LEIDSCH DAGBLAD BLOKKADE OPGEHEVEN rmtrE ers Koffie melk HalItranA+D Katwijkse zeevisser op rand van afgrond 2.50 Overeenstemming na marathonvergadering vandaag verrukkeli jk nieuws! Massaal protest tegen de spreiding van rijks diensten Ontruiming sneller dan werd verwacht Japanners torpederen brandend tankschip Cambodja van Lon Nol houdt zetel in de VN DB£)STE kersenbonbons^ DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34489 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Op Binnenhof DEN HAAG Zeker 6.000 perso neelsleden van de PTT, de Topogra fische Dienst en het Ryksinkoop- bureau, alsmede de Actiegroep pro testerende PTT-vrouwen hebben vanochtend op het Binnenhof voor een van de waardigste demonstraties van de laatste tijd gezorgd. Met uit sluitend één doel, namelijk een mas saal protest te laten horen tegen de spreiding van de rijksdiensten. Tevoren, bij het raadhuis aan de Groenmarkt, had burgemeester Ma- rijnen de demonstranten in een korte toespraak laten weten dolgelukkig met hen te zijn. „Ik ben er trots op, dat zoveöl Hagenaars hun stad lief hebben en er willen blijven. En ik hoop ook van harte dat uw massale protest succes mag hébben", aldu6 de burgervader. Vooraf gegaan door drie wethou ders waarmee de vervlechting ven het PTT-bedrijf met Den Haag werd aangetoond trokken de duizenden betogers vervolgens, gewapend mét door de wind moeizaam overeind te houden spandoeken, op naar het Binnenhof. Massaal waren daar ver volgens de protesten tegen de sprei dingsplannen te horen, waarbij zelfs Sinterklaas zich niet onbetuigd Wet. Maar tweede-kamervoorzitter Von deling liep op een bepaald moment boos weg. „Ik wil als voorzitter niet betrokken worden bij een zo flauwe, angeeebJcre en unfaire aanval op een van onae meest toegewijde leden". Hij zei dit, toen de PTT-menigte op de wijs van „Hoort, wie klopt daar", het volgende zong: „Hoort wie praat daar mensen, in de Kamer mensen over spreiding zonder overleg. Het is een noorderling zeker en een slechte spreker. Deze man die mag vandaag nog weg". En toen werd het Vonde ling te gortig. Met .noorderling" werd bedoeld de heer H. Wierenga, voorzitter van de Ook aan de blokkade van Harwich-boot in Hoek van Holland is vanochtend een einde gekomen. Gehelmde ■politiemannen maakten een nog slaperige chauffeur dui delijk, dat hij z'n wagen aan de kant moest rijden. De politie had voor de ze kerheid ook een waterkanon laten aanrukken maar die hoefde nauwelijks te worden gebruikt. Enkele uren later kon ook de politie inrukken. Het voor lopig akkoord maakte, dat de chauffeurs hun acties staak- DEN HAAG De vrachtauto's rijden weer. Vanmorgen otn half zeven werd de blokkade van de grensposten be ëindigd, nadat er in een uitputtende marathonvergadering uiteindelijk overeenstemming was bereikt. De regering zal voorlopig soepel optreden bij de toepassing van de tachograaf. In EG-verband zal hier overleg over wor den gevoerd. Er wordt gestreefd naar een andere opbouw van de cao, om te komen tot een normalt beloning die in een normale ar beidstijd kan worden verkregen. Het rijtijdenbesuit zal zodanig worden aangepast, dat er beter mee te werken is. Aan de grens komt een scherpere controle van ritmachti- gingen en vergunningen. Op het moment dat de overeen- De ontruiming van de grensposten stemming werd bereikt waren er al gebeurde overigens sneller dan de enkele bressen geslagen in het front politie had verwacht. Rond half elf dat de protesterende vrachtrijders vanmorgen waren vrijwel alle gren- lï 28 PAGINA'S vormden. Op de enkele grensposten werden de versperrende wagens morgen door politie en marechaussee open voor het verkeer, met uit zondering van enige posten in Gel derland. Daar worden nog overgan- weggesleept. De meeste chauffeurs gen geblokkeerd door vrachtauto's, lagen te slapen in hun auto. Om vijf uur maakte de Rotter damse politie met een waterkanon die onbeheerd en afgesloten op de weg zijn achtergelaten. De ontrui ming is over het algemeen zonder i kraanwagen een einde aan moeilijkheden verlopen. Het verkeer de blokkade van de Harwich-boot, heeft er nauwelijks last van gehad, Vanmorgen toen de actie officieel aldus de rijkspolitie, was beëindigd bleven op veel plaat sen nog vrachtauto's achter: een aantal chauffeurs had er de voorkeur aangegeven naar huis te gaan. Het actiecomité West van de chauffeurs nam niet deel aan de nachtelijke vergadering in Den Haag: "Mensen die terreur toepassen horen niet aan de onderhandelings tafel thuis", had minister Boersma laten weten. Wel was er voortdurend Wassenaar TOKIO (AP) Een Japanse onder zeeër heeft vandaag twee torpedo's afgevuurd om een Japans tankschip dat al 17 dagen brandend in de Baai van Tokio lag na een botsing met een Libert aans vrachtschip, de finitief naar de bodem van de zee te Jagen. Tientallen schepen hebben deelge nomen aan de pogingen om de brand te blussen en ondanks een zestal zware ontploffingen, die de brand aanwakkerden, bleef de 43.723 tons zware tanker „Yuyo Maroe". drijven. Na vele dagen te hebben gebrand werd het schip uit de Baai van To- Kriegler van Fortuna Düsseldorp 404 zinken ^bracht had gisteravond alle reden zijn hoofd in de grasmat van het Olympisch Stadion te willen stoppen. Hij scoorde zelf het der- w scheepvaartexpert laamrte. dat het verbranden van de -nhoud der tanks zes maanden zou vergen. te worden. Het tankschip had 50.000 ton uiterst brandbare nafta en andere vloeibare aardolieprodukten aan boord. Een Vrouw en kind aangespoeld WASSENAAR Op het strand Lssen Wassenaar en Katwijk is van- het morgen het Maam aangespoeld van een ongeveer 45 Jaar oude vrouw. Aan haar lichaam zat met een touw Slt goederenvervoer op tan- «umioym ontdekt door bewaarder van de op de kop van de Wassenaarse Slag gevestigde fiet- senstalling. Volgens die politie waren zowel de vrouw ais heit kind gewond in het gelaat. Ze moeten ongeveer drie da gen in het water hebben gelegen. beraad tussen bepaalde werkgevers aan de onderhandelingstafel actiecomité. De minister sprak de verwachting gere termijn op te lossen. Minister Boersma: "Als die actie er niet was geweest was dit ook uit het overleg tussen werkgevers, werkne mers en bonden gekomen. Het is nu allemaal wat versneld." De ontruiming begon vanmorgen nadat actieleider Van den Berg via de radio enkele keren het wacht woord "De bom is gebarsten" had laten horen. De afwikkeling van de grensformaliteiten leek vele uren te gaan duren: "Wy gaan echt niet op dubbele sterkte werken", liet men bij de douane weten. de doelpunt voor FC Amsterdam en maakte de Lieverdjes daarmee nagenoeg onbereikbaar (30). Overigens zorgde deze Amster dammers voor het enige licht puntje tijdens de Cupdag van gisteren. Ajax hield de schade bij Juventus nog beperkt tot 10, maar FC Twente kwam met een 31 nederlaag terug van Dukla in Praag. Gezien de prestaties van de Twentenaren moet de kans op het behalen van de vol gende ronde niet bijster groot worden geacht. PAGINA'S 13 en 15 Bob de Lange zegt, dat je de te- visiecamera's moet kunnen ver geten PAGINA 5 De boosheid is bij Anneke Goud smit wel weggeëbd, ze is nu al leen nog maar moe. PAGINA 7 PLO wil desnoods wel een tijdje wegblijven uit Genève. PAGINA 9 MEUBELEN (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK „Zeker 100 uur per week ben ik in de weer. En als ik olieprijzen zeer steak stegen en ook het vismateniaal in prijs omhoog ging. honderotachtig gulden verdien „Voor veel visserijbedrijven zal dit mag ik in mijn handen knijpen", zegt de Katwijkse zeevisser Aldert Kuyt, die samen met Gerrit Klin kenberg een visserijbedrijf heeft. De firma heeft vanmorgen voorlo pige surséance van betaling gekre gen. Bij Klinkenberg en Kuyt wer ken zeven personeelsleden. De moeilijkheden begonnen toen de Breuk hindert treinverkeer naar Haarlem LEIDEN Het treinverkeer tussen Leiden en Haarlem heeft vanmid dag flinke vertraging ondervonden als gevolg van een breuk in een spoorstaaf bij Voorhout. Van twaalf op de duur de nekslag betekenen' meent een sombere Kuyt. „Het is gewoon een hopeloze zaak. Zeker negentig procent van de Neder landse vissers verkeert in ernstige moeilijkheden. Maar Je kunt moei lijk je schuit want dan verdien Je hélemaal geen cent". Kuyt vindt bovendien, dat de prij zen die de kopers voor de vis be talen, veel te laag zijn. "Ze geven voor de vangst wat ze willen. En daaraan kunnen we totaal niets doen. We zijn aan handen en voe ten gebonden. Als we weigeren de vis te verkopen, blijven we er mee zitten en brengt de handel hele maal niets op." Kuyt, die twee kinderen heeft, kan zijn gezin nauwelijks onderhouden van het geld dat hij verdient. "Mijn vrouw", vertelt hy, "moet ken om de sociale lasten zaak te verdienen. Dat doet ze al meer dan drie Jaar. Gewoon te gek om over te praten." "Ik ben dolgelukkig, dat ik voor één kind nog kinderbijslag krijg", al dus Kuyt. 'Dat we ons hoofd moei lijk boven water kunnen houden van dit hongerloontje is, dacht ik, wei een begrijpelijke zaak." "de waThoudèa, °ver eventueel te verlenen deti- nibieve surséance van betaling in een vergadering van schuld eisers op een nader te bepalen da tum door de rechtbank worden be slist. Zaterdag werden twee kotters in de Scheveningse haven in beslag genomen, omdat een oliemaat schappij een vordering van twee honderdduizend gulden had op de eigenaar hiervan. Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642. Éigen parkeerterrein. LEIDEN (4000 m!) Lange Gracht 5faan de City-Ring). Tel. 01710-21645' bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's. Hedenavond speelt voor u in bar-dancing T SNICKELTJE het Zuidamerikaanse dansorkest RITMICO ESPECIAL U bent van harte welkom bij Fred en Cor Wolsteeg 6, Leiden Komt u vooral op tijd. Belgische burgemeester zoek met fortuin BRUSSEL (ANP) Stads enkele dagen is de burgemees ter van het Belgische St.-Le- naars, August Kerstens, zoek. De burgervader die zijn be stuursfunctie combineert met 'n makelaardij in roerend, en on roerend goed wordt ervan ver dacht enige miljoenen Belgische franken te hebben verduisterd. Een van zijn cliënten heeft een klacht tegen hem ingediend. Toen het gerecht een onder zoek bij de burgemeester thuis ging instellen bleek hij verdwe nen te zijn. De boekhoudüng van de makelaardij is in beslag ge nomen. Men verdenkt de bur gemeester eiwan sommen te hebben verduisterd die hem waren toevertrouwd door men sen uit de Noorderkempen en waarmee gronden en opstallen aangekocht hadden moeten worden. De burgemeester zou dat geld gebruikt hebben voor de finan- ciëring van transacties in het buitenland die veel minder ren dabel bleken don werd gehoopt. Vermoedt wordt dat de bur gemeester de benen genomen heeft naar Zwitserland. tot r konden de treinen slechts één spoor worden geleid. üS SECRETARESSE uitvallen. Een aantal reizigers werd via de trein over Woerden naar de NEW YORK Met 56 tegen 54 als groep de regering in ballingschap plaats van bestemming gevoerd, ter wijl de NJS. tussen Haarlem en Lei den bovendien een aantal bussen inschakelden. Om één uur was het euvel zodanig verholpen, dat het treinverkeer weer over beide sporen mogelijk was. Wel gold toen nog een snelheidsbeper king van dertig kilometer. VERDUISTERT DRIE TON stemmen, bij 24 onthoudingen, heeft de VN-assemblee vanochtend beslo ten dat de delegatie van president Lon Nol de zetel van Cambodja by de V.N. behoudt. Dat betékende een mislukking van de ander leiding van China ondernomen poging Cambod ja te laten vertegenwoordigen door aanhangers van de afgezette prins van prins Sihamoek op hun confe renties uitnodigen, stemden zy ver deeld. Zo stemde Indonesië voor Lon Nol. Op Frankrijk na deden de EG- landen hetzelfde. in dit land hebben we het écht allemaal nodig... natuurlijke vitaminen enblijf Sit, de hele winter door! fles 1000 gram nu Minder wind Wisselend bewolkt met regen, en ha gelbuien. Tot krachtig of matig afne mende noordwestelijke wind. maar aan de kust eerst nog af en toe storm achtig. Minimumtemperaturen van 5 tot 1 graad. Maximumtemperaturen morgen circa 7 graden. 29 november Zon op: 8.22 nur; onder: 16.34 uur. Maan op: 16.27 uur; onder: 8.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.34 en 14.50 ttur. laagwater te 10.49 en 23.08 uur. ARNHEM De 29-Jarige assistente van de directie van een automobiel bedrijf in Arnhem heeft bekend in Norodom Sihanoek de afgelopen twee Jaar voor onge- Een verzoek vam Irak veer driehonderdduizend gulden aan ming 48 geld te hebben verduisterd. Zij inde het geld by de aankoop van auto's. De secretaresse gebruikte een klein deel van het geld voor zichzelf, de stem, uit te stellen, werd door vergadering verworpen. De Chinese afgevaardigde Hwang Hwa noemde het besluit "een schan de VJï". Amerika is het grootste deel liet zy ten goede hoofdschuldige, zei hy. "Deze zoge- komen aan een steeds groter dende schare van vrienden, relaties personeelsleden, zy verkocht gro- naamde resolutie is niet meer dan een vodje papier voor het volk van Cambodja en voor allen die te hoeveelheden sterke drank tegen recht hooghouden. De verraders- lage prijzen. De secretaresse kocht de drank echter tegen le grossiersprijzen. kliek van Lon Nol zal haar lot niet ontgaan", aldus Hwang Hwa. Hoewél de niet gebonden landen Volrode kersen, gedrenkt in de fijnste likeur, gevat in echte chocolade van Droste kwaliteit smakelijk gepresenteerd in doorkijkdoos 165 gram (15 stuks) voor slechts

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1