LEIDSCH DAGBLAD NEDERLAND ZIT OP SLOT BELU02 Premier Japan is afgetreden voordezekertijd. vandaag Brezjnew noemt eis van Peking onaanvaardbaar "Alle wagens de weg op, ook die met gevaarlijke stoffen" 'Doorgaan tot in 't oneindige' Luchtvaart staat voor sombere periode Ex-advocaat Baader en Meinhof gearresteerd IEID5CH|IS| DAGBLAD Welke klok loopt echt gelijk? I GUUS OSTER ALLEEN VOOR BRUILOFTEN EN PARTIJEN MAN WURGT ZUN VROUW Overval in Alphen: vier jaar DINSDAG 26 NOVEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34487 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vele nachtelijke uren wachten aan de grens. Deze chauffeur knapt een uiltje tijdens het wachten. PARIJS (ANP) Volgens Knut ■Hagrup, president van de internatio nale organisatie van luchtvaart maatschappijen IATA, gaan de gro te luchtvaartmaatschappijen een erg sombere toekomst tegemoet. Hij zei op een persconferentie in Parijs dat 1974 het slechtste jaar uit de bur gerluchtvaart is geweest en dat 1975 nog slechter zal worden. Wat er in 1976 zal gebeuren is moeilijk te zeg-» gen maar de toekomst ziet er erg somber uit. Hij drong er bij de Amerikaanse re gering op aan haar oampagne voor het vliegen met Amerikaanse maat schappijen te staken omdat de Euro pese maatschappijen er schade van ondervinden. Hij vroeg de interna tionale oliemaatschappijen de prij zen van brandstof voor straalmoto ren te verlagen, omdat er anders luchtvaartmaatschappijen failliet zullen gaan. Hagrup, die ook president is van Scandinavian Airlines System (SAS) deelde mee dat Europese en ande re luchtvaartmaatschappijen werken aan een reeks noodmaatregelen om de gevolgen van de oliecrisis minder ernstig te maken. "We overwegen ernstig grote hoeveelheden brandstof voor straalmotoren op te kopen en zelfs denken we erover ruwe olie in te slaan en die tot vliegtuigbrandstof te laten verwerken in particuliere raffinaderijen die goedkoper werken dan de grote oliemaatschappijen" zei Ha<?rup. Hagrup verweet de Amerikaanse redering dat zij haar ambtenaren dwingt uitsluitend met Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen te vlie gen. "Dat is geen vrijheid van onder neming. Dat is zuiver protectionis me en daar houden we niet van". Hagrup waarschuwde dat de negen tien Europese luchtvaartmaatschap pijen gedwongen zouden kunnen wor den tot het nemen van tegenmaatre gelen en dan op de steun van Ja- painse en andere luchtvaartmaat schappijen kunnen rekenen. Enige tijd regen "noordoosten tot zes graden in het zuidwesten van het land. Maxima morgen ongeveer acht graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 NOVEMBER Zon op te 8.19 uur; onder te 16.86 1 DRIEBERGEN Nederland zit op slot. Honderden vrachtwagens hebben de grensovergangen en veerdiensten naar Engeland geblokkeerd. Vanmiddag werd ook op tal vain andere plaatsen het verkeer ontwricht. Om tien uur werd door enkele tientallen vrachtwagens de rotonde bij Heerenveen geblokkeerd. Gelijktijdig werden vanuit het actiecentrum in Delft vrachtwagens naaT de Afsluitdijk ge dirigeerd om die af te sluiten. Vanmiddag om 1 uur vond er op een geheime plaats spoed overleg plaats van het actiecomité en vertegenwoordigers van ondernemers om een plan te hespreken het conflict met de overheid te verscherpen: „Alle wagens moeten de weg op, ook die met gevaarlijke stoffen. Iedere chauffeur krijgt opdracht zich tegen het ingrijpen van de politie te verzetten", was de grimmige stellingname. Bij de grensovergang Borg op de rijksweg naar Oherhausen blokkeerden vanochtend zo'n 400 protesterende chauffeurs met hun vrachtwagens zowel het personenauto- als het vrachtwagenverkeer in de richting Duitsland. Er had zich een file van ongeveer vier kilometer gevormd. Vanuit Duits land was toen nog in "beperkte mate personenautoverkeer mo gelijk. Ook aan die kant van de grens had zich echter al een flinke file gevormd. De Rijkspolitie leidde het verkeer zoveel mogelijk via de nog open zijnde grensovergangen om. Men nam toen echter al aan, dat deze open grensovergangen ook bin nenkort geblokkeerd zouden worden. Aan de grenzen was het vanmor gen vroeg al een chaos. Kilometerlan ge files blokkeerden het verkeer. Het ergst was de situatie bij Haveldonk en Wuustwezel, in de richting van Antwerpen. In totaal duizend vracht wagens zorgden voor files van zes en vier kilometer. Bi1 de andere 20 grensposten was de stagnatie ook groot. Op last van die regering werd de politie vannacht gesommeerd indien nodig krachtig op te treden. Maar de gezagsdragers traden aanvankelijk alleen handelend op; dat was ook de opdracht. Zodoende bleven hardhan dige bolbsingen. tussen die politie en vrachtwagenchauffeurs uit. Tot woe de overigens van de automobilisten HAMBURG De Westduitse politie heeft vanochtend vroeg in verschei dene grote steden huizen doorzocht van mensen die verdacht worden van sympathieën met stadsguerrilla- groeperingen als de Baader-Meinhof- groep. In Hamburg werd Wolfdieter Reinhard gearresteerd, ex-advocaat van Andreas Baader en Ulrike Mein hof. TOKIO Premier Kakuei Tana- deeld dat Tanaka aftrad als voor- ka van Japan is vandaag afgetre- zitter van de regeringspartij, de Li- den. Hij heeft de conclusie getrok- beraal-Democratische Partij, tij ken uit de politieke onrust in zijn dens een bijeenkomst in zijn ambts- Kakuei Tanaka 15.08 5.46 i 13.28 land, ontstaan naar aanleiding geruchten van corruptie. Het aftreden als partijvoorzitter Ter kennismaking 4 weken voor de halve pr'js. Uk word abonnee vanaf 11 dec. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Van officiële zijde werd meege- betekent automatisch het opgeven het eerste-ministerschap. De 56-Jarige Tanaka was sinds Juli 1972 partijvoorzitter en premier. Hij zei dat hij wegging om de ver antwoordelijkheid te dragen voor de politieke onrust waarin Japan is verzeild geraakt. Die onrust werd gewekt door een artikel in een tijdschrift in oktober, dat schreef dat de eerste minister in zijn 28 Jaar als politicus een groot vermogen had bijeengegaard. Tanaka heeft de beschuldiging te gengesproken. Op de premier werd ook druk uit geoefend af te treden naar aanlei ding van zijn falen om de inflatie en stijgende kosten van levenson derhoud te beteugelen. De premier heeft met zijn ont slagname gewacht tot het bezoek van president Ford van de Verenig de Staten voorbij was en deze ver slag in Washington had kunnen uit brengen. Hasj en opium In Pesjawar is van officiële zijde de inbeslagne ming van drie ton opium en hasj bekendgemaakt. De drugs zaten in een auto die als tankauto voor ben- zinevervoer was gecamoufleerd. De drie ton vertegenwoordigen een waarde van een half miljoen dol lar en vormen de grootste vangst van drugs in Pakistan. PANORAMA 2000 Door onvoorziene omstandigheden kunnen wij de OPENINGSTIJDEN van onze show van hedenavond en woensdagavond NIET HANDHAVEN en zijn dus GESLOTEN. Consumarkt, Levendaal, Leiden. 18 PAGINA'S VPRO komt met filmcyclus van Godard. Maar de man zelf ver loochende de meeste van z«n films PAGINA 5 Inlichtingendienst stelde onder zoek in naar Leiderdorpse arts PAGINA 7 De Europese top is nauwelijks nog meer dan een vriendelijkheid voor Fraaise president PAGINA 9 uit het personenverkeer, die zich machteloos moesten overgeven aan de opstoppingen. Het bewust zoeken van de confron tatie door de actievoerders ver scherpte het conflict aanzienlijk. De chauffeurs wijken geen meter. Op de E3 bij Venlo, de grote doorlaatklep voor export naar Duitsland, riepen zij"We blijven staan tot in het on eindige. Ondanks de eventuele har de acties van de politie zullen wij winnen". De blokkades bij de veilingen wer den vannacht opgeheven om alles te kunnen inzetten voor de grensbe waking". De tuinders konden van morgen hun produkten weer nor maal bij de veiling aanvoeren. Het aanbod van bloemen en groenten was groter dan gewoonlijk en de prijzen waren lager. De besturen van de bloemenveilin gen "Flora" (Rijnsburg) en "Een dracht Maakt Macht" (Roelofarends- veen) hebben besloten de ingangen naar de parkeerterreinen te blokke ren. Hiermee willen zij voorkomen, dialt de handel door de stakende vrachtwagenchauffeurs opnieuw wordt "plat" gelegd. Overigens hebben beide veilingen een behoorlijk verlies geleden door de blokkade. „Fkxra" zette gisteren slechts f25.000 om. Normaal ligt dit tien maal hog:-iDe EMM veilde he lemaal niet netgeen een strop bete kende van ongeveer zeventigdui zend gulden. Uitstel De EVO de organisatie van eigen vervoerders zal vandaag aan de Tweede Kamer laten weten het diep te betreuren dat de regering heeft geweigerd de vervroegde ver plicht stelling van de tachograaf op te schorben. Deze opschorting zou de mogelijkheid hebben kunnen scheppen om tot een normaal en reëel overleg te komen ten aanzien van de huidige problematiek rondom het. rijtijdenbesluit. Daardoor zal naar de mening van de EVO de uit breiding van het huidige conflict ver meden kunnen worden. De EVO zal thans aan de Tweede Kamer haar voorstellen ter kennis brengen die zij reeds eerder bij de regering had ingediend en die haars inziens een constructieve bijdrage leveren tot de oplossing van de moeilijkheden, welke aan de huidi ge rijtijdenregeling kleven. (Zie ook pagtoa 7) De meeste partijen willen extra injectie voor de bouw buiten de Randstad houden PAGINA 13 MOSKOU (AP) Leonid Brezjnew, leider van de communistische partij van de Sowjet-Unie, heeft vandaag een Chinese oproep tot terugtrekkinig van Russische troepen uit de om streden Sowjet-Chinese grensstreken absoluut onaanvaardbaar genoemd. Brezjnew sprak tijdens een plech tigheid ter gelegenheid van het 50- Jarig bestaan der republiek Mongo lië. Hij antwoordde in zijn rede op de Chinese boodschap van 7 november waarin voorstellen worden gedaan voor besprekingen ter normalisering van de betrekkingen tussen de twee mogendheden en tevens wordt voor gesteld troepen uit de grensgebieden terug te trekken. Brezjnew zei dat China als voor waarde vooraf niet minder dan de eis stelt dat Russische grenstroepen wor den teruggetrokken uit 'n aantal ge bieden waarop de Chinese leiders nu aanspraak maken en die zij daarom omstreden gebieden noemen. Klaarblijkelijk refererend aan de Chinese boodschap zei Brezjnew dat Peking zonder omwegen stelt alleen akkoord te gaan met besprekingen over de grenskwesties indien haar voorwaarde met betrekking tot de zogenoemde omstreden gebieden wordt aanvaard. Brezjnew zei dat de Sowjet-Unie geen voorwaarden vooraf stelt aan de normalisering der betrekkingen met die Chinese volksrepubliek en reeds lang zakelijke en feitelijke bespre kingen had voorgesteld. Wij maken geen aanspraak op het gebied van andere landen en daarom is er ook geen sprake van omstreden gebieden, aldus de partijleider. VOORBURG (ANP) Een 67-Jarige man heeft vanmorgen in zijn huis in Voorburg zijn 66-Jarige vrouw ge wurgd. Direct daarna is hij naar het politiebureau in Voorburg gelopen om zich aan te geven. De politie vond het stoffelijk overschot in de hal van de woning. De man kwam tot zijn daad tijdens een echtelijke ruzie, zo heeft hij ver klaard. Beider waren volgens de po litie van Voorburg al lang onder psychiatrische behandeling. Het hu welijk was al lang niet meer goed en er waren geregeld ruzies. Begin no vember was de Voorburgse politie al eens bij het echtpaar geweest om de gemoederen te kalmeren. Brezjnew verklaarde dat de Sow jet-Unie aan China een niet-aanvals- verdrag had voorgesteld dat aanval len met alle soorten wapenen - con ventionele, raketten en kernwapenen - uitsloot. DEN HAAG Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie, heeft de Haagse rechtbank vandaag' de 24-Jarige koopman E.M. (Mas sing) uit Waddinxveen veroordeeld tot vier Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, voor mede plichtigheid aan een gewapende overval op een boerderij aan de Landlustweg te Alphen a. d. Rijn. Twee gemaskerde mannen had den hier op 25 Juli onder bedreiging met pistolen boerin Adriana Kraan (62) gedwongen haar geldkist te openen. Haar zoon Johannes (33), die tijdens de overval toevallig bin nenkwam om koffie te drinken, was zonder waarschuwing een kogel in he't lijf geschoten. De twee rovers verdwenen met f18.000 in een auto, die werd bestuurd door een derde. Later is gebleken dat deze wagen hoogstwaarschijnlijk door Emile M. was gehuurd in Den Haag. Hij bracht hem anderhalf uur na de overval terug in de garage. Buiten dien werH hil gearresteerd terwill hij im het beziit was vam het pistool waaruit de kogel is afgevuurd, die operatief is verwijderd uit het li chaam van de boerenzoon. Emile M. ontkent aan de overval te hebben deelgenomen. HU zegt het o'c*ool van een onbekende te h*ii- ben gekocht op de automarkt te Utrecht. Nog niet lang geleden is de zelfde Jongeman wegens gebrek aan bewijs losgelaten als verdachte in zake de roofoverval op Juwellersbe- drijf Het Gouden Molen aan het Spui in Den Haag. Het vonnis van de rechtbank is overeenkomstig de eis van de officier van Justitie.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1