Witte-Singelplan hooguit 7 hoog Ook volgend jaar rijkssubsidie Ontwerp-bestuursrayon LEIDSE KANTONRECHTER "Mors" geen vervanging Pomona WAAR DAN? WIJKCENTRUM MERENWIJK IN RAAD BOERHAAVEZALEN MUSEUM Waal: Uit met afbraak Afstandelijk of betrokken? VREUGDE OVER LIJN LEIDEN - ALPHEN LEIDEN Na een aanvankelijk rustig begin van de zitting stroomde de zaal gisteren al gauw vol met onrustige, opgewon den, bleke en spraakzame mensen. Desondanks bleek dat vele verdachten (misschien in verband met Sinterklaas- drukte?) geen tijd hadden gehad zich achter de groene deu ren aan het Rapenburg te komen melden. Diverse zaken wer den aangehouden, Zaak nummer 29 beloofde een interessant geval te worden. Naar voren trad de heer J., gehuld in wat eens een witte spijkerbroek moest zijn geweest, een groene legerjas en met schouderlang donkerblond haar. De te lastelegging het zonder rijbewijs rijden op een motorfiets; overtreding daarmee van de maximumsnelheid65 km niet stoppen na bevel van een ambtenaar in functie. Bij de opsomming van de feiten door de rechter uit het procesverbaal waren velen niet bij machte het lachen te houden. Na het negeren van het stopbevel door de politie agent reed de motorrijder met 65 km per uur, in zijn dui zelingwekkende vaart rode stoplichten en voetpaden nege rend, door Noordwijk, met de agenten op de hielen. Tijdens deze dolle rit werd nog even gestopt om de duo-passagier de gelegenheid te geven af te stappen. Niet duidelijk werd zijn motief: angst van laatstgenoemde of vermindering van bal last? Enfin, na een tijdje kregen beide partijen er genoeg van en kon J. worden aangehouden. De officier van Justitie merkte op, dat verdachte al eens eerder was veroordeeld tot een boete van 75 gulden wegens snelheidsovertreding met een brommer en eiste, ook met het oog op herhaling van een dergelijk feit, de motor verbeurd te laten verklaren en veroordeling tot een gezamenlijke boete van 150 gulden. De kantonrechter De Koning veroordeelde tot een gezamenlijke boete van 200 gulden en teruggave van de motor omdat J. deze nodig heeft voor vervoer naar zijn werk. De zaak werd extra gek toen bleek dat de motor in de tijd dat hij nu al bij de Noord wij kse politie gestald staat (een jaar) 's nachts bij een inbraak beroofd werd van voorwiel en -vork. Verdachte: "Edelachtbare, voor die vork heb ik een hele tijd moeten sparen. Hij komt van een BMW en kost 300 gulden. Moet de politie me dat nou niet vergoeden?" De kantonrechter: "Ja zeker, maar daar sta ik verder bui ten, dat moet je met de politie uitmaken. Ga nou eerst maar eens horen wanneer je hem terug kan krijgen, tenminste, als de officier afstand doet van hoger beroep". Nu, dat deed ze niet, en dat is volgens uw vorige verslag gever een zeldzaamheid. Het bezwaar van mevrouw Van Schalk was namelijk dat een kennelijk gevaarlijk motorvoer tuig in staat werd gesteld weer aan het verkeer deel te ne men. Dit verlangen van de officier om in hoger beroep te gaan stelde J. duidelijk teleur en mompelend verdween hij de zaal uit, vermoedelijk op weg naar zijn fiets. Er waren verder nog de gebruikelijke snelheidsovertreders en door-rood-licht-rijders te signaleren waarvoor de boete overigens verhoogd is: van 50 naar 75 gulden. Dus als u weer eens haast heeft om bij het krantje en de warme kachel te komen, bedenk dan wel: al rijdt u nog zo snel, de politie pakt u wel. MIA BAKELS LEIDEN De gemeente streeft er naar om de accommodatie op de nieuwe voetbalvelden in het Morskwartier voor het volgend sei zoen voltooid te hebben, verklaarde wethouder Tesselaar gisteravond in de raad. Met de bouw van o.a. de kleedkamers kan echter pas begonnen worden als Gedeputeerde Staten het krediet, dat de raad heeft gevoteerd, goedkeuren. Tesselaar beschouwt de drie velden in het Morskwartier niet als vervanging van het Pomona-complex. „Wil willen de velden van Pomona renoveren en voor de verenigingen interim-maatregelen nemen". Hij maakte bekend, dat de Sportstichting inmiddels een verdeelsleutel heeft gemaakt voor spreiding van de velden over de diverse voetbalverenigingen. Een verdeling, die nog niet openbaar is. Wel zijn alle betrokkenen uitgenodigd om er hun mening over te geven. LEIDEN Het pand Korevaarstraat 17/17a zal worden afgebroken. Na langdurige onderhandelingen heeft de gemeente overeenstem ming bereikt met de huurder van dit pand, schoenmaker Kramer, die op schadevergoeding kan rekenen. Hem is bovendien als alterna tief het pand Korevaarstraat 30 aangeboden, maar het is nog niet zeker of hij daarvan gebruik zal maken, zo deelde wethouder Wa.-f gisteravond in de raadsvergadering op vragen van Vink (CDA) mee. De fractie van PPR/PSP/D'66 (inclusief wethouder Oosterman) stemde tegen de afbraak, omdat niet vaststaat wat de nieuwe be stemming van de vrijkomende grond is. Wethouder Waal ("na deze afbraak moet het uit zijn in de binnenstad") somde een aantal mogelijkheden op: parkeervoorzieningen (zoals het oorspronkelijke plan van de gemeene luidde), een plein of woonbebouwing. Op dat laatste drong Beijen (PPR/PSP/D'66) aan. Ook vijf leden van het CDA stemden tegen het voorstel van het college, omdat zij van me ning waren dat bij de berekening van de schadevergoeding anders te werk moet worden gegaan, nu niet vaststaat, dat de schoenmaker naar het pand Korevaarstraat 30 zal trekken. LEIDEN Sinterklaas en marsepein zijn synoniem. In de Margriet-kleuterschool leerden de kin deren gistermiddag met het zoete goedje om te gaan. Bakker Bogaard was hun leermeester. Garnalen. 1 voor heerlijke gerechten en gezellige snacks. Tomaten gevuld met garnalen en mayonaise Garnalensla Broodjes gevuld met garnalen /jnfeT- Garnalencocktail Garnalencroquetten Garnalensaus bi] visgerechten n bi] uw vishandelaar of bi] het Produktschap DINSDAG 19 NOVEMBER 1974 Politieke pesterijtjes, gewapper met andermans verkiezingspro gramma's, het oprakelen van uitspraken, die ooit wel eens in het verleden zijn gedaan. Kort om: de Leidse gemeenteraad vergaderde gisteravond. De kre ten "polarisatie", "ad hoc-be- leid", "beleidsombuiging" waren niet van de lucht bij de dans om het gouden kalf, dat van binnen niet zo bleek te blinken. Van de partij-propagandistische kretologie, die van links tot rechts bedreven werd, is in bij gaand raadsverslag geen mel ding gemaakt. Ze wordt als niet relevant beschouwd. Intussen is de Merenwijk er niet mee geholpen. Het is een trieste constatering dat een nieuw bouwwijk, die toch al weer de nodige jaren wordt bewoond het nog altijd zonder essentiële voorzieningen als een winkel centrum en een wijkgebouw moet stellen. Dat maakt het be grijpelijk, dat het vertrouwen van de bevolking in de gemeen telijke bedoelingen tot een mi nimale omvang is teruggelopen. En als je een wethouder dan hoort verklaren, dat het rijk bereid is zo drastisch bU te dragen in de exploitatie van buurthuizen, vraag je je wel af: waar staan ze dan? JOHN KROON LEIDEN Het college van kerk voogden van de Hervormde Gemeen te is bereid om met de gemeente Lei den te praten over vestiging van een crematorium op de begraafplaats Rhijnhof. Wethouder Oosterman ver telde gisteravond in de raad, dat de kerkvoogden "akkoord zijn gegaan, met het beginsel van cremeren". De raad besloot om de Hervormde Ge meente in de exploitatie van Rhljn- hof subsidie te verlenen. LEIDEN "Wü voelen ons beslist verplicht om deze mensen te helpen", zei wethouder Oosterman gisteravond in de raad, toen hem de vraag werd gesteld of aan de kunstenaars, die in de Boerhaave- zalen wonen en/of werken een alternatief zal worden aangeboden. De raad besloot gisteravond tot verkoop van het gebouw en uitgifte in erfpacht van de gronden aan de Caecilia Stichting. Daarmee wordt de weg vrijgemaakt om na restauratie in de Boerhaavezalen (ook wel genaamd: Caeciliacomplex) het museum der geschiedenis van de natuurwetenschappen te vestigen. Aanvankelijk werd met het idee gespeeld om de kunstenaars in de proveniershuisjes aan de Lange Vrouwensteeg onder te brengen, maar de stichting blijkt ook deze ruimte nodig te hebben. Oosterman, die in de vorige raads periode als gewoon lid herhaalde malen op voorzieningen voor de kunstenaars heeft aangedrongen, beschuldigde het oude college er van het bij "aandacht" te hebben gelaten. „Op dit moment is nu geen goede oplossing in zicht. Maar we zullen er met uiterste spoed aan werken. Ook al, omdat in de toch al zo verlaten Camp afnemende bewoning bijzonder funest kan zijn voor de veiligheid in de om geving". LEIDEN Een poging van CDA'er Bosch om de bouw van het wijkcentrum in de Merenwijk zo danig te bespoedigen, dat Leiden nog dit jaar in aanmerking komt voor een miljoen subsidie van het ministerie van CRM, kreeg gister avond in de vergadering onvol doende steun. Het voorstel werd met 2115 verworpen. Wethouder Tesselaar zag er geen heil in oan zich te storten in een „onzeker avontuur', 'zoals hij dat noemde. Er ligt een aanbod van het ministerie om een miljoen subsidie te verlenen, maar daar staat tegen over dat de gemeente eventuele ex ploitatietekorten voor zijn rekening dient te nemen. Het plan van de Werkgroep Sociale Planning Meren wijk (de t%. WD5.P., die eerst uit ambtenaren, vertegenwoordigers van dB welzijnssector en bewoners be stond en nu nog uitsluitend uit be woners) geeft geen inzicht in de ex ploitatiemogelijkheden, aldus de wet houder. Dat geldt zowel voor het in Januari o.a. op inspraakavonden ln de wijk gepresenteerde plan, als voor het meer sobere ontwerp, dat recen telijk door de werkgroep is gemaakt. Daarnaast was een belangrijk argu ment voor Tesselaar om nee te zeg gen tegen het aanbod van het mi nisterie het feit, dat de datum van 1 november niet fataal is, zoals eerst wend aangenomen. „Er is mij toe gezegd, dat we ook volgend Jaar voor subsidie dn aanmerking komen. Ik heb voor alle zekerheid vandaag nog even naar het ministerie gebeld, maar zoals op een goed CRM-depar- tement de gewoonte ds, bleek de be treffende afdeling drie dagen in trai ning bijeen te zijn..." Het is overi gens de vraag of Tesselaar in de toe komst wel zo warm zal lopen voor een groots opgezet wijkcentrum. Hij wees gisteravond dn leder geval na drukkelijk op de mogelijkheid om in de Merenwijk drie buurtcentra te bouwen, hetgeen financieel aantrek kelijker zou zijn, omdat de exploi tatie daarvan voor ruime subsidie (96%) van het ministerie van CRM in heit kader van opbouwwerk in aanmerking komt. Onvoorstelbaar Tesselaar beantwoordde met deze argumentatie de schriftelijke vragen die he.t raadslid Bosch vooraf had ingediend. Toen deze aan zijn inter pellatie begon, bleek hij niet door de wethouder overtuigd te zijn. Hij noemde het „onvoorstelbaar", diaJt de raadscommissies niet vooraf door het ooilege waren geraadpleegd en op dit punt lieten ale fracties kritische ge luiden horen. Tesselaar erkende trouwens, dat in dat opzicht door hem fout was gehandeld. Bosch wees op de mogelijkheid om het wijkcen trum in fasen te realiseren, waarbij eerst het zg. multifunctionele ge deelte aan de beurt zou moeten ko men. Ook het CDA-raadslid had zijn licht opgestoken bij het ministerie van CRM, al had hij de desbetref fende ambtenaar niet in training, maar thulis ziek aangetroffen „Zelfs vandaag is het met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid te zeggen, dat we de subsidie nog kun nen binnenslepen. Men kan volstaan met het indienen van een schetspl&n. Dat moet mogelijk zijn. Verder moet binnen zes maanden met de bouw beginnen. Dat moet ook mogelijk zijn. We hoeven ons alleen garant te stelen voor exploitatietekorten. Als we nee zeggen tegen <Ht voorstel, is dat een bewijs van onmacht vain cfieze raad". CPN'er Hoeven bleek uit stel van de bouw van het wijkcen trum te betreuren met het oog op de werkgelegenheid, maar werd later toch door de wethouder van de nood zaak overtuigd'. WD'er Schouten vroeg laar de mogelijkheid om een ontmoetingsruimte in het winkel- trum te bouwen, terwijl PvdA'er Meijer er voor waarschuwde, dat Lelden nieit een „paard van Troje" moest binnenhalen: ,4e subsidie ziet er leuk uit. maar het gevaar zit van binnen: de exploitatielasten". Het was dat laatste, waar Tesselaar op büeef hameren. „Als de WESP met een plan komt, waarvan de ex ploitatie sluitend is, dan mogen ze van mij onmiddeUijk beginnen". Dat geldt ook voor Schoute's suggestie. De wethouder schatte het* exploita tietekort op een bedrag van 24.000 gulden. Beiden erkenden, dat hun be rekeningen niet al te doortimmerd waren. Volgens Tesselaar zou het te kort echter in ieder geval zodanig zijn, dat aan de clubs, die van het wijkcentrum gebruik willen maken een te hoge huur zou moeten worden gevraagd. .Bovendien, wat kan er in een wijkcentrum meer gebeuren dan in een buurthuis?" (voor alle duide lijkheid: een wijkcentrum is een ge bouw voor ongeveer twintigduizend inwoners; een buurtcentrum voor 5000 inwoners) BGP'er Houtman wees erop, dat het beleid van de gemeente er wel jaren op gericht was geweest om in de Merenwijk een wijkcentrum te realiseren. Wijzigingen Bosch wijzigde zijn voorstel in laatste instantie overigens vrij aan zienlijk. De zinsnede „de raad besluit medewerking te verlenen aan de bouw van de multi-functdonele ruim ten" maakten plaats voor „de raad besluit zich in principe uit te spre ken voorterwijl het CDA-raads lid als voorwaarden toevoegde, dat het rijk voor 75 procent met een maximum van een miljoen subsidie zou moetien verlenen en de exploita tie van het centrum binnen enkele Jaren sluitend zou moeten zijn. Daar mee kreeg hij wel de meerderheid van de VVD-fractie (vijf van de ze ven) achter zijn voorstel („wij leggen de nadruk op de voorwaarden", ver klaarde Söhoute, (dite overigens zelf tegenstemde), maar niet de meerder heid van de raad. Tijdens de beraadslagingen door de universiteitsraad over de ruimtelijke plannen van de uni versiteit, is ook even de vinger gelegd op de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis. Of lie ver het vingertje. Want eigen lijk is er nauwelijks over gespro ken. Wat een boeiende discussie had kunnen worden, werd een uiterst sober vraag- en ant woordspel, waarvan de eerste ronde nogal plompverloren door het college van bestuur werd af gesloten met de opmerking: in dit stadium hebben wij geen be zwaar tegen de nieuwbouw. Later trok het college nog een aantal andere, moeilijk te plaatsen registers open: we zul len ons afstandelijk opstellen, en: we zullen ons over onze af standelijkheid c.q. betrokken heid nog nader beraden. En dat was het dan. Het is nogal merkwaardig dat het hoogste bestuursorgaan van de universiteit de universiteits raad in een bespreking van een raamnota over de huisves tingsplannen voor de komende tien jaar kennelijk geen aanlei ding ziet om de bouw van een gigantisch ziekenhuiscomplex in de discussie te betrekken. Merk waardig vooral, omdat de uni versiteit tenslotte niet onbe langrijk bijdraagt ln de investe ringen voor de nieuwbouw en bovendien betrokken zal wor den bij de exploitatie ervan. Voeg daarbij de tamelijk vrij blijvende opstelling van het col lege van bestuur met zijn af standelijkheid c.q. betrokken heid (is dat Nederlands?) en de basis voor een discussie is ge legd. Gezien de opstelling van de uni versiteitsraad gisteravond vraag je je af hoe hij tegen de nieuw bouw van het academisch zie kenhuis aankijkt: in afstande lijkheid of betrokkenheid? WIM WIRTZ Verder Leids nieuws elders in deze kramt LEIDEN De Leidse universiteits raad heeft zich gisteravond in grote lijnen uitgesproken vóór de huisves tingsplannen van de universiteit tot 1985. zoals die z(jn geformuleerd in de onlangs vrijgegeven nota „Hoofd lijnen van het huis vestigingsbeleid". Dit betekent o.m. dat gekozen is voor een alternatief Witte-Singelplan, waarin de bebouwing zoveel mogelijk bij de omgeving zal worden aange past (met een kleine kern van hoog uit 7 bouwlagen). Ook houdt het be sluit van de raad in dat de universi teit haar pogingen om het zg. Doe lenterrein te verwerven zal voortzet ten. Beide complexen zouden huis vesting moeten bieden aan de facul teit letteren, godgeleerdheid, de cen trale interfaculteit en de universi teitsbibliotheek. De plannen om deze „universitaire onderdelen" door middel van nieuw bouw aan de Witte Singel en op het Doelenterrein te huisvesten, ma ken deel uit van het streven om de alfa- (en gamma) faculteiten zoveel mogelijk in de binnenstad .te houden. De universiteitsbibliotheek, nu ge huisvest aan het Rapenburg, zou daarbij een centrale positie moeten innemen ten opzichte van godge leerdheid, letteren en de centrale interfaculteit. Voor wat de zg. bèta-faculteiten be treft wordt ernaar gestreefd deze zo veel mogelijk onder te brengen ln het gebied tussen het bestaande aca demisch ziekenhuis, de Plesmanlaan, de rijksweg Den Haag—Amsterdam en de Wassenaarseweg. Voor de sub faculteit biologie is nog geen duide lijk standpunt ingenomen; er worden drie mogelijkheden opengehouden, namelijk het buitenterrein (Wasse naarseweg), het eventueel ter be schikking komende academisch zie kenhuis (als de nieuwbouw gereed is) en huisvesting in de binnenstad. De stedebouwkundige va/n Stad en Landschap, ir. F. E. Kuyken, die door de universiteit is aangetrokken om de ruimtelijke plannen te ontwikke len, heeft in de nota ook enkele ge dachten neergelegd over een onder ling samenhangend stelsel van ver bindingen tussen het gebied aan de Wassenaarseweg en de binnenstad, dat moet leiden tot een zekere ver wevenheid. Vooralsnog wordt daarbij gedacht aan een tweetal routes, voor de fietser en voetganger. De conse quentie daarvan zou kunnen zijn dat er in elk geval één brug (over het Galgewater) of misschien wel twee bruggen moeten worden geslagen. Bij de huisvestingsplannen voor de faculteit sociale wetenschappen wordt gedacht aan het bestaande academisch ziekenhuis, dat» als de nieuwbouw is voltooid, eventueel ter beschikking zou kunnen komen van de universiteit. Het gaat daarbij om een ruimte van circa 50.000 vierkante meter. Voor wat betreft de grootte en de plaats van een nieuwe Hortus op langere termijn is het college van bestuur uitgenodigd een voorstel voor te bereiden. Het Kamerlingh Onneslaboratorium zal in de periode tot 1985 in de bin nenstad worden gehandhaafd. Tegen de tijd dat die periode afloopt, zal nader worden bekeken of het aan beveling verdient dit complex over te plaatsen naar het „beta-buitenge- bied". Op het concept-besluit van het col lege van bestuur, dat gebaseerd was op de nota .Hoofdlijnen van het huis vestigingsbeleid'werd gister avond een aantal amendementen in gediend, waarvan er één betrekking had op de consequenties van de nieuwbouwplannen voor het verkeer. Dit amendement, ingediend door het student-lid Maarten van der Plas, vormde een verlengstuk voor een reactie van de Werkgroep Milieu beheer aan de Leidse universiteit op de nota. De essentie van het amen dement is dat bij de ruimtelijke plan nen van de universiteit denkbeel den als het auto-arm maken van de binnenstad en het bevorderen van het fietsverkeer in aanmerking zul len worden genomen. Het amende ment werd overigens met ruime meerderheid overgenomen. Ir. Kuyken noemde het gisteravond noodzakelijk dat er in de toekomst, naast het ontwikkelen van de con crete plannen, ook een parkeerbeleid wordt gevoerd. Daarbij zou o.m. aan dacht moeten worden besteed aan het aantal auto's dat bij bepaalde universitaire vestigingen verwacht wordt en het maximaal toelaatbare aantal voertuigen. Ook achtte hij het noodzakelijk dat er tussen de Ples manlaan en de Wassenaarseweg een weg wordt aangelegd, die o.m. de verweving van woonfuncties (Vogel wijk en nieuwbouw) gestalte moet geven. „Ik denk daarbij niet aan een autosnelweg en niet aan een rechte weg", aldus de stedebouwkundige. Over de plaats van de overbrugging van het Galgewater zei ir. Kuyken dat deze afhankelijk is van de func tie die de gemeente toekent aan de Trekvliet. De nota .Hoofdlijnen van het huis vestingsbeleid", die duidelijk is be doeld als een raamnota waaraan be paalde ontwikkelingen in de toe komst zouden moeten worden ge toetst, werd alom met grote waar dering ontvangen. Ook de werkgroep Milieubeheer aan de Leidse univer siteit stelde zich positief op. Alleen drong de werkgroep er in haar reactie op de nota op aan na te gaan wat de gevolgen voor de universiteit en de stad zullen zijn van het steeds maar toenemend aantal studenten. Dit werd gisteravond in zoverre over genomen dat de universiteitsraad zich uitsprak voor de wenselijkheid van een dergelijk onderzoek. Ook nam de raad de suggestie (verwerkt in een amendement) over om bij het bepalen van het beleid van de vrij komende panden de belangen van de stad in beschouwing te nemen, spe ciaal waar het de historische panden betreft. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Leiden en Alphen zijn de kernen van één van de 44 bestuursrayons die zijn ingetekend op de ontwerp- structuurschets voor de bestuurlijke indeling in Nederland, die de minis ters De Gaay Fortman (Binnenland se Zaken) en Gruijters (Ruimtelijke Ordening) gisteren hebben openbaar gemaakt. Het rayon heeft de naam "Oude- Rijnstreek" en omvat de gemeenten Ter Aar, Alkemade, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Katwijk, Koude kerk aan den Rijn, Leiden, Leider dorp, Leimuiden, Lisse, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijk, Noordwijker- hout, Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge, Zevenhoven en Zoeter- woude. De ministers hebben de schets openbaar gemaakt om discussie uit te lokken. Na de inspraak die van nu af gerekend zeker een half jaar zal duren, zullen de bestuursrayons wettelijk worden vastgelegd. Het kan bést zijn, dat het er uiteindelijk meer of minder dan 44 worden. Vanuit de indeling in bestuurlijke eenheden werkt de regering toe naar gewestvorming. Het staat nu ai vast, dat er straks minder gewesten zullen zijn dan bestuursrayons. De provinciegrenzen zullen bij de bestuurlijke herindeling van Neder land niet overal blijven zoals ze nu zijn. In Zuid-Holland worden zes bestuursrayons aangegeven. Naast de Oude Rijnstreek zijn dat: Midden-Holand, met als belang rijkste plaatsen Gouda, Waddiinx- veen, Moerkapelle, Boskoop, Bode graven en Woerden. Haaglanden, met Den Haag, Zoe- termeer, Wassenaar, Delft, Rijswijk en het Westland. Rijnmond, met het gehele thans bestaande gebied van het openbaar lichaam Rijnmond, de Hoekse Waard, Voorne-Putten en Goeree-Overflak- kee. Drechtsteden. met Alblasserdam, Dordrecht, Sliedrecht en Zwijn- drecht. Lek en Merwe, met Hardinxveld- Giessendam, Gorkum en Leerdam. Leidens loco-burgemeester Van Aken, in wiens wethoudersportefeuil le gewestvorming zit, is blij met de lijn, die is getrokken tussen Leiden en Alphen. Doordat er twee stedelijke kernen in zitten is het primaat van Leiden minder. Daardoor is een goede opbouw mogelijk en kan men even wicht scheppen, ook in het tussen- ligende gebied. De goede contacten, die de Kamer van Koophandel in dit gebied heeft, zouden volgens Van Aken de kern kunnen vormen van gewestvorming in de toekomst. De samenwerking met bollen- en kuststreek ziet Van Aken minder goed zitten. De bollenstreek met de monocultuur, waarvan het econo misch gewicht getoetst zou moeten worden op de hele regio, wil een eigen leven leiden. Dat willen ook de kust plaatsen. Zeker Katwijk heeft zijn "eigenheid". Men moet volgens de Leidse wethouder bedenken, dat het gaat om de infrastructuur van de gehele regio. Burgemeester Gallas van Alphen vindt het bijzonder belangrijk, dat gekozen is voor de oost-westverbin ding. Het plan sluit aan bij de wens om de verbinding tussen oost en de kust te verbeteren. Er is in Alphen veel verkeer en een groter gebied kan zijn voordelen hebben, aldus de bur gemeester, die het jammer vindt, dat Bodegraven en Boskoop in een ander rayon zijn opgenomen. De tijd zal volgens de Alphense burgemeester leren of er een eenheid te bereiken is. Twee dingen in de schets vallen op. In de eerste plaats loopt het gewest door verschillende streekplannen. Ten tweede wordt een aantal zaken bü elkaar gehaald die al samenwerking kenden, o.a. op het terrein van ruimtelijke ordening, eco nomie (Kamer van Koophandel), brandweer en ambulance. Voor Alke made is de indeling z.i. gunstig uit gevallen. Voor GOUDEN en BRILJANT Kwaliteits- Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. WATER

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3