Weer nieuw initiatief om te komen tot gewest Wat geeft u voor dit teven? Speeltuin moet plaats maken voor woningen Boltini is boos op B en Leiden Complex „Nieuwenhuizen" tijdelijk inpakcentrale Sinds 1971 geen speelvergunning meer gekregen Lees die folder als ons leven u lief is DINSDAG 26 NOVEMBER 1974 Toni Boltini is erg kwaad op het ooilege van Burgemeester en Wethouders van Leiden. Kwaad omdat hdj sinds 1971 geen toe stemming meer heeft gehad om gedurende enkele dagen zijn ten ten te mogen opslaan. Ook het verzoek dat dit jaar door Circus Toni Boltini werd ingedient is vo rige maand weer afgewezen door B. en W. De circus-directeur heeft zich nu in een brief tot de gemeente raad gewend, waarin hij schijft dat ex-circus-directeur Jos Mul lens al jaren een monopolie heeft om buitenlandse circussen naar Leiden te brengen. Gewezen wordt op het feit dat Circus Bol tini het laatste grote Nederland se circus is. Toni Boltini"Ook ons circus behoort momenteel tot de groep grote Europese circus sen pas terug van een tournee door Israël en brengt elk Jaar een geheel nieuw internationaal programma met topnummers uit de gehele wereld, meermalen nog beter dan deze buitenlandse cir- Volgens Toni Boltini is het standpunt dat het Leidse college inneemt erg vreemd, omdat het gebeurt in een periode, waarin de overheid alles in het werk stelt om het Nederlandse bedrijfsleven te helpen. "Gedurende de zomer maanden geeft ons circus werk aan ruim 350 mensen", aldus Boltini. "Toch nemen B. en W. 't standpunt in om uitsluitend bui tenlandse circussen een speelver gunning te verlenen. Dit in te genstelling bijvoorbeeld met West-Duitsland, waar gemeente besturen Juist Duitse circussen prioriteit verlenen". Aan het slot van zijn brief vraagt hij de gemeenteraad te bewerkstelligen, dat alsnog een speelvergunning voor circus Bol tini wordt verleend. Eerder deze maand heeft burgemeester Vis per brief het standpunt van de gemeente Leiden uiteengezet. Daarin schrijft hij dat in Lei den jaarlijks aan een grote cir cusonderneming, alsmede aan 'n kindercircus een speelvergunning wordt verleend. Burgemeester Vis: "Reeds Jarenlang heeft de gemeente Leiden goede ervarin gen met de heer J. Mullens, die elk Jaar een gerenommeerd cir cus met een programma van hoog niveau naar Leiden brengt. Met uitzondering van de voor dit Jaar geplande komst van cir cus Bouglione hebben de door de heer Mullens gebrachte circussen in Leiden nimmer verstek laten gaan". Burgemeester Vis zegt dan ook geen aanleiding te zien om de beslissing te herzien. ADVERTENTIE Leidse college vraagt De Vreeze eerste contacten te leggen LEIDEN Het college van B. en W. van Leiden heeft een nieuw initiatief genomen om te komen tot de vorming van gewestelijke samenwerking in die regio Leiden, nadat eerder pogingen jammerlijk mislukt zijn. Ditmaal heeft men de Warmomdse burgemeester De Vreeze verzocht de gesprek ken daarover op gang te brengen. Daarbij is hem alle vrij heid gelaten, waar het het aantal uit te nodigen gemeenten betreft. Dat Leiden niet zelf de eerste con tacten wil leggen heeft volgens bur gemeester Vis een aantal redenen. "In de afgelopen periode is duide lijk geworden, dat initiatieven van een centrumgemeente niet in dank worden afgenomen. Een stuk achter docht is daar niet vreemd aan". Ove rigens benadrukte hij, dat de po ging alleen is bedoeld om nog voor het eind van het Jaar het gesprek tussen de gemeenten weer op gang te brengen. De meeste leden van de gemeente lijke commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden toon den zich weinig verheugd over de po gingen van B. en W. Driessen (CDA) noemde het "hoogst verbazingwek kend" en Woelders (PvdA) zei niet te kunnen begrijpen "dat het colle ge het zomaar doet zonder eerst de commissie te informeren." Du Gardijn (PPR/PSP/D'66)"Wij spannen de burgemeester van Warmond voor het karretje, en we helpen duwen. Het komt me alle maal wat slinks voor. We blijven Immers toch een centrumgemeen te Ik geloof niet dfeit op die manier de achterdocht uit de weg wordt ge ruimd." Burgemeester Vis: 't Is in elk ge val de moeite van het proberen waard". Elzenga (WD) zag in de de legatie aan Warmond het uit han den geven van een stuk eigen ver antwoordelijkheid. "Het oude gewest heeft schipbreuk geleden. Ik zou het erg betreuren als we nu opnieuw beginnen met een valse start". Blijkens een nog niet gepubliceer de nota van B. en W. over de gewes telijke problematiek wordt in eerste opzet gedacht aan een samenspraak op basis van een informele integra le samenwerking. Volgens PvdA-er Peters ls dat erg vrijblijvend. "Ik heb geen behoefte aan een nieuwe praatclub", zo zei hij en pleitte er voor alsnog te pogen een gewest met wat meer gewicht te vormen. Burgemeester Vis tot 1 oktober voorzitter van het oude gewest zag daarin nu niet veel heil. "Een zwaar gewest is in discussie geweest maar bleek niet haalbaar. Een middel zwaar gewest is op een complete mislukking uitgelopen. Er bleven slechts zes gemeenten over. Daarom moeten we nu voorzichtig een nieu we 6tart maken en afstand nemen van hetgeen er mislukt is. Ik hoop overigens vurig dat die in formele periode zo kort mogelijk zal zijn, maar gezien de gebeurtenis sen in het recente verleden is een formeel gewest nu nog niet haal baar". Wat Driessen (CDA) de reactie ontlokte dat er randgemeen ten zijn die prijs stellen op contac ten met Leiden. "Ik 2ou graag zien, dat die contacten verstevigd worden, los van alle gewestvorming". Burgemeester Vis: "Dat gebeurt al op ad hoc-basis" (onofficieel red.). Driessen: "Maar ik zou het graag institutionaliseren" (via een officieel overlegorgaan- red). Van der Horst (PvdA> vroeg zich af waar om het Leidse college geen contact heeft opgenomen met Alphen aan den Rijn om gezamenlijk de gemeen ten uit te nodigen die liggen binnen het gewest "Oude Rijnstreek" zoals de minister dat ziet. "Burgemeester Vis: "In de proce dure is in een dergelijk overleg voorzien, maar het zou wel eens een langdurige zaak kunnen worden. "Wat Alphen betreft", zo onthulde burgemeester Vis. "bestaat er op t ogenblik een intensief contact, met name over de aanleg van de Rijks weg 11. En dit contact is in de prak tijk zeer vruchtbaar gebleken", al dus burgemeester Vis. LEIDEN In de voormalige fa briekshallen van Nieuwenhuizen aan de Morsweg heerst weer volop bedrij vigheid. Zij zijn afgehuurd door de ADVERTENTIE in de Waard gevestigde Toeleverings bedrijven, die onderdeel uitmaken van de gemeentelijke dienst voor so ciale werkvoorziening. Want de Bijen korf heeft voor de grootste order ge zorgd, die ooit bij de Toeleveringsbe drijven is geplaatst. Zo grooit,, dat moest worden uitgeweken naar 'n an der complex. lm de periode tot onge veer 20 dec. zullen in 'n produkitfe van circa vijfduizend stuks per dag door de werknemers van de Toeleve ringsbedrijven zo'n honderdduizend kerstpakketten worden ingepakt. Tachtig tot negentig man zijn daar voor ingezet. Het voormalig complex Nieuwenhuizen (waar vroeger conser- venfabriek Sleutels was gevestigd) da al weer lange tijd leeg stond, fungeert daardoor tijdelijk als filiaal van de Bijenkorf (en is inmiddels als zoda nig in de computer van dit bedrijf opgenomen). De Bijenkorf heeft zelf geen ruim te meer in haar filialen voor de werk zaamheden, die nu door de Toeleve ringsbedrijven worden verricht, sinds men beschikt over een centraal ma gazijn in Woerden. Een werkgroep van het bedrijf is gaan zoeken naar een andere oplossing en van tiental len ideeën is deze uit de bus gekomen. Ongeveer een Jaar geleden zijn de plannen gesmeed. Tot op heden ver lopen de werkzaamheden aan de Morsweg voortreffelijk, zo vertelde een vertegenwoordiger van De Bijen kof. "De produktie hier slaat die van andere werknemers. Deze men sen worden veel minder snel afge leid". Vanuit Leiden worden de kerst pakketten over de klanten van De Bijenkorf verspreid tot over de grens. Directeur Smits van de Toele veringsbedrijven toonde zich uiter aard bijzonder gelukkig met de order Wanneer de werkzaamheden naar wens blijven verlopen, is de kans groot, dat ook in volgende Jaren de Toeleveringsbedrijven de verpakking van de kerstpakketten van De Bijen korf voor hun rekening zullen ne men. S^ey'e Brinka Leids Juweliersbedrijf Telefoon 26127 - Breestraat 114c LEIDEN ADVERTENTIE Gestoofde vis met paprika (4 personen) Stoof 4 gesneden uien, 250 g gesneden tomaten, 1 of 2 in schijven gesneden ontpitte paprika's in boter of olie in vuurvaste kom half gaar. Leg 600 g lichtgezouten filets (kabeljauw, wijting, schelvis) op de groente, verdeel stukjes boter erop en laat de afgedekte schaal 20 min. in hete oven gaar worden. Bedruipen met tomatenketchup. Opdienen met aardappelpuree. U bóft als u vanvis houdt want vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 2C Zag u gisteren die TV dokumentaire over kanker bij kinderen? Toen vond u natuurlijk ook dat er wat moet gebeuren. Hoe u zelf kunt helpen leest u in de folder die u gisteren persoonlijk aan de deur heeft ontvangen.Lees die folder aandachtig, als hun leven u lief is. Terwijl ik het me gemaJkkéltk probeerde te maken op de keiharde rechte houten banken in het wachtlokaal van het kantongerecht ontspon zich het volgende gesprek tussen twee tegenover mij zit tende heren: „Ja, en dan trekt die vent die papieren open en leest effe walt voor, dan: „Heb u nog wat op te merreke?" Nee, nou dan spreekt-ie effe snel een vonnis uft en hup, de vollegende maar weer". „SJa, walt wil Je, die vent heb ook haast Nou, die vent had vandaag geen haast want om kwart over twee begon de zitting en om tien voor haJlf drie'verscheen verdachte H. aahter het ijzeren hekje. Even tevoren nog had hij grote moeite met het openen van zijn tabaksdoos, maar nu stond hij daar dan, zeer op zijn gemak, geheel volgens die laatste en amvenshjtbare mode gekleed, met die pijp to de hand. De kantonrechter, mr. De Kontog, trok gewoontegetrouwe de papieren open en las inderdaad effe de tenlastelegging voor: De heer H., timmerman te Noord wijk, reed op 14 april van dit jaar met zijn auto op de openbare weg. maakte een schuiver naar ltofcs de middenberm in. kwaim door een speling van het lot weer op de weg terecht, mlet recht maar dwars, en kwam zo fn botsing met een „tweewielig motorvoertuig" Bij een bloedproef echter, u voelt het al aankomen, bleek het bloed van meneer H. 1,4 promille alcohol te bevatten, veel meer dian zelfs to die goeie ouwe tijd was toegestaan. LEIDSE KANTONRECHTER Sinds de gevreesde één-novembenwet is dit maximum verlaagd tot 0,5 promille walt sindsdien de aanleiding was tot uitgifte van affiches met de walgelijke uitspraak „Weet-je-wetje", instellingen als borrelbussen, enzovoort. Enfin. Nederland op z'n kop. Zou men iva een blaaspijpje betrapt worden op een alcoholge halte van meer don 0,5 promille don komt men daarvoor voor de rechtbank walt aanleiding kan zijn, zo merkte mr. De Koning op, tot een boete van om en nabij de duizend gulden, al dan niet ge combineerd met een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid en gevangenisstraf. Geen geringe sanctie dus. Dit was ook duidelijk de mening van de mensen in de zaal: er klonk wat ge schuifel, gefluister en zacht gefluit tussen de tanden. Gelukkig voor de heer H. viel hij nog onder de oude regeling. De officaer van Justitie vond het verband tussen zijn alcoholgebruik en het ongeluk nogal duidelijk en eiste een boete van 100 gulden en een voorwaardelijke ontzegging van drie maanden met een proeftijd van één jaar. Heel laag dus, maar ze hield rekening met het feit, dat H. nog niet eerder veroordeeld was. een strafverlich tende omstandigheid. De kantonrechter kwam helaas voor H. nogal scherp uit de hoek; zei dat hij van geluk mocht spreken dat de aanrijdfng op 14 april plaatsvond en niet op 14 november, dot hij het versohal tussen'de eis van de officier en de boete die H. volgens de huidige regeling zou krijgen nogal groot vond. Hij veroordeelde H. daarom tot een boete van 200 gulden en drie maanden voorwaardelijke ontzegging met een proeftijd van tiwee Jaar. „Dat betekent, dat Je nu gewoon door mag blijven rijden, maar als zoiets binnen de twee Jaar nog eens gebeurt, dan kun Je het voor drie maanden wel vergeten", zo eindigde de rechter zijn vonnis. H. scheen toch niet helemaal te vreden hiermee; knorrig verdween hij, best aan een borrel toe teek mij. MIA BAKELS LEIDEN De vaststelling door de gemeenteraad van het bestemmings plan Herengracht-Zijlsingel heeft o.a. tot gevolg dat de speeltuin "De Doorbraak" op de hoek Oosterkerk- straat-Langestraati (tegenover het Gewestelijk Arbeidsbureau) moet verdwijnen. Het bestemmingsplan geeft voor dit terrein woonbebou wing aan. Nu is de vestiging van de speeltuin op deze plaats altijd als "tijdelijk" bestempeld, maar die termijn is in middels uitgelopen tot 25 Jaar. De vraag is, waar de speeltuin heen moet. Het aantal leden van 'De Door braak" is in de loop der Jaren welis waar teruggelopen van driehonderd tot vijftig (het laatste getal komt neer op ongeveer negentig kinderen)maar dat heeft veel te maken met de af braak, die er ln het gebied tussen Herengracht en Zijlsingel is gepleegd. Het is de bedoeling om dit stukje Leidse binnenstad te herbouwen. Bo vendien heeft de huidige speeltuin, aldus voorzitter Brandt van zowel De Doorbraak als de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen niet alleen een functie voor het gebied bestemmingsplan geldt, maar ook voor het stadsdeel tussen Zijlsingel en Hoogstraat (waar Oude en Nieu we Rijn samenkomen). Hij zette het probleem gisteravond uiteen in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en openba re werken, die op initiatief van WD' er Elzenga zich met deze materie be zighield. Brandt wees de suggestie, die in het verleden door de gemeente ge daan is. om de speeltuin te verplaat sen naar de begraafplaats nabij het laatste gedeelte van de Groenesteeg (achter het voormalige Minnehuis. dat nu als sportcentrum functioneert), in ieder geval van de hand. "Ik zie de kop in de krant al voor me: speeltuin op kerkhof". Zijn bezwaar is. dat dit terrein niet centraal genoeg ligt, maar vooral dat het nog lang kan du ren. voordat daar Inderdaad een speeltuin kan worden aangelegd. Hij heeft geconstateerd, dat op deze be graafplaats recentelijk nog een be grafenis ls verricht. "Het kan twintig tot dertig Jaar duren, voordat de graf rechten zijn afgekocht", aldus Brandt. Hij stelde voor om de speel tuin bv. te verplaatsen naar de ande re kant van de Oosterkerkstraat, te genover het bestaande terrein, op een plek waarvoor nu parkeergelegenheid als bestemming geldt. Wethouder Waal: "Maar dan krijgen we weer de vraag waar we met de auto's heen- moeten". Volgens hem ls het uitgeslo ten dat de speeltuin blijft waar hij is en is de kans gering, dat er elders ln het gebied Herengracht-Zijlsingel een plaats voor te vinden is ("dat ls een illusie", zei de wethouder). Hij bleek meer te denken in de richting van bv. het Huigpark (tussen Langegracht en Maresingel). Waar Brandt zich overigens niet gelukkig mee toonde, vanwege de excentrische ligging van dit park. Hij drong er in ieder geval op aan om de speeltuin niet te ver plaatsen, voordat een nieuwe wordt aangelegd. "Anders ontstaat er een vacuüm." Waal zege commissielid El zenga toe, dat de kwestie rond speel tuin De Doorbraak in studie zal wor den genomen, om na te gaan welke alternatieven er zijn.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3