Rijden of glijden in Pioniers marcheren voorbij Velerlei hulp uit spuitbus oude jaargangen RUBBER START KETTING BESLAAN ACHTERRUIT Fiat 128 Special Hoe lang houdt was? VOCHT US SLOT ANTI-VRIES WORDT DUUR AQUA-PLANING ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 Natuurlijk moet de wagen goed in de was worden gehouden. t Dat betekent nogal wat werk. Want een Duits consumentenblad heeft eens uitgezocht hoe autowas zich houdt. Buiten de stad in elk ge val beter dan binnen de stads wallen. Vloeibare was in het laatste spoelwater van de wasserette houdt in de stad een paar dagen stand, op het platteland een week. Vloeibare was in het spoelwa ter bij zelf wassen blijft in de stad drie weken zitten, da ar bui en twee maanden. Vaste was is in de stad na Maar ook al werkt het slot prima dan nog kan Je buiten ge sloten worden. Als het portier aan de strips is gevroren. Helpt geen moedertje-lief aan. Alleen bruut geweld. En dat kost min stens één rubberstrip. Voorko men kan het wel. Door het rub ber tevoren te bewerken van Rubber Lubricant (kleine bus f 3.70, grote f 7.95ï. Houdt het rubber ook soepel. Moeilijk startende motor? Er zijn hulpen. In spuitbussen van vier tot tien gulden. Ja kunt ze zelfs inbouwen. Met bediening op het dashboard. Maar dat is natuurlijk duurder. Alles draait, ook de motor, toch wijkt de auto geen meter De wielen slippen door. Men kan gaan tobben met deurmatten of stukken karton onder, de wielen. Het kan ook met vloeibare sneeuwkettingen. Die mogen wel, echte niet. Even op t loop- vlak spuiten, laten harden en de banden grijpen aan. Kost afhankelijk van de verpakking vier tot tien gulden. Maar is alleen bedoeld voor het wegrij den. Na een paar honderd me ter is deze „ketting" afgesleten. Goed zicht is belangrijk. Er bestaan speciaal geprepareerde doeken voor het schoonmaken en -houden van aan de binnen zijde beslagen ruiten. Voor on geveer een rijksdaalder verkrijg baar. Maar men kan ook een zachte doek laten doordrenken in een sopje met modern af- wasmiddel. Dan uitgespreid la ten opdrogen. Dat is goedkoper, maar er is ook heel wat meer kans op sojrop de ruit. Achterruitverwarming, een schier onmisbaar attribuut. Ve le auto's hebben het tegenwoor dig standaard. Zo niet dat is het meestal als extra te krij gen. Kost dan wel minimaal honderd gulden. Er zijn ook op- plakbare in de handel. Van pak weg tien tot dertig gulden. Maar het opplakken is niet eenvoudig. Vraagt degelijke voorbereiding. Anders ligt het er binnen de kortste keren af. Rijden of glijden. Straks is het weer zover. Het is trouwens al zover geweest. De nachtvorstjes hebben ons reeds geplaagd. We hebben al staan krabben. En kan je doorslippen als je wilt wegrijden. Ot kan je de auto niet in door een bevroren slot. Of de wagen wil niet starten. Daar zijn middeltje voor. In bussen. De meeste kent men wel. Sommige misschien niet. En een idee over de prijs is nooit weg. We gaan er derhalve een paar opsommen. Natuurlijk niet alle maal. De autoshops staan er vol van. Maar iveet u wat het oeste middel is bij echt slecht weerHetzelfde als bij een borrel teveel: trein, bus of tram. „De auto. selectie uit de jaar gangen 1903-1969"; door Marinus Schroevers en Francesca Hart verschenen bij uitgeverij Skara- bee in Laren (f 24,90). Er zijn van die oude rotten in het autovak, die een dromeri ge blik in de ogen krijgen, wan neer zij herinneringen aan wel eer gaan ophalen. Die bijna ver liefd kunnen kijken als zij pra ten over de Bugatti's, Boutons en Spijkers. Die vol nostalgie mij meren over de tijd, dat autorij den nog een avontuur was. Die geringschattend de schou ders ophalen over de huidige ge neratie autobezitters, die in dat vehikel op vier wielen niet meer willen zien dan een nuttig ver voermiddel. Om maar niet te spreken van hun oordeel over de velen, die de lasten van dat mi lieuverontreinigende transport middel zwaarder tellen dan de lusten. Het zijn de mannen (en soms ook vrouwen), die de stok oude auto's bemannen, die men bij tijd en wijle door het land schap kan zien trekken, wanneer weer ergens een reünie van zulke „klassieke modellen" wordt ge houden. En het zijn ongetwijfeld ook de mensen op wie de uitge verij Skarabee heeft gemikt, toen zij met Marinus Schroevers en Franceses Hart in zee ging om een facsimile samen te stellen uit de Jaargangen van ,De auto". Bij het doorbladeren en het le zen van dit boek krijgt men wat meer begrip voor de gevoelens van die autoliefhebbers. De eer ste uitgave van „De auto" „tijdschrift gewijd aan de belan gen van den automobilist en den motocyciist" verscheen in 1903. Later werd het blad het officiële orgaan van de Koninklijke Ne derlandse Automobiel Club. Het orgaan van autopioniers dus. Hoe de auto evolueerde, niet alleen als stuk mechaniek, maar ook in zijn relatie tot de mens en tot de samenleving kan men terugvinden in deze uittreksel uit „De Auto". Men vindt er vele markante mijlpalen uit de ge schiedenis van de auto in terug Diverse afgedrukte artikelen bij voorbeeld hebben het ontstaan en het eerste verschijnen van de volkswagen tot onderwerp. Te- Fiats opperbaas dr. Giovanni Ag nelli heeft zijn gebruikelijke pers conferentie bij de opening van de autotentoonstelling in Turijn dit maal achterwege gelaten. Hij had kennelijk geen zin in deze voor hem en zijn bedrijf zo zorgelijke tijden wellicht netelige vragen van auto- Journalisten te moeten beantwoor den. In plaats daarvan lanceerde hij een open brief, waarin hij zijn diep vertrouwen in het verschijn sel auto uitsprak. „Ondanks alle moeilijkheden zullen we overwin nen", zo schreef hij ongeveer. Maar ook deze optimistische har te kreet kon niet verhinderen, dat buiten de poorten van het ten toonstellingsgebouw zijn arbeiders hun vuisten balden in machteloze woede. Woede omdat zij niet kon den werken zoals zij wilden. In het verleden zijn die mannen nog al eens boos in staking gegaan. Het grillige noodlot heeft gewild, dat zij nu wild verontwaardigd waren om dat zij niet aan de slag konden. Zij werden gedwongen enkele dagen per week vakantie te nemen omdat de voorraden te groot werden. Fiat heeft altijd met grote ge tallen gewerkt. De specialist in klei ne wagens heeft zijn kracht altijd gevonden in het massale. En nu Maar als er dan meer luxe in deze Special zit, waarom kon er dan geen klokje af? En geen dagteller? Om van een toer entelier maar niet te spreken. Maar er is wel een ongelukkig laag zittende knop voor een achterruitverwarming, een rui tenwisser met intervalschakelaar, ja zelfs een mogelijkheid op hand- gas te rijden. Er zal wel een keuze gemaakt zijn in verband met de prijsstelling. Die in ons land' was uit gekomen op f 9.783 inclusief btw. Tenminste, dat kostte de wagen nog, toen wij hem bij importeur Lang in Amsterdam terugbrach ten. Maar daar is inmiddels alweer alleen heeft men voldoende ruim te voor vier personen (en als het over niet al te lange afstand moet kan het best ook met vijf), maar de bagageruimte is ook aan de flin ke kant. De besturing is niet licht. Men moet er nogal stevig aan trekken, maar ja, dat is een van die offer tjes, die men vaak voor een voor- voorwielaandrijving moet bren gen. Daar staat tegenover, dat men nagenoeg geen last heeft van wind- gevoeligheid. Zelfs in de rumoerige dagen, die ons eind oktober werden thuisbezorgd, was er van windin- vloed op de gang van zaken nau- vier procent bijgekomen. Net deze week verhoogd We hopen, dat hij dat nu nog kost, want wat de autoprijzen be treft kan men niet verder dan bij de dag leven. Overigens zijn de genoemde ac cessoires niet de enige bijdragen tot de grote luxe en comfort, die men de Special aanprijst. Er zitten be tere stoelen in en er zit wat meer ohroom op. En natuurlijk die 1300 motor, die het wagentje wel de no dige pit bezorgt. Wat dat aangaat mogen de kopers niet mopperen, het is een leuk fel karretje, dat best van zich af weet te bijten. Een te genvaller is de vrij royale draai- cirkel. We hadden een wat grotere wendbaarheid verwacht bij zo'n wa gen van toch niet al te kolossale afmetingen: 3.87 meter lang en 1,59 meter breed. Met de daardoor beschikbare ruimte is knap omgesprongen. Niet welijks sprake. Meer moeite hadden we met on effenheden in de weg. De stugge vering zorgde er wel voor, dat al die hobbeltjes en kuiltjes in de cabine duidelijk werden geregi streerd, wat op den duur een beet je vermoeiend werkt. Maar Ja, voor nog geen tien mille kan men niet alles hebben. Er moet een keus worden gemaakt en het gaat er maar om, waarover men wil heenstappen. Alles bij el kaar vinden wij deze 128 Special niet duur. Maar ook niet goedkoop. Het verbruik is niet slecht. Eén op dertien en met veel zorgvuldig rij den zal het nog wel gunstiger kunnen. Het comfort mag er zijn, de rijcapaciteiten alleszins voldoen de en de afwerking geeft zo op het oog weinig reden tot aanmerking. Een tegenvallende wendbaarheid, maar daarentegen een verrassende stuurvastheid. We beginnen met een spuit bus vochtverdrijver. Die water afzetting op de ontstekingsin stallaties verdrijft en zo voor komt, dat de stroom daar te recht komt, waar ze niet hoort. Kost ongeveer drie rijks daalders. Maar helpt niet per manent. Daarvoor is een ande re bus nodig, die een hermeti sche plastic laag over de gehele elektrische installatie kan leg gen. Werkt alleen als motor op bedrijfstemperatuur is en alles kurkdroog. Éénmaal spuiten per half Jaar moet voldoende zijn. Kosten per bus bijna zeven gul den. Us op de ruiten. Sommigen gaan op stap met een minus cuul gaatje in het ijs. Levens gevaarlijk. Met een krabbertje komt men een heel eind. Maar het risico van blijvende kras sen is niet denkbeeldig. Soms wordt ook spiritus gebruikt. Dat kan, maar wel oppassen voor de lak. Speciale ruitontdooiers zijn vriendelijker voor de verf. Te koop in prijzen van twee tot zes gulden. Afhankelijk van de ver pakking. Soms compleet met op gebouwd krabbertje. Als u schoonmaaktvergeet lampen voor en achter niet. Eén spuitbusje moet men nooit in de auto laten liggen. Die voor het ontdooien van het portierslot. Anders moet men toch aan de slag met spiritus, warme doeken, warmwaterkruik of aansteker. Maar met zo'n klein speciaal spuitbusje gaat het ont dooien van een dichtbevroren slot niet alleen gemakkelijker, maar ook beter. Ze kosten rond de twee gulden en zijn ook ge makkelijk als er in huis een scharnier kraakt. genwoordig is dat de naam van een merk, maar eens was het een woord, dat een filosifie behelste. Een wagen van het volk. De ke ver, die naar algemeen wordt aangenomen nu in zijn na dagen verkeert, heeft de doorbraak naar het massale vervoermiddel voor alle lagen van de bevolking in feite geforceerd. Dat kunnen we achteraf constateren, maar hoe dat zich feitelijk heeft af gespeeld kunnen wij in dit boei ende boek terugvinden. werd het bedrijf geconfronteerd met massale voorraden. De ener giecrisis, gestegen materiaalkosten, toenmende aversie tegen de auto en uitgestelde nieuwkopen hebben de autobranche in moeilijkheden ge bracht. Gezien de cijfers heeft Fiat het daarbij zwaar te verduren ge had. Maar nog steeds geloven wij, dat de toekomst is aan de lichte goed kope en zuinige auto. En juist op dit terrein heeft Fiat een reputa tie. Derhalve menen wij de ver wachting van dr. Agnelli, die voor zijn werk zonniger tijden in het verschiet ziet, wel te mogen delen. Het bezoek in Turijn wijst daar ook wel op. Meer dan een half miljoen bezoekers. Er werd ook goe de zaken gedaan, onder meer met olieproducerende landen Dat wij hier even stilstaan bij Fiat komt omdat wij net een week in een Fiat 128 Special hebben rondgereden. De normale 128 heeft al geruime tijd een stevige plaats veroverd in de lange modellenlijn van Fiat. Er zijn al miljoenen exemplaren van op de weg versche nen. De 128 Special (met twee of vier deuren) is daar nog niet zo lang geleden bijgekomen. We reden een tweedeurs exem plaar met een 1290 cc motor, die maximaal 60 DIN-pk kan leveren en daarbij goed is voor een top snelheid van om en nabij de 150 kilometer op de teller. Die top snelheid is nog steeds bijzaak. Hoe wel steeds meer automobilisten be reid blijken een bon te riskeren door over de door minister Wester terp gestelde limiet van honderd heen te gaan, is een snelheid van anderhalfhonderd kilometer toch een uitzondering op de snelweg. Bovendien is zo hard rijden In een klein autootje zelden een ge noegen. Wat dat betreft maakt de ze Fiat 128 Special ook geen uit zondering. Tot in de buurt van de De laatste jaren is de automobilist gewend geraakt aan tamelijk zachte winters, die hem en zijn wagen voor niet al te veel problemen hebben gesteld. Het zou hem kunnen verleiden te wachten met de voorbereidingen voor de winter. Want misschien zal het weer zo'n vaart niet lopen. Een gevaarlijke nonchalance. Want als Koning Winter plotse ling uit zijn slof schiet is het eigenlijk al te laat. Dan moet de auto al in optimale conditie zijn. Daarom is een tijdige w inter- beurt geen luxe. Remmen, uitlaat systeem, waterslangen, ventila- torriemen, accu, ruitewissere en lichten moeten uitstekend in or de zijn om winterse uitschieters op ?lk moment te kunnen opvangen. En niet te vergeten de ban den. De automobilist realiseert zich vaak niet voldoende, dat hij op vier kleine voetjes door het leven gaat. Voeten, die 's winters de volle last van de winterse el lende krijgen te dragen en er desondanks voor moeten zorgen, iat men heelhuids thuis komt. Er zijn tips voor rijden in de winter. We hebben ze niet van onszelf. Maar van de testrijders a Goodyear. Jongens, die jaar lijks zo'n slordige dertig miljoen kilometers afleggen. In weer en wind. In zomer en winter. Ze we ten van wanten. Wat zeggen zij? 1. Let op de profieldiepte van w banden- Met minder dan vier millimeter kunt op een besneeuwd of glad wegdek zeker niet goed uit de voeten. 2. Laat de bandenspanning ge regeld controleren. Ongelijke spanning kan de wagen zijde lings doen slippen. En verlaag nooit de bandenspanning. Nog steeds zijn er automobilisten, die denken dat ze dan meer greep op de gladde weg hebben. Niets is minder waar. De band verliest daardoor zijn anti-slip eigen schappen. Bovendien is het erg slecht voor het karkas. 3. Hebt u een wagen met voor wielaandrijving? Let er dan op, dat de kofferruimte niet te zwaar wordt belast. Extra gewicht zo veel mogelijk voor of op de ach teras plaatsen. Dit om de greep van de aangedreven wielen op het wegdek te handhaven en een sta biele wegligging te bevorderen. 4. Op een erg glad wegdek in de tweede versnelling wegrijden om doorslippen van de aangedre ven wielen te voorkomen. 5. Houd meer afstand- Op een besneeuwd wegdek is de remaf- stand bij 80 kilometer per uur zeker 130 tot 160 meter. En bij een beijzelde weg mag men daar nog gerust honderd meter bij op tellen. Rijd derhalve rustig, be heerst en zeker niet hard. Anti-vries, het wordt duur. Shell verhoogd onlangs als eer ste de prijs met veertig procent tot f 7,20 per liter. Schaarste wordt niet verwacht, maar je weet nooit. Echte anti-vries gaat hoog uit twee jaar mee. Als het lan ger zit loopt men grif de kans, dat het metaal wordt aange vreten. Juist die toegevoegde me taalbeschermer houdt het maar twee jaar uit. Vernieuwen van de anti-vries is de beste methode. Pas als die niet meer te krij gen is, kan metaalbeschermer worden toegevoegd. Nogal om slachtig gedoe. Beter van niet. vijf weken weg, buiten de stad na drieënhalve maand- Bij vaste was uit Carnauba- palm kan men In de stad op ne gen wekenen rekenen, buiten op een half jaar. Dan weet u, wanneer u weer aan de slag moet. Het gaat niet alleen om beijzelde of besneeuwde wegen, ook een goed nat wegdek kan ijzig gevaarlijk zijn. We vrezen, dat er nog genoeg automo bilisten zijn, die niet of nauwelijks weten, wat aqua-planing is. Dat be tekent, dat de auto bij flinke regen val en bij een te hoge snelheid over een laagje water op de weg gaat zweven, waardoor de automobilist de controle over zijn stuur verliest. Ervaringen met aqua-planing op gedaan geven wel reden tot denken. Op een drijfnat wegdek kan zelfs een splinternieuwe band bij een snelheid van 110 kilometer per uur de helft van zijn greep op de weg verliezen. Wanneer die band tot de helft is afgesleten kan die greep zelfs tot maar twintig procent worden ge reduceerd. En wanneer de band glad is kan het gebeuren, dat men elk contact met de weg verliest. De auto is volmaakt onbestuurbaar. Men ziet het, zelfs bij nieuwe ban den ligt de grens der veiligheid eigen lijk ruim beneden de 110 kilometer. Om maar niet te spreken van oude re banden. Het is voor automobilis ten zaak uit de ervaringen lering te trekken. Men kan ook bij regen niet voorzichtig genoeg zijn. Uit ervaring kunnen wij zeggen, dat het geen prettige ervaring is een voertuig in eens onbestuurbaar te voelen voort hollen. Voorkomen is beter. Zoals wij ook het vreemde mo ment kunnen herbeleven, dat eens op de autotentoonstelling van Parijs plaats had. De Fran se president zou vol trots het nieuwe model van Citroën ont hullen. De man moet bijna de tranen in de ogen hebben gekre gen. toen hij voor de eerste maal oog in oog stond met de Deux Chevaux, het eendje, dat de we reld zou gaan veroveren. Maar dat wist die verbijsterde president toen nog niet. Hij zag alleen het wonderlijke apparaat, dat de constructeurs aan de hand van stringente voorschriften hadden Een plaat uit een van Auto's oude jaargangen: reünie in Noordwijk. gewrocht. Het oogstte toentertijd in Parijs enorm veel belangstel ling. Maar eigenlijk was iedereen het maar over één ding eens; dat het erbarmelijk lelijk was. Het lelijke eendje was geboren. Meer dan een kwart eeuw geleden. En nog steeds waggelt het vrolijk rond. Het zijn enkele hoogtepunten uit dit fascinerende boekwerk, dat geheel is samengesteld uit authentiek materiaal. Echt niet alleen een boek, dat de liefheb bers zal doen watertanden, maar ook een selectie, die ook anderen zal interesseren, omdat het een welicht onbekend licht werpt op een fenomeen, dat vandaag de dag nauwelijks uit de samenle ving is weg te denken: de auto. honderd kilometer is het allemaal pais en vree in de cabine, maar daarboven accelereert het geluid sneller dan de wagen en lijkt het soms wel of er oorlog is uitgebro ken. Zo rumoerig is het rond de bestuurder, die hoog en droog boven zit. Want dat vonden wU een van de meest opvallende eigenschappen van deze Fiat: een uiterst hoge zit op overigens prettige stoelen. De zitting is een beetje aan de korte kant, maar de (helaas niet ver stelbare leuningen) geven prettige steun in de rug. Alles bij elkaar zit men best comfortabel in dat se- mi-kuipje. Maar wel erg hoog. He lemaal rechtop kan men niet zit- en. Dan zou men het hoofd sto ten. Is dat misschien de reden, dat men de leuning niet verstelbaar heeft gemaakt? Het dashboardje is uitermate so ber, maar dat behoeft geen nega tief punt te zijn. In elk geval vin den wij het niet onaantrekkelijk.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21