Brief voor Gerard Reve TWEE SPANNENDE THRILLERS Meubelkijkboek tiara, het dragende midden van de mens Het Lieve Leven9 Moeten we nu echt opnieuw beginnen? 4 Over vier eeuwen ontdekkingsreizen in heel Afrika Interessant boekje over betaalbare wijn ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 PAGINA 17 Gerard Reve. Het Lieve Leven. AthenaeumPolak en Van Gennep. Amsterdam. Waarde Reve, Terwijl de brief als communicatiemiddel nagenoeg van de aard bodem verdwenen is, belieft het jou het ene boek na het andere te vullen met brieven aan vrienden. Dit verheugt mij en wel licht daarom heeft deze methode besmettelijk gewerkt, want ik voel een welhaast niet te bedwingen neiging in mij om over je nieuwste werk Het Lieve Werk, in de vorm van een epistel te schrijven. Mogelijk is het je bekend dat ik mijn voorkeur voor je werk nooit onder de journalistieke stoelen of banken gestoken heb, zij het dan op de traditionele wijze als boekbe spreking. „De man in de rij' 'door Jose phine Tey in de vertaling: van Henny Scheepmaker, verschenen in de serie „Crime de la crime" van uitgeverij De Arbeiderspers in Amsterdam 18,50). In de zelfde serie kwam uit „De ge streepte lijkwagen" van Ross Macdonald. (f 18,90). Even ter introductie: Crime de la crime is een serie, waarin De Arbeiderspers sinds enkele Jaren hoogtepunten wil brengen uit de misdaadliteratuur sinds het mid den van de vorige eeuw. De na druk wordt daarbij gelegd op in dit genre „klassieke" verhalen, die in Nederland nog niet bekend zijn. Dat wü niet zeggen, dat de auteurs ook onbekend zijn. Roe6 Macdo nald bijvoorbeeld heeft al ver scheidene van zijn talrijke thril lers in het Nederlands vertaald gezien. Zijn „Gestreepte lijkwa gen" schreef hij twaalf jaar gele den. Weer is Lew Archer zijn hoofdfiguur. De eenzame detecti ve, die een ingewikkeld mysterie ontrafelt en daarbij steeds voor vreemde verrassingen komt te staan. De vorm, waarin het ver haal is gegoten, doet een beetje monotoon aan. Steeds weer dialo gen tussen Archer en de mensen, die hij ondervraagt. Maar deson danks houdt Ross Mcdonald de spanning er stevig in door de talrijke onverwachte wendingen, die hij aan zijn verhaal geeft. Voor de liefhebbers van de zui vere thriller zonder al te veel sen satie en sex een heerlijk kluifje. Dat kan men trouwens ook zeg gen van „De man in de rij" (1953) van Josephine Tey een veel fre quenter verschijning in deze se rie van de Arbeiderspers. Haar grote man is inspecteur Grant van Scotland Yard, een bijzonder intelligent speurder, die uitzon derlijk lijnrecht naar de ontkno ping toestevent van een zaak, welke in het begin niet veel aan knopingspunten lijkt te bieden. Een man in de rij voor het thea ter wordt doodgestoken. Grant weet echter van elk strohalmpje een stevige meerpaal te maken en langzaam maar heel zeker koerst hij naar de oplossing toe. Wij vinden het alleen Jammer, dat de echte ontknoping een uiter mate toevallige zaak is. De cli max in dit verhaal is eigenlijk meer een anti-climax. Maar het geheel zit goed in elkaar, laat zich preittig-Iezenenhouriltde late lezer gemakkelijk een uurtje lan ger uit bed. Maar hij zal daarna echt niet uit zijn Slaap worden gehouden. KJ®. Het heeft mij getroffen hoezeer de briefvorm, meer dan enig andere ro manvorm, een direote ervaring op de lezer overbrengt. De ervaring niet al leen ah.w. zelf toegesproken te wor den, maar ook die van betrokkenheid, daar de schrijver van de brief moge lijk nog totaal niet weet hoe de gang van zaken nu verder zal zijn, daar hij toch eerst een antwoord zal moe- te afwachten. Nogmaals, ik vind het Jammer dat die antwoorden over het algemeen niet mee-uitgege- ven zijn. Want nietwaar, brieven wer ken allerheftigst op de nieuwsgierig heid. Een nieuwsgierigheid, die je uitstekend weet op te wekken, voor al als het gaat over (of moet ik zeg gen: tegen) een figuur als een zekere Frans Pannekoek, alias Bullie van der Knaak in ,.De Kunst gaat voor de Baat uit". Zijn vrouw spreekt Je toe met de heerlijke naam Pamphylia, zodat ik mij haar als een alom be minnenswaard en bemind schepsel voorstel. Je vriend Pannekoek zet Je neer als uitermate getalenteerd en dus kribbig, eigenzinnig, overant- woordelijk. Ietwat on-menselljk. Toch moet hij Je zeer na aan het hart gelegen hebben. Hoezeer heb Je Je niet voor deze schilder en etser uit gesloofd! Je hebt zijn beschimmelde huis behoed voor instorten, Je redt zijn etsen voor het oplossen in re genwater, Je organiseert verkopingen, tentoonstellingen en TV reclames. Ik begin heus te geloven dat mensen- min een van Je voornaamste eigen schappen is. En ondertussen zit deze Pannekoek of wel Van der Knaak in Spanje kwaadaardig te telegrafe ren en is blijkbaar ook nog onaan genaam tegen genoemde Pamphylia, als ik mij je kleine wenken ten op- ziohte van haar wel herinner. Kort om, je gedraagt Je als een volmaakte vriend en Je geduld met dit mede mens moet onuitputtelijk geweest zijn. Maar zie, zelfs aan deze chari tatieve liefde schijnt een einde te kunnen komen, zoals ik gelezen heb in je laatste brief van dit gedeelte waarin Je de dwarsliggende Panne koek (Knaak) terecht verwijt dat hü „te beroerd (is) om ergens serieus moeite voor te doen" en dat hij „droomt van 'n woonboot, opdat de autoriteiten (hem) 'n ligvergunning zullen kunnen onthouden". Hoe Juist heb je zulk 'n wezen getypeerd. En hoewel ik soms 't gevoel kreeg, stie- kum brieven opengestoomd te hebben die niet aan mij geadresseerd waren, heb ik de hele comedie met intense geboeidheid gevolgd. Misschien zelfs wel door dat gevoel voornoemd. Ook de tweede reeks brieven ge richt tot onze collega Ab Visser moeten we hem heus Abel gaan noe men? was mij een vreugd, waar ik hem ken en met genoegen las dat je 't voor deze wel wat miskende per soon opneemt. Je adviezen aan hem zijn een hartverwarmend mengsel van genegenheid en galgenhumor. Adviezen waar Je overigens zelf de nodige loopjes mee neemt en terecht. Want ik zie hem toch voorlopig geen roman of anderszins schrijven onder de titel „Natuurlijk is Naakt" of „Jon gens van Beiderlei Kunne", om nog maar niet te spreken van ..Werk volk Steelt". Ik zit mij nu al af te vragen of in een volgende bundel brieven van Je zal blijken dat Je deze calvinist in hart en nieren „uit medelijden en pure goedheid zo gek hebt weten te krijgen tot de R.K. kerk toe te treden". Het zal wel niet lang meer duren of Je zendit ook hem uit Jouw naam naar de Amsterdamse kerk ge naamd „De Papegaai" om daar een kaars te branden, zoals Je ook, Si mon Carmiggelt adviseert. Dure lief hebberij hoor. Ik hoop nu maar dat Ab Visser iets heeft aan Jouw be langstelling. Dat zou best eens kun nen. want de lieden die het voor het zeggen hebben staan waar het hun voorkeuren betreft in de regel niet erg sterk in hun schoenen, zodat een voorspraak van Gerard Reve best eens wat op zou kunnen leveren. Als nu maar niet meer lui op het idee komen, want neem dan maar een postbusnummer. Je gekeuvel met het paar Carmig gelt is plezierig en vertrouwd, maar voor een outsider niet zo interessant meer. Je hebt het allemaal al eens gezegd en veel beleefd heb Je in de periode van deze brieven blijkbaar niet. Bevredigend is het wel voor mijn bovengenoemde nieuwsgierig heid, te vernemen dat het paar Bullie van der Knaak en Pamphylia wat de combinatie betreft in de neer zijn geraakt en dat de opofferende P. be vrijd is van de egoïste Pannekoek. Ik hoop dat dat zo blijft, maar vol gens mijn kennis van de menselijke psyche vrees ik het ergste. Diep getroffen ben ik door Je be richt over het verlies van Tijger en Woelrat, die met elkaar getrouwd zijn. Als ik me de ditheramben en rapsodiën herinner waarmee Je deze halfgoddelijken beschreven hebt, dan vrees ik dat dit een grote slag voor Je geweest is. Moge de H.M. Je troost en berusting geschonken hebben. Verheugend is dat je via een ad vertentie in Vrij Nederland nu Jo seph gevonden hebt. Dit feit verwon dert mij, want ik heb altijd gedacht dat al die sex-advertenties eigenlijk een lolletje van de redactie waren. Hoe dan ook, Je brieven samenge vat onder de aantrekkelijke titel „Het Lieve Leven" hebben mij deugd ge daan en dat wilde ik je maar zeggen. Helaas, tot slot moet ik eeu klacht aanheffen. Het boek dat mij dit ge noegen verschaft heeft, is niet be stand gebleken tegen een tweede maal lezen. Het is geheel in losse velletjes uit elkaar gevallen en heeft nu het aanschijn van een kladblok uit de Hema. Dit verdriet mij des te meer omdat ik dit boek zelf heb moeten kopen aangezien Je krent van een uitgever dit dagblad geen bespreek- exemplaar waardig keurt. Goed. het was dan op Jouw eigen verzoek niet duur, maar ik leg toch liever vijf gulden meer neer om een boek te krijgen en niet iets dat binnen de kortste keren een vod is. Je toegenegene CLARA EGGINK „Opnieuw beginnen" (ofwel: „Te rug naar de natuur"), door Jacques Massacrier, uitgeverij Elsevier Am sterdam/Brussel (prijs f 17,50. na 1 januari f 24,50). Een merkwaardig boek van Fran se oorsprong is ons land binnenge drongen. ..Opnieuw beginnen", van Jacques Massacrier die ook de tal rijke illustraties maakte, is een le vensvisie op het handzame formaat van 31 bij 21,5 centimeter. De naam van de schrijver doet me overigens sterk denken aan „massacrer" (Frans voor: afslachten), want alles wat er de laatste decennia is gemaakt of ont dekt wordt op gedecideerde wijze af geslacht. Gewoon. De strekking van dit praktisch- fllosophische werk is opnieuw leren Afrikaans avontuur, door Timothy zen in Afrika doen het nog steeds leY?n' zoveél en op je- Severin; Foto-documentatieSarah erg goed. Livingstone Stanley, dat Bijna tweehonderd bladzijden Waters, Uitgeverij: Unieboek B.V. zijn bekende namen, 'en na de ge- richtlijnen, hoedje de moderne Bussum; prijs f 45,- dramatiseerde televisie-serie van vo- De verhalen van de ontdekkingsrei- rig zijn zijn er misschien ook nog wel die zich de nar Speke, Grant en Burton. gemakken kimt afzweren en wat in de plaats moet komen, om herinne- Je n°8 op tijd te redden van complete lichamelijke en gees- Gerard Reve met zijn nieuwe boek moet met- onbekende Afrika introkken, soms selen, bedden moet timmeren, ge- •en wetenschappers die wisten 2011(1 vegetarisch voedsel moet ma- zij aan begonnen en de talen ken (inclusief gezondheidsdrankjes spraken van de mensen met wie zij on liefdesbrouwsels die de afzwak- reisden. In veel gevallen waren de kenJe potentie van de homo sapiens ontdekkingsreizigers nieuwsgierige met alle gevaren van dien voor avonturiers met te veel geld. De vaak als romantisch beschre ven ontdekkingsreizen kwamen er vaak op neer dat het bereisde ge bied werd „opengelegd" voor de Eu ropeanen met andere woorden: kwam een kolonie. de toch al nijpende overbevolking weer op peil moet brengen). Er staat in hoe je zelf al je kleren kunt ma ken, natuurlijk van zuivere katoen en ongekleurde schapenwol (waarbij ondergetekende de 'kriebels krijgt c heeft geleid is genoegzaam bekend. dat toe dat zij hardnekkig allergisch blijkt Prisma Kookboek missionarissen telijke ondergang de binnenlanden van het toen nog staat m hoe Je goed en goedkoop TitelNieuw Prisma Kookboek Door N. M. Eekhof-Stork. Prisma reeks nr. 1647. Prijs: f 6,50. Kookboeken zijn dankbare boe ken. Maar kookboeken zijn vaak zo duur. Prismaatjes niet. Er staat ontzettend veel in, veel tips voor de keuken, over calorieën, diëten, noem maar op. En recepten na tuurlijk. Recepten voor beginners en ge vorderden. voor mensen die hun kookkennlis w®en verrijken koati- Overzichtelijk gerangschikt zijn er hoofdstukken in het 315 pagi na's tellende boekje clie koffie- en theetijd, wild en gevogelte, soe pen, koude voorgerechten, een pansgerechten (handig!) groen ten en paddestoelen, kant - en klaarprodukten, tuinkruiden, spe cerijen en peulvruchten behande len. Een uitgebreid trefwoordenre gister maakt dit kookboekje com pleet. Gewoon goed. En bijzonder goedkoop. P.W. dat soort natuurprodukten), hoe Nog steeds wordt er in Afrika ge- Je servies maakt, hoe Je de eerste vochten dank zij de voortvarendheid beginselen van Yoga onder de knie Afrika is letterlijk opgedeeld onder je vitamine A en B de Europese naties, die daartoe geten C elke dag i complete conferentie belegden in Ber- mèt alle andere onontbeerlijke stof- lijn (1884) en in 1892 was vier-vijf- fen de natuur. Biefstuk op zon- het oontdnent a1 in buiten- dag er dan ^t meer bij, want het vlees komt van ongezond opge- fokte beesten en is aldus Massa- dit" dankbare kleur- <:rier Ï0OT mensen niet meer ver" landse handen. Er zijn uiteraard vele boeken ge schreven rijke en dus dankbare onderwerp. Een van de aardigste en best ge documenteerde werken is in mijn i precieze hand ogen nog steeds het wat populaire, leiding wat je moet doen, als je de goed gedocumenteerde dubbel- grote stad verlaat en een boerderijtje t de Journalist Alan Moore- koopt in het noordelijkste noorden head (The White Nile Nile). Die boeken zijn voor z weet nog steeds niet vertaald t goedkope pocket-uitgave staan niet leen i Groningen (of in ieder geval mogelijk weg van het verfoeide in de westen). Objectief gezien hoef Je al- kapitaal te hebben Bij Ankh-Hermes te Deventer (de niet gedeeld zal worden. uitgeverij van Paul Kluwer, die zich toelegt op boeken over de geeste lijke achtergronden van het Oosten) Tenslotte het boekje „De wijze kat" (F 19) van Von Dürckheim, die vele jaren in Japan heeft gewoond blik weet ik, dat het weet ook waarom. „Borst vooruit buik in" is de kortste formule verschenen enige werkjes in de daar studie van het Zen-boeddhisme een grondig verkeerde houding •e- maakte. De schrijver heeft zeven de mens, nauwkeuriger gezegd teksten Japanse Zen-meesters De heilige wetenschap, door Swami bijeengebracht, die op het wezen Sri Yoekteswar; De wijze kat dere Zen-teksten, verzameld en van een inleiding voorzien door prof. Karl fried Graf von Dürckhedm. Het boekje van Yogananda (f 15,-) houdt zich bezig met de relatie tus- toeriep. De leerling sen de Schepper en zijn schepselen, prikkeld, waarbij vier methoden worden on- de o.m.: derzooht: de intellectuele, de weg van er aan de toewijding, de meditatieve en de maar aL wetenschappelijke. Het boekje (zelf de prijs) van Yoekteswar beoogt „het bestaan van de fundamentele heid in alle religies aan te tonen". Het is verdeeld in vj overeenkomen met de de ontwikkeling van kennis, aldus komt, maar om wat de schrijver, die eerst een stelling van hct beSln gaat het er natuurlijk een oosterse wijze citeert en die daar- de uitwendige techniek te leren, ir verklaart door verwijzing naar de beheerst lichaamshouding, die onjuist innerlijke houding blijk geeft e platen uit het origineeL Nu een boerderij te kopen en ceerd dat gaat over vier eeuwen ont- tuin en moeder de vrouw bakt, ge- dekkingsreizen in heel Afrika, dus huid dn haar zelfgebreide hansop, het niet alleen de Nyl zoals in 't boek van brood in een geïmproviseerde oven in Moorehead. Het is een duur boek d€ ,tuin, want gas en elektra (net als 45 gulden is nog steeds een waterleiding en een gewone door- - de uitvoering trek-wc) zijn afgezworen. Toen ik het boek uit had, voelde Je me wat onbehaaglijk en verwon en kleurenweergaven derde het me dat ik nog in leven en landschappen. Het nóóit ongepei<ie rijst of i originele prenten uit gojakiemen, ik drink wèl koffie (no- L 1 tabene van leidingwater), ik draag confectie en adem stadslucht. Ik heb geen tijd om me de ganse dag bezig te houden met mezelf en dat is pre cies wat ik tégen dit boek heb en tégen de zich mooie ideeën van héél alleman van prenten van portretten gaat hierbij de tijd van afbeeldingen uit de boeken ontdekkingsreizigers zelf. „Afrikaans avontuur" is ongetwij feld niet het laatste werk over ont- dan krom dekkingsreizen in Afrika het on een leraar in het boogschieten, die gebogen of in elkaar gezakt staan of Verwerp is er te mooi voor en de ge- hem, toen hij een bewijs van zijn zitten? Zeker niet, stellig recht en ^J£L ^et uxtfePut lcua. VU11 JJM1 ctl bekwaamheid wilde afleggen, „halt" rechtop! Maar het „borst vooruit - W»)nd de hverlaten een ydille te beginnen, die daardoor ge- buik in" veiieidit ons tot een hou- reisverslagen), wel te «t een hand- 1 de natuur- 1 HA otA- "H Aiwi '"""ie it ,i*J^t. Jacques Massacrier. Het leuk zijn aantrekkelijk uitgevoerd de meester antwoord- ding, die de opbouw w ik had allang gezien, dat lijke orde verhindert. Waar het de stand van zaken er aan uw vorm niets mankeerde, zwaartepunt „naar boven" verlegd ÏST^ti^Ï maar als het zover is kan een mens wordt en het midden wordt afge- "JghLïi sTJr maar één ongeluk overkomen: dat snoerd, wordt ook de natuiulUjke ver- tg1j k bepaald ni-* hij bij het bereikte blijft staan. Want houding tussen spanning en ontspan- worden geno^rd ^Dit ■r- het komt niet aan op het raken, ning verdrongen door 1 Evenmin bij het boogschieten als bij verhouding, die de secties, die het leren van een andere kunst komt een heen stadia in het uiteindelijk aan op wat eruit „overspanning" slingeren tussen val TOk „zich laten gaan" 278) mf Waar alles naar boven wordt ^jn: er getrokken, gaat dit ten koste van het schenen. verkeerde erg waaJ voor Victoriaanse ont- Pen dnjft tot dekkers to Afrika en in bijna elk ge- <üe 1 de uiterlijke 1 Juiste „midden". de andere eeuwen, pag. laten we niet te kritisch ©en fraai plaatwerk ver- geschikt voor de lange de vorige eeuw nog niet ongewoon geweest. De natuur en de bloe zijn mij persoonlijk bijzonder en ik zou ze voor geen goud "de ver- whlen missen, maar het lijkt me wat iekkeloos a-sociaal om op een dergelijke defi- aUenraal nitieve manier uit de wereld te stap- terug te gaan naar een tijd eenmaal voorbij is. „Opnieuw beginnen" propageert een soort su- pergezonde zelfverheerlijking. En nu persoonlijk, dus hou niet van su- pergezonde zelfverheerlijking. En r winteravonden bij de haard en wie zal Jacques Massacrier wel zeggen heilige geschriften van het Westen, mag men niet blijven staan bij wat „Op deze wijze", aldus Yoekteswar, geworden is, maar moet een mens „heb ik zo goed mogelijk geprobeerd blijven groeien en groter worden. geen werkelijke Een ander punt, dat Von Dürck- let dan nog op 1 Deze zinsneden zijn het thema, of minder? waarop Von Dürckheim enige hon derden pagina's voortborduurt, met aanvulling van 65 bladzijden Ja- l Anglicisme i November 1974. veel minder nog heim in zijn inleiding tot „De wijze panse teksten. „Een nauwkeuriger be- kat" aansnijdt, is „de oefening van schouwing van het verschijnsel toont het Juiste midden". De Japanner dus", aldus de schrijver op pag. 77, het "westen". Een opvatting, noemt dit midden „hara", dat let- dat „Hara nooit doelt op het licha- name in christelijke kring terlijk „buik" betekent (men denke melijke volume van het onderlijf, Titel: 500 betaalbare wijnen. Door Hubrecht Duyker. Uitgever: Unieboek Bussum. Prijs f 14,90. De auteur van Kleintje Wijn stuurde me onlangs zijn nieuwste wiinboekje toe. Een boekje voor mensen, die in teresse hebben in en voor wijn, maar die het naadje van de kous niet helemaal weten, of het alle maal te moeilijk vinden om het te onthouden. Duyker dook per land per streek in de chateaux, de domai- nes en de cotes. Handig, duidelijk en met het etiket ernaast wordt zeer kort en krachtig en vlot be schreven met wat voor wijn we te maken hebben. Duyker is in de schoenen gaan staan van de „ge wone" man, die van een wijntje houdt. Dat houdt in dat ook de wijnen van Albert Heyn en Ni colas worden genoemd. Sterretjes geven de prijs aan (geen enkele wijn kost meer dan acht gulden). En bij ieder etiket en iedere be schrijving staat ook de impor teur vermeld. Achter in het boek worden daarvan de adressen en telefoonnummers gegeven. Maar oh, hoe Jammer. Wie een Cha teau Bommelstein Rouge of een Olivier Rouge of een Chateau Bommelstein Blanc Sec in huis wil hebben, moet importeur Heer Bommel's wijnhuis hebben. Het spijt me, met uw welnemen, maar waar Heer Bommel's Wijnhuis huist vermeldt Duyker niet. Tenslotte geeft de samensteller een lijstje waar hij op let als hij wijn proeft. Hij suggereert de lezer hetzelfde te doen. 175 bladzijden interessante, leuk en vlot geschreven informatie over de drank der dranken. P.W. lijke zin duidt op het zwaartepunt in dit stevig gegrondvest, dan heft het Hoogtepunten van de Meubelkunst' het juiste midden. Lijfelijk bevindt de labiliteit van de „ik"-krachten op. door H. D. Molesworth. John Ken- staan komt voorbeelden zoals in dit boek zich dat in het lagere deel van de Dit zwaartepunt kennen wij ook romp, iets onder de navel. Graaf Von de houding, die te allen tijde terug Dürckheim heeft dit mèrkwaardige wordt gevonden bij echte „koningen" eigenlijk „in het worthy-Browne en mr. F. Dony w*10" niet meer tegen, of het zou bij (uitgeverij Elsevier Nederland b.v.) Sotheby's of Christie's moeten wezen. bij echte „vromen". Hier bepaalt het de uiterlijke verschijning van lijke „houding" nader uitgewerkt de goedertieren alsook van de dee- afzonderlijk boek. dat zonder moedige mens, vooral als uitdrukking meubelkunst' Een overdaad aan prachtige meu bels is verzameld in het kijkboek het zoeken naar de iets minder door Elsevier „Hoogtepunten van de talent gezegende voorbeelden bij r zich het vrij-zijn van de hoogmoed summier. Frans Dony' de Nederland- een we8 worstelt door het weerbars- van het kleine „ik". De zicht- Se bewerking, bepaalt zich tot bon- eiken van het noorden of het baar naar voren komende buik treft dige karakteristieken. Voor een bre- speelse, behaagzieke notenhout uit men kenmerkend genoeg ook aan in der opgezette beschrijving van de mediterrane dreven. Een boek dat de werken van religieuze kunst. Zo bij meubelstijlen in Europa sinds 1500 Jaloesie koestert, de hebzucht voedt! de Romaanse moet men dus elders terecht. H M Gothische godshuizen, bijv. de ver ook onder artsen en therapeu- vrouwelijke figuren aan de Bamber- Maar aan illustratiebron kan de ten. Ik mis helaas de verhelderende ger Dom, de Ancetres du Christ liefhebber van mooie meubels zich (Christus' voorouders) in Chartres". nauwelijks een fraaier en vollediger Tot zover enkele citaten uit dit boek wensen dan dit met zijn in to- boek van Von Dürckheim, die zich taal 550 kleurenplaten. Men stopt helder uitdrukt, rond 1900; de voorbeelden uit die interessant as- tijd zijn overigens wat bescheiden te- Overigens geeft de schrijver reeds peet van 's mensen „houding" on- genover de enorme hoeveelheid uit 1de eerste alinea's duidelijk weer, derstreept. Toch vraag ik mij af of eerdere periode. Voor de volledigheid het in dit boek gaat. Von de Japanse „hara" in feite niet sa- had de Juist nu weer 20 populaire „Een volk, menvalt met of althans parallel loopt art déco uit de jaren twintig ook .volledige ademhaling" van best een plaatsje kunnen krijgen. Dit zijn kanttekeningen, die niet is deze Japanse benadering de moei- meer dan details betreffen. De an te van het kennisnemen ten volle tiek-verzamelaar zou wei eens moe- waard. deloos kunnen worden als hij kort na het doorbladeren van dit boek de een CJJt. of andere vejling bezoekt. Vormzui- meer „Hara" heet, met de toevoeging „het dragende midden van de mens" (f 25). Van dit boek (uitgave van Ankh- Hermes) is nu een derde druk ver schenen, wel een bewijs dat het sterk de figuren in de aandacht trekt, volgens de uitge- foto's uit de eerste druk tien jaar geleden, als ik mij goed herinner. Alleen het stofomslag geeft een illustratie wordt bedoeld. vooruit buik in. Düockheam schrijft daar: „Borst waar deze spreuk tot een algemeen hatha yoga uit India. Maar ook dan erkend voorschrift kon worden, ver keert in groot gevaar", zei mij een Japanner in het Jaar 1938. Dat was tijdens mijn eerste verblijf in Ja pan", aldus Von Dürckheim. „Toen De tekst is uiterst t'1ualr ot "e11™. Bijdragen van: Clara Eggink Han Mulder Koos Post C. J. Rotteveel Elisabeth Tolenaar Jan van Wierimgen Paul Wolfswinkel Eindredactie: Bram van Leeuwen

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17