Vrijheid gijzelaars gekocht met gevangenen in ons land UHa-laaa-la-Ia Kodak kado^ ifl Egypte en de PLO zeer fel tegen de kapingsactie l ...en gisteren Noeri ert Tamimah in Tunis uitgewisseld KOM NAARTRESIONG BOWLING TRESLONG TV morgen) MAANDAG 25 NOVEMBER 1974 Van rechts naar links: Ta- mitiiah, Noeri en het tweetal op weg naar het Britse toestel op het vliegveld van Tunis. SCHIPHOL Nederland is de twee Palestijnse terroristen, Noeri en Tamimah, kwijt. Van de vijf jaar, die zij moesten boeten voor de kaping van een Brits toestel, dat begin maart dit jaar tenslotte op Schiphol in brand werd gestoken, zaten er nog geen negen maanden op. Noeri mocht zijn han den helemaal dichtknijpen. Hem wachtte nog een fikse straf voor zijn aandeel in de gijzeling in de Scheveningse gevan genis, maar de regering besliste anders. Door Daan Overhoff Diep in de zaterdagavond bereikt de Nederlandse regering het officiële verzoek van de Tunesische be winds* lieden de twee Palestijnen uit te le veren. Minister-president Den Uyl, minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken en collega Van Agt van Justitie hebben er een lange nacht voor nodig om te besluiten Noeri en Tamimah te laten gaan. „Een beslissing, die geweldig veel moeite heeft gekost", zegt mr. A.J. Fonteijn, directeur-generaal van het ministerie van Justitie, hoofd van de directie politie, veel later op Bchiphol. „mensen, die het recht zè verkrachten, die in hun handelen zo indruisen legen ethische gevoelens, te laten lopen, dat valt niet mee". Dat is natuurlijk maar de vraag. Wie is er niet bKJ twee knapen kwijt te raken, met wie hij lelijk in de maag zit? Misschien heeft de Nederlandse regering de uitlevering zelfs wel gesuggereerd. Zo kom je immers toch maar mooi van ze af. „Het verzoek om uitlevering kwam pas na de dwingende eis van de kapers in Tunis", zegt mr. Fonteijn, „de kapers, en zij alleen, hebben om Noeri en Tamimah gevraagd. Hun aanwezigheid was zelfs door slaggevend voor de uitwisseling. En blü kan je niet zijn als je dit soort misdadigers moet laten gaan". Overste E.E. Gerritsen, hoofd van de dienst luchtvaart van de rijkspo litie. moet die aftocht begeleiden. Daartoe meldt hij zich zondagmor gen half tien aan de poort van de Scheveningse gevangenis. Een half uur voor het vertrek. „Ik heb ze in een kamer bij elkaar laten brengen", zegt hij, „omdat ik verwachtte, dat het weerzien harts tochtelijk zou zijn. Dat viel mee. Natuurlijk waren zij blij elkaar te rug te zien. maar verdei? was de reactie lauw".. Noeri en Tamimah worden aan de handen geboeid. Als Nederland nog uitslaapt raast een busje, twee mo toragenten vooruit en een volgauto erachter, van Den Haag naar Schiphol. Twee mannen van de rijkspolitie vergezellen de Palestij nen in de bus. Inmiddels is Martinair al gealar meerd, zodat op Schiphol een DC-9 klaar staat. „Een regeringstoestel leek ons niet comfortabel genoeg", grapt mr. Fonteijn. ..Niks belange loos", zegt Martinair, .,een gewone chartervlucht, waarvoor de regering moet betalen". Kort voor elf uur richt het toestel de neus naar Tunis. Aan boord twaalf passagiers: zes man rijkspo litie, twee marechaussees, overste Gerritsen, mr. Fonteijn, Noeri en Tamimah. „Ik vond hen nauwelijks opgelucht", zegt mr. Fonteijn, „ze waren er ook niet trots op, dat ze op deze manier ontsnapten". Drie rijen vliegtuigstoelen scheiden de twee Palestijnen van elkaar. Ze mogen met elkaar praten, maar ze Met een noodlijnïje in haar hand daalt een van de stewardessen van de Britse VC 10 voorzichtig van het trapje af. Reeds vrijgelaten gijzelaars staan op het platform op haar te wachten. doen het niet. „Een ongedwongen sfeertje", zegt één van de twee ste wardessen van Martinair, die de vlucht meemaakt. „Ook dat praatje vooraf van die meisjes", zegt mr. Fonteijn, „veiligheidsriemen vast, niet roken en zo. Net of Je op va kantie gaat". Half twee 's middags landt het toe stel op het vliegveld van Tunis. Ge zagvoerder Nol Oskam draait de DC-9 met de neus naar de gekaapte VC-10 van British Airways en blijft op vierhonderd meter van dat vliegtuig 6taan. „Zo konden we vanuit de cockpit alles goed overzien, terwijl we toch op een veilige afstand bleven", zegt hij, „Je weet het maar nooit in dat 6oort situaties. We hielden de ruim te om te spelen. Ip geval van nood hadden we zo weer weg gekimd". Vanuit de cockpit wordt onmiddel lijk contact gezocht met de ver moeide bemanning van de VC-10. „Er werd meteen om Noeri ge vraagd", zegt overste Gerritsen, „ik had de indruk, dat die twfee van ons de kapers kenden. Noeri moest de aankomst van hem en Tamimah zélf bevestigen". Een commandowisseling, want tij dens hun eigen actie gold Tamimah nog als de leider. „Dat durf ik nu niet meer te beweren", zegt overste Gerritsen. „Volgens mij hebben zij daar nog altijd ruzie over", zegt mr. Fonteijn, „men spreekt ook al tijd over geweldig getrainde, harde jongens. Ons is gebleken, (jftt terro risten in zes, zeven weken worden opgeleid. De spanning van een ka ping is hen vaak teveel. In dat licht zie ik ook het dood schieten van die ene passagier". Meer slachtoffers hoeven er niet te vallen. De Nederlandse ambassadeur in Tunis komt aan boord en zet de uitwisselingsprocedure uitéén, die door het gezelschap met grote ver rekijkers wordt gevolgd. In twee groepjes worden vijf terroristen, die in Rome tekeer zijn gegaan en die -ln Cairo vast zaten, geruild voor de onschuldigen uit de Britse VC-10. „We hebben de vrijgelaten passa giers netjes op een papiertje zitten turven", zegt mr. Fonteijn. Zo wordt ook de gijzelaar opge merkt. die langs het houten trapje terug klautert in het gekaapte toe stel. Als de Tunesische minister van Binnenlandse Zaken tenslotte dan ook om de vrijlating van Noeri en Tamimaih vraagt, wordt dat in de Nederlandse cockpit geweigerd. Pa niek alom. „De voorwaarde was de vrijlating De 43-jarige Werner Kehl uit Zürich werd door de Palestijnse vliegtuigkapers op koelbloedige wijze doodgeschoten. ADVERTENTIE Samen leuk een partijtje bow len en daarna gezellig wat drin ken aan één van onze sfeervol le bars. Voor een hapje kan natuurlijk ook gezorgd wor den! TUNIS/CAIRO Niet alleen de vrijlating van de vliegtuigkapers Noeri en Tamimah uit Nederland se gevangenschap heeft een rol ge speeld in het beëindigen in Tunis van de kaping van een Engelse Viscount, ook de vrijlating van vijf Palestij nen in Cairo. Die bevonden zicih niet in handen van de Egyptische auto riteiten maar in handen van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO die de kaping fel veroordeelde als schadelijk voor de Palestijnse zaak. Aanvankelijk eisten de kapers de vrijlating van dertien Palestijnen, door de PLO, die daar echter niets voor voelde. Pas toen een van de gij zelaars, de Duitser Kehl werd ge dood, kwamen zij tot een compro mis en stuurden zij vijf van him ge vangenen naar Tunis om uitgewis seld te worden. Egypte heeft gisteren opgeroepen, tot het houden van een conferentie op hoog niveau van Arabische sta- "de demarcatielijnen op te 6tellen tussen daden van legaal ver zet en misdaden die alleen de doe len van de vijand (Israel) dienen". Egpyte heeft Libië ervan beschul digd connecties te hebben met de Palestijnse guerrilla-groepering die verantwoordelijk is voor de kaping van de Britse VC-10. In een felle ver klaring van de Egyptische regering werd zaterdagavond gezegd dat de bedoelde guerrilla-groepering wordt geleid door een zekere Achmed Ab- del Ghafour, die Libië heeft uitgeko zen als centrum voor zijn activiteit. Een PLO-functionaris is zater dagmiddag een kwartier lang aan boord van de gekaapte VC-10 in ge sprek geweest met de kapers. In een verklaring aan de pers zei hij later dat de kapers "onverantwoordelij ke elementen zijn van wie de da den ingaan tegen de belangen van de Palestijnse revolutie en van de PLO". Volgens de woordvoerder staan de kapers onder leiding van twee Pa lestijnen, genaamd Abu Nidhal en Abu Mahmoud, die door de PLO zijn terdoodveroordeeld en die ln Irak wonen. Nadat dit was bekendgeworden heeft de "Stem van Palestina", in een uitzending vanuit Cairo, Irak er impliciet van beschuldigd voor het optreden van de kapers verantwoor delijk te zijn. De Palestijnse radio zegt in een commentaar dat de ac tie krachtig moet worden veroordeeld omdat ze gericht is tegen "onschul digen". Het doel en de stijl van de operatie correspondeert geenszins met het doel en de strategie van de Palestijnse revolutie. Uit- het feit dat de kaping samenvalt met de "po litieke overwinningen" van het Pa lestijnse volk op internationaal vlak blijkt dat ze in feite gericht is te gen de Palestijnse strijd, aldus de Stem van Palestina. NEDERLAND I 18.45 Paulus de Boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Arpad de zigeuner (TROS) 19.23 Het zal je kind maar wezen (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Alles of niets, kwis (TROS) 21.20 De liefdes van Napoleon, slot (TROS) 22.15 Aktua TV (TROS) 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.15 Nascholing voor huisartsen, les 4 (TELEAC) 18.45 Paulus de Boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Geven voor leven (NCRV) 19.10 Zo moeder, zo dochter (NCRV) 19.40 Bellen aan vier miljoen deuren (NCRV) Vanavond zijn driehonderdduizend Nederlanders op pad gegaan voor de actie „Geven voor leven". In ieder huisgezin bezorgen zij een mapje met informatiema teriaal. Jan van Hillo en Johan Bodegraven laten de kijkers meeleven met de merkwaardige belevenissen van mensen in actie die bellen aan vier miljoen deu- 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Kojak, tv-serie (NCRV) 21.20 De droom van drie mannen (NCRV) In deze week van de grote actie „Geven voor leven", worden drie kinderartsen. G. E. van Zanen. J. A. de Vries en P. A. Voute, aan de kijker voorgesteld die zich in het bijzonder hebben toegelegd op de bestrijding van kanker bij kinderen. 22.00 TV-Voetbal-Trofee (NCRV) 22.40 The Continental Singers (NCRV) 22.50 Uitzending Symbiose 22.54 Journaal (NOS) van alle passagiers", zegt mr. Fon teijn, „maar die ene man ging te rug. Het was een schoonmaker uit Doebai. die goed Engels sprak. Hij fungeerde als tolk tussen de kapers en de Britse bemanning, die hem graag wilde houden. Tamimah spreekt echter ook redelijk Engels. Via de radioverbinding tussen beide vliegtuigen heeft hij toen een- test afgelegd. De bemanning van de VC-10 accepteerde hem". De schoonmaker kan uitstappen en terwijl de kapers de Engelse gezag voerder, zijn co-piloot en de boord werktuigkundige nog altijd onder schot houden, begroeten Noeri en Tamimah hun kornuiten in. het kwaad. „Juridisch spreken we nu van straf onderbreking", zegt mr. Fonteijn als hij om kwart over zeven zon dagavond met de anderen veilig te rugkeert op Schiphol. Ja ten die twee zich weer in Nederland zien, dan zullen zij hun straf verder moeten uitzitten. In theorie kan de Nederlandse re gering nu ook weer om hun uitleve ring vragen. Ik dacht niet, dat wij een uitleveringsverdrag tiiet Tunesië hebben, maar dat zou dan altijd nog aan de hand van het anti-ka pingverdrag mogelijk zijn. Wij heb ben een ver denkende regering, maar zo ver is nog niet gedacht". Helaas is het gelijk voorlopig alleen aan Tamimah. Hij schreef ruim drie maanden geleden in een brief aan minister-president Den Uyl: ,.WiJ zijn met een vliegtuigkaping gekomen en zo zullen wij ook weer weggaan". „Ook best een aardige pot". Het waren Marga Kamlags eigen woor den in een Studio Sport dat mij even aan de achterhoede van Helmond Sport deed denken. Die rammelde ook zo. En dat terwijl Studio Sport toch op de been wordt gehouden door NOS-technici, die in Grand Rapids de ontoereikende technische outillage zodanig wisten op te krikken, dat we toch nog een uitzending te zien kregen van „Met liedjes het land uit, Amerika in". ,Het was kennelijk een uitzending in het kader van NCRV's gouden Jubileum, want Jan van Hillo verzorgde de interviews en Jan en Rita Huyskens stonden garant yoor de filminlassen. Door de technische onvolkomenheden had het program ma de kleur van versleten pluche, maar dat het ook zonder technische perfectie sprekend op een program ma tussen twee gigantische schuif deuren leek, zal toch niet aan de Amerikanen hebben gelegen. Een Jongen, een meisje en een Jongetje met brilletje zongen om de beurt met Amerikaans accent: „Ik hou van Holland". Alleen het meisje kon zingen, maar het brilletje was adorabel, en die andere jongen kon het ook niet helpen. Dus wat besliste de Jury? Ze kregën alle drie de eerste prijs. Zo'n soort programma dus, hoewel, u kent het soort nog niet als ik u verzuimde te vertellen dat~>en paar ex-landgenotén van Johan Bodegra ven te horen kregen dat het Amerikaanse volkslied „The Star- spangled banner" heette. Noemt u nog eens de namen van twee andere volksliederen? Het Engelse volkslied, zei de ene deelnemer. Dat heeft geen naam, besliste Johan Bodegra ven, tot schrik van het Verenigde Koninkrijk dat zijn „God save the King" nu voor het eerst sinds 1745 zal moeten missen. Het Wilhelmus, was de volgende gooi. Goed zo en de Marseille goed zo, de Marseillaise. Zo -ging dat dus. Afgewisseld met Willi Alberti, de Schaapherders. Conny Finch en anderen die voor dit tweetalige gezelschap nostalgi sche liederen zongen over oude molens, het Leidseplein en dergelij ke. Ik spreek daar geen kwaad van, want zo hoort het, zo is het spel en zo moet het gespeeld worden, daar kwamen die mensen tenslotte voor. En natuurlijk ook om een duit in het zakje te doen voor de actie „Géven voor Leven". En zie, toen herkende ik de Nederlanders niet meer, want ik raakte niet erg ondersteboven van de giften die binnenstroomden. Twee oude heertjes op het toneel: ze brachten samen 25 dollar. Geweldig, riep Johan Bodegraven. En alle studenten van een protestants college: 200 dollar. Van de Hplland Society: 250 dollar. Van de Nederlandse zakenlui in Grand Rapids 3300 dollar, en van de Dutch Immigrant Society 5150 dollar. Van de hele zaai (als ik goed gehoord heb een kleine vijfduizend mensen) 3242 dollar, maar sommigen hadden al gegireerd. Totale opbrengst van dit uitstapje van „Met de Muziek mee" naar het „Home of the president of the United States Gerald R. Ford"14.000 dollar. De kosten van de uitzending zullen zeker het tweevoudige hebben bedragen, en dan houd ik mijn schatting aan de lage kant. Ik weet dat wat ik nu ga zeggen onjuist is, omdat zo'n uitzending niet uitslui tend gemaakt wordt voor een geldinzameling, maar ook als geste tegenover onze talrijke emigranten van wie velen ooit NCRV-lid waren, en ook om ons weer een avond te vermaken. Toch is het een feit dat als de NCRV zaterdagavond tussen 20.20 uur en 22.05 uur een spannende oude film had uitgezon den, het aantal kijkers niet geringer zou zijn geweest en met het bespaarde geld een veelvoud van het nu in Amerika gecollecteerde bedrag in de pot voor „Geven voor Leven" had kunnen worden gestort. En het enige wat ik daar mee bedoel te zeggen is. dat alles betrekkelijk is, ook zo'n mooie actie om geld in te zamelen. NICO SCHEEPMAKER Nederland I NOS: 18.45 (K) Paulus de Boska bouter. 18.65 (K) Journaal. NCRV: 19.05 (K) Emil, kinderserie. 19.30 (K) Tweekamp: kwis voor scholieren. NOS 20PO (K) Journaal. NCRV: 20.21 (K) Herkent u deze tijd?, familiekwis, 31.16 (K) Mensen en muziek in uw straatje. 22.00 (K) Hier en Nu. 22.40 (K) Vroomheid in hout en steen, mi- Nederland II NOS: 18.45 (K) Paulus de Boska- Culemborg bijvoorbeeld (afl. 2). 19.45 (K) Popeye. N06: 20PO (K) Jour naal. VPRO: 20.21 (K) Berichten uit de samenleving. 20.35 A bout de soufflé, speelfilm. 22.00 (K) Zendtijd van het Simplisties Verbond. 22.30 (K) Zorg- vltedt een Nederlands landschap in afleveringen. NOS: 23.15-23.20 (K) Journaal. MAANDAG 25 NOVEMBER Hilversum I Politieke Partijen: 18.19 D.S. '70 TROS: 18.30 Nieuws. 18.41 (S) A la carte: operamuziek. (19.05-18.10 (S) Geven voor leven: startschot van de aktle)B. O.: 20.00 De grote opdracht: berichten van zending en evangelisa tie. 2015 (S) Laat 's Heeren lof psalmen. 20.30 (S) Interregio: regio nale rubriek. 21.00 EO-metterdaad. 21.07 (S) Wegwijs een programma over levensvragen. 21.30 Uitzending van het Nederlands Israëlisch Kerk genootschap. NOS: 21.45 Radlorama: Kinderen vertellen hun, sprookjes. 22.25 Uitzending van de Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nieuws. NCRV: 22.40 (S) Hier en Nu. NOS: 22.60 (S) Hobby- scoop: populair programma over elek- tronlka. 23.20 (S) N.O.S.Jazz —Jazz in Alotie. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 18.00 Nieuws. 18.11 Klankbord. 18.30 (S) Jeugdtoer. P.P.: 19.00 Uitzending 19.30 (S) Wij hebben een woord de wereld: gewijde muziek. 19.45 Bij belstudie. NCRV: 20.00 Nieuws. 20.05 Overdenking. 20.15 (S) Salomon, treurspel. 21.45 (S) Oude muziek. 22.15 (S) Literaina live: kroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.45 (S) Werken uH de Barok (gr). 23.25 (S) Klassieke orkestmuziek. 23.55-24.00 Nleuiws. Hilversum Hl NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 5.57 Radiojournaal). VARA: 6.02-7.00 programma voor Het Holiandsche Huis- 8.45 De wonderlijke letter M: een houden. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade: klassieke muziek. (10P0 Nieuws). 11.30 Bejaardenprogramma. KRO's pauzeprogramma, waarin 12.26 Mededelingen. 12PO Nieuws en 12.41 Echo. 14.00 Huisbezoek. 14.15 Schoolradio. 14.45 (S) Interlokaal op dinsdag, gevarieerd programma (15.30 Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 Nieuws uit de Nederlandse Antillen. KRO: 17.10 (S) De hutsgeklutste kin derspelen. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo ma gazlne. Hilversum II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 gaatje Uitgebreide reportage". 9.35 Waterstan den. AVRO: 9A0 (S) Inleiding tot muziekbegrip. 10.00 (S) Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekpl&tenppogramma in landbouw. AVRO: 12.40 (S) mentsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.11 Ra diojournaal. 13.21 (S) Nuper Rasa- rum Piores, een,serie uitzendingen over Guillaume Dufay. 14.00 (S) De ge kweekte dubbelganger, hoorspel. 14.38 (S) Moderne kamermuziek. 15.10 Om roeporkest: moderne muziek. 15.25 (S) Met muziek op stap. 16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Kinderma gazine. 17.00 (S) Mobiel: een beweeg lijk, programma voor beweeglijke men sen. 17.55 Mededelingen. Hilversum III Ieder heel uur nieuws. KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende draalt op verzoek van mensen uit de sportwereld. 12.08 (S) Drie tussen de middag: VARA's visite vanuit Den Herbergh in Hengelo. 14.03 Gesode- meurders: een mieters programma.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5