Rijnland „Milieu heffing" nu ook in Geweldloosheid om geweld in Vietnam te bestrijden Waar kwamen varkenshaasjes vandaan? PvdA dringt aan op overleg gemeente en Leidse ziekenhuizen Burgerraadsman neemt bureau in gebruik uit de Rijnland Leidse afdeling van „Wij vrouwen eisen Per huishouden het volgend jaar f62.65 DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 Vinnige discussie in fractie Mevrouw Phuong: één verenigd Vietnam. Mevrouw Phuong bracht bezoek aan Leiden LEIDEN Voor een gehoor van ruim vijftig belangstellenden heeft mevrouw Phuong, lid van de vre- desdelegatie van de Verenigde Boed dhistische Kerken in Viètnam, gis teravond op uitnodiging van het Comité voor Vietnamese wees kinderen in Leiden een uiteenzet ting gegeven van de toestand in Vietnam op dit ogenblik en het werk dat er gedaan wordt met na me door de boeddhisten. In de kapel van het huis "Ver bum Dei" aan de Plantage ging ze uitvoerig in op de "sfeer van ge weld en haat" die nog steeds heerst in Vietnam, "jonge mensen die in deze dertig jaar lange oorlog heb ben leren haten" en families die door de oorlog uit elkaar gerukt zijn waardoor het veelvuldig voorkomt dat vader en zoon, broer en broer elkaar met geweld bestrijden om dat ze ieder tot één van de partijen behoren. "Er is veel energie gestopt in de oorlog", zei mevrouw Phuong. „maar er moet ook veel energie worden ge stopt in de vrede". De Verenigde Boeddhistische kerken werken aan die vrede. Ze krijgen daarbij geen enkele medewerking van Thieu wat ze ook niet willen maar moe ten het vredeswerk op geheel eigen kracht gestalte geven. In dat werk, zo vertelde mevrouw Phuong. wordt grote aandacht be steed aan de hereniging van uit elkaar gedreven families, waarbij er niet alleen op wordt aangedrongen de wapens neer te leggen maar ook terug te keren naar hun geboorte dorpen. Een belangrijk aspect hierin vormt de zorg voor de kinderen, van wie een half miljoen wezen en twee miljoen half-wezen zijn. Voor deze kindeken wordt zoveel moge lijk geprobeerd ze onder te brengen in de families in de dorpen. De Boeddhistische traditie wil. name lijk, dat de kinderen in families worden opgevoed en niet, zoals Thieu voorstaat, in weeshuizen. Mevrouw Phuong legde er vooral het accent op, dat de Boeddhisti sche opbouwwerkers in Vietnam geen actieve politiek bedrijven, in die zin dat ze geen politieke keuze doen. Geweld met geweldloosheid en lief de bestrijden, is het motto van de boeddhisten, zo vertelde Phuong, die er aan toevoegde dat ook de boeddhisten streven naar één verenigd Vietnam. Overigens wordt het werk van de Boeddhisten in Nejerland al op grote schaal gesteund door acties van het Comité voor Vietnamese Weeskinderen. Een en ander ge beurt door middel van financiële adoptie, waarbij de "pleegouders" hier gedurende bepaalde tijd f20 per maand betalen voor een wees kind in Vietnam. Met dit bedrag een minimum-bedrag overigens kan een weeskind worden gevoed en opgevoed. Belangstellenden die een Vietnamees weeskind financieel willen adopteren, kunnen schrijven naar postbus 4300 in Haarlem of mevrouw Inge Herrebout, Lorentz- kade 54 in Leiden. LEIDEN De PvdA-fractie zal in de gemeenteraad aandringen op de instelling van een permanent over legorgaan met enerzijds vertegen woordigers van de gemeente en an derzijds vertegenwoordigers van de ziekenhuizen, met het oog op de con sequenties. die de bouw van 'n nieuw academisch ziekenhuis in de Leeu wenhoek voor de volksgezondheid in de Leidse regio heeft. Wanneer de ge meenteraad een beslissing zal nemen over de grondverkoop in dit gebied aan de rijksuniversiteit, is er van de PvdA hierover een motie te verwach ten. De aanleg van drie fietspaden wil men te zijner tijd als dwingende voorwaarde stellen by de vaststelling van het nieuwe bestemmingsplan. Het is overigens te verwachten, dat behandeling door de raad van de gisteravond in de fractievergadering nentransactie gemoeid is, opnieuw uitgesteld zal worden en dus nog niet aanstaande maandag plaats zal heb ben. Wethouder Waal voerde daar gistera ond in de fractievergadering van de PvdA als reden voor aan, dat onder het koopcontract de handteke ning van de universiteit nog ont breekt. 'Tk vind niet dat we de grond- verkoop dan nu al kunnen behande len". Het intern overleg tussen uni versiteit en 't rijk zou nog niet afge rond zijn. Volgens Waal is van de zijde van G.S. te zijner tijd in ieder geval wel goedkeuring van de verkoop te verwachten. De PvdA-fractie ging gisteravond inhoudelijk al vast op het voorstel tot de grondverkoop jn en dat leidde tot een soms emotionele vergadering, om dat met name de raadsleden Peters en Hoppener aandrongen op herope ning van het overleg met de univer siteit, zodat in het koopcontract door de gemeente nog nadere voorwaarden zouden kunnen worden ingebracht. geweldenaar Philips batterijen, die gaan maar door Dr. Steffens nieuwe rector? LEIDEN Dr. G. A. Steffens wordt waarschijnlijk de nieuwe rector van de Louise de Coligny- scholengemeenschap, als opvolger van d^s. P. Bakker. Steffens is nu rector van de Thomas a Kempis- scholengemeenschap in Zwolle. Hij staat eerste op de voordracht, die B. en W. aan de gemeenteraad hebben aangeboden. Tweede staat C.C. Akkerman, die thans conrec tor by de Louise de CoEgny-scho- lengemeenschap is. Vanochtend heeft de open bare kleuterschool in de M er en- wijk haar nieuwe gebouw aan het Eksterpad in gebruik genomen. De verhuizing van het gebouw aan het Valkenpad, waar de kleuter school zo'n twee jaar gehuisvest is geweest, naar het nieuwe on derkomen kreeg z'n beslag in een feestelijke optocht van de kleuters (zie foto). In het nieuwe gebouw, een verlengstuk van het complex aan het Valkenpad, zijn nu drie ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst'tvak! O01010©1 onze kollekties f Ji/JI waardeer onze prijzen /i/M/ REPAREREN - MODERNISEREN L SPUI-149-151 DEN HAAG-CENTRUM TELEFOON 070 - 60 48 95 LEIDEN Leidens burgerraads man mr. Frits Quadekker zal as. maandag om vier uur zijn bureau aan de Koornbrugsteeg 7 (op de hoek met de Breestraat) in gebruik nemen. De burgerraadsman heeft inmiddels een oriëntatieperiode ach ter de rug waarin hy zich o.m. op-da hoogte heeft gesteld van de wijze waarop de burgerraadsman in andere gemeenten funotioneert en waarin hij ook kennis heeft gemaakt met de Laatstgenoemde wilde, de gelegen heid aangrijpen om overleg over de volksgezondheid tussen .de verschil lende ziekenhuizen en de gemeente af te dwingen. Hij wil in ieder geval voorkomen dat er overbedding ont staat, als gevolg van de bouw van een nieuw AZL. Volgens zijn fractiege noot Van Baaren zouden het Elisa- bethziekenhuis en het Diaconessen- huis niet eens zoveel voor een derge lijk overleg voelen, maar Hoppener ontkende dat. Wethouder Waal bleek sterk gekant tegen heropening van het overleg en het stellen van ande re voorwaarden. "Als wij daarmee be ginnen, kan de universiteit ook wijzi gingen voorstellen, waar ik niets voor voel (zoals een garantie van de ge meenten over de voortgang van de bouw). "Er zal straks toch voortdu rend overleg moeten zijn tussen ge meente, universiteit en AZ als straks de bouw gaat beginnen. Dat is by een project van 600 miljoen wel nodig". Over eventuele overbedding zei Waal "Dan iftoet dat ziekenhuis in Leider dorp maar dïcht. Dat ligt veel ongun stiger". Het raadslid Van der Horst waar schuwde zijn fractie: "De minister heeft belangstelling voor Leiden tot maart. Als er dan nog niet gebouwd is. komt er misschien een AZ in Gro ningen. waar ze minder lastig zijn". Ook het voorstel van Peters, om de aanleg van drie fietspaden als dwin gende voorwaarde in het contract op te nemen, vond in de ogen van de wet houder om dezelfde reden geen gena de. Met 7-4 werd het voorstel om het overleg tussen gemeente en univer siteit te heropenen door de fractie verworpen. Tot ongenoegen van Hop pener. die herinnerde aan uitspra ken, die in het verleden, toen de PvdA mog in de oppositie zat, zijn ge daan. "Ik vind het bedroevend". ADVERTENTIE klassen vanae openbare kleuter school ondergebracht. Eén klas is in het gebouw aan het Valken pad gebleven. Deze klas zal te zij ner tijd de aanzet zijn voor een tweede openbare kleuterschool. Al eerder nam de prot. chr. kleuter school een nieuw gebouw in ge bruik. De r.k. kleuterschool, die nu nog is ondergebracht in het gebouw aan het Valkenpad, zal waarschijnlijk begin januari vol gen. verschillende instellingen die in Lei den op het gebied van maatschappe lijk en cultureel werk werkzaam zyn. De burgerraadsman houdt in zyn nieuwe onderkomen spreekuur op maandag van 11.30 tot 14.00 uur en op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Na het eerste halfjaar zul len de spreekuren worden uitgebreid. Ieder die problemen heeft waar hy geen raad mee weet, is welkom. wist u dat steeds meer bezoekers een kijkje komen nemen in de nieuwe Gerard de Lange showroom? Zijhebben inmiddels geprofiteerd van de vele interessante aanbiedingen. Want lager geprijsd vindt u onze wasautomaten, koel kasten, diepvriezers, centrifuges, droogtrommels en afwasautomaten in heel Europa niet Alle leveringen geschieden op Consumentenvoor- waarden, zoals opgesteld door de Consumentenbond. Kom gauw kijken. Dit moet u meemaken. GERARD DE LANGE LEIDEN Elk huishouden en elk bedrijf in het midden en noorden van Zuid-Holland en het zuiden van Noord-Holland gaat het volgend jaar betalen voor de verontreiniging van het oppervlaktewater. De heffing, die elders in ons land al aanlei ding is geweest tot felle protesten, zal voor een gezin f 62,65 per jaar en alleenstaanden f 17,90 per jaar bedragen. Het bedrag dat de bedrijven moeten betalen hangt af van de hoeveelheid water die men vervuilt. Die bedragen zullen de komende jaren nog verder stijgen. De beslissing tot deze milieuheffing gehouden met de gezinsgrootte. Er werd gisteren tijdens de verenigde wordt vanuit gegaan, dat elk gezin vergadering van het Hoogheemraad- gemiddeld 3^ inwonerequivalent ver schap van Rijnland genomen met vuilt en derhalve 31* maal f 17 90 algemene stemmen. De belasting op moet betalen. Een uitzondering wordt de waterverontreiniging zal in 1975 gemaakt voor alleenstaanden. Die een bedrag van ruim 22 miljoen gul- betalen eenmaal f 17.90 per Jaar. Be den in het laatje brengen. Dat geld cijferd is dat in het totale gebied van J~ j -- het hoogheemraadschap Rijnland R-ordt uitgegeven aan de bouw rioolwaterzuiveringsinstallaties bijna 95.000 hec- voor het resteren de deel zyn de industrieën verant woordelijk. ,Mr. J. M. Bonnike wees gisteren op andere maatregelen ter verbetering tare 1.250.000 inwoner-equlvalen- va nde waterkwaliteit. ten vervuild water wordt geprodu. De heffing vloeit voort uit een be- ceerd. Tweederde la afkomstig sl sslng. die enkele Jaren geleden op de huishoudens en voor het rest. rijksniveau werd genomen en die er simpelweg op neer komt dat „de ver gier betaalt". Tot dusver werd deze T?!8? v !n !?67 werd gevoerd, het gevaar, dat de watervervüilings- uitsluitend betaald door de huiseige- heffing wel eens sanerend zou kun- naar De huurder van een woning was nen gaan werken voor de kleinere be- van deze milieuheffing vrijgesteld. drijven. Hij wees in dit verband op ,.?Rie situatie verandert op 1 januari de Katwijkse visverwerkende in- 1975. De huurder van een woning dustrie. Over het algemeen kleine be- moet ook nu betalen. Voor de bepa- drijf jes die sterk vervuilen en voor wie ling van het bedrag is men uitgegaan de aanslagen nauwelijks zijn op te van het zogenaamde „inwonerequiva- brengen. „Het is niet onze taak die lent," dat is de gemiddelde hoeveel- klelne bedrijven tot sluiting te dwin- heid water, die één persoon vervuilt. gen a]dus mr. Bonnike. Bij de heffing wordt geen rekening LEIDEN Het Hoogheemraad schap Rijnland staat de komende Jaren voor zeer grote uitgaven. Dat blijkt uit het investeringsplan dat gisteren door de hoofdinge landen van het waterschap werd goedgekeurd. Zcr zal op de plaats van het oude postkantoor aan de Breestraat in Leiden een nieuw kantoor verrijzen, waarin de tech nische diensten die nu nog ver spreid in verschillende panden zitten, zullen worden geconcen treerd. De kosten van de bouw worden geraamd op een bedrag van rond 20 miljoen gulden. Een aantal zuiveringswerken van Rijnland zal het volgend Jaar in gebruik genomen worden. Dat zijn onder meer het gemaal en pers leiding van Zoeterwoude naar Leiden-Zuid-West (kosten 2.6 miljoen), het gemaal van de pers leiding van Warmond naar Lei- den-Noord (kosten 1.3 miljoen) de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Nieuwveen (kosten 8.5 mil joen). In 1976 komen enkele nieuwe rioolwaterzuiveringsin stallaties in exploitatie. Dat zijn onder meer de Installatie in Kat wijk (kosten ruim 36 miljoen), Hazerswoude-dorp (3.7 miljoen), Gouda (29 miljoen) en Bodegra ven (10 miljoen). Voor de nog verdere toekomst zijn in voorbe reiding nieuwe rioolwaterzuive ringsinstallaties in Roelofareds- veen (geraamd op 12 miljoen gulden) en Boskoop - Reeuwijk - Waddinxveen (eveneens byna 12 miljoen) alsmede een ingrijpende uitbreiding van de zuiveringsin stallatie in Leiden-Noord waar van de kosten zijn becijferd op bijna 25 miljoen gulden. Voor de zuiveringswerken die Rijnland op het ogenblik in uitvoering heeft is een totaal krediet van ruim 168 miljoen gulden beschikbaar ge steld. Bestuurslid mr. A. J. O. baron van Wassenaar van Catwijk wees erop, dat het hier gaat om een landelijke regeling. „De bedrijven kunnen een hoge heffing voorkomen door zelf met vaak eenvoudige middelen voorzieningen te treffen, waardoor het afvalwater wordt gezuiverd. Volgens mr. Bonnike maakt dat weinig verschil: "Of men betaalt 'n zware aanslag of men staat voor 'n zware investering". Dijkgraaf J. ba ron van Knobelsdorff achtte de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat be paalde bedrijfstakken, die door de regeling onevenredig zwaar ge troffen worden zich tot de minister van Economische Zaken zullen moe ten wenden. Een aantal hoofdingelanden sprak gisteren de vrees uit, dat ook in het gebied van Rijnland moet wórden gerekend op verzet tegen de milieuheffing. Hoofdingeland G. J. Faase: "Wat doet u als, die 15 mil joen (van de huishoudelijke vervui lers red.) niet binnenkomt"? Dijkgraaf: 'Ik hoop dat een goe de voorlichting er toe zal bijdragen, dat men zich niet al te lichtvaardig tegen deze heffing zal verzetten. We stellen alles in het werk om de noodzaak van de heffing zo duide lijk mogelijk te maken vbor he publiek. Daarom zal er door Rijn land ook een informatiekrant den uitgegeven! We houden er ter rekening mee, dat het incasse ren niet van een leien dakje gaan". In een toelichting op de begroting zegt het bestuur van Rijnland dat in de komende Jaren niet te ontko men is aan een verhoging van de verontreinigingsheffing. Los van loon-, prijs- en rentestijgingen zal die in 1977 ongeveer f27 per inwo ner-equivalent ofwel f 94.50 per ge zin per Jaar bedragen. Dat geld is volgens het hoogheemraadschap no dig om de investeringen in de ko mende Jaren te kunnen bekostigen. Zo werd voor dit Jaar een bedrag van ongeveer 25 miljoen gulden uit gegeven aan nieuwe zuiveringswer ken. Een verdubbeling ten opzichte van vorig Jaar. Voor volgend Jaar zijn kredieten tot een bedrag van 50 miljoen gulden beschikbaar. LEIDEN —In Lelden is een plaat selijke afdeling van het comité 'Wij vrouwen eisen" opgericht. De doelstel ling van het comité is algemene be kendheid te geven aan de landelijke demonstratie tegen het abortusbeleid van de regering Den Uyl op 14 de cember as. in Amsterdam. De eisen van het comité zijn: abortus uit het ■wetboek van strafrecht, abortus in het ziekenfondspakket en "vrouw beslist". De organisaties die in Leiden en om streken meewerken en/of hun adhe sie betuigen zijn: NVV-Vrouwenbond afdeling Leiden, Man-Vrouw-Maat- schappy regio Leiden, NVSH regio Leiden, PvdA afd. Leiderdorp, PSP afdeling Leiden, CPN en NVB afde ling Leiden. D'66 afdeling Leiderdorp en het Vrouwencafé. Het comité zal bussen huren om naar de demonstratie te gaan. De contact adressen zijn. Leiden: Rapenburg 123, tel 33862 (van 18.30 tot 21.30 uur), Leiderdorp: Merelstraat 117, tel 91760 (na 20 uur).. Van onze rechtbankverslaggever LEIDEN/DEN HAAG „We zit ten in Nederland met een nare zaak. Er worden grote hoeveel heden vlees, vooral ook varkens haasjes uit het buitenland inge voerd en hoogstwaarschijnlijk is dat vlees besmet", aldus de offi cier van Justitie bij de Haagse politierechter voor economische zaken. Terecht stond de directeur van een vleeshandel uit Leiderdorp, aan wie overtreding van de vlees keuring werd verweten. Het ging over een partij van 235 kilo var kenshaasjes, waarvan werd ver moed dat die uit Zuid-Afrika af komstig was. In een slagerij in Katwijk werden de haasjes aangetroffen, niet van een keuringsstempel voorzien en verdachte zou daar de leverancier van zijn. Hij ontkende hardnek kig, dat de haasjes geïmporteerd waren. Zy zouden afkomstig zyn uit een groot bedrijf in Oss en daar ook gekeurd. Verdachte had de in dozen verpakte bevroren haasjes in Leiden volgens voor schrift ter keuring hebben aan geboden en na bewerking later bij de slager afgeleverd die de even eens voorgeschreven keuring aan vroeg. Toen ontstond echter twijfel over de herkomst van de haasjes. Ver dachte zette uiteen dat hy als één van de grootste verkopers vdn varkenshaasjes in ons land, veel concurrentie ondervond van ge- importeerde haasjes, die erg in trek bleken te zyn. Hij ontdekte, dat de voornaamste reden was, dat die haasjes worden ontvet en ontvliest. Om die reden ging hy daar ook toe over. Een controleur van de dienst Volks gezondheid deelde als getuige- deskundige mee, dat naar zijn overtuiging het geïmporteerde haasjes betrof. Ook de Officier, mr. J. C. J. v. d. Bruggen kwam tot die conclusie. Hij vond het een ergerlijke zaak die de volksgezondheid kan bena delen. en eiste 10.000 gulden boete, waarvah 5000 gulden voorwaarde lijk, proeftijd 2 jaar en onttrek king aan het verkeer van de ln- beslaggenomen haasjes. 1 Mr. v. d. Oever wees erop, dat het bedrijf van verdachte gunstig be kend staat ey vond dat het bewijs voor hetgeen verdachte werd ver weten niet is geleverd, zodat hij tot vrijspraak concludeerde. De politierechter deelde die mening en sprak verdachte vrij. De Offi cier zal in hoger beroep gaan van deze beslissing. Wat gaat Jan-Willem doen na z'n propjes? Rustig een baantje zoeken. Bij uitzendbureau Luba natuurlijk. Slimme Jan-Willem! Leiden: Nieuwe Rijn 35. Telefoon 071 40341. Alphen a. d. Rijn: Winkelcentrum De Aarhof 67. Telefoon 01720 94645.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3