Het leger van 'part-time' werklozen wordt steeds groter ^irdy" Laatste brieven over Jan Mulder (4 en 5) Alles kan in onze overgeorganiseerde maatschappij Lezers schrijven Doorgaan met de groei? De Stem ZATERDAG 23 NOVEMBER 1974 PAOINA 16 een miljoen gulden aan prijzen Elke week zijn er!8Birdy tafelgarnituren te ■winnen in onzepuzzelcampage. Winketux f25% Opnemen van brieven In De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te telgeren dan het met de inhoud eens ls. wel In te korten. Een greep uit het aantal aanvragen Ivoor werktijdverkorting gedurende de afgelopen weken: voor 300 man in de cv-onderdelen- fabriek in Emmen Enka Glanzstoff, voor 3.000 man in Breda Bald, voor 300 man in het houtbe drijf in de ka- Verenigde Buizenfabriek, voor 730 Rubatex, voor 140 man in het che- man in Limburg en Brabantmiebedrijf in Weesp in fabriek Raymakers, voor 400 man in de Asselberg, voor 200 man in het me- De Batavier, Poppel, voor kerfabriek Wavin, voor 220 man in de plastic- buizenfabriek in Hardenberg den KVT, voor 170 man in de tapijtfa- Bruynzeel, voor 700 man in de keu- Pastoe. voor 120 werknemers in het briek kenfabriek in Zaandam meubelbedrijf in Utrecht Santella Foundation, voor 175 Verto, voor ruim 200 man in de Daalderop, voor 675 man in het tapijtfabriek in Steenwijk metaalbedrijf in Tiel taalbedryf in Roozendaal Blijdenstein-Willink, voor 400 man in de textiel in Enschede De Sphinx, voor 945 personeelsle den in de keramiek in Maastricht Philips voor 1.800 man in Roozen daal, Stadskanaal en Winschoten Karperton, voor 50 man in het kaasbedrljf in Alkmaar Werklust, voor 100 man in de Apel- doornse Machinefabriek Martens Beton, voor 21 man in het plasticbedrijf in Oosterhout Vandra, voor 101 man in het kar- tonbedrijf in Brabant Mecona, voor 40 werknemers in het metaalbedrijf in Made Bruynzeel, voor nog eens 530 men sen inde trip'.exfabrlek in Zaandam Van Gelder, voor 2.000 man in ver schillende papierfabrieken. ^EXCLUSIVE .Werktijdverkorting is gewoon verkapte werkloosheid zegt iemand op het ministerie van Sociale Zaken. Die „ver kapte" werkloosheid blijkt de laatste tijd bijzonder snel toe te nemen. Bijna dagelijks komen er op het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag aanvragen van ondernemingen binnen om korter te werken. „Er zit heel dpidelijk een stij gende lijn in", merkte men daar. Door Jan Kees Kokke Nederland heeft niet alleen een le ger van „full-time"-werklozen van meer dan 160.000 man. Er zijn bo vendien- vele duizenden „part-time" werklozen. Mensen, die in het gun stigste geval elke dag een uur vroe ger naar huis worden gestuurd. Of, in ernstiger gevallen, slechts twee dagen op hun werk hoeven te ver schijnen. Het Juiste aantal „part-ti- me' -werklozen is niet bekend. Maar alléén al in de maand oktober werd voor bijna dertigduizend werkne mers een werktijdverkorting aange vraagd. De regeling tot werktijdverkorting toestaat al veel langer. Sinds de energiecrisis wordt er echter pas geregeld gebruik van gemaakt. Het begon met de autoloze zondag, waarvan de horeca en de garagebe- drijvende gevolgen ondervonden. ..Maar het lijkt op het ogenblik wel of er sprake is van een sneeuwbalef fect", zegt een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken. „Vooral in de afgelopen weken nam het aantal aanvragen tot werktijd verkorting enorm toe. Gemiddeld bedraagt de werktijdverkorting zo"n twee dagen per week". Het hoogte punt in de werktijdverkorting is nog lang niet bereikt, zo gelooft men bij „Sociale Zaken". Tal van aanvragen zijn nog in behandeling. Dat kun nen kleine bedrijfjes zijn. Maar ook zeer grote, zoals Enka in Breda, dat voor niet minder dan 3.000 man werktijdverkorting heeft aange vraagd. En Van Gelder Papier voor 2.000 man. Als een bedrijf werktijdverkorting heeft aangevraagd, betekent dat dat de situatie nog net niet zo hopeloos is dat er ontslagen moeten vallen. Maar wel dat de toestand kritiek is. De voorraad wordt te groot, of de hoeveelheid orders is te klein. Met andere woorden: de produktie is niet lu overeenstemming met de vraag. De vergunning tot werktijdverkor ting wordt dóór het ministerie gege ven, als is aangetoond dat de be drijvigheid abnormaal laag is en bo vendien van tijdelijke aard. Het ri sico gedurende de eerste twee weken moet door het bedrijf zelf worden gedragen. Indien de aanvraag tot werktijdver korting wordt goedgekeurd, kan de onderneming van de bedrijfsvereni ging 80 procent van de niet gewerk te uren of dagen terugbetaald krij gen. De rest van het loon moet de onderneming zelf betalen. De be drijfsvereniging haalt dit geld uit de door haar beheerde pot, die is be doeld om de werkloosheidsuitkerin gen gedurende de eerste acht weken te betalen. Dat fonds wordt gevuld met een deel van de werkloosheids- premies, die werkgever en werkne mer opbrengen. Nog wat cijfers. In de week van 7 tot 12 oktober werden 334 aanvragen voor in totaal 14.524 werknemers van kracht. In de laatste week van oktober werden 356 vergunningen voor werktijdverkorting voor in to taal 13.339 mensen gegeven. De vakbeweging is er niet kapot „Het is niet zo verschrikkelijk. Het is gewoon een begeleidend ver schijnsel van de economie", zegt een woordvoerder van de industriebond NW. „Wel is het de vraag nu er zo'n stroom van aanvragen loskomt of de arbeidsinspectie wel in voldoende mate kan nagaan of de aanvraag voldoet aan de doelstelling van de regeling voor werktijdverkorting. Zelf kan de vakbeweging niet in de boeken van het bedrijf kijken. Bo vendien knabbelen we op deze wijze wel een stukje van onze WW af. Het aantal dagen, waarvoor werk tijdverkorting geldt, wordt namelijk afgetrokken van het aantal dagen, waarop iemand recht heeft op een WW-uitkering". Voor de werknemers heeft de werk tijdverkorting in beginsel overigens geen rampzalige gevolgen. Het ge wone loon, met de_ vaste toeslagen maar zonder de óverwerkuren ui teraard wordt meestal gewoon doorbetaald. De golf van aanvragen tot werktijd verkorting begon begin dit jaar bij DAF, dat verschillende perioden on geveer steeds 3.000 man in de perso nenautofabriek in Born enige dagen per week korter lietx, werken. DAF is overigens nog steeds niet over de moeilijke periode heen. Want tussen Kerst en Nieuwjaar zal het perso neel collectief drie snipperdagen moeten opnemen, zo is met de on dernemingsraad overeengekomen. De voorraden zijn namelijk nog steeds te groot. „Met werktijdverkorting hebben we duidelijk ontslagen kunnen voorko men", zegt een woordvoerder van het DAF-concern. „Als we gewoon waren blijven door werken, waren de voorraden tot on verantwoordelijke hoogte opgelopen, met alle gevaarlijke gevolgen van dien". De DAF-ledding merkt wel op dat gedurende de werktijdverkorting het absenteïsme het verzuim dus duidelijk minder werd. „Als men al een paar dagen per week niet hoeft te werken, dan is de behoefte om een dag vrij te nemen natuurlijk aanmerkelijk minder groot", verklaart men bij DAF. „Het personeel voelt zich ook min der snel niet in staat om te werken". Ook concludeerde men bij DAF dat een vermindering van de werktijd met een bepaald percentage, niet tot gevolg heeft dat de produktie met datzelfde percentage afneemt. Dat verschijnsel heeft men vooral ln het begin van de werktijdverkorting duidelijk waargenomen. De maatre gel had aanvankelijk dus niet het beoogde remmende effect op de pro duktie. Het Philips-concern dat voor ruim 1800 man in ons land werktijdver korting heeft aangevraagd con stateert sinds kort internationaal zelfs een toeneming van de werkij ver. Dr J. Offergeit, lid van de raad van bestuur: „Nu wegens het vrij plotselinge in zakken van de verkopen in verschil lende sectoren de situatie moeilijker wordt, worden aan de andere kant het verloop en het verzuim kleiner en werken de mensen harder". In en kele fabrieken is het verloop zelfs teruggezakt van 30 naar minder dan 10 procent. De gevolgen van de werktijdverkor ting worden pas over enige tijd goed duidelijk. Een groot aantal bedrijven heeft namelijk wel al werktijdver korting aangevraagd, maar die zal pas eind deze maand, begin volgen de maand ingaan. Op het ministerie van Sociale Zaken heeft men de in druk dat er slechts zeer incidenteel niet gebruik wordt gemaakt van de aanvraag tot werktijdverkorting. De regering neemt maatregelen om de economische crisis tegen te gaan. De produktie moet worden op gevoerd. Leve de consumptiemaat schappij en de verkwisting! Dit ter wijl al 15 Jaar lang de deskundigen waarschuwen waar dit uiteindelijk toe leidt. Dit terwijl Juist het tweede rapport van de Club van Rome ver schenen is, hoewel bijna doodgezwe gen door de Nederlandse t.v., radio en de meeste kranten. In dit tweede rapport en op het congres te Berlijn zijn deskundigen, na enorme studies eD computerberekeningen, tot de conclusie gekomen dat, als de groei doorgaat zoals in de laatste 15 jaren, de wereld omstreeks 2000 onleefbaar is. We gaan ten onder aan groei, verkwisting, vervuiling, milieuram pen, energie- en voedseltekort (het begin is er al). Maar toch maar door gaan alsof er niets aan de hand ls. Het succes van ministers, economen en technologen op korte termijn is belangrijker dan dat straks onze kin deren omkomen in een onleefbare ■wereld. Volgens de Club van Rome en an dere deskundige ecologen en biologen zal het gedragspatroon van de wes terse mens fundamenteel moeten veranderen, willen er iq deze eeuw geen miljarden mensen omkomen door honger en milieurampen. Wil len we het voor onze kinderen en kleinkinderen nog een beetje leefbaar houden, dan zullen we nu moeten beginnen met ons leefpatroon radicaal te veranderen en een na tuurlijker en gezonder leefwijze vol gen. En zeker geen gevolg geven aan de uitnodiging om nog meer te gaan kopenHet werkloosheidvraagstuk kan wel op een andere manier wor den opgelost (kortere werktijden, vrijwillige pensionering op 60-Jarige leeftijd etc.) Bésef tocti waar het om gaat! Het voortbestaan van de mensheid en het leven op aarde staat op het spel! Het is zoals prof. Edward Goldsmith, hoofdredacteur van „The Ecologist" zei: „De politici vechten als kinderen om een stuk chocola, terwijl er een tijdbom in de kelder ligt. De reep chocola is de werkgelegenheid, de tijdbom het ecologische vraag stuk: het zijn of het niet meer zijn. We hebben hoogstens nog vijf Jaar tijd om tot inkeer te komen, maar dan dienen we nu direct te beginnen. Allen die beseffen dat het fout gaat of er aan twijfelen, móeten zich nu verenigen om alles in het werk te stellen dat de stem van de Club van Rome en die van de deskundige eco logen doordringt tot in elke huiska mer. Vandaar onze actie „Anders denken Anders doen We willen niet op de stoel van de politici gaan zitten, maar wel iedereen bewust maken van datgene wat dreigt. We kunnen ons niet keren tegen de natuurlijke ordening, maar die nen daarnaar te leven. Een natuur lijker leefwijze moet gericht zijn op gezondheid en welzijn en niet op hebzucht en welvaart. Het gaat om onze kinderen en hun nageslacht. Door anders te denken en ook anders te doen, kan de fatale weg naar de ondergang worden verlaten. Het woord en de daad is aan u. ELSA VLEER-JAGERMAN. Grootveenweg 29 Norg. De Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam (VRR) is geen communistische organisatieer heeft slechts een zeer kleiln gedeelte communisten zitting in. De VRR bestaat uit twee partijen: het Front Natio nal de Liberation (FNL) en de Alliantie van de nationale en de mocratische krachten voor de vrede in Vietnam. Het FNL be staat uit Socialisten, Democra ten, niet partij gebonden mensen en Oommunisiten. De Alliantie bestaat uit; Religieuzen (boed dhisten en Katholieken) en niet partij gebonden mensen. De Al liantie is zeer gematigd progres sief; ze streeft bv. naar de eer biediging van de democratische vrijheden en privé-bezit! De VRR is een bundeling van alle nationalistische krachten die ondanks hun onderlinge ver schillen gezamenlijk strijden, om het Amerikaanse imperialis me en haar handlangers (Thieu) uit hun eigen land te verdrij ven, daarbij (natuurlijk) gehol pen door de Vietnamezen die in het Noorden wonen. Vietnam is immers één land. (zie de ak koorden van Genève en Parijs) KOEN GO Gezien de laatste wedstrijden van Feyenoord, in het byzoinder tegen Ajax, moet het meneer Barnhoorn toch wel zijn opgevallen dat Van Ha- negem veel kan "versieren" bij di verse scheidsrechters. Neem het ge val Haan. Het pleit toch voor hem, dat hij alleen aan voetballen dacht. Om nu op het onderwerp Jan Mul der te komen, zou de heer Barnhoorn ziek moeten worden van Feyenoord daar twee Jaar geleden deze club f 575.000 teveel voor Jan Mulder vönd en een Jaar later, samen in strijd ging met Ajax voor f 1.500.000? L. DE WINTER Muiderkrlng 72 Leiden. Dat de heer Van Hanegem een groot voetballer is lijdt geen twijfel. Maar, als voetballiefhebber, elke maandag Voetbal Extra lezend, er ger ik me toch wezenloos aan de uit spraken van deze man. Volgens mij pure bladvulling, daar het niets an ders dan wartaal is. Hij spreekt zich namelijk geheel tegen. Wanneer 1 Ajax bijvoorbeeld van Feyenoord verliest, dan hebben de Ajacieden, volgens Van Hanegem dan, altijd wel een excuus (scheidsrechter slecht, Haan doodgeschopt door Van Hane gem; kortom kinderachtige Amster dammers). Speelt Van Hanegem te gen Barcelona en zit hij 4 maal 3 kwartier in de tang van Neeskens, dan vertelt hij na afloop dat de scheidsrechter is omgekocht. Afgelopen zondag had de scheids rechter het óók weer gedaan. Keizer zou géén persoonlijkheid hebben om dat hij enerzijds geen penalty gaf, terwijl hij anderzijds Van Hanegem de kaart qnder de neus drukte. Of dat iets met persoonlijk te maken heeft... En bovendien: hij trapte toch naar die tegenstander. Maar daar rept hij geen woord over. H. V. LEEUWEN Splinterlaan 111 Leiderdorp. (Discussie gesloten - redactie) Heeft Ron Harms dan alleen maar kritiek, en moest, hij zonodig begin nen met rood-rooms? Wat heeft dat met de zang te maken? Je gaat naar een concert om van zang en muziek te genieten. De Stem is een koor van amateurs, dat op hoog peil staat en met veel animo en gevoel repeteert en zingt. Dat er zo weinig bezoekers waren kwam doordat De Stem niet genoeg aandacht heeft gevraagd in de dagbladen. Eigenlijk had de kerk er ook wel wat van kun nen zeggen, want menig katholiek heeft wat gemist, vooral na de pau ze met het Utrechtse Koor. Er zijn nog mensen die er van genoten heb-« ben. O Mevr. SLOOS-OVERDIJK De Goejestraat 33 Leiden. Als je als Jong gezin in Leiden komt wonen en je hebt 30 jaar in Den Haag gewoond, dan kom je wel voor de merkwaardigste verrassingen te staan. Niet alleen dat je moet wennen aan een provincie-mentali teit. ook vele verkeerssituaties zijn levensgevaarlijk Om over de situatie ln de nieuwbouwwijken en de schan delijke sloopwoede in de binnenstad nog maar te zwijgen. Goed, je wilt in Leiden gaan wonen vanwege 't werk hier. Dat kan: een flat in het Marskwartier is zo gere geld, dank zU uiterst vriendelijke mensen bij de Leidse Woningstichting. Je betaalt de eerste huur, je krijgt 10 dagen vrij wonen om de troep in Je nieuwe huis op te ruimen en Je ont vangt 'n formulier waarop de (kleine) klachten over het huis in moet vui- icn en binnen een aantal dagen te rug moet zenden aan de LWS. Dat klinkt allemaal erg romantisch. Na een aantal maanden blijkt dat de flatgebouwen geen regelrechte ver binding voor voetgangers zullen krij gen; de wandelroute station-Muider- fcring Jan Luykenlaan Cruqui- uslaan voert over parkeerplaatsen, de rijweg, door de klei en over fietsen rekken op de stoep. Allemaal heel plezierig voor mensen met kinder- Ook blijkt na anderhalf jaar dat niemand hier iets aan doet, de ge meente niet, de wijkvereniging niet. de LWS niet en veel bewoners ook niet. Tevens blijkt dat de duur ge huurde flat (f360,- p. m.) gebreken gaat vertonen, -die eerder niet be stonden of opgemerkt werden: stank door luohitkanalen, w.c.-stortbakken die blijfen doorlopen, stank door da afvoer van de douche, scheuren in de betoomuren, krimpend houtwerk, deurgrendels diie niet sluiten of al leen met geweld te openen zijn, eerv door het harder wordende beton steeds toenemende geluidshinder. Kortom, een dure flat die na ander half jaar al hard op weg is een krot te warden. En dan nog de lift, die vrijwel altijd van slag is, de grendel van de centrale buitendeur die soms geheel is verdwenen, de kraakwagen die wel drie maal per jaar komt. de postvakken die opengebroken worden, de fietsenlboxen die geregeld door in brekers warden bezocht Dan denk je als eerlijke huurder dat je rechten hebt, om in een aan tal gevallen verandering te verlangen. Ja, ja, dat blijkt erg naïef. Kleine re paraties worden door de huismeester verricht en daar wordt het niet fraaier van. Een brief met klachten over de stank door de luohitkanalen en het houtwerk wordt door de LWS gemakshalve maar met beantwoord; een sfeer van: wees blij met je (te dure) woning, nou verder niet zeu ren! Algemene klachten over de deurbel: die uit de centrale hal en die aan het huis hebben hetzelfde geluid. Dus veel geloop en ergernis voor niets. Brief van de LWS; alles ls gecontro leerd door de leverancier en die vond (natuurlijk) dat alles goed func tioneerde. Maar bij ons is niets ge controleerd. Alternatief voor de be woners: een andere bel monteren (wat niet mag) of stomweg de dra den van de bel uit de centrale hal doorknippen; belangrijke bezoekers komen toch wel aan de deur en bo vendien spaart het 't vele gebel van leveranciers en zich vervelende kin deren. En wie draait op voor de schade aan het krimpende houtwerk? Vol gens het huurcontract de huurder, die dan de dupe wordt van de slechte bouwkwaliteit: nieuw laten stoppen en schilderen kost kapitalen. Toch zal het moeten gebeuren, het huis is nu continu geventileerd door de vele krimpscheuren (van l cm breedte), zodiat de verwarming het niet meer aan kan (is: energieverlies). Wel worden de stookkosten voor de huur der verhoogd en de thermostaat neg en&ele graden lager afgesteld. Dat kan zo maar Maar het mooiste komt nog: de vele inbraken in postvakken en fiet- Benboxen. En het is ook zó gemak kelijk, een postvak ls met één ruk open en de betaalcheques liggen voor het grijpen; de centrale deur naar de fietsenboxen staat vaak open of het Slot is er uit, of je drukt de deur eenvoudig in, waarna de papieren Bruynzeeldeuren geen enkel beletsel vormen om de diverse gereedschap pen uit de boxen mee te nemen. Een proefaotie bij de LWS en ce wetswinkel leerde ons dat de LWS niet verplicht kan worden de post vakken en fietsenboxen beter te be veiligen. wat zjj dus uiteraard niet zal doen. De huurder moet het maar weer opknappen, terwijl de re cherche steen en been klaagt ovei deze gammele toestand. Maar die kan kennelijk ook niets ondernemen. Er is iets goed mis bU de gemeente Leiden en bij de Leidse Woningstich ting. Een redenatie van: wij voldoen aan de minimumeisen, verder doen wij niets. Dit is ons inziens een bui tengewoon asociale gedachtengang. Je kunt deze vergelijking trekken: er zijn voorschriften voor brandveilig heid, gas en elektriciteit, Je moet ie auto afsluiten, enz., enz. Maar een bescherming van de huurder die met een slecht gebouwd nieuw huis worat opgescheept is er niet. evenals de ver plichting ontbreekt t.a.v. eisen ter voorkoming van inbraak. En wie is verantwoordelijk als wij op de rijweg (ornaat de stoep ontbreekt) met onze kinderwagen worden verpletterd door een autobus? Hopelijk toch niet de inzittende van de kinderwagen! Dat kan allemaal in onze over georganiseerde maatschappij waarin het rijden zender achterlicht of een hondekeutel een bekeuring oplevert! Faim. M. en M. v. d. BOSCH— DUTTEMELJER. Muiderkrlng 101, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15