Kamer keurt open dam goed Van het water nu de lucht in f suède siert de vrouw Veertien gewonden en grote ravage na treinbotsing Uit in de Randstad Krappe meerderheid voor regerings-plannen Nieuwe Schipholdirecteur Stapel (Oegstgeest): TRESLONG Prijs 359.- DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 BINNENLAND PAGINA 7 [PHILIPS LEIDEN Rijnlands Lyceum: 22 nov. 20.15 uur Maa-Jöl Flore. tour de chant. Stadsgehoorzaal: 23 nov. 20.15 uur Graefin Mariza. Hoofdstad Operette. LAK-Theater: 22 en 23 nov. 20.15 Koninklijke toneelvereniging Lïtteriis Sacrum met ,3iedermann en de brandstichters" van Max Frisch; 28 oov. 20.15 uur Vrdüjke Guerrilla, een theaterproject van Jaap van der Merwe. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 22 en 24 nov. 20.15 uur Haagse Comedie met ,3e Venetiaanse tweeling" van Carlo Goldonl: 23 en 28 now. 20.15 uur Haagse Camedde met „Don Juan", blijspel van Molière; 24 nov. 14.00 uur Haagse Comectiê met „Potverteren", blijspel van Eugène Labiche; 25. 26 en 27 nov. 20.15 uur Ned. Dans Theater met de (voor) première van „Inner Space" (Bruce Marks) en pas de-d-eux van Don Asker. Verder op het programma: ..Moves" (Robins) en „Tilt" (Van Manen/S'traiwinsky) HOT-Theater: 22 nov. 20.30 uur Haagse Comedie met „Atilka. Ati- ka" van Peter Hoeksema; 23 en 24 nov. 20.30 uur Haagse Comedie met ,3e stok" van Ton Vorstenbo6ch24 nov. 14.00 uur Kinder theater Psssttt met .Piccolo en de Fee-Minista": 26 en 27 nov. 20.30 uur Sephirath Dance Theatre, London. Theater Aan de Haven: 22. 23. 26 t/m 28 nov. 20.15 uur Toneel groep De Appel met ,3on Juan" van Molière Congresgebouw: 22 en 23 nov. 20.15 uur Toneelgroep Ennia met „Dat gekke mens van Savage"; 20.30 uur Residentie-Orkest o.l.v. Ernest Bour, mm.v. Alexandru Hrisande (piano) en Kwartet Wim Overgaauw; 24 nov. 20.30 uur Concertgebouwork. oJ.v. Ki- rill Kondrasjin mm.v. Dezsö Ranki (piano)24 en 25 nov. 20.15 uur Theater van de Lach met ..Hé. mag ik mijn echtgenote terug?" Diligentia: 22 en 23 nov. 20.15 uur Groep Hauser Orka ter; 24 nov. 14.30 uur Nicamor Zabaleta (harp)28 nov. 20.15 uur Fiet Koster met „Suzanne, een vrouwenleven". ROTTERDAM Schouwburg: 23 en 24 nov. 20.00 uiur ,3« wijze kater", Stadstoneel Rotterdam; 26 nov. 20.00 uur Tosoa, Ned. Operastichting; 28 nov. 20.00 uur Iwanow, Publiekstheater. Luxor Theater: t/m 17 dec. (behalve maandag en zondag) Paul van Vliét met nieuwe One-man-show. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 22 en 23 nov. 20.15 uur Publiekstheater met "Iwanow"; 24 nov. 13.30 Tosca; 20.15 uur Grote bek en grote buik; 25 nov. 20.15 uur Toneelgroep "Globe" met "Suiker" van Hugo Claus; 26 nov. 20.15 uur Theater met "Emilia Galottl": 27 nov. 20.15 uur Haagse Comedie met '3e Venetiaanse tweeling"; 28 nov. 20.15 uur Ned. Dans Theater. Concertgebouw Amsterdam: 22 nov. 20.15 uur Amst. Phil. Ork 20.15 uur Concertgebouw-Kamermuziek; 23 nov. 15.00 uur Matinee op de vrije zaterdag; 24 nov. 14.15 uur Abonnementsconcert serie Z; 20.15 uur Int. Gitaarserie m.m.v. Julian Bream; 26 nov. 20.15 uur Amst. Phil. Ork. o.l.v. Anton Kersjes; 27 nov. 20.15 uur Abonne- mensconcert serie C; 20.15 uur Kwartet-serie, Vermeer kwartet; 28 nov. 20.15 uur Concertgebouwork. o.l.v. Edo de Waart; 20.15 uur Concertgebouw-kamermuziek. Shaffy theater: 22, 23, 26 en 27 nov. 20.30 uur Toneelgroep Baal met "Rit over het Bodenmeer"; 22 en 23 nov. 2030 uur Sephiroth Dance Theatre; 20.30 uur Huize Achterom, mimegrafiën van Will Spoor; 22 en 23 nov. 24.00 uur Amsterdamse Mimeliga met "zes maai een is zes" en "Vliegende steeg"; 24.00 uur Rob van Houten en Rob Krot (try-out); 24 nov. 1430 uur Serie b: Schubert en vrienden, Sas Bunge en medewerkers; 26, 27 en 28 nov. 20.30 uur Another Dance Group; 26 nov. 22.00 uur Zigeunerkapel Kabani: 27 nov. uur Popstudio Hinderik met De avonturen van Bombazijn; 27 nov. 22.00 uur Boy Edgar Sound en Gerrie van der Klei; 28 nov. 22.00 uur Jazz O'Matic Five. DEN HAAG In de Ooster- „Argenta"SuperLux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten schelde komt een halfopen dam met stormstuwen. Een zeer krappe meerderheid van de Tweede Ka mer (75 stemmen voor en 68 stemmen tegen) gaf het kabinet Den Uyl gisteravond toestem ming daarvoor plannen te laten ontwikkelen. Aanvankelijk leken de plannen echter te stranden op de onverzette lijke houding van de KVP. Woord voerder Cornelissen legde minister Wester terp van Verkeer en Water staat het vuur na aan de schenen. Maar omdat de KVP er niets voor voelde regelrecht af te stevenen op een kabinetscrisis vielen bij de stem ming over de motie van het ARP- Kamerlid Schakel, waarin werd ge pleit voor volledige afsluiting van de Oosterschelde, net genoeg KVP'ers uit de boot. Eerder deed Westerterp al een aan tal zeer concrete toezeggingen om de KVP voor de plannen te winnen. Minister Westerterp kondigde gis teren een aantal maatregelen aan die tijdens de bouw van de stormstuw- caissondam in de Oosterschelde de veiligheid in dit gebied moeten garanderen. Tijdens het Oosterscheldedebat noemde de minister van Waterstaat, in een poging de Kamer achter het plan voor een afsluitbare dam krijgen, de volgende, naar zijn me ning Actieve, beveiligingsmaatrege- vestiging van een weerkundig meetstation op de Noordzee —betere berekening van en dbntrole op de hoogwaterstanden —instelling van een afzonderlijke waarschuwingsdienst voor het Schel- degebied en dijkverbeteringen in de pe riode 1975—1978 waardoor na 1978 in feite een grotere veiligheid zal ontstaan dan in de periode tot 1978 het geval zou zijn geweest indien tot onmiddellijke sluiting vari de Ooster schelde zou zijn besloten. Deze dijk versterkingen zullen in d* komende vijf jaar voor het grootste gedeelte moeten zijn voltooid. Rond 50 km dijk kan aangepast worden door een relatief eenvoudige kruinsverhoging, van enkele tientallen kilometers dljk- lengte dient het hele profiel te wor den verzwaard. Terwijl de dijken worden verhoogd •wórdt de studie uitgevoerd naar de mógelijkheid van de 6tormstuwcais- soidAm. Westerterp zegde de Kamer toe. fiat wanneer het plan techpisch met 'uitvoerbaar blijkt, het kabinet alsnbg zal overgaan tot volledige af sluiting. Een andere oplossing is dan niet meer mogelijk. Als enige tech nische zaak die nog opgelost moet worden noemde de bewindsman het vraagstuk van de fundering. Waar schijnlijk moet de Oosterschelde-bo- drm verdicht worden met behulp van staal en moeten de caissons ge plaatst worden op palen. De extra-kosten van de oplossing, die hèt kabinet heeft gekozen (1,8 miljar^ gulden) mogen twintig pro cent duurder uitvallen. Als het meer kost wordt het plan eveneens niet uit ge voert!. 1 april directeur wordt van de na tionale luchthaven Schiphol, bemoei de zich aanvankelijk in binnen- en buitenland met waterloop, ver volgens met waterhuishouding en is nu adjunct-directeur van het ge meentelijk havenbedrijf in Amster dam. De nieuwe Schipholdirecteur hij komt naast dr. D. Riemens in de di rectie heeft een vluchtige indruk van het luchthavenbedrijf. Althans, hij wil niet meer kwijt. De proble matiek van een tweede luchthaven diet hij af met 'Die zal er wel ko men". Het milieuaspect van Schip hol raakt hij alleen even aan met "Ja, ik krijg nu te maken met het ge luidsmilieu. In de Amsterdamse ha ven gaat het om de waterkwaliteit en of er niet te veel vuile rook uit de schoorstenen komt". Stapel wordt belast met de dagelijk se leiding en da/t betekent het run nen van een bedrijf met duizend man personeel. Een bedrijf ook met 350 grote vliegmaatschappijen tot kleine importeurs. Samen tellen ze 25.000 werknemers. "Eigenlijk zijn we huis baas en voornaamste zaak is, dat de samenwerking goed verloopt. Ik ■doe nu in de Amsterdamse havens 't zelfde werk. Eigenlijk denk ik, dat ik die baan daardoor heb gekregen. Het heeft meer met management te maken dan met techniek". Dat manager-zijn was een vervul ling van één van zijn wensen, toen hij zes Jaar geleden zijn werk bij het hoogheemraadschap van Rijn land verwisselde voor dat in Am sterdam. 'Ik miste bij Rijnland het contact met het bedrijfsleven. Ve len verklaarden me voor gek, dat ik me in het turbulente Amsterdam se leven stortte. Ik zat er meteen goed in: de ambtelijke kant van de Progil-affaire. Het havenbedrijf schreef de verdediging van de por tefeuillehouder over een project, dat actiegroepen en de raad niet wilden". Ir. Stapel heeft begrip voor het feit dat raadsleden soms andere dingen willen dan ambtenaren. "Mijn erva ring als raadslid is me daarbij van groot nut geweest. In Oegstgeest heb ik zes Jaar in de raad gezeten (voor de WD) en ik weet dus hoe men politiek denkt. Collega's van me hebben daar vaak veel meer moei te mee". Niet alleen de Oegstgeester gemeen schap profiteerde van zijn inzet, maar de hele Leddse regio. H(j was bestuurslid van de volksuniver siteit KenO en van de Leidse Schouwburg. Hij maakte in het bestuur van het mee van ^de streekschool, waarvan het gebouw multifunctioneel is ge worden. Dat werk spreekt hem aan. Het is het enige, dat hij in zijn woonstee heeft aangehouden. "Je moet iets doen voor de gemeenschap waarin je leeft. Verder heeft mijn geboorteplaats Amsterdam me op geslokt en dat zal met Schiphol niet minder zijn". Stapel's carrière begon op heel wat stillere posten. Na zijn studie in Delft ging de jonge civiel-ingenleur naar het waterloopkundig buiten laboratorium in de Noordoostpolder ("Een zalige pionierstijd"). Zijn ervaring dèar leverde hem een baan in het buitenland op: twee Jaar lang bestudeerde hij de waterloop in de Nigerdelta in Nigeria. Met vrouw en baby ("De bevolking had nog nooit een blank kindje gezien en kwam voelen of het wel echt was") trok hij op een boot ("Notabene gebouwd door Akerboom hier in Oegstgeest") de bush-bush in. "Na twee Jaar was het wel afgelopen. Het klimaat sloopt Je". Toch ging hij na een korte perio de bij de GrontmiJ in Nederland te hebben gewerkt opnieuw naar Afrika, nu naar het noorden, naar Tunesië, het oude Carthago. "Zalig werk, heerlijk klimaat, fijn wonen, met een oude Romeinse put in de tuin". Het was opnieuw technische ontwikkelingshulp. Hij werkte mee aan een irrigatieproject. "Wat ik de ene dag tekende, werd bij wijze van spreken de volgende dag uitgevoerd. Er was geld genoeg". Heel anders ging het bij Rijnland. "Tien Jaar geleden rekenden we uit, dat het oude stoomgemaal bij Half weg vernieuwd moest worden. Nu is dat werk pas aanbesteed". Als twee de man heeft hij zich bezig gehou den met de waterhuishouding in het Rijnlandse gebied. "Nu er de laat ste tijd zo veel regen valt, denk ik vaak aan mijn collega's bij Rijnland. De mensen hebben er geen begrip van wat er komt kijken om de zaak met zoveel water in de hand te hou den". Uit het water op het water: Am sterdam. Een baan met vele contac ten, buitenlandse ook, waarvan ir. Stapel er één met name noemt. Hij is een beetje trots op de haven van Tandjong Priok, die ais "zusterha- ven" van Amsterdam en mede door zijn werk Indonisië's grootste haven is geworden. De jongste "View over the harbour", een uitgave van het havenbedrijf, schrijft er uitvoe rig over. Volkomen toevallig staat er in hetzelfde blad ook iets over een samenwerkingsprogramma tus sen Schiphol en de luchthaven van Djakarta. Door Hans Meikert OEGSTGEEST De carrière van ir. D. R. A. Stapel uit Oegstgeest is letterlijk en figuurlijk een stijgen de: uit het water op en aan het water in de lucht. De man, die ROTTERDAM Op een baanvak in Rotterdam is gisteravond een per sonentrein op een containertrein ge botst. Het ongeluk (zie foto boven) gebeurde omstreeks half negen. De reizigerstrein was Van Rotterdam on derweg naar Venlo. Het treinverkeer van Rotterdam naar Barendrecht, raakte als gevolg van het ongeluk in beide richtingen gestremd. Het ongeluk veroorzaakte een grote ravage. Ondanks het feit dat de rei zigerstrein op het moment van de botsing met een matige snelheid reed. werd een goederenwagen opge duwd tegen de bovenleiding, waar door de spanning wegviel. De Rotterdamse G.G.D. deelde la ter op de avond mee dat in totaal veertien personen gewond waren ge raakt. Het ernstigste letsel betrof een bovenbeenfractuur. Voor het overi ge waren het schaaf- en snijwonden van rondvliegende glassplinters. Al le gewonden werden behandeld in 't Sint Claraziekenhuis te Rotterdam. Allen zijn inmiddels weer naar huis. De vermoedelijke oorzaak van het ongeluk is volgens NS een misver stand tussen twee seinposten. Voor het afvoeren van de voetbal supporters die naar Nederland—Ita lië in "de Kuip" waren geweest, is een pendeldienst ingesteld van Rot terdam-Zuid naar Rotterdam-CS. De intercity naar Venlo was een tweewagenstel. Het eerste deel is op de containertrein geschoven, 't twee de stond in een hoek van 45 graden omhoog en rustte op een andere trein, die klaar stond voor, het af voeren van de voetbalsupporters. De kraan die op het baanvak Rot terdam—Dordrecht werd ingezet had meer ruimte nodig dan werd ver wacht. Daarom werd tussen Rotter dam en Dordrecht vier keer per uur eep edeldienst gereden. Deze deed alle stations aan behalve Lombardije. Omdat de NS verwachtte dat deze een pendeldienst gereden. Deze deed verwerken werden ook nog eens twintig bussen in een sneldienst tus sen Rotterdam en Dordrecht inge zet. DEZE WEEK o.a: Cuisse de lièvre Baden-Baden hazebout opgediend in een wild roomsaus; als garnituur appelmoes, spruitjes en aardappelpuree Met dezelfde stemverhouding werd een motie van Van Rossum (SGP) verworpen. Daarin werd ook om af sluiting gevraagd, mede gelet op de verzilting van het zoete water in het noordelijk bekken. Een motie van het Boerenpartij-Kamerlid De Ko ning, waarin werd gevraagd de Oos terschelde open te laten en alleen de dijken te verhogen, kreeg alleen de s eun van de Boeren zelf, de RKPN en de PSP. Donkersteeg 3, Leiden. Tel. 071-21406 Suède siert een vrouw smaakvol. Lambert de Jong heeft daar oog voor gezien z'n oogstrelende suède-kollektie Neem deze suède jas. Zeer zeker geen alledaagse mode. Vlot en gedurfd. 2 kleuren: pomona en sand. Het zelfde model is er ook in diverse kleuren lamsnappa. i" 1- 495.- Kom passen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7