„Ik ben verknocht aan het werk voor Sociale Dienst" Prinses Beatrix opent gebouwen van „Asopos'' Sportschoolhouder Aad van der Luit: Werkmans Wilkracht huldigt jubilarissen Wethouder slaagde bij Spelend leren Voorkom uitzetting bewoners met huur schuld in Merenwijk MAANDAG 25 NOVEMBER 1974 LEIDEN Tussen het beroep van sportschooHhouder (met als bezigheden judo, jiu-jitsu enz.) en dat vam ambtenaar van Sosi'ale Zaken lijkt een wereld van verschil! te Hggen. Maar niet bij de Leaidenaar Aad van der Luit (29). Hij combineert beide functies en, zoalls hij zegt, „met groot plezier", al dwingt het hem tot een werkweek va-n niet ge ringe lengte en inspanning. Aad van der Luit demonstreert de hielkick: het doormidden schoppen van een krachtige steen. Dit soort dingen doe ik nog niet zo lang. Ik zag er weinig in. Voor een steen in tweeën hakken kun je tenslotte een hamer gebruiken. Maar men vraagt het vaak b\j demonstraties". In het midden Van der Luits assistent Hans Leurink. LEIDEN De ledenvergade ring van de PSP afdeling Leiden heeft van het college van B. en W. geëist dat alle mogelijke maatregelen worden genomen om te voorkomen dat op korte ter mijn ongeveer 23 gezinnen in de Merenwijk uit hun huizen wor den gezet wegens huurschuld. De PSP had vernomen dat dit bin nenkort als uitvloeisel van *n serie gerechtelijke vonnissen zou gebeuren. Tijdens de leden vergadering ward nog een aan tal eisen aan het Leidise college geformuleerd. Die luiden: in elk geval voorkomen dat deze en andere gezinnen buiten hun wil naar willekeurige adres sen elders worden gedeporteerd. het nemen van maatregelen die leiden tot huurverlaging, eventueel door middel van het verstrekken van gemeentelijke LEIDEN Op de feestavond van de harmoniekapel Werkmans Wilskracht die zaterdagavond ge houden werd in de Grote Burcht zijn zeven jubilarissen gehuldigd. Ere-voorzitter J. Bij sprak de ju bilarissen toe, prees htm trouw, en stelde hun als voorbeeld voor vele anderen. De gouden bondsspeld met oor konde voor 70 Jaar lidmaatschap was voor het oudste lid de heer G. Filippo. Het "iets" jongere lid, de heer D. Selier, kreeg het "goud" voor 65 jaar lidmaatschap. De heren B. Blijleven en H. Stik- Prinses Beatrix hielp zaterdag een handje mee aan het binnendragen van de botsen in de nieuwe gebouwen van Asopos. Door Ruud Paauw Aad van der Luit (ClOS-oplel- ding, zesde dan jiu jitsu rood, twee de dan judo, eerste dan Taekwon do, Koreaans karate) werkt al weer drie Jaar bij de Sociale Dienst. Vol gens een hardnekkig gerucht zou hij door de gemeente zijn aange steld als een veredelde uitsmijter, omdat de Sociale Dienst in Leiden nu eenmaal niet de rustigste plek in het Koninkrijk der Nederlan den is. Van der Luit ontkent dat met kracht en enige verbolgenheid. "Ik word zo langzamerhand be roerd van dat imago van de sterke Jongen. Als ik werkelijk een baan tje als uitsmijter had willen hebben dan zou ik by een gooi beklante kroeg aan de deur zijn gaan staan. Verdiende ik ook meer dan nu". Goed contact Wat doet Aad van der Luit dan wel? "Ik probeer een stukje maat- sc-vppelijk werk te bedrijven. El- k" ~ihtend is er spreekuur, in de iwiiliaig bezoek ik wat mensen thuis. Het is werk waaraan ik ver knocht ben. Ik druk me misschien wel eens krachtig uit. maar het contact met de mensen is erg goed. Soms word ik ver na kantooruren nog gevraagd te helpen. Nou, dat gebeurt echt niet als je er alleen maar zou zijn om de sterke Jongen uit te hangen". Geen moeite gehad in het begin? Van der Luit: 'Toen ik drie Jaar geleden werd aangenomen, heb ik wel gezegd dat ik het eerst zelf even wilde aankijken of ik voor het werk geschikt was. Want sociaal werk had me altijd wel getrokken vroeger al in de clubhuizen maar dat houdt niet in dat Je in deze baan redelijk uit de voeten kunt. De derde dag dat ik er werkte, kreeg ik te maken met een man die me de hersens wilde inslaan. Toen hij weer tot rust was gekomen, heb ik heel kalm met hem gepraat. Wat toen overbleef was een man met 'n verschrikkelijke hoop problemen. Hij had gehoord dat de Sociale Dienst wel wat wilde doen, als Je Je maar agressief genoeg opstelde, Toen ik in alle redelijkheid met die man had gepraat, dacht ik jé Agressie Er wordt gezegd dat er nogal wat aexessie zit in de mensen die bij de Sociale Dienst lopen. "Dat is niet waar. Ik durf dat rustig te ontkennen. De sfeer is heus niet zo slecht. Natuurlijk, er gebeurt wel eens wat. Ik beschouw dat als incidenten, meer niet. Inci denten, zoals ze ook op straat, in 't verkeer voorkomen. We moeten niet vergeten dat de gang naar Sociale Zaken niet plezierig is, voor niemand. Dat werkt al een zekere spanning in de hand. In die drie Jaar heb ik toch niet meer dan drie gevallen meege maakt, waarin mensen probeerden tot lijfelijk gewéld over te gaan". Hij voegt er aan toe dat veruit de mees te mensen voor andere dingen ko men daa geld. Wat opvalt is dat Aad van der Lult met bijna broze gevoeligheid spreekt over al wat met Sociale Zaken te maken heeft. "Dat is misschien wel waar. Het komt aan de ene kant om dat ik er niet van houd dat mensen een stempeltje opgedrukt te krijgen We lopen allemaal het risico met de Sociale Dienst in aanraking te ko men, laten we dat niet vergeten. De Dienst moet erg voorzichtig te werk gaan. Als die fouten maakt, kan het betekenen dat mensen die toch al in de kreukels zitten, nog verder in de verdrukking komen. Er zit ook een persoonlijke kant aan de zaak. Ik heb zelf eens op punt gestaan maat schappelijk te verzuipen zonder dat er een poot naar me werd uitgesto ken. Dat is een ervaring die ik een fsnder niet graag zou laten onder gaan. eenmaal overtreden. Als we informa tie over fraude krijgen en het bewijs ervoor is rond te krijgen, volgen er heus wel maatregelen. Maar zander informatie doe Je weinig. Je kunt niet iedereen achterna lopen, zeker niet met de huidige personeelsbezet ting". "O, ik ken de verhalen die de ron de doen, hoor. De Sociale Dienst strooi met geld, de Sociale Dienst geeft auto's weg. Nou, als dat werkelijk zo was, zouden wij de eersten zijn die zwaar gefrustreerd waren. Dan de verhalen dat mensen met sleeën van auto's him geld komen ha len. Het zijn altijd .sleeën van auto's", is is het een Fiat 500. Later, we nu toch blij zijn dat de tijd voor goed voorbij is dat Je bij werkloos- zijn alles moest verkopen, tot en met Je kanariepiet toe. om voor een uitke ring in aanmerking te kunnen ko- De huisvesting van de Sociale Dienst. 'Die ds slecht. Tk heb eens iemand bij me gehad die rieper moest maar eens een bom op de Scoiale Dienst vallen. Ik heb toen gezegd: graag, maar dan liefst in het weekeinde". Sport Het tweede beroep van Aad van der Luit: sportschoolhouder (op het voor malige marine-complex aan het Noordeinde). Hij Is o.a. eerste dan Taekwon-do. "Dat is een vorm van karate, waarbij 80% met de benen en 20% met de armen wordt gestreden. Bij het Japanse karate is het net an dersom. Taekwon-do is in zijn wed- strijdvorm ook wat gereglemtenteer- der". Dat Koreaanse karate treft men tegenwoordig nogal veel in vecht films aan. Werkt dat stimulerend? Aad van der Luit. "Ja. Maar je moet niet denken: dat ga ik effe doen. Van de tien mensen die zich er voor aanmelden, blijven er vijf over. De methodiek vergt een lange oefen tijd". Pratend over Judo zegt hij: "Ik houd vooral de Jeugd op mijn school altijd voor er op straat alleen in ver dedigend opzicht gebruik van te ma ken. Niet zo maar een vriendje omver kegelen, of zo. Als ik van zoiets hoor, treed ik er tegen op. Maar Ja, als dan bondscoach Ruska iemand in het openbaar een lel verkoopt...waar blijf Je dan met Je voorbeeld". Door het groeiend aantal geweld plegingen wordt vrouwen en meisjes de laatste tijd aangeraden zich in zelfverdediging te bekwamen. Wat vindt Aad van der Luit daarvan? "Op zichzelf is dat een goede zaak. Maar als ik advertenties lees, waar in wordt beloofd dat men "in drie maanden tijd uw tegenstander mee dogenloos leert uitschakelen" dan be kruipt me de vrees dat het commer ciële aspect al te zeer de overhand heeft. Drie maanden lang een uur in de week zelfverdediging, daarin leer je weinig meer dan: niet in paniek raken. Dat is wat anders dan een aanvaller meedogenloos uitschake len". Koopavonden in Leiden LEIDEN Het Leids City Centrum, waarin verenigd zijn de Leidse grootwinkelbedlrijven en de midden stand, heeft een schema opgesteld voorde openüngstü den van de winkels gedurende de Sint Nicolaas- en de Kerstperiode. Op donderdag 28 en vrijdag 29 november, dinsdag 3 en woensdag 4 december zijn de winkels daigs tot 9 uur 's awoinidls. In de kensit- 30 november gaan de winkels op 6 uur dicht en op maandag 2 december is de openingstijd van 1 uur 's mid dags tot 8 uur 's avonds. In de kerst periode is de regeling als volgt: don derdag 19 en vrijdag 20 december: 9 tot 21 uur, zaterdag 21 december 9 tot 18 uur, maandag 23 december 13 tot 21 uur en dinsdag 24 en dinsdag 31 december van 9 tot 17 uur. LEIDEN —Onder grote belangstel ling heeft wethouder Dick Tesselaar afgelopen zaterdag de opening ver richt van de manifestatie "Spelend leren" in de aula van de Dr. Van Voorthuysenschool aan de Marnix- straat. De wethouder deed dit door het afleggen van een soort proe ve van bekwaamheid waarby hij moest probieren een aantal op een dienblad gepresenteerde artikelen, daar neer te leggen waar ze thuis hoorden (zie foto). Naar verluidt, is de wethouder daar uiteindelijk wel in geslaagd. Kort voor en kort na de officiële opening verzorgde een groepje ma jorettes van "Concordia" een keuri ge demonstratie op de speelplaats van de school. De manifestatie "Spelend leren" die tot doel heeft de ouders meer bij het schoolgebeuren te betrekken, werd door velen bezocht. En naar ge hoopt wordt zal de manifestatie ook deze week (tot en met vrijdag) nog vele belangstellenden naar de Dr. v. Voorthuysenschool voeren. De door een aantal (kleuter- en lagere) schoten in Noord en de Kooi samen gestelde manifestatie is overigens de moeite van een bezoekje waard. Er zijn allerlei werkstukjes te zien, ver antwoord (en goedkoop) speelgoed, en een grote variatie aan kinderboe ken. Daarnaast kan de bezoeker zich uitgebreid op de hoogte laten stel len van wat er hedentendage zoal op de scholen wordt gedaan. "Spe lend leren" een initiatief van het wijkcomité Plan-Noord en de onder- wijswinkel is deze week geopend van 16.00 tot 17.30 en van 19.00 tot 0 uur. LEIDERDORP Om precies 11.25 uur opende Prinses Beatrix zaterdag de nieuwe gebouwen van de Algemene Leidse Studentenroeverenigfng Aso pos D Vliet aan de Dwarswatering- kade in Leiderdorp. De nieuwe be huizing houdt in: een werkplaats,een bovenloods, een sociëteit en een kleed lokaal annex douche voor de vrou welijke roeiers. Asopos de Vliet is de studentenroeivereniging die ontstaan is uit de fusie van de 'oude' Dames- roeivereniging de Vlfet waarvan Prin ses Beatrix in haar Leidse studenten tijd ook lid van is geweest, en Asopos, genoemd naar de rivierengod, die al een goede behuizing had in Leider dorp. Na de opening werden haar de nieuwe onderkomens getoond door Praeses Ronald Maaskant en onder hield Prinses Beatrix zich enige tijd met 'haar' bootsman Servaar Ot- srtbaWtes. aandringen bij de Leidse Wo ningstichting en de prot. chr. Woningbouwvereniging dat slj in moeilijkheden geraakte bewoners niet langer voor de rechter la ten dagvaarden. een positieve opstelling te genover het Huurderskomitee Merenwijk. De PSP-leden vinden dat de werkelijke oorzaak van de huur schuld niet gezocht moet wor den bij de bewoners, maar bij de onbetaalbare huren, die weer een gevolg zijn van "kapitalistisch winstbejag" en "schaamteloze uitbuiting". Zij wijzen op het leed dat uitzetting in de gezin nen zal veroorzaken en het feit dat door de uitzetting de leeg stand in de Merenwijk die nu al enkele honderden woningen bedraagt nog meer zal toene men. kelorum wierden gehuldigd in ver band met hun 40-jairige lidmaat schap. Ook was er nog een gou den speld voor de heer A. Ruyten- beek. In verband met ziekte kon deze jubilaris hem niet persoon lijk in ontvangst nemen. Zilver was er voor het 25-Jarig lidmaatschap van de 2de voor zitter de heer J. van Vliet en voor de onderkapelmeester D. Beek man. Na deze huldiging traden "De Vrolijke Vrijbuiters" uit Aals meer op, terwijl de feestavond werd besloten met een geslaagd bal. tensgeer en afroeicoach, die haar het roeiexamen afnam. Zij verbleef onge- ver een uur op het terrein en was ondermeer getuige van het spectacu laire opstijgen van een warme-lucht ballon. Bij de opening waren ook aanwezi'g Mr. M. Vrolijk, commissa ris van de Koningin in Zuid-Holland en burgemeester Van der Have van Leiderdorp en burgemeester Vis van Leiden. Mevrouw De Ridder deed iets heldhaftigs. Ze pikte een baantje by uitzendbureau Luba. Ondanks het com mentaar van de buren, het thee-, koffie-, bridge- en naai kransje. „Zeg heb Je 't al gehoord? Mevrouw De Ridder werkt er by. Maar evenzogoed gaan ze wél drie weken naar Noord-Afrika met vakan tie. En kochten ze kleurentelevisie, 't Schynt wel te kunnen Leiden: Nieuwe Ryn 35. Telefoon 071 —40341. Alphen a, d. RUn: Winkelcentrum De Aarhof 67. Telefoon 01720— 94645. Misbruik Het veel genoemde misbruik van de sociale wetten. Van der Luit: "Ja, er is sprake van misbruik. Maar is dat iets dat alleen voor deze tijd geldt? Was dat vroeger onder andere regelingen niet net zo? Wetten en voorschriften worden nu Uw Fleuroj) bloemist^ heeft tientallen welkome 5 december geschenken. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleurop- bloemist zorgt ervoor.' Ïleurqp/Interflora Nederland atgaronittrd goeit Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerk steeg) is het adres van juwelier-horloger v. d. Water, waar U de grootste collectie in de beste merken vindt en zoals U weet "altijd voor deliger". Gouden sieraden - horloges - klokken - Gero cassettes - briljant. Eigen ateliers waardoor prirrfa vakservice. Doet er uw voordeel mee. Ook mef de a.s. feestdagen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3