van plan te buigen Regering is niet TUINDER BETAALT GELAG VOOR ACTIE CHAUFFEURS INLICHTINGENDIENST STELDE NAAR LEIDERDORPSE ARTS ONDERZOEK IN CDA: Laat Kamer formateur aanwijzen LEIDSE SPAARBANK "Krachtig optreden tegen blokka 3INSDAG 26 NOVEMBER 1974 PAGINA 7 Hij schuift z'n flesje bier weg, pakt een sigaret en schalt door de vrijwel verlaten veilingkantine: "Vanmorgen hoorde ik iemand zeg gen "dit kost me dertigduizend gul den, deze dag". Nou zoveel verdien ik nog niet in een jaar, lang niet. Ik kan daar gewoon niet wakker liggen. We moeten als chauffeurs iets doen. Wat denk Je als we dit over onze kant laten gaan? Krij gen we straks per week denk ik twee honderd gulden minder. Ja, schoon hoor. Dat accepteer ik van nie mand". En de bloemen dan, die bij wijze van spreken op zijn schoot verrot ten? Even lijkt hij zich niet te kun nen bedwingen. Dan: "Man schei uit, laten ze die maar aan al die Jongens geven, hebben we vanavond ook eens wat voor moeder de vrouw". "De tuinders gaan er straks toch ook op achteruit", valt een collega hem bij. "De vervoerskosten gaan onher roepelijk omhoog. We dom 't ook voor hen hoor". Dat de tuinders dat bepaald niet zo zien zitten blijkt uit reacties van allerlei kanten. Centrale vraag van hun kant is vanzelfsprekend: waar moeten wij met onze niet lang houdbare produkten naar toe? "Toen wij onze actie hielden ging het heel anders", verwoordt één van de tuinders zijn verontwaardiging. "Wij troffen niet zoveel mensen; hoogstens enkelen hebben in de fi le gestaan". Nu er nog geen zicht is op een spoedige oplossing gaan al stemmen op om iUegaal de waar te gaan slijten. Of regelrecht aan de klant of aan de diverse handela- Het lijdt geen twijfel dat de wil de actie zijn weerslag zal vinden bij de toch al zo kwetsbare tuinderijen. Gistermorgen reeds zakten de prij zen voor de produkten die in ons land bleven aanmerkelijk. "Een als 't een pQar dagen duurt, krijg je 'n geweldige prijsval", voorziet veiling- directeur H. J. Monen in Poeldijk. "Eén dag stilte voor een groentevei ling valt wel mee, dan betekent dat een grotere aanvoer de dag erna en dan zetten we ons er wel overheen. Maar als dit grapje een paar dagen aanhoudt, zijn de gevolgen niet te overzien. Het trieste van alles is dat er geen enkel overleg is geweest, 't Word je ineens opgelegd en nu komt de klap vooral weer bij de tuinders". Ter illustratie: in Poel dijk (veiling Westland Noord) zou bij een normale dag zo'n twee- tot drie ton zijn omgezet. "Je kunt na tuurlijk nooit precies berekenen wat Je dit gaat kosten. Dat hangt vooral van de lengte van de actie af. Maar Ja, ik kan de tuinders geen ongelijk geven als ze andere moge lijkheden gaan proberen. Ze moeten tenslotte van hun spullen zien af te komen". Het sommetje is simpel gemaakt. De tuinder betaalt het gelag. Hoe de verdere actie ook zal lopen. De uit gestorven veilinghallen, waar het ad ders bruist van de activiteiten vor men een brok keiharl bewijsmate riaal. Straks als men weer gaat draaien zal blijken hoe groot de scha de uiteindelijk zal worden. Morgen tekènen zich de eerste voorbeelden af als de sla die aanvankelijk voor de export was aangebracht op de bin nenlandse markt verschijnt. Onge twijfeld zit in eerste instantie echter de grote strop in de bloemensector. De algemene verwachting voor de komende dagen: meer aanvoer, min der kwaliteit en een slechtere prijs. Bij het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen stelt men zich op achter de eisen van de actievoer ders. "Inderdaad de tuinder kan hier door zeer ernstig gedupeerd worden. Toch hebben we begrip voor de actie van de chauffeurs. We zijn er namelijk heilig van overtuigd, dat er in tijden van groté nood snel ge handeld kan en moet worden. Eén, twee, dagen stoppen betekenen geen grote schade. We moeten goed in het oog houden, dat het hier gaat om een kwart van de handelsbalans. Daarom verwachten we gewoon van de regering, die bij een gijzeling heeft bewezen snel te kunnen han delen, dat ze snel tot een oplossing komt", aldus de heer J. Laarman, directeur. Hoe lang? "Tot hier", meldt actie voerder B. M. van den Berg, wijzend naar z'n nek. "Laten de mensen ons goed begrijpen. We wMen helemaal niet dat die tachograaf er niet komt. Het is bijzonder goed, dat er een betere controle komt. Er gebeu ren in deze sector gekke dingen. Daar willen ook wij vanaf. Maar dan vragen we aanpassing van de huidige regels. Daarbij staat voor op: erkenning van het bed in de wagen. Als we met twee man en daar gaat het meestal om op pad gaan valt die rust gewoon te maken. Verder voor diegene die ad- leen op pad gaat een week met 107 rusturen en daarvan één volledige, vrije dag, 24 uur dus. Natuurlijk wil len chauffeurs net als ieder mens him rust hebben. Maar niet ergens in Bazel of Parijs. Maar bij de vrouw thuis". DEN HAAG De regering is niet van plan tegemoet te komen aan de eisen van de vrachtwagenchauffeurs die met blokkades van veilingen en grensovergangen protesteren tegen de invoering van de tachograaf op 'hun wagens. Staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) deel de gisteravond laat mee, na uitvoerig overleg met de actie voerende Westlandse chauffeurs, dat vandaag „krachtig politioneel en justitioneel optreden" tegen de blokkades aan de grenzen kan worden verwacht. De drie eisen die door de Chauf- De enige toezegging die Van Hul- feursvereniging-West zijn ingediend, ten deed heeft betrekking op de in- zijn alle door Van Huiten verwor- voering van de tachograaf. De eer- Den De staatssecretaris maakte dui- sbe acht weken garandeerde hJJ btf delijk dat het conflict over het rljtij- de controle op naleving van het Be- den besluit, dat nu door de blokkades sluit een "soepel optreden Boven- naar buiten ls gekomen, onvermij- dien zullen rapporten worden opge- delijk was. "Vroeg of laat moest het maakt die kunnen dienen als basis J - n...n t.,nnl na/tav Atrnrlftff IllCCOTl tot deze confrontatie komen", aldus Van Huiten, die niets wil weten van intrekking van het Koninklijk Be sluit, een maximum snelheid km (nu 80) eventueel nader overleg tussen het ministerie en het actiecomité. De pontile is vannacht al op pad gegaan om op te treden tegen de ge- 'rusttijden 'tri de cabi- blokkeerde pennen. De rmmmere van de vrachtwagens bij de zestien blokkades worden genoteerd, waar- na de chauffeurs in de nabijgelegen café's werden verzocht hun wagens weg te halen. Welke maatregelen zul len volgen, als de chauffeurs volhar den in hun actie het actiecomité liet daarover gisteravond geen twij fel bestaan werd niet bekend ge maakt. De staatssecretaris maakte voorts bekend dat de blokkades bij de vei lingen zijn opgeheven omdat men vreesde dat de gedupeerde tuinders eigen rechter zouden gaan spelen. Ook het politie-optreden bij de gren zen moet voorkomen dat met name de bloemenkwekers eigenhandig zul len trachten hun geblokkeerde ex portwegen weer open te krijgen. DEN HAAG De christen-demo craten hebben de aanwijzing van de kabinetsformateur door de Twee de Kamer aangedragen als moge lijkheid om de regeringsvorming na parlementsverkiezingen op gang te brengen. Zij stellen daarmee de aangewezen formateur tegenover de gekozen formateur, die het kabi net-Den Uyl wil invoeren. De gekozen formateur zou door w .Tnrf'fT d« verantwoordeltjk- S Lïw «Zdi Z de vei" heid voor dat beleid overdragen aan net echter gebonden aan de ver- gemeentelijke en provtncla- trouwensregel; dat wü zeggen een ,e ov|rheid kabmetP zlet de fpTSeén SJTJSSE spreidmg.a* eerste stap op weg Kabinet wil spreiding van welzijnsbeleid heid in de Tweede Kamer dit niet wenst. De christen-democraten hebben de harmonisatie zijnsbeleid. Het welzijnswerk en de behoefte ln een gisteren Ingediende moUe daaraan moet volgens het kabinet uitgesproken, dat de gekozen for- worden bepaald door de plaatselijke mateur "In ernstdge mate afbreuk overheid. Alleen basisvoorzieningen zou doen aan het Nederlandse par. moeten overal in het land voorko- lementaire stelsel". Indiener Van men- Daarvoor, en voor specifieke der Sanden (KVP) zei: "Het 1b de voorzieningen, die het lokale - eerste stap op weg presi- gionale beleid overschrijden, moeten Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor O UTRECHT Volgens de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) heeft de militaire contra inlichtingen dienst (CID) een onder zoek ingesteld naar de 30-jarige dienstplichtige militaire arts Bert Mooijaart uit Leiderdorp. Door een nogal onhandig optreden van een CID-aigent is de zaak aan het licht gekomen. Het onderzoek had betrekking op het privé-leven van de arts en zijn politieke kleur, aldus die VVDM. On der valse voorwendsels probeerde de CID bij verschillende personen over dr. Moofjaart inlichtingen te verza melen. De op de Juliana vain Stol- bengkazerae in Amersfoort gelegerde arts is onmiddellijk bij zijn comman dant, kapitein Van der Werf, in be klag gegaan toen hij de zaak ont dekte. Mooijaart: „De manier waarop de CID te werk is gegaan doet nogal lachwekkend aan. Maar dat neemt niet weg dat het toch een schanda lige zaak is dat een overheid die za ken als democrateie en persoonlijke vrijheid hoog in haar vaandel schrijft dit soort praktijken toe staat. Mis schien is men mij verdacht gaan vin den omdat ik als officier herhaalde lijk heb laten blijken het met de sol daten, mijn minderen, eens te zijn. Maar mag dat soms niet? Wij leven toch in een vrij land, dacht ik". Afschriften van het beklag heeft dr. Mooijaart onder meer gestuurd naar de vaste tweede kamer-oommissie voor Defensie en naar de PvdA-frac- fcie in de Tweede Kamer. Volgens dr. Mooijaart en de WDM viel de inlichtingendienst door de mand toen maandag 11 november „geheim agent" P. Giezen bij de buurvrouw van Mooijaart aanklopte. Hij maakte zich bekend als „iemand van defensie" en na zich met een rode kaart gelegitimeerd te hebben probeerde hij over de arts allerlei in formaties in te winnen. Dat was dan, zo zei hij tegen de buurvrouw, omdat Mooijaart als arts bij zou wil len tekenen. De arts had al bepaal de referenties opgegeven, maar dan was het toch gebruikelijk dat er ook nog bij buren en kennissen door De fensie werd geïnformeerd, aldus het verhaal van Giezen. De buurvrouw voelde er echter niets voor informaties te geven en toen zij Twee verdachten in Vlaardingse moordzaak VLAARDINGEN De politie ln Vlaardingen verdenkt twee buiten landers er van de moord gepleegd te hebben op de 67-Jarige J. van Ka pel uit deze stad. Het zijn de 20- Jarige G. A. B. uit München en een 26-jarigé Frans sprekende man. Volgens de politie bevinden beide jongemannen zich nog in Nederland. Het slachtoffer werd zaterdag 16 no vember Jl. in zijn woning aan de Sa muel Esmeijerstraat door wurging om het leven gebracht. Het motief van de moord is roof. De twee Jongemannen zijn zwer vers. Zij zijn in verschillende steden in Nederland gesignaleerd. Na de moord op de Vlaardinger zijn zij beiden in een bepaalde stad gezien. De politie wil niet onthullen welke deze gemeente is. Het slachtoffer dat regelmatig in homofiele kringen ver keerde, had het tweetal ontmoet op het centraal station in Rotterdam. zei dait zij haar buurman van het bezoek van Giezen op de hoogte zou stellen, maakte hij daar ernstig be zwaar tegen. Het verhaal van Gie zen, aldus de VVDM, was overigens gelogen, want dr. Mooijaart peinst er niet over om bij te tekenen en hij heeft dan ook nooit referenties op gegeven. Doordat Giezen tegenover de buur vrouw had losgelaten dat hij vlak in de buurt woonde en bovendien zijn naam had genoemd leerde een kleine speurtocht de arts dat „geheim agenit" Giezen inderdaad een paar flats verder in Leiderdorp zijn domi cilie had. En zal kwam men dus de CID al gauw op het spoor. Dr. Mooijaart diende niet alleen een beklag in wegens inbreuk op zijn pri- véleven, hij maakte ook een afspraak met Giezen om tekst en uitleg te krijgen. Giezen kwam die afspraak echter niet na, maar een zich als „Bosman" presenterende meerdere van Giezen kwam wel later de arts in de kazerne opzoeken. De man wei gerde zich te legitimeren maar zei dat er van een vergissing sprake was. Het dossier van Mooijaart zou op een verkeerd stapeltje gekomen zijn, waarna het onderzoek op gang was gekomen. Het onderzoek was echter nog maar net aan de gang en zou onmiddellijk worden gestopt, aldus „Bosman". Volgens dr. Mooijaart was men al met het onderzoek zeker al drie we ken bezig. Volgens hem zou Giezen al drie weken voor het betreffende gesprek geprobeerd hebben met zijn vrouw in contact te komen. Volgens de VVDM zit het de legerleiding niet lekker dat dr. Mooijaart onlangs in het VVDM-blad 20 kritiek spuide over de gang van zaken op de Van Stolbergkazerne, waar hij onderdeels arts is. Als arts zou hij collega-offi cieren nogal eens tegen de haren in zijn gestreken door het voor soldaten op te nemen of voor hen als ver trouwensman te fungeren. Dr. Mooijert: „Ik wil weieens uitge zocht zien waarom dit soort praktij ken plaatsvindt en of er wellicht meer mensen in het leger op een dergelijke manier aan een onder zoek worden onderworpen. Dit lijkt toch nergens naar". De heer Giezen verklaarde desge- vraagt geen commentaar te willen geven: „Het is een enorm verhaal dat u me vertelt, maar ik ben niet voor nemens er enig commentaar op te geven. Belt u de legervoorlichtings- dienst maar". Een woordvoerder van de legervoor- lichtingsdienst wilde desgevraagd geen enkel commentaar geven op de gegevens van de WDM. Vredeling biedt WDM excuses aan DEN HAAG Minister Vre deling van Defensie heeft de WDM zijn verontschuldigingen aangeboden voor zijn toon in 'n uitnodiging, die hij vorige week aan de belangengroep stuurde. De bewindsman, die gisteren 'n gesprek had met een delegatie, van de WDM wilde niet ontken nen, dat in de uitnodiging spra ke was van een "hetzerige" toon tegen de WDM, Aanleiding voor de uitnodiging was het anti-Navo-congres, dat vorige week in Amsterdam werd gehouden en de invloed van de Bond van Dienstplichtigen in de VVDM. Van WDM-ziJde werd de deelneming aan het emigres bestempeld als een vakbonds zaak. ADVERTENTIE Afkeuring en weerklank DEN HAAG De actie van vrachtwagenchauffeurs tegen de invoering van de tachograaf ('n instrument om mechanisch de werk-en rusttijden te meten) per 1 december heeft in de volks vertegenwoordiging weerklank gevonden en afkeuring gewekt. De tweede kamer-leden Tol man en Wisselink van de oppo sitionele CHU hebben staatsse cretaris v. Hulten gevraagd dt invoering uit te stellen tot 1 Ja nuari 1975. Per ingang van die datum wordt de tachograaf ook in andere EG-landen inge voerd. De fractie van de PvdA heeft "een kleine groep onderne mers" aangewezen als aanstich ter van de acties. De PvdA be schuldigt deze ondernemers van namelijk onderbetaling en over- werkdwang, geknoei met belas tingen en ontduiking van sociale verzekeringsplichten. modieus krulpruikje 89.- 9PEI.ATTI FR Breestraat 32 - Leiden tZITel. 071-25212 Staatssecretaris Van Hulten, in het midden van de linker - tafelrij met geheven hand), heeft er in het overleg met de chauffeurs (rechts) geen twijfel over laten bestaan dat het gewraakte besluit over invoering van de tachograaf niet zal worden ingetrokken. Van Hulten hield de actievoerende West landse chauffeur voor dat krachtig politioneel en justitioneel optreden tegen de blokkades aan de grenzen kan worden ver wacht. Ook de Rijnsburgse bloemenveiling Flora werd gisteren door gangen van de veiling niet konden worden gebruikt. Met de de chauffeurs geblokkeerd. De vrachtwagens waren, zoals op vrachtwagens was ook het veiling-terrein geblokkeerd. Diverse de foto goed is te zien, zodanig neergezet dat alle in- en uit- wagens stonden "lusvormig" (zie foto) geparkeerd. Overplaatsing Hans van Z. DEN HAAG Volgens staatsse cretaris Glastra van Loon (Justitie), zijn er vooruitzichten op een moge lijke overplaatsing van de gedeti neerde Hans van Z. Hij verblijft thans nog in het selectie-instituut voor tbr-gestelden te Utrecht. Zijn langdurig verblijf in dit instituut vloeide voort "uit een noodsituafe". In antwoord op vragen van e>fc KVF-kamerlid mevrouw Corne s- sen ontkent de staatssecretaris dat deze gedetineerde 6 a 7 uur bezoek per week mocht ontvangen. Volgens hem zijn berichten daarover "uit de lucht gegrepen".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7