Tumult tijdens metrodebat in raad Amsterdam "Meer geld voor kleine ondernemers" Geen geld naar Suriname voor sociale voorzieningen Grote partij gestolen morfine na reis door Nederland in beslag genomen ELAND OOSTLIJN KAN WORDEN VOLTOOID Meerderheid Kamer voor halfopen dam cAfooie'EliiQ PSP Amsterdam wil vertrek van Riethof Geen voorschrift over verkiezing burgemeester Lijk opgedregd DINSDAG 19 NOVEMBER 1974 A?,N?E!kI Na Mn rondreis door Nederland te de Apeldoornse poli tie er in geslaagd een partij mor fine ter waarde van een half mil- Joen te achterhalen. De morfine was in het weekeinde in de Ver enigde Farmaceutische Fabriek in Apeldoorn gestolen door een ex- werknemer en ging sindsdien van hand tot hand in Amsterdam Haarlem en Almelo. De dief was een 34-jarige man uit Amersfoort, die in 1971 een paar maanden in de fabriek werkte. Dankzij de onvoldoende beveili gingsmaatregelen had hij de zoge naamde "technische morfine" voor het grijpen. Directeur Ir. J. Nieu- kerke gaf gisteravond toe dat het grijze poeder nooit buiten de kluis in de zuiveringsafdeling had mo gen staan. De fabriek zal nu van diverse extra veiligheidsmaatre gelen worden voorzien. De man was met de trein naar Apel doorn gegaan omdat een 41-Jarige Amsterdammer hem 40 mille had geboden voor verdovende midde len. Terug nam hij een taxi naar Amsterdam, waar hij met open armen werd ontvangen. Enkele dagen later kreeg de Amersfoor- ter de hele handel terug. Niemand geloofde dat het onbewerkte grijze poeder morfine was, omdat dat wit hoort te zijn. De Amersfoorter verkocht het daar- nu aan twee Haarlemmers, die de plastic zak vol poeder weer sleten aan een 25-Jarige Almeloër Gisteren werden de laatste men sen in de lange keten aangehou den. Het hele gezelschap zit nu vast in Apeldoorn. De morfine te op enkele grammen na weer te recht. Ze werd in een zak verpakt teruggevonden bij een buurman van de Almeloër. Het spul was daar in bewaring gegeven. Vol gens lr. Nieukerke had iemand met een elementaire scheikundi ge kennis de morfine met geraak "wit" kunnen maken, waardoor de handelswaarde op de zwarte markt tot een miljoen was geste gen. Ziekenfonds wil geen heksenjacht tegen artsen UTRECHT "Er te geen enkele aanleiding om uw huisarts of specia list anders te zien dan als 'n hardwer kend en eerlük man af vrouw." Dat jègt het Haagse algemeen zieken fonds De Volharding In het blad Voor de verzekerden naar aanleiding van de uitlatingen van het kamen id Beekmans (D'66) over fraude bij artsen en ziekenhuizen. Hoewel het ziekenfonds het niet eens is met beschuldigingen tegen artsen in 't algemeen heeft het wel bezwaren tegen de huidige vorm van de gezondheidszorg. Zo meent De Volharding dat specialisten eigenlijk in loondienst zouden moeten zfjn. Omdat het verkeerd is dat jonge art sen na een jarenlange studie enorme bedragen op tafel moeten leggen om zien ergens in een ziekenhuis ln te kopen. Dat bevordert hoge tarieven en leidt tot veel te lange werktijden. ku«* r,„,nnis worden •moe planten „Het is de bedoeling dat Ne derlanders hun land kennen. Dat zou dus zeker verwacht mogen „oT-r-nr-. a worden van de volksvertegenwoor- AMb 1 C.KUAM De woordvoerster van de actiegroep digers maar ik heb daar zo mijn Nieuwmarkt en omgeving, mevrouw Tine Hofman, is gis- twijfels over", zei tweede-kamer- t .jl.- a .j voorzitter vondeling gisteren in teravond bij het voortgezette metrodebat in Amsterdam •wkzvvw w v Utrecht waar hij een tentoonstel- door de politie van de publieke tribune in de raadszaal ver- f VA/VA/» 11/ lmg opende van de 'werkgroep V c l u 1 1 DEN HAAG - De Oost^heu/coml* kwam minisor We.tortorp 2°Z ordening. w.,derd Toen burgemeester Samkalden volgens plan om ,.r De tentoonstelling zal de Jco- mende drie weken op elf N.S.-sta- tionsprTincte het ka- Oosterachélde. volgens het comité De werkgroep wü met 0 ~r~~ -- -• m3t ï?6?1 Sfsetoona. rond ^HëntSnas^a'^vefde b,ieke tribune, dat zij een open brief aan de raad met 1000 stormstuwen te laten bouwen. Een «int de meeste Zeeuwen de Ooster- TOTta onenienngsnma over ae sleutelpositie in het debat neemt de schelde uit milieu-overwegingen wil- ruimelijke ordening van de rege- handtekeningen had, waarin gepleit wordt voor het stoppen TinsvraakreeiaenUik voornameWk met metrobouw bij het Waterlooplein, het bouwen van as werenxiiasuwianas oevuigs m nspraak eigennjK voornamelijk J r 1.7 brief vanuit het hoofdkantoor ut beperkt gebleven tot organisaties betaalbare woningen en het stopzetten van het slopen van DEN HAAG De Oosterschelde comité kwam mi mag ook van de Tweede Kamer half- meedelen dat wèl open blijven. Dat was vanmiddag d« moet wonden begonnen met ophoging verwachting aan het begin van het van de bestaande dijken rond de debat over de beslissing van het ka- Oosterschelde. Volgens het comité binet Den Uyl een caisson dam mat hebben opiniepeilingen aangetoond. KVP-fractie in. Vooral de extra-kosten (bijna twee miljard gul den) liggen deze fractie zwaar op de maag. Uiteindelijk zal waarschijnlijk een grote meerderheid van de KVP-frac tie zich neerleggen by het besluit. Dan ontstaat een krappe meerderheid vorige weefk per telegram had in de Kamer. De progressieve fracties gedrongen op handhaving Zwitserland grote waardering besluit om in de Oosterschelde een oaissondam te plaatsen. Het WNF, dat stenen gegooid. Er werd toen een charge uitgevoerd waarbij klappen vielen maar niemand raakte ge wond. De politie wist zich uiteindelijk toe gang te verschaffen tot het bewuste pand maar trof niemand meer aan. Ook de geluidsinstallatie was ver dwenen. Na deze incidenten werden beide zijden van de gracht door de politie afgezet. De Oostlijn van de metro kan wor den voltooid. Want de motie van het PvdA-raadslid Treuman werd vlak voor middernacht met 25 tegen 19 stemmen verworpen. In deze motie had de heer Treuman gepleit de af- wVr^nTdeto^ela^kZn woningen ten behoeve van de metrobouw in de"Nieuw- marktbuuTt. tien uur s avonds de herstemming over de motie Treuman (vorige week staakten bij 19-19 de stemmen) aankondigde schreuwde mevrouw Hofman vanaf de geheel bezette pu- de ruimtelijke ordening. Vermoedelijk krijgt kamer voorzitter Vondeling rond februari het een dik rapport in handen PvdA. D'66 en PPR zyn unaniem gety, schrijft dat de Oosterschelda de werkgroep 2000 waarin de con- tot kalmte te brengen en door bleef Toen zij niet reageerde op pogin- Hofman, nadat zij geweigerd had gen van de burgemeester om haar vrijwillig mee te gaan, met geweld thans behouden zal blijven als een clusies bezoekers t haar plaats gehaald. Daarna tiental agen- werd het metrodebat voortgezet. De vyfde regeringspartij, de ARP. gebied dot in economisch, ecologisch positie over de nota ruimtelijke ten van politie onder aanvoering van Er waren overigens uitgebreide te fel tegen de half-open dam. Deze en wetenschappelijk opzicht van het ordening zoveel mogelijk zullen hoofdinspecteur Veenstra dwars maatregelen genomen om manifes- zijn gebundeld. fractie vindt de veiligheid on voldoen- grootste belang te. de gewaarborgd en heeft desnoods 'n kabinetscrisis over voor de Ooster schelde. Niettemin luidt de verwach ting, dat ook enkele AR-kamerleden de regering steunen. Steun voor de plannen van de re gering kwam gisteren van het comité SOS, de samenwerkende Oostersonei- de-actiegroepen. Een delegatie van i» de ex- schreeuwen kwam door de raadzaal Agente per ongeluk in buik geschoten DEN HAAG De 21-Jarige Haagse politie-agente W. Bode graven heeft gisteravond een schot in haar buik gekregen, toen zy met een mannelijke collega de dienstwapens contro leerde. De agente zou met hem de nachtdienst ingaan. Zy werd met spoed naar het ziekenhuis Westeinde vervoerd. Een woord voerder van de Haagse politie noemde haar toestand vanoch tend goed. De twee agenten bevonden zioh by de wapencontrole op de kamer van mejuffrouw Bode graven aan het Prinsenvink- park. Omstreeks half acht ging daarby door nog niet geheel duidelijk oorzaak het schot af. Volgens het voorlopige onder zoek van rechercheurs zou de agente tegenover haar mannelij ke collega geklaagd hebben over het feit, dat de slede van haar dienstwapen zo zwaar liep. De agent controleerde daarop haar pistool, waarby plotseling een schot afging. over de vraag of geld voor de socia le voorzieningen in ons land moet worden overgebracht naar Suriname. Minister Van Doorn (CRM) is daar voorstander van, omdat het de trek van Surinamers naar Nederland zou kunnen beperken. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken, die ook de Surinaamse en Antilliaan se zaken beheert, is fel tegen het overbrengen van gelden. Hij meent dat het de trek naar Neder land niet zal beperken. Van Doorn wil gelden beschikbaar stellen voor huursubsidies voor in Suriname te bouwen woningen voor een ziektenkostenregeling, voor werkloosheidsvoorzieningen of voor aanvullende bijstand. De Gaay Fort- r Nederland komen. regelen kunnen worden genomen. actiegroepen en tegenstan- de metro zoveel mogelijk in te perken. Iedereen moest zich le gitimeren om de raadszaal binnen te komen, de toeschouwers op de pu blieke tribune (voornamelijk bewo ners van de Nieuwmarktbuurt en ar beiders van de metrobouw) hadden speciale toegangskaarten bij de por tier van het stadhuis moeten halen. Toen de publieke tribune vol was, werd het stadhuis hermetisch afge sloten. Zoals bekend behelst de mo tie Treuman het voorlopig stopzetten van de metrowerkzaamheden tot dat voldaan zou zijn aan enkele eisen. Daartoe behoren de financiering van het rijk en het inpassen van de me tro in een regionaal vervoerstelsel. In brand Ook buiten het stadhuis deden zich ongeregeldheden voor. Een busje, waarin metro-arbeiders naar het stadhuis waren gekomen, werd door demonstranten in brand gestoken en ging verloren. Vanuit een pand aan de overzijde, van de Oudezijdsvoorburgwal was in tussen via een geluidsinstallatie de nodige kritiek geleverd op de plan nen om de bouw van de metro voort te zetten. Toen de gehelmde politie mannen die voorzien waren van lan ge wapenstokken naar dit huis opruk ten, werd uit de menigte met straat- komt overmorgen het rijk de kosten zou betalen passing in een regionaal stelsel mogelijk gemaakt zou worden. Veertien dagen geleden, was bij de stemming over deze motie een sta king van de stemming bereikt (19 19), omdat het CDA zich toen aan stemming onttrok. Nu deed het CDA wel mee en stemde tegen. AMSTERDAM De PSP in Amsterdam heeft vannacht in een verklaring gezegd aan de gewesteiyke ledenraad van de PSP voorstellen te zulen doen waarin wordt geëist dat de PSP- wethouder H. Riethof zyn raadszetel onmiddeliyk ter be schikking stelt. Het bestuur is van mening dat wethouder Riet hof door het stemmen tegen de motie Treuman "kiezersbedrog" heeft gepleegd "hetgeen door de Nieuwmarktbuurt-bewonerg en de leden van de PSP als ver raad wordt ervaren". Het gewestbestuur roept haar leden op de stryd van de bewo ners van de Nieuwmarktbuurt tegen de metro daadwerkelijk te steunen. Ook spreekt het ge westbestuur haar afkeuring uit over het politie-optreden tydens het metrodebat gisteravond. Ook de afdeling Zuid van het gewest Amsterdam van de PSP heeft vanmorgen in een verkla ring doen weten zioh te distan tiëren van het stemgedrag van webhouder Riethof, zy is van mening dat dit stemgedrag een extra aanleiding te om de heer Riethof te schorsen. Koningin Juliana heeft gisteren de voormalige opperbevelhebber van de NAVO, generaal Good- paster, en diens echtgenote ontvangen in paleis Huis ten Bosch. UTRECHT KVP-fractielelder mr. F. Andriessen vraagt zich af of niet een groter deel van de door de regering beschikbaar te stellen extra f 250 min als gerichte steun aan industrie en midden- en kleinbedrijf beschikbaar moet worden gesteld aan de kleine on dernemers. Me»t name acht hy een uitbreiding van de kapitaalverschaffing aan Jon ge beginnende ondernemers nodig. Wellicht kan in ruimere mate wor den geput uit de f800 min, die de regering beschikbaar wil stellen voor op korte termyn te realiseren bouw- investeringen. De heer Andriessen betwüfelt nameiyk of dit bedrag op korte termyn wel kan worden be steed voor dit doei. De heer Andriessen sprak gistermid dag op een büeenkomst van de ge westelijke organisatie noord" van het Nederlands Katholiek Onderne mers Verband (NKOV) in Utrecht. Uit een oogpunt van sociale recht vaardigheid zal met de moeiiyke po sitie van de ondernemers in midden- en kleinbedrijf rekening moeten wor den gehouden. De heer Andriessen is het met NKOV eens. dat de loonkos tenstijging zo ver mogelijk moet worden teruggedrongen, hoewel hy zich afvroeg of het wel Juist te te stellen, dat het NKOV alleen aan een centraal akkoord meedoet als de reële inkomstenverbetering geiyk is aan die van de werknemers. De heer Andriessen zei dat het niet aan het kabinet Den Uyl of vorige regeringen ligt dat het zo slecht gaat in het midden- en kleinbedrijf. Een structurele aanpak van de problema tiek is noodzakeiyk. De problemen waren al aan de orde toen het. nog lekker Mep met onze economie, maar ze komen nu beter aan het daglicht door de teruggang of stilstand in de economische ontwikkeling. De heer Andriessen betoogde, dat het CDA by de beoordeling van de pro blematiek uitgaat van de vrye on- dernemingsgewyze produktie. De vrije zelfstandige ondernemer is in onze samenleving onvervangbaar, maar hij zal genoegen moeten nemen met bepaalde reglementeringen ten aanzien van zaken als miüeu, ener gie, grondstoffen, vestiging, ruimte lijke ordening e.d. „Als de vrye ondernemer niet meer zo vry kan zyn, dan' zal hy toch wel zo vry mogeiyk moeten zyn en de regering zal de grenzen van het ter rein dienen af te bakenen", vindt de heer Andriessen. Hy pleitte voor handhaving van de veelvormigheid („Het publiek wil de winkel op de hoek houden") en er zal globale steun moeten komen. Hoewel voor stander van gelyke beloning voor de vrouw, zal aandacht aan deze pro blematiek moeten worden besteed teneinde de vrouwen niet zelf het slachtoffer ervan te laten warden. VoorUchting en begeleiding om aan de kleine ondernemers de weg te wy- zen teneinde uit de moeilijkheden te geraken, acht de heer Andriessen ook een overheidstaak. De WD is tegen de plannen van het kabinet Den Uyl de belastingen ty- deiyk te verlagen om onze economie een oppepper te geven. Deze week komen de Uberalen met voorstellen de loon- en Inkomstenbelasting, de vennootschapsbelasting en de belas tingdruk voor de middeninkomens voorgoed te verlagen, zy willen ook extra-maatregelen voor de kleine zelfstandigen. WD-fraotieleider Wiegel, die de voorstellen gisteravond aankondigde op een byeenkomst in Valkenswaard, nep de confessionelen op tot steun. Gebeurt dat niet dan weegt volgens hem voor ARP en KVP het voortbe staan van het kabinet zwaarder dan het voortbestaan van de zelfstandi gen, de nood van de werklozen en de toekomst van kleinere en grotere ondernemingen. DEN HAAG In de nieuwe grond wet. die door het kabinet Den Uyl wordt voorbereid, wordt de verplich ting van de gekozen burgemeester niet opgenomen. Het kabinet vindt dat de wetgever te /eer aan banden wordt gelegd door een dergeiyke be slissing. Minister De Gaay Fortman van bin nenlandse zaken meent dat kabinet en parlement samen moeten beslui ten of een burgemeester moet wor den gekozen of worden genoemd. Hetzelfde geldt voor de aanstelling van de commissaris der koningin. De Gaay Fortman heeft de verzekering gegeven, dat de regering niet naar eigen goeddunken zal kiezen voor een benoemingsprocedure of een verkiezingsprocedure. AMSTERDAM Gisteren is uit het water van de Prinsengracht in Amsterdam het stoffelijk overschot opgedregd van een niet geïdentifi ceerde man. Volgens de politie moet het weken lang in het water hebben gelegen. Er zouden tekenen zijn die erop wijzen dat het een buitenlander is. mogelijk een Noordafrikaan. Gisteravond zou sectie worden ver richt. Het te het tweede lijk, dat bin nen 24 uur in Amsterdam uit het water te gehaald. Zondag was het een circa 65-jarige vrouw, die ver dronken is in het water langs de Ruysdaelkade. Ook haar identiteit, was gistermiddag nog steeds niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7