BS winnaar van uiterst pover treffen: 62-51 E Revanche van BVO op LUBA: 64-61 SCHAAKTITEL AD V. D. BERG Wiersma gedupeerd Wim Ruth treedt af Puntert belangrijker dan publiek9 fl Eric Ross in glansrol MAANDAG 18 NOVEMBER 1914 LEIDEN De wedstrijd BS LeidenGerard de Lange, die de uiterst bescheiden uitslag 6251 opleverde, is bepaald geen topper geworden. Van het begin tot het einde werd uiterst pover basketbal gepresenteerd. Uiteindelijk blleek BS Leiden het minst slceht "De punten waren belangrijker dan het publiek", merkte BS-coach Harry Pappas na afloop op, maar, zo vervolgde hij, "ik beloof dat BS Leiden dit seizoen nog voor zeer aangenaam vuurwerk gaat zorgen. Kom op 30 november maar naar de Vijf Meihal als we tegen Transol spelen." Zaterdagavond viel er in de Vijf plaatsje over een paaJr wedstrijden". Peter de Jong 3—0: 2; Hans van Meihal echter weinig te beleven. On- Scores: Cornwall 148: 22; Peter Rooden 0—2: 2 en Chris Verhoekx begrijpelijk omdat zowel BS als Ge- Kop 10—7: 17; Wallaart 2—4; u; 0—1: L rard de Lange over goed spelers- Heuts en Stol 4—0: 4; Alten 0—4: 4; AD VAN DEN KOMMER. materiaal beschikken. Met weemoed Gerard de Lange Amerikaan Callan blokt een schot van BS Amerikaan rechts kijken gespannen toe: Card, Kop, Van Buur en, De Jong, Smit Bill Allen. Van links naar en Schappert. Blitz behaalt monsterzege op DAS: 113-52 VOORSCHOTEN. De basketbalploeg van Blitz uit Voorschoten, die vori ge week nog ternauwernood van BV Leiderdorp won (67-69) heeft afgelopen zaterdag geen enkele twij fel over haar bedoelingen laten be staan. Het door blessures enigszins verzwakte DAS uit Delft werd ruim verslagen: 113-52. De Delftenaren, die dit jaar duidelijke kampioensas piraties hadden zagen de Voorscho tenaren een forse streep door de re kening halen. Blitz was kennelijk door de nieuwe trainingspakken dusdanig verwarmd dat er na drie minuten al een voorsprong van 9-2 op het bord stond. Blitz zette ener giek door en bij rust was DAS al vol komen kansloos, getuige de stand! 54-34. In de tweede helft eenzelfde beeld. De Delftenaren kwamen er niet aan te pas en Blitz ging driftig door met scoren. Vooral Peter Rietkerk is de laatste tijd goed op schot. Vorige week scoorde hij feegein Leiderdorp 35 punten, nu tegen DAS (een scha- duwveremlgiing van Raak/Punch) waren het maar liefst 40 punten. Blitz bemrfefce zijn kans om de honderd te halen en deed dit met succes, ozdat de eindstand van dit duel 113-52 werd voor Blitz. dan ook teruggedacht zijn aan de wedstrijd Bona StarsBlue Stars, die zo'n zes jaar geleden met alleen maar enthousiasme en zonder geld een veel aantrekkelijker kijkspel opleverde. Vooral BS Leiden snijdt zich in de vingers als het er van uitgaat dat het resultaat belang rijker is dan het vermaken van het publiek, omdat Juist BS Leiden het zonder sponsor van de recettes van de toeschouwers moet hebben. Door dit soort wedstrijden verplicht B3 de kijkers bepaald niet aan zich. Als excuus kan de ploeg aanvoeren dat Gerard de Lange een uiterst nega tief soort basketbal demonstreerde. De Amsterdammers speelden puur verdedigend en traden veel te hard op. We moesten wel, want onze beste Amerikaan, Northington, is geblesseerd en ook onze sponsor ver langt dat we de finalepoule berei ken", was het Amsterdamse argu ment. Leiden kwam door die aan pak in ieder geval niet tot goed basketbal. Een feit is echter ook dat de Leidenaars met hun „swinging- systeem" ook niet bepaald voor een aantrekkelijk duel zorgden. Het pu bliek (zaterdagavond door ongeveer vijfhonderd „man" gevormd) is gauw uitgekeken op de eenzijdige taktiek Het ziet Richie Cornwall over het veld wandelen, de bal wordt 'n paar keer heen 25 seconden voorbij zijn, ■wordt geschoten. Meestal zonder re sultaat, omdat de schotpercentages ook niet bepaald best te noemen zijn. Vooral zaterdagavond niet: BS 34 GdL 30 Natuurlijk is het veel aantrekkelijker als er wat meer actie in het spel zit en als er op z'n tijd wat spektakel wordt gebo den. Over de wedstrijd kunnen we kort zijn. Pas na tweeëneenhalve minuut konden de eerste punten worden genoteerd en na vijf minuten was de stand nog maar 6-2. Normaal is de score in die fase van de strijd al opgelopen tot 14—12. Daarna is BS Leiden een beetje gaan draaien, waardoor het zich bi] rust al vrij wel verzekerd wist van de winst: 36—24. De tweede helft was nog slechter. In 15 minuten kwam BS niet verder dan zestien punten, een uiterst laag gemiddelde, dat zelfs nog te hoog lag voor Gerard de Lange. De ploeg verloor dan ook kansloos met 6251. Absolute uitblinker van de avond: Peter Kop, de enige die een normaal niveau haade; de slechtste speler: Bill Allen, die het presteerde om zelfs twee lay-ups te missen. BS gaat zich nu bezighouden met wat spektakelvoorbereidingen„Het publiek zal nog dringen om een Connors wint Dewar Cup LONDEN De 21-jarige Ameri kaanse tenisser Jimmy Connors is er in de Londense Royal Albert Hall in geslaagd beslag te leggen op de De- war Cup. Hij versloeg in de finale zijn landgenoot Brian Gottfried door tiebreak met 6—2, 7—6. Connors, die eigenlijk dit Jaar niet meer wilde spelen, maar .Londen" in zijn pro gramma opnam als voorbereiding op het Zuidafrikaans kampioenschap, waar hij zijn titel wil verdedigen, verdiende met deze zege f32.500.—. Tom Okker versloeg in de strijd om de derde plaats de Argentijn Guil- lermo Vilas met 6—2, 6—4. Bij de dames won de Engelse Virginia Wa de met 76, 62 van de Amerikaanse Julie Heldman en daarmee de finale. Zij verdiende met haar overwinning slechts achtduizend gulden. Waterpolo Het van AZC bltfft in de reserve hoofd klas aan de leiding door een 7—3 zege op Meeuwen 2 "uit Amsterdam. AZC heeft nu 14 punten uit 7 wed strijden verzameld. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense BVO heeft zich zaterdagavond in Alphen gerevancheerd voor de destijds ge leden 7370 nederlaag tegen het Leidse LUBA. Na een span nende tweede helft, waarin de Leidenaren een snel opgelopen achterstand (3122 halverwege) nivelleerden, greep BVO in de slotfase een verdiende 6461 zege. Verdiend omdat de Al- phenaren een beter sluitende verdediging hadden en in Eric Ross een niet te stoppen afmaker kenden. BVO klopte in een spannend duel LUBA met 64—61. Hier vecht BV O-er Ton van der Werff (haarband) een reboundduel met de gedeeltelijk zichtbare Ane van Dijk (LUBA) uit. Frank Verbeek (links) wil assistentie verlenen. Luc Ettema (no. 6) wacht af. Door Wim va/n Wanrooy Aanvallend sprangen beide teams nogal slordig om met de kansen. LUBA, dat de laatste weken het con tact met koploper Argus/Vodo in de tweede divisie verloor coach Ton Kallenberg: "We hebben wel een goede ploeg, maar zijn er nog niet helemaal" mocht daarover niet eens klagen. Want Juist BVO, dat na een teleurstellende start weer duidelijk in de lift zit. vermorste de meeste kansen. De Alphenaren speel den zonder Rudy van Eijck (ziek), doch compenseerden het gemis aan een afstandsohutter met inzet en be schikten over een grandioze Eric Ross die liefst 31 punten voor zijn reke ning nam. Daft bleek voor LUBA, zonder Bernard van der Zee, te veel. In een sfeervolle en goed gevul de Rdjnstreekhal verraste BVO met een floating verdediging. LUBA had het daar aanvankelijk moeilijk mee en keek na zeven minuten al tegen een 14—5 achterstand aan. Juist aan vallend kwamen de Leidenaren toen wel erg mager uit de startblokken. Voeg daarbij dat aanvoerder/schut ter Hans van Rooyen een off-day had en de 2.10 meter lange Ane van Dijk zich nauwelijks kon onderscheiden en de achterstand is voor een belangrijk deel verklaard. Even later kwam LUBA weer terug (24—18) maar Wim van Wanrooy schoot vlak voor d'e basketwisseling weer op negen punten: 31—22. Spanning Na rust kreeg LUBA meer vat op het BVO-spel. Cees Brokaar bracht de spanning via succesvolle drives in samenwerking met Jos Zwikker (van afstand) weer terug. De Lei denaren kropen langzaam dichterbij om in de 29ste minuut de achter stand te nivelleren: 4343. BVO dat als team nog niet helemaal volgroeid is, vergat toen om zijn knappe pi- vot-speler Eric Ross voldoende aan te spelen. Toen dat wel gebeurde, sprong de stand weer naar 49 43 voor de Alphenaren, die vanaf winst leken af te stevenen. Juist Ton van der Werff, IJzersterk in de ver dediging (negentien rebounds!) her vond ook weer zijn aanvallende rit me. Vier minuten voor tijd stond BVO don ook met 66-63 voor. De Leidse coach Kallenberg vroeg een time-out aan en gokte tenslotte op een man-to-man verdediging. Via LUBA's beste speler Ad van Slin gerland leek dat succes te hebben en in de enerverende slotminuten, werd het voor BVO toch nog be nauwd. De voorsprong slonk in twee minuten tot 60—59. BVO speelde krampachtig naar het eindsignaal, maar bleef overeind. Via 62—61, rondde BVO (Eric Ross) zijn revan chemissie af: 64—61. Scores BVO: Eric Ross 31 (15—16), Ton van der Werff 11 (1—10), Wim van Wanrooy 10 (8—2), Ben Ponsioen 5 (1—4), Luc Ettema 4 (4—0), Ron Telling 2 (2—0), Jan Koumans 1 (0 1). Scores LUBA: Ad van Slingerland 16 (6—10), Jos Zwikker 12 (0—12), Ane van Dijk 11 (6—5), Cees Bro kaar 8 (0—8). Frank Verbeek 6 (4— 2), Gerrit van Zandwijk 6 (4-2), Hans van Rooyen 2 (20). AISTERDAM Het bestuur van de KNDB heeft met ontstel tenis kennis genomen van een aantal zaken rondom de organisa tie van het kandidatentoernooi in Rusland. Het bestuur is van me ning dat de nationale kampioen Harm Wiersma ernstig is gedu peerd. Het comité van directeuren van de FMJD is verzocht deze klacht ernstig te behandelen en maatregelen te nemen, zodat aan de Nederlandse kampioen recht wordt gedaan. Het KNDB-bestuur heeft met name grote bezwaren tegen het feit, daft na het toepassen van de vrije loting en bekend was dat de Russen elkaar in de tweede toer- nooihelft zouden ontmoeten, er geen maatregelen genomen zijn om tot wisseling van ronden over te gaan (te meer daar Andreiko en Koeperman in de laatste ronde te gen elkaar speelden) waardoor de Russische organisatoren de schijn van partijdigheid op zich hebben geladen. Toepassing van het SB-systeem om de winnaar van een zo belang rijk toernooi aan te wijzen, had door de organisatoren voorkomen moeten worden. Men had moge lijkheden moeten eventueel tussen gelijk ein digenden beslissingswedstrijden te laten spelen. Het KNDB-bestuur kan er evenmin mee in stemmen dat aan een officieel toernooi een speler deelneemt wiens land niet offi cieel tot de FMJD is toegelaten (het betreft de afgevaardigde van Polen) waardoor het toernooi dui dielöjik wordt gedegradeerd. Boven dien stuit de eigenzinnigheid van de Russische damfederaftie, die zich niet stoort aan de FMJD- reglementen, het KNDB-bestuur tegen de borst. Utrecht Wim Ruth heeft op de zaterdag in Utrecht gehouden en stormachtig verlopen najaarsver gadering van de bondsraad van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond zijn aftreden als bondsvoorzitter aangekondigd, nadat hij bij de bestuursverkie zing Ruth was periodiek af tredend, maar herkiesbaar geen twee-derde van de stemmen op zich had kunnen verenigen. Tevoren had de door het bestuur ingediende structuurnota, waar in gestreefd wordt naar een grote re democratisering in de bond en daarmee grotere zeggenschap van de verenigingen, slechts de kleinst mogelijke meerderheid van stemmen (37-36) kunnen krijgen. Berry Withuis, de eindredacteur Nederland', die eveneens een voor stander is van uitbreiding van de invloed van de verenigingen, legde met onmiddellijke ingang zijn functie neer. De secretaris "bin nenland' Henk Wille en de se cretaris 'buitenland' Gerrit Kap- senberg zullen zich nader bera den over hun aanblijven als be stuurslid van de schaakbond. De agenda van de vergadering spitste zich toe op de punten fi nanciën en structuurnota. Het af gelopen boekjaar zal een tekort te zien geven van ongeveer 110 dui zend gulden, enerzijds als gevolg van de tegenvallende resultaten van de jubileumloterij van de 100-jarige KNSB, anderzijds door de modernisering van 'Schakend Nederland' en de zeer sterke prijs stijgingen. De bondsraad drong aa.n op praktische bezuinigingen, temeer waar men nog geen ze kerheid heeft over subsidies, die via het ministerie van CRM en de Nederlandse Sportfederatie zul len worden verkregen. LEIDEN Net als vorig jaar heeft de strijd om het snel schaakkampioenschap van de Leidse schaakbond weer veel spanning gekend. Alleen de sensatie bleef een beetje achter wege in vergelijking met de vorige maal toen Etmans van de SV Utrecht als winnaar en Konings als tweede de grote favo rieten verrassend achter zich lieten. Zaterdag stond er in de ruime Ad- Ier kantine weer eens een tweege vecht tussen de twee Philidor riva len Ad v. d. erg en Joop Piket op het programma. Beiden hadden zich moeiteloos voor de finaletienkamp geplaatst, hoewel de LSG-Jeugdspe- ler Joan Baart zich ook zeer kranig weerde; Ad v. d. Berg en Joan Baart kwamen als winnaars van de voor ronden uit de bus met scores van 8 uit 9, onderling speelden zij een remise. Na een half uur pauze gaf assistent wedstrijdleider Verbiest het startsein voor de finale- en overige tienkampen. Al spoedig werd duide lijk dat de besten uit de voorronden ook de besten in de finale zouden zijn. Joop Piket moest na enkele ronden een lichte teleurstelling in casseren toen Ad v. d. Berg hem te slim af was; daarvoor hadden v. d. Berg en Baart voor de tweede keer een puntendeling bereikt. Joop Piket betoonde hierna een sterke mentali teit door de ene concurrent na de andere naast het bord te zetten, on der welken zich ook Joop Baart be vond, die zich vervolgens op de derde positie moest gaan concentreren. De spanning werd compleet toen Van der Bergs clubgenoot Smit hem een remise afdwong. De koplopers lieten zich niet verder in het nauw brengen met als gevolg dat beiden gelijk ein digden. Voor het arbitrale duo Ver- biest-Haasnoot was er geen andere beslissing mogelijk dan het organi seren van een finale tweekampje van twee partijen. Sommige dagen lukt het helemaal niet tegen bepaalde spelers, dat moest Joop Piket in deze beslissingsmatch ondervinden. Zo wel op tijdtechnisch als in mindere mate op speltechnisch gebied was hij deze zaterdag kansloos tegen de nieuwe Leidse snelschaakkampioen. In de tweede groep sloeg Leon Konings genadeloos toe en zegevier de met een score van 8 uit 9; een „off-morning" had hem verhinderd eenzelfde grote rol als vorig jaar te gaan spelen. Van Selms was de enige die nu een positief resultaat tegen de LSG-er wist te boeken. „Parlemen tariërs" Binnendijk en Tolenaar stre den in de derde tienkamp om de hoogste eer; door van zijn naaste belager te winnen werd Binnendijk met 8 uit 9 nummer 1; Koppers wist hem op remise te houden. LSB-wed- strijdleider Haasnoot brouwde er in de voorronden niet veel van, maar okn hierna wel de 4e groep met een 100% score op z'n naam schrijven. De vijfde groep leverde een zege op voor de teruggekeerde Röell. In het totaal waren er 48 deelnemers, meer dan vorig Jaar, maar volgens Haasnoot toch wat teleurstellend aantal. Het was bijv. Jammer dat de kleurrijke R. A. G. de Graaff, Leids kampioen Theo Piket en de sterren-killer van het Zolder-toernooi, v. d. Aardweg uit Lisse, niet aanwezig konden zijn. Verbiest overhandigde na een fraaie slotrede de prijzen. Eindstanden Groep 1: 1. A. M. J. v. d. Berg 8 uit 9; 2. J. J. Piket 8 uit 9; 3. J. BaaVt 6; 4. W. D. Wiebes (LSG) 5; 5. J. Bakker (LSG) 6;B. R. M. Miere- met (LSG/Parlement) 3%; 7-8. W. Steffelaar (Leiderdorp-Parlement) en A. Smit (Philidor) 3; 9. J. v. d. Wiel (Philidor) 2bi; 10. J. v.Dijk (Lisse) 2. Groep 2: 1. L. Konings 8 uit 9; 2. B. Houweling (Voorschoten) 6%; 3. E. Bangere (Voorschoten) 5%; 4. L. Jongsma (Philidor-Parlement)5; 5. P. Braggaar (Philidor) 4%. Groep 3: 1. W. G. Binnendijk 8%; 2. J. Tolenaar 8; 3. J. Pols (Phili dor) 7. Groep 4 1. G. L. Haasnoot (Kat- wijk-LSG) 9; 2. F. J. Geertsma (LSG) 7; 3. A. Rijnsburger (Leider dorp 6. Groep 5: 1. W. Röell (LSG) 8; 2. De Winter 6; 3. B. H. de Jong (Kat wijk) 5. Aad v. d. Berg (links) in zijn partij tegen Joop Piket Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 14