Boerenknecht bracht het tot hoogleraar LEZERS Proces op gang gebracht tegen Franse kalimijnen SCHRIJVEN 't Karrewiel ffmthzLulóft De opmerkelijke carrière van C. J. Rijnvos links is. Maar dat Is heel betrekke lijk", voegt hij er voorzichtig aan toe. Heeft Rijnvos ooit moeite gehad om in bepaalde kringen geaccepteerd te worden? Evenwicht Rijnvos: "Evenwicht, heel belangrijk", DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 De bankier en binnenkort hoogle raar dr. C.J. Rijnvos werkte tot zijn 21-ste Jaar als boerenknecht. De weekenden werden besteed aan de studie van plantenteelt, bemestings leer. boekhouden. In 1952 begon hij een opleiding voor vakbondsbestuur- dei van de Katholieke Arbeidersbe weging. In 1960 haalde Rijnvos de akte MO-Economie. Hij trad in dienst van de Hollandsche Kunstzij de Industrie in Breda als chef ar- Door Jan Kees Kokke Amsterdam De voormalige boe renknecht en betonijzer vlechter Kees Rijnvos wordt op 1 Januari hoogleraar aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam. Professor Rijn vos (43) nu bankier van professie heeft een uiterst opmerkelijke carrièr achter de rug. Want tot op z'n 21-ste verdiende de man, die nog niet eens een voltooide lagere schoolopleiding had, met zijn bl9te handen zijn brood. Ja. dat is gelukkig allemaal nog steeds mogelijk. Een olieman wordt miljonair, zoals de Amsterdamse on roerend goed magnaat Caransa. Een warme bakker wordt staatssecreta ris, zoals Schaefer. En een boeren knecht kan zich in ons land nog al tijd opwerken tot professor in de al gemene economie en overheidsfinan ciën. Zoals Kees Rijnvos. Het „grote geld" pakken, een carrière maken, het droombeeld van zo velen, wordt echter slechts door een enkeling ge realiseerd. De omstandigheden, waaronder Rijnvos langs de maatschappelijke ladder omhoog klom, waren boven dien minimaal. Hij werd midden in Jan Mulder (3) De heer Har togs schrijft, dat Van Hanegem niet alleen aan zijn eigen supporters moet denken, maar ook aan de duizenden van de tegenpar tij. Ten eerste wordt Van Hanegem door Feyenoord betaald en dat moet het voor een groot deel van de re cette van zijn supporters hebben. Mag Van Hanegem dan in het sta dion van zijn werkgever en voor 60.000 supporters een show opvoeren of niet? En als hij de scheidsrech ter voor Joker zet, dan is deze mans genoeg om hem tot de orde te roe pen. Wat het voetballen en niet-schop- pen van Mulder betreft, kunt u zich de wedstrijd Ajax-SCKA(Sofia) her inneren? Weet u nog, dat Jantje de keeper een gebroken arm trapte? D. BARNHOORN Pioenhof 17A Leiden i"Waarom weer een collecte voor Vietnam? Pas twee maal heb ik gecollec teerd voor het Medisch Comité Ne derland Vietnam (MCNV) maar die twee keer hebben me wel duidelijk gemaakt dat er veel verkeerde me ningen bestaan over Vietnam en de collectanten. Daarom leek het mij nuttig om eens uit te doeken te doen waarom ik collecteer voor het MCNV. Vóór ik daaraan begin wil ik eerst even zeggen dat ik niet pro- Russisch ben want dat schijnen veel mensen altijd te denken als Je voor de bevrijding van 'Vietnam bent: Voor die mensen zeg ik nu even dat ik niet zal nalaten om ook te protes teren tegen de politieke gevangenen in Rusland! Vietnam heeft een lange geschie denis: Het is ruim duizend Jaar over heerst geweest door het Chinese kei- zerrilk (100 v. C. 939 n. C.) waar na zich een agrarische samenleving ontwikkelde (rijst en vis). In 1802 werd het keizerrijk Vietnam ge sticht met de hoofdstad Hué. Dan wordt heel Indo-China veroverd door Frankrijk (1858-1884) en in drie de len gesplitst: Vietnam, Laos en Cam- bodio Door de invoering van de wes terse geld-economie worden de boe- M& afhankelijk van geldschieters en beidszaken. In 1961 begon hij de studie in de economisch-sociologi- sche richting aan de Katholieke Ho geschool in Tilburg, die hij in 1965 voltooide. In 1970 promoveerde hij op het proefschrift „Economische Orde en Europese monetaire inte gratie". De heer Rijnvos vervulde on der meer functies als stafdocent bij het NKV en daarna bij de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank. In 1972 trad hij op verzoek in dienst de crisis van de jaren dertig gebo ren in het Brabantse dorpje Stand- daarbuiten. Het landarbeidersgezin Rijnvos, dat tien kinderen telde, was straatarm. Het laatste jaar van de lagere school kon Kees niet eens af maken vanwege de oorlog. Traditie getrouw kwam hij op jonge leeftijd dan ook al op het land en in de bouw terecht. Daar zou hij tot zijn 21-ste Jaar blijven. Nu, een goede twintig Jaar later, ontmoeten we Rijnvos in een totaal andere sfeer. Zelf is hij nog steeds bescheiden gekleed. Een bruin ge streept jasje bij een grijze geruite pantalon. De voeten in een paar stevige stappers. Niet het in bank- kringen zo populaire krijtstreepjes- costuum, dat we in deze luxueuze, doch zakelijke omgeving van een der grootste bankinstellingen van ons land, hadden verwacht. De rui me werkkamer van afdelingsdirec teur Rijnvos kijkt uit op het in Franse stijl aangelegde tuintje op de binnenplaats achter de Amster damse Keizersgracht. Rijnvos zelf blijkt een vriendelijk man. Met genoegen Hij kijkt met genoegen terug op de weg, die hij tot nu toe heeft afge legd. wiekeraars waarna het grootgrond bezit ontstaat. Terwijl in de Tweede Wereldoorlog Vietnam bezet is door Japan wordt de bevrijdingsbeweging Viet Minh op gericht. In 1945 wordt een groot deel van het land door de Viet Minh be vrijd en de Demokratiscibe Republiek Vietnam gesticht o.l.v. Ho Tsji Minh. De westerse landen hebben ech ter economische belangen (olie!) in Vietnam en Frankrijk begint de her overingsoorlog. In 1949 gaat Ameri ka zich met de strijd bemoeien o.i.v. economische, maar vooral politieke belangen (Koude oorlog). Als in 1954 de conferentie van Ge neve begint betaalt Amerika inmia de ls 78 procent van de Franse oor logskosten. Op deze conferentie wordt de 17e breedtegraad aangewe zen als zogenaamde „demarcatielijn" waarboven de Viet Minh zich tijde lijk zal terugtrekken. Duidelijk is toen gezegd dat deze voorlopige grens in geen geval geïnterpreteerd mag worden als territoriale of politieke grens! Er zouden vrije verkiezingen gehouden worden voor heel Vietnam waarna beide zones weer één geheel zouden worden. Ngo Dinh Diem, hoofd van de geheel katholieke re gering van de zuidelijke zone (nu Zuid-Vietnam) en de V.S. houden zich niet aan deze besluiten. Land bouwhervormingen van de Viet Minh in de zuidelijke zone worden onge daan gemaakt. Vanuit Noord-Vietnam wordt nu door de Viet Minh strijd geleverd tegen het minderheidsbewind van Diem maar ook in Zuid-Vietnam zelf ontstaat oppositie van vooral Boed dhisten tegen deze diktator. In 1960 is 't Nationaal bevrijdingsfront Viet nam opgericht met veel nationalis ten en neutralisten, dus niet alleen communisten zoals veel mensen den ken: Die mensen denken dat het be vrijdingsfront alleen het doel heeft om Vietnam in handen te spelen van de Russen maar als wij ons met steun van de V.S. verzetten tegen de Russen dan doen we dat toch niet om Nederland in handen te spelen van Amerika? Nee, dan doen we dat omdat we de Russen niet in Neder land willen en zo wil het Vietnamese volk zich alleen bevrijden van de westerse overheersing. In 1964 men gen de V.S. zich openlijk in de strijd en dat kan toch niet gerechtvaar digd worden (Met overigens alle lof voor wat Amerika voor ons gedaan heeft in en na de Tweede Wereldoor log: Toen heeft Amerika ontzettend veel goeds gedaans van de Amro-Bank als. plaatsver vangend hoofd van het economisch bureau. Dr. Rijnvos is tevens voor zitter van de commissie van de Fe deration Bancaire ter voorbereiding van de Europese bankwet. Hij publiceerde over vele economi sche onderwerpen. Rijnvos is lid van het Nederlands Katholiek Vakver bond (NKV). Hij is getrouwd, heeft vier kinderen en woont in Laren. „Het is wel zo. dat ik altijd de am bitie heb gehad om verder te ko men, om te studeren. Die weten schappelijke ambitie is er altijd ge weest, ja. Vroeger thuis stonden ze daar ook wel positief tegenover. Voorzover ze het natuurlijk konden beoordelen". „Och, ik ben er echt niet overdreven moe van geworden, van het stude ren. Dat niet. Ik studeer dan ook nooit na elf uur 's avonds. Want het is bij studeren zo, niet het vele is goed. maar het goede is veel. Je moet er op tijd mee stoppen. Dan blijft het probleem ook niet in je hoofd hangen, je kunt het niet for ceren. Het vraagt allemaal zijn tijd. Je moet zowel het werken, als het rusten beide een plaats gunnen. Conclusie, ik ga nooit laat naar bed, maar ik ben wel bijna elke avond bezig." Op z'n twintigste Jaar toen Rijn vos nog als bouwvakker werkte begon hij te publiceren en won een opstelwedstrijd van KRO, VARA en het ministerie van Economische Za ken over het onderwerp „Jeugd en Industrialisatie". De prijs werd uitge reikt door de toenmalige minister, dr. J.R.M. van den Brink, die nu als president van de Amro-bank de hoogste baas van Rijnvos is. Van De rest van de geschiedenis kent u waarschijnlijk wel ongeveer en ik hoef u dan ook niet meer te wijzen op de ontbladering, de miljoenen ge wonden en vluchtelingen, het drie voudige van het aantal bommen wat in de hele Tweede Wereldoorlog is gebruikt met de kracht van 300 Hi roshima-atoombommen en ook van de gevolgen van een dertigjarige strijd zult u op de hoogte zijn: hon ger, weeskinderen, malaria en ga zo maar voort. Inmiddels is het Diem- regiem vervangen door het Thieu- regiem waarbij het aantal politieke gevangenen in Zuid-Vietnam is ge stegen tot 200.000. Amerika heeft van de wapenstil stand in Januari 1973 gebruik ge maakt om zich uit de open strijd terug te trekken maar nog steeds zijn er tienduizenden militaire .adviseurs' in Zuid-Vietnam en Zuid-Vietnam heeft met hulp van de VB. een enorm sterke luchtmacht opgebouwd. De collecte die deze week in Lei den wordit gehouden is speciaal be stemd om medicijnen te kunnen ko pen tegen ziektes als malaria en de ze ziektes rechtvaardigen deze col lecte meteen, maar vele mensen zul len nu vragen waarom deze medische steun alleen voor Noord-Vietnam en de bevrijding van Zuid-Vietnam is en niet voor het Thieu-Zuid-Viet nam: Daar heeft het MCNV vele redenen voor: Ten eerste als morele steun voor de bevrijdingsbewegingen, ten tweede omdat Zuid-Vietnam meer medische hulp krijgt van de VB. dan Noord-Vietnam van Rusland (weer ADVERTENTIE HOTEL-CAFE-RESTAURANT STEENSTRAAT55/LEIDEN/ 22509 Op aanvraag zenden wij u graag suggesties voor menu's ïfej C. J. den Brink heeft Rijnvos na dat op stel dan ook nooit meer uit het oog verloren. De bankpresident voelt zich nog steeds het grote voorbeeld voor de kersverse professor. Van den Brink is er trots op dat Rijnvos hem als een schaduw in zijn voet spoor is blijven volgen. Rijnvos heeft groot respect en waardering voor Van den Brink. „Daarom vind ik het niet erg, dat hij indertijd als de 'machtigste man in Nederland uit dat sociologisch onderzoek is gekomen." Pofötfek Rijnvos voelt er in tegenstelling tot Van den Brink, die zelf korte tijd minister van Economische Za ken was echter niets voor om in de politiek te gaan. „Dat wil niet zeggen dat het me niet interesseert. Ik verdiep me er ook wel in. Ik ben üd van de KVP. Bij gebrek aan beter, ik ben er niet zo enthousiast over. Maar het is niet zo dat ik in de politiek een stuk carrière-ontwikkeling zie liggen. Want om nu nog een stuk risico en werk op me te nemen, dan zeg ik nee. En dan denk ik ook nog eens aan m'n vrouw en kinderen. Dan zit ik liever thuis met een goed glas wijn en een Strauss-muziekje op de achtergrond." een positief punt van Amerika), ten 3de omdat de bevrijde gebieden Juist de gebieden zijn die zo genadeloos zijn gebombardeerd, en ten vierde omdat medische hulp aan Zuid-Viet nam nogal eens blijft steken in de corruptie van het Thieu-regiem ter wijl de Noord-Vietnamese kontakten al jaren lang betrouwbaar zijn ge bleken. Dat zijn een paar van de redenen dat ik ook dit jaar weer collecteer voor het MCNV en ik hoop dat ik met dit stukje heb duidelijk gemaakt waarom u geld moet storten op giro 1090400 van de penningmeester van het MCNV te Amsterdam voor de aktie „Medicijnen voor Vietnam". Vietnam, het land dat eerst een ge wone Franse kolonie was, zich pro beerde te bevrijden en toen t slacht offer werd van het machtsspel tus sen Amerika en Rusland omdat het toevallig in een voor de V.S. strate gisch belangrijke zone ligt. (m.b.v. Coen Drion en doku- mentatiemateriaal van o.a. het MCNV, de brede Vietnam be weging en Amnesty Interna tional) WIM VAN DE HULST Sterrewacht 8 Leiden Discussie rond Wim Thierens In het Leidsch/Alphens Dagblad van donderdag 14 november 1974 heeft Wim Thierens opnieuw pers gehaald. Bij de discussie in Troef, de avond tevoren, waar een handvol sympathisanten van de Pa lestina Werkgroep Leiden aanwezig was, kreeg een aantal van de aanwe zigen duidelijk de indruk, dat Wim Thierens óf slim en perfide is óf onschuldig. Onlangs heeft een Is raëlische rechtbank hem in verband met een paar „onschuldige" hande lingen van twee van zijn geestver wanten bij gebrek aan bewijs van rechtsvervolging ontslagen. Wij zou den een dergelijke uitspraak ook wil len onderschrijven, wat betreft zijn ellenlange monologen tijdens genoem de discussie, die een antwoord vorm den op korte duidelijk gestelde vra gen. In ieder geval is Wim Thierens wel slim. Dat is dezelfde kwalificatie, die hij gebruikte voor bepaalde om zichtige aspecten van de Israëlische politiek die de mogelijkheid tot ac commodatie met de Palestijnen wel eens zouden kunnen bevorderen. Het woord „perfide" 1s op de discussie avond gelukkig niet gevallen. B. N. BACHRA Fruinlaan 14 Leiden „Bovendien is er nog een ander stuk terrein waarop ik mij wil ont plooien. Dat is de wetenschapsfiloso fie. De leer van het denken over het denken. Welke zin heeft het." Rijnvos schreef over dit onderwerp een boek „Waardering van het eco nomisch denken", dat onlangs de Struyckenprijs kreeg van het Th^genootschap. Hij onderzoekt hierin de betekenis van de recente ontwikkeling in de maatschappijkri tiek voor de economische weten schap. Hij noemt deze terreinver kenning de „kritische methode", waarin hij kritiek en theorie op el kaar afstemt. Crisisstemming Wat zijn de verwachtingen van dr. Rijnvos over de toekomst van de economie. Staat er werkelijk een crisis voor de deur? Rijnvos: „Die crisisstemming alleen al kan heel destructief zijn. We doen het zelf. Het is geen automa tisme. Het gevaar van de crisisge- voelens van de consument is heel groot. Dat betekent dat vooral de afzet van duurdere consumptiegoe deren daalt. Wat in zekere zin in de dertiger Jaren ook het geval was. Daardoor wordt het bedrijfsleven ontmoedigd. Een rem op de afzet, betekent een rem op de investerin gen. En dat heeft weer een deuk in de werkgelegenheid tot gevolg." In het NKV-blad Ruim Zicht waar schuwde dr. Rijnvos deze week te gen een te grote macht van het per soneel. „Als inkomensnivellering en uitbrei ding van de medezeggenschap van de werknemers in de ondernemingen doorgaat, zullen de kapitaalver schaffers minder gaan bijdragen in de financiering van het bedrijfsle ven. Ingrijpen van de overheid zal dan nodig zijn om de continuiteit van de investeringen te waarborgen. En dat betekent dat we terecht ko men in een geleide economie, zoals wij die in de Oostbloklanden ken- Is een bankier bij uitstek „rechts" vragen we Rijnvos, die zelf duidelijk een man van het „midden" blijkt te zijn, wat hij zelf ook toegeeft. Hij zegt, na lang aarzelen: „Nee. Dat lijkt wel zo en het is historisch ook zo. Maar een bankier let meer op het Juist vervullen van de ban caire diensten, die hij moet leveren. En voor wat er dan als positiebepa ling uitrolt, dat zien we dan wel. Het bankwezen is de laatste Jaren duidelijk dichter bij brede bevol kingsgroepen komen te staan. Daar uit zou je kunnen afleiden, dat er enige beweging van rechts naar „Nee", antwoordt hij, „om geaccep teerd te worden niet. Een veel gro ter probleem was, dat de intenties verschilden. Men verwachtte dat ik veel langer op dezelfde stoel zou blijven zitten. Daarom ben ik zo vaak van functie geswitched. Aan passingsproblemen heb ik echter nooit gehad. Dat valt erg mee. Dat moet je niet overdrijven." „Alle grote heren en alle kleine he ren hebben gemeen, dat ze op gelij ke wijze in hun onderbroek voor hun bed staan. De verschillen in ontmoeting zijn ook niet zo groot. Wat wel een vereiste is, dat je hier bij steeds evenwichtig optreedt. In welk gezelschap dat ook is. Dats evenwicht, dat is heel belangrijk Ja, Dat is de rust in orde. Dat heb je op alle manieren in het leven nodig. Onevenwichtige uitschieters hebben maar een heel kort leven. Een goed evenwichtig optreden is een strikte voorwaarde om je op een bepaald niveau door de jaren heen te kun nen handhaven." Twee Westlamdse tuinders en een bloemenkweker uit Nieuwer- kerk a. d. IJssel zijn samen met de Stichting Reinwater een pro ces begonnen tegen de Franse kali- mijnen in de Eizas. Zij willen van de rechter een principiële uit spraak dat de kalimijnen zich aan een onrechtmatige daad schuldig maken door Jaarlijks miljoenen tonnen chloride (afvalzouten) in de Rijn te lozen. Verder verlan gen ze vergoeding van de schade die het hoge zoutgehalte van het Rijnwater aan hun bedrijven be rokkent. Met dit proces hopen de eisers hun doel een eind te maken aan de vervuiling van de Rijn, vooral door afvalzouten via de rechter te bereiken nu de besprekingen daarover op rege ringsniveau niet vlotten. In 1963 sloten de regeringen van de oeverstaten (Zwitserland, Frankrijk, Duitsland, Luxemburg en Nederland) het Verdrag van Bern, waarbij zij overeenkwamen om in internationaal overleg de verontreiniging van de Rijn te bestrijden. Bij dat overleg vormt de beperking of liefst stopzetting van zoutlozingen steeds het be langrijkste twistpunt. De Fran sen, de grootste vervuilers, zijn hier de dwarsliggers. Een in 1970 ingesteld onderzoek wees uit dat elke seconde onge veer 360 kg. chloride bij Lobith ons land binnenkwam. Als we daar van het natuurlijk chloride-gehal te aftrekken blijft er nog ruim 300 kg. per seconde over. Geschat wordt dat dde extra-zoutvracht voor meer dan 40 procent si toe te schrijven aan de stortingen van de Franse kalimijnen. De rest komt voor rekening van de Fran se soda-industrie langs de Moe zel (20 procent), de Duitse steen kolenmijnen (17 procent), ande re industrieën en huishoudelijk afvalwater. Het zoute water ver oorzaakt benedenstrooms grote schade aan de drinkwatervoorzie ning, de landbouw en de visstand, maar vooral de tuinbouw en de bloemenweek ondervinden relatief veel nadeel. Tuinders en kwe kers zijn namelijk voor het be sproeien van hun gewassen op het oppervlaktewater van de Rijn aangewezen .Een berekening van eerste juridische probleem van de- het CBS. stelt de totale schade ze rechtszaak. In het algemeen voor de glascultuur in het West- kan iemand uit de ene E.G.-staat land en Delfland op 24 A 30 mil- niet voor de rechter van een an- joen gulden per jaar. dere worden opgeroepen, dus bij- Pogingen om de Fransen te be- voorbeeld niet een Frans bedrijf wegen de lozingen stop te zetten voor de Nederlandse rechter. De en het afvalzout op te slaan heb- stichting en de andere eisers ben vooralsnog niet tot resulta- doen in dit geval echter een be ten geleid. De investeringskosten roep op een uitzonderingsbepaling voor het oprichten van zoutber- in een KG.-verdrag. Daarin staat gen zijn door de Fransen aanvan- dat de rechter van een nader kelijk op 100 miljoen Franse land wel bevoegd is als zich daar Frank geraamd. De andere lan- het schadebrengende feit heeft den hebben zich bereid verklaard voorgedaan, in die kosten voor 70 procent bij Waar doet zich nu het schade- te dragen maar het overleg stag- brengende feit voor: in Frankrijk neerde toen bleek dat het be- waar het zout wordt geloosd of drag veel hoger zou uitvallen. in Nederland waar de gewassen Deze impasse wü de Stichting worden besproeid? Ook als het Reinwater met haar proces door- laatste antwoord juist is en de breken. De Stichting vormt de Ne- Nederlandse rechter dus in- derlandse afdeling van de Interna- derdaad bevoegd is tussen de tuin- tionale Rijngroep, een actiegroep ders en de kalimijnen recht te van deskundigen die ook in an- doen, blijft het internationale as- dere oeverstaten vertakkingen peCt van deae zaak van belang, heeft. Op 4 oktober Jl. heeft ze de Niet volgens Nederlands maar Franse kalimijnen voor de Rot- volgens Frans recht moet wor- terdamse rechtbank gedaagd en den beslist of de zoutlozingen van aan de rechter gevraagd een von- de kalimijnen onrechtmatig zijn ms te vellen waarin hij verklaart en of de tuinders en kwekers dat het spuien van afvalzouten on- daarom schadevergoeding mogen rechtmatig is. verlangen. Het is zeer de vraag of de Dit proces is een testcase (Wie Stichting Reinwater dat van de de Stichting Reinwater daarin rechter mag vragen. Zijzelf lijdt wil steunen kan dat doen door van de lozingen geen schade. De een rijksdaalder te storten stichting beroept zich in dit ver- op postgironummer 73344. Als de band op haar statutaire doelom- eisers het proces winnen, opent schrijving. De rechter voelt er dat financiële perspectieven voor echter meestal niet veel voor om anderen die door het zoute Rijn verenigingen of stichtingen die water productieverlies lijden. Die zich opwerpen als voorvechtsters kunnen in dat geval ook hun van enig algemeen belang (in dit schade op de Franse kalimijnen geval een schone Rijn) hun doel- gaan verhalen, althans voor een einden ook na te laten streven gedeelte. De kalimijnen zijn im- door processen te gaan voeren als mers wel de grootste maar niet zo n belang wordt aangetast. De de enige vervuilers. Ook andere in- Stichtlng Reinwater heeft dit ook dustrieën die afvalzouten storten beseft en twee tuinders uit het moeten dan voor hun part wor- Westland en een handelskweker den aangesproken, uit Nieuwerkerk a. d. IJssel be- Inmiddels zijn de kalimijnen in reid gevonden om ook als eisers de persoon van hun procureur 6 op te treden. Hun bedrijven lij- november op de zitting van de den wel schade door de hoge zout- Rotterdamse rechtbank versche last van het water zodat zij in nen en vorige week in Den Haag ieder geval een feitelijk belang (waar de twee Westlandse tuin- hebben om de verontreiniging ders hen hebben gedaagd). Het ju- tegen te gaan. ridisch debat kan dus beginnen. Het valt de lezer wellicht op dat Het zal overigens wel enige Ja de Franse kalimijnen voor de Ne- ren duren voor het is afgelopen, aerfandse rechter zijn gedaagd- Mag dat? Hier ligt Inderdaad het MR. a J. J. VAN NISPEN

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17