Nog steeds geen basis voor een Europese top gevonden Oe Thant kwam afmatting niet meer te boven Kissinger in China PLO vraagt uitlevering van de vliegtuigkapers Volgende week laatste poging VN-troepen blijven bij Golan DINSDAG 26 NOVEMBER 1974 ADVERTENTIE BRUSSEL Als er dit jaar nog een Europese topconferentie komt (en dat zal wel)is het alleen maar omdat de regeringen van de acht andere EG-landen de Franse president Giscard d'Estaing een plezier willen doen. Die conclusie moet wel wor den getrokken nu ook gisteren de ministers van Buitenlandse Zaken van de negen opnieuw geen noemenswaardige vorderin gen hebben gemaakt bij de voorbereiding van deze bijeenkomst. En dat terwijl het de bedoeling was dat hun vergadering in Brussel de dossiers voor de top panklaar zou maken. arren moede is nu beslo ten dat volgende week maandag een nieuwe en laatste poging zal wor den gedaan om het althans over een aantal welluidende teksten eens te worden. De negen zijn het erover eens dat in tweegesprek noodzakelijk is tus- _.n olieproducerende en -consume rende landen en ook dat daaraan wel een zekere voorbereiding vooraf dient te gaan van de kant van de energieverbruikende naties. De moeilijkheid is en blijft dait die voorbereiding sterk wordt belem merd door het feit dat Frankrijk als enige EG-land geen deel uit maakt van het internationale ener gieprogramma (IEP), dat door zijn partners samen met de VS. Canada, Japan en nog enige geïndustriali seerde landen is opgezet. De VS vinden de tijd nog niet rijp voor een driehoeksconferentie tussen producerende. consumerende en ontwikkelingslanden, zoals door dé Franse president is voorgesteld. De Fransen op him beurt blijven volhouden dat de Amerikaanse lijn kan leiden tot een ongewenste oon- fron.atie met de olieproducenten. Met name van Duitse kant werd gisteren nog eens grote druk op Pa rijs uitgeoefend om tot het IEP toe te treden, maar blijkbaar kan Gis card zich dat tegenover de Gaullis ten in zijn regeringsmeerderheid op geen enkele manier veroorloven. Wat de interne kant van het ener giebeleid betreft werd vrij algemeen het beginsel onderschreven dat het noodzakelijk is de energieconsump tie te beperken. Over de concrete uitwerking van dit beginsel bestaat echter ook geen overeenstemming. De Nederlandse minister Van der S.oel sprak zich uit tegen een voor alle llid-staten geldende formule: ie der land moest volgens hem de over een te komen beperking maar ver wezenlijken op de manier die hem het beste uitkwam. voor de ontwikkeling van achterge bleven gebieden in de Gemeenschap. Italianen en Ieren maakten duide lijk dat zij niets voelen voor een top die op dit punt geen besluiten kan nemen. Nederland steunde kradhtig het voorstel van de Euro pese Commissie om althans te be ginnen met een fonds voor de meest achtergebleven gebieden in de EG (Italië, Ierland en Groot-Brit- tannië) dat in de eerste drie Jaren over in totaal ruim 5 miljard gul den zou kunnen beschikken. De Duitse minister Gensóher stelde op dit punt echter vier voorwaarden: 1. rechtstreekse verkiezing van het Europees parlement (waar Engeland tegen is) 2, toetreding van Frank rijk tot het internationale energie programma. 3. een economische sta- biliteitspolitiek in de gemeenschap. 4. een duidelijke uitspraak van de Britse regering over het lidmaat schap van de EG. Ook op het punt van de instellin gen van de gemeenschap werden geen nieuwe vorderingen meer ge maakt, na het weinige dat daarover vorige week in Parijs was overeen gekomen. Wat wei werd goedge keurd was een stuk over bestrijding van inflatie en werkloosheid dat heel weinig concreet is. Gevraagd naar zijn oordeel over de kansen voor de topconferentie zei Van der Stoel: „Enkele delegaties staan by- zander nadrukkelijk op de realisering van hun verlangens. Aan de andere kant is er sterke aandrang van Franse kant om de top te laten doorgaan. Als het zo doorgaat be staat in ieder geval het risico dat die top weinig concreets oplevert." Huilen is voor jou te laat. Of niet? Direkte Hulpverlening NVSH, Den Haag. Van Beverningkstraat iWGroot Hertogjnnelaan 49. Voor kankeronderzoek van de baarmoedermond, sterilisatie van mannen en vrouwen, menstruatie-regeling, overrijd-behandeling, en alles wat soms nog meer nodig kan zijn. Bel 070 512341 of399850 maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur. De "bemanning van de Britse VC-10 tijdens een persconferentie in een hotel in Tunis nadat de kapingsaffaire ten einde was. Van links naar rechts de eerder vrijgelaten sterwardess Josie Bruckshaw, co-piloot Michael Wood, gezagvoerder James Futcher en boordwerktuigkundige Frank Sharpies. PEKING (AP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, Henry Kissinger heeft vandaag zijn eerste besprekingen gevoerd met de Chinese regering na eerst met vrouw en kindieren het paieüs- museum ln de Verboden Stad te hebben bezocht. De besprekingen werden aan Chi nese zijde geleid door vice-premier Teng Hiao-Ping. Het is Kissingers zevende bezoek aan Peking en het eerste sinds ruim een Jaar. Hij is van Wladiwostok VS-senator wil hulp aan Unesco stopzetten WASHINGTON De Amerikaanse senator Clifford Case, vooraanstaand lid van de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken, heeft gisteren een motie ingediend die beoogt de stopzetting van Amerikaanse hulp aan de Unesco omdat zij vorige week Israël heeft uitgesloten en hulp aan de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft toegezegd. De motie van Case zou als een amendement moeten worden gehecht aan de wet op de buitenlandse hulp die nu voor de commissie ligt. Sartre toch naar Baader BONN De Franse wijsgeer Jean-Paul Sartre krijgt toch toestemming om de Duitse anar chist Andreas Baader in.de ge vangenis van Stuttgart op te zoeken. De procureur-generaal, van de Bondsrepubliek, Buback, had eerst geweigerd aan het verzoek van Sartre te voldoen, maar de tweede strafsenaat van het gerechtshof in Stuttgart, heeft thans anders beslist. Sartre zal een gesprek van ten hoogste dertig minuten met de oprichter van de Baader-Mein- hof-groep mogen hebben, in de aanwezigheid van een Justitie ambtenaar. Aan het verozek. van de Fransman om de uiterst Linkse, voormalige Parijse stu dentenleider Cothn-Bendlt alls tolk te laten optreden, wordt niet voldaan. Buback had het verzoek gewei gerd, omdat hij Sartre als een gewelddadig medestander van Baader beschouwt. De filosoof, heeft het namelijk onlangs in een vraaggesprek onvermijde lijk genoemd dat bij een socia listische revolutie een aantal mensen, dat de omwenteling in ie weg staat, wordt gedood. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO heeft Tunesië gevraagd om uitlevering van d:e vier kapers. Dit is gemeld door het Palestijnse persbureau Wafa in Beiroet. Uitle vering van de kapers its nodig "opdat wij alle facetten van deze operatie kunnen ophelderen en de party dlie er aéhter zit kunnen ontmaskeren, aldus dé verklaring. Volgens Wafa zal binnenkort een PLO-camrmSis'ie van onderzoek in Tunils arriveren, die te werk zal gaan "om de alge hele waarheid te onthullen'". De PLO zal dan stappen ondernemen om een eind te maken aan derge- ïyke operaties, "die bedoeld zyn om de Palestijnse en de Arabische zaak in de ogen van de wereld te scha den". De Wastdiuitse regering overweegt eveneens Tunesië te vragen om uit levering van de vier PaJlestyoise ter roristen die een Westdiuiltse passa gier op de luchthaven van Tunis hebben vermoord, zo heeft een woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn gezegd'. De zegsman vertelde dat de juridi sch© aspecten van een dergelijk ver zoek momenteel worden bestudeerd Tijdens een pereconferentie vertelde woordvoerder Klaus Böling dat de bondsregering het neerschieten van de 43-jarige bankier Werner Gustaw Kehl beschouwt als een ordinair mis drijf en niet als een politieke zaak. Na hun overgave zijn de vier ka pers en hun zeven in Egypte en Nederland vry gelaten kornuiten on middellijk ingesloten. Minister Chait. ti van Buitenlandse Zaken vertelde dat de Tunesische regering nog niet heeft besloten wat er met de arres tanten gaat gebeuren. Valgiens doorgaans goed ingelichte bronnen is er een gerede kans dat de Tunesische regering elke onder dwang gedane beliefte zal intrekken en de mannen hatzy zal uitleveren aan de PLO, hetzy zelf strenge maatregelen zal nemen. De vier vüegtuiigkapens zullen' hun .leven waarsohymijk voorlopig niet zéker zyn. Zelfs aa zou Tunesië hen hebben beloofd dat ze niet zullen worden overgedragen aan de PLO, dan betekent dat nog niet dat PLO- agenten hen niet zouden weten te vinden, zo menen waarnemers in Turns. De Tunesische regering heeft de landen bedankt dlie hebben bygedra- gen aan het oplossen van het jongste kapingsdrama zo heeft het Tunesi sche persbureau TAP bekendge maakt. De dank gaat vooral naar Egypte en Nederland, die Patestynen in hun handen vry hebben willen laten en vliegtuigen voor hun reis naar Tunis beschikbaar hébben gesteld. De laatste passagiers en de be manning van de gekaapte VC-10 zyn gisteravond teruggekeerd dn Londen. Op Heathrow werden zij ontvangen door die Britee staatssecretaris DaivM Ennals, die hulde bracht aan de 'moed en kalmte' van de bemanning. Toren van Pisa blijft hellen ROME De Italiaanse rege ring heeft gasteren bekendge maakt dat er geen winnaar is, van de internationale wedstrijd voor de beste manier waarop 't verder overhellen van de scheve toren van Pisa kan worden voor komen. Twee Jaar na het uitschrijven van de wedstrijd heeft het Mi nisterie van Openbare Werken meegedeeld dat geen van de veertien inschrijvers, zeven uit Italië en zeven uit het buiten land, een oplossing heeft voor gesteld die goed genoeg gevon den wordt. De toren van Pisa werd 800 Jaar geleden, in 1174 gebouwd en helt al bijna even lang. DAMASCUS (AP) Kurt Wald- heim, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft gisteravond verklaard er vast op te vertrouwen dat het mandaat voor de VN-waar- nemerstroepen in het hoogland van Golan met zes maanden zal worden verlengd. Waldheim zei dit op een persconferentie nadat hij gedurende tweeëneenhalf uur overleg had ge pleegd met de Syrische president Ha- fez Assad. En het kader van zijn reis door het Midden-Oosten zal Waldheim ook be zoeken afleggen aan Egypte en Isra ël. Een groep van 28 Arabisch guerril la-strijders van de Syrische "A-Sai- ka"-organisatie is door de Israëlische politie op de bezette westelijke Jordaan-oever gearresteerd. Volgens een Israëlische militaire woordvoer der in Tel Aviv waren 2 van de ge arresteerden afkomstig uit Israël. Een grote hoeveelheid wapens en sa- botage-materiaal is in beslag geno- De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO heeft Jeruzalem tot „zetel' van de komende Palestijnse regering in ballingschap verklaard, dat meldt het in Beiroet verschijnende blad Al- Moeharrir, dat nauwe betrekkingen met de PLO onderhoudt. De vorming van een Palestijnse regering is door de PLO herhaaldelyk uitgesteld om dat de leidere het niet eens konden worden over samenstelling en nut. De Britse premier Harold Wilson zal twee ministers naar het Midden- Oosten sturen om de regeringen van Koeweit van Saoedi-Arabië en Per- zië te bewegen meer investeringen in Engeland te doen, als tegenwicht voor de gestegen olieprijzen Engeland zal dit jaar ruim twaalf miljard gul den meer betalen voor vijf procent minder import aan olie vergeleken met 1973. Hoewel er nog geen officiële me dedeling door Downing Street 10 is gedaan, wondt verwacht dat Dennis Healy, minister van Financiën en Harold Lever, economisch adviseur von Wilson met de rang van minis ter, naar het Midden-Oosten zullen gaan. Dode in Ulster Vannacht is 'n man overleden die gisteravond laat zwaar gewond was aangetroffen achter het stuur van zijn auto in Newtownards op 15 kilometer ten westen van Belfast. Gisteren waren al eerder twee mannen doodgescho ten in of in de buurt van Belfast. In rium vijf Jaar geweld in Noord- Ierland zijn nu 1.132 mensen om 't leven gekomen. naar de Chinese hoofdstad gevlo gen met de bedoeling de banden opnieuw aan te halen en de Chi nese leiders in te lichten over het nieuwe akkoord op de beperking van strategische kernwapens waar toe president Ford en de Russische porltyMder LeomiM Brejzraew dit weekend in Wladiwostok hébben be sloten. uit Kissingers gevolg legde er ech ter de nadruk op dat het bezoek aan China al lang was gepland voordat er sprake was van de "klei ne top" in Wladiwostok. Kissinger's vijfdaagse bezoek zal vrijdag eindigen in de stad Soo- Chiow, ten zulildoosten van Peking aan de grote spoorlijn tussen Shang hai en Nanking. Kissinger heeft gistermiddag in de Chinese hoofdstad een samen komst gehad met de Chinese pre mier, Tsjoe-en-Lal Deze bijeenkomst vond plaats in een ziekenhuis in Peking vóór een banket, dat de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, TJiao Koean-Hoea, Kissinger aanbood. Aan het banket van gisteravond in het Pekingse volkspaleis brach ten Kissinger en de nieuwe Chine se minister van Buitenlandse Za ken heildronken uit en memoreer den, dat drie jaar geleden onder het bewind van president Nixon 'n periode van vriendschappelijke be trekkingen tussen China en de Ver enigde Staten. Kissinger zei o.a., dat de nieuwe Amerikaanse president Ford hem naar China gezonden had om de vruchtbare gedachten- wisseling voort te zetten. Minister Tjiao was van mening, dat de pio niersrol die Nixon gespeeld had bij het tot stand brengen van vriend- schaippeïïjfcer betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten niet onvermeld diende te blijven. Hij sprak ook waardering uit voor de verklaring van president Ford, dat hij, Ford, zou voortgaan met het in praktijk brengen van het beleid tot het voeren van een vriendschappe- lijker politiek Jegens China. Nixon onderzocht SAN CLEMENTE Oud-president Richard M. Nixon is gisteren in zyn woning in San Clemente, Cali- fornië, onderzocht door een commis sie van drie artsen, die door Water- gaterechter John J. Sirica zijn aan gesteld om te constateren of Nixons gezondheid toelaat dat hdj als getui ge op het Watergatepfoces in Was hington optreedt. De artsen hebben niets over hun bevindingen medege deeld. NEW YORK De Birmaanse diplo maat Oe Thant, die van 1961 tot 1971 secretaris-generaal der Ver. Naties is gisteren op 65-jarige leeftijd over leden. Hy woonde de laatste Jaren in Harrison in de Amerikaanse staat New York. Hy laat een weduwe, een dochter en vier kleinkinderen achter. Toen Oe Thant op 30 december 1971 aftrad alfs secretaris-generaal van de verenigde Naties, verklaarde de klei ne Birmaan op een persconferentie dat hy zich zeer opgelucht voelde. Door de last van de wereldproblemen die ruim tien Jaar op zyn schouders hadden gedrukt, leed hy toen aan al gehele uitputting. Een half Jaar te voren was hy ingestort. Van zyn art sen kreeg hy de raad langdurig met vakantie te gaan, voor het eerst sinds ruim vier Jaar. Byna drie Jaar later bezweek hy aan kanker, de afmat ting van zyn zware taak nog steeds niet te boven gekomen. Toen Thant op 3 november 1961 als tydeUjk secretaris-generaal zyn bu reau op de 28ste verdieping van de "wolkenkrabber van de volkerenorga nisatie aan de Newyorkse East River betrok, kreeg hy direct te maken met de grote problemen die zyn voor ganger, de Zweed Dag Hammars- kjoeld, niet tot een oplossing had kunnen brengen doordat hy by een vliegtuigongeluk in het zuiden van Kongo om het leven kwam. Dat wa ren toen de chaotische toestand in het pas onafhankelyk geworden (voormalig Belgisch) Kongo en de ernstige financiële crisis waarin de Verenigde Naties zich toen. evenals nu, bevonden. In die tyd streefde de Sowjet-Unde onder Nikita Chroesjtsjow er tever geefs naar, de funotie van Hammars- kjoeld te laten overnemen door een driemanschap waarvan de leden af komstig zouden moeten zyn uit het Westen, de communistische wereld en uit de groep niet-gebonden staten. Nadat Oe Thant eerst als voorlopige secretaris-generaal was benoemd, werd hy later met algemene stem men voor vyf Jaar gekozen. Na af loop van deze vyf Jaar werd hy voor een tweede termyn gekozen. In het eerste Jaar van zyn functie kreeg Oe Thant ('Meneer Schoon' in het Birmaans) te maken met de confrontatie van de twee grote kern- mogendheden Amerika en Rusland wegens de opstelling van Russische raketten op Cuba. Hy reisde naar Havanna om premier Fidel Castro te verzoeken in te stemmen met .de komst van waarnemers van de Ver enigde Naties. Castro weigerde, maar door rechtstreeks contact tussen pre sident Kennedy en premier ChroesJ- jtsjow werd een treffen voorkomen. De Sowjet-leider haalde toen bak- ezil en liet die Russische raketten weghalen. Thant oogstte lof voor zyn tussen komst by die gelegenheid, zoals hy ook geprezen werd om het zenden van een vredesmacht naar Cyprus in 1964 en om zyn bemiddeling tussen Indna en Pakistan na hun grensoor- log in september 1965. Daarentegen werd er veel kritiek op hem uitgeoefend, toen hy in mei 1967 op verzoek van president Nasser van Egypte het waarnemerskorps van de V.N. van het schiereiland Si nai terugtrok, waardoor vrijwel on middellijk de Zesdaagse Oorlog tus sen Israël en zyn Arabische buur staten uitbrak. Thant voerde tot zyn verdediging aan dat de Verenigde Naties alleen konden optreden met instemming van alle betrokken par tyen en dat hy bygevolg niet anders had kunnen doen dan het verzoek van Nasser inwilligen. Hy streefde er zoveel mogeUjk naar, geen party te kiezen tussen de twee supermogendheden. Zo nam hy ener zijds stelling tegen de door de Sow- Jet-Unie geleide invasie in Tsjecho- Slowakye in augustus 1968, terwyi hy aan de andere kant ook het Ameri kaanse optreden in Vietnam veroor deelde. Wait dit laatste betreft is hem wel verweten dat hy te lang had ge wacht met een initiatief in deze steeds heviger wordende strijd. Over het algemeen was men het er ovjt eens dat de "wyze man" uit het boeddhistische Azië niet alleen in stinctief de praktische grenzen van zyn functie aanvoelde, maar dot hy ook het vertrouwen wist te winnen van degenen die sceptisch stonden tegenover de volkerenorganisatie. Dit werd geïllustreerd door het feit dat Thant een goede verstandhouding met de Russen wist te scheppen, ter wijl Moskou tegenover Hammars- kjoeld vijandig had gestaan. Toen Oe Thant op de hoogste post van de volkerenorganisatie werd be noemd, had hy al een lange weg achter zich. Hy was op 22 Januari 1909 in de Birmaanse plaats Panta- naw geboren als zoon van de vermo gende eigenaar van een rijstmaalde- ry. Na onderwijzer te zyn geweest werd hy hoofd van een middelbare school. In 1947 kwam hy aan het hoofd te staan van de regeringsvoor lichtingsdienst van zyn land. Later was hy adviseur van enige Birmaan se regeringsleiders. In 1957 werd hy permanent vertegenwoordiger van Birma by de Verenigde Naties. Hy bezette deze post toen hy werd aan gewezen als opvolger van Hammars- kjoeld. Aanvankelyk wilde hy van een tweede ambtstermyn niet weten. Sterke druk van Oost en West en een beroep van de Veiligheidsraad brachten hem tenslotte tot andere gedachten. Wederom met algemene stemmen werd hy op 2 december 1966 herkozen. Toen hy in 1971 plaats maakte voor de Oostenrijker Kurt Waldheim was er van de vriendelijke, ontspannen diplomaat niet veel meer over. Lij dend aan o.a. een maagkwaal en duidelijk overwerkt, was hy geworden tot een man die in grote woede kon uitbarsten als er kritiek op zyn be leid werd gevoerd. Van zyn plan om zyn memoires te schryven is door zyn slechte gezondheid niets geko men. ADVERTENTIE Kamsteeg Leiderdorp biedt aan: 2 V.W.'s 1300 1972 2 V.W.'s 1200 '1972 1 V.W. 1300 1973 3 Fiats 128 1972—1973 2 Simca's 1100 1972 1 Simca 1100 special 1973 1 Toyota Corolla 1971 2 Morris 1100 1971. 1972 1 Morris 1000 de luxa 1973 1 Passat LS demonstratiewagen 1974 Inruil en financ. mogelijk. KAMSTEEG v. d. Valk Boumanweg 2, Leiderdorp, telefoon 99212

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9