LEIDSCH DAGBLAD Eerste VS- president in Japan Zuid-Holland zit financieel aan de grond vandaag KARAMANLIS IMPULS BEHAALDE ABSOLUTE MEERDERHEID BIJ GRIEKSE VERKIEZINGEN Feyenoord, FC Twente en PSV 'in de Minimumprogram niet uitvoerbaar IEIDSCH m DAGBLAD Reconstructie op tv van moord op Wil Vervat Jamani minister van Buitenlandse Zaken Rellen in Jeruzalem Holger Meins begraven HELLAS MAANDAG 18 NOVEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34480 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ford in Tokio aangekomen De politie van Athene had moeite om de opgewonden menigte in bedwang te houden, die van nacht juichte over de zege van Karamanlis. Toen vanochtend de ruim vier miljoen stemmen van 11.819 van de 12.516 kiesdistricten waren ge teld, was de stand in de Griekse verkiezingen als volgt: Nieuwe De mocratie (Karamanlis) 54,58 pet, Centrumpartij (Mavros) 20.42 pet, Panhellenisten (Papandreoe) 13,63 pet, Verenigd Links (o.a. commu nisten) 9,11 pet. Nat. Dem. Unie (Garoefalias) 1,11 pet, overigen 1,25 pet. PAGINA 4 TOKIO De Amerikaanse pre sident Gerald Ford is vanochtend om vijf voor half acht Neder landse tijd in Tokio aangekomen voor een officieel bezoek aan Japan, dat vier dagen gaat duren. Er had geen ceremoniële begroe ting plaats in verband met de veiligheid. Ford en zijn gezelschap gingen van het vliegveld bij Tokio per helikopter naar hun ver blijven in het centrum van de Japanse hoofdstad. Ford heeft zich niet laten afschrik ken door de felle en massale pro testen tegen zijn komst, die ook dit weekeinde nog voortduurden. Hij is de eerste Amerikaanse president die Japan bezoekt. In zijn tijd zag Eisenhower wel reden, een voorge nomen bezoek af te gelasten op grond van even heftige anti-Ame rikaanse reacties. Nixon maakte tweemaal plannen om Japan - te bezoeken, maar moest dit beide ke ren uitstellen als gevolg van de Watergate-affaire. vanuit de verte toe te Juichen, ter wijl 21 saluutschoten werden afge vuurd. Een breedlachende Kissin ger vergezelde Ford. Op en om het vliegveld was een politiemacht van 3500 man op de been. Het vliegveld was geruime tijd voor het gewone luchtverkeer gesloten. Het gastenverblijf in het hart van het ook vanochtend nog roerige To kio wordt bewaakt door 2500 politie mensen en militairen. Dit alles be tekent een veiligheidsoperatie die haar weerga niet heeft in Japan. Morgenochtend zullen Ford en Kis singer begroet worden door Keizer Hirochito. In verband met de Sint-Nicolaas- puzzel op woensdag 20 en don derdag 21 november, kunnen wij advertenties voor het Leidsch Dagblad van woensdag 20 novem ber aannemen tot dinsdag 19 november 17.00 uur. Advertentie-afdeling. Overdag opklaringen de kust eerst nog krachtige wind uit weste lijke richtingen. Minimumtemperatu ren ongeveer 6 graden, maxima rond 9 eraden. 19 NOVEMBER Zon op: 8.03 uur; onder: 16.44 nnr. Maan op: 12.21 uur; onder: 21.50 i Hoogwater 18.32 Gerald Ford werd vanmorgen de eerste president van Amerika, die voet op Japanse bodem zette. ,Mijn hemel, wat een mensen", waren de eerste woorden, die hij op het vliegveld sprak, toen hij duizenden Japanners met vlagge tjes zag staan zwaaien. Met zijn hand beschermde hij zijn ogen te gen de laagstaande zon om de be- groeters beter te kunnen zien. Maar elders gingen de betogingen tegen zijn komst voort. Aardappelen al duurder De aardappelprijzen in de winkels lopen merkbaar op, nu het slechte weer definitief een deel van de oogst heeft bedor ven. Sedert de regenval half ok tober is gaan doorzetten, betaalt de consument beetje voor beetje meer voor zijn aardappelen. In supermarkten bedraagt de prijsverhoging nu inmididels zo'n drie kwartjes op een zakje bin tjes van vijf kilo. Half oktober kostten die zakken rond f. 1,25, thans circa twee gulden. Eigen heimers hebben helemaal een forse prijsverhoging doorge maakt; van circa f. 1.80 per zak van vijf kilo hallf oktober naar drie gulden vorige wéék. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee vanaf 3 dec. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. DEN KAAG De provincie Zuid- Hollarnd verkeert financieel in een sombere situatie. "Na de artikel 12_ (failliete) gemeenten dreigen zich nu ook artikel 12- provincies aan te dienen. We zitten in het slop". Dit zei gedeputeerde drs. J. H. Boone van morgen bij de presentatie van de provinciale begroting voor 1975. De recente maatregel van de rege ring om de belastingdruk te verlagen, is voor de provincie een nieuwe te genvaller, aldus Boone. Zuid-Holland beschikt weliswaar over een wie- beltax-reserve van 118 miljoen gul den, "maar die kun Je maar eenmaal gebruiken, daar los Je structureel niets mee op", vervolgde de gedepu teerde. Hij wees erop dat de ver deelsleutel die door het rijk wordt ge hanteerd bij uitkeringen van het pro vinciefonds in het nadeel van Zuid- Holland werkt, omdat slechts voor eenderde deel daarbij rekening wordt gehouden met het inwonertal. Daarnaast brengt de ongunstige re geling in de Wet Uitkering Wegen de provincie in een moeilijke positie. De ze uitkering is niet waardevast, wordt de laatste jaren relatief niet hoger, terwijl de personele en andere las ten wel toenemen. Gedeputeerde ir. Buijsert vreest dat er bij de provin cie 50 man ontslagen moeten worden die betrokken zijn bij de aanleg van wegen, als het rijk geen maatrege len neemt. Zijn collega drs. Borgman sprak van "kwalijke toestanden", die drei gen te ontstaan, niet alleen op het gebied van de wegenaanleg, maar ook ten aanzien van onderhoud, veilig heid en woonmilieu. Als voorbeeld noemde hy om. de tertiaire weg, div. door Woubrugge loopt, afgeleid, van de secundaire weg Alphen-Led den. "Dat is een bijzonder smalle weg, waar vooral in het weekeinde veel verkeer over gaat", aldus Borgman. "Deze weg zal hoognodig uitgebouwd moeten worden met e Maar we zitten financieel in een heel moeilijk parket. Ons minimum programma is niet uitvoerbaar". Mr. Vrolijk, commissaris der konin gin, voegde er nog aan toe dat er in de Tweede Kamer te weinige be langstelling bestaat voor de finan ciële noden van de provincie. Dit bleek weer bij de behandeling van de rijksbegroting. Een gesprek vóór af met de kamercommissie werd het provinciaal bestuur geweigerd. "We zullen ons binnenkort bij de minis ter van Binnenlandse Zaken aandie nen om meer steun te krijgen" al dus mr. Vrolijk. (zie ook pagina 7V In de eredivisie van het betaalde voetbal was gisteren aan specta- calaire uitslagen bepaald geen ge brek. FC Twente ging volledig in de fout bij Wageningen en ver loor met 2—1, PSV kon met moei. te Telstar achterhalen en Feyen oord kwam niet aan scoren toe tegen Sparta. Alleen Ajax boekte een „normaal" resultaat tegen Haarlem: 40. Feyenoord werd in een rommelig duel, dat tot het eind bleef boeien, op afstand gehouden door een met grote inzet spelend Sparta, de Spartanen kwamen overigens wel goed weg toen Ressel en Kris te nsen in het strafschopgebied ten val kwamen. Vooral het onderuit halen van Ressel door Meutstege had volgens de Feyenoorders be straft moeten worden met een penalty. Ook volgens de Leidse Spartaan Bert Jansen: „De scheidsrechter had de bal op dat moment wel op de stip mogen leggen". PSV had het gelijke spel tegen Telstar vooral te danken aan de opnieuw goed spelende Willy van der Kuylen. De Eindhovense kop lopers kwamen door blunders van Jan van Beveren dichtbij het eer ste verlies, maar herstelden zich nog redelijk: 22. Een verrassing leverde ook het biljartkampioenschap 47/1 op. Ten koste van Hans Vultink wist de jonge Limburger Jean Bessems eindelijk weer eens de schijnwer per op zich te richten. Op regionaal niveau viel er door de algehele afgelasting by de voetbalamateurs weinig te bele ven. Ook niet by BS Leiden, dat aan een uiterst pover duel een 62-51 overwinning overhield tegen Gerard de Lange. PAGINA'S 11-16 HILVERSUM "Aktua", de actua liteitenrubriek van de TROS-televi- sie zal vanavond in samenwerking met de Rotterdamse gemeentepolitie uitgebreid aandacht besteden aan de tot nu toe onopgelost gebleven moord op het vijftienjarige meisje Wil Ver vat. Op aanwijzingen van de politie werd voor deze uitzending een recon structie gemaakt van deze moord bij het metrostation Slinge. Commissa ris J. A. Blaauw zal informatie geven over zes nog onbekende mannen, die op het tydstip van de moord in de buurt zijn gesignaleerd. In het afge lopen weekeinde is het Nederlandse moordiystje weer met drie nieuwe zaken uitgebreid. De slachtoffers vielen in Vlaardingen, Eindhoven en Lemelerberg. (Zie pagina 7). KOEWEIT Volgens het in Koe weit verschynende dagblad As Si- yassa van vandaag wordt de Saoedi- arabische olieminister sjeik Jamani, minister van Buitenlandse Zaken van zijn land. Jamani zal Omar Sak- kaf opvolgen die vorige week in New York plotseling overleed. Sjeik Ja mani heeft zich een jaar geleden grote bekendheid verworven door zijn leidende rol in het tot stand ko men van een olie-embargo en de on derhandelingen over de stijging van de olieprijzen. As Siyassa schreef voorts dat een lid van de Saoedi-ara- bische koninklijke familie met olie zaken zal worden belast. 18 PAGINA'S Wiegel vindt, dat de regerings maatregelen tegen werkloosheid te laat kwamen. PAGINA 5 Zuid-Holland zit zo krap by kas, dat er geen provinciale weg meer kan worden aangelegd. PAGINA 7 JERUZALEM De heftige beto gingen door scholieren op de weste lijke Jordaamoever hebben zich van ochtend uitgebreid tot Oost-Jeruza lem. zo heeft de Israëlische radio bekendgemaakt. Door stenen doe leerlingen van de Ibrahimiya-school naar auto's en de politie gooiden, werd een agent ge wond. Men liet versterking aanruk ken, die de scholieren het gebouw in dreef. Winkels in de buurt van de school bleven gesloten. Een menigte viel by de Nabloes- poort in de oude ommuurde stad van Jeruzalem de bestuurder van een autobus van een Israëlische firma aan. De politie zette de omgeving af. Nog geen 24 uur vóór de inciden ten van vandaag ontploften twee kleine bommen en werden in ge bouwen in Joods Jeruzalem twee af gestelde bazookagranaten gevonden. Eéu bom veroorzaakte lichte schade. De betogingen op de westeUjke Jordaamoever maakten zaterdag een slachtoffer, een 17-jarig meisje dat in Jenin de dood vond. Gisteren ar resteerde de militaire overhead 33 middelbare scholleren. Israël bezette Oost-Jeruzalem in de oorlog van 1967 en annexeerde stad en omgeving korte tyd later. Daarvoor had Jordanië er geregeerd. HAMBURG (ANP) Op een door de politie zwaarbewaakt kerkhof in Hamburg is vandaag Holger Meins begraven, die een week geleden na een hongerstaking van twee maan den op 33-Jarige leeftyd in een ge vangenis overleed. Means was in af wachting van zym berechting wegens strafbare daden als lid van de anar chistische Baader-Meinhofbe weging. Aan de begrafenis werd deelgeno men door familie en 500 overwegend Jonge belangstellenden. Toen een do minee tijdens het bidden van het- Onze Vader gekomen was by het „Zoals ook wy hun schuld verge ven:". klonk de kreet: „Zwy'nen ver geven wy noodt". Arafat terug in Algiers ALGIERS (ANP)' De leider van de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO, Jasser Arafat, is vandaag uit Cuba ln Algiers aangekomen. Hij zei by zyn aankomst, dat hy in Ha vanna "groot begrip voor onze zaak" had ontmoet. Hij zei voorts van de Algemene Vergadering der Ver. Na ties te verwachten, dat zij een reso lutie zou aannemen "die de fout en het onrecht dat ons volk in 1948 werd aangedaan, goed maakt". De regering stelt zich met de ex tra impuls van 3y2 miljard drie doeleinden: afremmen van de stijgende tendens in de werk loosheid, vergroting van de consumptie en het alsnog berei ken van een centraal akkoord tussen de sociale partners. De drie doelstellingen moeten ge zien worden in hun onderlinge zeer nauwe vervlochtenheid. Op dit moment kan men spreken van een ernstige poging om on ze economie in de goede rich ting te stuwen. Maar daar is voorlopig alles mee gezegd, om dat het de grote vraag is of het allemaal lukt. Het belangrijkste gegeven is namelijk niet bij de hand: hoe ontwikkelt zich de wereldeconomie in het alge meen erl de conjunctuur in de andere geïndustrialiseerde lan den in het bijzonder? De Ne derlandse economie is sterk op export aangewezen. Dat vergt gezonde handelspartners. Met de injectie voor de bouwnij verheid heeft men de minste moeite. Door het bedrijfsleven aantrekkelijke investeringsaf trek te bieden in gebouwen (overigens ook in de overvolle Randstad!) worden breedte-in vesteringen aangeblazen en blijft dit kabinet tevens trouw aan een uitgangspunt dat® steun vooral selectief moet wor den gegeven. De schrikbarende bureaucratie in de bouw pro beert de regering terug te drin gen door doelmatiger voorberei dingsprocedures en coördinatie. Voor de werkgevers buiten de bouw en de toeleveringsbedrij ven heeft Sint Nicolaas niet uitbundig gereden, hoewel de lagere premies voor de sociale wetgeving wel enige ruimte ge ven. Toch lijken de werknemers en de middenstand nog minder be deeld te zijn. De vakbonden hebben al officieus laten door schemeren dat zij de maatrege len te schamel vinden. De be lastingverlichting werkt niet bijzonder nivellerend en er be staat bovendien geen enkele garantie dat de inflatie de gro tere koopkracht niet volledig opvreet. Daarom zal ook voor alsnog de door de regering be pleite in een centraal ak koord vast te leggen iy2 pro cent reële stijging in de CAO's een vrome wens blijven. Ook de middenstand zal met deze conjuncturele maatregelen nauwelijks gebaat zijn, maar kan men dat ook in gemoede verwachten voor een bedrijfs tak die juist structureel zo in de knoop zit? Of de bescheiden fiscale verlich ting op zich al via meer con sumptie heilzaam werkt voor de bedrijvigheid is de vraag. We hadden het bovenal over de vraatzuchtige infla tie, die blijkens dit weekeinde gepubliceerde cijfers van de OESO Nederland met ruim 10 procent in de afgelopen twaalf maanden nog redelijk gunstig op de ranglijst doet be landen. Ongewisser nog is de vraag of vrijkomende beste dingsruimte inderdaad dat aan jagend effect voor de Neder landse economie en vooral daarin de werkgelegenheid, brengt en niet aan de reisjes naar Spanje of de rekening bij de benzinepomp zal op gaan. ~>e verkiezingen in Griekenland hebben de huidige premier Ka ramanlis met zijn conservatieve Nieuwe Democratie stevig in het zadel gebracht. Opvallend is vooral dat de radikale ver anderingen in de Griekse sa menleving nastrevende Andreas Papandreoe zo weinig heeft aangeslagen. Dat duidt erop dat bij de Grieken de schrik voor een nieuwe kolonelsputsch er nog altijd in zit, het geeft ook enige illustratie voor het afwijzen van Papandreoe's gril lige opportunisme. Intussen is voor de autoritaire Karamanlis de weg vrij naar een staatsinrichting, zoals zijn grote idool De Gaulle die voor Frankrijk ontwierp: een presi dentiële staatsvorm, waarin veel macht in de handen van de regeringsleider (al dan niet tevens president) wordt samen gebundeld, met zeer bescheiden controle van de volksvertegen woordiging. Het zou voor de prille democratie waarschijnlijk beter zijn geweest wanneer Karamanlis' overwin ning wat kleiner was geweest, ook al erkent men dat het in menig opzicht nog achterlijke Griekenland evenmin als de meeste ontwikkelingslanden uit de Derde Wereld met een democratie is gebaat, die in alle opzichten de blauwdruk is van een Westeuropees ideaal-mo- del, dat welvaart, de kunst van leven en schrijven en stabiliteit veronderstelt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1