De rattenvanger zag een oor uit het water steken „Regering moet van zich laten horen" c\feizekgrën S LEIDSE SPAARBANK^ Buitenom Binnendoor Augustin beëindigt honger staking Bankloper vermoord gevonden SDAP (I) SDAP (ID Reclame Geboden Vrijdag Kodde vaker aan overval blootgesteld ROTTERDAM Rovers blij ken al vaker van plan te zijn geweest om de 64-jarige banklo- per Jacobus Kodde van de Noor- derhavenkade in Rotterdam te overvallen. Vorig jaar heeft de recherche de heer Kodde enige tijd na een tip in de gaten gehouden. Er gebeurde echter niets. In dc hele stad, van het centrum tot aan de rosse buurt Katendrecht, was bekend dat de man elke dag met een fors be drag - enkele tienduizenden gul dens over straat ging. In tussen heeft de politie weinig aanknopingspunten in deze roofmoord. Commissaris Jan Blaauw vertelde ons gisteren: „We zoeken de daders in of in de buurt van Rotterdam. Van het begin af aan hebben we ge dacht aan een misdrijf. Uit di verse informatie was ons duidelijk geworden dat kodde niet de man was om zelf met het geld dat hlJ bij zich had de benen te nemen". Sectie, gistermorgen verricht door gerechtsarts dr. J. Zel- denrust, wees uit dat de man om het leven was gekomen door wurging. Hij had ook enkele klappen op zijn hoofd gehad. Vermoedelijk is Kodde al dins dagmiddag in Rotterdam om 't leven gebracht. De politie heeft geen spoor van zijn Solex-brom mer en van het geld dat hij in een bruine tas bij zich had. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 Landbouwer Gerrit van Straalen: ZOETER MEER Voor de Zoeter- meerse landbouwer Gerrit van straa len staat het vast: "de langdurige regenval van de laatste weken zal voor veel boerenbedrijven de nekslag toe tekenen. Driekwart van de aard appeloogst zit nog in de grond en facet als verloren worden beschouwd. Ook de helft van de uienteelt heeft men niet binnen kunnen halen. Een schadepost, over het hele land gezien, van meer dan honderd miljoen gul den. Dat kan rustig worden gesteld." Boer Van Straalen, die zichzelf heeft aangemeld om vrijwillige hel pers over de in moeilijkheden verke rende boerenbedrijven in midden Zuid-Holland te verdelen, vindt dat nu de regering maar eens van zich tnoet laten horen. "De bedrijven, die nog rendabel zijn, zullen over rente- 3oze voorschotten moeten kunnen toeschikken, zodat de investeringen kunnen doorgaan. Met die rege ling moet de regering zeer soepel om springen. Gebeurt dit niet, dan krijgt de hele Nederlandse economie een enorme tik." De boeren zijn dus niet tevreden met de tot nu toe genomen maatre gelen? "Ach, minister Van der Stee stelt rich in ieder geval positief op. Hij laat rijn neus zien op de plekken waar problemen zijn. En dat had ik, eer lijk gezegd, niet van hem verwacht. Ik vind," aldus een somber gestem de landbouwer Van Straalen. "dat er ♦e weinig militairen worden ingezet. Hier zou men best wat schappelijker kunnen zijn. Zelf heb ik ook een Boon in dienst. Nou, ik heb werkelijk moeten smeken om hem twee weken 'thuis te kunnen houden. Ik heb meer aan hem, dan aan drie ongeschoolde krachten." Na het beantwoorden van een te lefoontje: "het is schandalig, dat werklozen nauwelijks hun handen uit de mouwen willen steken. Het is moeilijk om hen te dwingen. Waar om wordt niet op de gevoelens van die mensen gewerkt? Het is toch in het belang van heel het land, dat die oogst wordt gered? Of niet soms?" Hoe is het met de hulp in de pro vincie Zuid-Holland gesteld? "Ik dacht," zegt Van Straalen na een haal aan een sigaret, "dat we niet mogen klagen. Natuurlijk kan het altijd beter. Voor volgende week heb ben zich zo'n zeshonderdvijftig "man" gemeld, die één of meer da gen komen helpen. Honderdzestig leerlinge!) van de Pedagogische Aca demie in Utrecht komen een hele week." Bestaat de kans, dat er straks een tekort aan aardappelen in Ne derland is? "Nee, nee, dat bepaald niet," meent Van Straalen "Wij exporteren een enorme hoeveelheid. Die export zal ongetwijfeld kelderen om de vraag in ons land te kunnen voldoen. Wel zal de kwaliteit van de aardap pels een heel stuk slechter zijn, om dat de beste in de grond zijn blijven zitten. Voor een goede aardappel zal daarom diep in de beurs moeten wor den getast, daar kunnen we wel op rekenen. Maar een tekort zie ik voor alsnog niet zitten." Waar halen de landen, waarheen Nederland normaal gesproken ex porteert, hun aardappels dan van daan? "Dat is moeilijk te zeggen. Mis schien dat Polen, dat net zoveel aardappelen als alle EG-landen ver bouwt, er nog een schepje bovenop doet'.' Kunnen de aardappelen, die niet worden gerooid, zonder meer in de grond blijven zitten? Twee zonen van landbouwer Van Straalen: links Dirk en rechts Hubert. "Uiberaard niet," roept Van zien dat deze problemen worden op- lichting van de werkzaamheden be- Straalen uit. "Ze zullen allemaal gelost en dan gaan we wel weer eens tekenen, omdat nu alles met de hand bloot gelegd moeten worden. En dan verder kijken." moet worden gedaan. En daar zijn is het maar te hopen, dat het van de we niet meer op ingesteld. Het enige winter hard wil vriezen, zodat ze ka- Een Duitse firma zou plannen heb- redmiddel is, dat het nu droog wordt pot gaan. Want pas dan kunnen er ben de ouderwetse rooimachine weer en er veertien dagen geen druppel bieten worden gepoot. Daar denk ik in de handel te brengen. Kan dat regen meer valt. Dan kan tachtig voorlopig niet aan. Eerst maar eens voor de boeren een oplossing zijn? procent van de oogst nog worden ge- Welnee. Het zou alleen een ver- red." Bij deze duiker zie pijlwerd het lijk van de heer Kodde gevonden. ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor MAINZ (ANP) De Nederlan der Ronald Augustin, die beschouwd wordt als lid van de anarchistische Baader-Meinhofgroep, heeft deze wéék zijn hongerstaking beëindigd, zo is vernomen uit gerechte lijke kringen. Augustin zit gevan gen in Hannover. Twee leden van de Baader-Mein hofgroep die na een hongerstaking van 61 dagen met spoed moesten worden opgenomen in het ziekenhuis van Mainz, zijn buiten levensgevaar, zo is officieel bekendgemaakt. WEER REDEN ZEER VEEL imOUWEN DEN HAAG (ANP) In Breda en Eindhoven heeft de politie vannacht drankcantroles gehou den. In Breda zijn ruim 800 auto's aangehouden. Zeven maal maakte de Rijkspolitie proces-verbaal wegens het rijden onder invloed op. In Eindhoven, waar enkele honder den auto's werden gecontroleerd, zijn drie automobilisten bekeurd, omdat ze teveel hadden gedronken. Het viel de politie weer op, dat veel mannen, die een glaasje op hadden, hun vrouw lieten rijden. In de gro te steden is geen speciale controle gehouden. Wel vielen er enkele be keuringen en rijverboden. „Een pure rechtdoorzee baai, zo is dat." Coopvaert. Pijptabak voor professionals. ©1,75 Rattenvanger C. Hillebrand: "Ik zag een oor boven het water uitsteken." RILLANDBATH Jacobus Kodde, de bankloper die met een steen om zijn nek iïi het water is aangetroffen, werd gevonden door Rijksrattenvanger C. Hillebrand uit Krab- bendijke. Hij vertelde ons: „Op vijftig meter van de plek waar ik een rattemklem heb staan zag ik donderdagmiddag opeens een oor boven water uitsteken. Pas toen ik dichter bij kwam begreep ik dat het om een lijk van een man ging. Ik heb meteen de politie gebeld. De daders hebben nog ge luk gehad dat ik woensdag een vrije dag had, want nor maal gesproken kom ik elke dag langs die afgelegen af- wateringssloot achter de dijk langs de Westerschelde en was hun voorsprong op de politie een dag korter geweest". Meteen die avond is de Rijkspolitie in het district Middelburg onder lei ding van de luitenant D. C. M. Scho- neveld begonnen met het onderzoek. Een uitgebreid onderzoek op de plek van het misdrijf leverde talloze voet sporen op die mogelijk afkomstig zijn van de daders. Uit het water van de afwateringssloot haalde men een halve fiets en een rubberen laars op. Het bleken geen sporen van be tekenis te zijn. Pas zes uur later om een uur of tien 's avonds, legde men verband met de in Rotterdam ver dwenen bankloper Jacobus Kodde. Toen ook werd oommlssarls Blaauw gewaarschuwd, die op dat moment weer eens bezig was met een massaal buurtonderzoek in verband met de moord op het vijftienjarige meisje Wil Vervat. Het lijk van Jacobus Kodde lag half met de benen in de duiker onder de doodlopende Putkilweg. Op flin ke afstand daarvan staan enkele boerderijen. De bewoners heb ben niets verdachts opgemerkt. Vol gens hen moet het lijk in het duis ter in het water zijn gegooid. Over dag is men namelijk druk bezig aan weerskanten van die weg met ploe gen. Jacobus Kodde werd sinds dinsdag middag 12 uur vermist. Het laatst was hij geweest bij J. H. Strous, grossier in uurwerken aan de West zeedijk. De als goed bekend staan de bankloper was in dienst van fir ma Mees en Hope aan de Coolsin- gel. Met een tas vol wisselgeld be zocht hij dagelijks een reeks klanten die veel te maken hebben met buiten landers, diverse kooplieden, café's, zowel in het centrum als in de rosse buurt Katendrecht, gokhuizen enzo voorts. De man werkte al tientallen Ja ren bij de bank. In wijde kring was bekend dat hij steeds veel geld bij zich had. De bank noemt een bedrag van ongeveer 20.000 gulden. Volgens mensen die geld bij hem wisselden moet dat veel meer zijn geweest. ZIJ noemen bedragen van één twee ton. RAADSLEDEN FINANCIEEL BETER AF DEN HAAG Leden van gemeen teraden zijn in de toekomst financieel beter af. Het kabinet-Den Uyi heeft een wetsontwerp doorgestuurd naar de Raad van State, waarin een vaste vergadervergoeding en een onkosten vergoeding worden geregeld. Tot dus ver moeten raadsleden het doen met presentiegelden. De meesten leggen er geld bij. Volgens het wetsontwerp krijgen de gemeenteraden zelf de bevoegd heid om de vergadervergoeding vast te stellen. In het wetsontwerp is een maximumbedrag aangegeven. Minister-president Den Uyl zed dat het gemeenteraadswerk in grote gemeenten een echte part-time-func- tie wordt, met een "salaris" dat tot vijftienduizend gulden kan oplopen. PAGINA 7 In Groiarvgen heeft een man de oude SDAP heropgericht. Mis schien moet ik het een tikje nauwkeuriger formuleren: h4J wil de sociaal-democratische arbei derspartij terug, maar omdat ook in Groningen de tijd niet heeft stilgestaan, moet die partij wel zijn aangepast aan de noden en verlangens van 1974. Bijna had ik daar nog aan toegevoegd ,4e maatschappelijke issues" en „ver anderingsprocessen" van 1974. Maar daarmee zou ik me weer geschaard hebben onder het eli taire volkje van universiteit en hogeschool, waartegen die meneer uit het hoge noordten nu juist zo storm loopt. Immers, zo zegt hij ongeveer, d'e PvdA is door de intelligentsia overgenomen, pp elke afdehngs- vergaderimg voeren student A af doctorandus B het hoogste woord, die één nog ingewikkelder dan dia ander en Jan-met-de-pet komt er nauwelijks meer aan te pas. Als hij het waagt om aandacht te vragen voor de steeds maar stij gende kosten van levensonder houd, wordt hij weggehoond en als hJJ het dan ook nog in zU-n hoofd haalt om strengere maat regelen voor kinderverkrachters of lustmoordenaars te eisen, sol liciteert hij naar gewelddadige verwijdering en dan is er geen Wibo van de Linde in de buurt om tegen diens brede borst uit te huilen. Kort en goed: de PvdA terug aan het ongeletterde proletariaat. En dat betekent de wedergeboorte van de SDAP. Op zich is het flauwekul om te beweren dat in de voorste rijen van de SDAP de eerlijke taal des werkmans werd gesproken. Pieter Jeftas Troelstra was een Jurist, afkomstig uit de betere stand. Henriëtte Roland Holst schreef verheven verzen en lyrische treur spelen, hoog boven de petten uit, Altoarda. één van Troelstra's poll. tiafce erfgenamen had in Delft voor ingenieur gestudeerd. MaaT aan de basis, inderdaad, klonk klare taal en zou men klare wijn geschonken hebben, indien het road van de tulpen pp de eerste med zich in die Jaren niet zo veel vuldig met het Wauw van de ge heelonthouding vermengde Een toenemend aantal studen ten is zich voor de maatschappij gaan interesseren. Daar stak verantwoordelijkheidsgevoel in, maar menigmaal ook een stuk modieusheid. De PvdA-magistra- ten van het harmoniemodel uit de Jaren viJftt'g kwamen er niet meer door eens in de zoveel maanden op de afdelingsverga dering van de partij het regis ter - rondborstige taal open te trekken en de kudde getrouwen daarmede verder te leiden op het lange pad naar de grazige weiden. Br scho ven langzamerhand studentjes aan, die zich met grote toewij ding hadden losgemaakt van de gepolijste taal van hun milieu, slechts bij grote emotie ta het gym nasium toontj e vervielen, steeds lastiger werden en zelfs hun lachen niet meer inhielden wanneer de PvdA-magistraat zich in fossiele welsprekendheid van de in socialistische nomen clatuur vertrouwde aanspreek titel .makkers" bediende. Hoe het verder gegaan is weten we. Er schijnt een universiteits stad te zün. waar de socialisti sche fractie bijeenkomt In het ge bouw van de juridische faculteit omdat men dan de raadsleden in meerderheid meteen bij de hand heeft. Er valt een parallel te signa leren met de voetballerij. Vroeger behoorde je Je als intellectueel op zondagmiddag in het Concert gebouw te bevinden, tegenwoor dig moet Je op dat tijdstip met een lederen slipover en zo'n gleuf horloge mat alle schijngestalten van de maan om de pols, pp de tribune bij Ajax te zitten. En Piet Keizer die er voor past om de pias te spelen en de sonnet-ten, hem opgedragen, accepteert met een gezicht, zoals de melkboer niet-gespoelde lege flessen, die krijgt nog een trap mee. want zo'n voetballer moet natuurlijk wel zijn plaats weten. De tragiek van de zaak ia dat die Groningse meneer geen gelijk heeft. Zo min Ajax er nu nog komt met een aanvallende spil, komt de taaie roaie rakker en met de beroemde mijnwerker van Toorop boven het dressoir en een hartstochtelijk streven naar algemeen kiesrecht, de achturige werkdag, het gebroken geweertje. Hij kan maar beter in de party blijven, flink studeren op alle is sues en andere moeilijke woorden. Er schijnt weer een ééndelige en cyclopedie op komst te zijn. De Nederlandse Spoorwegen zijn a/1 enige tijd met een reclame campagne in de dagbladen beszdg, die zich vol overgave werpt pp de man in het algemeen en op zijn insolide en autoritaire trekjes in het bijzonder. Het begon met de foto van een managertype in de kussens van de eerste klasse, vrijwel geheel schuilgaande achter een dicht bij het gelaat gehouden nummer van „Playboy"er zijn momenten in het leven dat het deugd doet. bijziende te zijn. Nu is de pluche van de eerste klasse inderdaad wel zacht en milid, maar de „Playboy" is stel lig overbodig, want óJs ar eens een ander levend wezen m dezelfde coupé zit, dan zwijgt dat en voorts is het zelden of nooit iemand van de soort die de koperdiepdruk van .playboy" onverzadigliJk lijkt te bevolken In de tweede klasse is daar al meer kans op, een zwaarwegende reden inderdaad om voor dit een voudiger gehouden transport te kïazsn. De reclame-ontwerpers van de NS haken in de tweede advertentie daarop handig in. Nu zien wij slechts de forse rechter hand van een heer die de maan dagmorgen-sportkrant vasthoudt. Tegenover hem twee mooie mel- d'an die kennelijk altijd In het andere treinstel ziitten dan ik. Zij maken een peer schoon. Als ooit directer de symboliek van de ver boden vrucht in beeld is gevat, dan hoor ik dat nog wel. Voor wie wat minder visueel denkt en qua I.Q. in het grote peloton mee loopt, gcoait de tekst er nog een schepje bovenop. Rest dan afronding van het drama. Na de .playboy" en na de peren-6chiaiende jonge meisjes, toont advertentie nummer drie de echtgenote van mijnheer. Hij wordt door haar naar het station gebracht. Op de achtergrond ont waart men de contouren van de bescheiden NS-mederzetting in 't slaapdorp. De tekst wil zoveel zeggen als: mevrouw kan heel nuttige dingen doen. als zij de auto heeft. Ze kan naar 'n vrien din gaan, koffie drinken, bood schapje hier, boodschapje daar Maar, aldus de advertentie In een ogenschijnlijk hoge graad van openhartigheid, het zal mevrouw wel enige overredingskracht kos ten om mijnheer van achter dat stuur vandaan te krijgen en ge woon de trein in. Wij weten intussen wel beter. Mijnheer stribbelt tegen voor de vorm. Hij brengt zelf nu al peer tjes stiekum mee de coupe in. Zelfs koopt hij al geen ochtend blad meer. „'s Avonds haalt u 'm natuur lijk even af", zo gaat het waar schuwende vingertje in de adver tentie nog even dwingend om hoog. Dat is dan weer niet vrij van hypocrisie. Wij kennen mijn heer nu toch al zo langzamer hand? Nog even en dat afhalèn hoeft ook ai niet meer. En mevrouw hoeft hem niet meer weg te bren gen. „Respecteer de beslissingen van den scheidsrechter, ook indien gij meent dat zij onjuist zijn. Een scheidsrechter die nooit fouten maakt, moet nog geboren wor den". Eén van de tien geboden voor den sportieven voetballer", uitge geven door de KNVB in 1939. Het eigenaardige Is dat in doe Jaren van autoritaire regimes en niet alleen in de politiek onomwonden wordt toegegeven dat scheidsrechters mensen zij-n, die fouten kunnen maken De KNVB zij een kleine on nauwkeurigheid vergeven: gebo ren waren in 1939 er wel al een paar van die onfeilbar en. want ik neem toch aan dat Van der Kroft. Derks en Van Gemert intussen boven die vijfendertig zijn. Het begon ermee dat katholie ken op vrijdag gewoon vlees mochten gaan eten. Daarmee werd die moeilijke dag achter in de week een stuk leuker, wamt schol is lekker, gebakken mosselen ook. maar niet wanneer het echt moet. Toen hoefden we voortaan niet meer op zaterdag te werken en vrijdag werd de dag van gemorst bier in het bruine café, het Rus sisch roulette van de beschonken automobilisten op weg naar huls en moeder de vrouw achter de deur met de deegrol. Toen kwamen de opblaaspijpjes en we werden weer huiselijk. De deegrol keerde terug in z'n oer- functie, wamt moeder ging de weekend-cake alvast op vrijdag avond bakken, terwijl vader ont spannen achter de nieuwe „Story" zat. En nu komt Mies ook nog naar de vrijdag. Daarna ligt er dan weer één degelijke colissendam rond de Nederlandse huiselijkheid. En de eco-cultuur van dilt volk blijft onverlet tot in lengte van jaren. H. M.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7