3-2 geklopt in spectaculair duel IgyyUjjp HET OLYMPISCH VUUR WAS DUUR Jmtssw- "BESLIST NIET TEGEN KOEPERMAN... tm TIFOSI Jeugdig Oranje in Den Bosch moeite met verrassende taktiek moJ°nS Italië met Tototips WOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 PAGINA 17 BONN De Westduitse reken kamer oefent in het voorlopig rapport over de rijksuitgaven van 1972 in tien pagina's kritiek uit op de manier waarop voor de Olympisohe Spelen het organisa tiecomité met het geld is omge sprongen. De eindafrekening van de Olympische bouwactivitei ten wordt niet voor eind 1975 ver wacht, maar het rapport rept op voorhand al van miljoenenverlie- zen. Hoewel de rekenkamer be grip heeft voor de problemen van het organisatiecomité meent hij toch vast te kunnen stellen, dat er sprake is geweest van ontoe reikende planning en beheer van het budget. Boekhoudkundig personeel ver diende volgens het rapport vijftig mark per uur. Van 370.000 mark aan lonen werd geen belasting in gehouden. De organisatoren van de „speelstraat" hebben op het Olympisch grondgebied soms ge ruime tijd met grote bedragen op zak rondgelopen, tot 60.000 mark toe. Bij de afrekening van de recet tes (elf miljoen mark) ontbrak een bedrag van 258.000 mark. De exploitatie van het pers-restau rant werd zonder inschrijving toe gekend. In ruil voor de toewijzing kreeg een van de leden van het organisatiecomité een auto cadeau Deze klaagde echter de restau ranthouder aan, omdat die hem oorspronkelijk ook nog 20.000 mark had toegezegd, maar niet had betaald. Verder verdwenen er tijdens de Spelen kleurentelevisietoestellen, schrijfmachines en bandrecorders met een gezamenlijke waarde van 157.000 mark. Slechte zaken deed het organi satiecomité bij de aankoop van twee miljoen poetslappen (verlies 270.000 mark), toiletpapier (ver- Hes 40.000 mark), en wasinstalla- ties (verUes 290.000 mark). Tenslotte berekende de rekenka mer dat de delegaties die het or ganisatiecomité naar verschillende werelddelen stuurde niet alleen 250.000 mark kostten, maar soms ook uit 17 leden bestonden. Het staat nu al vast dat An neke van Mobrst niet zal worden geselecteerd voor de wereldkam pioenschappen tafeltennis, die van 6 tot 16 februari in Calcutta wor den gehouden. De DeltaLloyd-speel ster heeft geweigerd deel te nemen aan de open Franse kampioen schappen, die komend weekeinde in Parijs worden gehouden. Reden voor coach Frans Schoofs om haar niet te selecteren voor de wk-ploeg. „Dat heb ik haar in middels ook gezegd" aldus Schoofs. Ook nationaal kampioene El len Klatt (Tempo Team) zal niet naar Calcutta gaan. Iedere speel ster die deelneemt aan de cen- trale trainingen van de NTTB „moet deelnemen aan natio nale en internationale evene menten," meent Schoofs. Ellen Klatt Het een week voor de Euro pese kampioenschappen, eerder dit jaar gehouden, telefonisch weten dat zij „geen zin had". Dientenge volge is zij niet in de selectie op genomen voor de wk-ploeg. Den Haag De tifosi, de Italiaan se voetbalsupporters blijven tifosi, ook al wonen zij al Jaren in Neder land. Daarom zijn ze, Umberto, Santino, Vincenzo, Pasquale, Gra- zlano en hoe ze nog meer heten, er ook allemaal als het Italiaanse elf tal op Zestienhoven neerstrijkt. Trainer Bernardini, de hoop van de Azzuri, strooit wat met speldjes en, belooft er meer. Dat moet dan de reien zijn, veronderstellen wij, voor de gigantische opwinding in barbo- dega Christina in de Haagse Zout manstraat. waar de tifosi voor de morele steun aan de squada in trainingskamp zijn gegaan. Mis. Hun oorverdovend rumoer geldt vooralsnog tv-presentator Henk Terlingen. „Nou moet u eens goed luisteren", roept Umberto ge_ heel overbodig, „die man mag daar ln Studio Sport zomaar zeggen, dat XtMlanen zakkenrollers zijn. Dat g^at te ver". D° anderen knikken instemmend. Een grapje misschien, opperen wij. ^Nik- grapje", buldert Umberto. „wat denk je dan van Juventus, dat hier een paar Jaar terug tegen Twente speelde? Tot op de huizen hadden ze het geschilderd: dood aan de Italianen. Nee meneer, dat mag niet. Dit wordt uitgevochten, als het moet tot op de ambassade". Tifosi, zo maken wilde handgebaren duidelijk, dulden geen smet op het vaderland. „Dat moet Je psychisch zien", verklaart Umberto, „wij wor den in Nederland dan wel geaccep teerd, maar we zijn en blijven gast arbeiders, we worden altijd nog een beetje gejend. Daarom nemen wij het voetbal zo hoog op. Als Ita lië wint, dan kunnen wi J terug slaan. Dan kunnen wij ook eens een grote bek opzetten". Daar is dan weinig gelegenheid voor de laatste tijd, merken wij pesterig op. Het „cattenacio". het voetbal vanuit de verdediging van de Italianen, is in Duitsland defini tief gesneuveld en begraven. Niks grote mond. „Een kwestie van mentaliteit", ver zucht Vincenzo, „de Italiaanse voet ballers zijn te lui om te werken, te lui om te trainen. Dertig Jaar lang hebben ze met him systeem het maximum bereikt, met minimale in spanning. Nu is het voetbal veran derd. iedereen moet werken. Italië is stil blijven staan. Maar voor even, wij komen terug." Dat moet dan met Bernardini zijn, de nieuwe coach, die aanvallend voetbal heeft beloofd. „Die man is al 68", roept Alfredo, eigenaar van de bar, wanhopig uit, hij heeft niet de mentaliteit van het moderne voetbal, ik geloof niet in hem". Alfredo's wantrouwen is te begrij pen. want de squadra heeft hem al veel leed bezorgd. Anders val Je. tijdens de wedstrijd West-Duitsland ItaUë van het wereldkampioen schap in Mexico, niet twee keer flauw. „Bovendien hebben al die trainers altijd spelers uit het noorden van Italië geselecteerd", mokt Pasquale, „maar nu Juventus, Inter en AC Milan minder draaien, nu mogen de Jongens uit het zuiden opdraven. Napoli en Lazio mogen Italië uit de nesten halen". Die opmerking van Pasquale. sup porter van Napoli, lijkt niet slim, want Umberto, aanhanger van AC Milan, vliegt hem bijna naar de keel. AJaxFeyenoord op z'n Ita liaans. Als de emoties eenmaal zijn be daard vinden de tifosi zich in een plechtige verklaring van Umberto. Bernardini heeft lef", zegt hij. ^.Rivera, Mazzola, Riva, hij heeft ze er toch maar allemaal uitgegooid. Het nieuwe Italië heeft niets te verliezen. Daarom zegt ons gevoel ons ook, dat wij gaan winnen." „Denk niet, dat het Nederlands elf tal tegen een stuk vuil speelt", we irschuwt Alfredo, „die ploeg is ook niet alles. In de finale in West-Duitsland 1—0 voor en terug trekken. Ons systeem. West-Duits land 2—1 voor en afbraakvoetbal. Ons systeem. Als Italië in de kuip gelijk speelt, worden wij Europees ka -npioen". Santino, de rustigste van allemaal, durft er geen cent om te verwedden. Logisch, als Je aan de laatste twee wereldkampioenschappen dik zesdui zend gulden hebt verloren. Umberto durft wel en niet weinig ook. „Om tienduizend gulden", zegt hij zonder blikken of blozen, „ik Italië en een gelijkspel. Nederland voor de ander Kom maar langs, hier in Christina of bij pizzeria Capri." Voor de liefhebbers. Dat is ook het beeldje van Johan Cruijff, dat Vin cenzo in brons heeft gegoten. Hij wil het Johan cadeau doen. maar Alken als Italië DEN BOSCH „Ik hoop, dat het iedereen nu duidelijk is geworden, Bernardini heeft het Italiaanse voetbal wel degelijk een duw in de goede richting gegeven. Je hebt het vanavond kunnen zien. Dit Italiaanse elftal onder de 23 speelde precies als altijd, met één verschrikkelijk groot verschil, het counterde nu met zes of zeven man in plaats van met twee en dat gebeurt morgenavond (vanavond) in hot FeyenoordstadSon ook. Maar daardoor werd het hier (in Den Bosch) wel een erg leuke wedstrijd". Door Peter Dijkgraaf man en bij ttalië's tweede ging hij steeds energieker uit de verdediging ook zeker niet vrij uit. al hield met balvaardige Jongens als Boni Knobel hem hier de hand boven (Sampdoria), uitblinker D'Amico het hoofd. "Dat de Nederlandse Bij de Italianen in de organisatie minuut George Knobel had meer dan ge lijk. Jong Oranje won, met 3—2 verdiend ook, maakten er schouwers een erg spectaculaire geacht zijn mond te houden (net net naast" dete brachten de pupillen als Blok) en chef Bernardini voerde staande André v het woord. Trotse Fulvio: "Mijn Pecci een foutje van (Lazio) en Pecci (Bologna). laatste kreeg overigens in de 25-ste minuut een gele kaart van zelfde verhouding als bij de Duitse scheidsrechter Aldinger we- Nederlanders. Coach Bearzot. 's gens het neerleggen van Peter de Italianen middags pas gearriveerd na het Arntz. 3000 toe- overUJden van zijn vader, werd Vicenzo d'Amico knalde eerst nog zijn doel Gerven, voordat m afgeslagen hoekschop i lob van de PSV-er een 3t van hielt duel uiterst - _mn maakte (1—1), al landers en dat is op zich al een ge- bracht hij vijf minuten voor rust weldig compliment. Alleen in fysiek nog een schitterende redding op Partij van en van Ger Blok aan de rand nederlaag. Met een wat betrouw- team heeft zichzelf overtroffen van- wel met baarder doelwaohter dan Van Ger- avond. Mijn spelers waren taktisch ven had Oranje het vermoedelijk vanavomfd de gelijke aam de Neder- iets minder moeilijk gehad, maar het maakte het allemaal extra aar dig. De eerste treffer was zonder meer een blunder van PSV's tweede conditioneel opzicht tawamein we 2ijn naam. Dank zij het bekwame iets tekort. Bij 22 ging mijn Jon- werk van het centrale verdedlgings- gens toch schitterend door en keeg duo Adrie van Kraay (visitekaartje Calloni een unieke kans op de ais litoero voor Neerlands hoogste Tennis De Argentijn Guillermo winst- Ik heb alleen maar kunnen elf) - Ton Wickel (voortreffelijk Vilas heeft het Grand Prix toernooi hopen en dromen, dat een Italiaans debuut) werden de massale Ita- vertegenwoordigend team nog zo zou voetballen". de ILTF gewonnen. Vilas gisteren met Orantes de dubbelpar- tij tegen de Argentijnen Escribano en Carruthers, wat hem 3 punten op- Einergiiek liaanse uitvallen bekwaam afge stopt. En omdat Jong Oranje aan vallend ook weigerde stil te zitten, wisselden de boeiende momenten - hierdoor onbereik- Beide teams maakten er een uiterst Kees Kist op de paal - elkaar )aar geworden voor zijn concurren- behoedzame ouverture van met hoog tempo op. en. Oranje veel aan de bal, maar nau- Na rust met Garritamo De Argentijn, die in de afgelopen welijks gevaarUjk. Dat veranderde melli werd het allemaal nog fijner ook het internationalekam- op slag na de openingstreffer pioenschap van Nederland in Hilver sum won, verdient met zijn eerste plaats ongeveer 260.000 gulden. te kijken. Rustig i be- goed doorzetten kwaam bouwend Oranje tegenover een flitsend Italië. De score kwam weer op gang, nadat Bobby Vos- maer ln de I6e minuut de plaats van licht geblesseerde Thijsen innam, in de volgende minuut Van Deinzen de ruimte instuurde, waar na Kist wat gelukkig via het been Maldera raak knalde (2—1). Wimpie Meutstege schoot in dezelf de minuut, dat Italië gelijk kwam, over en naast. Van Kraay maakte hands en D'Amico kromde de bal langs (en volgens Kees Krijgh over) de muur tegen de binnenkant van de paal waarna Garritamo het werk afmaakte (2—2). Jammerlijk Elke week een PEUGEOT te winnen in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven" in deze krant Deze week een Peugeot 104 t.w.v. ƒ9.645,- aangeboden door Gebr. Nefkens NV, Utrecht PUZZEL MEE! Wie dacht dat de Jonge Azzuri's nu wel zouden gaan consolideren, kwam wederom bedrogen uit. Na een flitsende aanval over links, liet Calloni een door Maldera gepresen teerde kans voor open doel Jammer lijk liggen. Een kwartier voor tijd kwam Oranje aan de toch wél ver diende winst. Na een corner, tikte weinig opvallende Zuldema (die een minuut later ook geel kreeg gepre senteerd) de bal terug op Van Kraay, waarna clubgenoot Lubse winnend inkopte. Bijna nog zou Van Gerven - "Na die eerste goal had Ik geen enkel zelfvertrouwen meer" - alles verpes ten. De door hem gemiste bal na een schot van weer D'Acaml, hob belde vijf minuten voor tijd nog net naast. Knobel: "Ik heb Peter Artnz al voor rust opdracht gegeven "êSsI geroueTJa ö&e& SUfÊR- 'M-EM- TALENJ KOLONEL, STAAT U/ER AllEMAAL OP O/T BORO? Kees Kist (rechts) in duel met de Italiaan Scirea. te proberen die D'Acomi zo min mogeHJk aan de bal te laten ko men. Dat ging natuurlijk wel een beetje ten koste van de opbouw". Maar KNVB's hoogöte fceéhmfische chef wilde graag nogmaals onder strepen erg te hebben genoten en uiterst tevreden te zijn over de prestatie van het Oranje voor Ar gentinië tegen dit "On-Italiaanse" team. Stand in groep 5 Nederland 2 2 0 0 4 6—2 Italië 1 0 0 1 0 2—3 Finland 1 0 0 1 0 0-3 Tennissers tegen de Tsjechen ZURICH Het Nederlandse ten- nisteam zal in de kwartfinales van het toernooi om de Koning Gustaaf- beker uitkomen tegen Tsjecho Slo wakije. De ontmoeting wordt op za terdag 30 november en zondag 1 de cember in Amsterdam gespeeld. Fortuna SC-Twente I Roda JC-Amsterdam 1 AZ'67-WV 1 Dordrecht-Sparta MVV-Feyenoord £3 IJ sselmeerv.-Amersf 1 1 IB GA Eagles-Utrecht 1 1 B Haarlem-D. GraafschJ IB Den Haag-Cambuur |BI Excelsior-Heracles IB! 1 Wageningen-PEC 1 1 IB Volendam-NAC 1 1 IB Ton Sijbrands: Vlaardin.-Groningen DEN HAAG Monaco 1970. Iser Köeperman wint het Kandidatentoer nooi. De Russische ex-wereld- kampioen krijgt daardoor het recht landgenoot Amdris Andreiko uit te dagen voor een match om de we reldtitel. Grote verliezer; Ton Sij brands. die verbaasd moest consta teren dat Köeperman tegen Gant warg combine?) meer punten d*n verwacht bijeen sprokkelde en daardoor op Sonnenborg—Berger- punten triomfeerde. Tiflis '74 Iser Köeperman wint het Kandidatentoernooi. Of de FMJD (werelddambond) de Russi sche ingenieur de door Ton Sij brands „teruggegeven" wereldtitel zal toekennen is nog niet bekend. Alternatief is dat hij met landgeno ten Gantwarg en Andreiko en met Harm Wiersma matches gaat spelen om het wereldkampioenschap. Een op initiatief van Köeperman door alle deelnemers ondertekende brief voor aanvraag van het toernooi in Tiflis vormt daartoe duidelijk een stimulans voor de FMJD. Grote verliezer was dit keer Harm Wiersma, die onder het slotbanket de .historische" toast uitbracht op de twee sterkste spelers van het toernooi: Gantwarg en zichzelf. Waar hij aan toevoegde: „Dit was mijn mooiste toernooi van mijn le ven en daarom speel ik nooit meer in Rusland". Zijn ergernis gold het op z'n zachtst gesproken eigengereide op treden van de Russen (vooral dam- bond-bons Tsjubarov toonde zich weer eens een ware dictator) en de belachelijke situatie dat Andreiko en Köeperman elkaar eerst in de laatste ronde ontmoetten. Koeper- man was ditmaal aan de beurt om te winnen, waardoor hij door het SB-systeem Wiersma en Gantwarg voorbij kon streven. Het geheel was voor de meeste deelnemers aflei ding om tegen de gang van zaken krachtig te protesteren, wat later ook onze eigen KNDB deed. „Een pluspunt, dat de bond. die in 1970 niets voor mij heeft gedaan» nu wel wat voor Wiersma doet. Al moet je maar afwachten in hoever re dat resultaat heeft", oordeelt Ton Sijbrands. De wereldkampioen, die enige tijd geleden per brief kenbaar heeft gemaakt z.'n titel niet meer te willen verdedigen, is ook oen betrokkene by het „schandaal' van Tiflis. Immers in een aantal landelijke bladen circuleerde on langs het bericht dat Sijbrands „die charlatan van een Köeperman graag een pak slaag zou willen ge ven". Lang gelokte Ton ontkent de strek king van die woorden niet, maar wil wel met klem benadrukken dat hij beslist niet van plan is op z'n beslissing terug te komen, „ik be doel dat het mooi zou zijn als Koe- perman een pak slaag kreeg van wie dan ook". Die uitlating was ge stoeld op pure rancune tegen Koe- perman en de hele gang van zaken daar. Ik zou wel kunnen overwegen door toch te spelen hem de voet dwars te zetten, maar ik geloof dat ik hem dan niet echt de voet dwars zet. Ik ben er van overtuigd dat hij niet werkelijk wereldkampioen wil zijn, de titel raakt hij in 1976 toch weer kwijt, maar er alleen maar op speculeert dat ik m'n titel toch te gen 'm wil verdedigen en dat dat om enorme geldbedragen gaat. Trouwens het zou dan een ontzet tend saaie match worden, nog veel vervelender dan die van mij tegen Andreiko. Want Köeperman weet dat hij toch geen kans heeft". Sijbrands hoopt echter toch dat het Kandidatentoernooi niet wordt geannuleerd. „Daarmee komt men geen stap verder. Een goed alterna tief lijkt 't me dat door de eerste vier aankomenden, zoals voor het toer nooi door alle deelnemers per brief voorgesteld, matches om de wereld titel worden gespeeld. Dan Ugt Koe- perman er normaal gesproken ook meteen uit. Maar echt, ik ben be slist niet van plan tegen 'm om de wereldtitel te spelen. Dat zou toch een groot onrecht zijn ten opzichte van Wiersma, Gantwarg en ook Andreiko, hoewel die zelf ook schuld heeft".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17