De kamer weet geen raad met blokkade „Ik heb altijd onder uit de zak gekregen" BEPERKTE AANVOER OP VEILINGEN 'Belasting te hoog' Kom ook even! bank (ÖJ 5 LEIDSE SPAARBANK Koopavond spoedig via wet mogelijk CarlavanVèen met die boekjes voorde kinderen. 'De premier kan maar beter thuisblijven °Spaïèn op teimijri woensdag 27 november 1974 PAGINA 7 Door Sybe Statmm „Toen lk negen Jaar was stopten ze me voor een fietsendief stall in d'e zwaarste tuchtschool van Nederland. Als er *n bewaar der in je cel kwam moest je in de houding springen en op de gang moest Je met je gezicht tegen de muur gaan staan wanneer er een directielid voorbijkwam. Op m'n twaalfde Jaar kreeg ik jeugd-TBR, ook al voor een paar fietsendiefstallen. Van kinds af aan heb ik altijd onder uit de zak gekregen: meteen de zwaarste straf die er bestond. Maar ik heb nog nooit een echt zwaar misdrijf gepleegd. In 1958 werd ik voor een paar simpele diefstalen ter beschikking van de regering ge steld en kwam ik in Avereest te recht, tussen de ergste moorde naars en zedendelinquenten. Dat heeft tien Jaar geduurd! In to taal heb ik zeventien Jaar van m'n leven vastgezeten voor klei ne diefstallen. Zeventien jaar, daarvoor had ik m'n hele familie kunnen uitroeien! En dan was ik misschien al weer vrij geweest!" Aan het woord is de 38-jarige re cidivist Willy, een drankzuchtige WAO-trekker die achthonderd gulden per maand krijgt uit gekeerd, maar die desondanks voor de Haagse rechtbank weer eens verantwoording moet afleggen voor het plegen van een formida bele reeks kleine diefstallen. Willy komt tot zijn emotionele ontboezeming nadat rechtbank president mr. Stolk hem heeft verweten dat hij alles had „verzo pen". Vier kostbare electrische schrijfmachines die Willy had buitgemaakt in het Gemeenschap pelijk AtkniniStratiekantoor te Lei den (iemand had de sleutel op de achterdeur laten zitten; inbreken doet Willy niet), waren door hem verkocht voor vijftig gulden per stuk. Acht fietsen en een brommer gingen eveneens voor een appel en een ei van de hand. Want Willy heeft altijd dringend geld nodig voor «tamJk, nog eens drank en dan nog méér drank. Hij is een van die mensen die geen leeg glas kunnen zien, maar ook geen vol. Willy wijt zijn ongelukkige le vensloop grotendeels aan justitie, al is hij realistisch genoeg om toe geven dat hij alles zelf heeft „ge flikt" en dat (hij dus Straf verdient Maar wat kon er terechtkomen, van iemand die op zijn negende jaar voor een klein vergrijp lang durig naar de tuchtschool is ge stuurd? "Toen was ik nog een kind, ik wist van niks, maar dankzij jus titie heb ik In al die inrichtingen een opleiding in de misdaad gekre gen. Ik heb van m'n leven In 36 verschillende gestichten gezeten. Ba wat heeft het geholpen? Geen bhtasem!", roept Willy. Met een slagvaardigheid die geen advocaat hem zou hebben verbeterd wijst Willy vervolgens op het feilen van het Justitiesys- teeip in het zeer nabije verleden: ter beschikkingstellingen van de regering die Jaar op Jaar vrijwel klakkeloos werden verlengd, de on voorstelbaar lange tijden van voorarrest. "Ik heb eens zevenentwintig maanden preventief in het huis van bewaring gezeten", onthult Wiflüy. Ik heb nooit iets ergers gedaan dan diefstaHeije plegen, maar aan mij werd TBR uitge deeld alsof het kopjes thee waren. Vindt u het dan gek dat ik verbit terd ben geraakt?" President mr. C. Stolk is een rechtvaardige rechter met gevoel voor "fair play" en een open ge moed voor de verdrukte mede mens. Tot Willy's eigen verbazing krijgt hij van mr. Stolk goeddeels gelijk. "Ja", beaamt, de rechter, "dat was een toestand die niet had ho ren te bes.aan. De Justitie had er zelf ook moeite mee. Het is de ver antwoordelijkheid van de rege ring. Wat de TBR betreft, daar mee is de rechtbank heel wat zui niger geworden. Het TBR-beleid is sterk omgebogen en het is de vorige strafkamerpresident pro fessor Van Hattum geweest die daar de grote s oot toe gegeven heeft Dat mag hier best eens ge zegd Worden". Anderzijds wil mr. Stolk ook geen doekjes winden om Willy's eigen schuld. "U bent nu weer op nieuw begonnen met stelen. Dat gaat niet. U kunt niet de schuld blijven geven aan de Justitie en aan de Staat der Nederlanden, krijgt achthonderd gulden per maand waar u niets voor hoeft te doen. Maar neg is t niet genoeg en gaat u dat aanvullen met dief stallen. Nu bent u het die boter op het hoofd heeft." Willy ontkent het niet. Hij is met deze open discussie kennelijk zeer blij. "Ik wou dat ik vroeger ook voor deze rechtbank had ge staan". vertrouwt hij mr. Stolk toe. "U laat me tenminste uitpra ten". De officier van justitie erkent dat Willy inderdaad nog nooit iroor zware feiten heeft moeten terechtstaan. "Maar hij pleegt wel zijn hele leven lang al reek sen diefstallen die voor de slacht- affers bijzonder vervelend zijn, En dat alleen om te voorzien in zijn onmatige behoefte aan ster toe drank. Ik ben bang dat er te-- gen zijn onlesbare dorst geen kruid gewassen is", verzucht de officier, die tenslotte een eis laat horen van zeven maanden, waar van twee maanden voorwaarde lijk, met toezicht van de reclas sering gedurende ©en proeftijd van twee Jaar. Aan Willy's drankzucht is ai t mogelijke al gedaan. Alle kuren die er bestaan zijn zonder succes op hem uitgeprobeerd. Toch ziet Willy het nog wel zitten. "Sinds ik vaste omgang heb met een lief meisje drink ik veel minder", zegt hij opgewekt. In zijn "laatste woord" houdt Willy een uniek pleidooi. "Geef mij een Jaar gevangenisstraf, ge heel voorwaardelijk", vraagt hij. "Stuur me niet wéér naar de ge vangenis. Ik zie er erg tegenop en u weet zelf dat het toch niks helpt. Maar een lange voorwaar delijke straf heb ik nog nooit ge had. Die twee maanden voor waardelijk die de officier eist, vormen voor mij onvoldoende bedreiging Maar als er een jaar boven m'n hoofd hangt, dat zou helpen. Ik weet zeker dat ik dan niks meer uithaal"! Vonnis op 10 december. delft vertegenwoordigers van I tien grote slaveilingen in ons land zijn gistermiddag bij elkaar geweest op het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen om de noodsituatie, die door de chauffeursactie is ontstaan, te be spreken. De minimum-prijs voor sla is opge trokken naar 16 cent voor lichte sla en 22 cent voor zware sla. Mocht de I sla voor deze prijs niet worden ver kocht, dan wordt deze morgen op nieuw geveild. De slechte kwaliteit wordt vernietigd. Voor de spruiten is een soortgelijke regeling getroffen. Door deze regeling van het centraal bureau, die de finanieële konsekwen- ties van de regeling draagt, weten behalve de tuinders ook de handela ren waar men aan toe is. De tuinders werden niet gestimuleerd om de sla te snijden. Vanmorgen werd op de meeste veilingen slechts zeer beperkt aangevoerd. Op de bloemenveilin gen was dit ongeveer de helft van nor maal en de prijzen waren redelijk goed. De groenteveilingen noteerden slechts een vijfde van de normale aanvoer en de prijzen van vooral sla (waar honderden warenhuizen vol mee staan, spruiten en radijs waren ronduit slecht. De prijsvorming bij de tomaten daarentegen was goed. Op enkele vei lingen werd bijna niets uitgevoerd. De veilingen verwachtten gister avond, dat er ook vanmorgen nauwe lijks aanvoer zou zijn. De Westlandse glastuinders hebben zich gisteren tot de chauffeurs én de regering gericht met het verzoek om zo snel mogelijk tot een vergelijk te komen. Volgens landbouworganisaties is de blokkade bij de veilingen net op tijd ontruimd, anders had een confrontatie met woedende tuinders niet te voorkomen zijn geweest. De drie HLO's (Hollandse Land bouw Organisaties) in het Westland .geloven, dat een nog langer voortdu ren van de actie het faillissement kan betekenen van een niet te onder schatten groep tuinders, die al gerui me tijd met een slechte liquiditeits positie kampen. In het Westland gin gen gisteravond geruchten, dat boze tuinders in groepen naar de grenzen zouden gaan, om de blokkades, die de export lamleggen, eigenhandig te be ëindigen. Waarom, geen neen tegen DEN HAAG Een spoedberaad tussen de regering en vier commissies uit de Tweede Kamer over de vrachtwagen blokkade heeft gisteravond -niets opgeleverd. Zowel de op positie (WD) als de regeringspartijen hebben de actie af gekeurd, maar een duidelijk standpunt over de inzet van het conflict namen alleen de fracties van PvdA, PPR en D'6& in. DEN HAAG De mogelijkheid van een wekelijkse koopavond kan spoe dig via de wet zijn geregeld. Er staat een wijziging op stapel van de winkelsluitingswet. Na de wijziging zal de winkelier de vrijheid hebben zelf bepalen of hij al dan niet op één avond in de week zijn winkel open houdt. Het tweede-kamerlid Krosse (KVP) heeft bij staatssecretaris Hazekamp aangedrongen op spoedige indiening van het wijzigingsvoorstel. Krosse is ervoor de koopavond-mogelijkheid wettelijk vaat te leggen. Hij wijst er op, dat na het besluit van de Am sterdamse gemeenteraad de koop avond af te schaffen, 'een merkwaar dige situatie is ontstaan. Vanuit de progressieve partijen in Amsterdam is druk uitgeoefend op de fracties van PvdA, D'66, PPR en PSP in de Tweede Kamer zich in te De "progressieve drie" menen, dat de inzet is een betere regeling van de arbeidsvoorwaarden voor vrachtwa genchauffeurs. Die kan alleen waar gemaakt worden met behulp van de tachograaf. De regering heeft laten weten, dat zij vasthoudt aan het be sluit de tachograaf per 1 december verplicht in te stellen. In de Tweede Kamer zal daar nu morgen een openbaar debat over plaatsvinden. Dan kan blijken of de christen-democraten en de oppo sitie het eens zijn met dit besluit. De ministers Van Agt en De Gaay Fort man hebben gezegd, dat de regering niet anders tegen de blokkerende vrachtwagenchauffeurs wenst op te treden als tegen andere overtreders van de verkeersregels. Er wordt door gegaan met uitschrijven van proces sen-verbaal. De handhaving van 'de openbare orde is een zaak van de burgemees ters ter plaatse. Indien zij dit wen sen kunnen zij versterking van de po litie inroepen bij de commissarissen van de Koningin. Of dit laatste al is gebeurd, is in de vergadering met de Kamercommissies niet meegedeeld. zetten voor een snelle invoering van de nieuwe wettelijke regeling. Er is een „onplezierige" situatie ontstaan nu Amsterdam vanaf 1 Januari geen koopavond meer heeft, terwijl om ringende gemeenten als Purmerend, Diemen en Amstelveen him koop avond houden. Bij de Araro Bank krijgt u 7V<% op het nieuwe Spaar-PIus-Boekje, zonder vastzetten k Dat is op zijn minst 2% méér dan op die Lspaarboekjes voor de kinderen, Carla. g' Daar staat dan wel tegenover dat wij u1% in rekening brengen van de bedragen die u opneemt. Maar dat is alleen maar ongunstig als het om grote bedragen gaat en u dat binnen een half jaar doet. Gebeurt dat niet of is de kans ktein, dan is het nieuwe Spaar-PIus-Boekje alleen maar voordeliger voor u. En niet alleen voor u, maar voor iedereen die serieus spaart en niet zo vaak geld opneemt. Wacht daarom niet. DEN HAAG De PvdA-fractie- leider in de Eerste Kamer, Broeksz vindt dat Den Uyl beter niet naar de komende EG-topconferentie kan gaan. ,De minister-president kan be ter thuisblijven, want deze topconfe rentie zal net zomin als de vorige in Parijs ook maar enige invloed heb ben. De Raad van de ministers van Buitenlandse Zaken heeft er toch lak Broeksz merkte dit op tijdens de Algemene Beschouwingen in de Eer ste Kamer. De PvdA-senator vroeg de rege-. ring om een vervroegde pensionering voor oudere werknemers te overwe gen. Hierdoor zou een deel van de werkloosheid kunnen worden bestre den. Broeksz wil uitbreiding van de prijscontrole. Ook daardoor zouden meer mensen werk kunnen krijgen en de prijzen beter in de hand kunnen worden gehouden. Het Konsumenten Kontakt had prijsverhogingen van 30 tot 120 procent geconstateerd. Senator Van Riel (VVD) verwon derde zich erover dat de minister-pre sident van dit, noch van vorige ka- binettert, ooit op de gedachte is ge komen om minder geschikte ministers dóór betere te vervangen. Hij doelde hiermee op Vredeling en Van Agt en op staatssecretaris Van Huiten „die staatsrechtelijk ontoelaatbare uitin gen heeft gedaan". Bij de confessionele fracties be stond nogal bezwaar tegen het vaak eigenmachtige optreden van Den Uyl. AR-senator Albeda: „De premier kan in een coalitie-kabinet niet de rol spelen van politiek leider zoals dat bij 't Engelse tweepartijenstelsel mo gelijk is. De premier houdt zich teveel bezig met de verantwoordelijkheden van andere kabinetslleden". Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor Nog geen normen voor toelating van eerstejaars DEN KAAG pe criteria toot toalatöing van eerstejaars studenten tot univenslte» of hogeschool ztfn voor hat stltdSeJaar 1975—1976 nog niet vastgesteld. Hat loabinat wenEt dat iedereen voor de studüenteihltiingen waarvoor de belaogstehing te groot bltjat, moet loten om eem plaatsje toegewezen te krijgen. Staatssecretaris Kiem van Onderwijs en Wetensohap werkt aan een tus-' senopflossajg, waarover hij zijn itcht heeft opgestoken bij die anderwiJS- cammisste vMl de Tweede Kamer. Hij wilde voor het komende Studiejaar de gegadigden met een gemiddeld eindcijfer van tenminste acht een extra kaïns bij die loömg geven. Voor dit Jaar kon iedereen, die een gemid deld eindcijfer van tenmtaare zeven eneenhalf had. rechtstreeks worden geplaatst Ir. Lardinois, EG-land- bouwcommissaris, wordt na af loop van zijn bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen vanuit zijn bemodderde laarzen weer in zijn lage schoenen geholpen. De heer Lardinois verklaarde gisteren dat de EO geen be zwaar zal maken tegen het verienen van financiële steun maatregelen door de afzonder lijke regeringen aan gedupeer de boeren in de rampgebieden In Nederldnd, België en Noord- Frankrijk. De 7200 militaire oogsthel- pers zijn overigens gistermor gen zes uur eerder dan ver wacht het land opgetrokken om de oogst te helpen binnen halen. Vrijwilligers van de af gelopen weken fungeerden als 'voorgangers'. Zij gaven in structies bij het aardappel rooien en uien rapen. DEN HAAG De belastingdruk in Nederland is veel te hoog. Het gevolg is: fraude en vlucht van belastingbe- talers naar het buitenland. Het twee de-kamerlid Koning (WD) heeft dit namens de oppositie betoogd bij de bespreking van de belastingvoorstel len voor 1975 van het kabinet-Den Uyl. "Het Nederlandse belastingklimaat is grondig verziekt," zei Koning. Hij vond. dat de overheid "structureel ge weld" gebruikt ten opzichte van do belastingbetaler. Volgens Koning heeft de belas tingfraude een enorme omvang. Aan de hand van uitlatingen van het hoofd van de rijksbelastingdienst W., J. van Bijsterveld in een krant becij ferde hij, dat 10 tot 15 procent van de vier miljoen belastingbetalers op een of andere manier belasting ontduikt. De WD-er zed voorts dat hij be schikte over gegevens inzake belas- tingvlucht. In 1973 zouden 226 Neder landse bedrijven zich in België heb ben gevestigd. Zij zouden daar voor 60 miljoen gulden hebben geïnves teerd. Ook andere Nederlandse bedrijven investeren naar hartelust in België. Volgens Koning in 1973 voor 1.5 mil jard gulden. Hij weet dit aan het fis cale klimaat bij de zuiderburen. De grootste regeringspartij, de PvdA, voelt niet voor belastingverla gingen ten gunste van zelfstandigen en ondernemers. De PvdA meent.dat de koopkracht van alle burgers met nog eens een gelijk bedrag moet wor den opgevoerd. De "oppepper" die het kabinet de economie wil toedienen met een financiële injectie van 3,5 miljard gulden wil de PvdA verstevi gen door er één miljard aan toe te voegen. Dat kan volgens de PvdA door verlaging van de aow-premie, of een tijdelijke verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, of door een verhoging van de inkomensgrenzen voor de sociale verzekeringspremies. Deze luchtfoto geeft een goed beeld van de geiceldige opstop pingen die zich bij de grensovergangen als gevolg van de chauffeurs-blokkade voordoen. resolutie over Palestijnen DEN HAAG De Nederlandse rege ring had een krachtig „neen" moe ten laten horen tegen de VN-reso- lutie, waarin wel de rechten van de Palestynen op een eigen staat wor den erkend, maar waarin de rech ten van Israël onbesproken blijven. Deze mening is by leden van de volksvertegenwoordiging te beluiste ren. In de Eerste Kamer waar deze week de algemene beschouwingen over het regeringsbeleid worden ge houden uitten velen bezorgdheid over de sterker wordende bedreiging tegen Israël. In de Tweede Kamer kondigde AR- fractieleider Aantjes aan, dat hy de regering over de houding in de ver gadering van de Verenigde Naties over de Palestynse kwestie scherp wil ondervragen. Zowel in de Eerste als in de Tweede Kamer is gisteren de regering op heldering gevraagd over de gang van zaken rond het gekaapte Engelse toestel in Tunis. CHU-fractie Van Hulst vroeg in de Eerste Kamer de minister president om een duideiyk antwoord over de situatie rond de vryiating van de twee Nederlandse terroristen het afgelopen weekeinde. „Worden de heren niet al vóór him wenken bediend?, vroeg hy. Hy wil de motieven Weten die tot „het haas tig inpakken en wegwezen" van bei de Palestynen hebben geleid.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7