Dagjes-recreant kurieus konijne bont niet grootste bedreiging voor het Nieuwkoopse plassengebied Collecte Vietnam bracht 21 mille op Hoger personeel: „Stop nivellering,, 001375.- Kamer wil meer hulp gedupeerde boeren Huilen is voor jou te laat. Of niet? Direkte Hulpverlening NVSH, Den Haag. Voor kankeronderzoek van de baarmoedermond, sterilisatie van mannen en vrouwen, menstrua tie-regeling, overrijd-behandeling, en alles wat soms nog meer nodig kan zijn. Bel 070 512341 of399850 maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur. LEIDEN De in de week van 18— 23 nWemiber gehouden collecte ten bate van het Medisch Comité Ne-/" derland Vietnam, onder het mótto: "Medicijnen voor Vietnam" heeft tot nu toe een bedrag opgeleverd van f 21.000. Dat betékent dat de Leidse bevol king nog guller aan de collecte van het MCNV heeft gegeven, dan in voorafgaande Jaren. Ruim 350 collec tanten hebben een niet onbelangrijk aandeel in de collecte gehad. Het bijeengebrachte geld wordt door het Medisch Comité besteed aan medi cijnen voor de gezondheidsdiensten van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Vietnam. Deze diensten werken in de gebieden die in de oor log zwaar zijn getroffen. Naar een van die gebieden is be- Pieterskerk in Tros-Aktua LEIDEN Als alles goed zou zijn zou er afgelopen maandag uitzending van TROS-Aktua eLids onderwerp hebben geze ten. Namelijk Pieterskerk. Maar doordat Tunis" waren, verschoven filmpje er "toestanden in is dat onderwerp aanstaande maan dag, calamiteiten voorbehouden, zo als Wibo van de Linde meedeelde. Wat is er te zien? Een filmpje over hét monument en vier minu ten een voor de vuist wegpratende, burgemeester Vis van Leiden. De uitzending is aanstaande maandagavond op Nederland I om kwart over tien. Marktberichten Bloemenveiling Aalsmeer 27-11-74. Anjers: William Sim 26-43, Rose Sim Sim 29-40. Keefier Sim 26-36, Vertakt 28-54. Rozen gr. bi. Baccara 55-120,1 Bridal Pink 34-47, Carina 46-65, C. Princess 35-44. Dr. Verhage 48-95, Furore 65- 120, Nordia 40-56. Peer Gynt 80-145. Roselandla 37- minueUte. 45-68. Rozen kl. bl. Carol 25-45, Coronet 2 Evergold 28-48. Jack - 36-53, Red Garnette 24-41, Roswytha Shocking Blue 57-65. Diverse bloemen. Amaryllis 40-60, Al- gin deze maand een 250 bedden tel lend ziekenhuis gezonden. Voor de verdere afbouw van het ziekenhuis en de voortzetting van de bestrijding van ziekten (tbc, malaria) is nog veel geld nodig. Regio Leiden van de SOGM LEIDEN Opgericht is een ge- spreks- en werkgroep voor de regio Leiden van de Stichting Organisa tie Gescheiden Mensen (landelijk secretariaat: Lübeckstraat 73, Den Haag). Allen, die belangstelling heb ben voor de SOGM, kunnen zicJjj, voor inlichtingen wenden tot P. C. Waning, Sohimmelstraat 3a in Lei den (schriftelijk naar postbus 456) C&A-PLANNEN LEIDEN De oplettende lezr zal hebben gezien, dat er een keer te veel"niet" stond in het bericht over de plannen van C.. en A. op de voorpagina in de krant van giste ren. De procedure is zo, dat. aan de gemeenteraad wordt gevraagd in te stemmen met de mening van Mo numentenzorg, dat het pand van de Raad van Arbeid op de monumen tenlijst hoort. Is de raad het er niet mee eens, dan volgt een procedure bij de Kroon. Discussie over profiel van opbouwwerker LEIDEN In de aula van het scholencomplex in de Merenwijk kan vrijdagavond 29 november vanaf 20 uur worden gediscussieerd over het profiel van de aan te stellen opbouw werker. Het is de bedoeling dat de bewoners op deze door debuurtver eniging "Slaaghwjjk" georganiseerde avond komen tot een definitief pro fiel en bot de samenstelling van een benoemingscommissie. Vertegen woordigers van de Leidse Jeugd Aktie en van de Welzijnsraad zullen op de ze avond voor de nodige inbreng zor gen. 60-105, Anthurium 240-310. Calla 100-165, Chrysanten m. gr.-gr. 60-100, Chrysanten jaarrond 240-420. Chrysanten tros 160-210, Cyclamen- bloemen 190-300, Euphorbia fulgens 70-120. Feesia 260-540, Freesia dubbel 415-620, Gerbera 48-115. Gladiolen 300 360. Gloriosa 60-110, Iris Pr. Blaauw •5-146, Iris Overige 100-140. Lelies settia 240—280. Rijnsburg bloemen p. at. 27-11-1074. Alstroemeria 32. Amaryllis 43, Anjers AM 26, Anibhurlum 1,31, Ohrys. gepl. ne 67, Ohrys gepl. jre 42, Euphorbia 58. Gerbera 42, Hyacinth met bol 41, Lelie kelk 46, Lelie tak 61, Llatrls 1, Orchi- 44. Div. snijbloemen 54 imp. Alstroe meria 55 imp. Llatrls 16 imp, Orchidee ën 9, imp. Rozen gr. ba 21 imp, j 1,27, Narcis carlton k Tulpen 2,76. Tulpen 2de soort 93 Kerst- goed, 81, div. snijbloemen 1,18, idem imp. 1,63, Anemonen imp. 74. Katwijk aan den Rijn, groentenvelllng, 460-660 bloemkool 61 162 81 87-136 peen 125.000 leg. Tachograaf registreert alles perfect GULPEN De heer Arnold GnosstaiMraghiaAisen is de eerste en enige tacho graaf-analist in Nederland en zelfs in België. Het aantal nieuwe klanten van het taoho- analysebureau groeit met de dag. In zijn werkkamer analy seert de heer Grossimlinghau- sen de geheimen van de tacho graaf. "Je kunt er alles op af lezen. Zelfs het dichtklappen van een deur. En als het moet kan ik ook nog wel zeggen hoe laat dat gebeurde. Het appa raat registreert alles perfect. Als er in geknoeid wordt, zie ik dat onmiddellijk. Ik kan ook nog wel zeggen, wat voor man er achter het stuur zit: ruw, rus tig, angstig of gewoon een goe de chauffeur. Het apparaat ziet gewoon alles wat de berij der van een vrachtwagen doet. Daar zijn de chauffeurs en hun werkgevers helemaal niet gelukkig mee. Als Je het van hun kant bekijkt is een tacho graaf gewoon een spion. Maar als hij ingevoerd wordt krijg Je pas echte vakmensen op de weg. Dan valt er niets meer te rommelen". DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 BUNNIK (ANP) De Unie BLHP (beambten, leidinggevend en hoger personeel) is een fel tegenstan der van een verdergaande nivellering. „De middelen, die daarbij worden ge bruikt, vormen een lappendeken, Waarbij het gaat om een ongemoti veerd binnenpikken, vooral ten koste van de middengroepen". Dit zei gisteren voorzitter A. J. Hubben ter gelegenheid van de pre sentatie van een discussienota van de Unie, die op 1 januari het NKV gaat verlaten. De discussienota zal de ko mende maanden met de achterban worden besproken pn krijgt een de finitieve vorm op een demonstratief congres, dat op 5 april in Utrecht wordt gehouden. Uit de discussienota blijkt, dat de Unie de katholieke grondslag heeft verlaten en zich voortaan wil laten leiden door de universele verklaring van de rechten van de mens. In de nota staat o.m. dat de Unie redelijke inkomensverschillen wenst te aanvaarden, omdat het salarisniveau afgestemd moet zijn op de functie naar kwaliteit, capaciteit en inspan ning. Inkomensverdeling of inkomens- herverdeling kan alleen in behande ling wordën genomen en doorwerken in het arbeidsvoorwaardenoverleg, indien alle aspecten hieromtrent van tevoren serieus zijn bestudeerd. „Winstafroming en andere ideolo gische zaken worden nu in het over leg over een centraal akkoord onge nuanceerd gebracht. Men moet zich op die zaken niet stuklopen en ze als breekijzer gebruiken. Het al of niet slageii van een centraal akkoord mag daarvan niet afhangen. Het belang van de werknemers staat immers voorop," vindt de heer Hubben. De heer Hubben zei voorts, dat de zaken bij het NKV er niet goed voor staat. Het is niet meer als vroeger dë centrumcentrale tussen 't protestants christelijke CNV en het links-radica le NVV nu het NKV In heel veel za ken steeds voor de NVV-gedachten- gang kiest. Men moet er een vergroot glas hijhalen om nog iets van een eigen NKV-identiteit te ontdekken. De Unie verlaat het NKV, omdat zij zich niet kan verenigen met de op stapel staande zware federatie tussen NVV en NKV. ADVERTENTIE Als u op zoek bent naar iets aparts, dan heeft Lambert de Jong een passende suggestie: het elegante konijnjasje. Het slanke model is kort en heeft een gewilde kleur: wit/grijs. Let wel, zeer gewaagd en nog betaalbaar Donkersteeg 3, Leiden, tel. 01710-21406 DEN HAAG De Tweede' Ka- mor heeft gisteren bij minister Van der Stee van Landbouw aange drongen op méér hulp voor de boe ren in zuidwest-Nederland. De voor keur van de Kamer gaat uit naar een toeslag per hectare. Het ka merlid Tuijnman (WD) vroeg een toeslagregeling- zonder inkomens grens, rekening houdend met de grootte van de bedrijven De door de regering aangekondigde ruime toepassing van de rijksgroeprege- ling in het kader van de algemene bijstandswet werd algemeen als "onvoldoende" gekenschetst. Gisteravond bleek echter dait mi nister Van der Stee zijn standpunt nog niet had bepaald. Er is overleg met het bedrijfsleven en binnen -'t kabinet nodig. Daarop kan hij nog niet vooruitlopen. De grote en middelgrote fracties in de Tweede Kamer hebben gister avond bij de regering aangedron gen op het van rijkswegè verstrek- de vestigingen van jonge onderne mers in de land- en tuinbouw. De ze wens is neergelegd in één van de zes moties, die gisteren aan mi nister Van' der Stee werd voorge legd. NIEUWKOOP "Hert is werfcelijk .waar, zo'n dertig jaar geleden kon je zonder meer het waiter dirinken van de veenpubten in het Nieuw- koopee rietland." Dat schrijft net Zuid hollands Landschap in zijn maandelijkse uitgave, deze maand geheel gewijd aan de Nieuwkoopse Plassen. Met enige weemoed 'beschrijft men de plassen van voorheen, de uitge storven vogelsoorten, de fraaie om geving. Met nog meer weemoed be schrijft men de dertiger^ veertiger jaren, teen de betrokken overheden hun toestemming geeven om Sn een gedeelte van de Nieuwkoopse Plas sen huisvuil uit Leiden te storten. Nu zou zoiets miiet denkbaar zijn, hoewel de recreatie nu de ergste ver- vuiiier en vernietiger van het na tuurschoon blijkt te zijn. Er is veel veranderd en het water van de piassen is niet meer zómaar te drinken. Toch is er van allies aan gedaan om het stuk natuurgebied! te behouden. Meer dan de helft van de hele streek is in beheer van Na- tuuirmonumenitenaorg. Het terrein zelf helpt ook een handje mee: de echlte rietwildernissen (waar zich oook nu nog honderden reiger-nesten bevinden en allerlei broedvogels) zijn weinig toegankelijk en boven dien: zak je er tot aan de knieën in de modder. Afvalwater De waterverontreiniging, schrijft het Zuidholllands Landschap, komt voor een groot deel van he.t afvalt water, dat door Nieuwkoop en Noor den direct op de plassen worldlt ge loosd, Daar komt dan nog eens 'bij het afvalwater van de duizenden re- oreanten, de inhoud van hun chemi. sche toiletten en hun wasmiddelen. Toch is het nfiet de '"dagjes-recre ant", die de ergSbe bedreiging vormt. Vooral die mensen die ergens een optrekje bemachtigen of iets derge lijks, veroorzaken de grootste water vervuiling. Vat te doen? De waterkwaliteit zal al heel wat verbeteren, indien er een plaatselijk rioleringssysteem komt, waardoor er niet direct meer op die plassen wordt geloosd. Door de bebouwing èn door de mammoet-camping, die sinids enige jaren het gebied siert. En zo wel voor de waterkwaliteit als voor het behoud van het natuurgebied zou d'e verblijfsrecreatie drastisch moeten worden ingedamd. Daartoe zijn vefle verordeningen in helt leven geroepen, waardoor bij voorbeeld het maken van beschoei ingen en aanlegsteigers zijn verboden Bijzondere verordeningen van de provincie zijn er voor caravans en woonsohepen. Vóoral de laatste zijn een fikse doorn in het oog van de ware natuurbeschermers en het is wel gebleken dat ze zeer moeilijk zijn te verwijderen. Verordening De gemeenteraad heeft een fraaie politieverordening gemaakt, die het verhindert dat jachten of boten langer dan vier uur op dezelfde" plaats in het plassengebied mogen afmeren. Dat geldt ook voor boot eigenaren diie een kaveltje rietland in eigendom hebben. Het Ndeuw- koopse gemeentebestuur heeft hier mee bereikt dat de hinderlijke boten overal uit het oog zijn verdwenen. En in ieder geval is het niet meer mogelijk om eens lekker vakantie te gaan houden aan de beschermende Ndeuwkoops burgemeester A. van Montfoort heeft ook een stukje ge schreven voor de uitgave van het Zuidhollands Landschap. Hij spreekt daarin de hoop uit dat de beschre ven poliltde-varordening gehandhaafd blijft en dat het plan Landelijk Ge bied, dat het voortbestaan van die unieke Nieuwkoopse Plassen moet garanderen, de eindstreep haalt. Olie uit zee Voor de Braziliaanse kust is een grote onderzeese olielaag ontdekt, die naar schatting 400.000 vaten per dag zal opleveren. Naar gisteren is meegedeeld, bevindt de olie laag zich op 80 kilometer uit de kust voor de staat Rio de Jimeiro. Bij een eerste boring die op een diepte van 3.50 meter door de Braziliaan se oliemaatschappij "Petrobras" werd uitgevoerd werd al een voorraad olie met een gemiddelde produktie van 6000 vaten per dag gevonden, Het plassengebied van Nieuwkoop: dertig jaar geleden kon men het water drinken

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17