"Jaren om nooit te vergeten... HUURLEGERS IN DE RENAISSANCE YOGA VOOR IEDEREEN EN SPECIAAL VOOR VROUWEN Vaar-ervaring en het IJsselmeer Rose Kennedy: Boeken over metselen bergsport en curiosa in stad en landschap HET LIJDEN BAR SLECHT NERTAALD "KUS VOOR JE STERFT" Edgar Wallace nog altijd weergaloos Shaw niet in één adem ÏATERDAG 23 NOVEMBER 1974 De Italiaanse Renaissance be tekent in de were'dgeschledenis een bizar samengaan van de meeste edele daden de meest ont hechte mensen, opofferings gezindheid met anderzijds de gru welijkste voorbeelden van - urk- achtigheid, gedragingen waar ver raad, moord en bandeloosheid de meest op de voorgrond tredende aspecten van zijn. De voortbrengselen van deze voor de Europese cultuur misschien wel meest belangrijke periode ver rassen iedere keer opnieuw. De nu slapende stadjes in de glooien de heuvels van Toscane stellen ook nu nog de bezoeker voor de keus: blijven en Je wentelen in een soort nostalgische hunkering naar harmonie, Je vergapen aan de zelfverzekerdheid van een palaz- zo in de namiddagzon, of Je er geren aan het lawaaierige Fiat ten-dom dat zich claxonerend een weg zoekt naar de volgende caf- fè capucino. De Italiaanse twee slachtigheid van nu (een bordje „éénrichtingsverkeer" gespij kerd op een franciscanerkerk uit de 15de eeuw) ls de tweeslachtig heid van toen. Italië was opge deeld in een aantal staatjes, die elk voor zich te klein waren om de permanente druk van buiten (Frankrijk, Spanje, de keizer) te weerstaan. In de onderlinge kib belarijen speelden de „Condottle- ri", de generaals van de huurle gers, een vooraanstaande rol, zij namen de „condotta" aan om voor hun wisselende opdrachtgevers te vechten. Over die condottieri gaat het boek „De Huurlingen" van Geof frey Trease. In het algemeen wordt het optreden van deze be roepslegers rampzalig gevonden; ook in die tijd, waarin de on middellijke bloederigheid van op treden gemeengoed was, ligt het spoor van geweld, vergiftiging en ontucht van de condottieri toch boven 't gemiddelde. Ook zelfs, wanneer men geheel in re- naissance-traditie onder deze mensen voorbeelden van onver sneden zielegrootheid aan treft, een man als Federigo da Monte- feltro bijvoorbeeld, die Plato las in zijn vrije tijd. Het rijk geïllustreerde boek van Trease is een belangwekkende kroniek van menselijk handelen. De individualisering van de mens, het niet-inwisselbare, dat zijn ka raktertrekken voor die tijd, het geldt evenzeer voor de kunste naar als voor de afzonderlijke condottiere. Tijdgenoot Nicoló Macchiavel- li, de praktische denker over de staat en zijn heerser, was zeer tegen huurlegers en condottieri gekant. In „De Vorst" draagt hij voorbeeld na voorbeeld aan om aan te tonen dat een staat zich met huurlingen (trouwens ook met hulplegers van „bevriende" landen) alleen maar ellende op de hals haalt. Trease doet er in de levensgeschiedenis van de vech tersbazen nog een schepje boven op. Vechten en vechten was twee. Men wilde wel aan Florence ver dienen, maar er liever niet voor sterven. De intrige nam als wa pen dus al te vaak de plaats in van ruiterij of lansknecht. Er zijn dus voorbeelden, Trease noemt er ook een paar, waarbij legers ei genlijk alleen maar dagenlang wat tegen elkaar aanduwden zon der dat er wat gebeurde; met de gemiddelde voetbalwed strijd van nu gaat meer agres siviteit gepaard. Trease ontkracht overigens ook wel de stelling van Macciavelli dat legers van de eigen burgerij het antwoord zijn: ook daar was de mond vaak gro ter dan de hellebaard. Met de uitbouw van kanonnen en hand -schietwapens wordt de oorlog te duur. Het draagt bij aan het ontstaan van grotere staatsrechtelijke eenheden (met absolute vorsten) die beter in staat zijn te investeren in het krijgsbedrijf van de kleintjes. Hiermee verlaat de condottiere het slagveld. Niet helemaal na tuurlijk, want in zekere zin zijn lieden als Westerling, of die Belg met zijn legertje in Katanga, late vruchten van dezelfde boom. In elk geval kunnen vooral cy nici onder de lezers hun hart ophalen aan het relaas van Trea- H.M. „De Huurlingen, Avontuur en Hartstocht van de condottiere", door Geoffrey Trease, uitgave: Unieboek b.v., Bussum f 45,-). "Jaren om nooit te vergeten" door Rose Kennedy. Uitgeverij: Forum Boekerij. Jaren om nooit te vergetenis de titel van 't onlangs door Rose Kennedy gepubliceerde verhaal van haar leven. Als moeder van twee vermoorde Kennedy's is zij in haar leven bejubeld, verguisd, geëerd en genadeloos gekritiseerd. Zij zou de stu wende kracht zijn geweest, die John en later Robert Kennedy min of meer op de presidentsstoel wilde zetten en ook achter de tamelijk sucesvolle politieke loopbaan van Edward Kennedy zou hebben gezeten. Wat er ook van waar moge zijn, mengesteld door en over de Kenne- zelf ontkent zij dit ten zeerste in dy's. haar „waarheidsgetrouwe kroniek", De nu 83-Jarige moeder van de die zij heeft geschreven en samen- Kennedy-clan, een term die zij gesteld uit fragmenten uit haar dag- overigens verafschuwt, heeft boeken, brieven en gedichten kinderen van kinderen, vrienden en gedenkboeken, die zij heeft veelbewogen leven achter de rug. Als kleinkinderen, essays kind van Ierse immigranten-ouders, leerde zij vroeg, wat zij moest doen. om een interessante en geliefde per soonlijkheid te worden. Haar vader, die zich inmiddels had opgewerkt tot hun spruiten brengen, neerstorten. De tragische dood van vier kinde ren, het vliegtuigongeluk van Ted Kennedy, waarbij hij ook maar nau welijks aan een tragische dood ont snapt, het veelbesproken huwelijk van haar sohoondoohter Jacky met de steenrijke Ari Onassis en het be ruchte „ongeluk" van haar Jongste zoon Ted in Chappaquiddickwaar bij Mary Jo Kopechne het leven liet, beschrijft zij met een ontwapende openhartigheid èn subjectiviteit. Men kan natuurlijk weinig anders ver wachten van een vrouw, die de moe der is van zo beroemde kinderen. Kinderen, op wie z(j nog steeds en ook wel terecht, trots is. Een erg aardig leesboek, vol foto's en leuke kanttekeningen, gedichtjes briefjes van de Kennedy's en 'V) Titel: Het nieuwe lijden van de jonge W. Poor Ulrich Plenzdorf. Uit gever: Meulenhoff. Prijs f 11.50. burgemeester van Boston, bracht haar al heel gauw een voorliefde voor de geschiedenis bij. Ook aan talen werd bijzondere aandacht geschonken. Dit is haar later goed van pas gekomen, toen zij zich in het gezelschap van koningen en staatshoofden moest bewegen. Toen zij met Joe Kennedy trouw de, een man die ook van Ierse af komst was en die zich op de uni versiteit al vroeg op velerlei gebied Voor allen, die in hun vrije tijd in en om hun huis baksteen willen verwerken, is bij Kluwer Algemene Boeken B.V. in Wageningen een nut tige handleiding verschenen. Ir. Jos M. Westra schreef het royaal geïl lustreerde „Metselen, leer het zelf" (f 17,50), uitgegeven onder auspiciën van de vereniging „De Nederlandse Titel: Een kus voor je sterft. Door Ira Levin. Uitgegeven door De Arbeiderspers (Crime de la crimereeks) f 18,50. „A kiss before dying" werd reeds in 1953 geschreven. Dit jaar ver scheen het in de Crime de la crimereeks van de Arbeiderspers. Een reeks met zogeheten klassie ken uit de misdaadlectuur (-lite ratuur) Een kus voor Je sterft ls een briljant geschreven boek, span nend, knap en heeft veel sfeer. Twee zusjes vinden de dood op een gewelddadige manier, maar de moordenaar wordt niet gevon- Het is een aantrekkelijke jon geman, die intelligent is, zelfin genomen en mateloos lui Hij wil rijk worden vla een minder nette manier. Hoe dat nèt niet lukt kunnen we meebeleven in 256 bladzijden verrukkelijk leeswerk. P.W. Honderdtwaalf bladzijden lang heb verdienstelijk h*.d gemaakt, had i politicus krijgt te voortdurend zitten ergeren een meer dan verschrikkelijke ver taling van dit (Oost)-Duitse boek. Honderdtwaalf bladzijden lang; want toen was het gelukkig uit. ..Het Lijdeiis oorspronkelijk een filmscenario, dat via een toneelbe- horen dat zij zo afschuwelijk rijk werking nu tot roman werd gemaakt, ren. Rose heeft hen Het gaat Er zijn weer een paar boeken bij de Wereldbibliotheek te Amster- boekjes wel enige aandacht geschon- liam Walter Atkinson, begin deze geleerd alle moeilijkheden die de yoga verschenen. Een verheugend dam het boekje Yoga voor vrouwen" ken, maar niet in de mate "die mij eeuw) blijft naar mijn ervaring "het Beide werkjes zijn noodzakelijk voorkomt. Ik zou dus beginsel van alle yoga-wijsheid, al- het boekje van Ramacharaka, Yogi- thans voor hatha-yoga, dat is' dus leer der ademhaling (uitgave van die tak van yoga die zich met het lichamelijk welzijn bezighoudt. verschijnsel. De gezondheid van een (zelfde prijs), duren, te verdragen. Joe Kennedy volk is immers afhankelijk van wat goed geïllustreerd, werkte zich spoedig op in het zaken- ieder persoonlijk daaraan wenst bij leven en toen de kinderen nog Jong te dragen. En het beoefenen van Persoonlijk bUjf ik. m„at> waren, kregen zij op school al te hatha-yoga is een persoonlijke aan- 'tijk van vele tientallen jaren, de zakelijk supplement, juister: als prak- Ankh-Hermes, Deventer) als nood- gelegenheid, ook al kan i grondslag longeman, die ingeprent, dat zoiets helemaal niets H,ke lessen verder nog deze op rei aardappelen-vlees-en-lus-leven was om Je op voor te laten staan. merlting: ten onrechte menen som meer dan beu is en in een tuinhuis- Zij beschrijft haar gelukkige jaren migen dat yoga koDnel- Je ts gaan leven. Daar vindt hij met Kennedy, de moeilijkheden ook, verkoop» en aansluiting bij de op een exemplaar van Goethe's Das Lei- waar zij voor kwamen te staan toen vattingen van het hindoeïsme veron- den des Jungen Werters. Hij ontdekt bleek dat hun dochter Rosemary derstelt Dat kim het ïal zlJn als overeenkomsten tussen het boek en geestelijk niet volwaardig was, de h,, terrein van voea als actae"- «W °P de ambassade in Lon- ^gehele terreinvanjoga ais En dan kabbel, het verhaal door. den als vrouw van de Amerikaanse levensgrondslag aanvaardt. Maar wie De longe' wordt verliefd op een ge- ambassadeur aldaar, beleefde. Een aïl^mk is beS? tot SS trouwde vrouw, maakt schilderijen leven met ontoettend leuke gebeur- er citeert de heie dag Goethe. tenissen, interessante ontmoetingen, Opvallend Is zijn liefde voor Jeans, leerzame r-izen, maar ook kort daar- beat en Louis Armstrong. Er wordt na het verongelukken van hun oud- kertijd elke godsdienst aanhangen hele bladzijde lang verteld hoe ste zoon Joe Jr. in de Tweede We- waarin men zich thuisvoett. reldoorlog. Enkele Jaren later „---Owegwijs nadruk leggen op het element het begin af gemaakt worden in gemeenschappe- de (volledige) ademhaling, zonder de houdingen, asana's overigens te verwaarlozen. Nu velen. Het boekje •wordt aan de adem techniek in deze Je de beste Jeans kunt herkennen, Enzoverder. Het heeft me niet kunnen boeien. P.W. tuig, dat haar hun dochter Kathleen, die op weg „Yoga voor iedereen', uitgeverij Hei- haar vader, met het vlieg- mond (prijs f 14,90), en van Nancy haar doel moest Phelan en Michael Volin verscheen de beoefening der Als inleiding van het boek van harte willen aanbe- Kareen Zebroff vindt u enkele pa- Ramacharaka gina's over vragen als: wat is dat de Amerikaan Wil- eigenlijk, yoga?; waarom moet men aan yoga doen?: meditatie; voeding enz. Aan het slot een lijst van oefe ningen bij bepaalde ziekteverschijn selen. „Gangsters in Londen" en „Engel spanning geen gebrek. Maar b „eb doods", twee thrillers van Ed- Ergens heeft de tand des tijds gar Wallace in herdruk verschenen als dat heet ook geknaagd bij Westfriesland in Hoon. (f 5,90). Edgar Wallace ls al i Wallaces geesteskinderen. We zijn nu terecht gekomen in een tijd, waarin zeker in de literatuur de dingen bij tag Jaar dood. dij overleed op 56- htm naam worden genoemd. Wal- Jarige leeftijd, in 1932 in Hollywood, lace laat ons heel ondubbelzinnig In de la?te 25 Jaar van zijn leven weten, dat zijn hoofdrolvertolkers schreef hij zo*n 150 thrillers. Zeer knalharde gangsters zijn. Mannen, knappe werkjes. Dat blijkt ook wel die alleen de etiquette van het vuur- uii het feit, dat ze nog steeds wor- wapen kennen. Alleen de macht van den gelezen. Nog steeds verschijnen de snelste schutter telt. Zij kennen ze tn herdruk, zoals deze twee boek- geen waarden en normen, die In het Jes die een gangsterinvasie in Lon- normale maatschappelijke verkeer den en gangsterpraktijken in Chi- gangbaar zijn. En Edgar Wallace cago tot onderwerp hebben. Weer- gaat niet opzij voor een of meer galoos. zoals Wallace de intrige in el- gruwelijke moorden. Hij beschrijft ze in details. Maar dan kunnen wij ons niet voorstellen, dat zulke van elke scrupule gespeende kerels zo fat soenlijk zijn in de omgang met vrou wen. Let wel, wij pleitten hier niet voor platvloerse beschrijvingen van sexorgieën. Maar waar drank, wa pens, macht en geld zulke belang rijke factoren zijn geweest in het bestaan van deze misdadigers kun nen wij ons niet voorstellen, dat vrouwen dat ni-t zijn geweest. Aan dat element Is Wallace eigenlijk ge heel voorbijgegaan. Maar Ja, hij schreef zijn boekjes een halve eeuw geleden. Dat bedoelden wij met de „tand des tdjds". Op deze boekenpagina bijdragen van: Han Mulder Koos Post C. J. Rotteveel Annemiek Ruygrok Paul Wolfswinkel Eindredactie Bram van Leeuwen KP. Edgar Wallace Het andere boek. van Australische herkomst, besteedt enige tientallen bladzijden aan soortgelijke zaken: waarom yoga?, het vrouwelijk li chaam, oud worden uitstellen, yoga en sex, dieet en levenswijze, licha melijke en geestelijke hygiëne, enz. Aan het slot twee hoofdstukjes over yoga en natuurlijke bevalling, en: het oefenen thuis, met eveneens een lijst van oefeningen bij diverse klachten. De hoofdmoot van belde „Ik vaar" Joop Michel Prijs uitgaven bertaat uiteraard uit een f 14.50: „Het IJsselmeer van haven beschrijving van de houdingen, met tot haven" Peter Möricke en Theo duidelijke toelichting. Kampa Prijs f 16,90. Uitgaven van Uitgeverij Interdijk, Schiphol-Oost. Rl. Het boek „Ik vaar" met als onder titel „Vaar-iaties voor de vrijetijd- schipper" is speciaal geschreven voor de beginnende watersporter. Aller eerst wordt de problematiek'behan deld van vaarmogelijkheid bootkeu ze, budgetbewaking en het ligplaat senprobleem. Ook wordt de aspirant-wa tersporter ingelicht over „de eerste aanschaf". Het voor en tegen van een tweede-handsboot. Verder in formatieve hoofdstukken over het vaarklaar maken van een schip, kin deren aan boord, pech onderweg, vaarroutes, maten en gewichten, ge- luidsseinen, scheepstermen en wind snelheden. De illustraties zijn van fotograaf Theo Kampa en graficus Harold Möricke. De twee laatsten verleenden ook hun medewerking aan de totstand koming van het boek „Het IJssel meer van haven tot haven". Niet het eerste en zeker ook niet het laatste boek dat de voormalige Zui derzee tot onderwerp heeft. Een aparte benadering van dit stukje natuurlijke gegeven en ook gepre senteerd op een aparte wijze. Geen VVV-folder opsomming maar een eigen belevenis in romanvorm. Het bijzondere van het boek is voorts dat de tekst met de hand geschreven is en als zodanig ook in druk fotogra fisch geproduceerd is. Zet daarnaast het feit dat het boek een groot aan tal zeer fraaie kleuren- en zwart- wit-foto's bevat en het zal duidelijk zijn dat het een fraai boek is ge worden. Y-aaj-van de samenstelling ln handen was van Peter Möricke. B.VJJ. Baksteenindustrie" en het maand blad „Doe het zelf". Aan de hand van een groot aan tal foto's (waarvan twaalf ln fraaie kleuren) en tekeningen geeft ir. Westra een duidelijk inzicht in de kunst van het metselen, al heeft hij allerminst een boek voor beroepsop leiding willen schrijven. Wie dus belangstelling heeft voor het hanteren van de troffel vindt in dit boek een schat van aanwijzingen. Nederland is een exclusief baksteen- land. omdat nergens ter wereld zo veel verschillende soorten en kleuren baksteen worden aangetroffen als in onze steden en dorpen. Baksteen is in vuur gebakken natuur, krimpt niet meer. zet niet uit, rot niet. is kleur echt. Voor doe-het-zelvers een aan- trekkelijk, leerzaam boek. Groot is het aantal belangstellen- 4 den in de bergsport. Uitgeverij Kee- sing in Amsterdam heeft er dan ook goed aan gedaan een Nederlandse vertaling uit te geven van Bergsport- ABC van Dieter Seibert, bewerkt door R. Weijdert, redacteur van het alpinistische tijdschrijft „De Berg- vriend". Het boek (f 27,50) bevat 79 foto's, 7 zeer fraaie kleurenfoto's en 17 kaarten en kaartschetsen. Voorts - heel wat informatie over onderwer pen als indeling van de Alpen, ont- sluiting (wegen, hutten, verenigin gen, hotels, kamperen), kleding, voe- ding, terrein en techniek, oriëntering, het weer, gevaren, bergtochten met vrouw en kinderen, enz. enz. Vele jaren heeft de tekenaar Jan Bouman in de „Volkskrant" een merkwaardige rubriek verzorgd: pen tekeningen onder de titel „Het merekwaerdigste meyn bekent", waarin op rake wijze de aandacht werd gevestigd op boeiende details in steden, dorpen en landschaopen, zoals fraaie gebouwen, gevelstenen, monumentjes, bruggetjes, molens, wallen, toegangspoorten, enz. Bouman had een enorme belang stelling voor geschiedkundige bijzon derheden en noteerde die wekelijks. Dat deed hij onder het pseudo niem „Lijntrekker" zeshonderd maal, doorgaans zes tekeningen met bijschrift per keer. Die tekeningen zijn enige malen in verzamelboeken uitgegeven en de Nieuwkoopse uitge verij Heuff heeft nu de tekeningen bijeengebracht, die Bouman tussen 1963 en 1965 vervaardigde (prijs f 19.50). De kunstenaar is intussen op 59-Jarige leeftijd overleden. Het ligt in de bedoeling van Heuff in het komend voorjaar de laatste serie van honderd afleveringen te bundelen en, bij voldoende belangstelling, een her druk van de eerste vier delen uit te geven. Aanbeveling behoeft dit werk nau welijks want 't is een prachtige gids voor Nederlanders met toeristische interesse in eigen land. Een paar grepen uit Leiden en omgeving: Le germuseum, Gravensteen, Boerhaa- ve's graf, gedenksteen voor Telders, standbeeld Frederik Hendrik, gedenk plaat Haanstra, idem Arminius;' Noord wijk: boerderij als museum; Sassenheim: windwijzer raadhuis;1 Voorhout: geboortehuis Boerhaave, Oude Kerk; Wassenaar: dierenbe graafplaats, waterpomp Rust en Vreugd; Woerden: „opstanding uit het graf", Luthers kerkhof. RL Titel: Souvenir van een zomer. Auteur: Irwin Shaw. Uitgever: Elsevier. Prijs: f 22,50 (318 blad zijden gebonden). Een roman van Shaw is altijd het lezen waard. En wanneer Je dan een dikke pil van ruim 300 pagina's in handen krijgt, ga Je stralen. Je ziet het al voor Je: een koude herstavond en een knappend haardvuurtje. Voilé. De regen plensde inderdaad neer, het vuur knapte, maar het boek viel een beetje tegen. Het liep te langzaam, zoals dat dan heet. Het verhaal speelt zich af tij dens het filmfestival in Cannes. De hoofdpersoon is een wat ou dere, op een zijspoor gezette Ame rikaanse filmproducer. Niemand bemoeit zich met hem, hoewel hij dagelijks parties, diners en fees ten bezoekt en daar allerlei „mak kers van het eerste uur" te gen het lijf loopt en er dan ge zellig mee keuvelt. Dt beroemde, obligate blab la-verhaaltjes. Er is echter een Journaliste die alles van hem weet (hóe komen we pas aan het eind te weten) en hem de hele dag achterna rent. Ze wil nog meer dingen van hem weten; ze activeert hem een scenario te schrijven voor een film; ze kaffert hem uit omdat hij niets doet, lui rondhangt en zich constant bedrinkt. Natuur lijk gaat ze ook met hem naar bed. Shaw moet het verhaal begrij pelijk maken en geeft herhaal delijk flash-backs. Vaak bladzij den lang. Dat is allemaal essen tieel voor het verhaal, daar niet van, maar het is zo langdradig. Voeg daarbij een mislukt huwe lijk, een vage vriendin in Parijs, de nauwelijks volwassen dochter die de hoofdpersoon komt opzoe ken en er meteen met een halve gare schrijver tussenuit trekt en tenslotte een maagzweer en een nieuwe film, nou, dan duizelt het wel eens. Toch, ondanks de storende zet fouten (New Hork, i.p.v. New York), toch zitten er boeiende dingen in. Maar in één adem uitlezen is er dit keer Jammer genoeg niet bij geweest. P.W.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19