Centrale ligging regio Leiden- Alphen gunstig 'Wij zijn door de normen gebiologeerd' 28e Antiekbeurs GOUDA ^Z"UL j"nl.,og,l9nuur"ag BITTERE KOU MANIFESTATIE SP LEREN Lasander exposeert in bank Merenwijk Alleen voor (brom)fietsen monument sterrewacht WOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 Zaterdag 23 en zondag 24 november a.s. Ai "1 in Schouwburg T||l|Z Kunstmin - Boelekack Deze coat van Bert Schrier kan er tegen. Lekker dik. En modieus, maar niet ekstreem. Met zo'n coat zul Je nooit ln de kou staan. Tja, als het om mannenmode gaat, kun Je beter metéén bij Bert Schrier binnenlopen. HERENMODE LEIDEN Wethouder DlckTesae- laar zal as. zaterdag (om twee uur) in de aula van de Dr. van Voorthuysenschool aan de Mar- nixstraat de officiële opening ver richten van de manifestatie "Spe lend leren". Deze. ruim een week durende manifestatiedie georagni- seerd wordt op initiatief van de onderwijswinkel en het wijkco- mit "Plan-Noord", heeft tot doel de drempel (s) in het onderwijs te verlagen en de ouders meer te be trekken bij wat hun kinderen doen op school. "Spelend leren" zal op verschil lende manieren aan de ouders (en andere belangstellenden) worden gepresenteerd. Zo zal er een tentoonstelling van verant woord speelgoed worden ingericht, speelgoed dat niet duur en toch erg goed kan zijn. En ook zal er een expositie van door de kin deren gemaakte werkstukjes wor den opgezet. Verder zal er aan dacht worden besteed aan crea tieve handvaardigheid (timmeren, boetseren, verven) en zullen de bezoekers desgewenst worden ge- informeerd over wat er zoal op school gebeurt. Aan de manifes tatie wordt door een groot aantal scholen voor lager-, kleuter- en buitengewoon onderwijs in Lei den-Noord en de Kooi deelgeno men. De prot. chr. scholen voor lager onderwijs hebben evenwel afgezegd, wat door de organisa toren zeer betreurd wordt. Elke deelnemende school krijgt op de manifestatie een "eigen plek", waar men in alle vrijheid kan laten zien wat "Spelend leren" op school betekent. Daarbij wordt ook aandacht besteed aan het maken van surprises. Want de manifestatie wordt niet voor niets aan de vooravond van de St. Nicolaasviering gehouden. Het ligt in de bedoeling dat er per dag vier activiteiten op touw worden gezet. De openingstijden van de manifestatie zijn: a.s. za terdag van 14.00 tot 18.00 uur, en volgende week maandag tot en met vrijdag van 16.00 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Enquête kantoorhoudende bedrijven LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een schriftelijke enquête onder 165 kantoor- houdende bedrijven in de regio LeidenLeiderdorpAlphen a. d. Rijn heeft de Kamer van Koophandel voor Rijnland geconcludeerd, dat de centrale ligging van deze regio in heit hart van de Randstad een promotionele factor van hoge waarde blijkt te zijn. De enquete heeft geleerd, dat ad- Nieuwe kantoorpanden dienen miniStraitltekanibaren (baskhoudbu- bij voorkeur in de stadskern te wor den gerealiseerd (wat overigens mo menteel ook plaatsvindt). Het beeld van Leiden verbetering behoeven. Door de ontwikkeling brek aan coördinatie verwijt. Wat de vestógingsfactoren betreft is men in Leiden tevreden over de be reikbaarheid en de aanwezigheid van servicebedrijven, winkels e.d.; gematigd tevreden over de parkeer- belastingconsulenten, countante e.d.) en groothandelsbedrij ven in de regio frequent voorkomen, enige In veel gevallen werd de vestigings- o plaats onbewust gekozen. In de ge- mogelïj°kheden en het aanbod ■n de vallen waarin de keuze gemotiveerd personeel. Ontevreden is men over Merenwijk zullen de huisvestlngs- plaatsvond speelde de gunstige lig- de hufsvestingsmogelijkheden. Ook mogelijkheden worden verruimd. Dit ging (i.vm. bezoekers en personeel Alphen a/d Rijn kent zijn personeels- en nabij het "zakencentrum") steeds problemen. Men is in Aijxhen echter de belangrijkste rol. tevreden over de bereikbaarheid en De centrale ligging van de regio, de parkeermogelijkheden. wordt zeer hoog gewaardeerd. Het De stadskern is als vestigingsplaats feit. dat Leiden een duidelijk regio- voor kantoorhoudende bedrijven bij- moet in de nabije toekomst als positieve factor worden uitgedragen. Het aanbod van personeel zou tot onderwerp van nadere studie kun nen worden verklaard. Een gesprek is nodig met func- na]e functie bekleedt wordt door het zonder in trek: het verlangen van de tionarissen van de gemeente Leiden onderzoek nog eens bevestigd. verhuizers wijst relatief zelfs nog meentelijke diensten. Zonder moeite brengen zijn deze vooral te herlei- aantal rimpels worden den tot de binnenstadsituatie g'adgestreken in het belang de partijen. De huidige streekfunctie Leiden biedt mogelijkheden vooi uitbouw van bedrijfsklassen die bei- Leiden, de verkeersvoorzieningen en een minder gunstig personeelsaan- van bod (Leiden), r de De contacten tussen het bedrijfs- gionaal functioneren zoals de groot- leven en de gemeenten verlopen in handel, regionale instellingen, ont- het algemeen niet slecht, hoewel men werp- en adviesbureaus, service be- vooral in Leiden het gemeentelijk ap- drijven e.d. paraat enige traagheid en een ge- LEIDEN Van morgen tot en met 4 december zal in het kantoor van de Algemene Bank Nederland, Me- rendonk 174 in Leiden (Merenwijk), een expositie gehouden worden van de Leidse kunstschilder Philip Lasan der. De veelzijdigheid van Lasander zult u in het gebouw kunnen aantreffen, t.w.: clowns, stillevens, paarden win terlandschappen en natuurlijk ook zijn bloemen, een sterk onderwerp. De directie van de bank heeft La sander bereid gevonden om op be paalde avonden zelf aanwezig te zijn om te schilderen. Hij zal dan aan een opdracht werken. U kunt Lasander aan het werk zien op 21, 28 en 29 no vember van half zeven tot half ne gen. Vrijdag 29 november is de dag van de actie "Geven voor Leven". In het kader hiervan zal Philip Lasander 10% van de opbrengst van de ver koop van zijn schilderijen tijdens de tentoonstelling afstaan aan deze ac tie. PROF. DR. J.F. DE WIJN OVER PROBLEEM VAN VOEDINGSGEDRAG: Prof. De Wijn: geen pasklare oplossing. Door Wim Wirtz LEIDEN/ZVHST We weten wel veel over voeding, maar we ge bruiken die kennis- soms verkeerd en in elk ^val onvoldoende. Dit was in grote lijnen de strekking van de oratie die prof. dr. J. F. de Wijn vorige week vrijdag hield ter gelegenheid ran zijn ambtsaan vaarding als bijzonder hoogleraar in de voedingsleer aan de Leidse universiteit. Een paar dagen later, op een ka mertje in het riant gelegen Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek TNO in Zeist (waar hij werkt), zegt hij: "Er is goen pasklare oplossing voor. Op een gegeven moment moe ten we antwoord geven op de vraag: hoe komen we aan een beter voe dingsgedrag bij de patiënt. En hoe komen we aan een betere basis bij de arts, zodat die er ook steun aan kan geven. Dat is niet eenvoudig. Want terwijl wij van alles en nog wat weten over voeding, staan we toch nog machteloos tegenover het verschijnsel vain: hoewel wij het al lemaal weten en het ook door de voorliohting tot ons komt, kies ik toch dat; ik koop toch wat ik wil en wat ik lekker vind". Dat is het probleem van macht en onmacht, meent prof. De Wijn, (die zijn oratie van dezelfde titel voorzag). De macht van de indivi duele vrijheid. De onmacht van de wetenschap. Geen probleem dat Je door een simpele maatregel kunt oplossen. Toch is prof. De Wijn van mening dat er mogelijkheden zijn om een oplossing van dit probleem althans te benaderen. Zo bepleitte hij in zijn oratie de instelling van een interuniversitair voedingsinstituut (een bundeling van hooggeleerde krachten), een goede bewaking van de voedingstoestand in de bevolking (door bij GG en GD's en bedrijven voedingsdeskundigen in te lijven) en ten slotte het op gang brengen van een gesprek tussen de voedings middelenindustrie en voedingsdes kundigen uit de medische sector. Normen Ook pleitte hij ervoor om in de opleiding van de arts meer aan dacht te besteden aan toegepaste voedingsleer. Want de arts, zo stel de de hoogleraar, weet krachtens zijn opleiding te weinig van voe dingsleer om vragen van zijn/haar patiënten over voeding goed te kun nen beantwoorden. Prof. De Wijn: „Er zijn onder de artsen natuurlijk wel talenten die het weten. Maar in het algemeen is de kans groot dat de arts verwarrende en controversiële voorlichting geeft in het kader van de toegepaste voe dingsleer. En misschien ook wel ver keerde voorliohting. De artsen weten een heleboel. Over fysiologie en over wat er gebeurt in de darmwand en wat er gebeurt in de lever. Maar daar kan Je niet van eten. Dus moet Je weten wat de samenstelling in het voedsel kan zijn. En ook begrijpen dat er een verschrikkelijk grote variatie mogelijkheid is". Hoewel de hoogleraar bepleit om in de artsenopleiding meer aandacht te besteden aan de toegepaste voe dingsleer, is hij er niet zeker van dat dit een positief effect zal hebben op het voedingsgedrag. „Dat is inder daad de vraag, omdat het voedings gedrag van mensen door zoveel ande re zaken wordt bepaald, t Is merk waardig hoe ieder van ons, ook wij medici die toch wel het een en an der weten, toch op verschillend ni veau kan denken. Dat Je terwijl Je toch krachtens Je opleiding als medi cus weet dat dit en dat zo is, Je ge biologeerd bent door traditie, door vorming, onderwijs, door gevestigde normen, 't Is merkwaardig dat Je dat niet van elkaar kunt losmaken." Overvoeding Prof. De Wijn meent, dat er in de medische sector zowel als door de voedingsmiddelenindustrie ongenuan ceerd wordt omgesprongen met de voedingsnormen, zoals die door de wetenschap geformuleerd zijn. „Wij kennen de definitie van de aanbevo len hoeveelheden stoffen die een groep van mensen nodig heeft, stof fen als aminozuren, ijzer. Wij kennen ook krachtens onze ervaring en on ze opleiding de grote individuele va riatie in behoeften. En dat laatste negeren wij. Kijk, die aanbevolen hoeveelheden zijn gemiddelden, die bestemd zijn voor een groep van mensen. En als Je deze gemiddelden dus gaat toepassen op het individu, dan wordt er gewerkt onder de tiran nie van de normen. Alle diëtisten opleidingen verkeren heel duidelijk onder de tirannie van de normen. Men gaat uit van: de aanbevolen hoe veelheid eiwit is zoveel, dus moet Je zorgen dat het er is. Maar als Je dat doet, dan weet Je zeker dat Je tach tig procent van de mensen te veel geeft. Er zijn vele mensen die met 'n onbegrepen kleine hoeveelheid kern gezond kunnen zijn. Als wij die nor men gaan toepassen die in de voe dingswetenschap zijn geformuleerd, dan gaan wij overvoeden". „De voedingsindustrie doet het zelfde. Die voedingsindustrie is ook gebiologeerd door de in de voedings wetenschap geformuleerde normen. Die brengt baby-voeding op de markt en zet dan op de etiketten een analyse van die voeding: alle aminozuren zijn aanwezig en alle mineralen en vitaminen. En er zit zelfs meer in dan in een optimale zuigelingenvoeding. Voor hen is het feit dat er in dat spul nog meer zit een garantie dat het 't allerbeste is wat Je Je kind kunt geven. Waarbij ik dan moet zeggen: om het kind op de meest zekere wijze de kans te la ten lopen op jonge leeftijd overvoed te raken". Research In de verhouding macht-onmacht, heeft de overvloed volgens prof. De Wijn een macht, waartegen 't moei lijk vechten is. De vraag of die over vloed niet samenhangt met de on dernemingsgewijze produktie, het rücksichtlos winstbejag, vervult hem met enige reserve. Hij: 'Tk heb aan dit facet in mijn "oespraak aan dacht besteed zonder er een oplossing voor aan te dragen. Maar er is geen twijfel aan dat wij de industrie ver duiveld hard nodig hebben. Het feit dat de industrie aandacht blijft be steden aan onze gezondheidsproble men, dat moet blijven gaan. Wat bijvoorbeeld Unilever heeft gedaan en nog steeds doet aan research, voordat enige universiteit er ook maar aan kon gaan denken, dat kun nen we natuurlijk niet missen. Al leen, het oververzadigd maken van de markt, daar zou Je de industrie op attent moeten maken". "Een ander punt is het creëren van behoefte. Dat gebeurt zonder twij fel. Maar daar vind Je geen kant en klare oplossing voor. Dit ligt trou wens ook veel meer op het terrein van de ethiek. Wat ik graag zou wil len is dat de medische sector in elk geval "on speaking terms" is met de voedingsmiddelenindustrie om te be kijken waar nou precies de proble men liggen". Ontkenning In zijn oratie besteedde prof. De Wijn ook uitvoerig aandacht aan wat hij noemde: de macht van de ont kenning. Waarmee hU doelde op het feit dat aan sommige problemen rond de voeding zonder meer voorbij ge gaan wordt, omdat er te weinig over bekend is. Op dezelfde manier speelt die macht van de ontkenning in de gezondheidszorg. Bij de bena dering van coronaire hartziekten, (hartinfarct) bijvoorbeeld. Prof. De Wijn: "Wanneer we wisten dat de oorzaak van coronaire hartziekten een virus was, dan was het eenvou dig. Maar het is een afwijking waar van wij slechts een aantal bevorde rende elementen kennen, zoals ver hoogde bloeddruk, het roken, ver hoogd cholesterol, vetzucht, bewe gingsarmoede en ook erfelijkheid. Die zaken die we wel aankunnen en dat is merkwaardig eigenlijk die hebben betrekking op de voe ding. De factor voeding is ten op zichte van al die andere factoren ge makkelijker te manipuleren. Maar men verwacht daar op het ogenblik veel te veel van. En dat komt door dat wij de andere factoren die co ronaire hartziekten bevorderen niet voldoende kennen". Over biologisch-dynamische voe ding tot slot: "De mensen die dit voedsel propageren zijn zeer sterk gemotiveerd. De een zweert bij ko- ninginnebijenhoning, plant bij wijze van spreken worteltjes bij maanlicht en kweekt groente op compost. Wij fysiologen zeggen: het is niet waar, gezondheidsvoedsel bestaat niet. Biologisch-dynamische voeding is trouwens heel duidelijk economisch niet haalbaar. Aan de andere kant is de biologisch-dynamische stro ming zeer welkom, omdat ze zich tenminste zorgen maakt over het voedingsgedrag. Het Streven blijft zeer nobel. Dus Je moet het wel steu nen, maar Je moet er ook bij zeg gen dat het niet haalbaar is". De reconstructie, ofwel verbreding va® de Voorschoterweg in Valken burg is nu zover gevorderd dat er een gedeelte geasfalteerd is, waarop nu weer auto's razen met snelheden die ver uit gaan boven de daar gelden de maximum snelheid va® vijftien kilometer per uur. Fietsers worden bespat met de op het wegdek im zeer grote hoeveelheden aanwezige blub ber. Het fietspad, dat de enige ver betering is, is echter slechts frag mentarisch aanwezig en het ziet er naar uit dat dit niet snefl zal ver anderen. Een gedeelte van het werk terrein wordit bewaakt door een zeer eigenaardige verkeerslichitinstal- latie die naar het schijnt beide rij richtingen tegelijkertijd laat wach ten én doorrijden gezien het aantal mallen dat ik als wielrijder door een van de andere kant komende auto mobiel van de schots en scheef lig gende rijplaten in de blubber wordt gedrukt, terwijl toch het stoplicht aan mijn zijde groen licht vertooncfe tijdens mijn passage. Bovendien doen ook automobilisten die dezelfde kant uitgaan verwoede pogingen om fietsers te passeren op twee rijplaten van slechts zestig cen timeter breed. Als men dan als fiet ser uiteindelijk heelhuids maar be- modderd en nat het einde van de cross-country baan passeert dan staat daar 'n boni: alleen toegang voor (brom)fietsen! HENK J. M. SLOOS, trLa Licome" Hoofdstraat 99-IV Valkenburg aan den Rijn LEZERS SCHRIJVEN: Parkeren (3) Het afwijzen door enige bewoners van het gevraagde vrij parkeren op koop. avonden langs de huizenkant van de Apothekersdijk getuigt van wei nig of geen begrip van de proble men van medeburgers. Dat de ge vraagde wijze van parkeren aan de dienstverlenende middenstand ten goede kan komen, wordt geheel ver geten. Het zakenleven in de Haar lemmerstraat en omgeving kan heus wel 'n tegemoetkomende houding ge bruiken. Laten wij eens niet alleen aan ons kleine ikje en het genoegen van een paar buurtgenoten denken. Het lijkt mij, dat koopaAxrad-cliënten, die vaak vruchteloos naar een goede parkeerplaats zoeken, en vooral onze mrdidenstaa*! met een ruimer denken gebaat zijn. P. V. VAN OOSTERZEE Apothekersdijk 26B, Leiden ADVERTENTIE KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden LEIDEN Het op bijgaande te kening afgebeelde gebouwencomplex van de Leidse sterrewacht. tussen 1858 en 1861 gebouwd door architect H. F. G. N. Camp, is op de aanvullen de ontwerplijst van beschermende monumenten geplaatst. Het complex omvat het hoofdgebouw met vier waarnemingskoepels en de voorma lige woningen va® de hoogleraar-di recteur en de observator. Twee waarnemingskoepels, respec tievelijk gebouwd in 1925 en 1957, ko men niet voor bescherming in aan merking. Eveneens in Leiden zijn twee we vershuizen uit de achttiende eeuw en het uit 1730 daterende Hof van Hol land (Raad van Arbeid. Bree- straat 127—129) op de lijst ge zet. De wevershuizen zijn de pan den Oranjegracht 81 en 85, ter weers zijden van het ene gerestaureerde wevershuisje dus. B. en W. hebben besloten deze huizen aan Stadsher stel te koop aan te bieden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3