Alarmerende spanning rond Midden-Oosten iets minder Voedselconferentie slechts een begin Fords reis gaat door Enorme overwinning voor de gematigde Karamanlis Druk diplomatiek overleg voorkwam nieuwe oorlog Nederland tegen de PLO in Parijs (PJWooie Turkse regering-Irmak zonder enige binding MAANDAG 18 NOVEMBER 1974 TEL AVIV/DAMASCUS/WASHINGTON Terwijl vier lege Egyptische passagiersschepen treden van Jasser Arafat in de ver- zaterdag als eerste sinds 1967 het Suezkanaal binnenvoeren en daarmee ogenschijnlijk weer iets ,e°l8dke^'ies' V°^L herstelden van de situatie van voor de oorlog van 1967, groeide het afgelopen weekeinde de „jJjÜ schoolmeisje door spanning in het Midden-Oosten tot kookhitte. Slechts zeer druk diplomatiek overleg, ook een steen die bedoeld was voor Israë- rechtstreeks tussen Washington en Moskou, heeft het uitbreken van een nieuwe oorlog, die 'tsche militairen. Aan weerskanten waarschijnlijk niet tot het Midden-Oosten beperkt had kunnen blijven, kunnen voorkomen. jUn gewonden gevallen. Gistermiddag nam de spanning af na de verzekeringen van zowel Arabische als Israëlische Jat Utanese^tas°baSto hrt vnur zijde, dat er geen aanvalsplannen bestonden en dat de militaire preparaties alleen defensieve openden op twee Israëlische patrouil- oogmerken hadden. Desondanks blijft de toestand ook nu nog explosief. CAIRO (AP) Mahmoud Riad, de secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft de landen van de Europese Gemeenschap zaterdag verzocht een delegatie van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO toe te laten op de conferentie over Arabisch-Euro- pese samenwerking die van 26 tot 28 november in Parijs wordt ge houden. In kringen van de Arabische Liga werd vernomen dat Neder land en Denemarken zich tegen dit verzoek verzetten. Riad deed zijn verzoek tijdens een bespreking met de Franse ambassadeur, in Cairo. Bruno de Leusese. Frankrijk bekleedt op het ogen blik het voorzitterschap van de Europese Gemeenschap. De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO Jas ser Arafat, is na een vertiyf van vier dagen op Cuba per vliegtuig vertrokken naar een niet bekend gemaakt bestemming. levaartuigen die in de richting de Libanese kust voeren. "De vijan- Witte Huis sprak evenwel berichten narissen van Israël, Syrië en Egyp- delijke schepen werden gedwongen, tegen dat de "rode lijn" tussen Was- te. De Sowjet-ünie heeft via het pers ZiCh terug te trekken", aldus een hington en Moskou werden gebruikt, bureau Tass gematigd op de ge- Libanese woordvoerder. President Anwar Sadat van Egyp- beurtenissen gereageerd. Tass deel- te zond boodschappen naar president de verder mee dat woensdag i De toestand was vooral zorgwek kend aan het front van Golan, waar het troepenscheidingsakkoord met 6yrië van kracht is maar waar het mandaat voor de V.N.-troepen op 30 november afloopt. Het nieuws Ford en de Sowjet-partijleider BrezJ- Russische kruiser, een onderzeeboot- binnen^"varenT~Het° zijn de eerste "komt over drie dagen! waarin hij waarschuwde de ernst van de toestand aan een vermindering van de span ning was gisteren afkomstig Israëlische radio. Een correspondent Egyptische front. Enige die de Golan-hoogvlakte zondag ochtend bezocht, meldde dat er in het gebied een merkbare ontspanning was opgetreden na de radiotoespraak van minister van defensie Sjimon Peres, waarin deze voorspelde dat de ontwikkelingen in het Midden-Oos ten in de nabije toekomst meer van politieke dan van militaire aard zou den zijn. Jager i l onderzeeboot in de Sy- het rische havenstad Latakia zullen aan- koopvaardijschepen die het kanaal gaan bevaren sinds dat na de Ara- 1967 komen voor een officieel bezoek van bisch-Israëlische oorlog reu had het Egyptische blad "Ach- vijf dagen. Volgens eerdere Lsraëli- werd gesloten, bar el Jom" bericht dat het Egyp- sche berichten zijn via Latakia in de De Egyptisohe minister tische staatshoofd twee "belangrijke brieven" had ontvangen van BrezJ- Syrië binnengekomen een "dringende" boodschap afgelopen tijd veel Russiche wapens landse Zaken, Ismail Fahmy, heeft onlangs nog in een parlementaire Links Japan houdt protestbetogingen, maar: van Ford. Ook de Syrische president ten Arabieren gisteren hun betogln- Hafez Al-Assad, ontving een bood- gen tegen het Israëlische bestuur en schap van het Amerikaanse staats hoofd. Ook secretaris-generaal Kurt Wald- De minister deelde verder voor het 5.eim van de V.N. had contact met Kissinger en hoge regeringsfunctio- eerst mee dat Israël "veiligheids maatregelen" had getroffen omdat er "in de laatste dagen een zekere twijfel over de bedoelingen van Sy rië in het noorden gerezen was". Hij zei dat de maatregelen van kracht zouden blijven zolang dat nodig is. Hij sprak van beperkte maatregelen, aangepast aan "de militaire voorbe reidingen van Syrië". Naar aanleiding van berichten in de buitenlandse pers gaf minister Pe res toe dat er sprake was van een "zekere mobilisatie" van Israëlische reservisten. Op een vraag over de si tuatie aan het Egyptische front zei hij dat Egypte "veel gematigder" is dan Syrië. De eerste aanwijzingen voor een ontspanning kwamen zaterdagavond. Na een gesprek met de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, verklaarde de Is raëlische ambassadeur in Washing ton, Dinitz, dat Israël niet het voor nemen had zijn Arabische buren aan te vallen. Hij had van Kissinger de verzekering gekregen dat ook de buurlanden van Israël geen agres sieve bedoelingen hebben. Ongeveer tezelfdertijd verklaarde de Syrische minister van Buitenland se Zaken, Abdel Halim Chaddam dat Syrië zich aan t bestand houdt maar dat het krachtig zal terugslaan, als Israël agressie pleegt. Hij was van mening dat Israël een aanval op zijn land beraamde. In het weekeinde vond koortsachti ge diplomatieke activiteit plaats. Van diplomatieke zijde in Londen werd vernomen dat de Sowjet-ünie en de Verenigde Staten op het hoogste niveau besprekingen over de explo sieve toestand waren begonnen. Het Op de westelijke Jordaan-gever zet- commissie verklaard dat het kanaal niet voor de scheepvaart van ande re naties opengesteld kan worden, de Palestijn- zolang Israël zich niet opnieuw ver der terugtrekt van de oostelijke oever de waterweg, zodat de scheep- de steden er- lopen. ter ondersteuning se bevrijdingsorganisatie voort. ongeregeldheden begonnen woensdag in Nabloes, de grootste stad in het vaart in het kanaal gebied. Ze vielen samen met het op- langs geen gevaar m ATHENE Premier Constantine Karamanlis, wiens "Partij voor de Nieuwe Democratie" bij de gisteren in Griekenland gehouden algemene verkiezingen een enorme overwinning boekte, heeft gisteravond laat zijn landgenoten opgeroepen de handen ineen te slaan en zaoh te wijden aan de nationale problemen. "Het volk heeft nu zijn keus ge daan. Nu moeten we eensgezind zijn in onze gemeenschappelijke plicht mee te helpen bij het leggen van de basis voor de demooratie en de voor uitgang voor ong land te verzekeren", zo verklaarde de 67-Jarige premier, wiens party ongetwyfeld de absolute meerderheid in de volksvertegen woordiging zal bereiken. Hij zei dat de verkiezingen zonder strubbelingen zijn verlopen en hy dankte de kiezers voor het vertrou wen dat ze in hem stellen. Ik verze ker dat Ik alles zal doen wat ik kan om dit vertrouwen te rechtvaardigen, aldus Karamanlis, die gelukkig was over het feit dat de kiezers enthou siast hebben deelgenomen aan deze eerste vrye verkiezingen sinds tien Jaar en dat daarby niet» is gebleken IERSE PRESIDENT OVERLEDEN van het ongezonde fanatisme uit het verleden. In officiële kringen is vernomen dat Karamanlis reeds morgen of woensdag een nieuwe regering zal vormen. De einduitslag zou pas in de loop van vandaag bekend zyn, wanneer de resultaten binnen zyn van de Griekse eilanden en enkele afgelegen gebieden. Karamanlis heeft gezegd, dat als hy zou winnen, hy een referendum zal laten houden op 8 december over de vraag of de monarchie in Grie kenland moet terugkeren of niet. Karamanlis zou persooniyk tegen herstel van de monarchie zijn. In een commentaar op de verkie zingsuitslag verklaarde de EDA, Ver enigd Democratisch Links, dat deze haar niet verrassen. "Zy worden ver klaard door zowel het gebrek aan de gewenste demooratisohe voorwaar den waaronder de verkiezingen zyn gehouden als de kieswet', aldus de EDA, die het fiasco van de rechtse Democratische Nationale Unie van de schatryke zakenman Petros Ga- roefalias een politiek feit van grote betekenis noemt. Door voor de „Nieuwe Democratie" te stemmen heeft het volk de mili taire dictatuur veroordeeld, want de op Karamanlis uitgebrachte stem- DUBLIN (AP) Brekine Ohilders, de eerste gekozen protestantse pre sident van de Ierse republiek, is zon dagochtend vroeg na een plotselinge hartaanval overleden. Childers Is 68 Jaar geworden. Childers, in Engeland geboren, stierf in het Mater-ziekenhuis in Du blin. Hy kreeg zaterdagavond een hartaanval nadat hy een ais „emotio neel" beschouwde rede bad gehouden tot een groep artsen. Childers, een ervaren politicus uit de Fianna Fail party van de voor malige president Eamon de Valera, is 6lecbts 17 maanden president ge weest. Hy was de vierde president van de to overgrote meerderheid toatho- like Ierse republiek krachtens de grondwet van 1937 en de tweede pro testant die deze in Ierland represen tatieve post kreeg, al was hy de eer ste dae als protestant werd gekozen. Douglas Hyde, de protestantse stich ter van de Gaelic League (Keltische Liga), was president van 1938 tot 1945, maar is zonder verkiezingen tot president benoemd. Een jeugdervaring Is Childers steeds bijgebleven. Toen 141 zestien Jaar was werd hy meegenomen naar een ge- improviseerde dodencel in de Porto- bello-kazerne to Dublin. Hy moest daar afscheid nemen van zyn vader die op laat van de nieuwe Ierse Vrij staat door een vuurpeloton zou wor den terechtgesteld. Over dde laatst» gesprekken met zijn vader, in november 1922. heeft CMildere eens gezegd: „Hy zei me dat ik diegenen die zyn exeoutiebevel had dien getekend de hand moest schud den en nooit wraakgevoelens mocht koesteren. Ik moest er mee voor hel pen zorgen dat Ierland nooit meer door een burgeroorlog zou worden ge teisterd". Constantine Karamanlis men zyn zeker geen stemmen voor rechts. De uitslag bindt Karaman lis aan zyn beloften voor zuivering en "dejuntasering", aldus de EDA. Dat links geen duideiyk succes heeft geboekt wijt de EDA aan de "interne moeilijkheden" by het front van sa menwerkende linkse partyen en de druk waaraan het heeft blootgestaan. GIFGAS UIT CONTAINER FALMOUTH Deskundigen van it Britse ministerie van Defensie zijn vanochtend aan boord gegaan van Brits containerschip, dat een lek heeft in een van zijn een giftig gas bevattende tanks, zy moeten probe ren het lek te dichten. Het schip, de 33XXX) ton metende ..Asia", ligt voor anker voor de haven van Falmouth. Het keerde daarheen terug toen bleek dat het uitstromende gas zestien leden van de bemanning, onder wie de kapitein, had aangetast. 7,ii staan momenteel onder medische behandeling. Vier van hen zyn met helicopters van het schip gehaald en overgebracht naar een ziekenhuis in Londen. Volgens de artsen was hun toestand vanochtend nog steeds ern stig. De „Asia" heeft een gemengde la ding, waaronder enkele tanks met arseenwaterstof, een zeer giftig gas, dat inwendige bloedingen veroorzaakt en in zeer korte tyd de dood tot ge volg kan hebben. Het gas was afkom stig uit de V.S. en was op weg naar Rotterdam. Op de ladingiyst stond 't niet als gevaarlijk vermeld. Arrestatie inzake moord op rechter WEST-BERLIJN (AP) In ver band met de moord op de president van bet Westberiynse hooggerechts hof. Gtinter ven Drenkmann, is gis teravond een vrouw gearresteerd, zo heeft de politie bekend gemaakt. In kringen van de politie werd ver nomen dat de vrouw, wier naam niet bekend gemaakt werd, er van wordt verdacht medeplichtig te zyn ge weest aan de moord die een week ge laden plaats vond. Linkse studenten, met hamer en sikkel op hun helm, mar cheerden gisteren door Tokio uit protest tegen het bezoek van president Ford. De politie trachtte een einde aan de betogin gen te maken. Voor morgen is opgeroepen tot een algemene vervoersstaking uit protest tegen het bezoek van Ford, Tanaka en de inflatie. ANKARA (AP) Formateur Sadi Irmak is erin geslaagd een nieuwe Turkse regering te vormen die byna geheel bestaat uit onafhankeiyke se natoren en niet aan een politieke party gebonden technocraten. De enige politieke party die in het kabinet is vertegenwoordigd is de Re publikeinse Rechtsparty, die in de 450 zetels tellende volksvertegenwoor diging met 12 kamerleden is verte genwoordigd. Vier van de 26 minis ters in Imraks kabinet zyn lid van de Republikeinse Rechtsparty, 16 ministers zyn hoge ambtenaren en academici en vyf zyn onafhankeiyke senatoren. Alle grote Turkse partyen hebben geweigerd mee te werken aan Imraks regering en wilden evenmin steun in het parlement toezeggen. Hierdoor is het twijfelachtig geworden of het nieuwe kabinet in staat zal zyn een vertrouwens votum te winnen. De 70-jarige Imrak, zelf een on afhankelijk senator en hoogleraar in de medicynen, kreeg verleden week de opdracht een nieuwe regering te vormen toen geen oplossing in zicht scheen voor Turldje's langdurige re geringscrisis. Aanvankelijk hoopte Imrak de par tyen te kunnen verenigen in een in terim-regering die zo spoedig moge- lyk verkiezingen moest uitschryven, maar de partyen konden het niet eens worden over een datum voor de nieuwe verkiezingen, hoewel ze het er allemaal op een na over eens waren dat vervroegde verkiezingen noodza- keiyk waren geworden. WASHINGTON Ondanks de spanningen in het Midden-Oosten en protesten in Japan, heeft de Ameri kaanse president Ford zyn reis naar Japan, Zuid-Korea en de Sowjet- Unie door laten gaan. Het bezoek dat Ford vanaf van daag tot 22 november aan Japan zal brengen, betekent een hoogtepunt in de geschiedenis van de Japans- Amerikaanse betrekkingen Ondanks het zo belangryk geachte bezoek van Ford heerst er in Japan geen feesteiyke stemming. De Ja panse regering wankelt vooral premier Tanaka's politieke toekomst is onzeker gezien de beschuldiging, dat hy zich aan overheidsgeld ver-' grepen heeft en de linkse oppo sitiepartijen willen de Amerikaanse president zelfs met betogingen een 'warme ontvangst" bereiden. En toch komt Ford pp een gunstig tydstlp. Sinds het eind van de laatste we reldoorlog is de bereidheid van Ja pan om het bondgenootschap met de V.S. te handhaven en te versterken nog nooit zo groot geweest als nu. Vooral de economische terugval in de laatste maanden hebben de Japanse leiders tot de overtuiging gebracht dat men de band met de VB. niet kan verbreken. Het omstreden besluit om Seoel in het reisschema van Ford op te ne men, wordt door regeringsfunctiona rissen in Washington gerechtvaar digd met een verwyzing naar de "geo grafische noodzakeiykheid". Presi dent TsJoeng-Hi Park van Zuid-Ko- rea verwacht van Ford die op 22 en 23 november in Seoel zal zyn, de verzekering dat de V.S. hun troepen sterkte in Zuid-Korea op het hui dige peil 38.000 mar. zullen handhaven en voorts militaire hulp op grote schaal zullen biyven geven. Of de Amerikaanse president deze garantie zal kunnen geven, hangt onder meer ook af van de waarde ring diie zUn critici voor het dicta toriale bewind in Zuid-Korea kunnen opbrengen. De democratische senator Robert Byrd heeft al laten weten dat de hele reis van Ford momenteel niet alleen overbodig, maar zelfs pyniyk is. Massabetogingen, zo vreest men in Washington, kunnen het "image" van Ford aantasten. Ook is men er bang voor dat Fords aanwezigheid in Seoel uitgelegd kan worden als een rechtvaardiging van het dictatoriale bewind in Zuid-Ko- Dode in Belfast Een 20-jarige man is zondagavond in Belfast op straat doodgeschoten. Een vrouw en een tiener werden door schoten ge wond. De schoten werden in de Crum lin Road gelost uit een snel rijden de auto. Eerst werd gevuurd op twee voetgangers en even later op nog drie. De slachtoffers waren allen pro testanten. Erskine Childers ROME Het wereldvoedselcongres oud-minister Giuseppe Medici 'ar- in Rome is gesloten en men heeft er rivederci' zeggen tot de afgevaardig de klok maar 'n halfuurtje voor hoe- den van 130 landen en allerlei niet- ven stil te zetten: om vijf voor half gouvernementele organisaties, een in de nacht van zaterdag op zon- In een kleine twee weken tijds heeft dag kon de voorzitter, de Italiaanse de conferentie in tal van resoluties allerlei manieren aangegeven waar op de landbouwproduktie in de ont wikkelingslanden bevorderd kan wor den, hoe men de boeren in die landen bij de opbouw van de landbouw en van de gehele plattelandssamenle- tng kan betrekken, hoe men de vrouw, die In de ontwikkelingslanden zo*n belangrijke rol speelt, zowel bij de produktie van het voedsel als bij de manier waarop het gebruikt wordt, ten volle in 't beleid dient te betrek ken. Als belangrijkste besluiten van de ze conferentie sprongen echter wel naar voren het aanvaarden van een resolutie, waarin de oprichting wordt aanbevolen van een fonds waaruit de ontwikkeling van de landbouw ge financierd kan worden, en van een andere resoltutie, waarin de oprich ting wordt aanbevolen van een raad op ministerieel niveau, die zyn se cretariaat zal krijgen bij de voedsel- en landbouworganisatie der Verenig de Naties (FAO) in Rome. De raad zal heit werk gaan coördineren, dat tal van internationale organisaties zullen ondernemen om de aanbeve lingen van de conferentie In praktijk te brengen. Het fonds, door een dertigtal ont- wikkelings- en olielanden plus Neder land, Australië en Nieuw-Zeeland voorstesteld, zal zowel geld uit de 'oude' rijke landen als uit de olielan den naar de landbouw in de ontwik kelingslanden kunnen doen stromen en het is voor het eerst in de geschie denis dat zo'n ontwikkelingsfonds he lemaal op de landbow gericht is. Officieel is er nog geen bedrag ge noemd dat erin zou kunnen komen maar er wordt wel allerwege gedacht aan een beginbedrag van een mil jard dollar, de secretaris-generaal van de conferentie, de Egyptenaar Sayed Marei, sprak in zijn slotrede op de conferentie de hoop uit dat de betrokken landen reeds de komende weken informele besprekingen zullen gaan houden zodat het fonds reeds begin 1975 in werking kan treden. De wereldvoedselraad, zoals het nieuwe coördinerende orgaan zal gaan heten, zal bestaan uit lidstaten van de Verenigde Naties of van ge specialiseerde V.N.-organisaties (zo als o.m. de FAO). Die algemene vergadering van de V.N. moet eerst nog de hele opzet goedkeuren. De taak van de raad zal zijn het beleid op het gebied van de held" en voedselhulp van de verschil lende landen en organen te coördi neren. De ontwikkelingslanden hadden graag een veel gezaghebbender li chaam willen hebben, een geheet nieuwe "voedselautoritelt". Maar de Westerse landen voelden er niet voor zover te gaan en ook niet te veel voor het scheppen van geheel nieuwe li chamen met nieuwe bureaucratieën. Tot op de laatste conferentiedag hebben de beide groepen moeizaam gepoogd tot een oplossing te komen en tenslotte Is dan dit compromis uit de bus gekomen, waarvan secretaris generaal Marei in zijn slottoespraak hoopte dat het toch goed zal erken. Zelf had hij, blijkend de voorstellen die hij de conferentie had gedaan, lie ver iets 'met meer autoriteit' gehad.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4