Nieuwe stunt van FC Amsterdam in UEFA-Cup Twente te lang in impasse bij Dukla En toen waren er nog maar seven Okker spelen en Kodes niet mee Scorebord Trainer Fortuna: Die jongens hebben steeds gerend en gevochten PONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 PAGINA 13 NOS-TRIO VERGEEFS NAAR PRAAG PRAAG De NOS-équipe, bestaande uit de heren Römer, Reuvekamp en Reitsma is in Praag bij de wedstrijd Dukla Praag—FC Twente werkeloos gebleven. Het drietal was naar de Tsjechische hoofdstad geko men om flitsen van het voet balduel, dat in Tsjecho-Slowa- kije direct werd uitgezonden, naar Hilversum te zenden. Dit bleek echter technisch niet haalbaar. Wel bestond de mo gelijkheid de wedstrijd in zijn geheel op beeldband over te ne men, maar hiervoor had de NOS een bedrag van 45.000 gul den extra moeten neertellen. Men besloot hierop niet in te gaan, Rotterdam Scheidsrechter Wellinga heeft gisteravond de eerste divisiewedstrijd FC Dor drecht - NEC die op het Spar- ta-terrein in Rotterdam werd gespeeld, na 65 minuten ge staakt. De arbiter moest die maatregel nemen omdat FC Dor drecht nog maar de beschikking had over zeven van de elf spelers. Na de rust, die met een 6tand van 0-0 was ingegaan, mocht FC Dordrecht nog maar met tien spe Iers aantreden. Wellinga verbood De Keyzer opnieuw het veld in te gaan omdat hij voor de rust twee gele kaarten had gekregen. Scheidsrechter Wellinga had toen hy voor de 2de maal de ge le kaart voor De Keyzer te voor schijn haalde reglementair de rode kaart moeten trekken. Toen Wellinga daar in de rust attent op werd gemaakt, herstelde hij zijn fout en verbood De Keyzer verder mee te spelen. Vijf minu ten na de hervatting verloor FC Dordrecht zijn tweede speler toen Wellinga aanvoerder Struis van het veld stuurde wegens hard aanvallen van Peters (NEC). FC Dordrecht, dat toen met negen spelers in het veld stond verloor daarop Van *t Hoff door een blessure. Deze speler werd vervangen door Flaes. Enkele mi nuten later verdween Dubbeld geblesseerd en voor hem draafde Hoogendijk als vervanger op. Op dat moment speelde FC Dordrecht dus nog met negen man. Dit aantal werd tot acht gereduceerd toen ook Roeland met een blessure aan de kant moest. Het einde kwam in de 65ste minuut toen invaller Flaes door kramp niet meer in staat was verder te spelen. Met slechts zeven spelers voor FC Dordrecht was scheidsrechter Wellinga ge dwongen de wedstrijd te staken. Op dat moment leidde NEC met 1-0 door een doelpunt van Priewe in de 55ste minuut. Er waren op Spangen 900 toe schouwers. die een beslist niet harde of unfaire wedstrijd za gen. De amateur-tweedeklasser RIOS uit Dordrecht blijft uitge sloten van deelneming aan de voetbalcompetitie. Het bondsbe- stuur van de KNVB heeft dit gisteravond tijdens een vergade ring in Zeist besloten. De KNVB eiste twaalf dagen geleden beta ling van achterstallige contribu tie, verzekeringsgelden, aflossing van een langlopende lening en boetes alvorens de club weer aan de competitie mag deelnemen en ziet geen aanleiding dit.stand punt te wyzigen. Zeker niet zo lang de onlangs ingestelde com missie van onderzoek, die zich momenteel buigt over de finan ciële en bestuurlijke perikelen, zijn werkzaamheden niet heeft voltooid. RIOS dient in elk ge val te voldoen aan zijn financië le verplichtingen, aldus 't besluit van de KNVB. De schuldenlast van de vereniging bedraagt on geveer 170.000 gulden, waarvan 100.000 gulden langlopend. DEN HAAG De uitslagen van de gisteren voor de derde ronde van het toernooi om de UEFA-cup gedeelde wedstrijden luiden: Juventus (Ita)AJax (Ned) 10, FC Amsterdam (Ned)—Fortuna Düssledorp (Wdl.) 3—0, Dukla Praag (TsD—FC Twente (Ned) 3—1, Der by County (Eng)—Velez Mostar (Joe) 3—1, SSC Napoli (Ito)—Ba- nik Ostrava (TsJ.) 0—2, Hambur ger SV (Wdl)—Dynamo Dresden (Odl) 4—1, Borussia Mönchenglad- bach (Wdl)—Real Zaragoza (Spa) 5—0, Partizan Belgrado (Wdl)— FC Kön (Wdl) 1—0. AMSTERDAM De wij'ze, waarop FC Amsterdam's 3de treffer tot stand kwam ty peerde de instelling, waarmee de „Lieverdjes" de voetbalzaken aanpakten. Zoals hij er zijn ploeggenoten al zo vaak hadden gedaan joeg Nico Jansen een kwartier voor tijd fr achter libero Kriegler aan toen deze de bal na een verre uittrap van Jan Jongbloed 01 ioelman Büns dacht terug te spelen. Het liep echter heel anders dan de in paniek ra- li mde Duitser zich had voorgesteld. Met een „prachtige" lob zorgde Kriegler er voor dat Büns kansloos werd, waardoor TSV Fortuna DüsseldoTf 1895 EV met de finish in zicht toch nog eenmaal aan scoren toekwam. Door Jan Preenen De tweede stunt van FC Amster dam in het UEFA Cup-toernooi (eer der werd Inter gewipt) werd daar door in nóg sprekendèr cijfers (3-0) uitgedrukt. Een ongelooflijke uitslag. Toen na de bekerwedstrijd tegen Roda JC afgelopen zondag de zieken boeg met vijf Amsterdammers (Jan F.ansz, Chris Dekker, Frits Flinke- vleugel, Leen van de Merkt en Gerard v d Lem) zo goed was bezet, zag het er mmers naar uit dat de duels te- ge i Fortuna Dlisseldorf een afscheid zo uien gaan betekenen van het Euro pese voetbal. Na het onverwachte spektakel, waaraan Amsterdam gis teravond een staande ovatie van de hooguit tweeduizend toeschouwers overhield, merkte de enige "afwezi ge Chris Dekker lachend op: "Ik ben blij dat ik niet heb meegespeeld. Met mij er bij zouden we misschien met 2-0 hebben verloren". In het vriiwel lege Olympisch Stadion heb ben die winstcijfers voor Fortuna al le >n in het eerste half uur tot demo- gr'Mkheden behoord. Na een voortva rend begin van FC Amsterdam, dat niet meer dan een uitgebreide serie hoekschoppen opleverde en een (met moeite gestopte) schuiver van Jan sen, leek Fortuna de regie van het duel te gaan bepalen. De ploeg maak te een half uur duidelijk waarom zij in eigen land wordt vergeleken met Borussia Mönchengladbach. Zij durf de ln die fase bij vlagen acht man naar voren te sturen, schroefde het tempo op en leek al in de twaalfde minuut afstand te nemen. Voorstop per Gerd Zimmermann haalde zó hard uit dat Jongbloed de bal in een flits moet hebben gezien. Zelf zei hij na afloop dat hij de bal nog tegen de lat had geslagen. In ieder geval "maz zelde" hij dat het terugspringende leer vervolgens via zijn hoofd Juist naast het doel belandde. Zoals Am sterdam ook goed wegkwam toen de voor het overige vrij ongevaarlijke in ternational Dieter Herzog met een geweldige schijnbeweging Jan Fransz achter zich liet. maar vervolgens de volledig vrijstaande Geye over het hoofd zag. Even later werd Geye, die Rob Bionchi nogal eens voorbij snel de, wel correct aangespeeld, maar toen liet de spits het met een kopbal, die royaal zijn doel miste, afweten. De tekortkomingen van de Duitse ploeg zouden na een half uur merkbaar worden. Na al een paar keer te zijn verrast door de counters van het zich soepel aan de mandekking onttrek kende Amsterdam, volgde in de 33ste minuut de verrassende doorbraak naar 1-0. Uit een hoekschop van v.d. Merkt de poneerde de in alle rust uithalende Theo Husers de bal Juist onder het punt waar paal en lat elkaar plegen te ontmoeten. Het aangeslagen For tuna maakte na die openingsgoal de indruk van een kind dat op de vin gers is getikt, omdat het in zijn agres siviteit te ver is gegaan. De Duitsera zagen plotseling van iedere vorm van avontuur af, bleven opeens angstig in de verdediging hangen en hadden nauwelijks een antwoord op de ver doorgevoerde soli van de Amsterdam mers. Van Nico Jansen, van v.d. Lem, die vlak voor tijd met een en kelblessure zou uitvallen (vervanger Otto keeg nog de gele kaart wegens spelbederf) en van Husers. Het onevenwichtige Fortuna zou na rust in herhaling vallen. Na een (bij- Weer geel voor Van der Vall Praag Kick van der VaU kreeg di rect na rust in de wedstrijd tegen Dukla Praag een gele kaart voorge houden van de Westduitse arbiter Eschweiler. "Omdat ik de bal weg trapte nadat hij voor een overtreding had geblazen. Het gebeurde echter in een reflex. Ik begrijp die man niet", klaagde Van der Vall later. Het bete kent Van der Valls tweede gele kaart in het UEFA Cup-toernooi. Eerder, in de uitwedstrijd tegen RWD Mo lenbeek, liep hij eveneens tegen het geel op, waardoor hij de return tegen Dukla in Enschede niet zal meema ken. Opleving na rust levert slechts één treffer op in Praag (3-1) Schaapjes op het droge? Veel Nederlanders voelen 5 nattigheid als het om beleggen gaat. j Door de wol geverfde mensen richten hun blikken buitenslands. Jammer, want dank zij de levens verzekering-projekten van E&L zijn juist in Nederland forse resultaten haalbaar. Ook in 1974. De fiskua ten spijt. Want de rente op onze Staats- en Gemeenteleningen zal dan hoog zijn. Uw verzekeringadviseur weet precies hoe dat, op 'n veilige manier, kan. Raadpleeg hem vóór u onder de wol gaat E&LE»*»Ü» Levensverzekeringen Chris Dekker 'Fortuna deed me aan Terwijl Gerd Zimmermann (links) nog niet lijkt te kunnen geloven dat zijn ploeg met 20 is achter gekomen brengen Nico Jansen en Theo Husers (8) op uiterst merkwaardige wijze hun vreugde tot uiting. na) overdonderende start met een afstandsschot van Seel, een inzet- van-dichttoij van Geye en een schit terende kans voor Geye (in alle ge vallen heette de grote winnaar Jan Jongbloed) volgde een terugval na de tweede treffer van Husers in de 18de minuut. Ditmaal ging aan het doel punt een goedlopende combinatie vooraf: Abe v.d. Ban, na een Jaar te rug van weggeweest, zette de bal voor, Nico Jansen kopte terug en Hu sers haalde trefzeker uit: 2-0. Am sterdam trok zich wat terug, maar wachtte tevergeefs op antwoord van Fortuna. Dat tegenoffensief bleef zelfs ook uit toen Kriegler zo ongeluk kig was geweest om in de 31ste mi nuut de sensatie met een derde Am sterdamse treffer compleet te maken. Amsterdam kon daardoor rustig de wedstrijd uitspelen, zonder risico's, speculerend op een nieuwe fout- sprong van zijn tegenstander. Het aantrekkelijke duel eindigde daar door zonder apotheose, tot ergernis van Fortuna-trainer Lucas: "Amster dam heeft steeds gerend en gevoch ten, zoals je van profs mag verwach ten. Dat miste ik bij mijn ploeg, die erg zwak heeft gespeeld en het heeft verdiend om te verliezen". Lucas zei nog hoop te hebben voor de return in het Rheinstadion van Düsseldof: "Misschien komt mijn team dan ook zo vreemd aan een doelpunt als Am sterdam nu". Ongetwijfeld is het op timisme voor 'n groot deel gebaseerd op de voor Fortuna voorspoedige gang van zaken in de eerste Cup-ron de toen weliswaar uit met 2-0 van het Hongaarse Eto Raba Györ werd ver loren, maar thuis met 3-0 de correc tie volgde. De kloof lijkt dit keer te groot, vooral ook omdat Amsterdam gisteravond bepaald niet 100% fit was. Den Haag De wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Koning Gustaafbeker zaterdagavond en zondagmiddag a.s. in de Amster damse Ottenhal zal plaatsvinden zon der Tom Okker en Jan Kodes. Tom Okker keerde zeer vermoeid uit Zuid- Afrika terug en wil de komende we ken rust houden. Hij is met vakantie naar Zwitserland. Oud-Wimbledonkampioen Jan Ko des, de Tsjechische nummer één, dankzij wiens persoonlijke inbreng de Tsjechen dit weekeinde met 3-2 van Zwitserland wonnen, is met knie- Vrije verdediger Jan Fransz, die zon dag in Kerkrade "een spier forceerde" "Ik heb verschrikkelijk veel last ge had, maar er was één pluspunt, ik kon niets stuk maken, al is het wel een mirakel dat ik de wedstrijd heb kunnen uitspelen". Ook dat typeer de de instelling van FC Amsterdam. klachten in het ziekenhuis opgeno- Voor Nederland zullen nu hoogst waarschijnlijk aantreden Loek San ders en Rolf Thung (die beiden hun enkelspelen wonnen tegen Oosten rijk) en voor Tsjecho-Slowakije zal een keus worden gedaan tussen de 24-jarige Jiri Hrebec. de 25-jarige Pavel Hufka en de 19-jarige Pavel Sloszil. De winnaar van de ontmoe ting plaatst zich voor 't eind toernooi in Stockholm, waarin verder zullen uitkomen Zweden, Hongarije en de winnaar van de ontmoeting Dene marken - Italië. Ajax denken AMSTERDAM Hoewel For tuna Düsseldorf een duidelijke 3—0 nederlaag had geleden lie ten de spelers van FC Amster dam zich bijzonder positief over de Duitsers uit. Frits Flinkevleu- gel vond "Fortuna een verschrik kelijk goede ploeg" en zei nog nooit zo veel te hebben gelopen: "Als ik die Herzog het hele veld was nagerend dan hadden ze me wel mogen wegdragen". Chris Dekker, die de wedstrijd met 'n enkelblessure vanaf de tribine volgde, ging in zijn lofuitingen nog verder: "Amsterdam is met een beetje geluk door het eerste kwartier gekomen. Fortuna deed me denken aan Ajax. Afwtisselend werd er breed en diep gespeeld. Iedereen was ook in beweging, 't Is er alleen niet helemaal uitge komen, omdat de ploeg nog niet voldoende gerijpt is". Over de vervanger van Dekker, Jaap Visser, was Jan Fransz eng en thousiast: "Met Jaap was er meer evenwicht dan met Dekker. Jaap houdt zijn verdedigende taak wat meer in de gaten. Mis schien ook omdat hij nog geen initiatief durft te nemen". En over Fortuna: "Ik geloof dat die jongens onwillekeurig in de val zijn gelopen. Ze hebben gedacht dat ze het spel moesten maken. Het middenveld 6tond daardoor soms te ver opgedrongen. Daar hebben wij van geprofiteerd". PRAAG Minuten lang voor zich uitstarend verwerkte Twente-trainer Spitz Kohn de on nodige 31 nederlaag. De bedrukte stemming in de kleedkamer na afloop van het duel om de UEFA Cup tegen de Tsjechische middenmoter Dukla Praag, onderstreepte nogmaals de impasse waarin de Twente's équipe verkeert. „De vorm is er niet", klaagde Twente's enige uitblinker, Epi Drost naderhand. „En die kun je alleen maar weer krijgen door hard te werken". Maar zelfs dat weigerde FC Twente in de eerste helft, toen het ogenschijnlijk ongevaarlijke Dukla Praag zonder moeite kon dicteren. Het verblufte Twente, dat in die pe riode onzeker, bijna angstig de im populaire (slechts 4000 toeschou wers) legerploeg van trainer Josef Masopust op zich liet afkomen. Voorstopper Willem de Vries, die zich met de gehele ploeg na rust herstelde: "Onbegrijpelijk zoals er in de eerste helft werd gevoetbald. Met drie en soms met vier man kwamen ze op me af. Dan kun je er wel als 'n gek inspringen, maar dat heeft ook geen zin. Je kan ze 't beste voor Je houden". Epi Drost, daar op inhakend: 'Wanneer iede reen zuiverder op zijn man speelt, wordt het in de eerste helft geen 3 —0. M«ar als iedereen wegloopt, zonder achter zich te kijken, kom ik te vaak man tegen man te staan. Ook aan de linkerkant werd er slecht gedekt". En juist van die kant, waar Kal le Oranen de grootste moeite kende met de handige Rudolph Gergel, werd telkenmale de grondslag ge legd van de moeilijkheden voor Henny Ardesch. De Twentse doel man: "De'moeilijkheid daarbij was, dat ik niet weg kon komen. In bei de doelen was het één grote blub- bertroep. Ik kon niet afzetten, van daar ook dat tweede doelpunt. Dat was trouwens ook de reden waarom Viktor niet bij die vrije schop van René Natten kon komen". Iets, waarover Spitz Kohn niet meer wilde reppen. "25e houden hun posities niet", sprak hij som ber. "Natuurlijk kostte dat veld veel kracht, maar conditioneel bleken wij sterker dan Dukla". Het bete kende na rust de ommekeer. Pas toen was Twente bereid meer agres sie aan de dag te leggen, pas toen ook drukte het Dukla ver terug, maar slaagde het niet de eerder on gelukkig opgelopen 30 achter stand voldoende weg te werken. Tot verbazing van Josef Maso pust: "Ik heb in deze wedstrijd twee verschillende tegenstanders gezien. Het Twente van na rust was totaal anders dan dat van er vóór". Mede daarom kon bepaald niet imponerend Dukla de royale voorsprong opbou wen. "Toch had ik dat niet verwacht", sprak Theo Pahlplatz naderhand "Zoals we de eerste tien minuten lie pen te voetballen dacht ik: niets aan de hand. Maar dan krijg Je ineens 2 van die rare doelpunten tegen". De eerste na negen minuten, toen Oranen een vrije trap van Gajdusek (na een overtreding van diezelfde Oranen) onvoldoende wegwerkte, waardoor de opgekomen Dvorak bo ven het hoofd van Ardesch inknaldet 1-0. Dertien minuten later zou de in zet van Jiri Krumich ongetwijfeld door Ardesch zijn gegrepen, wanneer de bal niet via de ongelukkige Epi Drost van richting was veranderd: 2- 0. Vijf minuten voor rust stuurde de paal de knal van Gergel terug, die voor de voeten van Nehoda belandde, waarna Twente ontredderd de 3-0 aanschouwde. De afgang leek compleet. Krachte loos Twente zocht .gelijk in de com petitie, vergeefs naar zichzelf. Het mist naast Epi Drost een persoon lijkheid, die de ploeg in de moeilijke tijden over zijn dieptepunt kan heen- tillen. Het past dan ook volledig in het beeld van de wedstrijd, dat de evenmin opvallende Kick v. d. Vall na 6 min. in de 2e helft 'n straf schop miste. der Vaü uit. Zijn poging levert "Ik geloof er nog steeds in. Wat heeft Dukla na rust nou laten zien?". En Epi Drost tenslotte: "Als we een- meel de slag te pakken hebben, kan ons in Enschede niets gebeuren. We moeten alleen geconcentreerd blij ven verdedigen, want de uitvallen van Dukla zijn toch erg gevaarlijk". Die hij mocht nemen, omdat Jo- han Zuidema tijdens een rush was plat gelegd door Samek. Verontschul digde Kick v. d. Vall: "Die bal wip te op een ongeluk stuk grond. Daar om ging hij naast. En echt niet om dat ik geïmponeerd zou zijn door Viktor". Het leek de nekslag voor Twente. Juist in de periode dart; Twente ge knakt door de misser verder moest, kondigde zich onverwacht de ople ving aan. Plotseling bleek het bereid meer wils Achtervolgd door Dukla-speler Krumich (links) haalt Kick van evenwel niets op. kracht in het spel te mengen, waar door beduusd Dukla geschrokken te- rüg moest. De 3-1 na negen minuten (René Notten joeg de bal dwars door de muur) beloofde veel. Het bleek ook de aankondiging van het herstel, da evenwel niet in meerdere trreffers uitmondde. "Maar toch", merkte Spitz Kohn terecht op, "is dat ene doelpunt van groot belang". Vooralsnog ziet Twente de 3-1 ach terstand niet als een onoverkomelijk probleem. Theo Pahlplaltlz: "Ik ben er van overtuigd dat we deze ploeg in Enschede kunnen pakken". Willem de Vries beaamt deze woorden met:

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13