Geen extra graan van Amerika voor hongerende landen Hagel op Saba Geslachtsziekten grijpen steeds meer om zich heen Gevecht om een varken Braziliaanse havens bang voor komst van superrat jTELEURSTELLING OP CONFERENTIE Vuurgevecht in Korea een miljoen gulden aan prijzen 26 FAM stofzuigers! FAM maakt al|2i||jaar stofzuigers, maar dat wil nog niet zeggen dat ze ook kunnen vliegen... Kissinger verwacht geen nieuwe oorlog in Midden-Oosten PLO KRIJGT STATUS VAN WAARNEMER in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 PAGINA 9 GENEVE (AP) Volgens de wereldgezondheidsorganisatie grij pen geslachtsziekten en met na me gonorrhoe steeds sneller om zich heen. De tot dusver geno men maatregelen hebben vrijwel niets uitgericht tegen deze "we reldwijde epidemie", aldus de WHO. De situatie is thans zo verslech terd, vertelde een Amerikaans ex pert, "dat alleen neusverkoud- heid vaker voorkomt". Gonorrhoe "is in diverse landen uit de hand gelopen", aldus de WHO. In de Verenigde Staten zijn van de naar schatting 2,5 miljoen gevallen slechts 800.000 gevallen officieel aangemeld. De ziekte heerst het sterkst ander jongeren. In 'n wil lekeurig land ligt het besmet- tingscijfer onder het jeugdige be volkingsdeel tot vijf maal hoger, dan het landelijk gemiddelde. In Zweden is meer dan eenderde van de gonorrihoepataënten jonger dian 20 Jaar, in Denemarken en Frank rijk meer dan eenvijfde. Grotere seksuele vrijheid wordt door de WHO slechts als laatste van een aantal oorzaken gezien. In een rapport ter afsluiting van een vierdaagse workshop van ex perts uit 25 landen noemde de WHO als eerste factoren: Jongeren hebben het grootste aandeel in het zich steeds verder doorzettende proces van verstede lijking. in absolute termen wordt het aaintaj jongeren onder de wereld bevolking steeds hoger. alleen al in Europa zijn bij de arbeidersmigratie zes miljoen buitenlandse werknemers betrok ken .Bij de naar schatting een miljoen zeelieden ter wereld ligt het besmettingspercentage tot 20 procent hoger dan onder de rest van de bevolking. PORT MORESBY (AP) - Met het afvuren van 25 traangaspro jectielen heeft de politie giste ren op Nieuw Guinea een eind gemaakt aan een gevecht tussen twee stammen die elkaar het bezit van een varken betwist ten. De gevechten hadden bij stuk jes en beetjes vier etmalen ge duurd en het leven gekost aan vier mannen. Het aantal gewon den bedroeg zestig. De strijd ging tussen leden van de Jani en de Gomgali stammen, en werd gevoerd in het district Chimboe, dat ongeveer 470 kilo meter ten noordwesten van Port Moresby ligt. Ongeveer 200 woningen en alle moestui nen van de stammen werden verwoest. RIO DE JANEIRO (Reuter) De Braziliaanse havendiensten zijn op het ogenblik uiterst waak zaam om te voorkomen dat de "superrat" een knaagdier van Europese oorsprong dat immuun geworden zou zijn voor alle rat- tendodende giffen, het land bin nenkomt. Tot dusver leverde Bra zilië slechts strijd tegen de zich bijna onstuitbaar vermenigvuldi gende "gewone" rat die verant woordelijk wordt geacht voor de dood van 300 mensen, het veroor zaken van ziekten bij 2.000 men sen en een schade van ruim 200 miljoen gulden per jaar. Inspecteurs van de gezondheids dienst doorzoeken binnenkomende schepen en zien er op toe dat rond de meerkabels grote zinken schij ven worden aangebracht om te voorkomen dat de gevreesde rat ten aan land komen. Het land heeft thans te kampen met een nieuwe epidemie van bui lenpest, de beruchte "zwarte dood" uit de 14e eeuw. die door ratten wordt verspreid. In de staat Bahia zijn onlangs vijf men sen aan deze ziekte overleden. Er liggen nog 15 patiënten in zieken huizen. In Bahia weigerden landarbei ders onlangs aan het werk te gaan op de sisalplantages uit vrees door ratten te worden aangeval len. In de staat Parana vernietig den benden ratten hele korenvel den en het grootste deel van een bosbouwbedrijf. De gezondheidsdienst moest ech ter toegeven dat het rattenpro- bleem niet op grote schaal kan worden aangepakt wegens de ho ge kosten daarvan. ROME (AP) Het Witte Huis heeft ondanks het aandringen van drie democratische senatoren geweigerd dit jaar een miljoen ton graain extra beschikbaar te stellen voor de hongerende landen. De delegatieleden op de wereld voedelconferentie in Rome toon den zich teleurgesteld over het Ame rikaanse besluit maar hopen dat de VS zich zullen scharen achter de voorstellen van de conferentie om <>P langere termijn iets aan de hon gersnood op de wereld te doen. Een boze Amerikaanse minis ter van Landbouw Butz heeft de De- mokratlsche senatoren Humphrey en McGovern ervan beschul digd partijpolitiek te hebben laten jmeespelen in hun pleidooi om ex tra graan. Volgens Butz werd de Amerikaanse regering hierdoor in teen defensieve positie gedrongen. Butz zei dat de Verenigde Staten 'voorop lopen met 't geven van voed selhulp en dat de verhoging van de bulp met een miljoen ton graan op de binnenlandse markt zou werken >ils een rode lap op een stier. "De Amerikaans vrouw heeft al Igenoeg moeite om met haar huis houdgeld uit te komen. De Ame rikaanse burgers kunnen hun eigen gezinnen maar met moeite te eten geven", zo verklaarde mevrouw Anne Armstrong, adviseur van pre sent Ford. Ze noemde het verzoek extra graan onjuist. f Hugue van het ministerie van •voedsel in BangladesJ reageerde op fre: Amerikaanse besluit met de .woorden: We zijn teleurgesteld maar hopen dat de Verenigde Staten 29 aaovember het initiatief zullen ne- inen". Hij doelde hiermee op de Vergadering die bijeen is geroepen jdoor de Nederlander Boerma. direc teur-generaal van de voedsel- en landbouw organisatie van de Vere- fcigde Naties. Boerma hoopt de graan exporte rende landen op deze vergadering jaereid te vinden de komende acht tot tien maanden 8 tot 12 miljoen graan te exporteren ten behoeve van de hongerende landen. Edmondo Flores, hoofd van de Mexicaanse delegatie zei: "Dit Is goed voor Butz, die voor de be langen van de Amerikaanse boer moet opkomen. Het is niet zo goed voor Kissinger en de Amerikaanse diplomatie". Uitwisseling Tijdens de conferentie is een van de sleutelvoorstellen, een mondiale uitwisseling van gegevens over het SEOEL Noord- en Zuidkoreaan- se soldaten hebben gisteren een vuurgevecht geleverd nadat laatst genoemden een door Noordkoreanen gegraven tunnel hadden ontdekt op een punt één kilometer ten zuiden van de militaire demarcatielijn, zo heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties bekendgemaakt. De tunnel lag 45 centimeter onder het aardoppervlak. Het vuurgevecht duurde een uur en twintig minuten. Aan Zuidkoreaan- se zijde zijn geen slachtoffers geval- len. Hoe het aan Noordkoreaanse zij de is ,is niet bekend. In Seoel is gespeculeerd dat de Noordkoreanen met him timnel iets van plan zouden kunnen zijn ge weest omstreeks de tijd dat president Ford van de Verenigde Staten zuid- Korea bezoekt (22 en 23 november). Zuid-Korea heeft bij wijze van gebaar vijf Amerikanen vrijgelaten die gevangen zaten wegens moord, diefstal en vergrijpen tegen de drug- wetten. Over de tunnel in niemandsland is meegedeeld dat hij was versterkt met betonnen platen, uitgerust met kabels voor electrisch licht, slaapge legenheid, riolering en emplacemen ten voor het rangeren van kipkar retjes. weer, de te velde staande oogsten en de prijzen op de voedselmarkt, door de betreffende commissie over genomen en ter goedkeuring voorge legd aan de plenaire vergadering. Een fiat is daardoor nagenoeg zeker. Het voorstel, dat warm is bepleit door de Verenigde Staten, houdt in dat de voedsel- en landbouworgani satie van de Verenigde Naties (FAO) de leiding krijgt van een wereldom spannende databank die vroegtijdi ge onderkenning van calamiteiten op de voedselmarkt moet mogelijk ma ken. China heeft bij dit voorgestelde systeem echter kritische kantteke ningen geplaatst omdat het mogelijk zou indruisen tegen de nationale souverejniteit en de Sowjet-Uinie, die geen lid is van de FAO. heeft slechts gezegd deelneming te over wegen. ïnventaffoBltie De Surinaamse minister van landbouw, Soemita, heeft op de we- reldvoedselconferentle voorgesteld een inventarisatie te gaan maken van gronden in de wereld die er nu nog maagdelijk bijliggen, doch in vruchtbaar landbouwgebied zou den kunnen worden veranderd, en van de aanwezige middelen om zo'n ontginning te financieren. In de vergadering van de eerste commissie, waar Soematl zijn idee lanceerde, toonden Algerije en het Verenigd Koninkrijk er positieve be langstelling voor, maar ze waren het met elkaar oneens over de vraag of men zo'n onderzoek moet beperken tot de landen die er zelf om vragen (Engeland), of het ge vraagd of ongevraagd overal moet aanvatten (Algerije). Er werd een compromis gevonden: de nationale soevereiniteit zal bij zo'n onderzoek in ieder geval gerespecteerd moe ten worden. Men zou het onder zoek ook kunnen richten op meer landen omvattende gebieden. ADVERTENTIE Maar dat neemt niet weg dat „moeder-de^rouw" er wél mee In de wolken lal Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan stelt de Verenigde FAM fabrieken 8.V. te Maarssen, ten bate van de Nationale Puzzelaktie, 26 stofzuigers type VENTURA- SWINGTOP, ter beschikking, totale waarde 6 526 NEW YORK Ter herinnering aan het leit van de Palestijnse aanslag op het Israëlische dorpje Ma'alot, mei j.l., waarhij 24 schoolkinderen het leven verloren, zijn broer en zuster Galïl en Zipora Maimon naar New York gereisd. Hier houden zij een foto op, waarop Galïl de gewonde Zipora van de plaats des onheils wegdraagt. Maandag zullen zij, met andere Israëli's, een gesprek hébben met secr. gen. Waldheim van de V.N. om te protesteren tegen het feit dat Arafat, leider der PLO in de V.N. mocht spreken. WASHINGTON (DPA, AFP, UPI, AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger gelooft niet dat er in het Midden- Oosten een nieuwe oorlog voor de deur staat. 'Naar onze mening bestaat er geen onmiddellijk gevaar voor nieu we vijandelijkheden in het Midden- Oosten', zei Kissinger op een pers conferentie. Hij deed wel een beroep op de landen in het gebied en op de Sowjet-Unie, matiging te betrach ten. De minister zei dat de Verenigde Staten op spoedbasis berichten con troleerden over wat hij noemde "re cente oplevingen van gevechtsacti viteit" in het Midden-Oosten, en dat zij er contact met de Sowjet-Unie over hadden. Op de vraag of hij in nieuwe Rus sische wapenleveranties aan de Ara bieren een aanmoediging voor nieu we vijandelijkheden zag, antwoord de Kissinger: "Wij beschikken niet over aanwijzingen dat de Sowjet- Unie aanmoedigt tot oorlog'. Hoewel de minister de kans dat er een nieuwe oorlog zou uitbreken ter wijl hij en president Ford van huis weg zijn zij gaan zondag voor twee weken naar Japan, Zuid-Korea en de Sowjet-Unie niet hoog aan sloeg, zei hij dat zij een blauwdruk voor handelen zouden achterlaten als wel vijandelijkheden zouden uit breken. Kissinger wees erop dat president Ford over acht dagen Brezjnjew zou ontmoeten in Wladiwostok en dat hij in zulke omstandigheden niet kon geloven dat de Sowjet-Unie of een van de landen in het Midden-Oosten die met haar sympathiseren, hervat»- ting van de vijandelijkheden zou voorstaan. W aar schuwing PHILIPSBURG De bevolking van het bovenwindse eiland Saba werd deze week verrast door een fikse hagelbui. Ieder een was stomverbaasd dat er ijs uit de hemel kwam vallen. Geen mens kon zich herinneren dat dit ooit gebeurd was. Toen men in de archieven dook, bleek dat zich in het mid den van de 19de eeuw ook eens een dergelijk natuurge beuren had voorgedkan. Hoe dan ook, de hagelbui was het gesprek van de dag. De Israëlische premier, Rabin, heeft Syrië gisteren gewaarschuwd niiat het tnoepensaheidiin gaaikfkoond in de Golan te schenden. Hij beloof de dat Israël de overeenkomst niet het eerst zal breken. De premier maakte zijn opmer kingen nadat er steeds meer een dringend beroep wordt gedaan tot vorming van een nationale regering nu de positie van Israël in het Mid den-Oosten moeilijker wordt. In een toespraak tot de vereniging van in genieurs in Tel Aviv zei Rabin te hopen dat Syrië zich zal uitspreken voor verlenging van het VN-man- daat ondanks zijn verklaringen dat de internationale vredesmacht zou kunnen worden gedwongen te ver trekken wanneer het mandaat op 30 november afloopt. "Wij geloven dat handhaving van de troepenscheidingsakkoorden op zich een bijdrage is tot rust. een bij drage tot zelfs de geringste kans om vrede dichterbij te brengen. Maar als de overeenkomsten worden geschon den zal men Israël sterk en gereed vinden". Mobilisatie Uit berichten die gisteravond aan geallieerde diplomatieke autoriteiten in Londen werden gestuurd, blijkt dat Israël is begonnen met een be perkte mobilisatie van zijn strijd krachten. De functionarissen dte dit bekend maakten, verklaarden echter dat het zeer wel mogelijk was dat het hier een normale Israëlische oefening betrof. De zegslieden zeiden niet in de positie te verkeren om onmiddel lijk de omvang of het doel van de gedeeltelijke mobilisatie te verkla- In Londen verklaarde Luns, de se cretaris-generaal van de Noord-At lantische Verdragsorganisatie eerder op de dag dat het grootste gevaar dat de NAVO op het ogenblik be dreigt. een nieuwe Arabisch-Israëli- sche oorlog is, die tot een nieuwe olieboycot zou kunnen leiden. VERENIGDE NATIES De PaJes- tijnse bevrijdingsorganisatie zal waarschijnlijk de volledige diploma tieke status aan waarnemer bU de Verenigde Naties krijgen, zo is van welingelichte kringen vernomen. Een resolutie met die strekking, waarvan de indiening bij de algemene verga dering binnenkort wordt verwacht, zou de PLO op één lijn stelllen met Zwitserland, Noord- en Zuid-Korea, Monaco het Vatic aan en Zuid-Viet- nam. Een precedent voor de verle ning van de waarnemerstatus aan een nationalistische beweging is Gui- nee-Bissao, dat deze status vóór de formele onafhankelijkheid verkreeg. De Arabische ministers voeren overleg over de tekst van een derge lijke resolutie, waarin ook politieke aspecten van de Palestijnse kwestie aan de orde zouden moeten komen. Verwacht wordt dat niet de Arabi sche laaiden, maar andere niet-ge- bondeai staten de ontwerp-resolutie zullen indienen. At'gentinië's presidente, Maria Estela (alias Isabel) Martinez de Peron, heeft' tien dagen geleden de staat van beleg afgekondigd. De bedoeling Is duidelijk: het in bedwang houden en zo mogelijk terugdringen van de ter reur, die het land al geruime tijd overspoelt. Sinds mevrouw Peron op 1 Juli J.l. het presidentschap van haar overleden echtgenoot overnam is er in Argentinië gemiddeld elke vijftien uur iemand aan de gevolgen van een terreurdaad overleden. Dat komt dus neer op bijna tweehonderd slachtoffers. Of de staat van beleg het gewenste resultaat zal hebben, moet afgewacht worden. Het is trou wens niet de eerste maal, dat deze maatregel wordt afgekondigd in dit enorme land, tachtig maal zo groot als het onze, maar met nog niet eens tweemaal zoveel inwoners. Ge zien deze cijfers is het begrijpelijk, dat aanslagen en ontvoeringen, ge volgd door een snelle vlucht, niet zo heel veel moeite kosten. Nu waren de guerrilla-organisaties FAP en de Montoneros in het voorjaar van 1973 bereid him acties te staken en het bewind van Peron na diens terugkeer uit Spanje een kans te geven. Maar de trotzkisten en Maoisten zetten hun aanvallen voort, voornamelijk tegen buitenlandse ondernemingen en de politie. Daarbij kwam dat er in de gelederen van de peronistische bewe ging onenigheid ontstond tussen links en rechts. Over en weer werden aanslagen gepleegd om tegenstanders uit te schakelen. De strijd nam zo'n omvang aan, dat president Peron eind vorig Jaar een wet afkondigde, gericht op hardere maatregelen te gen de gewelddadigheid. Vooral de linkse peronisten verzetten zich te gen die wet: acht kamerleden verlie ten de fractie. In de eerste weken van dit jaar nam vooral de worste ling tussen regering en trotzkisten (ERP) toe. President Peron sprak voor de radio over de ERP als „de ware vijanden van het volk", die onder buitenlandse leiding een chaos wilden scheppen om de een heid van het volk te breken. De po litie ontplooide daarop een grote ac tiviteit, zowel tegen de ERP als te gen de linkse peronisten. Tijdens het bezoek van president Bordaberry van Uruguay, begin februari, werd een van de leiders van laatstgenoemden, Caride, langs de route van beide presidenten aangehouden met een granaat in zijn tas en een pistool in zijn zak. Uit het onderzoek bleek verder, dat de guerrilla-organisaties in Argentinië, Uriquay, Chili en Bo livia besloten hadden samen te wer ken. Intussen waren ook de rechtse peronisten in het geweer gekomen tegen de groepen van links. En zo is er een harde strijd gaande, waarbij geen der partijen bereid is pardon te geven. Misschien heeft de afkondi ging van de staat van beleg een ma tigende invloed. Openbare bijeen komsten zijn nu verboden, verdach ten kunnen zonder bevel van de rechtbank gearresteerd worden en voorts is de pers gehouden zich in haar publikaties over terreurdaden tot een minimum te beperken. Deze en dergelijke maatregelen kunnen de scherp tegenover elkaar staande par tijen beteugelen, maar de harde con trasten worden er niet door wegge- in handen heeft. Is dat mevrouw Peron zelf, of iis het haar adrviseur de minister van Sociale Zaken Jose Lopez Rega, voorheen Perons se cretaris tijdens diens ballingschap in Madrid Het antwoord zal wél moeten luiden, dat de werkelijke macht in handen is van de mili tairen, die zich evenwel liever op de achtergrond houden, omdat zij tijdens Perons verblijf in Spanje niet in staat bleken het land op bevredigende wijze te besturen. Toch laten die strijdkrachten van tijd tot tijd wel degelijk van zich horen. Toen de Montoneros hun 'aanvankelijke sympathie voor het bewind van Peron over boord zet ten en gewapende strijd tegen de regering aankondigden, verklaarde Argentinië's legercommandant, lui tenant-generaal Leandro Anaya, bij de begrafenis van een vermoorde of ficier nadrukkelijk de terroristen zo lang te zullen vervolgen, totdat „de vijanden van het vaderland volledig zijn uitgeroeid". En hij voegde eraan toe, dat het leger de regering van mevrouw Peron zou blijven steunen. De afkondiging van de staat van be leg is uiteraard bedoeld am die toe zegging te verwezenlijken. Overigens is het een fedt, dat niet alleen links terreur bedrijft. Ook de A.A.A., de Argentijnse Anti-communistische Alliantie, heeft zich allerminst on betuigd gelaten; zjj stelde een „do denlijst" op van zeventien leidende figuren. Vijf van die zeventien zijn al vermoord, o.a. Silvio Frondizi. broer van oud-president Arouro Frondizi; tot de overigen behoort oa. oud-president Hector Cémpora. Het gevolg is geweest, dat sommige Argentijnen, die zich bedreigd voel den, hun toevlucht hebben gezocht in landen ais Mexico, Peru en Vene zuela. Hoe dit alles zij, mevrouw Pe ron is nog altijd aan het bewind. Sommigen hadden gedacht, dat zij spoedig na de dood van haar echt genoot. nu vier maanden geleden, zou aftreden. Maar zij blijkt een krachtiger persoonlijkheid te zijn dan men had vermoed. De vroegere danseres is ntet zomaar een trieste weduwe, maar, samen met haar raadgevers, een centrum van poli tieke kracht. „La Presidente" zet de koers van Juan Peron energiek voort, gesteund door de „grijze emi nentie" Lopez Rega. Dat dit die link se groeperingen niet naar de zin is, ligt voor de hand. Maar ook die klei nere partijen, die samen met de pe ronisten het „Justitialistische Bevrij dingsfront" vormen, zijn niet tevre den, omdat mevrouw Peron hun wei nig invloed geeft. Uit het afkondigen van de staat van beleg blijkt, dat de peronisten niet bereid zijn hun macht te verminderen, maar integen deel alles doen om het vacuum, ont staan na de dood van „el lider maxi. mo", zo snel mogelijk op te vullen. Het verschil is dat Peron ook bij zijn tegenstanders min of meer als „vader des vaderlands" werd ge waardeerd. Zijn opvolgers, inclus.ef zijn weduwe, zijn aan die reputatie nog niet toe. Vooralsnog hebben zij macht" nodig om de „invloed" van hun voorganger op dien duur te kun nen overnemen. Slagen zU daarin niet, dan rest slechts een militair bewind. Maar dat is een situatie waarmee de militairen zelf aller minst zouden zijn ingenomen RL

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9