Elektriciteit en gas in r 75 duurder NOODZAAK VAN DIT COMPLEX NOOIT AANGETOOND Terugkijken op beleg i Het Tapijtcentrum Kritiek op burgemeester Emotionele discussie over weigering van heffing voor Kalkar E OENSDAG 27 NOVEMBER 1974 9 ser- Sd": LEIDEN Gas en elektriciteit zullen het komende jaar in Leiden duurder worden. Dat blijkt uit de voorstellen, die vol gende maand in de gemeenteraad zullen worden behandeld- Elektriciteit voor de kleinverbruiker zal gemiddeld ongeveer lg 1 cent per kilowattuur in prijs stijgen, nog afgezien van de op brandstofkosten. Verder zullen de vastrechttarieven enkele ",OT wijzigingen ondergaan. Aardgas zal 5 cent per kubieke meter duurder worden, terwijl hier het vastrecht gelijk blijft. Los van deze prijsstigimgen zal ook de verhuur van de boilers door de SLF duurder worden. Een 50-liter- boiler gaat f 0.75 per maand meer kosten aan huur, een 80-liter-boiler f 1.- per maand en een 120-liter-boi- ler f 1.25. SLF-directeur Brooshooft deelde de gemeentelijke commissie voor Economische Aangelegenheden gisteravond mee, dat in het levering- gebied van de SLF in totaal 4500 boi lers zijn verhuurd, waarvan 1500 in Leiden. Met die boilers is de SLF erg tevre den omdat daarmee 'n spreiding van het elektriciteitsgebruik wordt 'be reikt. Vanuit de CDA-hoek (Van Zijp, Stroink) werden bezwaren ge opperd tegen het omslaan van de plaatsingskosten over alle huurders. Van Zijp zei te voelen voor het bere kenen van een deel van de plaat singskosten rechtstreeks aan de nieu we huurder. PvdA-commissieleden Van Baaren en Woelders zetten vraagtekens bij de verhuur van boilers door de SLF. Woelders vond de verhuur wel een erg zwaar punt op het budget van de SLF, terwijl Van Baaren volgend Jaar meer cijfers over de verhuur wil hebben om te beoordelen of met de ze dienstverlening moet worden door gegaan. De commissie bracht tenslot te 'n gunstig advies uit over de prijs verhoging, zij het dat ze slechts voor één Jaar zal gelden. Wat de verhoging van de elektrici- teitstarieven betreft constateerde SLF-directeur Brooshooft dat er geen alternatief mogelijk is. De mi- t,EIDEN De Marnixstraat wordt nister is slechts bereid tot deze ver- pp dit ogenblik weer als sloopplaats hoging. Overigens is het verschil in z.vgebruikt. Laurens Beijen (PPR. PSP, vastrecht tussen huis- en bedrijfsge- d.nb'66) deelde dat gisteravond wethou- bruik gelijkgetrokken. De tarieven J°»er Van Aken mee tijdens de verga- voor de bedrijven liggen hoger volgens Doering van de commissie voor Econo- de SLF-directeur om een vergoeding Cattnische Aangelegenheden. volgens te kragen voor 't beslag op transport H<fPeiJen 6611 Politieoptreden de eni- en produktie. ge oplossing nu een dreigement van Ook de verhoging 1 Marnixstraat sloopplaats et college W kennelijk prijzen ligt vast door de richtlijnen i minister Lubbers. Alleen de in- «jfet ïe^riiets heeft geholpen. Van Aken 'v.dkende in deze zaak voor een dilem- gangsdatum van de verhoging is nog Jna te staan. "We zouden de zaak onzeker. Als gevolg van de verhoging «kraag willen oplossen maar we heb- zullen de verbruikers in totaal 12 gul- >en op dit ogenblik geen vervangende den de SLf moeten beta- k-uimte aan te bieden." Overigens eidpJ met Beijen komen len. Voor de algemene middelen a eind Leiden blijft daar van door de sloperswerk- sterk gestegen inkoopprijs tamheden op de openbare weg. Wet- aardgas slechts 3 ton louder Van Aken heeft het "autowrakkenprobleem" vandaag nog in bespreking. "Een minimaal bedrag gezien de kos tenstijgingen", aldus directeur Broos hooft. De betrouwbare specialist in vloerbe dekking. Unieke kollektie KAMER- BREED TAPIJT (200 rol) uil voorraad leverbaar. Prettige gastvrije service, lage prijzen, snelle levering en gratis leggen, door vakbekwame stoffeer ders. Grote kollektie KARPETTEN van bekende merken, uit voorraad lever baar en laag geprijsd! HOGE RIJNDIJK 90 LEVENDAAL 157-167 LEIDEN LEIDEN Enkele Leidse gemeenteraadsleden zijn niet te spreken over de manier waarop burgemeester Vis zich in het openbaar uitlaat. CDA-er Stroink sprak gisteravond in de commissie voor Economische Aangelegenhe den over „ongelukkige en ongenu anceerde informatie" die de bur gemeester heeft verstrekt tijdens een lunchbijeenkomst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Als voorzitter van de Stuurgroep Arbeidsmarkt Leiden zei hij bij die gelegenheid dat het Leidse vesti gingsklimaat verschilt van het i landelijke situatie." vroeg het verschijnsel van het in dustriële proletariaat opdook met het inhaerente hoge percentage ongeschoolden, vergeleken met de andelijke situatie". Leiden is volgens Vis al geduren de een groot aantal jaren met een negatief aandoend arbeidsklimaat geconfronteerd. Stroink vroeg wet houder Van Aken dergelijke uitla tingen in het college van B en W ter sprake te brengen, omdat die schadelijk kunnen zijn voor Leiden als vestigingsplaats. En dat terwijl wethouder Van Aken Juist bezig is Leiden bij de ondernemers te 'promoten". Hij bepleitte verder een onderzoek naar de werkloosheid in verschil lende gemeenten. De resultaten van een dergelijk onderzoek zou den volgens Stroink de beweringen van de burgemeester in een heel ander daglicht kunnen stellen. In de kritiek op burgemeester Vis kreeg hij bijval van onder meer Du Gardijn (PPR/PSP/ D'66). Die uitte zijn ontevreden heid over hoe de burgemeester in gewestzaken heeft gehandeld. "Ik vind dit alle grenzen te buiten gaan. Wordt daar in het college niet over gesproken?", zo vroeg Du Gardijn zich af. Gemeenteraadslid Höppener (PvdA) over nieuwbouw academisch ziekenhuis: -ij £pö roJWim Wirtz ro€p LEIDEN De volksgezondhelds- ir Mpecten hebben bij de nieuwbouw ran het Academisch Ziekenhuis he lemaal niet gespeeld, zei het ge meenteraadslid Armand Höppener ïteijpvdA) vorige week tijdens een ver gadering van de raadscommissie voor loc ia le zorg, maatschappelijke aan gelegenheden gezondheidszorg en Leitultuur. Hij doelde daarmee op de rln$enadering van de nieuwbouw bin- nesben het stadhuis: "Men heeft hele- uujnaal niet opgelet. Men heeft zich gewoon blind gestaard op de moei- alStame onderhandelingen over de grondprijs in de Leeuwenhoek. En waarschijnlijk waren ze zo blij dat dat rond was, dat ze het gewoon gnghebben vergeten. Dat geldt bijvoor- 3rdpeeld ook voor de fietspaden de Ra^uimtelijke aspecten. En voor de igelegenheid bij de nieuwbouw, kwam pas daarna, zo van: nou ens, daar moet dan wat aan ge- Met wethouder Oosterman zorgde pöppener ervoor dat de raadscom missie die zich o.m. met gezondheids- 71 jorg bezighoudt, werd geïnformeerd che^ver de mogelijke gevolgen van de "■elnieuwbouw voor de volksgezondheid In Leiden. De commissieleden, enigs- ip tins verrast door die informatie, kwamen vervolgens «tot deze conclu sie: er moet een vorm van overleg op gang worden gebracht tussen het Academisch Ziekenhuis en de ge meente, opdat de gemeente invloed kan uitoefenen bij de totstandko ming van de nieuwbouw. Hoe dat overleg er moet komen, is overigens nog niet geheel duidelijk. Temeer niet omdat een aantal com missieleden er vorige week al blijk van gaf er weinig voor te voelen om dat overleg met de grondverkoop in de hand by het Academisch Zieken huis af te dwingen. Dat zou de trans actie alleen maar vertragen, zo re deneerden enkele commissieleden. Höppener daarentegen vindt dat de gemeente wat dat betreft tot het uiterste moet kunnen gaan: "Als het Academisch Ziekenhuis niet be reid is tot overleg, dan is de enige mogelijkheid die ik zie om het Aca demisch Ziekenhuis tot overleg te dwingen: niet in te gaan op artikel 19 van de Wet op de ruimtelijke ordening (waarbij dg gemeente zon der dat G.S. het bestemmingsplan in de Leeuwenhoek hebben goedgekeurd, een bouwvergunning kan afgeven ww.) en een eventuele wijziging van het bestemmingsplan in dat gebied uit te stellen. Als nu niet de kans gegrepen wordt om uit het oogpunt van volksgezondheid in overleg te treden met het Academisch Zieken huis en de grond wordt verkocht, dan is het misschien te laat. Daarom sta ik erop dat er een vorm van overleg komt voordat er over het bestemmingsplan in de Leeuwenhoek gesproken wordt." Overigens is de behandeling van het bestemmingsplan in het gebied waar de nieuwbouw moet verrijzen, nog niet ter sprake. As. maandag buigt de gemeenteraad zich alleen over de hoogte van de grondprijs, die (45 miljoen gulden groot) overigens nog steeds geheim is. Dat de be raadslagingen over het bestemmings plan nog even op zich zullen laten wachten, vindt Höppener alleen maar plezierig: "Dat geeft aan de groepe ringen die bezwaren hebben tegen de nieuwbouw en die nu bezig zijn zich hard te maken, in elk geval soelaas om hun bezwaren verder uit te werken." Efficiency uit oogpunt van efficiency." "Maar de noodzaak van dit com plex is nooit aangetoond. Kijk, dat de klinische gedeelten (bedden) en de laboratoria in dat nieuwe com plex bij elkaar komen, dat is erg belangrijk. Maar Je kunt Je afvragen of het bestaande polikliniekgebouw aan de Wassenaarseweg, dat nog niet zo oud is, toch niet gehand haafd moet worden. Dan zou de nieuwbouw lang niet zo uitvoerig hoeven te worden." .Overbedld&ng' Höppener, als co-assistent bezig aan het laatste Jaar van zijn artsen studie, heeft zelf geen bezwaar tegen nieuwbouw van het Academisch Zie kenhuis. Maar vindt wel dat de nood zaak van het complex zoals dat nu op papier staat,, niet is aangetoond. "Als Je binnen het huidige zieken huis om Je heen kijkt, dan geloof ik wel dat nieuwbouw noodzakelijk is. Dat systeem met die paviljoens, aparte laboratoria en een aparte röntgenafdeling, dat Is natuurlijk niet ideaal. Eén nieuw gebouw is ge woon nodig, ai was het alleen maar Belangrijker dan dit vindt Höppe ner evenwel het probleem van "over- bedding" (een teveel aan bedden) dat nu al ruim een jaar op de Leidse regio van toepassing is. Hij vreest dat wanneer de gemeente daar niet op toeziet, dit probleem door de nieuwbouw van het Academisch Zie kenhuis alleen maar groter zal wor den. "Die óver bedding, dat is fun damenteel. Daar moeten we voor wa ken. De kosten in de gezondheids zorg zijn toch ai erg hoog. En als Je die overbedding in stand houdt, dan houd Je ook die hoge kosten in stand." "Kijk, als je een nieuw ziekenhuis gaat bouwen, dan moet Je ervoor zorgen, dat er een optimale samen werking komt met de overige zieken huizen in de regio. Dan moet Je een objectief onderzoek laten instellen naar de behoefte en je vervolgens afvragen: wat komt er nu concreet uit voor de nieuwbouw. Het is nu by wijze van spreken nog niet zo ver gekomen, dat, omdat er in het Diacanessenhuis een goede afdeling verloskunde is, men de afdeling ver loskunde in het Academisch Zieken huis wil halveren." Höppener noemt de bewaking van het totale beddenbestand in de Leid se regio essentieel. En vindt dat de gemeente daarin belangrijk kan be dragen. 'De gemeente moet hier een initiërende taak hebben. Zodat Je, als het uit de hand dreigt te lopen, kunt zeggen hoor eens, dit gaat niet goed, dit gaat "ten koste van de ove rige ziekenhuizen. Daarom moeten we van het Academisch Ziekenhuis de garantie krygen, dat zy bereid zyn tot overleg." In dat overleg zouden volgens Höp pener nog vele andere zaken dan alleen het probleem van de overbed ding aan de orde kunnen worden ge steld. Tydens de vergadering van de raadscommissie vorige week noemde hy het huisartseninstituut in het AZL, dat zich o.m. bezighoudt met onderzoek en de opleiding tot huis arts. Höppener vindt dat dit insti tuut zich ook dienstbaar zou kunnen maken aan de stad door byv. een gezondheidscentrum op poten ite zet ten. "En waarom voor de stad? Wel nu, omdat men dat wil. Ik denk by- voorbeeld aan de Merenwyk, waar men en dan spreek ik niet van dat wykcentrum een gezondheidscen trum wil hebben. Trouwens, ook op de begroting voor volgend jaar wordt een gezondheidscentrum genoemd." Ook denkt het raadslid aan een hechtere vorm van samenwerking met de GG en GD. "Ik dacht dat het in elk geval nuttig zou zyn als sociale geneeskunde en sociale psy chiatrie van het Academisch Zieken huis daar'oy zouden worden inge schakeld. Daar zouden in elk geval twee belangen mee gediend zyn: die van de stad en die van de universi teit. Omdat men niet alleen de GG en GD zou kunnen helpen, maar ook onderzoek zou kunnen verrichten." "Er zou een structurele vorm van samenwerking kunnen ontstaan. En dat is erg belangryk, omdat sociale geneeskunde die zich o.a. bezig houdt met preventie, arbeidsgenees kunde en jeugdgeneeskunde en sociale psychiatrie wat ook een uitermate belangryk facet is het probleem van de onderbezetting, waarmee by na elke GG en GD te kampen heeft, dan zouden kunnen opvangen." Merkwaardig' Resumerend vindt Höppener dat er voldoende aanleiding toe is om "heel snel'' in overleg te treden met het Academisch Ziekenhuis. Waarmee dan ook de indruk die het raadslid van het AZL heeft, niet minder snel tot het verleden kan gaan behoren Höppener: nieuwbouw wel noodzakelijk. "Wat vroeger gold voor de univer siteit die zich in het verleden niet erg veel van de stad aantrok geldt nu voor het Academisch Ziekenhuis. En dat is toch wel merkwaardig. Dat zo'n groot gezondheidscentrum zich niet richt op de stad waar het ge- Juffrouw Yvonne Zweistra is nu mevrouw Van Brakel, want ze trouwde gistermiddag met Bas. Dat neemt niet weg dat ze toch ook nog even juf blijft, omdat ze is en blijft verbonden aan de openbare kleuterschool De Zand taart aan de Damlaan. Kleuters maakten gistermiddag bij het stadhuis een erehaag en er was ook een draaiorgel. Leuk en ge zellig. Wijk vereniging doet toch wel iets Naar aanleiding van de klachten van de fam. M. en M. v,d. Bosch-Duite mei j er in de ingezonden brief in dit blad van 28 november Jl. dat de wijk- verenigiing 'Het Muiderslot' niets doet moet ik u het volgende melden: Eind augustus is op verzoek van de wijk- verenigöng de inspecteur, zijn adju dant van de verkeerspolitie en onder getekende in onze wijk geweest om alle knelpunten goed te bekijken. Ik LEZERS SCHRIJVEN: heb ook laten zien dat langs de tweebaamswegen van de vier flats geen voetpaden zijn aangelegd, zodat iedere voetganger op de rijweg moet ook gepraat over het parkeren op dez lopen naar stad of buurtwinkel. Er is ook gepraat over het parkeren op deze smalle wegen vooral bij de Mui- derkring, terwijl er een groot par keerterrein aanwezig is. BIJ gesprekker die ik nadien heb gevoerd met de verkeerspolitie is mjj toegezegd dat er een aantal verbete ringen zal warden aangebracht, maar dat is niet met een paar dagen gebeur (Dat zal in uw vorige woonplaats Den Haag ook niet gebeurd zijn). De bus lijn 13-14 van de NZH, telefooncel en postbus komen er zeker vanzelf. Donderdagmorgen tussen 10 en 12 u. komen de leden van de verkeerscom- missie in de wijk alles bekijken. Wilt u nog meer gegevens hebben dan kunt u bij mij altijd terecht. H. KASTEELEN Spieghelstraat 20 Leiden Openbare werken en verkeer "Muiderslot". LEIDEN De directeur van de La kenhal. drs. M. L. Wurfbain, hield gisteravond een lezing over "Het be leg van Leiden in de romantiek". By deze lezing waren zowel leden van de vereniging "Oud éLeiden" aanwezig als leden van de vereniging "Belang stellenden in de Lakenhal". Drs. Wurfbain besprak de wijze waarop men in de romantiek (van 1774 tot 1884) tegen het beleg van Leiden aan heeft gekeken. Hy kon de verande rende omvattïngen demonstreren aan de hand van vele dia's. Al in de zeventiende eeuw, en ook nog in de achttiende eeuw werd er door de nabestaanden van de toen malige burgemeester, de nu alom be kende Van der Werff, alle mogelyke moeite gedaan om deze feiteiyk nïet zo belangryke figuur op de voorgrond te schuiven. Drs. Wurfbain conclu deerde op het eind van zyn lezing dat het niet waarschynlijk was dat de fi guur van Van der Werff, die onder tussen een belangryke plaats heeft verworven by de herdenking van het beleg, nog teruggewezen kan worden naar de plaats die hem eigeniyk toe komt en die lang zo beslissend niet ïs. In de periode van 1774 tot 1785 maakten de Oranjegezin den gretig gebruik van de herdenkingen van het beleg om him politieke visie uit te dragen. In sommige toneelstukken die naar aanleiding van het beleg ge schreven werden kwam dat naar vo ren; zoals in Bartholomeus Ruloffs' "Komst van Willem den eersten, Prins van Oranje, te Leyden. naspel met zang en dans". De koningen Wil lem I en II stimuleerden maar al te graag dat het beleg van Leiden een nationale gebeurtenis werd, hetgeen resulteerde in de vele volksprenten die tot ongeveer 1865 gemaakt wer den. Daartussen speelde ook nog een echt romantisch gegeven, nameiyk dat de Haagse Magdalena Moons gro te aantrekkingskracht uitoefende op de Spaanse bevelhebber Don Fran- ciscus de Valdez. Ook de familie Van der Werff kreeg zijn heldin: Rosalina van der Werff. Zij kwam voor ïn een anoniem geschrift: "Rosalinda van der Werff; or a Tale of the Siege of Leyden". In deze tyd waren ook vele jongensboeken geïnspireerd op de ge beurtenissen in 1574. Toen in 1884 na vele jaren geld in zamelen het standbeeld van Van der Werff dat in het huidige Van der Werffpark staat onthuld werd, op een zeer moderne wyze waarby van elek triciteit gebruik gemaakt werd, was deze burgemeester zo populair gewor den, dat zyn positie, "met stevige his torische, dichterlyke en tenslotte gra nieten onderheiing", waarschynlyk wel nooit meer bedreigd zou kunnen worden. De kunstwerken uit de romantiek over het beleg schattende, dacht drs. Wurfbain dat er niet veel van biy- vende waarde by zat. Een schildery van Gustave Wappers uit 1829. dat op het ogenblik wegens restauratiewerk zaamheden niet te zien is in de pers kamer van het Utrechtse gemeente huis. stak boven de middelmaat uit. vond drs. Wurfbain. Wappers was een leerling van Van Bree en schil derde evenals zyn leermeester het ta fereel van burgemeester Van der Werff temidden van de hongerende Leidse bevolking. Enkele gedichten van by voorbeeld Bilderdyk zouden de tand des tyds ook nog wel overleven, evenals de by een opera in Den Haag een door Willem n betaalde Franse opera, gebruikte decors van Bart van Hove. De dia's lieten deze zien: een stadsbeeld en een zeer zomers beeld van de wallen. In 1884 krygen de herdenkingen hun nu nog gebruikelyke kader met de activteten van de 3-October Ver enging, de visie op de verdedigers van de stad, en "het identificeren van de burgery met de niet-edelman, niet-ambtenaar Van der Werff". Ontspannen weekend. De man die er in het weekend ontspannen en toch modieus wil byiopen, moet maar eens by Bert Schrier komen kyken. Hy vindt er een voortreffelyke kollektie pantalons, spencers en shirts. Prettig weekend. Tja, als het om mannenmode gaat, kun Je beter meteen oy Bert Schrier binnenlopen. Die heeft er verstand van. Bert Schrier magnifieke mannenmode HERENMODE Breestraat 150154 Leiden zich schriftelijk te melden. Dat is niet meer dan iemands plicht. Wat het "afsnijden" van gas en licht betreft zei de SLF-directeur: "Ik ga m'n boekje te buiten als ik wan betalers niet afsluit". Er is zei hij inmiddels iets bekend geworden over de alternatieve be talingsmogelijkheid voor Kalkarwei geraars. Er zal waarschijnlijk een speciale girorekening worden ge opend. Zij die als bezwaarden aan gemerkt willen worden zullen een bepaald bedrag op deze rekening moeten storten via een extra ac cept-giro. Weigert men ook dat te betalen dat wordt "wanbetaling" ge constateerd en zullen alle wettelij ke maatregelen getroffen kunnen worden". Stroink (CDA) vond het los van de Kalkarheffing onjuist dat voor geringe niet betaalde be dragen onmiddellijk naar het mid del "afsnijden" wordt gegrepen. "Ik vind dat principieel onjuist omdat sanctie onevenredig zwaar is ten opzichte van de overtreding. Te meer omdat de SLF een mo nopolie-postie heeft". LEIDEN De weigering om de Kalkar-heffing te betalen is gister avond in de commssie voor Econo mische Aangelegenheden aanleiding geweest voor een emotioneel debat tussen het commissielid Woel ders (PvdA) en SLF-directeur Broos hooft. Het ging om de kaartjes die de SLF toestuurt aan verbruikers, die zonder enige toelichting het bedrag van de Kalkar-heffing af trekken van hun rekening. Op het kaartje staat dat binnen acht da gen betaald moet worden omdat anders gas en licht wareen afgesne den. Woelders vond afsluiting voor 'n dergelijk luttel bedrag (2 k 3) gul den) een onbegrijpelijke zaak. Hij verzocht de SLF-directeur te laten controleren of de te weinig betaal de bedragen overeenstemmen met de Kalkar-heffing. In dat geval zou de verbruiker als Kalkar-weige raar aangemerkt moeten worden. Hij verzocht wethouder Van Aken via B. en W. in elk geval een pers bericht te laten uitgaan waarin staat dat iedereen die als Kalkar weigeraar geregistreerd wil worden dit schriftelijk aan de SLF kenbaar maakt, hetzij door een aantekening op het giro-biljet, hetzij via een briefje. Zowel de SLF-directeur als wet houder Van Aken waren daartoe niet bereid. Brooshooft wees erop dat het uitzoeken of iemand al dan niet Kalkar-weigeraar is veel tijd en geld zou kosten. Met Van Aken vond hij dat Kalkar-weigeraars maar de moeite moeten nemen om

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3