SPARTA „GRAAFT" ZICH IN Willy van der Kuylen houdt PSV op de been Scorebord SCORES BETAALD VOETBAL Feyenoord kan op Spangen niet tot pressievoetbal komen Spit-aanval Knieblessure Wim Jansen INTERLAND NIET OP TV EREDIVISIE Telstar—PS V 2—2 Wageningen—FC Twente 2—1 NACFC Amsterdam 3O ExcelsiorRoda JC 21 SpartaFeyenoord 00 MVV—Go Ahead Eagles 1—0 FC Den Haag—Utrecht 1—2 Ajax—Haarlem 4—0 De Graafschap—AZ '67 0—5 PSV 11 9 2 0 20 36-11 Ajax 11 9 1 1 19 31- 8 Feyenoord 11 8 2 1 18 35-10 Twente 11 6 2 3 14 19- 9 Excelsior 11 4 5 2 13 13-12 Roda JC 11 5 2 4 12 19-21 Sparta 11 3 5 3 11 16-13 AZ '67 11 4 3 4 11 12-10 Telstar 11 3 5 3 11 14-17 D. Haag 11 3 4 4 10 15-17 Graafsch. 11 4 2 5 10 12-21 MVV 11 3 3 5 9 13-18 Utrecht 11 3 3 5 9 11-21 Wagening. 11 2 4 5 8 10-15 Amsterdam 11 1 5 5 7 10-15 Go Ah. E. 11 3 1 7 7 10-23 NAC 11 1 4 6 6 11-23 Haarlem 11 1 1 9 3 7-30 PSV kampioen eerste periode. EERSTE DIVISIE SC Amersfoort—Volendam 4—2 PEC ZwolleFC VVV 0-0 Veendam—SC Cambuur 0—1 FC DordrechtNEC afg. FC D. Bosch—Willem II 1—0 HeerenveenGroningen 41 Helmond Sport—Vitesse 1—3 EindhovenFortuna SC 10 Heracles—FC Vlaardingen 1—0 Eindhoven 14 10 2 2 22 28- 9 PEC Zw. 14 8 4 2 20 23-11 NEC 13 7 5 1 19 22-10 Heerenv. 14 9 1 4 19 29-16 Vitesse 14 7 3 4 17 32-17 Fort. SC 14 7 3 4 17 21-11 Volendam 15 7 3 5 17 20-22 FC VW 14 5 5 4 15 22-13 SVV 14 6 3 5 15 21-19 Groningen 14 7 1 6 15 19-23 Heracles 15 5 5 5 15 21-22 D. Bosch 14 5 4 5 14 16-18 Cambuur 15 5 4 6 14 20-24 Amersfoort 14 4 4 6 12 15-17 Helm. Sp. 15 4 3 8 11 12-23 Vlaarding. 14 3 3 8 9 9-22 Veendam 14 2 3 9 7 9-29 Dordrecht 13 1 4 8 6 7-22 Willem 2 14 1 2 11 4 8-26 Eindhoven periode-kampioen. 1. Van der Kuylen (PSV) 15 2. Geeüs (Ajax» 11 3. EdStröm (PSV) 9 4. Kreuz (Feyenooaid) 8 5. Venineker (Spa/nta) 7 6. Brokamp (Ajax) en Vreys sen NAC) 6 "De grote inzet van Sparta heelt ons verrast. Net als Den Haag was Sparta erg gebrand op de overwin ning. Tegen zulke ploegen moet Je snel een doelpunt maken, anders wordt het erg moeilijk. Maar die goal kwam niet. Tegen sterk verde digende ploegen gaat Feyenoord dan erg kort 6pelen en alles zoveel mo gelijk in het centrum gooien, waar door het een rommeltje wordt. Er is dan niemand in het veld, die zegt, dat we dan maar van afstand moe ten schieten of moeten proberen de tegenstander uit de verdediging te lokken. In de rust wees Coerver ons er wel op dat we moesten gaan schie ten, maar die opdracht werd niet uitgevoerd. Sparta gaf ons er trou wens de kans niet toe. Ik kon zelf gemakkelijk opschuiven naar het middenveld, omdat mijn directe te genstander. Hans Venneker, vaak ver terug ging. Het had geen zin om helemaal naar voren te gaan, omdat het al druk genoeg was in het zes tienmetergebied. Ik vond Sparta goed, vooral Doesburg en Balkestein maar we hadden natuurlijk wel min stens één strafschop moeten heb ben. Ressel werd tweemaal onder uit gehaald en Kristensen een keer. In het geval Bertje Jansen zeg ik, was het een ongelukje, omdat Kris- AJax-Haarlem 4—0. Scheids rechter: Derks. Toeschouwers: 12.000. Scoreverloop: 5. Steffenhagen 1—0; 25. Brokamp 20; 46. Geels 3—0; 67. Van de Berg (eigen doel) 40. Sparta-Feyenoord 0—0. Scheids rechter: Keizer. Toeschouwers: 24.000 Wageningen-FC Twente 2—1. Scheidsrechter: Pijper. Toeschou wers: 12.000. Scoreverloop: 65. Groe nendijk 1—0; 73. Menting 2—0; 82. Jeuring 2—1. Telstar-PSV 2—2. Scheidsrech ter: Van Gemert. Toeschou wers: 10.000. Scoreverloop: 12. Bijl 1—0; 20. Van Kooten 2—0; 27. Van der Kuylen 2—1; 61. W. v. d. Kerk hof 2—2. De Graafschap - AZ '67 0—5. Scheidsrechter: De Bruin. Toe schouwers: 10.000. Scoreverloop4. Wildbret 0—1; 50. Molendijk 0—2; 52. Nygaard 0-3; 66. Kist 0—4; 79. Wok- ke 0-0. MW-Go Ahead Eagles 1-0. Scheidsrechter: Ram. Toeschouwers: 10.000. Scoreverloop69. Rahja 1—0. NAC-FC Amsterdam 3—0. Scheidsrechter: Hoppenbrouwer. Toe schouwers: 7000. Scoreverloop: 53. Brouwers 1—0. 59. Vreijsen (straf schop) 2—0; 80. Vreijsen 3—0. Excelsior-Roda JC 2—1. Scheids rechter: Berrevoets. Toeschouwers: 7000. Scoreverloop: 48. De Goede 0—1; 63. Roggeveen 1—1; 66. Van der Heide 2—1. PC Den Haag-FC Utrecht 1-3. ScheidsrechterBeukman. Toeschou wers: 8500. Scoreverloop: 6. Perazic 1—0; 15. Hildebrand 1—1; 13. Van Maurik 1—2. EERSTE DIVISIE SC Amersfoort-Volendam 4—2. Scoreverloop: 10. Meijer 1—0; 12. Van Pelt 2—0; 15. Smit 2—1; 49. De Neelimg 3—1 (strafschop); 57. Bond 3—2 (strafschop) 80. Meijer 42. Scheidsrechter: Mulder. Toe schouwers 1800. PEC Zwolle-FC VW 0-0. Scheidsrechter: Van Dijken. Toe schouwers: 5000. Veendam-SC Cambuur 0—1. Scoreverloop: 80. Van de Vlag 0—1. Scheidsrechter: Beek. Toeschouwera: 3500.. FC Den Bosch-Willem II 1—0. Scoreverloop67. Danse 1—0. scheids rechter: Jonker. Toeschouwers: 3500. Heerenveen-FC Groningen 4—1. Scoreverloop: 2. Zmiric 1—0; 23. Ga- lyanin 20; 66. Toonstra 3—0 (straf schop) 70. Bloemberg 3—1; 78. Wierts 41. Scheidsrechter: Vervoort. Toe schouwers: 10.000. Helmond Sport-Vitesse 1—3. Sco reverloop: 40. Bursac 0—1; 60. Hofs 0—2. 71. Vardic 1—2; 86. Hofs 1—3. Scheidsrechter: Corver. Toeschou wers: 3500. Eindhoven-FSC 1—0. Scorever loop: 45. Bloemers 10. Scheidsrech ter: Booy. Toeschouwers: 6000. Heracles-FC Vlaardingen 1—0. Scoreverloop: 85. Grobben 1—0. Scheidsrechter: Van Ooyen. Toe schouwers: 2000. ROTTERDAM SpartaFeyenoord; een drie op het toto formulier. Ongetwijfeld een verdienste van Rotterdamse twee de club (met excuses aan Excelsior), maar niet eens zó ver rassend. Hoewel je je ook zou kunnen afvragen of de Steegman- groep de zondagvand even uitgelaten zou hebben doorgebracht wanneer niet Willy Kreuz in het prille begin die opgelegde kopkans zou hebben vermorst. De ontmoetingen tussen Feyen oord en Sparta hebben in de loop der jaren maar zelden uit geblonken door gave spelpatronen. Veelal was het Sparta dat zich genoodzaakt zag dat tekort aan kwaliteit ten opzichte van de veel rijkere rivaal uit Zuid via een portie noeste arbeid te compenseren. De recente doelpuntloze derby maakte daarop eens te meer geen uitzondering. Door Rob Vente Geen summum aan voetbalgenot derhalve maar een voetbalgebeuren waarin Feyenoord meestentijds aan de bal was. Geen oogstrelende combinaties ook daar op Spangen, maar naarmate de borstwering, die Steegman beval op te werpen, het hield, meer sympathie voor de underdog. Met daaraan na afloop, toen die belegerde veste warempel nog overeind was gebleven ook, onvermijdelijk de conclusie gekop peld dat het punt dat Sparta uit de hete hel sleepte toch maar dik verdiend was geweest. tensen over zijn been struikelde, maar die ingreep van Meutstege, had zonder meer bestraft moeten worden. Maar goed, ik ben al blij dat we niet verder achterop zijn geraakt op PSV en dat ik zelf heb kunnen voetballen. Donderdag kreeg ik weer last van mijn knie. Een klein puntje van de band drukte op de aanhechting. Niet zo'n ramp. Al had ik meer pijn gehad, dan had ik nog moeten spelen, omdat Ramljak er niet bij was. Ik heb nu al vrijwel geen last meer, zodat ik tegen Italië kan meedoen. Ik hoop er tenminste bij te zijn. Mijn contract loopt aan het eind van het seizoen af, zodat het belangrijk is dat eventuele geïnteresseerden me weer eens in actie zien". Dat zal ook wel. Tenslotte adelt arbeid ook in 1974 nog steeds. Wanneer Sparta-Feyenoord een rommelig duel is geweest, dat niettemin bleef boeien, dan mag Feyenoord maar ook Sparta deze als compliment bedoelde opmerkingen in de zak steken. Deze Sparta-Feye noord mag ook niet los worden gezien van Feyenoord-Ajax, zoals dde wedstrijd in een door Rotterdam gewonnen prestigeslag uitmondde. Dat moge merkwaardig aandoen, maar op het moment dat bekend werd dat Volendamse Jan Keizer de honneurs zou waarnemen van de door spilt gevelde Leo van der Kroft is Wiel Coerver begonnen zijn spelers voor te bereiden op een of meer verliespunten tegen Sparta. Het is na die door Jan Keizer geleide Feyenoord-Ajax geweest dat men zich hier te lande is gaan afvragen wat met name Willem van Hanegem zich allemaal straffeloos op het veld kan permitteren. Gele kaant Je hoefde gisteren dan ook niet eens insider te zijn om te constateren dat Keizer in alle situaties waarin logischerwijs- twijfel zou kunnen bestaan, onverwijld de kant koos van Sparta. Iets anders is dat Keizer, die zo veel over zijn kant liet gaan, slechts die Van Hanegem geel voorhield. Dit alles is zeker niet bedoeld om de prestatie, die Sparta wel degelijk verrichtte, te kleineren. Aan de andere kant is het een en ander wel van invloed op de wed strijd geweest. Sparta krijgt dit seizoen- zoals Leo Steegman dat uitdrukt - krediet in de pers. Dat is terecht. Sparta is, nu de pieken van de salarispost zijn weggegomd, bezig om een equipe op te bouwen, die wanneer de rijkere clubs niet opnieuw aan het ronselen slaan, in de toekomst van zich zal kunnen doen spreken. Tegen de ploeg van Feyenoord, die na het echec van Barcelona en na de al evenmin imponerende beurt tegen MVV met een tekort aan zelfver trouwen tobt, groef Sparta zich in. Anders dan in de Sparta-Feyenoord van het vorige seizoen, toen Feyenoord nog bekwaam naar 3—1 kon groeien, nam de brigade ud-t Spangen niet al te veel risico. Waar Jan van der Veen als bewaker van Van Hanegem nog vorig seizoen tot tweemaal toe oog in oog met Eddie Treytel kwam, daar werd Sparta's waterdrager dit keer zelden of nooit in het Feyenoord-strafschopgebied gesignaleerd. Van der Veen: „Je kunt op twee manieren redeneren. Ik miste toen beide kansen. Wanneer ik ze gemaakt zou hebben, zouden we Feyenoord in grote problemen hebben gebracht. Aan de andere kant maakte Van Hanegem ze toen Dries Visser haalt de bal na een inzet van Van Hane gem (links) van de doellijn, terwijl onder meer keeper Pim Doesburg toekijkt. wel alle drie voor Feyenoord. Daarom moest ik nu terug blijven. Heb ik Van Hanegem weliswaar niet altijd op de lip gezeten, maar wanneer ik hem los liet, wist ik zeker dat iemand anders Willem voor zijn rekening nam. En ook dan bleef ik nog dicht bij onze voorstopper Dries Visser hangen". Bewondering Alzo worstelde Sparta zich door veel gevaarlijke situaties heen. Kon Je Feyenoord nog bewonderen om de wijze waarop steeds weer een nieuwe vrijstaande speler werd gevonden in de lange episodes d-at de ploeg aan de bal was, echt pressie-voetbal kon de ploeg niet spelen omdat Sparta de opponent naar de flanken dwong. Sparta, dat zoals gezegd geluk had dat Kreuz de hem door Dick Schneider geoffreer de kopkans teloor liet gaan, imponeerde verdedigend gaandeweg. Luc Balkestein - door Knobel genegeerd voor jong Oranje - raapte als libero steekjes op en verbaasde eens te meer door het gemak waarmee hij voetbalt. Vooral ook wanneer hij opkomt. Naast vleugel- verdedigers als Meutstege en Bert Jansen had Sparta vooral een sterke man ln Dries Visser, de voorstopper. Kortom, al lang voor Visser en Balkestein door Kristensen en Van Hanegem ontstoken projectielen van de doellijn trapten, gaf Sparta verdedigend al een goede wedstrijd weg. Een wedstrijd, waarin Pim Doesburg tussen de palen eens te meer een uiterst bekwaam sluitstuk was. En een wedstrijd waarin Sparta - zij het sporadisch - kwaliteit in aanvallende zin aan droeg via de initiatiefrijke Salfisch- berger en het Deense talent Skipper. Dat Feyenoord het gevaarlijkst was, toen de voor Heijerman ingevallen Van der Munnik Wim Jansen had geblesseerd, paste al evenzeer in het beeld van de wedstrijd. De periode na rust, toen de moeilijk lopende Jansen terugbleef, waardoor Sparta counterend minder ruimte kreeg, liet met name een gevaarlijke Peter Ressel zien. Coerver maakte daaraan een eind door Schoenmaker voor de daarom vragende Jansen in te zetten. Misschien had Feyenoord toen ook wel het meeste recht op een strafschop. Maar Jan Keizer liet Doesburg stoïcijns doelschop nemen toen Meutstege Feyenoords snel- Vreugde bij de Spartanen Pim Doesburg en Wim Meutstege (rechts) na het gelijkspel tegen Feyenoord. heidsduivel onderuit haalde. Nog een of twee situaties, die de gedachte aan een strafschop oprie pen, deden zich nadien voor. Zoals die keer dat de (aanvallend agressieve) Venneker in eendrachti ge samenwerking met Balkestein opnieuw Ressel te grazen nam. Leo Steegman daarover: „Je weet het nooit hoe zoiets uitpakt. Soms geeft een scheidsrechter geen strafschop en kenit hij er alsnog een toe na een dubieuze situatie. In ieder geval is da* dit keer niet gebeurd". Zo bleef Sparta overeind. Kreeg Sparta via Van der Munnik (,Jk hoorde Venneker schreeuwen, maar ik dacht ik geef die bal zelf een lel") en Venneker nog uitzicht op een doelpunt. Al zou dat teveel zijn geweest. Omdat als er een club had moeten winnen, dat Feyenoord geweest zou moeten zijn. Maar zoals gezegd, Feyenoord kon gisteren geen pressievoetbal spelen. Het eniige waar Sparta tot aan het eind voor beducht is geweest is voor een frommelgoal. Doesburg: Ai aar daar hadden we Dries Visser voor". Boksen De Argentijnse zwaar gewicht-bokser Oscar „Ringo" Bo- navena heeft een aanbieding gehad om in maart volgend jaar een titel gevecht te boksen tegen wereldkam pioen Mohammed Ali. Bonavena zei vrijdag dat Ali's manager Ike MaUtz hem 20 pnocemt had aangeboden van de 20 miljoen dollar, die voor het gevecht beschik baar waren gesteld. Over een plaats waar het gevecht gehouden moet worden is nog niets beslist, aldus de Argentijn. Rotterdam Sparta - Feye noord begon elf minuten te laat. De oorzaak was een plotselinge spitaanval van scheidsrechter Leo van der Kroft. De Haagse ^rbiter kon de wedstrijd onu gelijk leiden en als vervanger werd de Volendammer Jan Kei zer opgeroepen. Omdat dit op korte termijn moest gebeuren kon de Noordhollandse arbiter niet meer op tijd aanwezig zijn. ROTTERDAM Feyenoordei Wim Jansen zal woensdagavond geen deel kunnen uitmaken v; het Nederlands elftal. De mid denvelder van de landskam pioen liep in de wedstrijd tegen Sparta een knieblessure op. Feyenoords clubarts A bar ba- nel: "Jansen heeft een stevige bloeduitstorting in zijn linker, knie. Hij kan het been erg moeilijk strekken. Het is om gelijk dat hij woensdagavond tegen Italië speelt. Bondscoach George Knobel heeftTfcaarom gisteravond Dick Schneider (Feyenoord) toege voegd aan de selectie, waaruit hij vandaag het Nederlands elf tal samenstelt. Den Haag In verband met de slechte verkoop van de kaarten is het volgens de KNVB on waarschijnlijk dat de wedstrijd Nederland-Italië via de televisie rechtstreeks zal worden uitge zonden. De wedstrijd die geldt voor het toernooi om het Euro pees kampioenschap voor lan denploegen, zal woensdagavond in het Feyenoordstodion wor den gespeeld. VELSEN Adel schépt nu eenmaal verplichtingen. Dat geldt voor topclubs in het algemeen en voor de koploper in de eredivisie natuurlijk in het bijzonder. Neem nou Kees Rij vers, trainer van het trotse PSV. Het kan natuurlijk dat de coach gisteren aangeslagen was door het gelijke spel van zijn dure formatie tegen het onaanzienlijke Telstar (22). Maar dan nog had hij zich beter kunnen verschuilen achter een snel opgetrokken facade van onverschilligheid. Door Pim Stoel Hij deed het niet. Begon emotioneel te lammeren over al die kranten die niets liever zegen dan dat het bergafwaarts zou gaan met zijn Wat PSV. Rijvers: „Elke week lees ik het PSV gisteren in Velsen niet de weer. Het gaat slecht bij PSV. indruk een serieuze titelkandidaat te Waanzin. Of we nu uit of thuis zijn. Rijvers: Daar ben ik het niet spelen, we maken overal het spel". Dus het gaat goed met PSV. Rijvers: „Nou nee, goed natuurlijk ook weer niet. Ietsje minder zal ik maar zeggen. Maar dat is logisch. Je kan niet een hele competitie op top niveau spelen". Maar toch maakte mee eens. We kwamen op 2—0 achter. Door blunders van Van Beveren. Na die tweede goal dacht ik, daar komt ons eerste verlies dit seizoen aan. En toen hebben de jongens zich toch hersteld. Het spel weer gemaakt. Gélijkgekomen. Kan sen op de zege gehad. Als Vain der Meeren niet zo op dreef was geweest - hadden we er nog drie ingesohopt". En dat zou dan veel te veel van het goede zijn geweest. Omdat de Eindhovense formatie, behoudens uitblinker en doorzetter Willy van der Kuylen maar zeer pover voor de dag kwam. En een enorme blunder van Van Beveren al in de dertiende minuut Telstar via de sterk spelende Bijl op 1—0 bracht. Want diens schot kwam van grote afstand en was recht op de doelman af. Tot grote vreugde van de Telstar-aan hang en tot ontzetting van alles wt PSV heette glipte het leer onder de arm van Vain Beveren door het net in. De doelman wierp zich geslagen in het stof, de handen voor de ogen geklemd. Van Beveren later: „Wat moet ik er van zeggen. Een onvergeeflijke blunder. God zij dank komen we nog gelijk. Want stel dat we verloren hadden. Dan was dat helemaal mijn schuld geweest". Inderdaad, want ook bij de tweede Telstar-treffer (Cees van Kooten) zeven minuten later ging de PSV-doelman niet geheel vrij uit. Op een dieptepass van Bijl moet hij ver, centimeters te ver zijn goal uit om De Wit af te stoppen. Van Gemert floot voor hands, de vrije 6chop werd door De Wit zelf genomen. Heel handig, met een schijnbeweging naar links waarna hij de bal keihard op het PSV-doel ramde. Van Beveren: „Ik stond in het midden van de goal. Die bal draaide om de paal naar binnen en ik kon hem niet meer goed wegstompen". Hij raakte de bal wel, werd direct daarop door Van Kraay in de weg gelopen, en was kansloos op de inzet van Van Kooten. Telstar-trainer Joop Castenmiller: „Ik weet het. Toen hadden we het karwei moeten afmaken. Toen was PSV zeer aangeslagen. Maar Ja. aan de andere kant hadden mijn Jongens er nooit op gerekend op 2—0 te kunnen komen. Er werd wat nerveus gespeeld daarna. Veel balverlies. Te langzame counters ook. In de rust heb ik er op gehamerd dat er sneller gecounterd moest worden. Dat is maar ten dele opgevolgd. Jammer, maar ach, een gelijkspel tegen de koploper is toch niet gek..." Dat gelijke spel kwam tot stand vooral dankzij Willy van der Kuylen die niet alleen zijn kandidatuur voor Oranje woensdagavond onder streepte maar PSV nog voor rust op 2—1 bracht. Dit na een gruwelijke defensiefbut waardoor hij plotseling vrij voor Van der Meeren kwam te staan en scoorde. Een kwartier na rust viel de gelijkmaker. Van Kraay bediende Willy van de Kerkhof, die snelde in één lange solo door de Telstardefensie en passeerde v. d. Meeren beheerst. Nauwelijks vijf minuten later werd hij opnieuw aangespeeld nu door Van der Kuylen. maar strandde op de Telstar-doelman. Waarna het in de slotfase na wat oponthoud voor het verzorgen van een blessure bij Telstar de beurt was voor de uitstekende spelverdeler van PSV om de winst alsnog te realiseren. Van der Kuylen schoot inderdaad subliem in maar Van der Meeren keerde het schot al even subliem. Zodat het 2—2 bleef. En Kees Rijvers na afloop Van Gemert bekritiseerde omdat die het verzor gen van de Telstar-spelers niet buiten de lijnen had doen plaatsvin den. Rijvers: „Dat hoor Je te doen op zo'n moment. Er waren nog maar een paar minuten te spelen, Telstar stond onder zware druk en nu kregen ze dankzij Van Gemert nog een beetje lucht".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11