T opoverleg elf kerken Aantal hervormde predikanten in Zuid-Holland stijgt nog wat mtimumm'i ICCC verontrust over moderne bevrijdingsidee Kruistocht van Engelse rechters tegen de kleine winkeldiefstal Billy Graham in geldnood Programma zaalvoetbal Over het hele land genomen zal het aantal hervormde predikanten in de komende vijf Jaar terugvallen op het peil van 1940. Maar in Zuid-Holland zal het aantal predi kantsplaatsen nog wat stijgen, ondanks drastische inperking in de grote steden. Deze berekening heeft ds. H. J. F. Wesseldijk gemaakt op grond van schattingen die kerkelijke vergade ringen in het hele land hebben gemaakt van het toekomstig verloop van het aantal predikantsplaatsen. Aan alle provinciale kerkvergaderin gen, alle classicale vergaderingen (54) en ringen werden enquêtefor mulieren gestuurd. Een ring is de vergadering, waarin de dominees van een betrekkelijk klein gebied zijn georganiseerd, voornamelijk voor het organiseren van vervanging bij ziekte e.d. Binnen het gebied van een classis bestaan twee of meer ringen. Uit de teruggekomen formulieren bleek dat de provincies het somberst waren over de terugloop, de classes waren ook niet optimistisch, maar zagen toch wel meer mogelijkheden. De ringen hingen hier tussen in. Er zijn in de Hervormde Kerk thans 1814 predikantsplaatsen. Daarvan zijn er 123 die als „onvervulbaar" worden beschouwd. Dat zijn platte landsgemeenten die zo klein zijn dat ze geen dominee ooit zullen kunnen betalen. Volgens de enquête verwacht men in de komende vijf jaar zo'n 40 nieuwe predikantsplaatsen te kunnen vesti gen, terwijl er in die tijd 75 zullen worden opgeheven. Onzeker is de toekomst van 225 plaatsen. Het zal er om houwen of ze kunnen blijven bestaan. Omdat niemand weet hoe dit uitvalt, heeft ds. Wesseldijk van de helft van deze 225 plaatsen aangenomen dat ze het redden. Resultaat van zijn berekeningen is dat er in vijf Jaar nog 159 preddkantsplaatsen zuilen verdwe nen. Dat is gemiddeld per jaar 32 Sedert 1971 gaat het aantal plaatsen al zo'n dertig per jaar achteruit. Dat levert in 1979 een aantal predikanten van 1664 op, tien meer dan er in 1940 waren. In 1970 telde de Hervormde Kerk 1940 dominees, daarna begon de daling. Opgang en neergang lopen niet in elke provincie gelijktijdig. In Groningen, Friesland, Noord-Hol land en het Zuiden was de daling al voor 1970 begonnen. Zuid-Holland telde ln 1940 ruim driehonderd predikanten. In 1970 was dit aantal 443. Dit Jaar heeft deze provincie 414 hervormde dominees. Volgens de somberste schatting zal dit aantal over vijf jaar 418 zijn. Een lichte stijging, waarmee deze provincie een uitozn- deringspositie inneemt: in alle andere is een achteruitgang voor zien. Als men rekening houdt met plannen tot drastische inkrimping van het aantal predikanten in de grote steden, dan is de lich e Zufdhollandse stijging eigenlijk een nogal forse uitbreiding van de predikantenstand op het platteland. De ere-primaat van de Inter nationale Anglikaanse Gemeen schap, dr. Michael Ramsey (hier met echtgenote), heeft vorige week vrijdag officieel afscheid ge nomen. De dag ervoor werd hij zeventig jaar. AMERSFOORT Na een proces van twee jaar wordt de kerkenconfe- rentie 1974 afgesloten in Lunteren op 25 en 26 november met een beleids- bijeenkomst van de kerken. Het is de eerste keer dat de kerken elkaar op zo'n breed beleidsniveau ontmoe ten. Hieraan is een maandenlange be zinning voorafgegaan van 300 plaat selijke raden van kerken over het thema „Bevrijding". In Utrecht heb^ ben 1300 vertegenwoordigers van de ze oecumenische groepen op drie za terdagen in september en oktober het resultaat van hun gesprek en actie gepresenteerd aan de kerken. Negen concrete beleidsvoorstellen liggen nu op tafel. De beleidsfiguren van de kerken staan nu voor de zware taak zich uit te spreken hoe zij gezamen lijk in hun beleid ruimte willen ma ken voor de duidelijk aanwezige oecu menische mogelijkheden in gemeen ten en parochies. Van hen wordt ge vraagd deze ontwikkeling niet ooglui kend toe te laten, maar bewust te stimuleren en te begeleiden. Deze beleidsconferentie —met 150 deelnemers is een verbrede verga dering van de Raad van Kerken in Nederland. Elk van de elf leden-ker ken is gevraagd tien personen uit het beleidsniveau (synode, bisschoppen conferentie) af te vaardigen. Voor de verbinding met de drie landelijke bijeenkomsten te Utrecht zijn 15 vertegenwoordigers uitgenodigd. Ver der zullen 21 adviseurs uit de secties van de raad aan de conferentie deel nemen. DALLAS De inflatie be dreigt het evangelisatiewerk van dr. Billy Graham. De evangelist heeft een beroep gedaan op de donateurs van zyn organisatie voor wereldwijde evangelisatie hun bedragen sterk te verhogen. "Tenzij we van mensen als u in de komende twee maanden hulp krijgen", aldus Billy Gra ham, "zullen we drastisch moe ten besnoeien op onze evangeli satie-inspanningen in een tijd waarin deze meer dan ooit in de Amerikaanse geschiedenis nodig ztfn." UTRECHT Op haar in Utrecht gehouden derde reformatorische ge tuigenisdag heeft de Nederlandse af deling van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC) haar verontrusting uitgesproken over de moderne bevrijdingsgedachten zoals dié in tal van christelijke kerken en met name in de Wereldraad van Ker ken leven. Ds. J. C. Maris, interna tionaal secretaris van de ICCC en predikant van de Christelijke Gere formeerde Kerken (pirn. 65.000 le den) verklaarde, dat er tegenwoor dig predikanten zijn, die het marx isme uitventen in naam van het evangelie. Bij de Internationale Raad van Chrlsteüijke Klerken, dde zich opstelt als een soort tegenhanger van de Wereldraad van Kerken, zijn twee Nederlandse kerken aangesloten: de Christelijke Gereformeerde Kerken en één van de Molukse kerken in ons land. De derde reformatorische getuigenisdag werd bijgewoond door ongeveer 3000 leden van deze twee kerken. Thema van deze dag was 'Bevrij ding', een onderwerp dat ook uitvoe rig besproken werd op de conferentie van kerken in ons land onder auspi ciën van de Nederlandse Raad van Kerken en dat herhaaldelijk terug komt in de vergadering van de We reldraad van Kerken, in het bijzon der in de activiteiten van de wereld raad ten aanzien van zijn fonds voor bestrijding van het racisme. Talrijke sprekers voerden op de getuigenisdag het woord, oa. ds. J. H. Velema uit ADeldoorn, voorzitter van de laatst gehouden synode van de Christelijke Gereformeerde Ker ken, ds. W. Glashouwer uit Drieber gen, voorzitter van de Evangelische Omroep en ds. J. Schelhaas uit Delft, voorzitter van de Vereniging van verontruste) predikanten 'Calvfjn'. Gastspreker was de Westduitse hoog leraar prof. Dr. P. Beijerhaus van de universiteit van Tuebingen. Ds L. de Ru uit Amsterdam vertelde ten slotte van zijn ervaringen als dominee in een grote stad. Prof .Beijerhaus verklaarde, dat de Wereldraad van Kerken ondanks al le kritiek doorgaat met zijn activitei ten, zoals het programma ter bestrij ding van het racisme. Naar de me ning van de Duitse hoogleraar is de Wereldraad van Kerken bezeten van de gedachte van een nieuwe wereld eenheid. Maar een eenheid, die allen omvat, aldus prof. Beijerhaus, is een onchristelijke eenheid. De Nederlandse afdeling van de Internationale Raad van Christelijke Kerken had het thema 'Bevrilding' gekozen in verband 'met de verwar ring door vele revolutionaire opvat tingen, die in deze tijd vaste voet krij gen en waarvan men zegt, dat ze ontleend zijn aan het bijbelse woord bevrijding. Het is dringend nodig, aldus de getuigenisdag, dat allen die de geestelijke gevaren van onze tijd zien, zich verenigen in een gemeen schappelijk getuigenis en protest. Bijzondere kritiek heeft 'de Neder landse afdeling van de ICCC op de theologen: "De theologen van van daag zijn zo belust geraakt op de ge hele bewoonde wereld (oecumene), dat zij een knieval doen voor de over ste van deze wereld en dat niet eens beseffen. Zij dienen als priesters de anti-christ en als valse profeten berei den zij de weg voor de komst van de zoon des verderfs'.... GENERALE SYNODE VANGEREF. KERKEN UTRECHT Van 20 tot 30 november vergadert de generale synode van de Gereformeerde Kerken in Lunteren. De zit tingen beginnen met een ver slag van de deputatie, die na mens de synode een bezoek bracht aan de synode van de Nederduits Gereformeerde kerk in Zuid-Afrika. Zoals bekend besloot de Nederduits Gerefor meerde kerk haar relatie met de Gereformeerde Kerken in Ne derland te verbreken, indin deze kerken haar medewerking aan het fondss tot bestrijding van het racisme van de Wereldraad van Kerken niet beëindigen. In Zuid-Afrika wordt deze mede werking ervaren als een steun aan terroristen. De besprekingen in Lunteren worden bijgewoond door twee afgevaardigden van de Neder duits Gereformeerde Zendings kerk in Zuid-Afrika, de zoge noemde kleurlingenkerk. Verder komt opnieuw de toe treding bot de op te richten stichting Interkerkelijke Omroep Nederland (IKON) aan de orde. De ontwerpstatuten voor deze stichting kregen eerder dit Jaar veel kritiek te verduren, omdat de eigen verantwoordelijkheid van de kerken voor de program ma's er onvoldoende in was gewaarborgd. LONDEN De rechtbank in de Londense Marlborough Street komt ln geen enkele toeristengids voor. Maar tegenwoordig is het de plaats die het best in de herinnering ach terblijft voor vele buitenlandse be zoekers. De meesten komen er niet voor een bezichtiging, integendeel men komt er op beschuldiging van win keldiefstal voor een van de half do zijn rechters die een kruistocht hou den tegen de kleine diefstal, en wel 6peciaal dde, welke door buitenlan ders wordt gepleegd. Elke zomer wordt de Engelse hoofd stad geteisterd door een golf winkel diefstallen die de neringdoenden een geschatte schade van 300 miljoen pond sterling per jaar toebrengt. Een veiligheidsbeambte van een !Van de grote Londense warenhuizen zegt dat „het precies een sprinkha nenplaag is. Ze komen binnen en ste len alle6. Het is werkelijk plundering op grote schaal". Officiële cijfers wijzen uit, dat win keldiefstallen steeds grotere vormen aannemen. De archieven van de rechtbank wijzen uit dat de toeris ten het meeste stelen, en in het bij zonder vrouwen uit het Midden-Oos ten, Afrika en Latijns-Amerika. De laatste drie jaar zijn de ver- oo. .ielingen voor winkeldiefstallen Jaarlijks met tien procent toegeno- v orig Jaar werden in Londen alleen al 17.000 veroordelingen uitgesproken. Voigens de rechtbank is het aantal voor dit Jaar ongeveer gelijk geble- Men geeft toe dat het moeilijk vast te stellen is hoe groot het percentage buitenlanders onder de winkeldieven is. Maar uit een onderzoek, dat in augustus werd gehouden, bleek dat in deze maand 264 van de 366 per sonen die in Marlborough Street Court veroordeeld werden van over zee kwamen. Ook de Britten vergrijpen zich aan de goederen, variërende van dure bo.tmantels tot kleine zaken zoals sleutelringen en sjaals. ..Winkeldiefstal," aldus 't commen taar van een van de Londense za ken, „is een van onze grote indus trieën geworden. Iedereen die iets heeft dat waard is gestolen te wor den heeft de veiligheidsmaatregelen opgevoerd". Uitbreiding De grote warenhuizen weigeren te zeggen welke maatregelen zij heb ben getroffen om het aantal dief stallen in te perken, maar Harroös heeft de laatste Jaren het veilig heidspersoneel van 20 tot 70 man uitgebreid. Vrijwel alle zaken maken nu veel vuldig gebruik van elektronische ap paratuur, voornamelijk televisieca mera's. De zwaarst getroffen zaken zijn de grote warenhuizen en de boetieks in de grote winkelcentra bij Oxfordstreet en Regent Street in 't Londense West End. De meeste winkeldieven die daar betrapt worden komen in Marlborogh Street voor de rechtbank. Vorig Jaar zomer begonnen de ma gistraten, verontrust door het groei ende aantal buitenlanders die met welgevulde portemonnaies zich toch aan niet geautoriseerde zelfbediening te buiten gaan, deze lieden te ver oordelen tot zes weken gevangenis straf en boetes tot 400 pond sterling, de maximumstraffen die voor dit soort overtredingen vastgesteld zijn. Ondanks het feit dat deze stren gere aanpak enig effect heeft, meent de Londense politie dat „de. mensen die voor de rechtbank komen slechts het topje van de ijsberg vormen. Voor elke winkeldiefstal die ontdekt wordt blijven er misschien tien in het duis ter". Voor de winkeldieven, die een on vrijwillig bezoek aan Marlborough Street brengen, is speciaal rechter St. John Harmsworth een nemesis. Een bedrijfsrechercheur die regelmatig bij Harmsworth moet getuigen beschrijft hem als de „scherprechter" van de winkeldieven. Bekritiseerd Harmsworth is door advocaten vaak bekritiseerd omdat hij winkeldieven, die voor het eerst gesnapt worden, meteen in de cel doet belanden, iets wat de meeste rechters nog niet doen. Maar de rechercheur voeg de er aan toe: „het aantal diefstallen door toeristen vereist gewoon zware straffen". Harmsworth heeft kortgeleden verklaard dat de maximumstraf van 400 pond sterling moet worden verhoogd. Hij zei een Griekse vrouw, die hij tot een boete van 400 pond veroordeeld had honderd maal de waarde van een pantalon die zij ge stolen had liever tot het dubbele bedrag veroordeeld te hebben en vele zakenlieden zijn het daarmee eens. Een woordvoerder voor Harrods zei „het liefst zouden we de straffen verdrievoudigd zien. Een boete van 400 pond is voor vele dieven gewoon niet afschrikwekkend genoeg". De eigenaar van een andere zaak voeggde hieraan toe „Wij moeten die buitenlanders maar eens leren dat ze hier niet binnen kunnen komen vallen, zich ten koste van de winke liers verrijken en dan verdwijnen". Onder de veroordeelde buitenlan ders bevonden zich vorig Jaar een rijke vrouw uit Perzië, een cricket speler uit India, een bekende Ame rikaanse tennisspeler en de vrouw van een gepensioneerde Amerikaanse admiraal. Zij behoorden tot het grote aantal winkeldieven, dat aanzienlijke hoe veelheden geld in hun bezit had en dus op het eerste gezicht geen en kele noodzaak tot stelen had. Een vrouw uit Iran had enige duizenden ponden sterling in haar tasje op het moment dat ze betrapt werd bij het stelen van een paar kousen in een Londense boetiek. Psychologen suggereren dat een van de redenen van het verschijnsel is dat buitenlanders in Engeland zich misschien minder bezwaard voelen dan thuis. Een andere gedachte is dat vele be zoekers, speciaal die uit de minder ontwikkelde landen, niet thuis zijn in het zelfbedienings-systeem dat in de meeste Engelse zaken wordt toege past. „Deze mensen, gewend aan het idee dat de winkelier achter de toonbank staat, zien hier verleidelijk uitgesta- Pelde stapels goederen en geloven dat men zich van deze hoorn van over vloed gewoon kan bedienen". UEFA-jeugd niet in finale MONACO Het Nederlandse UEFA-Jeugdelftal heeft zich giste ren niet geplaatst voor de finale van het Monaco-jeugdtoernooi. In de laatste wedstrijd voor groep b be reikte het team niet meer dan een gelijkspel van 1-1 tegen Joegoslavië, dat nu in de eindstrijd tegen Frank rijk uitkomt. Tot vijf minuten voor tijd stond het Nederlands tam met 1-0 voor. De eindstand in groep b: 1 Joego-Slavië 5 pnt 10-3, 2. Neder land 4 pnt 5-4, 3. België 2 pnt 8-8, 4. Tsjecho-Slowakije I pnt 3-11. Nieuwe uitgaven Rosie Darling door Rosie Swale. Uitgeverij HoUandia, Baarn f 18,90. De verloren eer van Kath&rina Blum, door Heinrich Böll. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam f 16,90. Leonella. Veel liefs uit Venetië, door R06y Chabbert. Uitgeverij Te- leboek, Amsterdam f 19,50. Pietje Prik en het Garenmonster, door Lea Smulders. Uitgeverij Malmberg, Den Bosch f 2,95. Paola en Nin, de zoon van de pach ter, d'oor A. M. Matute. Uitgeverij Van Holkema en Warendorf, Bus- sum f 12,90. Bauke en Pedeltje/Poedeltje gesto len, door Tjits Veenstra. Van Holke ma en Warendorf. f 6,90. Het volkomen kip-boek, door Wina Born. Honderden recepten voor ge rechten met kip, kalkoen, eend, fa zant en konijn. Een initiatief van Albert Heijn. Uitgeverij Meijer Pers, Amsterdam. Recepten uit Japan, door Netty Jonker. Uitgeverij C. A. J van Dis- hoeck. Serie Van Dishoeck-kookboek- Jes. f 4,90. Dakè en balkontuinen, door D. van Raalte. Uitgeverij Terra, Zut- phen f 24,50. Het groot snoekboek, door Hans van Onck/Eric van Hecke. Uitgeverij Luitingh. Laren f 24,90. Tarieven WASSENAAR De commissie Fi nanciën uit de gemeenteraad gaat maandagavond 25 november in het raadhuis praten over ontwerp-raads voorstellen tot verhoging van de elektricditeitstarieven, de watertarie ven, de gastarieven en de tarieven voor de aanleg van inritten en aan sluitingen op de gemeenteriool. Ten slotte zal ook de financiële meerjaren planning worden besproken. Wat de elebtridtedtstarieven betreft, deze zullen voor de meeste verbrui kers met 1 oent per kWh verhoogd moeten worden. In de vastrechtoe dragen zullen enkele wijzigingen wor den aangebracht. De watertarieven zullen met 11 cent per m3 worden verhoogd. Wat de verhoging van de gastarieven betreft moet gewacht worden op de behandeling van eer» desbetreffend wetsontwerp door de Staten Generaal. De tarieven voor het aansluiten op het gemeenteriool zullen in verband met gestegen kosten met 20% ver hoogd dóenen te worden, de vergoe ding voor het maken van uitritteu met 10%. In het Astra-theater in de Lang straat in Wassenaar wordt op dins dag 26 november de eerstvolgende Nutsavond gehouden. Hans Schrei- ner zal aan de hand van kleurenfilms vertellen over het "legendarische Ethiopië". Het echtpaar Schreiner maakte de film tijdens een kampeer reis van 2% maand, waarbij per auto de meest uiteenlopende landschappen werden doorkruist. Griekse spelers gaan mogelijk in staking: geen premies ATHENE De geselecteerden voor het Griekse nationale elftal hebben woedend gereageerd op de beslissing van de staatssecretaris voor sport geen premie beschikbaar te stellen voor winst op, of een gelijkspel te gen, West Duitsland. In het koor van de klagers heeft ook Alketas Pa- nagoulias, de trainer van het Griek se nationale elftal, zich gemengd. Panagoulias vindt het onjuist dat de aanvankelijk toegezegde premies (f3000 voor winst, f2000 voor een gelijkspel) door d'e staatssecretaris voor sport, Panos Stasiniopoulos, zijn verboden. Stasinopoulos heeft zich niets aan getrokken van de dreiging van de spelers morgen te zullen staken, hij heeft de bezwaren van Panagoulias van tafel geveegd met de woorden: "Laat de trainer zich maar met zijn eigen zaken bezig houden." Het ministerie had eerder de door de voetbalbond toegezegde premie inge trokken met de motivering: "De ver enigingen uit de hoogste klasse ont vangen van de staat een behoorlijke subsidie. Daarom mag de regering ten minste verwachten dat de spelers ook zonder extra-betaling zich op een goede manier zullen Inzetten, voor het nationale elftal1". De spelers op hun beurt echter wil len een vergoeding voor loonderving, ontstaan door voorbereiding en trai ningskamp voor de interlandwed strijd. Een deel van de Griekse voet balsterren is namelijk semi-nrof. Snelle tijd van Jos Valentijn UTRECHT Op de kunstijsbaan in Utrecht zyn zondagavond selectie wedstrijden gehouden voor de wed strijd om de IJsselCup die zaterdag in Deventer wordt gehouden. De beste tijd op de 500 meter werd ge realiseerd door Jos Valentyn, dde 40,9 sec. noteerde. De beste tijd op de 1500 meter werd gemaakt door Raien de Roon, dde de afstand aflegde in 2.10.0. Voor het Zuidihodlandse team werden gekozen: 1. Jos Vatentyn, 500 m 40,9, 1500 m 2.11.0; 2. Jan Bazen, 500 m 41,2, 1500 m 2.132] 3. André Kraayeveld, 500 m 41,3, 1500 m 2.13.5; 4. Rien de Roon, 500 m 42.8, 1500 m 2.10.0; 5. Ad Over- devest, 500 m 42.5, 1500 m 2.13.1; res. Hans Kunz, 500 m 42,9, 1500 m 244.0. LEIDEN Battel Jee en Terpstra zal vanavond zyn (verrassend) hoge positie op de eerste-klasse-ranglijst van de Leidse zaalvoetbalcompetitie moeten gaan waarmaken tegen het eveneens goed genoteerd staande Stormvogels. Ook Swift en Tegel- handel ontmoeten elkaar. De voet ballende fietsers zullen moeten win nen om de aansluiting met de kop groep niet volledig te verliezen. EERSTE KLASSE B en T Stormvogels (21 uur): Swift Tegelhandel (20 uur). RES. EERSTE KLASSE Leiden 2 VNA 2 (22 uur). TWEEDE KLASSE A Oegstgeest LFC (20 uur)Regen boog Van der Plas BMW (22 uur) TWEEDE KLASSE B LISC VNA (21 uur). RES. TWEEDE KLASSE B Unitas L. 2 ASC 4 (22 uur); LFC 3 Katwijk 3 (20 uur). DERDE KLASSE A SVOW LAF (20 uur). DERDE KLASSE B Leidse Boys O DO '72 (21 uur). DERDE KLASSE C RHW Van Dam Gebak Boys (22 uur); Unitas L. SLF (20 uur). DERDE KLASSE D Padox VNL (22 uur); Katwijk VTL (21 uur). RES. DERDE KLASSE A UVS 2 B en T 2 (20 uur). RES. DERDE KLASSE B RES. DERDE KLASSE D Oranje Groen 3 Gazelle 4 (21 LEquipe mag niet verschijnen PARIJS De directie van het veelgelezen Franse sportblad l"Equi- pe heeft besloten dat het blad voor lopig niet meer zal mogen verschij nen. Zij nam dit besluit nadat het per soneel zondag het werk had neerge legd uit protest tegen de weige ring van de directie van 't dagblad Le Parisien Libéré een communiqué van het onder communistische lei ding staande vakverbond CTG te pu bliceren. Ook het personeel van dit blad legde toen het werk neer. L'équipe en Le Parisien Libéré zijn eigendom van dezelfde uitgeverij. Het personeel van het sportblad, heeft inmiddels een verklaring uit gegeven, waarin het tegen het "een zijdige besluit" van de directie pro testeert en opmerkt dat zondag reeds alle voorzieningen waren ge troffen dat 1 "Equipe de volgende dag zou kunnen verschijnen. RES. DERDE KLASSE E Dynamo L. 2 RHW 2 (19 uur); SLF 3 Leidse Boys 2 (21 uur). JUNIOREN Al LFC LDWS (19 uur)Lugdunum ASC (19 uur). JUNIOREN A2 Swift SDO '67-2 (19 uur); Unitas L. Leidse Boys (19 uur). Uitnodiging Rolf Thung om te spelen in Amerika DEN HAAG Rolf Thung, Neder lands enige reizende tennisser naast Tom Okker, zal deze winter waar schijnlijk aan geen enkel toernooi in Nederland kunnen deelnemen. Niet aan het indoor-circuit, noch aan het indoorkampioenschap, noch aan het ABN-toernooi in Rotterdam, waar hij dit voorjaar de grote revelatie was. Hij heeft de vererende uitno diging gekregen om deei te nemen aan het toernooi-circuit van Bill Riordan in het oosten van Amerika. Tot de 32 spelers, die daaraan deel nemen, behoren onder meer de kam pioen van Australië, Forest Hills en Wimbledon Jimmy Connors, de gril lige Ilie Nastase, Manuel Orantes, Jan Kodes, Owen Davidson, Juan Gisbert, Clark Grubner, de gebroe ders AmritraJ en Sandy Mayer. In sterkte doet dit circuit niet onder, voor de WCT-groepering, die eind fe bruari Rotterdam bezoekt. Rolf Thung: "Ik heb bericht gekregen, dat ik in ieder geval mee kan doen. Alleen weet lk nog niet zeker of dat voor alle twaalf toernooien geldt. Maar ik denk van wel. Theoretisch zou ik halverwege kunnen overwip pen voor de kwalificaties van Rot terdam, maar dat lijkt me niet erg verstandig. Zoals de zaken nu staan speel ik van de winter niet in Ne derland". Het Bill Riordan-circuit begint op 12 januari in Freeport (Bahama's) en eindigt op 13 april in Washington. Het merendeel van de toernoo.en heeft een pryzenpot van 25.000 dol lar. Bij twee toernooien is dat het dubbele: Freeport en Salis bury. In Memphis en Hampton staat 35.000 dollar op het spel. Voordat Rolf Thung naar Amerika afreist, is hij nog eenmaal in Neder land te zien en wel op zaterdag 30 november en zondag 1 december in de Amsterdamse Frans Ottenhal. De Koninklijke Nederlandse Lawnten- nisbond heeft op die accommodatie beslag weten te leggen voor de kwart finale van de Koning Gustaafbeker tegen de winnaar van de ontmoe ting Zwitserland-^TsJecho Slo wakije.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13