'Menselijke aanpak moet voorop staan' Ambtenaren bezorgd over bedoelingen van kabinet Over dichting Oosterschelde ZATERDAG 16 NC VEMBER 1974 PAGINA 15 iJn Frankrijk is een tijd geleden een gijzeling met messen geweest. Daar is toen een verpleegster bij gesneuveld. Als Je dat wilt voorko men moet Je een mottenballenge- vangenis maken waarin geen enkele menselijkheid meer bestaat. Dan moet Je alles elektronisch maken, •tot en met een machine die het eten uitdeelt; maar ik vind wel dat je moet uitgaan van het thema: men sen gaan met mensen om." Drs. J. A. M. Dorpmans (49) spreekt als directeur-psycholoog van het Pe nitentiair Selectiecentrum en tijde lijk directeur van de strafgevangenis in Scheveningen. We zitten in een functioneel aangeklede en ingeriohte kamer die - afgezien van het halve matglas in en de tralies voor de ra men - niet koel is .Maar het zijn Juist die (witgeschilderde) tralies die Je er voortdurend aan herinneren dat Je Je bevindt in een gebouw waar ruim veertig mensen geheel onvrijwillig verblijven. Het is bijna drie weken na de gijzeling van het kerkkoor en rond het grimmige ge bouw, met zijn bejaarde torentjes ter weerszijden van de ingang, is het rustig. Maar zelfs de zekerheid dat je 6traks onbelemmerd weer naar bui ten kunt lopen doet weinig af aan de psychologisch gedicteerde huive ring die Je bevangt bij het binnen stappen. Dat gaat zo: De voorportier doet de buitendeur open. laat Je binnen, doet de deur op slot. Hij ontsluit de achterdeur van zijn hokje, laat je de binnen plaats opstappen, doet de deur ach ter Je op slot. Een tweede portier opent zijn voordeur, laat Je binnen, doet de deur op slot. Hij ontsluit de achterdeur van zijn hokje, laat je het gebouw instappen, doet de deur achter Je op slot. Je loopt door een lange gang en stuit op een gesloten rode deur. Een bewaarder opent de deur, laat je binnenstappen,, doet de deur op slot. Hij ontsluit een tweede rode deur, laat je een gang instap pen, doet de deur achter Je op slot. Het gaat niet met roestig sleutelge- knars, maar toch vallen die deuren onherroepelijk dicht: het effect is benauwend. Een collega van Dorpmans, de psy- choloög Boudewijn Smits, zal later zeggen: „Je went aan ail die deuren en sloten en sleutels. En toch merk Je het soms opeens." Hij kan glimla chen in het besef dat ook hij straks ongehinderd de Pompstationsweg kan oplopen. Directeur Dorpmans, onvermijdelijk over de gijzeling beginnend: „Ik wil benadrukken dat de vraag of er een relatie tussen de import van de wa pens en de gijzeling aan de ene en het gevangenisregime aan de andere kant heeft bestaan uit de feiten, die we al wel enigszins vermoed hadden, niet is aangetoond. Het kan morgen ook ergens anders, bijvoorbeeld in een uitermate streng gesticht gebeu- Door H. J. Oolbekkiink ren. En hoe voorkom Je het? Je hebt rekening te houden met de veranderingen binnen en buiten de gevangenis. „Zo'n tien, vijftien Jaar geleden was het misschien nog mogelijk dat een bewaker zei: „AUez-hup, de werk zaal in." Dat kan nu niet meer en bovendien, als Je dezelfde discipline zou willen handhaven moet Je een enorme hoeveelheid cipiers hebben die dan ook nog fysiek meerderen van de gevangenen moeten zijn. En vergeet niet dat het gaat om men sen die ooit zullen terugkeren in de (maatschappij. Die terugkeer moet gunstiger zijn dan de toestand was toen ze de maatschappij verlieten. Daarom moet Je de positieve moge lijkheden van die mensen aanspre ken. Tenslotte hebben wij gekozen voor een relatie-model tegenover het vroegere sleutelmodel." Dorpmans zou per 1 november af stand doen van zijn functie als di recteur van het penitentiegesticht, maar door de gijzeling is de over dracht uit de hand gelopen en Jus titie heeft hem gevraagd voorlopig aan te blijven. Binnenkort zal de verbouwde kliniek van het Peniten tiair Centrum worden geopend waarin 28 gedetineerden (probleem gevallen en zeer langdurig gestraf ten) een tot twee maanden worden geobserveerd eer over hun plaatsing wordt beslist. Ook in deze kliniek wordt naar de mens in de gedeti neerde gepeild. Dorpmans „We hechten bijzonder veel belang aan de externe beveili ging, Juist opdat er binnen menselij ke relaties tot stand kunnen komen. Die externe beveiliging zou moeten liggen in meer gestichtsbewaarders en er is ook gedacht aan een soort ..Schipholpoort", een metaaldetector (bij de voorportier waar- iedereen •langs moet. We zijn dus aan het denken door de hersens van de Jon gens, om te zien wat de zwakke steeën zijn. Voorop moet daarbij blijven staan de menselijke aanpak - dat een aanzienlijk deel van de angst van de gegijzelden na korte tijd werd weggenomen was bijvoor beeld te danken aan het relatieregi me tussen Denie en Brouwers en de bewaarders die ook gegijzeld waren." Bewakers Op deze humane toets neemt Dorp mans afscheid; hij heeft een be spreking met staatssecretaris Gla stra van Loon over toekomstige ont wikkelingen en maatregelen in het strafwezen. Zijn jongere collega's Smits en Oud nemen de wissel over. Oud :„Het is duidelijk geworden dat het relatieregime ten aanzien van mensen met lange straffen een ze kere zin geeft aan de detentie. In een sterk verschil tussen de bewaker als groep en de gedetineerden als groep. Het is mogelijk gebleken de tegenstellingen tussen die groepen te doorbreken en te komen tot een vertrouwen van de gedetineerden je gens de bewakers, terwijl je aan de andere kant ziet dat gevangenen ook mensen zijn die een stuk ver antwoordelijkheid kunnen dragen, al zal dat niet met elke gevangene luk ken." Smits: „Er is een „restgroep" van ge vangenen die de psychologische aanpak niet aankan, maar juist dat soort mensen moet Je aandacht ge ven. Het is net als met de gezond heidszorg: de mensen met de groot ste problemen krijgen de meeste aandacht. Dat geldt dus zeker ook voor de resocialisatie van gedeti neerden." VVD-kamerlid Geurtsen zegt: Geen flauwekul, de deur op slot en mond dicht. De buitenwacht vraagt om een hardere aanpak van de gevan genen. Het percentage recidivisten in de gevangenissen bedraagt ruim vijftig procent. Is het voor de psy choloog geen vechten tegen de bier kaai? Oud: „De opmerking van meneer Geurtsen dat wij psychologen de ge detineerden in de watten leggen be wijst dat hij niet op de hoogte is. Aanwijsbaar is dat psychologische begeleiding en het verbeteren van bij voorbeeld de gezinsbanden gun stige resultaten heefé opgeleverd. Daar komt bij dat Je als psycholoog minder te maken hebt met de habi tuele misdadiger, die vaak iemand zonder problemen is. Nee, de proble men krijg je met Jongens die met zichzelf in de knoop zitten en daar door in een enorm stuk onvrijheid raken waardoor ze gekke dingen gaan doen." Differentiatie Smits: „Er zijn in Nederland op het moment te weinig differentiatiemo gelijkheden in de gevangenissen. Een gevolg daarvan is dat Je nu kan zeggen dat de vier van de gijzeling misschien niet bij elkaar hadden moeten zitten, maar dat is meer een beleidskwestie waar wij buiten staan. Alleen al het feit dat de Bunker in Scheveningen qua beveili ging uniek is in Nederland zou er voor kunnen zorgen dat Je hier een concentratie krijgt van alle moeilij ke gevallen." Oud: „Ik geloof dat we inderdaad minder problemen hadden als er meer gevangenissen met een betere buitenbeveiliging zouden zijn. Waar je naar toe zou moeten is een regio nalisering van gestichten, met kor tere afstanden tussen de gevangenis en de leefomstandigheden van de gevangene; gevangenissen ook waar - je meer differentiatie zou kunnen aanbrengen wat de mate van straf- duur betreft." Een warme relatie tussen bewaarder en gedetineerde is mooi, maar met het personeelstekort vermoedelijk moeilijk te verwezenlijken? Oud: „Het is inderdaad niet eenvou dig voor een bewaker om eerst een vrij grondige fouillering te moeten doen als een gevangene bezoek krijgt en dan later weer op vertrou welijke voet met die gedetineerde te moeten omgaan. Dat mag je eigen lijk niet door een man laten doen, en daarom is er een scheiding nodig tussen controlerend en bewakend personeel." Is een herhaling van wapensmokkel en gijzeling mogelijk? Smits: „Alles is mogelijk." Toch blij als we weer op de kille» grauwe Pompstationsweg staan. Directeur-psycholoog drs. J. A. M. Dorpmans van het Peniten tiair Selectiecentrum voor de strafgevangenis in Scheveningen (links) waarvan hij ook (tijdelijk) directeur is. Rechts een kijkje tinnen de gevangenis. Voor ir. A. Veldstra, hoofd bedrijfs bureau van de Combinatie Dijkbouw Oosterschelde, trouwens voor alle betrokken waterbouwers, zal het reusachtige sluitstuk van het Delta plan in elk geval een uitdaging zijn. Want wat dat betreft, maakt het niet uit of de drie geulen die nu tussen Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland nog open liggen, ■worden overbrugd door een water dichte, dan wel een waterdoorlaten- de dam. Veldstra zegt: „Hoe dam ook, een Door Jan Ottens dergelijk werk is in de wereld nog nooit vertoond. In die zin is het een uitdaging, niet in de zin van kun Je *t of kim Je 't niet? Technisch kan alles. Nou Ja, vrijwel alles." Twijfels Als de Tweede Kamer aanstaande dinsdag akk .rd gaat, zal de zoveel ste suggestie -nn de 1100 miljoen ku bieke mete- zeewater te temmen die door elke vloed tussen de blonde duinen van Vrouwenpolder en West- erschouwen in de richting van het Zeeuwse land tot aan de Brabantse wal wordt gestuwd, een eigen leven van studie en alvast voorbereidende werkzaamheden gaan leiden. Er zijn nog twijfels, aan de storm- stuwcaissondam, zoals dit recht streeks aan het Germaanse taalge bruik ontleende idee heet, dat het kabinet onde. ieiding van Den Uyl en bovendien onder dreiging van een regeringscrisis, vorige week vrij dagnacht wist te nemen. Twijfels, dus toch de mogelijkheid dat onze altijd zo geroemde water- bouw-werkers het niet blijken aan te kunnen? Ir. Veldstra blijkt in elk geval een geduldig uitlegger. Hij verklaart: „De technische realiseerbaarheid zullen we in vrij korte tijd wel kun nen bewijzen, maar dat wil niet zeggen dat we dan ook ophouden met studeren. De studie duurt zelfs door tot het allerlaatste moment van de afsluiting. Als vaststaat dat het kan, hoeven we over detailpro blemen niet te struikelen, maar die moeten we natuurlijk wel telkens door studie en onderzoek oplossen." Het voorbehoud zit, en dat blijkt ook wel uit de brief van water- staatsminister Westerterp over het kabinetsbesluit aan de Kamer, voor al in twee andere dingen. Ir. Veldstra: „In het geld en in de bouwtijd. Het zou nog duurder kun nen worden, men vindt misschien dat het bereiken van de vereiste veiligheid te lang duurt." Kritiek Er zijn volgens Veldstra twee kritie ke handelingen, die bepalen of het Jaartal 1985, door het kabinet ge noemd, ook werkelijk kan worden gehaald: 1. het verdichten, steviger maken van de instabiele bodem in de mon ding van de Oosterschelde, 2. het aanleggen van de bouwputten voor de fabrikage van betonnen caissons. Beide handelingen kunnen niet te lang worden uitgesteld, kunnen zelfs niet wachten totdat over één an derhalf jaar Rijkswaterstaat defini tief heeft beoordeeld of Nederland zich de wereldprimeur van een stormstuwoaissondam kan veroorlo- Beide handelingen kunnen dus straks overbodig blijken te zijn ge weest, net zoals dat in het omge keerde geval zou kunnen met de py lonen van de kabelbaan die alvast in de drie nog resterende sluitgaten werden geplaatst. Met die kabelbaan zouden de betonblokken worden aangevoerd waarmee de Oosterschel de waterdicht van de zee geïsoleerd moest worden. Caissons, in feite be tonnen bakken met doorstroomope- ningen, zoals die o.a. wel in een van de geulen van het Brouwershavense Gat werden gebruikt, legden het in en steenasfaltmatten. Drie miljoen vierkante meter in totaal, dat is iets wat nog nooit vertoond is in Euro pa." Die bodembescherming moet er in elk geval komen, voor een storm- stuwcaissondam, die zwaarder is dan alle andere tot dusverre serieus overwogen afsluitingen en dus ook zwaardere eisen stelt, zelfs over een nog groter oppervlak. Vertraging Hoewel Dijksbouw dus niet stilzit, is er in de uitvoering, met name het laatste jaar, toch vertraging opge treden: de Deltawet voorziet de vol tooiing van de Oosterschelde -afslui ting voor 1978, maar ir. Veldstra meent dat dat niet gehaald zal kun nen worden. Deze week zijn Dijks bouw en de Deltadienst onverwijld begonnen te overleggen of en wan neer de bouwputten voor de caissons alvast aangelegd moeten worden en de zeebodem alvast verdicht (vol gens een patentmethode van Dijks- bouw-partner Van Hattum en Blan kevoort: met trilnaalden, waarna in de bodem grindpalen worden gedre ven). Een van de grootste te overwinnen hindernissen voor de stormstuwcais- sondam is de drempel, die op de bo dembescherming moet komen: hij moet kunnen garanderen dat de zware constructie op haar plaats blij fit en niet scheef kan zakken. Boven de grootste diepten in de gleuven zal de drempel meer dan 10 meter hoog moeten worden. Ook als men zou besluiten in plaats van de caissondam met ingebouwde standvastigheid van de dam een dergelijke drempel nodig blijken. Uit 't advies van de hoge ambtenaren van de Rijks Planologische Commis sie citeren wij in dit verband een pikante zin. „In afwachting van die keuze (dus na de studie van een tot anderhalf Jaar, J. O.) kan thans echter reeds aanstonds een aanvang worden gemaakt met de aanleg van een drempel op de bodem van de Oosterschelde. Daarmee kan tevens elke twijfel omtrent de intentie van het Kabinet worden weggenomen." Gezien soms de stemmirigvertiouding in de ploeg van Den Uyl maken de hoge ambtenaren zich kennelijk niet ten onrechte zorgen over die bedoe ling. Maar aan de andere kant: een caissondam kan Je natuurlijk altijd nog helemaal afdichten, want zo is het totnogtoe met caissondammen altijd gegaan. de oorspronkelijke plannen voor de Oosterschelde tegen de dichte be tonblokken. af. Verwijten De Combinatie Dijksbouw Ooster schelde is een samenwerking van ze ven grote aannemers: Aannemers- combinatie Zinkwerken, Adriaan Volker Baggermaatschappij, Bagger- maatschappij Breejenbout, Van Hattum en Blankevoort Baggeren, Hollandsche Aannemingsmaatschap pij, Aannemings- en wegenbouwbe drijf P. H. Offringa en Aanne mingsmaatschappij jac. G. van Oord. Wat is de Combinatie op het ogen blik in de Oosterschelde aan het doen, van tijd tot tijd klinken uit de hoek van de anti-afsluiters ver wijten dat het Rijk de aannemers toestaat om gewoon met de uitvoe ring van de volledige afsluiting door te gaan. Veldstra: „Sinds de discussie over wel of niet afsluiten op gang kwam, zijn we in samenwerking met de Deltadienst wn Rijkswaterstaat al tijd bijzonder voorzichtig te werk gegaan. Er zijn dus wel pylonen ge plaatst. Overigens door een onder aannemer, maar die zal er, als we een caissondam gaan bouwen, niet zo'n strop aan hebben, denk ik, te gen de achtergrond van de gestegen staalprijzen. Wijzelf zijn bezig op het ogenblik met het aanbrengen van bodembeschermend materiaal, kunststofdoek met beton verzwaard. De pylonen in de Oosterschelde staan er renteloos tij: een afsluiting met tetontlokken voeren via een kateltaan, lijkt definitief van de taan.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15