HUICHELAAR OF OUDE MAN VAN GOEDE WIL Spiegelbeeld Eerste verlies BC Leiden HZC ROBBEN IN EINDSTRIJD EC Italiaanse coach Fulvio Bernardini Te statisch spelend Zijl/LGB met 1-7 door ZIANgeklopt Veglo kan kampioenschap wel vergeten Nieuw record Enith Koersen in Hilversum MAANDAG 18 NOVEMBER 1974 PAGINA 13 DEN HAAG Fulvio Bernardini is óf een erg knap huichelaar, óf een oude man van goede wil, die, door de omstandigheden gedwongen, zijn moderne stempel op het Italiaanse elf tal weer even vlot aan het uitwissen is. Feit is in ieder geval, dat de sluwe, kaal-grijze vos voor de wedstrijd tegen Nederland woensdag in het Feyenoord-stadion voor het Europees kampioenschap voor landenteams tegen alle mooi-praat in de meest verdedigende "squadra Azzuri" heeft samengesteld, die sinds vele jaren op de been is gebracht: twee keepers, zes ver- de /gers, vijf middenvelders en slechts drie aanvallers in de selectie. En van die spitsen zal er in Rotterdam vermoedelijk evenals afgelopen woensdag tegen Bayern München slechts één, Roberto Boninsegna, opdraven. Door Peter Dijkgraaf In eigen land wordt Bernardini het voordeel van de twijfel gegund; men gelooft in de edele bedoelingen van de 68-Jarige, de oudste coach van een landenploeg op dit moment ter wereld. Na het geweldige echec van de Italianen tijdens de wereld kampioenschappen dit jaar, heeft Fulvio zich min of meer zelf gelan ceerd als de ideale opvolger van verguisde Ferruccio Valcareggi. In talrijke interviews in de vijf speci fieke sportdagbladen schreeuwde Bernardini van de daken, dat de tijd van het „catenaccio" voorbij was, dat het de hoogste tijd werd, dat de Italianen meer aanvallend leerden voetballen en dat hiermee in het nationale elftal zou moeten worden begonnen. Na zijn benoeming begon Bernardi ni eng dapper, handhaafde in zijn se ectie voor de interland tegen Joegoslavië 6lechts vier WK-gangers en kehde ook geen genade voor ve detten las Rivera, Mazaola en Riva. Na de 1-0 afgang in Zagreb (de Joegoslaven verdienden een veel grcUere zege) heeft Bernardini slechts een paar wijzigingen in zijn groep doorgevoerd, waarvan nog de belangrijkste door een bles sure. Fachetti, de van linkervleugel verdediger tot libero omgevormde Inter-speler, is vanwege twee ge kneusde ribben voorlopig niet be schikbaar. Precies één jaar geleden bereikte het Italiaanse elftal zijn hoogtepunt, op 14 november van het vorig jaar versloeg het nog wel op Wembley het Engelse elftal. Doelman Dino Zoff werd bijna tot heilige ver klaard en de tifosi, de fanatieke Italiaanse voetbalsupporters, waren er van overtuigd, dat de Azzuri met dit in counteren gespecialiseerde elftal minimaal bij de eerste vier van de WK zou eindigen. Vanaf dat moment is zo ongeveer alles mis gegaan, wat er mis kon gaan met de Italianen en naar goed Zuideu- ropese gewoonte zijn pers en pu blieke opinie naar de andere kant doorgeslagen. Zij tobben nu plotse ling met een verschrikkelijk min derwaardigheidscomplex, roepen in koor, dat de Italiaanse nationale elf volstrekt kansloos is tegen het su perieure Nederland, dat een kleine nederlaag in Rotterdam al erg knap zal zijn en een gelijkspel een we reldprestatie. En vriend Bernardini laat geen ge legenheid voorbij gaan om die pu blieke opinie te voeden. Fulvio praat zo min mogelijk meer over het aanvallende Italiaanse voetbal nieuwe stijl en erg gretig over die geweldige Nederlanders. Uitgerekend na zijn spionagereis naar Feyen- oord- Barcelona kwam hij met door superlatieven opgesmukte verhalen thuis over de geweldige talenten Cruijff, Neeskens, Van Hanegem enz. Alsof de technische directeur van het Italiaanse elftal uitgere kend dit waterballet nodig had om tot de conclusie te komen, dat Ne derland de toon aangeeft in de voetbalwereld. „Nee, dat niet. Maar ik heb toen kunnen zien hoe Van Hanegem kan worden bedwongen en hoe je Cruijff kan intomen. Aleen, er lopen in Italië geen spelers rond van het formaat van Neeskens en Jansen en daarom zal ik in Rotterdam wel moeten verdedigen". Het klinkt bijna ontwapenend uit de mond van de taktisch geslepen oefenmeester, die het als geen an der zo lang ln de voetballerij heeft uitgehouden, omdat hij zichzelf na 50 jaar zo knap kan verkopen. Het lijkt er echter veel op. dat het (nog) geringe aantal tegenstanders van Bernardini het gelijk aan hun kant gaan krijgen. Die wijzen er bij herhaling op, dat de man. die in 1925 zijn debuut maakte in het Ita liaanse elftal (7-0 zege op Frank rijk) en 26 Interlands achter zijn naam heeft staan, de eerste echt verdedigende middenvelder ter we reld was. Dus toch een knappe huichelaar deze Bernardini. die van de situatie, waarin niemand stond te dringen om de erfenis van Valcareggi op de schouders te nemen, gebruik heeft gemaakt om nog eenmaal midden in de schijnwerpers van de publici teit te komen. Bernardini wuift de beschuldigingen met een simpel handgebaar weg. Bijna aandoenlijk eerlijk bekent hij: „Ik zou het graag anders wil len, maar ik heb op dit moment geen keus. Zo lang er wekelijks hier in de competitie nog zo verdedigend wordt gespeeld, zo lang de clubtrai ners ook in de thuiswedstrijden nauwelijks enig risico durven ne men, komen er steeds minder goede aanvallers in Italië. Die angst van de trainers is wel verklaarbaar, want bijna iedere wedstrijd is hier een topper. Als het geen derby of «emi-derby is tussen de Noordita- liaanse teams, dan is het wel een altijd verbitterde confrontatie tas sen de noordelijken en de oprukken de ploegen uit midden-Italië als Lazio en Napöli". Maar desondanks beweert Bernardi ni -te bouwen aan een nieuw Ita liaans elftal. Tegen Nederland zal dat er volgens hem nog niet zo uit komen, maar de basis is gelegd door de belangrijkste taak in het team in handen te geven van 20- jarige Giancarlo Amitognoni. De lang harige spelmaker van Fiorentina, die als charmeur en levensgenieter een waardige opvolger van Rivera mag worden genoemd, heeft in ei gen land de troetelnaam „Cruijff", vanwege zijn knappe acties vanaf het middenveld en zijn voor Ita liaanse begrippen knappe schot- vaardigheid. Antognoni, te Jong be- Vrij spel vonden voor de WK, neemt inder daad op de topscorerslijst, aange voerd door 37-jarige (I!) Braziliaan José Altafind, een eervolle derde po sitie in, maar faalde volledig tegen Joegoslavië. "Omdat hij zelf te veel capsones heeft en op het middenveld te wei nig steun kreeg", meent Bernardini, die daarom ijlings 31-jarige Antonio JuMano (Napoli) - in Mexico al van de partij - en Franco Causio (Ju- ventus) het betere soort zwoegers, aan zijn selectie toevoegde. Verrassendste debutant woensdag in team van de Azzuri's is echter An drea Orlandini, de voorstopper van Napoli. Het is de meest erkende sloper in de Italiaanse competitie, die ongetwijfeld op 26-jarige leeftijd mag debuteren om Cruijff woensdag het leven zuur te maken. Meest zinvolle verjonging van Bernardini (naast zijn heilige geloof in Antog noni), is de prolongatie van de twee 20-jarige vleugelverdedigers Moreno Roggi (Fiorentina) en Francesco Rocca (Roma), die indien zij van hun respectievelijke trainers toe stemming krijgen, wel eens de nei ging hebben mee te gaan in de aanval. Dat konden ze woensdagavond in de tweede helft tegen Bayern Mün chen veelvuldig, omdat de Duitsers geen stap te veel deden en zich duidelijk spaarden voor de eigen competitie, die al moeilijkheden ge noeg voor de Europa Cup-houder oplevert. Bernardini gaf toe, dat deze oefenwedstrijd geen Juiste graadmeter was en slechts één lichtpuntje opleverde: de vervan ging in de tweede helft van mid denvelder Causio door echte spits Pietro Aanastasi (Juventus). De bijna 60.000 Italianen - de thea ters en bisocopen in Rome staken - die 450.000 gulden in de kassa brachten, waren ondanks de 1-0 winst nauwelijks tevreden. Voor naamste oorzaak niet het matige spel, maar dat Bernardini Lazio's spits Chinaglia nog geen kans heeft gegeven. Maar wat moet Fulvio met nóg een spits als hij er in Rotter dam toch maar één gebruikt? Fulvio Bernardini Rome Het Italiaanse elftal, dat woensdag ln het Feye noord stadion tegen Nederland uitkomt, heeft zon dag in het trainingskamp bij Rome Jong Italië met 3-1 verslagen. Het was een wedstrijd van drie perioden van 25 minuten. Enkele uren na de wedstrijd tegen de "Primavera" maakte Bernardini de ploeg bekend, die tegen Nederland zal spelen. In dat elf bal Is Juventus, de komen de tegenstander van Ajax in het toer nooi om de UEFA-beker, met vier man (Zoff, Causio, Morini en Anas- tasi) het sterkst vertegenwoordigd. De formatie van Italië bestaat ui: Zoff (Juventus), Rocca (Roma), Toochi (Fiorentina), Oiton'düni (Na poli) en Morini (Juventus), Zec- chini (AC Milan), Causio (Juventus) en Juliano (Napoli). Boninsegna (Internazionale)Antognoni (Fio rentina) en Anas taai (Juventus). LEIDEN Zaterdagavond heeft De Zijl/LGB in een eenzij dig duel een zware nederlaag (met de cijfers 1—7) geleden te gen het Haagse ZIAN/Vitesse. Voor deze wedstrijd, die in het zwembad De Does werd gespeeld, had de Zijl/LGB weer de be schikking over aanvoerder Jacob Spijker, die een goede partij speelde, maar ditmaal ontbrak Rob Schouten. Het is echter de vraag of hij veel had kunnen ver helpen aan het falen van de Leid- se aanval. Om tot doelpunten te komen moet De Zijl/LGB het vooral hebben van een "break"- spel, maar ZIAN/Vitesse heeft 'n te snelle ploeg om er met die tactiek succes tegen te hebben. Zo zochten de roodwitten het in een wat te statisch aanvalspa- troon, dat weinig succes had. ZIAN/Vitesse bouwde in de eer ste periode een 0—2 voorsprong op door treffers van Jan Evert Veer en Piet Reedijk. Die voorsprong, werd vroeg in de tweede speeltijd vergroot tot 0—3 door Hans Par rel, en met de makers van de eer ste drie doelpunten zijn meteen de drie veldspelers genoemd die bij de Hagenaars 't spel moeten ma ken. Door nog eens twee goals van Reedijk werd de 0—5 stand be reikt waarmee het derde kwart aanving. Frits Welling redde de Leidse eer door vanaf grote afstand keeper Van der Schalden te verrassen met een boogbal, maar daarna, was de beurt weer aan ZIAN/Vi tesse, dat met intelligent en be weeglijk aanvalsspel nog twee doelpunten produceerde. Reedijk en Veer waren de makers van die goals. In het laatste speldeel werd er niet meer gescoord. Veer mocht nog wel een strafworp nemen, maar de overigens goed spelende ex-dmbernaibional faalde daarbij volkomen: hij üóet de bal van zijn hand afrollen. Zo bleef de stand 17 tot het eindsignaal van scheidsrechter Zweers toe. LZ'86 heeft gisteravond niet van BZV/Fortuna kunnen winnen. In het Brabantbad in 's-Her- togenbosch kwam de Leidse ploeg niet verder dan een 55 gelijkspel. De rood-wit-blauwen liet daarmee de kans glippen om op de ranglijst van de eerste klasse van de water- polocompetitie op te rukken naar de tweede plaats. LZ'86 vertoonde gisteren slechts af en toe de goede vorm die deze ln de eerste klasse debuterende ploeg zo verrassend hoog in het klassement bracht. De Leidenaars leden veel balverlies, doordat zij op het 30m veld van het Brabant- bad over te grote afstanden wilden plaatsen. De eerste goede Leidse aanval liet daardoor lang op zich wachten, maar leverde wel met- -en een doelpunt op: Dick Hout hof f scoorde 0—1. Bij een nume rieke meerderheid voor Fortuna maakte Bob van Beers gelijk. In het tweede part kwam LZ'86 op nieuw aan de leiding, door Gerard Soet (bij numerieke meerderheid) Maar nu kon Herman v. d. Eeren- beent uit een strafworp Den Bosch weer op gelijke hoogte brengen. Een goede gelegenheid om dit speldeel toch winnend af te slui ten lieten de Leidenaars voorbij gaan door een zes tegen vijf- situatie niet uit te buiten. In de derde periode speelde LZ16 te gejaagd op winst, zodat de Fortuna-spelers tot twee maal toe eenvoudig konden scoren, om dat ze niet mee terug waren ge komen. De goede scoringskansen, die de gasten toch nog kregen wer den niet uitgebuit. Zo miste Jan Breedeveld een strafworp, waarbij hij overigens in de war was ge bracht door gefluit vanaf de tribune, dat door scheidsrechter Van der Velde niet opgemerkt bleek te worden. In het laatste speldeel, dat aan ving met een 4—2 achterstand, be gon het ln de ploeg van coach Ver sluis eindelijk te draaien. Eerst zorgde Jan de Graaf voor 3—4 en even later maakte Joop Slera bil een numerieke meerderheid ge lijk. Jan Breedeveld zette uit een strafworp zijn ploeg op winst (4— 5), maar met enig gerommel voor de Leidse goal lukte het de Bos schenaren toch nog een tegen stander uit het water te laten stu ren, zodat Van der Eerenbeent de stand definitief ln evenwicht kon brengen: 5—5. JACQUES DE GRAAF. Onder "bijzonder slechte weersomstandigheden is zater dag de competitie veldrijden van start gegaan. Op de foto worstelt Paul Buys zich door-het bijzonder zware terrein in de buurt van Weesp. LEIDEN Badmintonvereniging Leiden heeft gisteren haar eerste nederlaag geleden. In de sporthal "Schalkwijk" in Haar lem verloren de Leidenaars met 53 van Haarlem, dat vorig jaar nog in de eerste klasse utkwam. Door die overwinning kwam Haarlem op gelijke hoogte met koploper BC Leiden. Het best op dreef in de Leidse ploeg was Jolando Heemskerk, die al haar partijen won. Kees Knijnenburg. die normaal ging in de derde set in de fout toen feilloos speelt liet het daarentegen afweten. In de eerste set tegen H. Jansen kwam hij weliswaar met 13-9 voor, maar in de verlenging werd hij alsnog geklopt met 18-16. Dat demoraliseerde hem kennelijk zodanig dat hij de tweede set met 15-2 verloren moest geven. Het mi xed-dubbel Lineke en Jack Laman enige tijd de partij hervatten, maar die "stop" verminderde natuurlijk wel de concentratie. Mej. Hebenaar en de heer D. Wolters buitten die si tuatie goed uit en trokken de winst in deze sleutelpartij alsnog naar zich toe: 15-12,13-15 en 15-13. Ook eersteklasser Veglo kon niet tot winst komen. In de Zeewijkhal in Velsen werd met 6-5 verloren. De Leidenaars moeten voorlopig genoe gen nemen met de derde plaats en kunnen het kampioenschap nu wel vergeten. Zij gokken nu op de tweede plaats, dóe later misschien een kans op promotie kan betekenen. Veglo, dat ook in t duel togen Vedsen Annae Pothof miste (zij is al een week of vijf ziek), kwam in de mixed-dub bels en de dubbels goed voor de dag, maar overtuigde minder in de enkel spelen. Zo verloor Hans van Harteveld in een enerverende partij met 15-11, 16-18 en 15-10 van Leo v.d. Raadt. DEN HAAG Tijdens het tweede 25 meter baden. De zwemster liet de deel van de Culligan-zwemcompetitie chronometer op een tijd van 4.22,6 heeft Enith Brighita in Den Haag stilstaan. Het oude record stond met een nieuw Nederlands record op de 4.23,4 sinds 1973 op naam van Hansje 400 meter vrije slag gerealiseerd in Bunschoten. Niet veel eerste plaatsen voor De Zijl/LGB LEIDEN Zaterdag was de zwem ploeg van De Zijl/LGB te gast bij de Zwijndrechtse zwemvereniging. De De vel. In de wedstrijden, die werden gehouden in het Combibad in Dor drecht, werd het tweede program ma van de landelijke B-competitie afgewerkt. Voor de ZiJl/LGB-zwem- mers zaten er niet zoveel eerste plaatsen in, want de gastheren wa ren in uitstekende vorm. De tijden waarmee met name Judith Verkerk, Jan Hak, Henk Bakker en Alise Euser hun nummers wonnen mogen zeker gezien worden. Aan Leidse zij de leevrden Alex van Belkum en Ed ward Maasdijk goed werk. UITSLAGEN: 100m vlinderslag dames: 1) Judith Verkerk De Devel 1.10.8, 200m wis selslag heren: 1) Jan Hak De Devel 2.25.3, 2) Dick Werter De Zijl/LGB 2.28.3, 100m schoolslag jongens o/ 16: 1) Henk Bakker Devel 1.11.9, 2) Alex van Belkum Zijl/LGB 1.13.4, 100m vrije slag Jongens o/14: 1) Ed ward Maasdijk Zijl/LGB 1.03.3, 100 m vrije slag meisjes o/12: 1) Linda Troost Devel 1.11.5, 100m vrije slag meisjes o/16: Alise Euser Devel 1.05.0, 100m vlinderslag Jongens o/ 16: 1) Jan Hak Devel 1.04.6, 100m vrije slag meisjes O/10: 1) Marion Vogelenzang, Zijl/LGB 1.23.7, idem jongens: 1) Mark van Belkum Zijl/ LGB 1.23.0, 4xl00m wisselslag esta fette meisjes o/16: 1) De Devel 5.01.0 2) De Zijl/LGB 5.26.7, 4xl00m vrije slag o/16: 1) De Devel 4.10.4 2) De Zijl/LGB 4.16.3. AMERSFOORT De Nederlandse kampioen HZC Robben uit Hilversum is winnaar geworden van de halve finales in het toernooi om de Europa Cup voor waterpolokampioenen. In de laatste wedstrijd werd de bekerhouder MGU Moskou met 87 verslagen. Een bijzonder gemotiveerde Rob- ben-ploeg, coach Jan Bultman had zijn mannen vlak voor de wedstrijd nog eens extra onder handen geno men, liet zich geen moment door de Russen intimideren. Wel nam MGU de leiding door Ro- marnkuur, maar daarna kwamen de Hilversummers geweldig terug en bleven door deze felle inzet het spel bepalen. HZC de Robben liep uit naar 4—2, 53 en 64, maar in het laatste kwart kwamen de Russen weer gelijk. Met nog één minuut en 15 seconden te spelen werd een zwa re overtreding gemaakt tegen Stro- boer, waarvoor Wim Hermsen een 6trafworp mocht nemen. De nationa le midvoor het deze kans niet lopen (7—6). Bij een Russische aanval be ging Andiré Hermsen een overtreding en de Belgische scheidsrechter Fuchs, die nogal kwistig was met strafwor- pen, stak opnieuw zijn vier vingers omhoog. Specialist Rom ankuur, bracht de stand weer in evenwicht (7—7). Diezelfde Rom-ankuur deed echter zijn ploeg de das om toen hij met nog 26 seconden te gaan een zware fout maakt tegen Andiré Herm sen, Fuchs honoreerde deze mis stap uiteraard met weer een straf worp. Wim Hermsen maakte geen fout en toen vlak daarop Kroon een schot van Romankuur op fabelach tige wijze uit zijn doei hield, kon de nationale kampioen de laatste 14 se conden balbezit houden en was de eindstrijd bereikt. Wel dient gezegd te worden dat de Moskovieten zon der international Dreval speelden die in de ontmoeting teen Dinamo Boe karest zijn tegenstander een klap had gegeven en voor een wedstrijd Ook Dinamo Boekarest bereikte de finale. De Roemenen klopten in de laatste wedstrijd Ko6ice met 10—7, waarbij de Roemenen overigens een 51 voorsprong bijna verloren lie ten gaan. De Tsjech Badura, topsco rer bij de Europese kampioenschap pen in Wenen, maakte in deze wed strijd liefst zes doelpunten voor Ko- sice. Eindstand: HZC Robben 3 2 1 0 5 16-14 Din. Boekarest 3 1 2 0 4 19-16 MGU Moskou 3 1 1 1 3 20-15 Kosice 3 0 0 3 0 12-22 De Europa-cupfinale wordt in Bel grado gespeeld. Aan deze eindstrijd, (op 5 en 6 december) zal worden deelgenomen door OSC Boedapest, Partizan Belgrado, Dynamo Boeka rest en HZC De Robben. Hilversum De uitslagen van de gisteren te Hilversum gehouden dra verijen zijn: Holendulfprijs 2000 m: 1. Kairos Six (R. Krant) 2.51.6 1.25.8, 2. Karina Darnley. 3. Mack Axvile. Winn 62.30 pl 8.00 1.90 1.70 208.20 trio 3.650.90. Tortelduif prijs 2040 m: 1. More Prise (A. Suykerbuyk) 2.542 1262, 2. Locomotief, 3. Kanona. Winn. 8.40 pl 3.30 3.50 2.10 kopp 70.00. Bandijsvogelprijs 1600 m (Eerste afdeling): 1. Manza Buitenzorg (W. Duivenvoorden) 2.08.4 120.3, 2. Leila Signal. 3. Jane Prise. Winn 1.30 pl 120 1.50 7.90 kopp 5.50 trio 169.80. Bijeneterprijs 2000 m (Eerste afdeling): 1. Kora Marijke (A.Knij nenburg) 2.46.1 1.23.1, 2. Lee Rodney, 3. Jessico Maire. Winn 5.50 pl 1.70 1.90 7.00 kopp 17.40. Kon. Jaarbeursprijs 2460 m: 1. Flo rissant (R. Krant) 3.22.5 122.3, 2. Jel- lo, 3. Ideal Dear. Winn 13.80 pl 2.70 1-90 1.40 kopp 50.80 brio 355.40. Koekoekprijs 2040 m: 1. Mistral Nora (M. v.d. Togt) 2.49.1 1.23.7, 2. John Buitenzorg, 3. Kwk Hanover. Winn 120 pl 1.10 3.80 1.30 kopp 13.60. LJsvogelpriJs 2440 m: 1. Ixiaan (J. Duivenvoorden) 3.22.6 123.-, 2. Kwiek van Agfa. 3. Ico R. Winn 220 pl 1.40 1.30 1.70 kopp 5.70 trio 44.80. Bandijsvogelprijs 1600 m (Tweed© afdeling)1. Lolo Buitenzorg (C. Wortel) 2.11.6 122.3, 2. Jellina P. 3. Jumilla. Winn 4.20 pl 1.90 1.90 5.70 kopp 6.50. Bueneterprijs 2000 m (Tweede af deling): 1. Laiko Beroona (H. Pools) 2.44.6 1.22.3, 2. Levrette P. 3. Icarus Signal. Winn. 3.10 pl 1.90 1.40 2.20 kopp 4.30 trio 58.30. Houtduif prijs 2440 m: 1. Leo Har vester D B. Dapper) 3.40.5 129.6, 2. Max Record. 3. Lettie Kan. Winn 120 pl 1.60 3.60 4.80 kopp 22.10. Totalisatoromzet 468.874.-.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13