Eerste gouden Flora speld is uitgereikt Ridderveld „II" 4500 woningen Voorhout: bijstand kost ruim half miljoen meer Strop voor woningbouwvereniging VROUW RIJDT TEGEN OPEN AUTODEUR Bram v. d. Vijver nam afscheid Ruim driekwart als laagbouw PAGINA 4 DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 VOORHOUT Bij de komende behandeling van de gemeentebegroting 1975, memoreren bur gemeester en wethouders van Voorhout in hun begeleidingsbrief aan de raad aangaande het welzijnsbeleid onder meer, dat de gestegen kosten van de toepassing van de Algemene Bij standswet ten opzichte van 1974 zijn toegenomen met f 550.000, Hier tegenover staat een ontvang- stenpost van f 440.000,- Vam dit verschil kan het grootste ge deelte, circa f 62.000.— worden ver werkt in de soci°le sector van de al gemene uitkering uit het gemeente fonds, hetgeen betekent, dat van dat LEIDEN Een 36-Jarige inwoonster van Leiderdorp raakte gistermiddag gewond, toen zij met haar brommer op de Lage Rijndijk tegen een open slaand autoportier reed. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van de auto uit zijn wagen wilde stappen. Juist op het moment dat de bromfiets passeerde. De vrouw kwam te vallen en kreeg een hersenschudding. De EHD bracht haar over naar het Aca demisch Unift gedeelte 80% wordt terugontvangen. De aanzienlijke stijging van de uit gaven is onder andere een gevolg van de inwerkingtreding per 1 Juli 1974 van het Besluit landelijke normering. Daarbij zijn de normen opgetrok ken naar het minimum loon, dat met ingang van die datum is ver hoogd met ongeveer 20%. Het aantal gevtafien van bijstandverlenoing is se dert 1968 successievelijk gestegen van 86 tot 156 in 1974. Een ander welzijnspunt is de be jaardenzorg in Voorhout en hierom trent wordt de raad als volgt inge licht: In de achterliggende maanden okto ber en november zijn een 20-tal bejaardenwoningen in Beukenrode in gebruik genomen. Het aantal bejaar- dienwondngen alhier steeg hierdoor tot 32. Voor de 20 nieuwe woningen bestond grote belangstelling en uit breiding van dit type woningen zal in de komende Jaren zeker de aandacht hebben van het gemeentebestuur. Toch, zo vervolgt het pre-advies, mag op het punt van huisvesting van bejaarden niet alle aandacht wor den geschonken aan de zelfstandige woningen, want ook de verzorging in het bejaardenoord zal zelfs bij een streng genormeerd opnamebeeld een onderdeel van het totale huisvesting beleid voor bejaarden moeten uitma ken, met andere woorden naast het "open" bejaardenwerk zal er ook plaats moeten zijn voor het "geslo ten" bejaardenwerk. Dit brengt de gedachte, zo gaat het pre-advies voort, vanzelfsprekend op een onderwerp, waairover in 1974 veel is gesproken: de toekomstige vervan ging van het afgekeurde bejaarden tehuis St. Agnes. Op verzoek van de gemeenteraad heeft de Stichting Be jaardencentrum Nieuw Schoonoord besloten haar statuten te wijzigen en de exploitatie van Huize St. Agnes voort te zetten, voor zover zulks mo gelijk en verantwoord is. Daarnaast zal het stichtingsbestuur zich bezig houden met vervanging van het be staande huis, in het vertrouwen dat het provinciaal bestuur hiervoor toe stemming zal verlenen. Sint Nicolaas bijSJZ ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse voetbalvereniging SJZ organiseert voor E- en Djunlo- ren 'n St-Ntoolaasfeest. Dart; gaat gebeuren op zaterdag 7 decem ber om 14.00 uur in het Centrum aan de Schenkelweg. Vergadering gemeenteraad Zoeterwoude •Zoeterwoude De gemeenteraad vergadert vanavond om acht uur over o.a. de volgende agendapunten voor bereid ingsbesluit t.b.v. uitbreiding van het gemeentehuis: voorberei- dingsbesludt voor het gebied tussen dr. Bouwdijkstraat, Dorpsstraat en een gedeelte van de Veldzichtstraat; ver hoging tarieven gemeentelijk wem- bad voor 1975, subsidie SJZ; afdeling damesgymnastiek: subsidie Stichting Kinderspeelzalen Zoeterwoude-Dorp; algemene beschouwingen. ALPHEN AAN DEN RIJN Ttf- opdracht verstrekt is deins de adgemene ledenvergadering bouwvereniging Alphen van de woningbouwvereniging Al- kortelings ontstaan uit vier andere meente nieuwbouwprojefcten meester Casteledjn maakte bekend De Bron, is bekend ge- lachten. Uit de resultaten worden dat de herstelwerkzaamheden gemene organisatie-onderzoek zullen den Rijn, gisteravond ge- woningbouwverenigiiingen door te (sociale woningbouw), waarbij zij dat 46 woningen varf de Oranjestraat -• •- 1L—jbegin '75 zullen worden gerenoveerd, wanneer tenminste de ryksgoedlkeu- terecht ring niet lang meer op zich zal loten In concrete kon de wachten. Voor 36 woningen van de schadepost hebben opgeleverd gaat worden. Aon de orde kwam ook aanwezige wethouder von woning-» Bloemhof straat geldt dat voor het T 650.000,—. Deze financiële te- het huurvoorstel (minimaal 8% ver- bouw, Haanstra, al toezeggen dat d« voorjaar van '75. Afgelopen dinsdag genvalüer is geheel voor rekening de woningbouwvereniging gekomen. Volkshuisvesting die de flats exploiteert. De woningen zijn nog steeds in tafel leggen. Dat eigendom van de gemeente Alphen. moetan ingaan maar er ligt een afspraak dat de ningbouwverenaging Alphen aan den heffing woningbouwvereniging bij de tot/ Van Dam vandaag op de regerings- dat in deelplannen gereed zal ko- de Korenbloemweg. u per 1 Juli '75 men „in een zeer vroeg stadium omvat ook een een rol zal gaan spelen". „Dat is stelsel huursubsidies, doorstromings- definitief", aldus de wethouder. Een de womiiingbouwver- door de gemeente worden omderhou- Rijn deze in bezit overneemt. Voor- inkomen. De heer Duinker bereidde enigimg is ook de bezetting de den, deelde voorzitter Duinker zitter Duinker noemde diat „een de bewoners al vast „op het ergste woningwetwoningen aan het Storte- dat by de nieuw te bouwen wonin- teohnische kwestie". 1 Voorzitter Duinker deelde mee dat i er aan de Nationale Woningraad een zullen komen. zei binnen vijf maanden melk en Vldestroom geworden. Door- bruto) huurverhoging te dat dat „trager liep dan was voor- i nadelig saldo in het gen voorlopig geen tuinen worden aangelegd. „Bij wijze van proef la ten we dat de bewoners zelf doen". RIJNSBURG Voor het eerst in de geschiedenis van de „Flora" Rynsburg werd, gistermorgen rond elf uur, de gouden speld met Flora-embleem uitgereikt. De ge lukkige was, natuurlijk, Bram van de Vijver die na tweeënvijftig jaar trouwe dienst, de veiling wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, gaat verlaten. Tot groot verdriet van iedereen, dat bleek wel uit de toespraken die gehouden werden. Het „Bram we zullen Je missen", werd dan ook vele malen gezegd. Bram van de Vijver, een van de bekendste figuren van de „Flora" begon als Jongen van dertien Jaar zijn werk. Sinds die tijd stond hij dag en nacht klaar en wist de vreemdste problemen op te los sen. Iedereen uit de bloemenwe reld was er gisteren. „We hebben zelfs de grenzen dicht laten ma ken om iedereen in staat te stel len hier te zijn", aldus pjjnan N. Hemmes. Voorzitter P. van Delft was de eerste die Bram van de Vijver toesprak. Hij memoreerde het vijftigjarig Jubileum van Bram van de Vijver, dat vorig jaar ge vierd werd. De heer Noort. be drijfsleider, bood een schilderijtje van Rijnsburg aan. Mevrouw van de Vijver ontving een grote doos, waar ongetwijfeld bonbons in za ten. Procuratie Anholts bedankte, namens alle medewerkers van het kantoor, Bram voor alle mede werking die zij van hem genoten hadden. Als een van de laatste sprak een diep ontroerde G. van der Mey, voorzitter van de personeelsver- Een stralende Bram van eniging. Flora's Bram, zo werd de Vijver ontvangt de eerste Van de Vijver door hem genoemd, gouden Flora s-péld. ALPHEN AAN DEN RIJN Deze week hebben B en W van Alphen in een (besloten) zitting aan de raad meegedeeld hoe Ridderveld "II" er globaal gaat uitzien. Het wordt een wijk van zo'n 4500 woningen, met voor ongeveer 22 procent aan hoog bouw en 78 procent aan eengezinswoningen. Volgens het tijd schema zou in december '76 de eerste paal de grond in moeten. Tegen die tijd heeft Ridderveld "I", dat in totaal uiteindelijk 8000 woningen zal tellen, wel min of meer De vraag: "hoeveel woningen, met welke grootte, in welke prijsklasse, volgens welke'bouwtypen en in welk bouwtempo moet Ridderveld 'TT' ex komen?" hebben ook B. en W. zich gesteld, zy zijn na onderzoek tot een aantal conclusies gekomen, die zijn neergelegd in een rapport. Zo is gebleken dat 60 procent van de in Alphen ingeschreven woning zoekenden (per 1 augustus '74: 417 van buiten Alphen en 759 Alphena- ren) niet in aanmerking kunnen ko men voor een nieuwe woning van wege de hoge huren. Van alle 759 Alphense woningzoekenden verdie nen er 417 minder dan f 18.000 netto per Jaar. Aanwas Een ander onderzoek-gegeven leert dat. alleen al om de "natuurlijke aanwas" van Alphen zelf op te van gen, er in 1990 minimaal 3560 wonin gen en maximaal 6640 woningen ge bouwd zouden moeten worden in Ridderveld "H". De woningzoeken den buiten Alphen zyn bij deze be rekening nog buiten schot gebleven. B. en W. komen bij hun bespie geling over Ridderveld "II" verder tot de slotsom, dat ook met het oog op het stimuleren van de werkgele genheid in Alphen de nadruk zou moeten komen te liggen op de bouw van goedkope woningen, waarmee ook het forensisme zou kunnen wor den beperkt. Aan hoogbouw zal niet te ontko men zijn, menen B. en W., maar by dat woord denken zij aan "middel hoge stapelde bouw", in gevarieerde typen. Bij deze half-flats zou er ex tra zorg moeten worden besteed aan de ligging en bruikbaarheid van pri vé buitenruimten. Bij voorkeur zou de onderste laag een tuintje moeten krijgen. Opgemerkt wordt in dit verband, dat hoogbouw <B en W. spreken zelf van "etage-bouw") wel wordt geas socieerd met minder goed wonen, maar dat verband willen zij zelf niet leggen, "Er is slechte en goede etage bouw. er is slechte en goede laag bouw". Woningbezit B. en W. geloven verder dat het wenselijk is om in Ridderveld "n" het eigen woningbezit te stimuleren. Dit is op den duur aantrekkelijker dan huren, ook is er een grotere be trokkenheid van de bewoner Jegens de omgeving en er is een beter wo- ningonderhoud B. en W. willen dan toe naar 40 procent koopwoningen in Ridderveld "II" en 60 procent huurhuizen (waar van 15 procent vrije sector, 45 pro cent premiebouw en 40 procent wo ningwet) Wat nog de koophuizen betreft: ook hier zal moeten worden gestreefd naar goedkope woningen, stellen B. en W., die daarbij denken aan een belangrijk deel premiekoop naast particuliere vrije bouw. Ook moet worden gedacht aan de zelfbouwers. Het "eigen-woningbezit" in Ridder- j veld "I" (31 procent) ligt op het ogenblik nog onder het Nederlandse gemiddelde, dat 36 procent bedraagt. Uit het rapport blijkt ook. dat B. en W. het gebied rond de Concertweg, waar al 'n tijdelijk winkelcentrumpje is ontstaan, als het toekomstig "cen trum" van Ridderveld beschouwen. Gedacht wordt aan een definitief winkelcentrum daar, maar ook aan een kerkelijk, sociaal-cultureel mid delpunt. Naast dit nieuwe winkel centrum willen B. en W. voorts de mogelijkheid open houden voor twee kleinere buurtwinkelcentra in Rid derveld "II" en eventueel nog een enkele losse winkel (links op de kaart). Aan kantoorruimte wordt in Ridderveld "II" ruimte vry gehou den voor zo'n 175 arbeidsplaatsen (7000 vierkante meter). Daarnaast willen B. en W. rekening houden met de situering van kleine bedryfjes door de wyk heen, als zy in de woonomgeving passen. Hotel In het te bouwen nieuwe wykcen- trum zouden B. en W. ook een hotel accommodatie gerealiseerd willen zien. Opgemerkt wordt, dat Alphen niet ryk is bedeeld met horeca-mo- gelykheden. Wat de sport aangaat, is in de op zet van Ridderveld 'II" voorlopig rekening gehouden met de bouw van 3 gymlokalen, een sporthal en een overdekt zwembad. Verder wordt de behoefte aan scholen in Ridderveld VERKLARING ALPHEN AAN DEN RIJN Dit is het grove ontwerp-schett van Ridderveld II. De verkla ring van de afkortingen EW: voor 90 procent eengezins woningen; HB: voor 90 procent hoogbouw. Volgens" het bestemmingsplan kan dit voor max. 30 procent 10 lagen hoog, voor de rest max. 6 lagen. W: winkels. BD: byzondere doeleinden zo als kerkelyke, sociaal-culturele gebouwen. "II" geraamd op 10 oorAbi-scholen (gecombineerde kleuter- en lagere school). B. en W. stellen zich voor om Rid derveld "II" stap voor stap van de grond te laten komen, zy willen het hele gebied onderverdelen in losse project-bouwplannen; zoals aangege ven op de kaart. Zoals nu het totale basisplan in een rapport is vervat, zuil ener ook deelplannen komen. Elk van die plannen zal door B. en W. worden vastgesteld, na overleg met de raad of raadscommissie. Daarna heeft het plan een bindend karakter by de uiteindelijke ontwikkeling van het gebied. In het rapport zeggen B. en W. nog over die planvoorbereiding dat dit zoveel mogeiyk inter-disciplinair moet gebeuren, waarby het beeld van de mens in zyn gewone leven van allledag centraal moet staan: "het is noodzakelyk deze schynbaar van zelfsprekende uitspraak te doen, om dat plannen dikwyis worden ont worpen door mannen die zelf over dag hun woonomgeving verlaten." Of een ontworpen bouwplan uiteindeiyk wordt gerealiseerd, zou volgens B. en W. afhankelyk moeten worden ge steld van zowel de uitvoeringskos ten als van de kosten op langere ter- myn (onderhoud). Vaarsloot Enkele van hun verdere uitgangs punten voor Ridderveld "II": de Vaarsloot en Herenweg (met bomen) inpassen in het Langs de Vaarsloot een voet-fietspad naar de Ridderbuurt aanleggen, met een ongeiykvloerse kruising by de sec. weg 7. De overige kruisingen van wegen met .de Vaarsloot realiseren d.m.v. tunnels of bruggen; stratenschema zo ontwerpen, dat het gebruik van de straat (rijden, parkeren, spelen) kan worden aan gepast aan de behoefte. Boven: de opgespoten polder waar Ridderveld "II" moet komen, volgens onderstaande globale ideeën-schets.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4