Israel gaat bouwen in het bezette deel van Jordanië Mensen weer bij elkaar brengen SSI BESTAAT 50 JAAR Straks ligt het drillig vlees van de gladkop op de eettafel ,Emmanuellein Italië verboden MAANDAG 25 NOVEMBER 1974 ADVERTENTIE JERUZALEM De Israëlische regering heeft gisteren be sloten een Israëlische zóne te stichten op de westelijke Jordaan- oever in de omgeving van Jeruzalem. Het industriegebied komt in Maaien Adomim, 19 km van Oost-Jeruzalem, op de weg naar Jericho. Het kabinetsbesluit wordt gezien als een verharding van de Israëlische politiek. Volgens sommige regeringsfunctio narissen heerst er een soort vacuüm op de westelijke Jordaanoever, sinds koning Hoessein van Jordanië ver klaarde niet langer verantwoordelijk te zijn voor de toekomst van dit ge bied. Israël wil het gebied onder geen voorwaarde overdragen aan de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Volgens de Israëlische minister van Voorlichting Aharon Yarlv houdt het plan niét in dat het ge bied onmiddetnijk wordt geannex eerd Voflgens hem was het zuiver toeval dat de bespreking van dit ont wikkelingsproject samenviel met de stemming in de Verenigde Naties over de PLO en het recht van de Palestij- ngn op zelfbeschikking. De Israëli sche regering had naar zijn zeggen al twee Jaar geleden de grond aangewe zen voor dit project. Naast de industriezone op de weg naar Jericho heeft het kabinet nog drie projecten voor Jeruzalem vastge steld: een gebied voor garages, hand werk en dienstverlening in Anatot; in Noord-Jeruzalem een wijk van 300 k 400 huizen; in Azariyeh (Oost-Jeru- zalem) een wijk voor de huisves ting van Arabieren met lage inkomen en een slachthuis. Over het Unesco-besluit Israël uit de Europese groep van de Unesco te zetten vanwege opgravingen in Jeru zalem, zegt t kabinet: 'De regering zal doorgaan met t streven Jeruza lem de hoofstad van Israël te bou wen en te ontwikkelen. Met inbegrip van het onderzoeken van het verle den, en met behoud van haar ken merkende en universele karakter. De Israëlische minister van Voor lichting heeft voorts gezegd dat zijn land zou kunnen overwegen zich te rug te trekken uit de Verenigde Na ties, naar aanleiding van de perma nente erkenning door de Algemene Vergadering -van de Verenigde Na ties van de PLO. die uit is op de ver nietiging van Israël. Yariv zei dat de Algemene Verga dering het recht op nationale zelfbe schikking van de Palestijnen en on afhankelijkheid had erkend, zonder te definiëren wat met Palestina wordt bedoeld, zodat dit betekent het goed keuren van het bereiken van onaf hankelijkheid en soevereiniteit op Dit mandaat loopt zaterdag aan- welke wijze ook en dus in feite door staande af. De woordvoerder van de vernietiging van de staat Israël. V.N. kon niet meedelen of Syrië en De secretaris-generaal van de V.N., Israël al hadden toegestemd het te dr. Kurt Waldheim, is gisterochtend verlengen, per vliegtuig naar het Midden-Oosten vertrokken voor een bezoek van drie dagen. Hij gaat ln Syrië praten over de verlenging van 't mandaat van de Tafeltennis troepen der V.N. die thans gelegerd zijn tussen de Israëlische en de Syri sche. IN MALAGA AAN GEHOUDEN Lezing over „Ziek zijn" LEIDEN In zaal 12 van het Aca demiegebouw, Rapenburg 73. geeft mevrouw dr. A. M. Luyendijk van avond een lezing over het onderwerp "Ziek zijn is niet meer wat het vroe ger was". O.a. met behulp van licht beelden zal een overzicht worden ge geven hoe de ziekten door de eeuwen heen bestreden zijn, gesteld tegen over de moderne opvattingen daar over. Aanvang acht uur. Leids project positief beoordeeld Makarios terug Waarnemend pre sident Glafkos Klerides van Cyprus heeft zaterdag bij zijn terugkeer in Nicosia uit Londen bevestigd dat de afgezette president Makarios in de eerste week van december naar het eiland terugkeert. President Klerides zei dat hij in Londen met aartsbis schop Makarios heeft gesproken over de situatie op Cyprus en het stand punt erover van de Griekse Cyprio ten. EREKLASSE DAMES: Phoenix Delta Lloyd 19; Tempo Team—Avanti uitg.; Tempo Team 2 —De Treffers 9—1. NEDERLANDER 1 1A sanocel Scylla-Midenstandsbank 4 - 6; Delta Lloyd—Tempo Teem ui tg. HOOFDKLASSE: A.: Jaski— Frisol 6—4; Akao-SKP 2—8; 't Hooge Huys-Sanocel Scylla 2 7-3. B.: St. Aloysius—Delta Lloyd 2 7— 3; Irene—Sanocel Scylla 3 3-7. Dammen EREKLASSE: V A.DRDG 4—16; Huizum—Twen- ivr at ac a t A/r i j fce s 13-7 (Hudzum kamp.) MALAGA- In Malaga is zaterdag Het Oosten-IJmuiden 13—7; Gro^ een Nederlander gearresteerd nadat nin?en—Hui»en 8-12; Constant- de douane had ontdekt dat hij 78 kl- Exoelslor 13—7 «n hadh,S)leSj ln ZlJ" aUt° V"b0r- HOOFDKLASSE. GROEP 2: n. m.n .I.n, naom Heemstede—Lelden 10—10; Papen- srasr- De politie heeft zijn adres in Ne derland niet bekendgemaakt. Blan ker is aan de Justitie overgegeven. Hij zal terechtstaan wegens het il legale vervoer van een verdovend middel en het schenden van de be palingen ter bescherming van de volksgezondheid. De waarde van de smokkelwaar, aldus de politie, wordt geschat op omgerekend) ongeveer 14.000 dol lar. DISTRICT LEIDEN Hoofdklasse KDC 2SamSt. 7—9 (vool.)WDO 1—Liase 1 9—11; HDC 1OGB 1 14—6. Ie klasse: Kamsteeg Leiderdorp biedt 2 V.W.'s 1300 1972 Een ontroerde zangeres Mieke Bos, nadat zij door Jean Jansen, voorzitter van de Limburgse samenwerkende carnavalsvereni gingen, is onderscheiden in de Orde van Guide- Humor. 2 V.W.'s 1200 1972 1 1 V.W. 1300 1973 3 Fiats 128 1972—1973 2 Simca's 1100 1972 1 Simca 1100 special 1973 1 Toyota Corolla 1971 2 Morris 1100 1971, 1972 1 Morris 1000 de luxe 1973 1 Passat LS demonstratiewagen 1974 Inruil en financ. mogelijk. KAMSTEEG v. d. Valk Boumanweg 2, Leiderdorp, telefoon 99212 Zege Van Helden AMSTERDAM Hans van Hel den heeft gisteravond op de Jaap Edenbaan ln Amsterdam tijdens re gionale schaatswedstrijden waar aan ook de herenkernploeg deelnam de 500 en 5000 meter gewon nen. Onder matige omstandigheden Het hij respectievelijk 42,7 en 8 04.5 seo. afdrukken. George Rotteveel, uit Oude Wetering legde op de vijf kilometer beslag op de vijfde plaats 8.29,3. Uitslagen: 500 meter: 1. Hans van Helden 42.7; 2. Klaas Vriend 43,0. 5000 meter: 1. Hans van Hel den 8.04,5: 2. Piet Kleine 810.8 Harm Kuipers won gisteren (in Groningen) eveneens twee afstan den. Op de „mijl" deelde hij de ere plaats met Hermanns Moek. Uitsla gen: 1500 meter: 1. Harm Kuipers, en Hermanus Moek 2.16,0; 3. Lam- bertus Voe 2.16,8. 5000 meter: 1. Kuipers 8.11,1; 2. Vos 8.32,4. Haitske Pijlman heeft gisteravond op de Thialfbaan in Heerenveen tij dens onderlinge wedstrijden van de dames-kernploeg de 500 meter gewon nen. Sipple Tigchelaar zegevierde op haar specialiteit, de 3000 meter. Uitslagen: 500 meter: 1. Haitske Pijlman 48,4; 2. Sophie Westenbroek 46.5. 3000 meter: 1. Tigchelaar 5.17,0 2. Van der Lende 5.22,9. Van der Wereld sterk in LEIDEN Het bestuur van Nuffic (Stichting van de Nederlandse uni versiteiten en hogescholen voor inter nationale samenwerking) heeft ne gen van de zestien voor volgend Jaar ingediende universitaire ontwikke lingsprojecten in principe gunstig be oordeeld. Daartoe behoren twee pro jecten van de Leidse universiteit en het Internationaal Instituut voor So ciale Studiën in Den Haag, diie ge richt zijn op dis ontwikkeling van de 60ciale wetenschappen in Indonesië. De Nuffic, die o.m. de minister voor Ontwikkelingssamenwerking moet ad viseren over het programma voor uni versitaire ontwikkelingsprojecten, zal de negen projecten nu ter goedkeu ring voorleggen aan minister Pronk. De regering heeft voor volgend Jaar overigens 7 miljoen voor het univer sitaire ontwikkelingsprogram uitge trokken. GENEVE Ontvoeringen in West- Duitsland, liefdesperikelen in de Sow- Jet-Unie. geestelijke nood in Enge land en Jongelui die in Nepal door druggebruik "erkommeren het zijn een paar voorbeelden van problemen waarmee zich een in Gen've geves tigde instelling bezighoudt, die So cial Service International is ge noemd. SSJ. is een neutrale, onafhanke lijke instelling die 100.000 maat schappelijke problemen per Jaar be handelt, mede dojr toedoen van vijf tien diensten in het buitenland en agentschappen in 130 landen waar mee een briefwisseling wordt onder houden. Op het hoofdkantoor in Genève ontvangt men dagelijks brieven uit alle delen van de wereld. Een meisje in de Sowjet-Unie vraagt hoe zij uit haar land kan komen om zich bij haar geliefde in het westen te voe gen. Een Poolse vrouw op Jaren die dertig Jaar ln Argentinië heeft ge leefd, wil ^aar oude dag in haar ge boorteland slijten. Een Brits,echtpaar wil advies hoe het een Vietnamees weeskind kan adopteren. S.SJ. stélt zich ten doel zulke briefschrijvers ln contact te brengen met terzake bevoegde instanties in het. betrokken land of de op een na beste oplossing voor te stellen. Zo is S.S.I. toegerust om contacten tot stand te brengen tussen een be jaardentehuis in Venezuela en een sociale dienst ln Oostenrijk tussen een kindertehuis in India en een in stantie voor gezinsplanning in Ne derland, tussen een ontwenningskli niek voor alcoholisten in de Verenig de Staten en een arts ln Italië. Er zijn aan S.S.I. voorgelegde ge vallen die men eerder voor fictie op film of televisie zou verslijten, maar ze zijn alle uit het leven gegrepen en hebben steeds meer te maken met het migratievraagstuk. Brug „S.S.I. wil een brug slaan over de grenzen heen. Hoewel de wereld in bepaald opzicht steeds kleiner wordt, scheppen zij bijzonder ingewikkelde problemen. Is men ten einde raad, dan herinnert men zich ons", zegt de algemeen secretaris van de organi satie. mevrouw Ingrid Oelinik. Van de diensten van S.SJ., die dit Jaar zijn vijftigjarig bestaan ge dacht, wordt regelmatig gebruikge maakt door Internationale instellin gen zoals het Rode Kruis, de Inter nationale Arbeidsorganisatie, het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de Verenigde Naües en de Intergouvernementele Commissie voor Europese Migratie. -.Zij roepen onze hulp ln omdat zij op regeringsvlak en wij aan de ba sis werken", aldus mevrouw Gelinik. „Veel problemen die ons worden voor gelegd hebben een politieke kant, maar juist omdat wij op het indi viduele vlak werkzaam zijn, kunnen wij erop wijzen dat wij regeringen niet in gebreke willen stellen of her vormingen opdringen". Voor S.SI. maakt het volgens haar niets uit of een verzoek komt uit een communistdsch of kapitalistisch, christelijk of mohammedaans land. „Wat voor ons telt ls alleen dat iemand moeilijkheden heeft of in nood verkeert en hulp nodig heeft", aldus mevrouw Gelinik. Social Service International is in 1924 in het leven geroepen door de Young Women's Christian Associa tion om orde te helpen scheppen in de chaos die na de Eerste Wereldoor log door massale migratie was ont staan. „Nu, een halve eeuw later, is de migratie nog steeds het belangrijkste thema van ons werk. Ik ben van me ning dat veel mensen vaak ondoor dacht migreren, zonder te denken aan de gevolgen", zegt mevrouw Gelinik. Zij wijst erop dat vele mensen als gevolg van de botsing met een vreem de cultuur, in een geestelijke crisis verzeild raken. S.SJ. kan vertellen over gevallen die hartroerend en dikwijls hopeloos waren. Gevallen van Indiërs en Pa kistani in Engeland. Ethiopiers in Zweden, Turken in de Bondsrepu bliek of Joegoslaven in Australië. Er rijn gevallen die typisch voor onze tijd zijn: het opsporen van Jon gelui die volgens hun ouders op het Indische subcontinent of in het Ver re Oosten, de oosterse filosofie gingen bestuderen en in praktijk brengen, maar die als verslaafden aan verdo vende middelen terechtkwamen ln Nepal. Met haar staf van acht man pro beert mevrouw Oelinik de Jongelui op te sporen als ze over enige aan wijzing beschikt. Zo niet, moet veelal worden opgegeven. Een vari de gevallen met een po litieke kant waarmee S.SJ. en de in Oostenrijk geboren mevrouw Ge linik te maken hebben gehad, was de inval door de legers van het Pact van Warschau in Tsjechoslowakije in 1968. De gevolgen op maatschappelijk terrein waren diep tragisch, vertelt ze. „We werden overstelpt met ver zoeken om uiteengerukte gezinnen weer te verenigen. Wie er het meeste onder leden waren de kinderen". Wat betreft het uit een Oosteuro pees land halen van iemand die zich in het westen met een ander ver enigen wil, staat S.S.I. volgens me vrouw Gelinik veelal voor een muur, „Het lukt ons zelden, amper een op honderd :.eer", zegt ze. Maar Juist door dit ene sucoes vindt SJS.I. zijn bestaan meer dan gerechtvaardigd. veldritten Marktberichten Veemarkt Lelden. 25 nov. Totale aanvoer: 2756 dieren. w.o. 1341 elacht- runderen. 343 varkens en 1072 schapen. Prijsnoteringen Slachtvee: Stieren le f 5.75. vaarzen 2de kwal. f4.85 f5.15. Koelen 1ste kwal. f5.15—f5.70, koelen 2de kwal. f4.45—f4.85, koelen 8de kwal. f4.10—f4.40, worstkoeien f4 —f4.20 (allee per kg. geslacht ge wicht). Sladhitvarkems extra: bovennotering, lste kwal. f2.80—f2.65 per kg levend ;ewlcht, 2de kwal. f2.61—f2.63, 3de ^ewlcl i f 100,- Bi Ian f 160 tot f220.- per stuk Toelichtingen: tot f 180.. per stuk. lammeren SI a ohtrunderen handel: rustig, prijzen: stabieL LEIDEN Leidse Ooöp. Groenten en fruit veiling. 25 november. Appels 93—100. peren 41—56. andijvie 125—31 kroten gek 70. boerenkool 43—63. prei 59-62, stoofsla 4546, uien 26. witlof 220240. knolselderll 3144, sla zwaar 3843 bleekselderij 38. line 23/11. den Rijn, gr oen ten vel- Waspeen per kist AI 470700, All 260—560. BI 810—1100. OI 800. CII 660800. bloemkool 81 115. 8n 38—77, 121 69. 12ÏI 47, 151 46. boerenkool 41. aanvoer waspeen 72.000 kg. Rijnsburg bloemen 23-11-*74. Amarillis 70. Anjers AU 34. Anthu- rlum 1.81, Calla. Chrys gepl. ne 51. Chrys. gepl. Ine 35, Euphorbia 69, 84. Dlv. snijbloemen 59. Dlv. snijbloemen 37 imp.. Alsfcroemerla 62. Llatris 30. Anjers Au 31. Anjers tros 31. Orchi deeën 13. Rozen gr. bl. Imp. p. St.. Ro zen kl. bl. Ansalea 2.82, Begonia,Po1n- settia 2.04. Ot. Paulea 61, Dlv. pot planten 6.07. Chrys tros nc 1.74 p. bos. Chrys. tros ljrc. 2.53. Freesia 2.35. Iris 1.89. Narcis kas 1.93. Narcis oarfton kl. 2.26. Snllgroen 66. Static 76. Tuloen 4.34. Tulpen 2de soort 1.56. arcis 2de soort gHjj, Paardensport Harry Pools uit Beverwijk heeft zaterdagavond op de baan van Dinslaken met het paard Allegro de internationale dra verij over 2100 meter om de Dins laken Memorial gewonnen. De eer ste prijs bedroeg 5.500 Duitse Mark. De kilometertij d van Allegro was 1-22.2, Atletiek Het bestuur van de Westduitse atletiekbond heeft giste ren besloten Dusseldorp kandidaat te stellen voor de eerste wereld- kampioenschappen atletiek, dfie hoogst waarschijnlijk in 1979 wor den gehouden. Paardensport Zaterdagavond is in Wolvega na afloop van de dra verij om de Grote Prijs van Fries land de achtjarige merrie Holga- pluto Gerda aan een hartverlam ming overleden. Holgapluto Gerda was met pikeur Plet Zandt als zes de geëindigd en viel op het stalter- rein ineens op de grond. Wielrennen Juliën Stevens en Graeme Gilmore hebben de zes daagse van Gent gewonnen. Het Australisch Belgische koppel had *n ronde voorsprong op drie paren. Schuiten en Pijnen eindigden als derde. De tweede plaats was voor Sercu en Renz. Vlaams Brabant Naar schatting tussen de 30.000 en 40.000 Vlamin gen hebben zondag in Halle, de meest zuidelijke Vlaamse stad van België, betoogd tegen verdere Waalse expan sie vanuit de hoofdstad Brussel. Aan die betoging, georganiseerd door een negental Vlaamse verenigingen, werd deelgenomen door Vlamingen van alle politieke richtingen. Ook kamer- en senaatsleden deden er aan mee. De voornaamste els van de betogers was dat de grenzen van Brussel be paald zullen blijven op wat ze nu zijn en dat de Franstaligen daarbui ten geen nieuwe, zogeheten taaifaci liteiten zullen krijgen. Demonstratie Ongeveer een mil joen Grieken hebben zondag een de monstratieve optocht gehouden langs de Amerikaanse ambassade en het hoofdkwartier van de militaire poli tie ter gelegenheid van de eerste ver- Jaardag van het neerslaan door het toenmalige bewind van de studenten opstand aan de polytechnische school. In de menigte werden span doeken meegedragen met opschriften als "Kissinger moordenaar", "Lever de Junta aan het volk uit" en "Navo- CIA-verraad". BONN De consument zal de komende jaren aan nieuwe visge rechten moeten wennen. Bekende vissoorten zoals kabeljauw, schel vis en zelfs haring worden steeds zeldzamer, terwijl de traditionele visgronden door de uitbreiding van visserij grenzen steeds meer worden beperkt. De Duitse zeevis serij bereidt zich daarom voor op uitbreidig in de diepte, waar wel licht nog visvoorraden aanwezig zijn, maar dan wel van geheel andere soorten. Vissersschepen heben de laatste tijd steeds vaker melding gemaakt van geslaagde pogingen om onder de gebruike lijke grens van ongeveer 600 meter diepte te vissen. Maar een echte ontsluiting van de diepere water- lagen voor de visvangst moet eerst door een visserijonderzoek syste matisch worden voorbereid, zo schreef dr. Harald Steiner in een publikatie van de Deutsche For- schungsdienst. Onder diepzeevisserij verstaat men het vissen op 1.200 meter diepte, dus tot in de waterlagen, vooral in de Atlantische Oceaan, waar volstrekt geen licht doordringt en waar de vis sen zich voeden met het „afval" van het oppervlaktewater, bestaande uit zinkende resten van dode organls- Op deze diepte leeft een totaal andere fauna dan de bekende, af gezien van een enkele uitzondering zoals de kleine heilbot, die vooral gerookt een delicatesse is. Bezoekers van Madeira kunnen voorts de „es pada" (zwaardvis) als lekkernij op het menu. De „espada" is zelfs een zo begeerde vis, dat het voor de kuit vissers de moeite loont tot op 2.000 meter diepte te vissen. De overige diepzeevissen zijn nog zo goed als onbekend. Bijvoorbeeld de grenadiervis of de gladkop. Een belangrijke taak voor het visserijon derzoek is nu bereidingswijzen voor deze vissen te ontwikkelen om ze aan trekkelijk te maken voor de consu ment. Daarmee is onder andere het instituut voor biochemie en techno logie van het onderzoekcentrum voor de visserij te Hamburg bezig. Voor onderzoekers is daarbij van belang de vangst van de eerste grote diepzeevistocht van het onderzoek- schip Walther Herwig, dat onlangs een maand lang in de wateren van Noord-Engeland en Ierland door bracht om de diepzeevisserij te tes ten. Men viste er op een diepte van 600 tot 1.200 meter en daarbij bleek dat op die plaats in de vroege zo mer een zeer bijzondere visfauna ge vangen kan worden: op 600 meter de goudzalm (een ln Engeland reeds lang bekende, aan de zalm verwante vis, die uitstekend smaakt, maar van wege rijn voor diepzeevissen kenmer kende reusachtige ogen niet bepaald mooi is om te zien), op 800 meter de grenadiervis, een dier met een lange sliertstaart, waarvan de filets in het Hamburgse instituut reeds bij wijze van proef zijn gekookt en ge bakken, op 1.000 meter de gladkop, een vis die bijna uitsluitend van diepzeevoedsel leeft en daarom zeer week en waterig vlees heeft dat nog nader getest moet worden, en op 1.200 meter een mengeling van aller lei chlmaerae (zeekatten) en haaien. De vangsten waren stellig niet slecht en deden vermoeden dat de diepzeevisserij althans in dit gebied lonend zou kunnen zijn. Een andere vraag is echter of een dergelijke vangst ln elk Jaargetijde mogelijk is en of het visbestand zowel naar omvang als naar samenstelling wis selt met de seizoenen. De Walther Herwig zal dit op rijn volgende reis gaan onderzoeken. Het valt aan te nemen dat de diepzeevissen zich maar langzaam aanvullen omdat het voedel op deze diepte schaars is en dat afgeviste plaatsen niet zo snel weer nieuw vis kunnen leveren. Dit is een be langrijk punt omdat de diepzeevis ser voorlopig „blind" moet vissen: hij kan de vis niet, zoals ln de ho gere waterlagen, met het echolood lokaliseren en hij kan pas na het binnenhalen van de netten zien of hij succes heeft gehad. Deze vorm van visserij ls duur en kost veel tijd. Maar thans worden nieuwe echolo den ontwikkeld, die het mogelijk ma ken ook ln de diepzee vis te lokali seren. De visserij zelf ls ook niet zonder problemen. Er zijn nieuwe netten nodig die snel zinken en waar van de „rollen" (tot dusver holle IJze ren kogels) niet door de waterdruk ineengeperst worden. Protestrede van prof. Cleveringa wordt herdacht LEIDEN Op 22 plaatsen in het ge hele land woadt de komende dagen voornamelijk morgen herdacht, dat prof. mr. R. P. Cleveringa op 26 november 1940 in Leiden zijn pro testrede hield tegen het ontslag van twee Joodse hoogleraren door de be zetter. Deze rede leidde tot de arres tatie van prof. Cleveringa en de sluiting van de Leidse universiteit. Tijdens de herdenkingsbijeenkoms ten, die worden georganiseerd door het Leidsch Universiteits Fonds, zal o.m. aandacht worden gevraagd voor het vierde eeuwfeest van de Leidse universiteit volgend Jaar en de aotie tot behoud van de Pieterskerk. NOORDWIJKERHOUT Voor de derde keer zegevierde Kees v. d. Wereld uit Nieuwkoop zaterdag in een rit voor de interclubcompetitie cycle-cross van de Ren- en Toerver- eniging De Bollenstreek op het duin- parcours nabij Noordwljkerhout. Met meer dan een minuut voorsprong op Nico Slingerland en Cok v. d. Hulst was Kees v. d. Wereld veruit de sterkste. Alle overigen waren door hem op een ronde achterstand gezet. Uitslag: 1. K. v. d. Wereld (Nieuw koop). de 144. km ln 38.15; 2. N. Slingerland (Noordwijkerhout) op 1.05; 3. C. v. d. Hulst (Zoeterwou- de) op 1.30; 4. W. TJoelker (Hille- gom) op 1 ronde; 5. N. Duivenvoor den (Noordwijkerhout)6. C. Kooloos (Voorhout): 7. C. Valentijn (Voor schoten) 8. H. Zuiderduin (Lisse)9. A. v. d. Hulst (Haarlem); 10. B. v. d. Hulst (Zoeterwoude). Bij de nieuwelingen zegevierde Swift-rij der Leon van Velzen vóór rijn club- makker Ouwerkerk. Zondag vond ook al op het parcours nabij Noordwijkerhout de derde rit van een veldritcompetltie tussen Swift en De Bollenstreek doorgang, maar helaas waren er helemaal geen Bollenatrekers van de partij. Ze waren allemaal naar een open veld- rit in Valkenswaard. Het werd in Noordwijkerhout dan ook een volle dige Swift-aangelegenheld. In het treffen van de amateurs was Piet van Leeuwen onbetwist de beste. Hij bleef met een halve ronde voorsprong ruimschoots aan de winnende hand. Uitslag: 1. P. van Leeuwen, 2. C. Brussee, 3. K. de Graaf, 4. W. van Velzen, 5. S. Dubbeldeman. 6. W. Wassink (allen Swift). De strijd van de nieuwelingen werd gewonnen door het Swift-lid Kees v. d. Tang uit Noordwijkerhout. Wmi Looyestein uit Noordwijkerhout kwam zondag in een nationale wie- lerveldrit voor veteranen en lief hebbers in het Brabantse Valkens waard als tweede over de eindstreep. HIJ had een achterstand van veer tig seconden op triomfator Willem Vermetten uit Rijen, die een tijd van 32 min. en 21 sec. noteerde over de 10 km. De Lisser Herman Zuider duin werd derde en Nico Slingerland uit Noordwijkerhout kwam op de vierde plaats. Bij de Junioren zege vierde de momenteel sterk crossen de Kees v. d. Wereld uit Nieuwkoop in 36 min. en 9 sec. over de 12 km. Voetbal Juventus, tegenstander van AJax in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-Cup, is giste ren alleen aan de leiding gekomen in de Italiaanse eerste divisie. De club versloeg AS Roma met 1—0 en heeft nu elf punten uit zeven wedstrijden. Op de tweede plaats staan Lazlo en Torino met 10 punten. NAPELS Een openbare aanklager ln Napels heeft eondag de verbeurdverklaring gelast van de Franse film 'Emmanuelle' omdat hij deze onzedig vond. De verbeurdverklaring geldt voor 't hele land. 'Emmanuelle', waarin de hoofdrol wordt gespeeld door de Nederlandse Sylvia Kristel, werd drie dagen geleden voor het eerst ln Italië vertoond.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4