Nederland heeft tweemaal hulp van arbiter nodig voor zege Cruijff roemt Italiaans voetbal 'WE HADDEN TOCH WEL GEWONNEN' 5 LEIDSE SPAARBANK rfAOW. cPeqsioeri „Ik had niet verwacht dat ze zo zouden spelen Knobel: "Wedstrijd verlengstuk van wereldkampioenschap Kortsnoj ziek PONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor Boninsegna scoort het Italiaanse doelpunt. Rijsbergen kan het niet meer voorkomen. Rotterdam JC, superstar. In vier talen gaf Jonhan Oruijff na afloop van Nederland—Italië zijn mening weer. In het Spaans, Nederlands, Duits en in het Engels roemde hij het spel van de brigade van Fulvio Bernardini. Comedie of niet? Cruijff: „Nee, echt niet. Ik had na melijk niet verwacht dat 'die Italia nen zo zouden spelen. Wat ik be doel, de basis om tot beter voetbal te komen is aanwezig. Kwestie van aanvallen en verdedigen. Maar zoiets leer Je niet in één dag. Daar is tijd voor nodig. Ik zeg Je alleen dat die Italianen op de goede weg zijn". Anders dan Rob Rensenbrink, die de beestachtig tekeer gaande Rocca als aajnklever had, vertelde Cruijff geen reden tot klagen te hebben over Orlandini. „Die man deed het keurig. Ik heb ze wel erger tegen me gehad". Johan Oruijff, maker van zowel het tweede als het derde doelpunt, wuifde alle bezwaren die er tegen zijn eerste treffer bestonden, met een armzwaai weg. „Voor zover ik het kon bekijken, kwam ik in, toen Rensenbrink die bal kopte. Rensen brink had trouwens niet zozeer de bedoeling die bal naar mij te kop pen, Nee, ik geloof dat hij de bal naar de grond werkte. Volgens mij, was er geen sprake van buitenspel. Iets anders is dat we Juist tegen die Italianen met de handicap wer den opgescheept dat we achter kwamen. Dat was volgens mij weer het gevolg van het feit dat ze te veel ruimte kregen in de eerste helft. Vergeet ook niet dat het al weer een tijdje geleden is dat we in deze opstelling speelden. We hadden even tijd nodig om elkaar weer te vinden. Pas toen het 1-1 werd, kwam de rust terug en konden we ons eigen spel gaan spelen". Johan Cruijff tot slot: „Ik denk dat het voor het publiek een interessant kijkspel is geweest. En daar ben ik blij om. Toen we uit Zeist wegreden luidden de laatste berichten dat er 15.000 kaarten waren verkocht. We hebben toen geredeneerd dat er hoogstens 40.000 mensen aanwezig zouden zijn. Toen de Kuip vol bleek te zitten was dat een verrassing van de eerste orde. Want geloof me, als speler til Je zwaar aan zoiets. Deze massale opkomst heeft ons geïnspireerd. Je zou hot ook zo kunnen stellen dat we tot deze prestatie zijn gekomen omdat het publiek achter ons stond. Ik hoop dat we aan klantenbinding hebben gedaan. Dat al deze mensen weer naar ons zullen komen kijken". schop: „Ik daoht niet dat we een eventuele 2—0 achterstand nog hadden ingelopen". Jan Jongbloed ging op zijn beurt nog even terug in de tijd, naar het eerste, wel gescoorde doelpunt van Boninsegna: „Op het moment van afzetten gleed ik weg. Daarom kon ik die hoek niet meer halen en wist ik die bal al leen nog maar even aan te tik ken". En direct zijn Amsterdamse humor weer even voor de dag halend: „Natuurlijk erg jammer, maar het ging niet expres Scheidsrechter Kazalkov uit Rus land kwam er bij de spelers van Oranje anders dan bij de meer neutrale toeschouwers met een voldoende af. Oruijff bracht de mening van de „elf" onder woorden: „De scheids rechter floot veel, maar was wel erg objectief. Ik dacht niet dat hij een van belde partijen had be voordeeld". Willem van Hanegem, de oran je-middenvelder die na wat stoei- werk tegen zijn zoveeHtste „Het is met die dingen gewoon niet meer bij te houden" gele kaart aanliep: „Ja hoor, hij flloot best wel goed". En, als om aan te tonen dat ook de Nederlandse elf niet altijd even gelukkig was met de inder daad verre van foutloos fluitende scheidsreohter: „Hij zal in deze wedstrijd wel wat Nederlandse woorden hebben geleerd. Welke? Nou, een paar vloeken zitten er wel bij". Door Gert-Jan Onvlee ROTTERDAM „Ja, die over treding van Rijsbergen tegen Bo ninsegna, misschien was het wel een strafschop". Willem van Ha negem maaJkte er direct na het spectaculaire treffen met de Az- zurri-eif geen probleem van. La chend verklaarde 's werelds meest beroemde „Nummer Tien" dat de twee punten, strafschop of niet, toch wel bij Nederland' terecht waren gekomen. Om vervolgens de verbaasd kijkende Italiaanse tv- commenitator via een eenvoudig rekensommetje uit te leggen waarom: „Dan hadden we toch met 3—2 gewonnen". Even serieus terugblikkend wist ook de man van Truus dat de Italiaanse squadra duidelijk weer op de goede (voetbal)weg is: „Die Jongens speelden vooral in de eerste helft een leuke partij, maar het tekent toch wel de kracht van het huidige Nederlandse team dat die Italianen er na rust niet meer aan te pas kwamen". Zelfs wilde de „Kromme" nog wel een gratis ad vies je geven aan Bernardini, de coach van de Italianen: „Als hij in z'n systeem nu ook nog de dubbele voorstopper vergeet en daar een middenvelder voor in de plaats zet, kan zijn elftal nog sterker worden. Misschien dat Italië dan een echt aanvallend team gaat krijgen". Jahan Neeskens, al in de vierde minuut door een knietje van Mo rin! aan het dijbeen geblesseerd geraakt en daarna op halve kracht toch doorspelend„Dit Italië speelde stukken sterker dan het WK-eltfal. Deze jongens durf den tenminste met vijf, zes man in de aanval te gaan en dat be tekende toch voor mij wel een grote verrassing. Ondanks het feit dat mijnheer Knobel in de voor bereiding Juist over dit onderdeel van het Italiaanse team veel heeft verteld". In tegenstelling tot «Van Hanegem daoht Neeskens minder licht over de niet gegeven straf- ROTTERDAM Bondscoach George Knobel leek iedereen te willen laten delen in zijn geluk, noemde het tweede optredën van zijn Oranje-elf in de Europese titelstrijd voor landenploegen een verlengstuk van het wereldkampioenschap en liet de superlatieven ge weldig" en „schitterend" steed® weer in de dialoog met de pers terugkeren. Gemakshalve ging de nog „ongeslagen" opvolger van Rinus Michels voorbij aan het feit dat de Rus Kazakov de vriendschappelijke betrekkingen met Nederland weer aanzienlijk had verbe terd. Niet laf Tijdens de inwerkperiode moest Nederland volstaan met een beschei den aantal kansen, weggegeven door een Italiaanse ploeg, die weliswaar bij vlagen massaal in de verdedi ging ging, maar zeker niet kon wor den vergeleken met het laffe Inter, dat enkele weken terug ieder initia- MOSKOU De vierentwintigste, en laatste partij van de schaaktwee kamp tussen de Russen Anatoli Kar- pov en Viktor Kortsnoj, die gisteren in Moskou zou worden gespeeld, is uitgesteld. Kortsnoj meldde zich ziek. De partij wordt nu vrijdag ge speeld. nomen en volstond met de opmer king: "Ik heb alleen te maken met de einduitslag en die is positief". Col lega Fulvio Bernardini, die in zijn land al een "tussenpaus" is ge noemd, vond het uitblijven van de strafschop uiteraard wel uiter mate belangrijk. De vraag is of het traag startende, maar uiterst knap finishende Nederland bij een 0—2 achterstand ook nog de Europese kampioen van 1968 zou hebben ach terhaald. De Italianen waren al in de vierde minuut na voorbereidend werk van Antognoni en Anastasi, be kroond met een kopbal van Boninseg na langs de uitglijdende Jan Jong bloed, op 0—1 gekomen en eisten de elfmetertrap al op in de tiende mi nuut. Boninsegna gleed soepel langs Rijsbergen, maar werd toen onreg lementair afgestopt. Aangezien de arbitrale correctie achterwege bleef, kon het verraste Nederland aan eerherstel gaan werken. Aanvanke lijk ging dat vrij moeizaam. De zil veren WK-ploeg met Willy van der Kuylen als enige "gastspeler" maak te weliswaar van meet af aan een veel betere indruk dan de gelegen heidsformatie, die enkele maanden geleden tegen Zwitserland afging, maar kwam zeker in de eerste helft nog niet aan die klasse toe, die in West Duitsland zoveel indruk maak te. In de aanval bleef Johnnie Rep (in de rust vervangen door Willy v. d. Kerkhof) ver achter bij Cruijff en Rensenbrink, in de achterhoede had den Rijsbergen en Haan erg veel tijd nodig om weer aan elkaar gewend te raken en op het middenveld moest Johan Neeskens zich soms ontzien, nadat hij al in de vierde minuut een dijbeenblessure had opgelopen: "Ik wilde na twintig minuten wisse len, maar Knobel zei, ga nog maar even door. Toen heb ik de wedstrijd maar helemaal uitgespeeld ook". Johan Cruijff zet Nederland op 21 in de wedstrijd tegen Italië. nen na rust toen Nederland steeds beter ging spelen. Willy van der Kuylen maakte al snel duidelijk meer te willen dan een bijrolletje en zond eindelijk de bal keihard richting paal. Met club genoot Willy van der Kerkhof op de rechtervleugel werd Van der Kuylen ook meer in het spel betrokken: "In de eerste helft ben ik weinig aan de bal geweest. Ik zat ook teveel in de spits. Ik zwerf liever achter de aan val, maar wat wil Je, Neeskens was ditmaal de verdedigende middenvel der omdat Jansen er niet was, zodat ik voor moest zijn". Niet alleen Van der Kuylen, maar het gehele team begon beter te draaien. Het tempo ging omhoog, er werd meer bewogen en dat alles leidde nogal eens tot pa niek in de verdediging van de Azur- ri. De technisch knappe en goedwil lende Italianen (Knobel: "Het team is op de goede weg. Als het evenwicht wordt gevonden fs het weer een we- onder die druk. Nederland, dat eerder met 3-1 van Finland won gaat na de overwinning van gisteravond op Italië in groep 5 van het Europees kampioenschap voer landenteams aan de leiding met Po len. De stand: Nederland 2 2 0 0 4 6-2 Polen 2 2 0 0 4 5-1 Italië 10 0 10 1-3 Finland 3 0 0 3 0 2-8 tief weigerde tegen FC Amsterdam. Dit vernieuwde, Jonge en onervaren Italië durfde het eerste half uur op avontuur te gaan, durfde zo nu en dan zelfs een vleugelverdediger (Roc ca) mee naar voren te sturen. Er werd voor Italiaanse begrippen ook vrij snel combinatiespel afgeleverd, meestal afgerond met een diepte pass richting Boninsegna. "Bobo", die tegen Amsterdam werd ingepakt door TJeerd Koopman, profiteerde vooral in het begin van misverstan den tussen Haan en Rijsbergen. Bo- ninspgna werd teveel ruimte gebo den, kon rustig de bal aannemen en kreeg het pas moeilijker toen Leid- se Willem van de ruimtedekking overstapte op mandekking. In de tweede helft zou Boninsegna, die vaak een eenmansaanval vormde, tegen de steeds beter draaiende Rijs bergen geen kans meer hebben ge kregen als de blonde verdediger niet eenmaal een persoonlijk duel was aangegaan. Wim verloor die rechtstreekse confrontatie in de twee de helft en dankte de goede afloop aan gezamenlijk ingrijpen van Wil ly v. d. Kerkhof, Arie Haan en Jan Jongbloed. Nederland was toen al lang naast Italië gekomen. In de 24ste minuut tikte de verrassend snel opgekomen Rob Rensenbrink de bal na aangeven van Krol van dicht bij langs doelman Dino Zoff. Van af dat moment ging Nederland over op pressievoetbal en was voorname lijk sprake van eenrichtingsver keer. Ook al wilde Italië, het kon eenvoudig niet meer uit de verdedi ging komen. Niettemin bleven de ad ministratieve werkzaamheden van scheidsrechter Kazakov beperkt tot het noteren van de namen van Anas tasi en Willem van Hanegem. Anas tasi kreeg het geel gepresenteerd, wegens spelbederf en Van Hanegem viel weer eens in de prijzen toen hij op doortastende wijze (hij kneep de man tussen de benen) de manne lijkheid van Rocca vaststelde. Echt gevaarlijk werd het voor de Ttalia- Jammer Het was alleen jam mer dat dat op zo'n omstreden ma nier moest gebeuren. In de 19de mi nuut na rust zond Krol de buitenspel staande Cruijff naar 2-1. De mooi ste goal gold als een afscheidsca- dau voor de 65.000 enthousiaste toe schouwers, die weer eens het hele voetbalrepertoire doornamen: van het vooroorlogse Hup Holland Hup tot het modernere Holland wint de Wereldcup. Een fraai ééntweetje, uit gevoerd door Suurbier en Neeskens werd door Cruijff doeltreffend afge rond: 3-1. Dat diens trouw volge ling, debutant Orlandini, het twee maal moest laten afweten, vond coach Bernardini niet zo'n ramp: "Orlandini heeft er alles aan ge daan, maar Cruijff is en blijft nu eenmaal de beste". Knobel tenslotte over de "averij", die zijn ploeg aan het pittige duel had overgehouden: Voetbal De Zwitserse uurwer- kenfirtma Omega heeft een apparaat ontworpen, dat duidelijk kan vast stellen of de bal bij een voetbalwed strijd de doelmond al of niet is ge passeerd. Het systeem is gebaseerd op het plaatsen van camera's op de imaginaire verlenging van de doellijn. Zaalhandbal Het Nedertandse herenzaalhandibalteam heeft in Sport hal de Dumpel te Velp een oefen wedstrijd tegen de Westduitse ober- ligaclub Krefeld/Oppum gelijkge speeld: 20-20. Door Jan Preenen Nadat hij in de beslissende kwali ficatiewedstrijd van Oranje de Bel gen door het afkeuren van een tref fer in de laatste minuut "des Dui vels" had gemaakt, schoot hij Neder land gisteravond tegen Italië tot tweemaal toe te hulp. In eerste in stantie door een strafbare ingreep van Wim Rijsbergen bij een 0—1 stand niet met een penalty te "hono reren" en vervolgens door buiten spel over het hoofd te zien toen Jo han Cruijff op weg ging naar zijn eerste en Nederlands tweede doel punt. Wel dient aan dat laatste di rect te worden toegevoegd dat de grensrechter op dat moment ook niet met de vlag wapperde. Knobel stond bij die meevallers niet al te lang stil, al wilde hij voorkomen dat daardoor iets van de glans van de 31 overwinning zou worden wegge- „Neeskens heeft een bloeduitstorting Rensenbrink een beenwond en Van Hanegem heeft geen gevoel meer in zijn rechterbeen. Na de wedstrijd leek de kleedkamer wel een zieken huis. Maar goed, dat komt wel meer voor". Het was wel even spannend toen Boninsegna na tien minuten spelen in ons strafschopgebied onderuit ging. Voor hetzelfde geld geeft die scheidsrechter een penalty en kom Je ongelukkig met 2—0 achter te staan. Gelukkig deed hij dat niet en ik geloof ook dat dat een juiste be slissing was. Boninsegna wilde een korte draai maken om zo los te ko men. maar mijn been stond daarbij in de weg. Eigenlijk had hij er beter overheen kunnen 6tappen, dan was er niets aan de hand geweest. In de tweede helft begon ons elftal weer ouderwets te draaien. We von den elkaar veel gemakkelijker en in de achterhoede hielden we het zaakje toen toch ook veel beter dicht. Beter dan voor de rust in ieder geval. Na tuurlijk niet zo vreemd want die Italianen kregen na die snelle voor sprong waarschijnlijk het idee dat er misschien wel een overwinning in zat. Ze bleven lopen. En omdat Arie Haan en ik in de eerste helft meer ruimtedekking dan mandekking ga ven kreeg vooral Boninsegna teveel vrijheid. Dat is trouwens wel een erg goede voetballer. Hij is technisch sterk en gebruikt z'n lichaam in het persoon lijk duel erg knap. Als 'ie de bal een maal heeft aangenomen is het echt lastig om hem weer te pakken te krijgen. Daarom ook moest ik na rust veel dichber op hem gaan staan, waardoor hij geen gelegenheid meer kreeg de bal aan te nemen. Die tac- Tennis Tom Okker is in het toernooi om het open kampioenschap van Zuid-Afrika een rooide verder gekomen door een 1-6, 6-1, 6-4-zege op de Zuidlafrikaan Derek Schroder. Voetbal Ron Gr oenewoud. de trainer/manager van FC Groningen, zal met ingang van volgende week zijn werkzaamheden bij de Groningse eerste ddvisieclub hervatten. Groene- woud was overwerkt. tiek lukte aardig want in de tweede helft kwam Italië nauwelijks meer aan geplaatst uitverdedigen toe. M'n knie heeft het gisteravond uitstekend gehouden. Normaal duurt het altijd een week voordat de pijn aan de aan hechtingen is verdwenen, maar nu was die na twee dagen intensief be handelen in Zeist al zo goed als weg. De sfeer van de wereldkampioen schappen was er in Rotterdam weer helemaal. Als het stadion vol zit merk je ook pas hoe groot de steun kan zijn van enthousiast publiek. Je gaat veel fijner voetballen met zo'n massa achter Je en dat heeft gister avond duidelijk doorgewerkt in het resultaat. Wat het volgend Jaar in Italië gaat worden is nu natuurlijk nog niet te zeggen. Maar ik geloof wel dat we het daar lastig kunnen krijgen. Italië speelt nu al veel beter dan tij dens de WK en als ze die stijgende lijn vasthouden wordt het daar erg moeilijk.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13