Mevrouw de Commissaris "Ik moet zo erg veel lezen... Vorige week vrijdagavond vroeg aan het loket van het spoorwegstation in Assen, een dame om een enkele reis naar Den Haag. Ter betaling schreef ze een girocheque uit en schoof die naar voren. De loketbeambte vergeleek giro pasje met de cheque, liet de naam tot zich doordringen en keek toen verrast op. „He, dag mevrouw de commissaris zei hij, „alsnog welkom in Drenthe!" Albertina Petronella (Tineke) Schilthuis, 53, had er die vrijdagavond haar eerste werkweek als Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe opzitten. Ze zou terug reizen naar haar voormalige woonplaats Den Haag om daar in het weekeinde nog wat dingen te regelen, ook om in haar flat aldaar wat bij te komen van de beslommeringen Vein haar nieuwe, hoge ambt. De opmerking van de loketbeambte deed haar voor het eerst opmerken dat ze notabel was. Door Aad Wagenaar k,Verder zijn de mensen hier voornamelijk erg vriendelijk voor me", zegt de eerste vrouwelijke Commissaris der Koningin, „geluk kig niet knipmesserig". Het Is maandagmiddag laat, tegen de schemering aan, als we toegelaten worden in haar werkka mer in het nieuwe Provinciehuis aan de rand van het Asser Bos. Een kamer in bruine tinten: „Volgende week komt de binnenhuisarchitect", zegt mevrouw Tineke Schilthuis, „ik zal hem om wat meer kleurtjes in de kamer vragen" met het grote telefoontoestel t e tuttelen. „Dan moet ik eerst hier drukken en dan een cijfer draaien en waar is nou ook weer die B-toets voor..., mompelt ze. De verbinding met de bode komt tenslotte tot stand. De commissaris der koningin heeft een ontwapenende glimlach. Ze zegt .Ik vraag veel hoor, want haast alles is nieuw voor me. Ik zit nog in de luwte van de nieuwigheid en dan mag Je vragen 'Leerlinge' Koffer Tegen eenmuur staat de grote koffer, waarmee mevrouw Schilthuis een uur eerder uit Den Haag weer in Assen is aangekomen. Die gaat straks mee naar haar kamer in hotel De Brink, waar de Drenthse commissaris tijdelijk logeert. In haar fraaie ambtswoning, die aan een laan in het bos staat, is men nog bezig met stofferen en i.Het is hier mijn kamer nog niet" zegt mevrouw de commissaris, „ik weet nog niet waar alles staat, ik zit aan een tijdelijk bureau, want het oorsDronkelijke is cadeau gegeven aan de vorige commissaris, meneer Gaarlandt. en bovendien wil ik een grote kaart van Drenthe aan de muur. Die mis ik nu". Het is allemaal nog wennen: mevrouw Schilthuds zou graag willen dat er koffie kwam en probeert die nu te bestellen bij de bode. Ze laat haar vinger gaan over een lange lijst met nummers en begint dan Mevrouw Schilthuis zei bij haar installatie op 4 november dat ze een .grage leerlinge" wilde zijn; Drenthe was haar niet zo bekend. Schiet ze al op met leren? „Niet bekend met Drenthe Ach natuurlijk weet ik het nodige van Drenthe, ik ben hier vaak genoeg geweest en ik heb niet ver hier vandaan, in de stad Groningen, gestudeerd. Dan ken Je Drenthe op de alledaagse manier. Maar je kunt niet als nieuwe commissaris der koningin Ja zeggen op de vraag of Je Drenthe kent. Dan moet Je toegeven dat Je alleen maar basiskennis hebt van zo'n provincie. Ik constateer dat lk een stuk nuttige topografiekennis heb en door mijn bemoeienissen met waterstaatkundige zaken, in de tijd dat ik in de Tweede Kamer zat, weet ik wat hier in het Drenthse land monden, diepen en wijden zijn dat soort termen beheers ik Maar wat de echte kennis van de provincie aangaat, is het een zaak van leren bij de dag. Lezen, praten, lezen, praten. En ook goed onthouden welke naam bij welk gezicht hoort Daags na de installatie op 4 november, reisde Tineke Schilthuis alweer naar Den Haag terug. Nu m haar functie van commissaris der koningin, als hoofd van een Drenthse delegatie om deel te nemen aan het overleg over de Albertina Petronella (Tineke) Schilthuis. ..naar Holland" was geweest (zo zegt de nieuwe Drenthse commissaris het nu al; besteedde ze haar tijd aan kennismaking met vele ambtenaren. „Ondertussen heb ik ook mijn eerste vergadering met de gedeputeerden gehad en op vrijdag ben ik het hele Provinciehuis doorgegaan om te kijken wie en wat en waar iedereen en alles was". Met hoeveel ambtenaren werkt het provinciaal bestuur? Gut, denkt mevouw Schilthuis, dat zou ik zelf ook wel eens willen weten. Ze zoekt het telefoonnummer van de griffier op, draait het en herhaalt onze vraag. „Vierhonderd dertig ambtenaren", zegt ze. „danku- wel meneer Po6tma". Er is een blik van ontzag, gevolgd door die ontwapenende glimlach. Onverzichtelijk „Het is allemaal nog wat onover zichtelijk", zegt ze, „het is een groot apparaat en lk heb er in feite niets over te zeggen. De griffier is de baas. De commissaris der koningin is alleen de voorzitter van de Staten. In de vergaderingen van de gedeputeerden, kan ik meestemmen over bepaalde zaken, maar als de Provinciale Staten bijeen zijn, kan ik alleen de vergadering leiden. Ik kan niet meebeslissen. Met dat idee heb ik wel wat moeite gehad nadat ik dde J aren in de Tweede Kamer heb gezeten en de laatste jaren in de Haagse gemeenteraad. Je bent heel iemand anders ais een burgemeester: die mag wel zijn oordeel en stem geven in de vergadering". Is ze niet bang in een ivoren toren terecht te zijn gekomen? „Ik ben wel een beetje bang dat ik het contact met de mensen zal missen, zoals bij voorbeeld een burgemeester dat heeft. Die kan zich, alleen al als hoofd van de politie, echt bezig houden met allerlei zaken van menselijk belang. Ik heb dat contact als raadslid en als voorzitster van de „commissie openheid" ook Jaren gekend, ik geloof dat deze baan zo gezien veel moeilijker is dan wat ik voorheen allemaal heb gedaan". sollicitatiegesprek van een burge meesterskandidaat? „Allicht", zegt ze, „maar niemand kan me er raad bij geven. Zo'n ge sprek met een sollicitant voert de commissaris alleen, zo behoort dat. Dan zou ik wel raad kunnen vragen aan de gedeputeerden en de griffier, maar die hebben ook geen ervaring in dit soort zaken. Het enige waar ik op kan steunen, is dat ik een soort profiel heb van de benodigde burgemeester, nadat ik een in spraakvergadering van de betreffen de gemeenteraad heb bijgewoond". Is er ook anderszins planken koorts? ..Ach. plankenkoorts Die heb lk eigenlijk alleen gehad toen ik n 1956 mijn eerste rede in de Tweede Kamer moest houden. Ik heb geen last met mensen toespreken. Toen ik vorige week geïnstalleerd werd, heb ik voor al die mensen mijn eerste rede als commissaris der koningin moeten houden. Dat gaf geen probleem, ik had het veel benauw der de vrijdag daarvoor toen ik die rede geschreven had en hem op de post deed naar het Provinciehuis om hem te laten vermenigvuldigen. Nou daar gaat-ie dan, dacht ik toen, nou kun je niet meer terug; dat was veel enerverender dan de plechtig heid van het uitspreken". Plechtigheid Lichtp anten „Het was nuttig, dat reisje naar Den Haag", zegt mevrouw Schilthuis, „niet omdat ik daar in Den Haag was, terwijl ik "n dag in functie was, maar gelijk allerlei zinvolle bijdragen aan het overleg kon leveren, maar om de reis. Drenthe is de enige provincie, waar het provinciaal bestuur geen dienstauto's heeft; wij doen alles met de trein. Dus had ik die eerste werkdag vijf uren om met gedeputeerde Londo, de waarnemend commissaris, te praten. En te leren" „Overigens" mevrouw Schilthuis kijkt bescheiden en dan sluit ze steeds even de ogen „heb ik tij dens dat gesprek in Den Haag ook nog iets nuttigs gezegd. Dacht ik"v Ze is dde avond weer naar Assen teruggereisd. „Ik had na die bonte dag van de installatie, daarvoor, echt geen zin om in Den Haag weer allerlei relaties te ontmoeten. Ik had het gevoel dat ik weer snel naar mijn post terugmoest, ook al betekende dat de stilte van die hotelkamer en dikke mappen met stukken, die ik moest lezen". De dag nadat ze even heen-en-weer Gesloten ogen. "Maar", zegt Tineke Schilthuis, „er zijn veel lichtpunten. Er zijn in de provincie 34 gemeenten en daaraan hoor ik, overeenkomstig de instructie, en heel graag, werkbezoeken te bren gen. Dat is Je gelegenheid om met de mensen in contact te komen. En dan heb Je als commissaris natuurlijk ook nog een heel nuttige taak bij de burgemeestersbenoemin gen. Alle kandidaten moeten bij mdj komen solliciteren. Ik moet me nu spoedig gaan bezighouden met Gasselte, waar de burgemeesters post al een tijd vacant is". ÏS Tineke Schilthuis Biet bevreesd voor die „plechtigheid" van haar ambt? „Het JiJ-en-Jouw van mijn vroegere werk in de Kamer, in de raad en al die commissies zal ik zeker missen, die informaliteit. Iemand op zijn tenen gaan staan, sorry zeggen en het dan weer goed maken Maar dat gemis van het prettige, losse wordt toch weer opgeheven door de wetenschap dat ik in deze baan completer kan werken. Ik ben niet, zoals vaak vroeger, alleen bezig met een zaak. Er is een heel ambtenarenapparaat, dat Je er bij wil helpen. Als Je ergens niet uit kunt komen, druk Je op een knop en dan komen de nadere gegevens. Adviseurs hebben, dat is een ervaring voor me, ook al na deze -korte tijd". Buiten was het duister geworden. De secretaresse van de commissaris der koningin kwam binnen om de post te laten tekenen. Het waren er nog maar vier; een week in functie, en weer die glimlach van wie-ben-ik als ze haar naam onder de brieven schrijft. „U hoeft niet op mij te wachten met naar huis gaan hoor", zegt ze tegen de secretaresse. In het grote Provinciehuis is op haast alle plaatsen reeds het licht gedoofd. Bode Bloemsma haalt de koffiekop jes weg. Bij ons afscheid zegt de commissaris dat ze voorlopig nog niet naar haar hotel gaat. „Ik moet nog zo erg veel stukken lezen. Stapels". i

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13