Huisartsen boos over aantasting pensioen „Geen kip op de markt, een heel redelijke zaak" t Is een moeilijke stap om de hand op te houden Executie Haile Selassie „Interventiedreiging" VS in Perzische Golf BUURT BOOS OP OSMONDS JOURNALIST HANEKROOT OVERLEDEN Wageningse hoogleraar De Wit: Bewapeningsgrenzen zijn niet openbaar WOENSDAG 27 NOVEMBER 1974 UTRECHT „Onaanvaardbaar. Wij pikken dit niet. Er is grote onrust in de achterban". Met deze en andere uitlatingen heb ben bestuursleden van de^Landelyke Huisartsen Vereniging gisteren op een persconferentie in Utrecht lucht gegeven aan hun verontwaardiging over een wetsontwerp dat als het wet wordt tot gevolg zal hebben, dat zij per Jaar gemiddeld f 9000,— meer belasting zullen moeten gaan betalen. Het gaat om het wetsontwerp „ver deling over opvolgende jaren van be drijfslasten die verband houden met toekomstige wijzigingen in lonen of prijzen". Het wordt waarschijnlijk volgende maand door de Tweede Ka mer behandeld en het komt erop neer, dat het deel van de pensioen premies dat bestemd is om de infla tie op te vangen, niet meer zoals nu fiscaal aftrekbaar zal zijn. De huisartsen betalen voor hun in 1973 wettelijk verplicht gestelde pen sioenfonds dit Jaar een premie van. ongeveer f 21.000. De helft daarvan na aftrek van de bedragen die al worden uitgekeerd aan de 3000 wedu wen, wezen en reeds rustende huis artsen is gemiddeld bestemd voor de „waardevastheid". Bij Jonge huis artsen is dat deel van de premie ui teraard groter dan bij artsen die al dicht bU him pensioen staan. Als de nieuwe wet ook van toepassing wordt op het beroepspensioenfonds van de huisartsen, zullen de Jongere huisart sen dan ook naar schatting f 12.000,- belasting meer moeten gaan betalen. Voorzitter S. van Randen zei giste ren dat deze bedragen voor de artsen BEIROET Volgens de in Bei roet 'verschijnende kranten An Na- har en l'Orient-le-jour van van daag zou de terechtstelling van ex- keizer Haile Selassie van Ethopië op handen zijn. Westerse diplomatieke kringen in Beiroet aanhalende, schreven de bladen, dat de ex-keizer van Addis Abeba zou zijn overgebracht naar een stad op 50 kilometer van de hoofdstad. Aanvankelijk zou er over het lot van Haile Selassie verdeelheid binnen de militaire beweging die hem aan de kant zette hebben ge heerst, maar sinds de dood van ge neraal Andom, hoofd van de mili taire raad, zou men definitief heb ben besloten tot terechtstelling van de ex-keizer. pensatie drie gulden per consult meer .zulten moeten gaan vragen. De totale gezondheidszorg zal aan zienlijk duurder worden, aangezien ook de specialisten, apothekers en fysiotherapeuten een soortgelijke pensioenregeling hebben. Een verte-, genwoordiger van de Landelijke Spe cialisten Vereniging heeft al gezegd, dat belasting over de pensioenpremie ook rechtstreeks gevolgen zal hebben voor de hoogte van de specialisten honoraria. De huisartsen zijn bijzonder boos, omdat door de verschillende regerin gen nog steeds van de fiscale aftrek baarheid is uitgegaan sinds in 1967 tot de pensioenregeling werd beslo ten. Zij spreken nu o4er „onbehoorlijk be stuur" en „schending van yertrou- wen". De huisartsen dreigen met ac ties, maar over de aard daarvan wilde de LHV-voorzitter zich nog niet uitlaten. Wel verzekerde hij, dat Nederlandse artsen nooit tot een sta king zullen overgaan. De LHV heeft voor de komende tijd echter nog be sprekingen op het programma staan met onder meer de staatssecretaris BEIROET Politieke kringen in de olie-emiraten hebben gisteren bet opduiken van het Amerikaanse vlieg- dekschip „Constellation" met 100 ge vechtsvliegtuigen aan boord in de Perzische Golf een „openlijke drei ging met interventie" genoemd. De „Constellation" wordt begeleid door twee met raketten uitgeruste Jagers van de Amerikaanse zevende vloot in de Indische Oceaan. Het schip zou een week lang in de wate ren voor de Arabische oliekusten krui sen. Het is voor het eerst sedert 1948 dat een Amerikaans vliegdekschip zich in de Perzische Golf ophoudt. Van Arabische officiële zijde is Washington in de afgelópen weken verscheidene malen voor de voeten ge worpen dat het plannen beraamt voor de gewelddadige bezetting van Ara bische olievelden ingeval Arabische lalden besluiten weer een olie- erhbargo in te stellen. India en andere landen aan de In dische Oceaan hebben kort geleden geprotesteerd tegen versterkte Ame rikaanse en Russische vlootbewegin- gen in dit gebied. LEZERS SCHRIJVEN Graag wil ik reageren op uw artikel in 't Leictech Dagblad van 20 novem ber jl. waarin de AJphense wethouder Van Leeuwen tracht te bewijzen dat m?n tegenwoordig sneller naar de bijstand stapt. Vooral de opmerking van de PvdA: „Jut en Jul vraagt te genwoordig maar bijstand aan" doet mij erg sympathiek aan en getuigt ook van een erg groot medeleven met de mensen, die het naar alle waar schijnlijkheid hard nodig hebben. Ik zou de heren er graag op willen wijzen, dat het voor de meeste men sen een grote en moeilijke stap is om zgn. „Hun hand op te houden". Maar, gelukkig, durf ik wel te zeggen zijn er ook nog mensen die hun schaamte overwonnen hebben en er voor uit durven te komen, dat zij geld nodig hebben. Gelukkig, meneer Van Leeuwen, is het niet meer zoals vroeger, toen men alles deed om dit te vermijden, van wege het half vergane idee om dan „Op iemand anders zak te moeten te- Ook de opmerking„meer don voor heen nemen werknemers om een klei nigheid ontslag" klopt mijns inziens niet helemaal. Wie zegt de heer Van Leeuwen, dat het wel echt om een „kleinigheid" gaat? Hoogstwaar schijnlijk heeft hij het niet uit de mond van de werknemers zelf verno men, want niemand zit graag zonder werk, tenzij er gegronde redenen voor zijn. En wat an de ogen van een an der een kleinigheid is, kan voor de persoon in kwestie een erg vernede rende zaak zijn. Maar de bedoeling van de heer Van Leeuwen is mij wel duidelijk: „Men neemt maar ontslag, zit zonder werk en, hup, gelukkig hebben we nog een van Sociale Zaken en de minister van Economische Zaken. Staatssecre taris Hendriks van Volksgezondheid heeft al laten weten dat hy begrip heeft voor de opwinding onder de huisartsen. LOS ANGELES De èigenaari van flats tegenover een gebouw waarin de popgroep The Osmond Brothers woont, hebben een klacht by de rechter in Los Angeles inge diend naar aanleiding van het la waai en de last die zwymelende tie ners in de buurt veroorzaken. De buurt wil dat de politie op dracht krygt de fans te verspreiden en daarnaast eist zy een schadever goeding van 225.000 dollar. Niet alleen pratende tieners text laat op de avond op luide toon, al dus de flatbewoners, zy laten ook veel rommel achter. Het einde van een hechte samenwerking: jockey Bill Shoemark zet (voorlopig) als luchtreiziger zijn race voort nadat zijn paard bü een hindernis tijdens een steeple chase in Engeland t moede hoofd er bij neerlegt. DEN HAAG De Journalist Leo Hanekroot is gisteren op 66-jarige leeftyd in zyn woonplaats 'overleden. Leo Hanekroot werd op 27 augustus 1908 in Amsterdam geboren, waar hy zyn vakopleiding kreeg op de Am sterdamse redactie van het dagblad De Maasbode van Willem Nieuwen- huis. Leo Hanekroot ontwikkelde zich by deze krant en na de fusie ook by het dagblad De Tyd tot een veelzy - dige journalist die scherpzinnige analyses en indringende artikelen schreef als parlementair en politiek redacteur, als muziek- en balletre- cencent en als kunstredacteur. Na dien was hy nog als kunstrecensent verbonden aan de bladen van de Brabantpers en medewerker voor kunstzaken aan het Financieel Dag blad. De heer Hanekroot was ook in hèt verenigingsleven actief. Zyn verdien sten voor de Néderlandse journalis tiek werden algemeen erkend door zyn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Omdat de méns geen herkauwer is, en dus geen ruwvoeders als gras, hooi en stro kan eten, en bovendien de weidegebie den vaak zo arm zijn dat ze niet in akkerbouwlaind veran derd kunnen worden, heeft het geen enkele zin om terwillle van de miljoenen ondervoede en hongerige mensen in de wereld af te zien van veeteelt en volledig' over te schake len op hoogwaardige granen die geschikt zijn voar men selijke consumptie. bijstand". Dit kan ik zonder meer be ledigend noemen, want al lopen er dan ook een paar mensen met zo'n mentaliteit rond, er zijn er n\éér, die het werkelijk nodig hebben, en die dan nog eerst hun trots moeten over winnen om er toe over te gaan bij de bijstand 6teun te krijgen. Hoeveèl mensen zal de heer Van Leeuwen al qvertuigd hebben? Ik wens hem nog veel succes toe. MARJOLEIN VAN VELDE Leiden. Deze Ingezonden brief kwam in ons bezit via de heer C. Henstra. leraar Nederlands laan de Louise de Coligny scholengemeenschap. De brief was een opdracht aan Marjolein, leerlin ge van de vierde klas MAVO. „Ik vind deze brief zo goed" aldus de heer Henstra dat hij, lijkt mij, voor plaat sing in aanmerking kan komen". Dat neemt niet weg, aldus de Wa geningse hoogleraar (theoretische teeltkunde) dr. ir. C. T. de Wit, dat in het rijke deel op aarde meer vlees wordt gegeten dan nodig is. Dp groeiende vleesconsumptie is een gevolg van de stormachtige ontwik keling van een moderne tak van de veeteelt: de bio-industrie, die tegen relatief lage prijzen kan leveren. Prof. De Wit: „Zonder bio-industrie zou het vlees aanmerkelijk' guurder zijn. Voor de kwaliteit aan eiwitten in ons dagelijks menu kan Je gerust zeggen dat we niet zoveel vlees no dig hebben, maar misschien is het wel de vraag of mensen met lage inkomens voldoende gevarieerde voeding zouden krijgen zonder de bio-industrie." De Amerikaanse professor C. Wilson berekende dat de helft van de toe genomen vraag naar granen op re kening komt van een verschuiving van plantaardig naar dierlijk voecË" sel: een produktiegroéi die niet in de eerste plaats ten goede komt aan dat deel van de wereld waar honger wordt geleden. Honderddui zenden kinderen in de ontwikke lingslanden krijgen niet de minima le hoeveelheid eiwitten, die nodig is voor de ontwikkeling van de herse nen. Tegen deze trieste achtergrond past de vraag, of het zou helpen wanneer het rijke westen zijn graan niet voor zijn fokvee ver bouwde maar voor de mensen in do derde wereld. „Dat is niet iets wat op korte termijn echt kan helpen." vindt prof. De Wit. „De veel te hoge transportkosten maken het voor een land als BangladesJ onmo gelijk om im het westen graan te kopen." Universiteit, berekenden de land bouwdeskundigen in Wageningen hoeveel grond op aarde nog geschikt te maken valt voor de landbouw. Prof. De W)t: „Dan kom Je tot on- zettend grote mogelijkheden. Maar natuurlijk stuit Je op grenzen, lang voordat je aan die theoretische mo gelijkheden toe bent. Niet de gren zen van energie en uitputting van grondstoffen, zoals Meadows en de Club van Rome voorzien, maar. van de snelheid waarmee Je op de land- bouwproduktie in de ontwikkelings landen zelf kan laten groeien." De mogelijke groei van de produk- tie wordt bepaald door sociale en economische factoren, door techni sche factoren, door de infrastruc tuur, van wegen, wafervooraieninig, kunstmestfabrieken, markt, nieuwe zaden. „En vooral,'^ voegt De Wit daaraan toe, „heb jê boeren nodig die het werkelijk doen. Die in de rentabili teit geloven." Intussen moet er ook naar de me ning van prof. De Wit iets worden gedaan aan de problemen van de korte termyn, aan dé hongersnootl'- rampen zoafls die mot de regel maat van de klok terugkeren. „En daarvoor zou Je in het westen wel degelyk iets aan de bio-industrde kunnen doen. In tijd van nood dus." Kippen kraan De acteur Marlon Brando, in gezelschap van Ethel Kennedy, de weduwe Kennedy, tijdens een receptie in het Newyorkse Waldorf Astoria ten bate va •an senator Robert een liefdadig doel. Toevallig, De Wiit *is het eens me>U de langzamerhand gewijzigde inter nationale opvatting, dat de mensen in de ontwikkelingslanden niet moeten leven .op de toevallige graanoverschotten in de rijke we reld, maar dat het voedsel moet worden verbouwd „waar de monden zyn", zoals hy dat aanduidft. Voor een studie naar de voedselsi tuatie in de toekomst, die wordt verricht aan de Ams>erdamse Vrije Arrestaties in Libanon CAIRO In Libanon zijn 23 leden van de Palestijnse organisa tie gearresteerd die de verantwoor delijkheid op zich heeft genomen voor de kaping van een Britse VC- 10 vorige week en ,$sijn omleiding naar Tunis. De aötrice Shirley Cassidy- Jones, stiefmoeder van popzanger David Cassidy en zyn moeder in de televisieserie The Partridge Family, heeft gisteren in Los Angeles echt scheiding geëist van haar man, de zanger-komiek Jack Cassidy. De 40- jarige Shirley Cassidy-Jones voert na een huwelyk van 18 jaar "onover brugbare verschillen" aan en wil alimentatie voor haar drie zoons. „Op de wereldvoedselconferentie van de FOA werd voorgesteld, voor dé bestrijding van calamiteiten overal in de wereld grot buffervoorraden te vormen. Naar mijn idee zou Je dat echter niet moeten zien als echte voorraden, want die zouden vanwege de kans op bederf steeds moeten rouleren, maar als een wat ik noem dynamische buffer." „Dat kan bestaan uit dat deel van de graanoogst dat naar de kippen- mesterijen gaat. De ontwikkeling van kuiken tot slachtkip duurt slechts 5 weken. Wanneer nu ergens een hongersnood dreigt, kun Je de „kippenkraan" in 5 weken dicht draaien en het graan afleiden naar de probleemgebieden." Prof. De Wit zegt te beseffen dat er goede oplossingen moeten worden gevonden voor de boeren die tijde lijk geen kippen kunnen fokken. „En dat is natuurlijk niet zo een voudig, maar wat ik voorstel heeft wél het voordeel dat de mensen zich nauwer bij de problemen be trokken zullen voelen. In noodsitua ties in de ontwikkelingslanden is er hier geen kip op de markt, dat lijkt me een heel redelijke zaak." Een zelfportret van Rembrandt is gisteren op een veiling in Parys voor een miljoen francs (200.000 dol lar) verkocht aan een onbekende kunstniinnaar. Het portret, dat de schilder op ongeveer 25-Jarige leef tijd voorstelt, werd verkocht op een veiling in het Palais Galliera aan een verzamelaar wiens naam niet bekendgemaakt werd. Op dezelfde veiling werd een stel van vier Louis XVI stoelen door de Fran se overheid gekocht voor 210.000 francs (42.000 dollar). De wereld telt miljoenen ondervoede en hongerige mensen zoals deze vrouw met kind uit Ethiopië. Om dit probleem op de lange termijn te kunnen oplossen moet het voedsel niet uit de rijke landen worden aangevoerd, maar worden verbouwd 'waar de monden zijn'. WASHINGTON ,AP) President Ford heeft de leiders van het Con gres gezegd dat partijleider BrezJ- new, met wie hij het afgelopen week einde overleg heeft gepleegd in Wla- diwostok, "bezorgd is over de wilde bewapeningswedloop" en om die re den "bij wijze van proefneming" had toegestemd om gezamenlijk deel te gaan nemen aan een beperking van de aan vals-kernbewapening. "En dit biedt voor ons beiden ge noeg veiligheid,' zei Ford tijdens zyn gesprek met de Democratische en Republikeinse politici, dat onge veer 85 minuten duurde Het akkoord, aldus perschef Nes sen, zou ingaan in het begin van het volgende Jaar en als zich geen onvoor ziene gebeurtenissen voordeden zou het de Sowjets verplichten hun voor genomen kerabe wapen ingsprogram- ma te gaan terugschroeven. De president zou hebben gezegd dat onder de nieuwe overeenkomst Ame rika vermoedelijk zijn aantal kern- v wapens nog enigzins zou kunnen uit breiden en dan nog onder het "pla fond" blijven waarover hij het zon dag met BreznJew eens was gewor den. De president had de Congresleiders geheimhouding opgelegd over hoever dat "plafond" reikte alsook over de grens van het aantal raketten met veelvuldige atoomkoppen dat elk land zou mogen bezitten. De Republikeinse senator Strom Thurmond deelde evenwel nader hand verslaggevers mee dat 5t maxi male aantal van die wapens dat elk land zou mogen hebben 'Uets min-f der was dan 2500".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17