. 15 00 uur, poppenkastvoorstelling van Tom en Corrie Wentinck "Pie- rekie Prol". Concertgebouw: 29 nov. (grote zaal). 20.15 uur, Concertgebouworkest ol.v. Edo de Waart, mjn.v. Helga Dernesch, sopraan; 29 nov. (kleine zaal), 20.15 uur, vocale 'serie mét Cora Canine Meyer, mezzosopraan en Tom Bollen, piaao; 30 nov. (grote zaal), 15.00 uur, matinee op de vrije zaterdag met het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Kees Bakels; 20.15 uur, Ned. Kamer orkest o.l.v. David Zinman, mm.v. Julian Bream, gitaar en luit: 30 nov. (kleine zaal), 20.15 uur Concertgebouw-Kamermu- ziek met het Tokyo String Quartet. Shaffytheater: 29 en 30 nov. 20.30 uur, toneelgroep Baal met "Rit over het Bodenmeer": 29 en 30 nov. 20.30 uur, Another Dance Group: 29 en 30 nov. 24.00 uur "Driewerf schande" a.g. Hetty Blok; 30 nov. 14.30 uur, "Tombola". Idedjesgnabbelitom van Tdm de Graaf. ROTTERDAM ,Jk heb mezelf ooit aangeleerd dat Je nooit een beslissing gelijk moet nemen als je boos bent. Die woede is nu alweer gezakt. Na het abor tusdebat drie weken geleden heb ik onmiddellijk mijn grote on vrede laten blijken". Mr. Anneke Goudsmit, D'66-kamer- lid van het eerste uur, heeft voor het kamerlidmaatschap bedankt. Met ingang van december zal ze niet meer in het eerste groene bankje plaatsnemen. Ze vindt in haar fractie niet meer terug wat D'66 was aan de start. „Een politie ke partij die anders was, die niet het politieke gewriemel boven de zaken stelde, die zich niet zou la ten inkapselen". Drie weken heeft haar besluit in de lucht gehangen. „Eerst waren bij een fractievergadering Hans (Van Mierlo) en Jan (Beekmans) er niet. De week erna hebben we het erover gehad en daarna hebben we nog gesproken met partijgenoten. „Voor mezelf heb ik het idee dat ik niet meer zou kunnen werken op deze basis. De beslissing heeft me drie weken gekost". Haar fractie ontraadde haar die motie niet alleen binnenskamers, maar liet ook in de Kamer duide lijk biyken dat men er niets in zag. Anneke stelt nadrukkelijk: „Ik ga natuurlijk niet weg omdat Van Agt dat debat gewonnen heeft. Dat is onzinals kamerlid ben Je gewend ongelijk te krijgen. Voor mij is het breekpunt dat de fractie zich niet heeft gehouden aan de D'66-uit- gangspunten namelijk je achter de programmapunten van Keerpunt '72 opstellen én de methodiek. De lega lisatie van de abortus is Juist een van die immateriële dingen waar D'66 zioh sterk voor maakt. We hebben altijd opde bres gestaan voor de privacy, de vrijheidsrechten en die onstoffelijke dingen". „Dan die methodiek. Je bent geko zen om een programma uit te voe ren. D'66-ers zouden dan niet poli- tiek-strategische wegen nemen van een beetje recht-toe, een beetje recht-aan. Dat is natuurlijk nooit voor de volle honderd procent waar maar Je strééft ernaar. Mijn uit gangspunt is dat het bij dit debat over het vervolgingsbeleid had ge kund en dat er niet eerst aan stra tegie gedacht had moeten worden". De fractie van D'66 wilde echter het risico van een verworpen motie niet lopen. Anneke: JHet argument Anneke Goudsmit, zoals ze in de Tweede Kamer vaak was aan te treilen: voor de microfoon om (soms nogal emotioneel) haar mening te geven. dat die weggestemd zou worden, was onzeker. Als er van D'66 uit pressie op de PvdA was uitgeoefend dan was het misschien wel gelukt". Terugziend: „Het debat op zich heeft natuurlijk een functie gehad. De meerderheid van de Kamer heeft zich tegen vervolging uitge sproken". Haar besluit om op te stappen was niet gemakkelijk. Ze is een van de D'66-kamerleden vari het eerste uur. „Dat weggaan is met gemengde gevoelens. Een van de boeiendste dingen van het kamerlidmaatschap was de controle op de overheid". Voor de fractie is het erg vervelend. Ik hoop dat er geen persoonlijke Hik hoop dat er geen persoonlijke breuken uit zullen voortvloeien". Heeft ze erover gedacht om voor het lidmaatschap te bedanken? „Dat wordt me in elk gesprek nu gevraagd. Zelf heb ik er geen mo ment over nagedacht. Het opzeggen van Je baan is een bestaansbeslis- sing, van het lidmaatschap is het een gebaar". Ze is moe. De eerste twee maanden gaat ze absoluut niets doen; wat bijlezen en daarna zal zij haar ad- vocatenpraktylfc weer opvatten. „Voorlopig ga ik uit de politiek", zegt ze. De chauffeurs-café's bij de grenzen deden goede zaken. De meeste chauffeurs hielden zich daar op in afwachting van 'orders' uit het actiecentrum in Delft. Ook toen de politie vrachtwagens begon weg te slepen bij de grenspost Wyler bleven de meeste chauffeurs in de café's. Bij de grensposten ontstonden soms felle discus sies tussen chauffeurs en mannen van de rijks politie. Bij de grenspost Wyler werd de weg gistermiddag door de politie in samenwerking met de marechaussee vrijgemaakt. Rotterdamse Schouwburg: 29 en 30 nov. en 1 dec. 20.15 uur, Het Stadstoneeü Rotterdam met "De wijze kater" van HeUermans; 2 dec. 10 uur. Het Witte Bedjesfeest van de Stichting Bevor dering Volksgezondheid. Piccolo Theater: 29 en 30 nov. 20.15 uur. Children of the night met de groepsproduiktiie "Dracula": 1 dec. 13.00 en 15.15 uur. kindertheater Wiedus met de Jeugdmusioal "Wiedus. wie maakt daar muziek?". De Doelen: 29 nov. (grote zaal). 20.15 uur. concert door het Rott. Phiilh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 29 nov. en 1 dec. (kleine zaal), 20.15 uur, concert door het Ned. Kamerorkest o.l.v. David Zinman; 30 nov. (grote zaal) 20.15 uur, Promenadecon cert door het RotJt. Philh. Orkest ol.v. Aniton Kersjes; 1 dec. (kleine zaal) 20.15 uur, het ensemble "Antïpua Delphi" o.l.v. Jaap Visser, motetten en chansons van Guillaume Dufay, met Judith Mok, sopraan en Ted Schoratoe. bariton: 1 dec. (grote zaal), 20.15uur, optreden van Charles Aznavour: 3 dec. (kleine zaal). 20.15 uur. concert door het Tokyo String Quartet: 4 dec. (grote zaal). 12.45 uur. Koffieconcert door Teresia Rieu, harp en Gerard Hetema. viool: 4e dec. (grote zaal). 19.30 uur. Joe goslavische avond. Theater in den Twijfelaar: 29 nov. en 5 dec.. 12.45 uur, Lunchthea- ter: 29 en 30 nov. 20.30 uur, cabaret "De Ketelshow". Luxor Theater: 29 en 30 nov. en 3 en 4 dec. 20.00 uur Paul vata Vliet met zijn One Man Show. mjn.v. het kwartet Rob van Kreeveld. Hofpleintheater: 29 en 30 en 3 en 4 dec. 20.15 uur. "JU en ik. u en wij alexnaal" met Marijke en Sielto Hoving. De Lantaren: 29 en 30 nov. 3. 4 en 5 dec. 20.30 uur. Rob van Hou tens nieuwe Funhouse programma "Classics". Groote Schouwburg: 1 dec. 20.15 uur. ZuidelUk Toneel Globe met "Suiker" van Hugo Claus. DEN HAAG Koninklüke Schouwburg: 29 nov. en 5 dec. 20.15 uur, Haagse Co- medie met "Potverteren" blüspel vain Eugène Labiche; 36 nov. en 1 dec. 20.15 uur Haagse Camedóe met "De Venetiaams Twee ling" van Carlo Gcfldoni; 1 dec. 14 uur, Haagse Comedie met "Bergeerte onder de oilmen" van Eugene O'Neill: 3 en 4 dec. 20.15 uur Toneelgroep Globe met "Suiker" van Hugo Claus. Theater aan de Haven: 29 en 30 nov. 20.15 uur. Toneelgroep De Appel met "Don Juan" van Molière. Diligentia: 29 nov. 20.15 uur, concert door leerlingen van de Stede lijke Muziekschool; 30 nov. 20.15 uur, Piet Koster met "Suzanne, een vrouwenleven"; 1 dec. 14.30 uur, Carmen Or, piano, werken van Bach. Brahms, Debussy en Schumann: 4 dec. 12.45 uur. lunchprogramma. HOT-Theater: 29 en 30 nov. 20.30 uur, Nederlands Danstheater; 1 dec. 14 uur. Kindertheater Psssst met "Piccolo en de fee Mimls- ta"; 1 dec. 20.30 uur, Penta Bewegingstheater; 2 dec. 20.30 uur. Studio Anne Walsemann/Groep Trijette; 3 en 4 dec. 20.30 uur. Another Dance Group. Congresgebouw: 30 nov. en 1 dec. 20.30 uur, Residentie Orkest ol.v. Jean Martinon, m.m.v. Arthur Grumiaux, viool; 2 dec. 20.30 uur Nederlands Kamerorkest; 3 dec. 20.15 uur, Joegoslavische Fol- kloregroep 'Ivo Lola Ribar". Theater in de Steeg: 29 en 30 nov. 21 uur, optreden van De Sissies; 1 dec. 21 uur. Old Movie "Suspicion", film van Hitchcock uit 1941. Circustheater: 29 nov. en 1 dec. 20 uur. Nederlandse Operastichting met "Salome" van Strauss. LEIDEN LAK-Theater: 29 nov. 20.15 uur, Koninkiyke Toneelvereniging Lit- teris Sacrum met "Biedermann en de brandstichters", leerstuk zonder leer van Max Frisch.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7