Ajax blijft bij Juvenilis goed overeind (1-0) in handicap-race tm mm BULUEJ," M0RIT Geels voor duel geblesseerd, hersenschudding Blankenburg Muzikale proeftijd IÉ bender kettnerSCduwaer KOMNAARTRESLONG BOWLING TRESLONG Staking ZWAAR VERLIES REAL Z. DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 PAGINA 15 Vrii spel G rij pst ui ver Er is geen sport waar zó met geld wordt gesmeten als bij top- tennis. Bij tienduizenden rollen de dollars de erkende grootmees ters toe, al is hun bestaan vaak vermoeiend. Een man als Wim- bledon-kampioen Jim Connors was van plan deze maand in het huwelijk te treden met Wimble- doi*-kampioene Chris Evert. Het kwam er niet van omdat beiden het eenvoudig te druk hadden met het oprapen van al die rond slingerende centen. De geliefden moeten hebben gedacht; geld maakt wel niet gelukkig, maar gelukkig wel rijk. Niet alleen de top verrijkt zich, ook de mindere goden kunnen de boterham riant beleggen. Volgend jaar wordt het allemaal nog wat pittiger. (Tja, vrienden, niet iedereen heeft te lijden van de economische teruggang). Rod La- ver heeft Connors uitgedaagd voor een duel dat in februari 1975 t moeten plaatsvinden. Voor dat ene potje staat de niet on aardige grijpstuiver van 100.000 dollar (een kwart miljoen gulden) op het spel. Verder wordt er in juli in Houston een toernooi ge houden, waarvan het totale prij zengeld een miljoen dollar zal be dragen. "Waar gaan we in het nieuwe jaar naar toe?", placht W'm Kan te zingen. TURIJN Twee zware klappen moest Ajax in Turijn incasseren. De eerste al voor de twee kamp op UEFA-mveau. Ruud Geels, die in de uitgestippelde tactiek van Hans Kraay een zeer belangrijke rol had moeten vervullen, liep tijdens de "laatste training" een dusdanige zware liesblessure op, dat hij onmogelijk tegen Juventus kon aantreden. Het betekende dat van het normale aanvalstrio Rep-Geels-Brokamp niemand meer Was overgebleven! De tweede bittere tegenslag kreeg Ajax gistermiddag na achtttien minuten voetbal. Een zie dend hard schot van Anastasi trof Horst Blankenburg vol in het gezicht. Prompt ging de Duitse ausputzer van de Amsterdammers volledig knock-out. Terwijl dr. Rolink hem achter het doel trachtte bij te. brengen, moest het geschrokken Ajax-tiental daarop bovendien een doelpunt toe- De enige treffer van Juventus in beeld. Damiani rechtslaat Piet Schrijvers kansloos, terwijl in het midden Viola toekijkt. In Hongarije is groot gedonder ontstaan over een boek dat An- tal Vegh heeft geschreven over de sterke terugval van de voetbal prestaties van zijn land. 'Waarom is het Hongaarse voetbal ziek" heet dat werk en er worden lellen in uitgedeeld, waarvan je staat te suizebollen. Corruptie en om koping bloeiden als madeliefjes op de Hongaarse voetbalvelden. Officials en spelers schijnen daarmee appetijtelijke bedragjes te hebben opgestreken. De vorige leider van het Hon-* gaarse elftal. Illovsky, wordt er van beschuldigd te eigen prof ij te wedstrijden voor het nationale team in het buitenland te heb ben georganiseerd. Illkovsky heeft geëist dat het boek uit de handel wordt genomen, hetgeen inderdaad gebeurd is. Maar het vreemde is natuurlijk dat heit boek ooit de drukpers heeft ge haald. Want de vuile was buiten hangen doen de kameraden ook in Boedapest ongaarne. Illkovsky wilde tevens een aanklacht tegen Vegh indienen, maar dat is hem uit het hoofd gepraat. Merkwaar dig. De zaak doet enigszins denken aan het beruchte Bundesliga- schandaal Van een paar jaar ge leden. Communisten en kapitalisten hebben meer gemeen dan u denkt. Door Rob Vente Met Pim van Dord voor pechvogel Blankenburg, die een lichte hersen schudding bleek te hebben opgelo pen. voorkwam de vaak knap op balbezit spelende Kraay-birgade daarna evenwel bekwaato dat Ju ventus de score kon opvoeren. En daardoor kon na de „kleinst mogelijke overwinnning" van de huidige koploper in de .Italiaanse competitie zonder meer worden ge steld dat. dit Ajax, dit zwaar ge handicapte Ajax, gisteren uitermate prijzenwaardig werk had afgeleverd. „Sterker, onder deze omstandighe den, was het gewoon klasse wat we presteerden", glunderde Hans Kraay. „Ondanks het feit dat we voor de zoveelste keer gedwongen waren om in een andere samenstel ling te spelen, hebben we toch praktisch de hele wedstrijd het spel beheerst. In het laatste halfuur en in het eerste kwartier hadden we de zaak zelfs volledig in handen". Sterk Inderdaad begon Ajax de „handi cap-race" sterk. Hans Kraay: „Ons aitgangspunt was: de bal in de ploeg houden en proberen om vanuit de verdediging te counteren. Trouwens, we moesten wel zo voetballen. Want wat moet je anders als je geen ech te spitsen hebt"?. Ajax lie>t in dde' beginfase „het bal letje lekker rond gaan", zoals Hans Kraay het uitdrukte, maar slaagde er evenwel zelden in om Juventus- doelman Dino Zoff in moeilijkheden te brengen. En als Jan Mulder, de eenzame vooruitgeschoven post bij Ajax, eens in zijn buurt dreigde te komen, beging „aanklever" Gentile onmiddellijk een overtreding. De Oostenrijkse arbiter Schiller, die overigens de touwtjes behoorlijk in handen hield, trad daar echter zel den tegen op. Fel Had Ajax in het eerste kwarier geen kind aan het weinig overtui gend gestarte Juventus, daarna haalden de Italianen ineens verbij sterend fel uit. In de 16de minuut omzeilde de snelle, gevaarlijke rechtsbuiten Damiani de Amster damse buitenspelval en gaf een ge raffineerde voorzet, die Anastasi Goeie reis Goeie reis Bill, zullen we maar zeggen. Je was sympathiek, maar als top-basketballer voldeed je niet helemaal aan de verwachtin gen. Het ontslag dat BS Leiden Bill Allen halverwege het seizoen aanzegde en de nerveuze ge heimzinnigheid ("we moeten wel, want anders biedt een ander mis schien méér"), waarmee de be stuurders van de Leidse eredivi sieclub het telefonisch aantrek ken van een nieuwe Am.rikaanse speler omringen, lichten opnieuw een flink stuk op van de sluier die de spijkerharde concurrentie strijd achter de schermen van het top-basketbal toch nog maar schameltjes bedekte. Basketbal-insiders verwoorden het grote onbehagen met: "Het is niet leuk meer", "een gezonde basis om het Nederlandse basket bal op hoger nievau te brengen ontbreekt", "we staan op drijf zand". De feiten laten zich gemakke lijk op rij zetten. In een luttel aantal jaren eigenlijk heeft de basketbalsport zich in ons land stormachtig ontwikkeld. In feite is zij in een geweldige stroomver snelling geraakt, sinds het be drijfsleven de spectaculaire sport ontdekte als een plezant object voor het voeren van een goedkope naamreclame en er als Sinter-, klaas geld begon in te pompen. Geld. waarvoor de clubs de ver trouwde verenigingsnamen als versleten kledingstukken van zich lieten afglijden en zich in het re- clamepak van (bijvoorbeeld) een wasmachine-magnaat lieten ste ken. Maar ook geld, waarmee een plaats in de eredivisie kon wor den gekocht en de positieve kant via de injectie van Ame rikaans basketbal-talent het prestatieniveau kon worden op gevijzeld. Maar geen medaille zonder keerzijde: in het top-bas ketbal zijn, zonder sponsor, de le venskansen nog maar vrij klein. Sponsorovereenkomsten worden zelden voor een langdurige perio de afgesloten. Gaan de zaken wat minder goed en is de sponsor ge dwongen "uit de sport" te stap pen, dan moet de topclub, als zij niet snel een nieuwe "weldoener" vindt, de film akelig snel terug spoelen Het in de eredivisie dapper meedravende BS Leiden (overi gens ijverig op zoek naar een sponsor) heeft haar begroting voornamelijk gestoeld op recette, de door de basketbalbond aanbe volen procedure "om een onaf hankelijke uitgangspositie op te bouwen". Braaf gezegd, maar ga daar maar eens aan staan in dit wereldje van "hebbers en niet- ADV ERTENT1Ë Kinderen willen plotse ling trambestuurder, ver pleegster of vader worden. Of pianist. Ook dit laatste ver neemt u met enige arg waan, temeer omdat bij de voorbereidingen een piano niet gemist kan worden. Bender- K D-die in zijn ruim 125-jarig be staan wel weet dat niet elk kind een Rubinstein wordt -weet hier raad op. U krijgt een piano thuis en de mu zikale proeftijd van uw kind begint. Blijft het na enige tijd bij Moeder-d'r-ligt-een-kip- in-'t-water, dan geeft u de piano terug en betaalt u alleen de huurprijs. Zijn de resultaten weljuidender, dan betaalt u de koopsom onder aftrek van de reeds betaalde huur. Het is maar een van die vele adviezen waarmee we altijd voor u klaarstaan... deskundig in klank hebbers". De BS-penningmeester heeft het al gemerkt: een niet altijd met volledige inzet spelende Amerikaan (ook dat blijft een lo terij met grote en kleine prijzen) even een terugval in de presta ties en de rijen voor de kassa's slinken zienderogen BS Lei den is een van de weinige top clubs die Leiden rijk is. Wil zij dat blijven dan moet het publiek haar over de wat moeilijke perio de heen helpen. Juist nu, want anders wordt het straks weer Bo na Stars en die margarinefabri kant heeft nooit een cent be taald vrij voor Piet Schrijvers bracht. De Italiaanse spits, die gasteren trou wens toch zelden iets goeds deed. schoot evenwel gehaast tegen de uitgelopen keeper op, waarna Viola de terugspringende bal naast het verlaten doel plaatste. In de volgende minuut opnieuw een levensgevaarliljke Italiaanse actie. Damiani, die Hans Kraay mét cen trale verdediger Morini de beste Ju ventus-speler vond, brak door en schoot nard in. Boven het hoefd van de kansloze Piet Schrijvers spat te de inzet tegen de lat uiteen. Nog geen zestig seconden later werd het .driemaal scheepsrecht". Nadat Horst Blankenburg was geveld en uitgeteld, nam technicus Causio op links een corner, die door Damiani (ja, wéér was hij, het) handig werd ingekopt: 1—0 en duizenden zwart-witte vlaggen gingen op de tribunes uitbundig de lucht in. Hans Kraay: „De concentratie was achter een moment zoek". Wim Suurbier: „Ach, van de hele wedstrijd liep het bij ons alleen in die drie minuten niet. Non, drie slechte minuten op negentig, ik vind zoiets niet gek". Na het Turijnse doelpunt kreeg Ajax, dat in Arie Haan zijn zwak ste middenvelder telde, de wedstrijd weer snel onder controle, al bewo gen de meeste spelers wat voor kleur shirt ze ook droegen zich doorgaans toch op de Amsterdamse helft. Wissel Toernooi Blitz Trainer Parola deed weer eens een beroep op Altafini. In de 45 minu ten dat hij meedraaide, liet de 36- jarige veteraan veel meer zien dan Anastasi in negentig. Het was ook Altafini die Juventus op bijna twee goals afstand van Ajax bracht. Na dat een kopbal van Barry HiUshoff precies voor zijn voeten was beland, liet hij van dichtbij een snoeihard, schot los. Vla een bliksemreaotie kon Piet Schrijvers, die trouwens toch een uitstekende wedstrijd speelde, Ajax evenwel voor een gro tere achterstand behoeden. Geslaagde start jeugdschaak- competitie LSB LEIDERDORP In het Dorpshuis in Leiderdorp is gisteravond de twee de competitie Jeugdschaken van de LSB van start gegaan. Dit Jaar wordt er gestreden in twee poules van zes vijftallen, een eerste en een tweede klasse. Katwijk, de kampioen van het vorig seizoen begon overtuigend: van debutant Noord wijk werd met 4'4— 14 gewonnen. Valkenburg zorgde voor een verrassing door het vorig Jaar als tweede geëindigde Voorhout met 3—2 te verslaan. Het duel tus sen Sassenhteim I en t jeugdige Lei derdorp I eindigde onbeslist (2%— 2*6), ondanks het feit dat Sassen- heim maar vier man op de been had kunnen brengen. De reserves va®. Val kenburg verloren met 3—2 van Kou dekerk I: de reserves van Leiderdorp klopten Rijnsburg I verrassend met 4—1. Na deze geslaagde start gaan de teams nu in hun eigen speelzalen verder, waarbij een spannende com petitie-verloop gegarandeerd lijkt. Aan vechtlust ontbreekt het de Jeugdschakera (tot 17 Jaar) in leder geval niet: uit 24 partijen kwamen slechts twee reimises te voorschijn. In het laatste halfuur ging Ajax weer knap op balbezit spelen, waar bij vooral Genie Mühren opviel. Hans Kraay: „Hij was onze rustge vende man op het middenveld. Met Schrijvers en Suurbier behoorde hij tot de drie beste Ajacieden". Negentien minuten voor tijd kwam Ajax zelfs nog dicht in de buurt van de gelijkmaker. Jan Mulder flitste er op rechts tussenuit en kwam, schuin voor het doel staan de, oog-in-oog met Dino Zoff. In plaats van daarop echter een trek- bal af te geven aan de meegekomen Pim van Dord schoot de ex-Ander- lecht-speler zelf. Zijn inzet suisde naast. Jan Mulder later: „Ik had met mijn stomme kop Van Dord gewoon niet zien staan. Ik weet het: het was een blunder van me. Geef ik die bal voor, dan loopt Pim hem er Hans Kraay tegen Jan Mulder: „Je had ook een penalty mee moeten hebben, toen je een keer volledig van de sokken werd gelopen". Jan Mulder: „Ik een penalty mee? Van die scheidsrechter? Kom nou!". Op de valreep flikkerde het uitge bluste Juventus toch nog even op. Vanaf de rand van het strafschop gebied liet balartiest Altafini een venijnige schuiver van zijn voet vertrekken. Tdt diepe wanhoop van de 58.000 op de tribünes raakte het knappe schot echter de paal. Ruud Krol: „En dat was een hele opluchting. Want als we met 20 hadden verloren, dan had ik de re turn ontzettend somber tegemoet gezien. Trouwens, we zullen het over veertien dagen nog erg moei lijk krijgen. Want reken er maar op date Juventus dan ijzend ge lijk is met de counter". Hans Kraay, zelfverzekerd: „Als we geen blessures hebben, pakken we Juventus In Amsterdam". VOO SCHOTEN Blitz organiseert op 26 december a.s. ^ln de Vliethorst in Voorschoten een basketbaltoer- nooi, waaraan wordt deelgenomen door Raak Punch, Kinzo, Sperry Re mington, BS Leiden, Haarlem Car dinals, Tetra Devils en Luba. Voetbal De Spaanse kampioen CP Barcelona heeft gisteravond een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Oostduitse nationale elftal ge wonnen met 2—1. Joham Cru ij ff zorgde zes minuten voor het einde voor de winnende treffer. Het sta dion van Barcelona was met ruim 90.000 toeschouwers volledig uitver kocht. Atletiek Jas Hemmens, de meer voudige Nederlandse recordhouder op de midden afstand, zal op 31 dieoamber in Sao Paulo deelnemen aan de traditionele Sylvesterloop. In deze wedstrijd lopen de deelnemers van het oude in het nieuwe Jaar. Eind januari gaat de Nümegenaar, die bij de Europese kampioenschap pen in Rome vierde werd op de 5000 meter, waarschijnlijk voor enkele weken naar Nieuw Zeeland voor wed strijden in Christchurch. Zwemmen Het Amerikaanse weekblad „Swimming World" heeft de 16-jarige Oostduitse Ulrike Tauber Horst Blankenburg is uitgeteld, en de even oude Amerikaan Tim Clubarts Rolink ziet het niet on- Shaw uitgeroepen tot de beste zwem- middellijk "zitten" en wacht op ster en zwemmer van het seizoen de brancard. 1974. ADVERTENTIE Samen leuk een partijtje bow len en daarna gezellig wat drin ken aan één van onze sfeervol le bars. Voor een hapje kan natuurlijk ook gezorgd wor den I Gewichtheffen De Russische ge- wichtheffer Vassili Aleksejev heeft gisteravond tijdens wedstrijden in Londen zijn eigen wereldrecord sto ten in de super-zwaargewichtklasse met een halve kilogram verbeterd en gebracht op 242,5 kilogram. AVERSA De staking bij de Indesit-maatschappiJ in de Italiaanse plaats Aversa als ge volg van de voetbalwedstrijd Nederland -Italiëis voorbij. Zeshonderd van de in totaal 2400 arbeiders van deze firma gingen vorige week woensdag drie uur eerder naar huis om de televisiewedstrijd van Rot terdam te zien. Toen dezelfde ploeg de volgende dag bij de fabriek verscheen vertelde de directie dat er twee uur zonder betaling gewerkt diende te wor den. Uit protest tegenk deze maatregel gingen de mannen in staking. De staking duurde vijf dagen. Directie en werkne mers zijn tot overeenstemming gekomen de door de staking verloren arbeidsuren in te ha len door overwerk tijdens het weekeinde. Juventus-trainer Parola: „Als we in Amsterdam het geluk hebben wat we nu niet kenden, redden we het", zen daarna met een nijdige blik in de ogen: „En als die twee schoten die vandaag tegen paal en lat vlo gen er in waren gegaan, waxen we er nu al geweest". DEN HAAG Borussia Mönchen- gladbach en Hamburger SV hebben gisteren in hun eerste wedstrijd in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-cup voor de hoogste scores gezorgd. Borussia had op eigen veld geen medelijden methet Spaanse Real Zaragoza (50) en Hambur^r SV won het prestigeduel tegen hot Oostduitse Dynamo Dresden even eens met veelzeggende cijfers (4—1). De twee andere Westduitse vertegen woordigers, Fortuna Düsseldorp en 1. FC Köln. verloren beide hun uit wedstrijd met 0—3 en 0—1 tegen res pectievelijk FC Amsterdam en Parti san Belgrado. Dukla Praag verraste met een zege van 3—1 op FC Twen te, Juventus versloeg Ajax met 10 en Derby County won thuis van Velez Mostar met 3—1. Het Tsjechi sche Banik Ostrava zorgde ook voor een surprise door in Napels het ta- vorlete SSC Napoli te verslaan met 2-0. Hamburger SV startte in het Volksparkstadion van Hamburg te gen Dynamo Dresden overdonderend. Binnen elf minuten was het 2—0. De Oostduitse formatie kwam nog even terug, maar nog voor de rust Mep de thuisclub, hartstochtelijk aangemoe digd door bijna 60.000 aanhangers, naar een voorsprong van 4—1. Na de pauze hielden beide verdedigingen Stand. Borussia Mönchengliadbach speelde 00 de Boekelberg tegen Real Zaragoza een identiek spel. Een flit send begin leidde tot een treffëf van Simonsen en de eerste helft werd af gesloten met een voorsprong van 4-0. Na de hervatting maakten de disci pelen van Hennes Weüsweiler nog één doelpunt, hetgeen genoeg moet wor den geacht voor de returnwedstrijd. Naast de opzienbarende triomfen van FC Amsterdam en de beide Duit se clubs mag ook de zege van Banik Ostrava in Italië op SSC Napoli sen sationeel worden genoemd. Voor ei gen publiek zijn de Napolitanen nau welijks te verslaan, maar de Tsjechen trokken zich van deze reputatie niets aan. Albrecht en Kolecko scoorden voor 40.000 verbijsterde Tifosi. Parti- zan Belgrado en Derby County zijn, ondanks overwinningen op respectie velijk 1. FC Köln en Velez Mostar. nog lang niet zeker van een plaats in de kwartfinales. De enige nog overgebleven Britse deelnemer hield aan het treffen met de Joegoslaven weliswaar een zege van 3—1 over. maar verloor 2 spelers door blessu res. Door de bekende grote inzet kon na de rust een achterstand van 0—I alsnog worden omgezet in een over winning van 3—1. De Joegoslaaf G^- vavia werd wegens slaan uit het veld gestuurd. ADVERTENTIE U^J rj£ ÖBQ?- SüfëR- WE Z1W VERLOST W IS Z'M PPhjé j RpTïfc WERKErt OUD- OLYMPrSCf* SCAMPfO&A SJAHS. -ZééP iw TI2E*C SU DEVGCXJÜ- tje£.. J

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15